BRUSSEL DUIZEND FRANKS" Uit de geschiedenis Aalst. van RAMPEN. - MISDADEN. - ONGLI. JKKEN 't Proces der Sennestraat Moord en zelfsmoord. Sehrikkelijk ongeluk ie Brecht Gevolg eener s( hurkenstreek. Er wordt niet gespeeld Meeting voor algemeen St. Proces der Sennestraat. Te koop op Chipka. Ten tijde dat de Koningen alleen mochten heerschen zonder Kamers of Kiezing, dan hebben de Volkeren iets afgezien. Wij halen heden eenige staalkes aan, uit de Geschidenis van Aalst. Het was in de beroerde jaren i568 en vol gende Gedurig was het een over- en weergeloop van soldaten uit 't een slachveld naar 't andere In Februari 1576 kwamen hier 1000 Walen garni zoen houden. Ten laste van ghemeenen huis man, teerende zonder verghelt. Later kwamen Duitsche soldaten, die de opperbevelhebber van het koninklijk leger, Requesens, in het voorjaar van 1576 door Spanjaards wenschtte te vervan gen, doch waarvoor men te Aalst niet zeer ge neigd scheen. De Spaansche troepen waren inderdaad geene toonbeelden van tucht, orde en minzaamheid, en de verslagenheid des volks was ^root, toen in de maand Juli 1576 de stad door eenige hunner tot muiten geslagen benden was bedreigd, 't Waren de krijgsknechten, die te Zierikzee onder 't bevel hadden gestaan van den kolonel Mondragon. De oorzaak der muiterij was, dat zij sedert een aantal maanden niet waren betaald geworden. De Raad van State zocht hen door verscheidene middelen te paaien, maar dit ging nietal de achterstellen, (zeiden zij), moeten betaald wor den, zoo niet. zouden zij eene stad of vesting innemen en behouden, totdat zij ten volle zouden voldaan zijn. Den 25 Juli 1576 kwamen zij om trent Aalst. Aan de brug van Erembodegem, waar velé landslieden bijeen waren om hun den weg te verspillen en met dit doelde brug afbraken, kwam een der Spanjaards tot hen om te onder handelen. Er waren echter nog maar eenige woorden gewisseld, of de vreemde krijger stak naar den persoon, tot wien hij sprak (zekeren Boccart), terwijl zijne medegezellen op het land volk toeschoten en dit op dc vlucht joegen. Voor de stad gekomen, eischten zij van de burgers, die op de vesting stonden, om binnengelaten te worden, doch de Aalstenaren antwoordden, dat hun zulks van 't hof en den Raad van State verboden. Daarop trokken de Spanjaarden rond de vesting, een zwakke plaats zoekende langs welke zij zouden kunnen in de stad komen. Dit gelukte namelijk op een punt, waar weinig water in deïi wal was. Toen de eerste benden er over waren, trokken zij recht uaar de Markt, en stelden er zich in slagorde, zonder tegenstand van de burgers te ontmoeten. Een van 's konings diena ren, volgens Meerbeek Bololop geheeten (deze naam is blijkbaar verminkt) had hen aan de Gent poort u met groote zorghvuldigheyt gesocht t'ont- moeten (zegt Strada), en werd daarom te dier plaatse door hen opgehangen... De Raad van State, den volgenden dag de tij ding van dien aanval vernemende, verklaarde de muiters vijanden van het land, en gaf iedereen oorloi hen in al hunne werkingen te hinderen, met verbod hun eenigen bijstand of dienst te be wijzen, of zelfs levensmiddelen te verkoopen. Deze besluiten hielden de muiters niet tegen onmiddclijk vroegen zij aan de gevangen geno men wethouders vijf duizend pond buskruit en evenveel lood. Het magistraat schreef naar Brus sel, Antwerpen en Mechelen om 't gevraagde te kunnen leveren, en verzocht tevêns geld om zij nen losprijs te kunnen betalen. Van Mechelen alleen kwam er antwoord, doch 't was eene uit vlucht, inhoudende dat de stad onvoorzien was van 't gevraagde, en dat, ten overige, het geven van onderstand verboden was. Door de Spanjaar den nu gepraamd om andermaal naar de Staten r-en, legden de wethouders aan dezen den toestand der gemeente voor. zeggende, h' düfil dei Aalster. .