PIUS X, Binnenland Buitenland Later Nieuws Aalst VVreede lotgevallen Haudel eu Markten de nieuwe Paus, hoe j mag hij het stellen j Ten eersten, 't is een groote verandering in zijn loven... 63 jaar oud zijn; uit zijn Lombardië korren, uit zijn Vcnetia naar de groote stad Roo men, als Kiezer-Kardinaal, tegen verwachting Paus gekozen worden en daar moeten blijven in 't VaiikaanI Tot heden de Paus verlaat bet Vati- baan niet; nooit ziet men hem op St Pietersplein, nooii te Roomen; 't is een protest tegen het Ko ninkrijk Italië dat evenwel op vasten voet van Volksrecht berust en door Patriark Sarto in Venet a werd herkend. Ten tweeden, de Paus Pius X is den derden of vierden dag na zyne kiezing in onmacht ge vallen, loen hij na zijn Mis ging bidden in de kapel... L)och 't was enkel een voorbijgaande on passelijkheid door al die ontroeringen, die cere moniën en ook door de groote bangte in de kapel. Ten derden, Pius X, de Volbs-Paus, uit 't wer kende Volk gesproten, altijd nederig en eenvoudig gebleven, vriend van 't werkende Volk, hij gaat te werk volgens zijn hert en zijn eigene gedach ten. Wij lezen immers in een briefwisseling uit Roomen De Paus aarzelt niet af te breken met oude aristokratiscbe gebruiken die in 't Vatikaan beerschen Volgens die gebruiken, als de Paus in zi;.3 Vatikaan, of in den Hof rondgaat, elk moet uit den weg. Pius X vraagt dat elk blijve en hij spreekt grerne met de bezoekers en de werklie den. 1'iusX houdt er ook niet aan,altijd vergezeld te zijn van Zwitserscbe lijfwachten, majordomeu en rnunsignori's; hij gaat alleen, gelijk te Venetia ns gelijk Ons Heer ging en Sint Pieter en d'eerste Pauzen. Tot heden, die met den Paus sprak, moest geknield zijn. Pius X wil hebben dat de menschen op 'ne stoel zitten gelijk hij. Ik lees in 't leven van Paus Gegrorius de Groote, die heilige man, dat hij al die booge hooge titulatiën als een ijdclheid aanzag, Pius X is van 't zelfde gevoelen Of T waar is,weten wij niet,doch men zegt dat hij al die buigiugeu, Jat voeten-kussen en dat wie- rooken zal afschaffen. Hij wordt hierin tegenge werkt door Kardinalen van 't oud stijl gedacht, door mousignori's.door bedienaars die in d'etiket leven en rijkdommen vinden, docb men zegt dat Pius X als een echte Venetiaan behendig maar standvastig de veranderingen zal invoeren, die hij no. dig oordeelt. De Paus, gelijk iedereen, moet niet verheven worden door den uitwendigen prestige, 'r is best dat hij d'herten wint. Ziet eens Bisschop Lambrecht; hij ging gemeenzaam om met 't Volk; zooveel mogelijk ging hij te voet: d'armste buizekes wareu hem beter dan 't rijkste paleis; bij mengde zich tusscben arme Moeders uit de werken-m klas; de Kanuonikken morden en zegden u Hij moet zich meer op zijn respekt Louden Doch'Bisschop Lambrecbt ging voort ou hij won d'herten en 't Volk riep Bisschop vraagt ons alles wat gij wilt 1 Zoo wordt 't Ge- loul versterkt eu uitgebroid. Wees zeker dat er iu 't Vatikaan gemord en geknokneld wordt, dat men stokken iu de wielen steekt. Het is nu stikkend heet te Roomen; die hof van't Vatikaan is zoo groot als 't Kamp van Beverloo; als't goed wcêr is, doet de Paus eiken dag ecu wandeling in dien hof, per voituur. Een dezer dagen Pius X wil uitrijden; ze brengen een geslotene voituur. O, zegt de Paus, 'tis daar te warm in, ik wil de frissche lucht hebben. Er wordt bem geantwoord Zijn Heiligheid,dat is de gewoonte, de l'aus moot in gesloten voituur uit rijden. Dan ga ik liever te voet, zegt de Paus, en hij ging te voet. 