Jam De Lichte De Kamer. Binnenland Buitenland lets verkeerd Markt-beriehten Samenspraak Strijd penning e brand te La'.^en. H enige Subiele dooden £n SnP- Brand iu eeu kaseru Uit Fransch-Vlaanderen Handel en Markten Kleine Catechismus KRISTENE VOLKSPARTIJ fr. 1,50 Gisteren, Vrijdag, moest er gehandeld worden over M. Hubin, die vastzit, de vraag is dat hij zou losgelaten worden, zoolang de Kamer zitting houdt. [Een enkel Lid sprak daartegen M. Woeste. Er waren 90 stemmen voor, 14 onthou dingen en 1 stem tegen. In zelfde zitting heeft Demblon gesproken voor Algem. St., (als de Socialisten willen, '}iser); De Backer heeft zeer wel gesprokenfovar de Gemeente-Sekretarissen, die zouden moeten de Gemeente bewonen, waar zij hun ambt waarnemen. Dat is de alge- meene regel in de Walen, maar niet in de Vlaanderen. In 't Arr. Aalst zijn ten minste i5 Gemeenten waar de Sekretaris elders woont: g'hebt er die 3 4 Ge- meenlu. c.'.ieucu; de landelijke Policie lijdt ei door. Priester Daens heeft aangedrongen voor zijn wetsontwerp op d'Hop. Artikel 1, zegde hij, van dit ontwerp raakt onze handelsverdragen die binnen kort ver vallen. Gij weet, mijne heeren, dat vol gens de nieuwe duitsche tolwet,'t inkom- recht op onze hop vijfmaal grooter zou zijn en van 14 op 70 mark, dus fr. 87,50 de 100 kilos zou worden gebracht. Dat is een verbiedend recht welk aan onze hopteelt den doodsteek zou geven. De zaak is dus spoedeisschend en ons voorstel moet worden behandeld vóór de vernieuwing diei verdragen. Ik verzoek den heer verslaggever der middenafdeeling zijn werk zoohaast mo gelijk te voltooien en ik hoop dat de Ka mer voor Nieuwjaar eenigentijd aan het onderzoek van ons wetsvoorstel zal willen besteden. De Voorzitter der Kamer heeft aan Priester Daens geantwoord dat hij die vraag zou herhalen wanneer het verslag zal neêrgelegd zijn. nopens den oproer der Gemeente Erpe. Amelic. Fille, er is gisteren avond weer ambias geweest bij Hasselt. Fille. Mensch, er zal bier een revolutie losbcr» steD, wie was 't den bok tegen Toor. A. Neen, neen, 'twas Jef met dat blauw geel gezicht als 't koud is, van de vijf huizen. F. Ja. 't spreekwoord heeft gelijk die van niet komt tot iet, kent zich zich zslven nie*. Zouder Louis zouden Jef, de Zot en Capicnoa drie fransck mans geweest hebben. A. - HewelHet blauw gezicht sprong op 'cc stoel, en riep en tierdenog vier jaren en al ce andere zal iif uit den raad werpen; doch hij had den Smid en Fons niet bemerkt die hem duchtig ten lijve vielen, en door hunne gepaste woorden hem deden den roem zijner valschheid hernieuwen, en om he'. kort te maken. Jef koos het hazenpad. F. Zou hij weten wat hij binnen vier jaar z*l zijn? want mensch gij en kent gij die soort niet, daar is valschheid altijd taroef. Gij hebt den Pua3, Vien Capichon, de Zo: en geheel den boel, die zijn bij mij nog geeD pijp tabak wcerd. A. Ja dien Capichon spant toch de kroon; z-c eens hoe hij met Jules heeft gehandeld; bij Toor op ae praats, neen mj recmuit in i openbaar geroepen dat hij hem van de kieziog niets zou aangetrokken hebber; en's anderdaags liep hij met die soort der heeren van poemlala, 33 in een dozijn, om dien cief. tigen heer op alle wijzen slecht te maken, en het grouwelijkste wat hij uitgestoken heeft is met die afnehen te plakken. F. Dat was schande. A. En nu hoe zij handelen met den Notaris, roept het geen wraak en dat komt al door die valsche soorten. F. Ja. elk spreekt ervan, zelfs gemeenten in het ronde, maar ik heb geaoord dat