-•»» ile vlucht was gegaan, achterlatende al hun góed, en dat er geld .noodig was, ten einde de nu rustige Spanjaarden een behoorlijk onderhoud tc verzekeren. De regeering kon dit geld niet ver strekken, en de afgevaardigden van het land van Aalst, op hunne beurt geraadpleegd, besloten eene som van 20,000 gulden te leenen, ten einde de Spanjaarden te kunnen voldoen. Dit geld bleef evenwel achter en de muitelingen, oordeelende dat er hoe langer hoe minder kans was om hun verlangen voldaan te zien, daar de begoede lie den van Aalst meer en meer de wijk naar buiten namen, maakten zich meester van al het vee, dat zij op twee uren rondom de stad in de stallen aan troffen, en lieten den landslieden weten, dat zij het tegen betaling eener belasting konden weer krijgen. Die Spaansche troepen deden als de midde- leeuwsche ridders zij verlieten hunne vesting slechts om naar de naburige plaatsen eene stroop tocht te doen, en kwamen telkens met eenen zwa- ren buit beladen, weer. In een bezoek aan de ab dij van Aüligem toonden zij zich even barbaarsch en wreed als eene horde struikroovers al de pa ters werden op de pijnbank gelegd, opdat zij den •roofgierigen de plaats zouden aanwijzen, waar het trezoor des gestichts verborgen was, en de pri or en de onderprior, gevangen naar Aalst geleid, konden niet dan tegen een aanzienlijk losgeld hunne vrijheid weer bekomen. Deze gewelddaad was zekerlijk niet van aard om in de stad geb|e- vene geestelijken gerust te stellen ook zien wij uit een schrijven van de Aalstersche wethouders aan den Raad van State, dat de oefening van den goddelijken dienst in de stad opgeschorst was bij gebrek aan priesters, die zich door de vlucht aan de afpersingen en gewelddaden der koninklij ke soldaten hadden onttrokken. Aalst, van een dak gevallen. 1 JSLiSL Maandag voornoen is de genaamde Louis Schelk I Vrouw Y. weigerde, en d;.\rop bracht haar bijgenaamd de Prins, van een dak gevallen in de man haar een diepen messteek n den buik toe. korte Zoutstraat, hij viel recht op zijn voeten die ingestuikt zijn, na de eerste zorgen, hem toege diend door Doktor Vande Velde, is hij naar 't Hos pitaal gevoerd, men vreest dat de voeten zullen moeten afgezet worden, het droef Slachtoffer. Daar de apothekers onzer stad er geen verkool pen, gelieft mij terstond 10 doozen Borstpastillcn van dokter Walthéry op te sturen, zij zijn heilzaam in 't genezen van valling, keel en borstaaodoeningen. Hierbij 2 dollars. Em. Delannoy. Chicago. Amerika. Depothouders MM. Callebaur, De Valckeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. Zelfmoord van een wisselagent. BRUSSEL. De krach ^an een wisselagent van Luik, die een tekort laat van rond de acht honderd duizend frank, heeft ook te Brussel ge volgen gehad. Een wisselagent uit den omtrek der Rouppeplaats had onlangs zware Bcursver- liezen geleden. Toen hij donderdag op de Beurs de krach vernam van het Luiksche bankhuis, waar hij het overblijfsel van zijn fortuin geplaatst had, keerde hij mismoediger dan ooit huiswaarts. Rond 3 uren deed hij zich een kopje koffie opdie nen en ging vervolgens naar zijn appartement. Toen de voornaamste huurder des huizes don derdag morgend den heer X... niet zag beneden komen, werd hij ongerust; daar zijn geklop op de deur niet beantwoord werd, deed hij de politie ontbieden. De deur werd door de agenten inge beukt; op het bed vonden zij den heer X. levens loos liggen. lij j j Een bijgeroepen geneesheer kon enkel de dooa vaststellen, veroorzaakt door vergiftiging. Uit het onderzoek is gebleken dat de heer X. woensdag uit Luik een doosje ontvangen heeft, waarop het woord vergift te lezen stond. Er zal onderzocht wie de afzender van het ver gift is. De familie van den heer te schrij droeven Dokter Persoons, die de vrouw verzorgde, oor deelt haren toestand gevaarlijk. V. heeft zich denzelfden avond nog op 'tpoli- ciebureel komen gevangen