's Anderdaags 't zelfde spel. De Paus vraagt nu üiet meer, doch gebiedt dat meu met een open rijtuig kome. Na veel pourparlés, men komt met eèu half open rijtuig. De Paus reed er meê uit en sprak onderwegc met wie hij wilde. Wees zeker er zal kabaal zijn en konkelloes tegen alle goede veranderingen... We zijn wij ook Roemen geweest; w'hebben in 't Vatikaau rondgewandeld eu er veel gehoord en gezien;door de tijdelijke macht waren groote misbruiken ge komen; bij de Monsignori's, de San Pietrini, de Garde noble en de Zwitsers. De tijdelijke macht was dikwijls een hinderpaal voor de geestelijke macht; er waren bronnen van geldverkwisting en verergernis; met de gedachten van dezen tijd men kan niet aannemen dat een Christen mensch zich moet als rijke mensch kleeden. om door den l'aus ontvangen te worden. PiusX die te Veuetia zou geerne bij 't ara Volk giug, zal dat ook niet aannemen... Pius X die als Aartsbisschop tot zijnen lesten eens weggaf, zal niet willen dat er zijn die zich verrijken en die hunFamilie verrijken in 't Vatikaan, terwijl men bij arme Geloovigen rondgaat om hulp en karitaat. Moge Pius X de Man van zijnen tijd zijn voorde noodige hervor mingen en ook om de Katholieke Bewaarders te verbieden van hun Christene Werklieden onder slavernij te houden. Do Kerke Christi is in d'ar- moedc opgekomen en heeft in d'armoede 'de we- reld overwonnen. Door de wereldsche eer en de rijkdommen is 't Geloof in Europa op een derde gebracht. Hoe kan de Bieu Public het anders schrijven Durft hij onderzoeken hoeveel mans volk in Gent niet meer naar de Mis gaat, niet meer zijnen Paschen houdt De Pastoors schrik ken en 'heven als zij op den Paaschtijd denken Iin nu, omdat de wind uit 't Catholiek komt,zijn er nog veel die naar de Kerk gaan gelijk naar de Beers, om in de gunst to staan van 't Geestelijk cn van 't rijk Volk. Ge ziel alzoo t'Aalst ook van die Jodengezichteu. P. Daens, Aan onzk i.kzkrs. Indien gij een goed purgec rond middel noodig hebt orn eene onpasselijkheid, verlies aau eetlust, hoofdzeer, schcdclhooidpijn,ver stoptheid. neemt de pil van Dr Walthéry, 't is een purgeermiddel zonder weerga. DepothoudersMM. Callebaut. De Valckeneer, De Wacle. Gbysselinckx en overal. Vraagt bü uwen apotheker de SEDATINE. zij geneest zonder aan de maag te schaden schedel, hoofdpijn, zenuwpijnen, kopzeer. Algemeen depot: A. Dcgnef. 3. Square Marguerite, Brussel. Alle groentesoep wint honderd ten honderd in smaak en in geurigheid, door bijvoeging van een weinig Liebig's Vlcesch-Extract Indien gij hoest, indien gij bevangen zijt, indien gij slecht slaapt, neemt de Borstpil van Doctor Walthéry en gij zult aanstonds ontlast en genezen zijn. 1 li. «Ie groote doos in alle apotheken. Depothouders: MM. Callebaut. De Valckeneer, De Waele. Gbysselinckx en overal. BUR(iERLIJKEN STA ND. van 16 Oogst. Geboorten Mannelijk 12; Vrouwelijk 10; 22 HUWELIJKEN, hans. spoorwegw.. niet M. Roeland, Boe!, voerman, met H. Van Langen- .1. De Wolf, schrijnw., met C. De vNeuker crm. F re. zb. - et, br. OVERLIJDENS. X. Van Vaerenbeigh m. Hendrickx, kaaiw. 51j. I; inntstr. V Meganek wc Moyersoen, zb. 74 j. ooruitgangstr. -- M. Morey vr. Herte, zb. 75 j. Vrijheidstr. 1 kind onder de 7 jaren. Burgerlijken Stand van heden Geboorten Mannelijk 8; Vrouwelijk 9, 17 Huwelijken N. Ringöir tw. niet R. Sonck zb. C. Van der Biest met C Van Wcseniael tw. Ovcrliidens M. De Pauw, vr. Van den Borre, zb. 30 j. Koolstr B Boeyken-. wed. I'oriau, zb. 63 j. Molendr. I'. Lisaerde, m lloebeeck, boekb. &0 j Onderwijsstr B. De Bruyn, winkel. 07 j-oude Denderm st. R. l)c Meyer in. De Coninck herb. 47 j. Leopoldstr. M. Van Gauwenbergh, vr. Straetmans, winkclst. r>7 j. Korte Zoutstr. J. Gits, m. Wauters, smid, 17 j. Raapstr. C. Stevens wed. Philips zb. 31 j. won. te Moorse!. 1 kind onder de 7 jaren. Een 8ojarige vrouw verpletterd. Dijnsdag namidda: rond 4 ure, gebeurde er op de Fontainasplaats te Brussel, een vxeeselijk ongeluk, dat de dood zal kosten aan de 8ojarige vrouw. wed. Fiaenen, wonende Raapstraat. De ouderlinge wilde over den boulevard gaan om zich naar de Koolmarkt te bege.