het er dijnsdag avond zoo gestoven hoeft. A. Mensch, den beer heeft het ons vertelt, er was 'ne schrik van Volk, en dat en gaat die valsche jannen niet, 't is dan de kaart op de tafel te spelen, en hun doel is in 't geheim. AALST. Omdat de chef van het Baldadigheids- bureel brood geeft die 8 dagen oud is. 0.05; omdat de vrouw zei M', dat is niet meeretalyk, 0,05; Wat zwijgen of niets meer 0,05; Let wel op dat gij dat tegen niemand zegt. of nooit geen brood meer 0,05- Dan moeten wij vei hongeren, Mr dat kan mij niet schelen 0.05; omdat cr bü de Joden meer liefdadig heid is als bü het Katholiek Bestuur van Aalst, 0,05. Omdat zün rol bijna ten einde gespeeld is 0,05. ERPE' Zondag ten 4 ure Expositie van valsche gezichten; vergecrcn op dc Kat, vierde ronde 1" prys 'ne schoonen capichon, 2* prijs toebch. aan den besten slepdrager, 0,10. EREMBODEGEM Omdat de grootste komeer van den Br. Steenweg nu verhuisd is naar Aalst en nu is cr vrede. 0,10. EREMBODEGEM, Br.Sleenw. Terwyl die vrouw van den Steenweg uit "t kommeeren gaat bij de kui- periniie es bij 't Pijnsken, die laat zü 't brood en dc socissen uit haar huis langen. 0,10. AALST. - Omdat liet in de Dirk Martensstraat zoo erg vriest dat al de werkmeisjes zyn moeten wegloopen van grooten kou, 0,10; omdat een heer met manchetten do koü niet gevoelt en dat een ko nijn durft zeggen Nu zullen ze nog 8 dagen langer koü afzien voor müo plezier 0 05; maar 't was rap gedaan, ze gingen allen aan en 't konijn mocht in haar koude schuur alleen blüven staan. 0,05; En zoolang dit konyn haar tong zal slaan, zal zü in den strüdpenning $taan, 0,05; En dat zün dan nog roode vooruitstrevers 0,05. Wie zou verleden jaar hebben beweerd dat de Alost Football-Club onlangs gesticht in onze stad, zoo snel zou zün vooruitgegaan. De athletische spelen waren hier immers büna onbekend, telden weinige aanhangers. Welnu, bovengemelde maatschappij groeit en bloeit; hare leden strüden nu in Aalst, dan in vreemde steden. Soms worden zü verslagen, doch dikwijls komen zü zegevierend terug. Onlangs heeft M. Fisch. van Brussel, aan den «Alost Footbal Club, een bronzen prachtvoor- werp geschonken. Een prüskamp zal ingericht wor den en een twintigtal matches zullen hier plaats hebben hetgeen ruim wat leven in onze stad brengen zal. Men verzoekt ons van te doen bemerken dat er twee soorten pillen Walthery zyn 1° De Pastil Walthery tegen den hoest (l fr.) 2° de Pil Walthery die het purgeermiddel is der raeesto farailieo. (1,25-) Depothouders MM. Callebaut. De Valckeneer, Dc Waele, Ghysselinckx en overal. Vraagt bü uwen apotheker de SEDATINE, zy geneest zonder aan de maag te schaden schedel, hoofdpün, zenuwpijnen, kopzeer. Algemeen depot: A. Degnef, 3, Square Marguerite, Brussel. De schoone calender bij elk pak kin-fin De Bbokelaeb wordt niet betaald, maar kosteloos ge geven als geschenk. Verstoptheid, kwalen der maag, scheelhoofd- pyn, worden dapper genezen door de slymverdrür vendc Pil Walthery, die het zachtste purgeermid del is. Depothouders MM. Callebaut, De Valckeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. Diefte bij eenen Notaris. By Notaris Lecocq, Arlonstraat, 13, Brussel, n zeilde straat n° 22, bij den luitenant Tournay. In deu nacht van zaterdag tot zondag zijn stoute dieven langs over verscheide hofmuren ge klommen der me de Luxembourg, in 't hoog rijk kwartier van Brussel, zoo zijn ze geraakt in de Stndie van M. den Notaris; z'hebben verscheide kassen opengebroken,fracturé plusieurs