geven. Zonderling. WAARSCHOOT. Sa her eindigen van het lof werd de koster der kerk door eene vrouw ver wittigd dat eeu manskerel zich op den preêkstoel verborgen had. De koster ging zien en vond er zekeren K. die zegde dat hij uit zynen dienst was weggejaagd en dat hij daar enkel gekomec was om te slapen. De koster heeft hem de kork uitgezonden en zijn naam aan de policie overgegeven. Lija ontgraven. ROUSSELARE. Het parket is zondag een onderzoek komen doen, en het lijk doen ontgraven van zekeren Pieter Bnhse, d:j in eenen twist zijn band werk afgekapt. De eerste herberg op het nieuw kwartier Dewilde komt eenen naam U krijgen. Zy draagt voor uitsteckberd Café Ban am. a Verschillige speculanten van Rousselare en omstreken komen zware beproevingen te onder staan door den schielijken afilag op de prijs der cbicoreien. Nieuws uit A sTWüRPEN Dieven bij Barn urn. Een heel ploeg Brusselscie zakkenrollers zijn met den cirk Barnum naar \stwerpen afgezakt. Gedurende de vertooniiig ita vrijdag namiddag een 16jarig Ketje, die war, al te veel in de zak ken der bezoekers naar bu/ zocht, gesnipt. In zijn bezit werd nog een zilveren uurwerk gevon den, denkelijk ook van dietrtal voortkomende. Storir. in 't Kanaal. is voor d'Assisen en zal 3 dagen duren. Men weet, 't is de moord op den rente nier Van de Velde en zijn dienstmeid. Twee afschuwelijke schurken zitten op 't banksken Smellinkkx en De Bruycker. Smellinckx loochent alles, maar De Bruy cker doet bekentenissen, doch steekt 't bij zonderste op Smellinckx. Ze wilden wellustig leven, zonder wer ken, z'hadden geld noodig; om te teeren en te smeeren, voor geheime onkosten; z'hoorden dat in de Sennestraat de rijke rentenier Van de Velde eenzaam leefde, met een dienstmeid; z'hadden malkaar af gesproken en den 31 Maart 1901 op Paschen zijn ze daar naartoe getrokken met messen, koorden en valsche sleutels. 't Was 's avonds ten 9 ure; de dienst meid Christina Paffenholz gaat in de ge buurte Paascheiers koopen en chocolat voor haar kind, z'heeft te weinig geld, niet wil lende borgen ze keert terug en komt beta len met een bankbriefken van 20 fr dan gaat ze terug naar huis, arm schaap 1 ge treki naar uw dood. Twee schurken zijn binnengeslopen ze wisten dat de rentenier Vande Velde ziek zit in zijnen zetel, met 't fleresijn, ze slui pen binnen, ze grijpen hem vast, bij zijn (Zie 't vervolg op kolon 5 dezer bladzijde) X... werd dadelijk verwittigd. Bericht, aan-de talrijke personen die aan ec. zema 's dauwworm en jeuksel lijden. Volgens 't oor deel der baste geneesbeeren is het voldoende zich het b'oed gedurende ecDigen tijd met de slijmverdrijvenx de Pil van D* Walthéry te zuiveren, om zjch volko men te vrijwaren van bloedonzuiverheid hoe verou> derd gij ook weze. Depothouders MM. Callebaut. De Valckeneer De Waele, Ghysselinckx en overal. Wreed ongeval. Maandag morgend, om 10 1/2 ure, ia op de Bis- schofsheimlaan te Brussel, zekere Jan Baptist Si- nay, wonende Beetenstraat, die op eene ladder stond, van eene hoogte van 10 meters gevallen. De man viel met het hoofd voorover op den arduin van het balkon en vervolgens op de straat- steenen. Sinay werd stervend weggebracht. Dronkaard gekwetst. Jaak D.., boodschapper te Brussel, is bedron ken op de tramriggels gevallen. Hij is ©en oog kwijt en erg gekwetst. De misdaad der Sennestraat. 't Is donderdag 7 Nov. dat Smellinckx voor d'Assisen bomt met De Bruycker; Smellinckx wordt bewaakt in zijne cel, dagen nacht, vrees van zelfmoord. Vroeg rijp, vroeg rot. Te Sint Joost-ten-Oode, 2 Brusselaarkes van 9 jaar, geholpen dooreen meisken van 10 jaar, hebben in do Twee-Torenstraat de kamer van zekeren Pceters opengebroken, en hebben daar geld en een horlogie gestolenze zijn aangehou den en ritten vast... 