-en. docb werd omgeworpen door het rijtuig van een hevig aanrijdeaden melkverkooper. De onge lukkige weid verpletterd door de hoeven van het >aard en de wielen van het zware rijtuig rolden over raar lichaam. Zij werd opgenomen met eene dubbele beenbreuk, den schouder verpletterd en eene diepe wi nde aan bet hoofd. In stervensnood werd het slachtoffer naar St Pie tersgasthuis gebracht. Weduwe Fraenen, welke een klein pensioentje trok. was de steun van twee wee zen, hare kleinkinderen. Wreed geval op d'Hoogstraat. Te Brussel, een zatterik die uit een danszaal kwam, die onzinnig over de straat liep en door een rijtuig de borst verpletterd is; hij ligt in Sint Pieters-Hospitaal; dit gebeurde zondag avond. Wilde aanranding te Brussel. Ondanks de macht van policie op sommige plaatsen is de stad zeer onveilig. Zondag nacht M. Peeters, koopman te Laken, was nog al laat bij vrienden gebleven op Elsene; bij gaat naar huis, doch op den hoek der straat Weyeüberg wordt hij den weg afgesneden door twee mans kerels; M. Peeters slaat en schermt met zijnen stok, terwijl hij cm hulp roept; maar de twee bandieten trekken hem op den grond, overslaan hem, pakken zijn bot logie, zijn ketting en zijn geld en loopen er meê weg; ondertusschea komen twee agenten bijgeloopen; maar de bandieten waren weg en verdwenen; toch kon M Peeters genoegzame aanduidingen geven; een der bandie ten had een strrep van zijnen stok op zijn wezen gekregen; en dienzelfden nacht zaten de twee straatloopers in 't Peasionnaat van Sint Gillis. Een diefstal van reisduiven. De duivenhokken van M. Dansaert, wouemi Ylaamsche steenweg, 27, Brussel, bevonden zich in n° 102 der zelfde straat. Maandag morgend bestatigde deze liefhebber dat een dief zijne bij zonderste en beste duiven in den verloopen nacht had gestolen. Daaronder waren duiven van groote waarde. Een onderzoek werd ingesteld. De pick -pokets in de kerk. Mevr, Bell, Goffardstraat, Brussel, voelde zon dag, als zij uit de St-Guduiakerk trad, dat een bijzondere, zeer wel gekleed, haar onder bet kerkportaal nog al hard tegen het lijf liep. Als zij op de St Gudulaplaats kwam, bestatigde mevr. B. de verdwijning harer beurs, inhoudend drie bankbriefjes van 50 fr., twee van 20 fr. en eenig klein geld. Het slachtoffer heeft eene klacht neergelegd op het policie-kommissariaat der 4" afdeeliug. Een jonge dochter verdronken t'Hal. Ja, een dochter van 18 jaaizekere juffe: Ge rondel, die op de fabriek werkt; haar lijk is op gehaald aan de brug; die dochter moet iu 't wa ter gesukkeld zijn als ze naar haar werk ging; men kan geen andere veronderstelling maken; bijna op dezelfde plaats is hare zuster overjaar doodgeblfksemd. Strombeek. De bliksem. Tijdens het onweer van Donderdag is de blik sem gevallen op de hofstede van M. Balkaen de gebouwen stonden weldra in vlam. De pompiers van Laeken kwamen ter plaats doch ganscb de hofstee was reeds ten gronde vernield. Woonhuis, schuur en stallingen mee gansch den oogst, verscheidene hoornbeesten en varkens zijn de prooi der vlammen geworden. De schade is zeer aanzienlijk. Onder zijn wagen verpletterd. Maandag morgeod, roDd 6 uur, reed de naamde De Backer, van Mechelen, met een ver huiswagen langs den steenweg van Vilvoorden. De Backer sliep in en viel plots onder de wielen van den wagen. Hij werd door buitenlieden opgenomen met feplette borst en verscheidene ribben gebroken iijn toestand is wanhopig. MEYSSE, bij Wolverthem. D'auder vrijdag kwam Threse Schoemakers, een 25jarige dochter, met een kar uloemen naar Brussel. Aau den Peppot viel een mande van de kar. 