armoires, dan na laDg gewerkt te hebben zijn ze geraakt in den brandkoffer, maar ze vaarden gelijk t'Aalst in d'Eilandstraat; al wat ze vonden, waren nota- riëele akten. Z'hadden gewerkt voor den koning van Pruisen. WELK WREED MALHEUR Te Brussel, Schaerbeek, Place Liedts, in den Dépot der Koopwarenstatie van den Staat, zater dag avond, een jongeling vau 18 jaar, zekeren Eugeun Sohet gaat uit, juist komt 'ne kamion binnen, als hij in den gang is. De jongeling gaat tegen den muur staan om den wagen te laten pas- seerenmaar de gang is te smal; de arme jongen wordt gepletterd tegen deu muur. Hij doet nog eenige stappen cn valt. Z'hebben hem naar het gasthuis gedragen alwaar hij geen half uur meer leefde. ST-GILLIS. Erge val.— P. metser, Frank rijkstraat, kwam zaterdagavond laat thuis. JDaar zijne vrouw en zijne dochters afwezig waren,vond hij dé deur zijner kamer gesloten. Hij vraagde aan eene medehuurster langs eeu venster op hare kamer in zijn vertrek te mogen gaan. Dit werd hem toegestaan, doch P... verloor het evenwicht en viel van de tweede verdieping. Met gebroken armen en beeuen werd hij naar het St-Pieters- gastbuis vervoerd. Zondag morgend brak een hevige brand uit in de bakkerij van M. Nobels, TielemaDSstraat. Het vuur ontstond in een hoop schavelingen, naast den oven, en deelde zich mede aan., het ge lijkvloers. Na eenige minuten was het huis gevuld met een dikken rook. M. Nobels, die alsdan op den koer was, snelde toe en poogde de vlammen te dooven. Do pompiers werden verwittigd en snelden dra toe met de bluschwerktuigen. Op de plaats van den brand gekomen, zagen de redders aan een raam, op het eerste verdiep, Mev. Nobels en haar lOjarig kind, die om hulp riepen. De trap hebbende vuur gevat, konden zij, nog te bed liggend, niet bij tijds worden gered. Eene ladder werd dadelijk tegen den muur gesteld eu beide personen konden slechts met grooto moeite wor den gered. De brand duurde een uur en half. Gelijkvloer en kelder werden vernield. De schade bedraagt ongeveer 5000 frauk. ST-P1ETERS-JETTE.Zaterdag nacht kregen drie dronken kerels twist op de Gemeenteplaats cn mishandelden elkaar op woeste wijze. M. De Vriese, politiecommissaris, snelde toe op het gerucht en had de grootste moeite om de vechters te scheiden. Alsdan vielen de dronkaards hem aan en deze was op 't punt te worden overrompeld en gebruik temaken van zijn revolver, toen hij werd ter hulp gesneld door mej. Clemence Belien, 20$ jaar oud, die de herberg barer ouders sloot. Deze is een struiscb meisje. Zij greep een der vechters vast en hield hem ia bedwang, wijl de commissaris de beide anderen scheidde. De vechters werden naar het commissariaat gebracht. LAKEN. Woensdag goot de echtgenote Van Mensel, Kouinginnelaan,petrol op het vuur. De petrolfiesch ontplofte ea de vrouw stond op een oogwenk in laaie vlam. Toen men de vla-u imaoüVön Icon, was ue ouge'm&kïge reeds erg verbrand aan de borst, het gelaat, het hoofd, de handen en de armen. MOORD TE GENT. Ten minste poging tot moord, te Gent, zondag i morgend op den Brusselschen Boulvard n° 23, alwaar zekeren F. Coppe woont, rentenier, 43 jaar, ziekelijk, sedert de dood zijner moeder i woont hij daar als kluizenaar, i Vrouw Lombaert, wonende op Sint Pieters, i gaat regelmatig bij M. Coppe het huiswerk doeD, ook de man Lombaert, die commissionnaris is, gaat veel bij den rentenier in en uit. Nu zondag vooruoeo komt Lombaert bij Cappe, i Lombaert wordt getrakteerd met eenige glazekts cognac, teu 10 ure gaat