't Is plezant ©0 schoon (TUuue a. net is waarlijk de heidensche wereld Huwe- liiksscbenuis, wild bijeenwonen, moord en zelfs moord, zoo werd maandag te Brussel tot lo maand gevang veroordeeld de genaamde Jan Battist Jos- sart, marmerbewerkerdie woonde met een huis vrouw die gescheiden was van haren man ja, en zijn er kinderen; arme droeve schaapkes dit ongeregeld huishouden was dikwijls een helle do man begon te drinken en de vrouw dronk ook: dronk zij ook den lo september, Jossart komt thuis, zat in jenever, razig, na een zeer geweldige twist die tot in den nacht duurde, neemt de veot een mes en steekt de vrouw dood. Dan wilde hij zijn eigen kapot maken. Na veel afgezien te heb ben, geraakt Jossart eindelijk in 't prison. Cureghem. Drama der dronkenschap. Vrouw X.., dagloonster, 40 jaar, Donnystraat, heeft zich zondag bij middel van zurkelzout ver giftigd. De ongelukkige was aan den drank verslaafd. Brandstichtingen LIEDEKERKE. Tot hiertoe zijn de brand stichters, die reeds ongeveer drie maanden aan 't werk zijn, nog niet ontdekt. Woensdag avond brandden wederom twee huizen af, dezen van de echtgenoten Van Diepeudael en Michiels, gelegen op twee honderd meters afstand van elkander. Sinds Augustus zijn dat reeds 8 branden. Donder dag is het parket ter plaats geweest. Ouders, past op uwe binders I Te St Catharina-Waver in de beermortelstraat is op 1 November, feestdag van Allerheiligen, is een meisje van omtrent 6 jaren verbrand. Het kind liep al brandende buiten en is daar onder een boom blijven liggen; er was van de kleeren niets meer te zien als vonk, tot zelf het haar van den kop is verbrand; het lichaam geleek juist aan een gerookt stuk vleesch. Zulks gebeurde terwijl de moeder om eene kruik water was in de ge buurte. Nadien is het kind overleden in de schrikkolijkste pijnen, dat kunt ge wel denken. Dat God ons beware. Hoeven afgebrand AUDERGHEM. Op den steenweg van Wa- termael stonden drij hoeven, bewoond door de families De Coster, Renders en Willems. Donder dag morgend rond 6 uren, terwijl de landbouwers naar de markt waren en hun kinderen alleen thuis de familie De Coster telt 14 en deze van Renders 7 kinderen ontstond er brand in de hoeve De Coster. De oudste zoon gaf het noodsein, doch toen de pompiers der gemeente ter plaats kwamen, woedde het vuur reeds geweldig. Er was gebrek aan water en men moest er aanbren- j gen uit den vijver van het kasteel de Moerlooze, gelegen op 150 meters van de plaats der ramp. De pompiers redden eerst de kinderen der drij families en vervolgens het vee en de paarden alsook eenige meubelen Op Allerheiligen beeft c-en hevige storm in 't Kanaal den ganschen dag geheerscht. De kapi teins der schepen, te Antwerpen dien dag aange komen, rapporteeren meest allen die storm veel schade aan hun schip veroorzaakt heeft. De Durward van Goeie, hier aangekomen, had 12 paarden als deklad .g aan boord. Gedurig sloegen in 't kanaal golven over boord, en begrij pelijk is 't dat van de 13, 8 paarden hier dood aankwamen, en de 4 overbsea heel erg gekwetst zijn. Gelukkig zijn het mair oude knollen, voor het slachthuis bestemd. De stoomboot Dresden van Leitb, had 60 paarden aan boord. Vier zijn er ten gevolge van den storm gedood, dt anderen haast allen gekwetst. Zaterdag nacht is een sffirikkelyk ongeluk ge beurd, veroorzaakt door 0 schurkerij van eenige nachtbrakers. Toen de posttrein van d »n Buurtspoorweg Ant- werpen-Turnhout, rond niddernacht ter hoogte van het gehucht Sint Amonius te Brecht kwam, botste de lokomotiefwagsa met geweld tegen eenen boom, die dwars ovjr het spoor lag. De lokomotiefwagen cc triggelde, waardoor de machinist Frans Gyseu, vouende te Santhoven, van den wagen geslagen ^erd en hem de twee beenen overreden werdet Met den trein werd l .t slachtoffer naar het St Erasmnsgasthui3 va: Jiorgerhout gebracht, waar hij korts nadien o?f cl. De ongelukkige was ga i en vader vaB 5 kin deren. De itoL or iftKo*-! .AU