't Meisj sprong van de kar, struikelde, viel onder de wielen en werd verseheide ribben en den arm gebroken. Ramp te Sint Lievens Esscbe. Daags voor llalf Oogst is te St Lievens Esscbe eeD groot ongeluk gebeurd in de olieslagerij en maalderij met vuur, vao Pier Mallaer de zoon August ongelukkiglijk zijn linkerhand gepletterd in 't mekaniefe; met zijn rechterband heelt bij het willen uittrekken, maar die hand werd ook ge kwetst; zoo is bij er meé bij den Geneesheer ge- loopen, alwaar aanstonds de noodige hulpmid delen werden gebruikt opdat 't vuur ln do wonde niet zou gekomen zijn; dan is M. Doktor Vau den lierghe sito geroepen; August is naar de Bijloke vau Gent overgebracht; aldaar is zijö linker arm afgezet en den duim van zijn rechte band; men hoopt dat hij zijn vier vingoren zal houden; hij was daar met alle twee ingedraaid en den riem was gesprongen met het hersteken vau de stee- nen tusscben het groot Kamwiel; anders was er den joDgen geheel en gansch aan; hij was maar 18 jaar. De menschen slapen dikwijls, maar de malheuren slapen niet; ze komen meestal onver wacht gelijk een haas uit den gracht. GENT. Zaterdag kreeg Sylvie Verheyen, fa briekwerkster, oul 16 jaar. een bloedspuwing in de statie en werd Daar 't Gasthuis overgebracht. Instorting van een in opbouw zijnde fabriek Op Overbeke wordt eeüe nieuwe fabriek ge bouwd voor rekening van M. Felix Beernaerts. liet gebouw heeft eene lengte van 200 meters en eene breedte van 61). Reeds was een deel van het dak gereed. Is het de geweldige wind, is het de vochtige grond Althans is bet dak ingestort en heeft het metselwerk van boven medegesleept. Vijftig ijzeren kolonnen zijn als rijsjes gebroken geworden. Het ongeluk viel op O. L. Vr. Hemelvaart voor. Gelukkiglijk bevond zich niemand iu het gebouw. Bij den aanvang van het werk werd een onder nemer do beide beenen gebroken. Een orkaan. Maaudag verwekte een orkaan groote schade over Namen en omstreken. Alom is de verwoesting groot. Te Wepion vie len ijs en hagel, zoo dik dat al de glasruiten der broeikassen werden gebroken de oogst is vernield en het fruit vrerd van de boomen ge hakt. Bandieten. De kinderen Van der Cruyssen, grondeigenaars wonende te Poezele nabij het dorp, ontwaakten in'het midden van den nacht door het geblaf vaa hunnen hond. Zij zagen twee manspersonen op hun hof. Eene nicht die voor het venster kwam werd door de kerels opgemerkt en deze schoten naar haar, gelukkiglijk zonder haar te treffen. De schurken kwamen toen aan de deur trek ken, roepeude dat zij moesten binnen zijn; en geld moesten hebben, of dat zij hen anders zou den vermoord hebben. j De zusters Van der C.i.y.-aon liepen naar den zolder, riepen moord, sloegen op eene kasserol om de hulp der buren in te roepen. De bandieten sloegei met steenen naar haar, trokken de buitenvenster open eu drongen bin nen. Juffer Siska sprong door de zoldervenster en viel dwars door de serre. Zij kon evenwel weg vluchten en liep bij de buren. Gustaaf Van der Cruyssen en zijne zuster The- rese vluchtten naar den zolder, legden de val achter zich toe en stelden er zich boven op, zoodat de dieven onmogelijk konden boven ko men. De dieven dwongen hen evenwel door bedrei gingen te zeggen waar er geld lag. Zij roofden eene som van 25 frank en gingen toen op de vlucht bij het naderen van de gebu- ren. Nabij OOSTENDE, te Wendyne, een rijke Nijveraar van Gent, die met zijn doebterken in de zee was maandag noen, die redelijk diep door een golf werd weggeslingerd, alle twee, dat zij reeds onder water waren, toen een jongeling uit de Walen, zekere Fernand Moulue het zag, ter hulp zwom en na veel moeite en gevaren allebei behouden kon aan lacd brengen. Het dochterken nog een kind, lag in onmacht Door den bliksem gedood. In de groote heide, tusscben Weert en Budel, (Limburg) vond men het verkoold lijk van eeu jongeling wiens identiteit nog niet werd vastge steld. De ongelukkige werd door den bliksem Te MONTIGNIES-sur Sambre, speelden maandag avond, rond 6 ure, 3 kinderkes aan 't water; Evelinatje Papart, oud 5 jaar en half, wilde haar handjes wasschen iu de Sambre, en viel erin. Aan den overkant waren werkmen- schen uit