Lombaert voort, de ren- tenier doet hem uitgelei lot aan de deur; daar bukt hy zich om een dweil voor de deur te !cg- J gen, om deD trok te beletten, doch krijgt eens klaps op zijn achterhoofd zulko geweldige slag dat hij duizelig was; hij spiiDgt op en wat ziet bij Lombaert met eeD zware hamer in zijn hand. Ge kunt denken hoe de rentenier verschoot, hij weerde zich uit al zijn kracht, kreeg nog 'ne slag op zijn hoofd, doch kon in zijnen salon loopen, eu aan de venster om hulp roepen. i Dau liep Lombaert weg en wilde zich in de j stalling ophaugeu, doch gelukte daar niet in. De J Rentenier was leolijk wreed gesteld; 't bloed liep hem af. De moordenaar had den hamer meege- tracht. Zondag avond werd te Gent gezegd dat Cappe dood was. LOÜTENHULLE, bij Gent. Ge weet die Vader opgehaupeo door zijn zoous, gelijk te Beer- •el. Als ik zulke wreedheden lees, dan wordt mijn hart hedroefd en 'k lees tot mijn vertroosting Rosa vau Tanneourg; er is een uitgaaf vau 75 c. eu een kleine van 10 c.; die kleine zeer hertroe- rrnd; om ze franko te hebben is 't 12 c. Ge stuurt de 12 c. op cn 't boekje komt u lranco toe. Wij bieden ook te koop als premie Genoveva van Bra bant met platen aan 1 fr. De privilegie duurt tot Nieuwjaar. Nu, te Lootenhullc, de Rechter van Onderzoek ombood de vrouw, de weef; ze wilde niet komen; de Gendarms zijn haar gaan halen eu nu zit ze vast. Zou zo daaraan medeplichtig ziju? Droeve wereld Diefte te Ressegem. Op den Paddenhoek is in den nacht van den 9 tot den 10 dezer maand gestolen rond de twiu- tig hoenders bij de kindereu Redant. De gendar men van Uerzele zyn sito verwittigd en zijn op zoek gegaan met onzen veldwachter. Het schijnt dat die haremans reeds de dieven weten zitten. Bij de Wed. Temmerman, aan d'ooron van Cha- relkeD, zijn gestolen 5 konijnen. biete dooden, bij kloek jong Volk... T'Aalst, overal mei boort gedurig van subiete dooden. Zou dit niet komen door de vervalsching van het Bier? Van over 20 jaar schrijven d'IIoogleeraars van Leuven, dat veel Bier zeer ongezond is door den slechten mikmak, met welk men d'Hop ver£ vangt. Gced gehopt Bier is gezond, niets gezon der dan d'Hop. Maar vervalscht Bier is zeer na- deelig aan de gezondheid. t'Antwerpen, maandag avond rond 7 ure ir. de Kasern der Artiljerie, Preekheerenstraat, 't Be gon te branden in de stallen, waar rond de 50 peerden staan. Boven die stallen ligt 't hooi en 't strooi; daarin was 't vuur ontstaan en seffens stond heel 't gebouw in laaie vlam. Het eerste werk was de peerden eruit te krijgen. Doch dat ging om al de djanters moeielijk, en eens eruit de peerden willen weêr in 't vuur loopen. Dat is een peerden-planeet, om dit te beletten moest men met de stukken kanon een barrikade maken. On- dertusschen waren de Pompiers ter plaats, en j begonnen het vuur te bestormen. Ondertosschen ook was 't in de gebuurte van klein huizekes een algemeene vlucht van meubels en huisgerief 1 Om 8 ure was 'tvuur overmeesterd. VraOPIlP Sedert de laatste gemeente- kiezing staat onze [gemeente in rep en roer. In de meeste herbergen wordt er getwist en ook soms gevochten.Nu zondag avond, rond half negen, kreeg de genaamden H. De Pre kei, in de drij Kauwen, een messteek in den buik en Al. De Paepe, eenen steek in de bil. Den dader nam de vlucht en De Prekel zonk ne der. Intusschen was men doktor Bertrand gaan verwittigen die de gekwetsten verzorgde. Ware de wonde van De Prekel een weinig dieper ge weest, hij zoude zijne wonde niet overleefd heb- beD, nu