tof De gendarmen hei-ben uadelijt een onderzoek begonnen en het parket is ter plaats geweest. Het ware te hopen Jat men d. kerels ontdekte die zulke schurkery plegen. Ongeluk. DOORNUK. fen werkman vulde op het tweede verdiep der brouwerij Dumortier, zakken graan. Hij ging naar het derde verdiep om den riem te herleggen or een ingang zijnde machien. Wat er verder gebeurd is, weot men niet. De mecanicien voelde opeens dat de gang van het stoommachien was gestremd. Hij ging naar het verdiep en vond er den werkman stervend liggen. Hij was door den riem op de as gedraaid, de borst ingedrukt en de voeten gebroken. Het slachtoffer, Jorion Pierre, 17 jaar oud, stierf terwijl men hem naar de woning zijner ouders overbracht. 10,300 frs. gestolen. VERVIERS. Een handelaar had dijnsdag op den post te Verviers eeno som van lo,3ooo fr. op getrokken. Toen hij buiten was voelde hy naar zijne portefeuille. Zij was verdwenen. LUIK. Eene zuster van het klooster der Amercceurstraat, te Luik, was bezig met koffie te branden, toen hare kleeren in brand schoten. De ongelukkige werd erg verbrand en men vreest dat zij haro wonden niet zal overleven. Schrikkelijk werkongeluk. LA LOUYIERE. Donderdag morgend werd zekere Camiel G.., van Lobbes, 24 jaar oud. gehuwd en vader van een kind, in de cementfa briek van Crenfestu, tusschen een tandwiel gevat en armen en beenen afgepletterd 1 De dood oogenblikkelijk. Tramramp te Luik. Zondag avond rond 11 ure. nabij de Handels- brug, den agent van policie M. Edouard Hardy, zeer haastig zijn, gepresseerd, om naar huis te keeren, wilt van den stoomtram springen, terwijl hij reed, hij stronkelt, hy valt en wordt vermor zeld onder de wielen. In plaats van naar huis te komen, 't is zijn doodsbericht dat toekomt. Het is door zijnen sabel dat hij gestronkeld is. Echtelijk drama. JUMET. Een mijnwerker van de wijk Try- Charly, te Jumet, Michaux genaamd, kwam zich zondag in de gendarmerie van Charleroi gevangen geven, zeggende dat hij 's morgends zyn vrouw, tijdens een twist, verwurgd had. De politiekom- missaris telefoneerde naar de gendarmerie van Jumet. Deze drong in het huis en vond er het lijk op den grond liggen. Het slachtoffer was on geveer 50 jaar oud. Door de Dronkenschap. Bij Verviers te Charneux, is d'ander week 1't lijk van een boerenzoon gevonden in 't hooi; men dacht eerst aan een schelmstuk; maar 't is de dronkenschap geweest. De rampzaligaard is daar versmacht in zijn dronkenschap. kindera en eene buurvrouw, zijn gestorven na de schrikkelykste krampen. De dood, wordt toege schreven aan een vergiftiging. Door wolven verslonden. Men meld uit Orkouts, Rusland Op het veld werkende boeren werden door eene bende wolven en ten getale van 2o man, verslonden. Vreeselijke ramp. SIEBERIE. Uit Irtoutsk seint men dat ty- dens eeD tempeest, de koorden die drie visscher- booten, voortgetrokken door een toogboot, weer hielden, doorbraken en de booten op eene rots werden verbrijzeld. 170 vischers verdronken. De mist. ENGELAND. De mist blyft aanhouden te Londen. Het verkeer is bijna gansch gestremd. De ver raste wandelaars begeven zich naar huis vooraf gegaan door toortaendragers. Tal van ongelukken met rijtuigen vallen voor, niettegenstaande de policieagenten, voorzien van lantaarns, voortdu rend hun best doen ooj botsingen te voorkomen. Een gansch dorp voor den vrederechter. FRANKRIJK. De 511 inwoners van eene kleine gemeente uit Var, met name Taradeau, zijn voor den vrederechter van het kanton gedaagd voor nachtlawyd. Zij hadden besloten eene scharminkeling in te richten by gelegenheid van het huwelijk eener weduwe. Flietsongeluk. Een wielrijder uit Heinsberg (Duischland) reed op den weg naar Oberbruck met zijn fliets tegen een karboom, dat hem de borst werd ingedrukt. De dood volgde onmiddelijk. De wijngaardeniers in Frankrijk. In het zuiden van