de Fabriek Solvay, die het zagen en die aanstonds in 't water sprongen, doch zijjhaal- den een lijkje op. Te CHAMONIX, op de Mont-Blanc, Zwit serland, zijn 7 Toeristen verdwenen er is zeer weinig hoop ze nog levend te vinden. PEERDEN OP HOL in de Statie van Ottignies. Maandag achternoen stond de koetsier van Mr de graaf de Lannoy daar zyn meesters af te wach ten; de koetsier bleef een honderdtal meters van de Statie; eensklaps op 't gefluit der lokomotief de 2 peerden op hol, de Statie in; er gaan mal heurenzijn; de trein komt af; door 't over en weêr jeloop, de Reizigers denken aan een ramp; geluk- rig dat de peerden tegen een ijzeren lanteernpaal loopen en daar stil blijven; de koetsier was op den grond gevallen, zonder groot hinder; en alle verdere onheilen zijn vermeden. Stoutmoedige diefstal. Te Sorinnes (Dinant) drongen dieven in de stallen van den landbouwer Dumont en konden, zonder eenig gerucht te veroorzaken, vijf jonge veulens medenemen, wier spoor men heeft ver loren. Schrikkelijk ongeluk. Mevr. Duchesne, landbouwster te Tihange, had in haar tuin netels, distels, stroo en allerlei droge kruiden opgehoopt en daar het vuur aan gestoken. Daar het vuur dreigde uit te dooven, woelde Mevr. Duchene er in met eeu boonstaak. Het waaide hevig en de wind joeg plots de vlammen langs haar kant, zoodat hare kleederen vuur vatten en zij dra in vlam stond. Hoewel men de vlammen kon uitdooven, heeft men geen hoop meer de ongelukkige te redden. met een en luchtbal te Luik. 't Is verschrikkelijk. Zondag werden daar op Sint Lambertusplaats vijf luchtballen opgelaten, in weêrwil van 't onstuimig weêr; den der lucht ballen de Eole ging op met deu luchtreiziger Du- chateau met Mr den Dokteur Delcominette en een student-doktor Mr Thibert; nauwelijks in d'hoogte zijnde, werd de luchtbal geslingerd door den wind tegen den gevel van 't Justicie-Paleis, de lucht reiziger die rechtstond, vloog tegen een venster dat al de ruiten in stukken waren, doch hij kon op zijnen post blijven; doch een weiüig hooger stootte de luchtbal tegen de kornis en bleef vast- hangen aan een der donderschermen; er was in den luchtbal een scheur van 3 meters. Een scheur van 3 meters; zoo vloog de lucht bal voort in 't ruim, daalde neêr en sloeg tegen 't huis vau een koopman in verven, met zulk ge weld dat de luchtreiziger los door een venster in een kamer werd gesmeten. Daar lag hij, gansch bebloed door de stukken glas, gebroken been; de Geneesheer was uit het bootje op het dak van dit huis gesprongen en was er van af met eenige lichte kneuzingskes. Maar nu giug de luchtbal voort, wild en woest, holderdebolder in de lucht, met den student in. Het was grouwelijk om zien; verseheide vrou wen waren in onmacht gevallen; de luchtbal werd gedurig voortgedreven en verdween weldra in de luchtruimte. Geheel den dag men sprak te Luik van niets anders; de Familie en de vrienden van M. Thi bert waren in doodangst; 't werd 7 ure, 9 ure; de lichten waren reeds ontsteken, toen de tijding toekwam dat de luchtbal neergedaald was zonder malheuren te Warden, een Parochie nabij Aken, in Duitschland. De Student was ongehinderd; een derde luchtbal rond 5 ure opgegaan, had bijna 't zelfde rampzalig lot. Üe luchtbal, te Luik M. Thirard die in den luchtbal bleef zitten verhaalt alsvolgt Ik wilde op het dak van dit huis springen gelijk myn medegezel, doch 't was onmogelijk; ik hoor beneden geroep en geschreeuw; ik zie dat de luchtbal omhoog gaat, altijd hooger. Wat gedaan V Wat gedaan Om te tonnen dat ik nog leef werp ik een bussel strooibriefkes uit. In angst en schrik zie ik toch het wonder tafereel onder mij De Maas als zilveren streep op groe nen grond; hier en daar dorpkes en bosschen; weldra zie ik de stad Luik niet meer; ik ben hoog in de wolkeu; 't wordt al blauw en bleek grijs; mijn hoed was afgevallenj^'t is