evenwel schijnt hij buiten gevaar. Ter wijl de Doktor de wonde toenaaide, gingen de haldadigaards die strijden voor den vrede 1 in hun werk voort, zij sloegen de ruiten uit en wier pen met arduinsteenen door de vensters. De da ders, meest jonge gasten, zijn gekeud en zijn reeds door de gendarmen ondervraagd. Met de kiezing waren hier twee lijsten de lijst van den burgemeester en de lijst van den pastor. De pas toor zegepraalde met eene groote meerderheid doch, waarom maant nu de pastoor zijne vrien den niet aan zich te gedragen, zooals het een be schaafd Volk toekomt LUIK. Doodsteek. Tc Luik, drie koolmijners die rusie kregen op buu werk, eu een der drie, 'ne zekeren Stumjer, die in zijn hert eenen dolksteek kreeg, dat hij achterover viel, morsdood. De twee ander zijn aangehouden. Doodelijk ongeluk. Jan Mariette, 19 jaar oud, had den nacht door gebracht in de werkhuizen van Cockerill. Zondag morgend, bij het verlaten der werk huizen, is hij door eene locomotief gevat en vree- selijk vermorzeld. Plotselinge dood. Te Glin rechtover het Maison du People is zondag de petroolverkooper Destree dood geval len. Eeu geneesheer stelde vast dat de man ver stikt was door een stuk vlcesch dat hij nog in het keelgat had. Destree was enkel 35 jaar oud en laat eene weduwe met 3 kinderen achter. Vergiftigd. Te Jeumont dronk de 2-jarige Marcel Bruno van een fleschje dat eene oplossing van potasch bevatte. Eenige oogeublikken was de kleine dood. Zware diefte te Names. 't Is te zeggen te Hamme-sur-Sambre d'echt- genoten Pietguin-Jaunarts komen thuis zondag avond en zien dat er ingebroken is en voor 25,000 fr weerden gestolen. DE LANGE PENNEN hebben wederom schoon stukken uitgerecht, zon dag avond en nacht Te Gilly vielen z'in een herberg waar de kool- mijner Theo Vinckx gezeten was en hebben hem 6 messteken toegebracht in zijn hoofd en 3 in zijnen rug. Als de Policie kwam, namens ze de vlucht. Eeu weinig verder, op den steenweg van Fleu- rus, hebben ze in een herberg alles kapot ge slagen, tot zelfs den spiegel en de marmeren schouwen. .Twee der Vandalen zijn aangehou den. LESSEN. Vreeselijk ongeluk. In de steengroef van M. Coseille en Cie is een vreese lijk ODgeluk voorgevallen. De werkman Dolhaio was bezig met steenen los te maken in den rotswand. Hij zat op eene plank en hield zich aan een touw vast. Eeliskiaps geraakte een steen uit den rots wand los eu trof Dolbain aan het hoofd. Tengevolge van den slag, liet de werkman het touw los en viel naar beneden in de groeve, vijf tig meters diep. Zijn lijk was verschrikkelijk verminkt. Voerman Patow, moest een boom halen naar Serguet. Nabij Watow reed hij tegen eenen mijl paal, werd uit den wagen geschokt en onder de wielen doodgereden. Te Rijssel is zaterdag avond brand ontstaan in de Faubourg-de-Rou- baixstraat bij M. Cuyper; 3000 fr. schade. Te Masnières brandde zaterdag nacht af d'Hofsteê Beaudrin. De bewoners zijn moeten langs de ven sters uitvluchten, om hun leven te redden. BRIEFWISSELING THINES (lez Nivelles) 9-11-1903. Heer Opsteller Daens, Met veel genoegen lees ik Uw geëerd blad de Werkman, en zie er in dat gij volgaarne de ge beurtenissen in opneemt; zoo neem ik de vrijheid U er ook eenige aan te halen de verlodene week voorgevallen 1° Zaterdag laatst reed M. Hautier naar ge woonte naar de markt te Nijvel; gekomen aan place De Burlet waar de straat eenen hoek vormt, komt opeens eenen automobiel die geen sein ge geven had, op het paard en rijtuig in dolle vaart toegebotst. Paard en rijtuig wierden op deu zij kant geslingerd; het paard is aan borst en beeDen gekwetst en het rijtuig beschadigd; dank dat het een zacht en goed dier was, anders waren er grootere onheilen te betreuren geweest. Die eigenaar is van Marcbienne. Een proces-verbal is opgemaakt. 