Frankrijk wordt er fel geklaagd over het verval van den wijngaaidbouw de oogsten vermin deren en de prijs van den wijn slaat daarentegen meer en meer af, zoodat de wijngaardeniers een zekere ondergang te gemoet gaan. De Oogst in Duitschland. De tarwe heeft dees jaar in Duitschland i,837,56o ton minder opge« bracht dan in 1900; het koren 405,200 ton. doch de haver bracht 26.5oomeer op en de gerst 20,000 ton. Duitschland zal verplicht zijn in te voereD3 millioen ton tarwe en 1 millioen ton koren. Revolutionnaire inkt. De Pruisische politie is onbetaalbaar. Een sociaal demokraat in het Bran- denburgsche plaatsje Victoria heeft een dagvaarding ontvangen wegens Grober Uniug (ernstige onbehoort lijkheid), omdat hij... een brief aan de politie had geschreven met rooden inkt. By de anarchisten. De anarchisten van Londen hebben den nacht van de strafuitvoering van Czolgosz vergadering gehouden. Zwarte en roode vlaggen versierden de zaal met het portret van den moordenaar op de eereplaats. De moordenaar van M. MacKinley werd toegejuicht en men danste op de edelheid van den dood des moordenaars. Men meldt uit Londen dat de grootste bedrijvigheid heerscht onder de anarchisten. proviand is blijven liggen... In "Amerika kunnen ze niet| begrijpen dat een Arbei der gebrek kan hebben. Een der Direk- teurs Barnum zegde Povery, wat arme stad is dat hierOy iay, gentlemen, ge zijt hier in 't arme Vlaanderen f het is hier bijna gelijk in Spanje rijke Be waarders, die Óns Heer van zijn Kruis zouden bidden, voor 't Geld, vette Wa terratten en schromelijk veel arm|ellendig Volk.., Zoo is Aalst en zoo is 't oud be roemd Vlaanderen vervallen. De hoeven De Coster en Renders zijn ten gronde - afgebrand en deze van "Willems erg door t vuur Moordpoging op de Keizerin van Lnina. beschadigd. De schade is slechts gedeeltelijk door 5 PEKING. Missionnarissen hebben laten verzekering gedekt. 'j weten dat er een moordpoging gepleegd is op de rüXTT f)n een eraf J Keizerin bij het overvaren der L0H0. Uh/IN 1wp g ai. j De moor(jeDaar wa8 gewapend met een piek. Zelfmoord 1 Wat zal ik zeggen Zinneloos wor- - den of zonder hoop of troost leven. Een zinnelijk leven voldoet de verzuchting van ons hert niet. Te Ledeberg, zekere Polidoor De Keyser, op Allerheiligen naar 't graf zijner Moeder gaan, daar staan dubben, 't graf omhelzen, ne revolver uithalen en zijn eigen doodschieten. Echtelijk drama. LOKEREN. Sinds eenigen tijd waren de echtelingen V. gescheiden, en de vrouw woonde nn alleen in de Kapelstraat. Zondag avond kwam V., in de woning van zyn Hij doodde een keizerlijke bediende, maar trof de Keizerin niet. De moordenaar werd ter plaatse zelve gedood. Droevig einde. Twee werklieden waren in het suikerfabriek van Schoensee (Duitsland) bezig met zich te amu- zeeren in een onderlingen stryd. Zijn werden on gelukkig door eene machien gevat en verpletterd. Vergiftigd door het eten van een koek. Zes personen van eene zelfde) familie, zijn Zondag te Brunswick ziek geworden, na van een koek geëten te hebben. De vader, demoeder, drie Uit Aalst, Barnum. Barnum sedert eenige weken, 't was al van Barnum, dat men hier hoorde donderdag nacht is de groote Amerik- sche Cirk hier aangekomen, in weèrwil den smoor die zoo dik hing als pap, waö er van6 ure veel Volk buiten de Zeeberg- brug, gedurig vermeerderde 't gewoel de verhuizing begon naar de weide voor O verham, rechts, wagens met 10 peer- den, koerse-peerden, veulekes, talrijke kemels, de Kemelbrug ontbrak er nog, lange kudden Olifanten, enz. enz. aan stonds begon men met groote hamers de tentpalen in den grond te slaan, het was gelijk aan de kerk van Kerxken men hoorde kloppen en weêrgalmen, en men zag niets, óndertusschen moest de Gen darmerie dc menigte tegenhouden, lange alle kanten wérden kramen en kantient jes opgerecht, men kon er over of