zoo beet op mijn hoofd; ik doe mijn regenscherm open en ik zit te wachten. Door d'hitte der zon steeg de luchtbal altijd hooger. Daar zittende, terwijl de luchtbal gedurig voortdreef in d'hooge lueht, ik dacht Wat gaat er van mij geworden Zal ik verstikt worden of uit d'hoogte neergeploft in de diepte In de verte hoor ik de dommeling van een onweer Zal de bliksem de luchtbal niet treffen en mij doen ver pletteren? Een weinig later ik voel dat de luchtbal neer daalt; ik zie onder mij ijzerenwegen en statiën; ik hoor 't geschuifel van lokomotieven; mij dunkt t bootje van den luchtbal in 't welk ik zat, botst ievers op; is het tegen den grond; iDdien ik mij liet neervallen in een weide of op malschen grond. Ik moet het mij riskeeren. De luchtbal is wederom gezakt; ik spring eruit; ik val op mijnen rug diep op malschen grond; dan zie ik den luchtbal, ontlast van mijn gewicht, wederom in d'hoogte maar hoe is 't met my ik heb groote pijn iu den rug ik voel mijn beeoen niet is er iets geschokt of gebroken in mij ik lag daar zuiver bedwelmd Doch weldra kom ik goed tot mijn zeiven eu kan ik mijn beenen verroeren.. Weldra zie ik mij omring van Boeren ze spre ken Duitsch... Luftball. Ik vraag in 't Duitsch Waar ben ik hier Z'antwoorden Te Hongen- warden, in Duitschland. Ze zeggen mij dat ik van 10 meters hoog ben gevallen. Is hier geen statie Neen, maar een Postbureel Ik ga naar dit Postbureel; M. Beckers en zijn Familie ontvangen mij goed; de modder van mijn kleeren gedaan; ik krijg eenen hoed; ik hoor dat ten 9 ure er een tram-elektriek naar Aken -rijdt; ik wacht daar nog een half uur; de tram is daar; ik dank die brave menscheu en vertrek naar Aken, Aix- la-Chapelle. In Amerika,* te Reinkuld, Kansas, op een groot Concert, bijgewoond door ten minste 3000 man, is een zinnclooze begin nen te schieten in de menigte, hij schoot 3 menschen dood en kwetste er 20. Te Florencië, Firenza, is de poeierfabriekv der gebroeders Turchi ge sprongen; de twee eigenaars, de vrouw van een hunner en een werkman dood op den slag; en er zijn veel gekwetsten. In Palermo, Italië, is een sol- ierfabriek in brand geraakt30 werkmen- schen zijn verstikt; van de 30 zijn er i5 tot bezinning geraakt; d'ander 15 zullen dood zijn Martelaars van den Arbeid. Te S i 1 e z i te Sosnowice is de kabel van den ophaalbak gebroken 25 mijnwerkers werden erg gekwetst. De werkstakingen in Rusland. De tusschenkomst der troepen in de werkstaking van Kiew, hseft schrikkelijke gevolgen gehad. Het getal dooden beloopt 100 en er zijn daarenboven i5o gekwetsten. Het getal aanhoudingen is zoo groot dat de gevangenissen van Kiew onvoldoende 2ijn en men een aantal aangehoudenen naar de gevangenis sen der naburige steden heeft moeten breugen. Uit Odessa wordt gemeld dat gansch de petroh streek van Bakou in laa-e vlam staat. De werklieden weigeren niet alleen te blusschen, doch schieten op de soldaten die met dit werk gelast worden. De streek is gelijk aan eene vuurzee. De staat van beleg is er uitgeroepen. Achttien personen verdronken. Uit Kief meldt men dat eene groote boot, op den Dniéper varend, te zwaar geladeu was met menschen. Tengevolge eener verkeerde beweging van een der roeiers, kantelde de boot om. Achttien personen, waaronder zeven vrouwen, verdronken. In C3AXEN, bij Chemits, is zondag avond een trein van zijn speuren geloopen; de lo komotief en 8 rijtuigen kapot; 5 menschen dood en 30 gekwetst, zeer erg. 't Is d'een ramp op d'and-r. In Frankrijk, langs Metz, te Cour- celles-Chaussy, keerden zondag -morgend 4 Heeren terug in ottomobiel uit Sarre- bruck; wij schrijven Frankrijk, maar 't Duitschland, te Sarrebruck een groote fa briekstad, waren in 1870 de Franschmans meester; d'Officiers hadden in een groot Hotel hunnen diné besproken tegen 6 ure 't was daar batalje; de Franschen werden geklopt en 't waren Duitsche Officiers die ten 6 uren kwamen dineren; men ziet die ottomobiel afkomen; een der Heeren be stiert; rap is niet genoeg; 't gaat met een snelheid van 80 kilometers per uur; eens klaps de ottomobiel keert zijlings en vliegt tegen eenen boom; een der Heeren den kop in stukken, lag bijna dood, twee ander erg gewond; de vierde lag in onmacht. Op de bergen van Zwitserland. 