2° Misschien een uur nadien viel hetzelfde voor. Iu de rue de Mons stond een meisje van 4 a 5 jaar oud, op den trap eener bakkerskar, toen een dergelijk rampmachien in volle vaart kwam aangereden. Of het meisje bij de kleederen gevat is of van den schrik afgevallen, weten wij niet. Het kind is gevaarlijk gekwetst; maar indien men deze autos liever rampmachienen Doemde, die naam zou hun volgens mij beter toepassen, want 't is eene ware ramp voor menschen en dieren, en bijzonderlijk voor de landbouwers. 3° Zekeren Adolf De Jaegher, van Herzele, wo nende bij M. Hauthier, te Thines, ging verleden week de koeien uit de weide halen; hij ontwaarde eenen haas verdoken in het lange gras, hij kapt met zijne zweep naar den haas cn omsingelde het beest; maar tot groote verwondering vluchtte het dier weg met de zweep en kwam terecht in de haag waar het bleef haperen. Zoo heeft Adolf de naam verkregen van den Jager met de zweep hier van de Walen (el cacheur vei le scorée). Jean de Nivelles. EEN SCHOENLAPPER, zekere G. Schoor, heeft te Hundelbank, Zwitserland, een vrouw vermoord met welke hij in huis houden was. Die vrouw, Madame Roffle, was aan 't koken, de schoenlapper komt en schiet haar dood... D'Ontucht is een bron van wreedheid en van moorderij. Te PARIJS, rue de Levis, g2, is een vrouw van slechte zeden vermoord in haar huis. In AMERIKA is alles grossartig, op groote schaal. Nu hebben de roovers daar aangehouden 'ne zekeren Edward Wemtz, zoon van een der rijkste heeren uit Ame rika. Z'hebben hem opgesloten in een spe lonk en vragen 100,000 dollars losgeld of 500,000 fr. En ze voegen erbij, de Roo vers, als de Vader opzoekingen durft doen j naar zijnen jongen fils, dat deze zal ver moord worden. MEN ZAL in 't Loopende Nieuws vinden dat de Keizer van Duitschland een zware ziekte heeft in zijn keel. Zoo zal hij kunnen onder de groen sargiegeraken, zon der dat wij het weten. Sterven is dikwijls niet lang werk. bloedvergiftiging.Een wildbandelaar uit Zaandam die te Amsterdam een haas zou opmaken, had het ongeluk zich daarbij aan dc hand te verwonden met het gevolg dat hij bloedvergiftiging kreeg. Onder d'hevigste pijnen is hij overleden. Te Parijs aan de statie Maison Blanche was zondag avond groot gewoel van Volk, ja, dat uit hot kerkhof van Ivry kwam; elk liep om op den trein te zijn een moeder werd met haar kind vooruitgedrommen en onder den trein geworpen; de moeder dood, en haar dochterken haar been gebroken. Een kolonel doodgeschotén. Terwijl te Wilma, in Rusland, een regiment oefe ningen deed, kwam een soldaat uit de ran gen en schoot den kolonel dood, te midden der toejuichingen der andere soldaten. Er was een komplot gesmeed om den kolonel, die gehaat werd om zijne strengheid, te dooden, en de dader was door het lot aan gewezen. De nalatenschap der Koningin. Een der processen, door de schuldeischers van prinses Louise ingespannen, werd maandag mor gend bij de burgerlijke rechtbank van Brussel in gediend. De advokaten van den koning, MM. De Mot en Wiener, hebben in het Justiciepaleis een lange bijeenkomst gehad om over dit proces te beraadslagen. MARKT VAN AALST Zaterdag 14 November xgo3 Tarwe ff. ,00 a ,o« Masteluin oo,o a 00,00 Rogge 00,00 a 00,00 Gaist 00,00 a 00,00 Havei per 100 kil. 14,5o a 15,00 Aardappelen de 100 kilo 8,00 a 9,00 Boter per 3 kil. 7.63 a 8,63 Eiers de 25 3,71 a 3,75 Viggenen, per koppel fr. 5o,oo a 60,oa Vlas de 3 kilo Ajuin, de 100 kil. fr. 5,5o a 8,00 Markt van GENT Vrijdag 13 November der door PRIESTER DAENS. TWEEDE UITGAAF. 