door, toen eensklaps de roep ging Ge kunt denken hoe elk verbaasd en verwonderd opkeek, 't was alsof een deel van de lucht inviel. De Cirk zou hier in Aalst geen vertooning geven? maar reeds staan 3 a 4 groote tenten opgerechten ziet eens dat Volk Nooit is dat in ons Steêken te zien geweestEn 't is nu maar dat de Boere-Prochien bpginnen af te ko men.... Inderdaad, 't was een processie van Volk rond 10 ure was het fix gewe ten dat er geen Vertooning plats had.. Ter plaats waar de groote tent meest op- gerecht woorden, waren verscheide wakke plaatsen, turfgrond of vroeger vijver of gracht geweest l. en hierin wijzer te werk gaande als de Kerkmeesters van Mijlbeek die koppigblind hun Kerk gaan bouwen in een lage weide, d'Amerikaners hebben gezegd: Wij willen ons aan 't gevaar niet blootstellen dat onze Tent inzakt als al 't Volk er aanwezig is, waardoor een pa niek zou kunnen ontstaan en een ramp. van ongehoorden omvang. Nu begonnen de pourparlés onder de menigte, met al de Treins kwam grou- welijk veel Volk toe de steenwegen wa ren gelijk in den ouden tijd wij hebben Volk gezien uit 't Land van Waas, ja rond 12 ure was Erpe-Meire daar, met Impe, Vleckem, Ottergem, Erondenem, met Pastoors, Burgemeesters, Doktoors, Sekretarissen, Ontvangers, Champetters, Kajutors, enz., de Champetter van Res- segem was 's morgends vroeg, los door den papdikken smoor per velo gekomen, en reed Chare) ken voorbij die te voete ging met zijn Sakkramental dat eeuwij Volk wilde niet gelooven dat de CirJ niet speelde, ze maken ons klodden wijs, riepen ze, omdat er geen plaats is, laat ons llloooopen naar de Pontstraatpoort Aan 't hoofd der Volkeren van Meire wa ren waren twee manke met een stoksken, en ze liepen al d'ander te voren, 't was krieus om zien maar loopen of klappen hielp niet, neen bleef neen. En gednrig, gedurig meer Volk van op den hoogen Steenweg, men bewonder de in die onafzienbare weide, dit woelig Kampement 7 k 800 man, 25o trekpeer- den van een kloek vreemd ras, pracht- peerden en wagens zonder getal, en dit alles gedurig in beweging... Er zijn kop pelen oogen open gegaan... In dennacht van donderdag tot vrijdag, ten 11 nre is de eerste trein van den Cirk naar Gent gereden de tweede ten 12 ure, de twee andere ten half 1 en 1 ure. D'Amerikaners deden hier zeer groote schade, maar hebben elk treffelijk vol daan, ze zeggen dat in hun kamp veel stukken vleesch, kafié, brood en ander Zondag was er groote Feest in de stad voor dc Geborte van eenen Prins, de Fa milie van Prins Albert is verrijkt met ee nen jongen zoon, ja, en dijnsdag aanst. is het in Brussel de eerste groote ten 8 ure, in de zaal Rubens, Brigit- tienestraat, alwaar tot het Volk zullen sprekenFurnemont, Vander Velde, Lorand, priester Daens, Feron, Van de Walle enz. Het is de groote gelukkige Gebeurtenis die begirft, dat men zich overal gereedu houde J Een hondertjarige gedekoreed. Grancisca Verbeure, weduwe Réboré, van Wyngene, die den 23 augustie laatsleden de 100 jaring harer geboorte vierde, heeft het eerekruis ontvangen als beloonig voor de groote diensten die zij tijdens de cholera, in 1846 47 bewezen heeft aan hare medemenschen. Beter laat dan nooit keel, bij zijn hoofd, hij wordt wreedaardig vermoord, voor zijn geld ach, 't moet er een schromelijke foltering zijn, als ge die stappen hoort, als de moordenaars binnen springen en u daar afmaken... Daar ligt de Rentenier op den grond, badende in zijn bloed. De meid komt binnen, zondereenig achterdenken, ze wordt vastgegrepen, den mond gestopt en vermoord. Dan gaan de moordenaars op zoek, ang stig, gejaagd, gelijk de Champetters die de Vrijheidsmoord pleegden van ons uit't Hos pitaal te jagen, de Moordenaars konden in den Koffertort niet, n aar ze snuffelden overal rond, braken kassen en kisten open, en vonden maar zeer weinig geld maarzij vonden de knaging