't Is daar luisterlijk schoon, frisch en aange naam; de sneeuw fonkelt er in de zon als diamant; maar schoon is niet altijd goed; op die hooge bergen, 's is d'eene ramp na d'andere; d'ander week een jonge bediende der Bank van Geneve gaat den Witten Berg op, hij valt; zijn lijk is in een diepte gevonden. Eenige dagen later, een jonge dochter van Saint Gall, 20 jaar, rijk en fel, gaat den sneeuwberg Saentis op met 2 jonkheden; ze wilt op een gevaarlijke hoogte stijgen, valt eu is dood, vermorzeld en verpletterd! drij Hee ren Dokter Serber, advokaat Hugh en de rijke koopman Zubor waren over 't Zwarte Meer ge varen, om deu berg Cervin op te stijgen. Ze ble ven 2 dagen weg; hun verontruste Familie zond men; met hunne winst kunnen de men schen niet leven. De Landbouwer van Rousselare deelde 'den 28 Juli het budget meê eener werkende Familie en rekende uit dat een Huishouden van 10 menschen Vader, Moeder, 8 kinderen, 't oudste 18, t jongste 1 jaar, ten minste i3o fr. in de maand moet hebben... Laat ons een huis houden nemen van Vader, Moeder en drie kinderen; 't alderminste 16 fr. is daar noo dig; ik laat den fijnsten financier, den spaarzaamsten Econoom met 16 fr. zulk Huishouden beridderen; hij zal er zijn latijn op verliezen en de pijp aan Merten geven.. En ons Huismoeders staan voor zulke vu ren, wat zeg ik In de Vlaanderen wint de groote Meerderheid nauwelijks 12 fr. per week... Welke ellende! Te St-Nikolaas, de geboorteplaats van onzen Bisschop, waar een klein Seminarie is met Principaal en Professors, waar zooveel rijke, geleerde en edelmoedige Catholieken zijn, 't zijn Socialisten van Gent en Antwerpen, die aan 't hoofd der werkstaking staan; en het Volk zegtDie ons bijstaat in onzen nood, wordt door ons gevolgd en versterkt. MARKT VAN AALST Zaterdag 22 Oogst igo3 l'arwe k- ,00 a ,00 Masteluin 00,00 a 00,00 Rogge 00,00 a 00,00 Garst ia,5o a 00,00 Haver per 100 kil. i3,oo a 13,5o Aardappelen de 100 kilo 8,00 a 9,00 Boter per 3 kil. 7',00 a 8,63 Eiers de 25 2,00 a 2,09 Viggenen, per koppel fr. 55,00 a 65,00 Vlas de 3 kilo Ajuin, de 100 kil. fr. 5,25 a o Markt van GENT Vrijdag 21 Augusti opspeurders; eindelijk werden de toeristen vonden in den uitersten nood. Te Rouss, Spanje, bij Barcelona, zijn de bakkers in werkstaking en 't gaat er al zoo erg dat er al gevochten is met de troe pen... Men spreekt zelfs van een born die zou ontdekt zijn in de straat San Pedro... Dat Spanje zoo rijk, zoo schoon en zoo ellendig door de slechte wetgeving. M. de Pastoor van Erembodegem, E. H. Sadones, sinds eenigen tijd ziekelijk, was naar 't watergesticht van Sleydinge... Donderdag keerde hij terug, doch is onder- wege door een bloedspuwing overvallen. Te Napels is 't grooten esklader ge weest in den Gemeenteraad; de Socialist Salvi die obstrukse maakte, de Meyer die hem aanviel, die 't Volk wilde doen weg gaan, 't Volk dat il furore canaglia op sprong en daar alles kort en klein sloeg. De troepen zijn moeten komen; doch wat gaat men doen als de Troepen eens zeg gen We zijn wij ook van 't Volk. RUSLAND heeft aan^Turkijë een Ultimatum gezonden of een Dreigbevel van 3 punten le DeTurksche Gendarme rie moet onder officiers uit Europa staan; 2C De vreemde Consuls moeten de Besturen nazien; 3#De Bulgaren die gevangen zitten om Rusland en Oostenrijk geholpen te heb ben, moeten losgelaten worden. De Turk moet ver gezet zijn dat Rusland zulke voor stellen durft doen. Te New-Ruppen, Duitschland, heeft de