6e LES. Van den Landbouw. V. Welk is een tweede middel om den Land bouw te helpen A. Vermindering van grondlasten en registra tierechten, afschaffing van eifenisrechten in rechte lijn, enz. V. elk zijn de lasten van den Landbouw A. Hij betaalt jaarlijks 25 millioen grondlas ten, en van de 40 millioen accijnzen betaalt hij het grootste deel. V. Hoe kan men die lasten verminderen A. Met er een deel van te leggen op de roe rende goederen, op betirsspeculatiën, enz. enz, bijz. met besparingem te doen in 't bestuur. V. Noem eenige van die besparingen A. Er zijn jaarlijks millioenen te sparen op 't buitensporig krijgsbudjet, en de groote pen sieenen moeten ook merkelijk besnoeid worden, V. Wat zegt gij van de belasting op den inlandschen tabak A. Dat het eene kostelijke plagerij is en dient afgeschaft te worden. V. Hoe kan men den Landbouw nog be schermen A. Met inkomrechten te stellen op vele land- voortbrengels, zooals haver, vlas, mout, marga rine en sommige granen. V. Wat dient er nog gedaan te worden A. De landbouwnijverheden beschermen en ■itbreiden, zooals stokerijen, suikerfabrieken en andere. V. Wat vereischt de Belgische Hop A. Dat, gelijk in Beieren, de Belgische brou wers verplicht worden in hun bier eene zekere hoeveelheid Hop te gebruiken. V. Wat zijn de voordeden daarvan A. De Belgische Hop zal aan een goeden prijs blijven, en 't Volk aal een gezond glas bier drinken. V. Wat zegt gij van dc andere redmiddels, den Boer aangeprezen, zooals wetenschappelijke Landbouw, gezamenlijKe aankoop van vetten, zaden, enz.? A. Dat het maar plaasters zijn, die een wei nig kunnen verzachten, maar de doodelijke wonde van den Landbouw niet genezen. V. Hoe zal de Landbouwer zijn redelijke eischen bekomen A. Met aan de Kandidaten zijnj programma OP TE LEGGEN. V. Is dat mogelijk A. Ja, want met het nieuwe stemrecht is de Landbouwer eene groote macht geworden in de Kiezingen. Tarwe per 100 kilo Rogge Haver Gerst Boter per kilo Eiers per 25 i7,5o a 18,25 i3,25 a 14.00 i5,oo a 00,00 00,a 2,43 a 2,79 3,33 a 8,60 Markt van NINOVE Dijnsdag 10 Nov. 17,5o a 18,00 Tarwe Rogge Haver Garst Boonen Aardappelen Koolzaad Lijnzaad Boter per kilo Eieren de 26 Markt van ASSCHE Dijnsdag 10 Nov. Tarwe de 100 kilo Rogge Haver 3arst Aardappelen de 100 kilo Boter de kilo Eieren, de 25 Verkens het stuk Kiekens, het stuk Konijnen, het stuk Markt van GEERAARDSBERGEN Maandag 9 Nov. Witte tarwe de 100 kil, Masteluin Rogge Haver Paaraeboonen Aardappelen Koolzaad Lijnzaad Boter de kilo Eieren de 25 Vlas ongezuiverd, de kilo MARKT VAN NEDERBRAKEL Woensdag 11 November Witte tarwe 16,5o a 16,75 Rogge i3,oo a Haver 18,00 a 20,— Aardappelen 8,5o a o,— Boonen 17.00 18.-- Boter per kilo 2,90 a 3,00 Eieren de 26 2,70 a 2,80 Konijnen per stuk 2,75 a o,0o SOTTEGEM, loNov. Tarwe, de 100 kilo, 17,5o masteluin i5,oo rogge, 14,00; haver; 14,50; boter de kilo 3,00; eieren de 25 3.75 boo nen 000. Markt van KORTRIJ K Maandag 9 Nov. Tarwe de hectol. 