en 't Assiseu-Hof. Smellinckx iseen klein vernoesjeldventje dat slim en obstinaat loochent't is een krokkediljeken, De Bruycker is grof van leest, hij doet bekentenissen, 't is voor een vrouw dat hij heeft helpen moorden, terwijl van 't gestolen geld er weinig of niets inzfm handen is gekomen, hij weent, 't zal 'de doodstraf zijn, voor alle twee. De meest gewone soep, de eenvoudigste groentespijs worden smakelijk en geurig door echt Liebig's Vleesch-Extract. Zich hoeden voor namaac- scls. TOEN DE MARKT GEËINDIGD WAS Gij zult mijn man op de Café Terminus treffen zegde zij ons, m en hij zal blijde zijn U de inlichtin gen te geven die u noodzakelijk zijn. De groote markt te Nimes was bijna gedaan. De kiekenverkoopers waren haastig om hunne manden bijeen te zetten. Eenige klanten stonden nog bij de dame die ons zooeven gesproken had. Wij bedanken deze dame en groeten haar en wij springen op den elektrischen tram om eecige minuten later op het koft fihuis der stalie te zijn waar wij den kiekenverkoo per treffen, Mr. Tudesq-Thérond, die te Nimes op nr 21 der rue de la Cacerne woont. Op de vragen die wij hem stelden aangaande eenen brief die hij ons op 3osten Oktober 1899 geschreven had, antwoordde hij ons Ièdereen hier kan U zeggen dat al wat ik tf in mijnen brief geschreven heb waarheid is. Ik ben erg ziek geweest en ik moet bekennen dat ik zeer angstig was daar ik nooit ziekgewees' was. Over on geveer twee jaren begon ik te hoesten en ik verloor bijna de stem, ik die gewoonlijk eene zeer sterke stem had. Ik was thans 36 jaar oud. Ik geveelde het bloed mij naar de keel opkomen, meest 's morgens naar eenen slechten nacht. Het voedsel dat ik nam maakte mij zoo onpasselijk dat het mij erg vermoeide Hoe de kwaal overmeesteren die mijn leven in ge vaar plaatste Al wat ik genomen had was werke loos gebleven. Mijne familie ook wss angstvol aan gaande mijnen toestand. Dan was het dat ik eens iets las aangaande de Amerikaansche Tisane der Shakers en over de merki waardige genezingen die door door dit middel sedert twintig jaren in geheel Frankrijk verkregen zijn. Ik bezorgde mij eene flesch bij M. Oscar Fanyau, den apotheker van Rijssel die den alleenverkoop voor Frankrijk heeft, en na eenige lepels te hebben genot men gevoelde ik mij reeds veel beter, mijne keel wa« verlicht en het bloed begon beter te vloeien. De hoest verdween en ik kon rustig slapen. Korten tijd later was ik volkomen genezen. Sedert drie jaren heb ik niets meer ondervonden. Het zal mij aangenaam zijn indien gij dit uitgeven wilt. Onder het handteeken van Thudesq-Thérond stond ook het handteeken van M. Charles, Hulpburge meester van Nimes, voor echtverklaring, op d&to 22 Mei 1899. Vermakelijk leven van THYL UILENSPIEGEL, met menigvuldige plaatjes 0,50 Leven van Genoveva van Brabant, nieuwe verbe terde uitgave 0,75 Rosa van Tanneburg, of een voorbeeld van kin derliefde 0,75 Reynaert de Vos, of het oordeel der Dieren, nieuwe uitgaaf met vele plaatjes 0,50 BIEB0EK, of de ware wijze van honingbiën te kweeken. 0,50 DOKTOR G0RUS of de bende van Jan Golder, uit den tijd van Keizer Karei; Keizer Karei treedt op in dit boek. lf50 PASTOOR KNEIPP zijn leven en zijne kostbare raadgevingen en recepten, om de gezondheid te bewarenofte herstellen derde uitgave met portret van Pastoor Kneippen talrijke platen 0,70 per jaar te winnen, met de beroemde brei- machien D'HAENENS, waardoor zonder moeite schoon en gerieflijk werk wordt ge maakt. Om haar practisch systeem en groot gemak in het behandelen, bekroond met de GOUDEN medalie in de tentoon stelling van Parijs 1900. 50 meer profijt "iet de machien te koopen daar waar zij gefabrikeerd wordt; daar ook zijt gij zeker van eene ernstige waarborg. Het aanleeren is kosteloos. Fabriek: D'HAENENS-GATHIER, Kuiperskaai, 21, Gent.

Het Land van Aelst | 1901 | | pagina 2