Krijgsraad een bedelaar veroordeeld tot 5 jaar dwangarbeid, om tusschen Linde en Loeverberg een vreemdeling aangepakt te hebben en van al zijn geld beroofd; dien Vreemdeling had maar 6 pfenningen of 5 centiemen op zak... 5 jaar voor 5 centie men.. Hoeveel zou de Ontfanger van Aalst daar gekregen hebben... Hoeveel keeren gaan 5 centiemen in 156,000 fr. Te St-Nikolaas, werkstakiug bij de Sigarenmakers, eenparig, hardnekkig!... Er zou overal moeten vermeerdering ko- larwe per 100 kilo i7,oo a 17,5o i3,oo a i3.5o Rogge Haver 16,5o a 16,75 Gerst 00,a 2,43 a 2,52 Boter per kilo Eiers per 25 2,16 a 2,25 Markt vai NINOVE Dijnsdag rSAugusti Tarwe 00,00 a i7,5o Rogge i3,5o a 00,00 Haver 18,5o a —,00 Garst ,00 a ,00 Boonen x5,oo a 16, Aardappelen 13,oo a 00,00 Koolzaad 25,oo a 00, Lijnzaad 00,00 a 00, Boter per kilo 2,66 a 0, Eieren de 26 2,20 a 0, SOTTEGEM 18 AugustiTarwe, de 100 kilo, 18,5o, masteluin 16,00 rogge, 14,00; haver. 17,00; boter de kilo 3,00; eieren de 25 2.00 boo- nen 0.00 Markt van ASSCHE Dijnsdag 18 Augusti Tarwe de 100 kilo Rogge Haver G-srst Aardappelen de 100 kilo Boter de kilo Eieren, de 25 Verkens het stuk Kiekens, het stuk Konijnen, het stuk Markt van 16,5o a 14,00 a 00 I4,5o a 0,00 8,0o a - 2,78 a 2,25. a— - 3o,coa 2,5o a 2,5o KORTRIJK JMaandag 17 Augusti Tarwe de hectol Rosse Rogge Haver Koolzaadolie, de 100 kilo Lijnolio, Lijnzaadkoeken 16,00 a 16,5o i5,5oa 00, 12,oc a 11,75 16,5o a 17,0c 48,00 a 47,5o 48,00 a 46,00 19,00 a 20,00 Markt van DENDERMONDE Maandag 17 AuguslJ Tarwe 17.75 a 00,— Rogge 14,00 a 00, Haver "6,00 a—, Boter 2,97 a —,00 Eieren 2,54 ,00 Aardappelen- 10,5oa 11,00 Lijnolie 45,5o a 00, Koolzaadolie 5o,5o a 00,00 Lijnkoeken 17,00 a 00,00 Markt van GEF.RAARDSBERGEN Maandag 17 Augusti Witte tarwe de 100 kil, 18,00 Masteluin i5,oo a Rogge 14,00 a Haver 19,00 a Paardeboonen 18,a Aardappelen 10,03 e— Koolzaad a Lijnzaad 29,a Boter de kilo 2,23 a 2,5o iieren de 25 2,00 a /las, ongezuiverd, de kilo 0,93a GENT. Er waren ii5 beesten meer dan d'an der week. De goede stalbeesten golden gemiddeld van fr. i,35 tot fr. 1.75 volgens kwaliteit. De kalveren van 1,1,0 tot 1,20 per kilo levend gewo gen. De varkens van 70 tot 100 kilos en daarbo ven, levend gewogen, goiden vanfi. 1.07 tot 1,12 volgens kwaliteit. BRUSSEL. Varfcensmarkt vam8 augnsti: Er waren 385 varkeus, zijn verkocht per kilo levend gewicht, 87 k 0.97 c. CUREGHEM - aNDER-l-^HT Veemarkt: Er waren 424 ossen; 252 stieren; g25 koeien; middeprijs per kilo Ossen 88 k 1.00 stieren 78 a 90 c.; koeien en veerzen 78 k 90. Kalvermarkt Tentoongestelde dieren 8i5 Priji ir kilo fr. 0,88 tot fr. 1,10 Bloemvervalschers. Vele menschen klagen over de slechte hoedanig heid ea den slechten smaak van het brood. Dit komt hierbij dat weinig nauwziende handelaars hunne bloem met bloemsoorten van mindere waarde zelf met plaaster, zwavelzure, barijtaarde of krijt verval- schen Om de tegenwoordigheid van dere laatste vreemde stoffen gemakkelijk en zeker op te zoeken, verbrand men een voorafgewogen hoeveelheid der bloem in eene teiloor of op een schaaltje. Indien de bekomen asch meer dan a van het gansche gewicht be draagt is de bloem vervalscht. Volksvertegenwoordiger De Bac ker zal hier zijn Zitting houden, ■jg Augusti, in de Nieuwe Wereld. De Policie van Aalst laat vriendelijk weten Inge zien nu met de Vakantie de Scholieren zich nog al vermaken met vuurspuwende en ontplofbare tuigen, ook met een zeker «lach van bommen, die onver wachts losbarsten, met gevaar van kwetsuren; inge zien de Ouders dier kinderen en de winkeliers die ze verkoopen, onder de toepassing vallen van art. 61, 62 en 81 der Policiewet, ingezien het beter is het kwaad te voorkomen dan het te moeten straffen; elk is verwittigd. ZONDAGRUST Dienstdoende apotheker, M. Ghysielinekx, Molenstraat.

Het Land van Aelst | 1903 | | pagina 2