16,ooai6,5o i5,5oa 00, 12,oc a 11,75 i6,5oz-ij.or 48,00 a 47,^0 48,00 a 46,00 19,00 a 20,00 MARKT VAN ROUSELARE Dinsdag 10 November Witte tarwe x7»5o a 00,00 Uit De Fabriekarbeider, s het orgaan van onzen wakkeren vriend Jan JBrinkhuys en zijn; werkbroeders Als d'aarde schenkt in overvloed Het golvend gouden graan Als vruchten geuren tusschen 't groen En kudder 1 grazend staan En toch vau duizend rijst de klacht (Het hart; door zorg verteerd) Wij hong'r en, sterven 1 geef ons brood Dan gaat daar iets verkeerd 1 Aki met de jaren rijkdom wast, Vergaard van 't vruchtbaar land Als weelde groeit van pool tot pool Door Arbeids nijvre hand Maar van een duizendtal slechts éen Zich baadt in overvloed, Wijl and'ren nimmer blijde zijn. Dan gaat er iets niet goed 1 Al» bij de armen honger nijt, De schotels ledig staan, Dan is het wel de moeite waard, De oorzaak na te gaan; Als overvloed van spijs en drank Eén tafel buigen doet, Wijl velen teren op een korst. Dan gaat er iets niet goed 1 Dat dan de wet aan rijk en arm Dezelfde rechten biedt, Dat Vrijheid heersche boven Macht, Meer vragen wij ook niet I Maar tot dit stelsel wordt gevolgd, Tot zoolang kan en moet De slotzang van ons lied slechts zijn «Nu gaat er iets niet goed 1 6 T. A. We roepen de aandacht van ons Volksvertegenwoordigers op 't volgende: Ze vrillen "hebben dat er tegen de klein Bedienden van den IJzeren Weg J een coujonnade bestaat, bijna gelijk onder den Troep, i2,5o a 00,00 i3,$o a ,00 ,00 a ,00 i5,oo a 16, 7,5o a 00,00 24,50 a 3o, 00,00 a 00, 2,84 a o, 3,40 a o,— 16,00 a 00,00 a 00 14,50 a 8,0o a o.oo 2,80 a 3,5o a 28,coa 2,5o a 2,5o 18,00 14,00 a 14,00 a 17,00 a 18,a f— 8,00 s 25,a 26,a 2,87 a 3o,2 3,25 a o,g2a Rogge Haver Koolzaadolie, de 100 kilo Lijnolio, Lijnzaadkoeken Roode Haver Boonen Koolzaadolie Lijnzaadolie Suikerijboonen bes. wagon 9 1902 op wagon Erwten Bitterpeën ld. cosetten Aardappels Boterde 1/2 kilo Eieren, Tarwe i5,5o aióoo 14,00 a 16, 14,00 a i4,5o 18,00 a 00,0c 48,50 a 49,5o 48,00 a 12,5o a 20, 12,75 i3,oo a i3,25 17,5o a 18,55 8,0c a 9,00 i,35 a e,oo 3,6o a 0,00 Haver Boter Eieren Aardappelen Lijnolie de 25 Markt van DE-£ DERMONDE Maandag 9 Nov. 17,75 a 18, i2,5o a 00,-— '6,5o a 2,70 a ,*0 3,35 —,00 7,00 a 8,00 42,50 a 00, Koolzaadolie Lijnkoeken 5o,5o a 00,00 17,00 a 00,00 'cüregh EM - ANDERLEOHT Veemarkt: Er waren 56o ossen; 94 stieren 741 koeien; middeprijs per kilo Ossen 82 0.94 stieren 72 h 84 c.; koeien en veerzen 72 k 82. Kalvermarkt Tentoongestelde dieren 79^ Prijs per kilo fr. o,g5 tot fr. 1,17 GENT. Er waren 109 beesten min dan d'an- der week. De goede stalbeesten golden gemiddeld vanfr. 1,45 tot Ir. t,60 volgens kwaliteit. De kalveren van i,lo tot 1,20 per kilo levend gewo gen. De varkens van 70 tot 100 kilos en daarbo ven, levend gewogen, golden van fi. 0,90 tot 1,00 volgens kwaliteit. BRUSSEL.Varbensmarkt vanii Novemb. Er waren ig5 varkens, zijn verkocht per kilo levend gewicht, 95 3l 1,20 c. Markt van Maastricht. 3,5o 2,75 6,5o 9,5e 10,75 7,00 6,75 2,00 4,5° 10,00 75,o5 40,00 ANTWERPEN, 10 Nov. Tarwe zwak; Bloem, dito, in bakkerij 22 1/4; in handel 20 1/2; HOP, vast, 135 fr. a LONDEN, 10 Nov. Schoon weer, maar frisch Tarwe kalm; Koolzaad vast; Haver in afslag. CHICAGO, 10 Nov. Bloem 1/8 afslag; koffij 10 fr. opslag; Maïs, afslag. PARIJS, 10 Nov. Granen en bloem afslag in 't begin; een weinig vaster op 't einde der Markt. Prey per 100 1 Wortelen per 100 kilos Uyen, 100 kilos Aardappels, mylords, 100 kilos 1 plate, 9 roode, magnum, a Andy vie per 100 stuks Savoye per 100 stuks Zemelen per 100 kilos Hooi per 1000 kilos Strooi per 1000 kilos EN ZIJNE BENDE naar de echtste bronnen bewerkt, doo E. Ternest,

Het Land van Aelst | 1903 | | pagina 2