f DE VOLKSEEUW De Binders te Orgaan der Christene Volksparty Itoopeitöe nicuros WAAROM de Democraten ALLEEN strijden Godsdienst - Vaderland - Vrijheid DE KAMER Nummer 7 7W-<>>g t bondag 16 Februari 1)08 48" Jaargang BUREELEILAND CHIPKA, WERF, AALST fiewone Annoncen 20 ce. t eraen per regel; Annoncen op de 2** Bladsjjde 80 eetöooei per nffl 'Rechterlijke Annoncen 1.00 per regel HET LAND I lOOKUOrST KLLER-BESTUUi P. DAENS-MAYABT. Aan dees blad behoort een bijvoegsel koop in ons Bureel KASSt-PAPlER aan 0,32 de kilo. Zondag 9 Februari, zacht, goedhertig en tangenaam weêr het nederig struikge was begint in groening te komen. Die zich vernedert, verheven zal woiden. Ik ben te Brussel in 't Concert van de groote Muziekschool ge weest tie oude Maestro, Gevaert, een Vlaming, be stierde welk zoetluidend vernultig Muziekspel En welke pracht van rijkelijk ge kleed Volk. Ik benijde dat nietde Pracht doet leven maar nevens die pracht en dien rijkdom zou de Boer, de Burger en eiken Arbeider toch deftig zijn Brood moe ten hebben Kiezers, in uwen naam heb ik daaraan mee geholpen reeds veel is er bekomen helpt ons nu een vrije Democraat kan zooveel bekomen hij wekt op, hij spoort aan hij klopt en blijft kloppen. Hoeveel Aalstenaars zijn er die weten dat de Molenstraat, tot aan 't Klaverken, en de Achterstraat met meetor Jan erbij, dat Molenstraat en Achterstraat Geestelijk Mijlbeek zijn - Als Lid van de Commissie der VI Leden voor de Petitiën kreeg ik dijnsdag onder handen een Verzoekschrift van het Stadsbestuur Aalst, waardoor gevraagd wordt i,5o te trekken per hoofd van 't Gemeentefonds, in plaats van 1,00 (op 32,000 zielen, 't ware 16,000 fr. 's jaars. Approbatum zulke slokjes komen goed binnen. Pastoor Van de Putte, van Erpe, heeft voor zijn dienstboden goed gezorgd, doch zouden Kerk en Armen vergeten zijn In Z1jn plaats ik zou toch mijn huis voor Pastorij gelaten heb ben. Kardinaal Richard, van Parijs, die rijk was en Eelman, laat aan zijn Familie wat van zijn Ouders kwam, doch al 't overige gaat naar de goede werken, dat is volgens den Juris Eccletice een 1 nester mag zijn Familie niet verrijken. Dezen winter zijn de twee laatste Patriotten gestorven, o. a. Baudewijn Craeye, uit Brugge, op de Vaderlandsche Feesten, wij zaten met hem op den trein en 't snakker ventje klapte van Aalst tot Brussel over zijne reis te voet in 1830, van Brugge langs over Gent naar Aalst. Ik zag hem daarna zitten rechtover Koning Leopold. Post folia kadent arbores. Na blaren vallen boomen On voit sêcher la feuille et tomber chaque année, et 1 arbre doit avoir la même .destinée. Let op met wie gij^ "dut, en zeg van niemand kwaad. Prinses Albert is in "t Hospitaal van Elsene de arme Zieken gaan bezoe ken. In Aalst zou men haar gevraagd hebben Hebt gij hier.iemand van uw Familie Dit gebeurtin Aalst, maar enkel en alleen in Aalst... Zieken bezoeken, als Werk van Bermhertigheid is verboden in Aalst..^, Schoon Katholieken, voorwaar 1 (Nïëls slechter ter wereld dan misbruik maken van den Godsdienst. Wilt gij altijd zijn verblijdbreng wel over uwen t\jd._ Te Brussel stond voor de vitriens 't Portret van Ko ning Carlos, te Lisbonna in zijn Hoofdstad doodge schoten op straat 't was 'ne felle manskerel van rond de 50 jaar, van voluem en postuur had hij veel van Ze strijden alleen, omdat dit hun vaste gewoonte is, sedert 15jaar; zoo zijn Priester Daens en Advokaat De Backer in ons Arrondissement naar de Wetgevende Ka mers gezonden M. De Backer tweemaalzelfs in 1904 toen ae waarde diepbetreurde man in lijken lag en de Katholieke Bewaarders de oneerlijke lafheid pleegden uit te doen plakken, op den naam en met de kleur der Chris ten Democratie, dat hij DOOD ZIJNDE, zijnen lijst ook DOOD was en het nutteloos was voor hem te kiezen. En die misdadige lafheid pleegden ze per plakschrift in den nacht van vrijdag tot zaterdag voor de Kiezing, als er niet meer kon geantwoord worden. De Democraten strijden ALLEEN, omdat zulks de vrije en klaar uitgedrukte wil is der Partij. In den Arron- dissements-Bond was geen enkele stem voor het Kartel in de Komiteiten der Vereenigingen geen enkele stem in talrijke Gemeenten, bij ontelbare Democraten is raad pleging geweestde algemeene overgroote eenparigheid is Alleen strijden l De Democraten strijden ALLEEN, uit gevtel van\ weerdigheid ze zijn misleid in 't Kartel te Kortrijk en wreed bestolen te Dendermonde ze strijden ALLEEN, omdat zij aldus, onbelemmerd, ZUIVERUIT kunnen op komen met hun echt Volksprogramma anti-clericalismus, tegen misbruiken van Godsdienst, tegen schijnheiligheid ja maar tegen Vrijheid van Godsdienst, tegen Christen Onderwijs, neen duizendmaal NEEN... De Mannen van 1893 zegden uitdrukkelijk KRISTENE Democratie, een kri6tene broederlijke Volksmacht. Alleen strijden is moeilijker dan in kartel, doch'het is weerdiger en voordeeliger; de strijd zal hard zijn bijge volg ad laborem veel handen maken licht werk Dat_ iedereen meêhelpe I Ons Programma is immers het beste en schoonste van al de Idealen De Kristene Democratie wil GOED doen aan elk, zonder iemand te kwellen of te hinderen Dit Programma is doordrongen van de redelijke Rech ten die elke Familie moet hebben, doordrongen van een vrije en weerdige achting en genegenheid voor den Gods dienst, dat opperste GOED. doordrongen van den echten Vrijheidzin der Belgen. Democraten, gij hebt verklaard en besloten alleen te zullen strijden de Partij rekent dus op uwe medewer king, aanhoudend en zonder uitstel.; op voorhand den hartelijksten dank. PI ET FM DAENS, Volksvertegenwoordiger. ABONNEMENTSPRIJS *00 n. Jaars voor de Stad;—8,50 Fr. voor den Buiten;—6,60 rvm tl te meoda Inschrijvingen worden op alle tijdstippen tes Jaais gnnmm YAN AELST O ed, goed nieuws Wij vernemen uit goede bron dat de heer Minister van Spoorwegen, Post en Telegraaf, 5 6 millioen gaat be steden aan verhooging van loon. Bravo en dank 1 SLECHT, SLECH1 Dit ontwerp van Vergunningsrecht, neergelegd door de Regeering er deugt niets aan 't is nog slechter dan het oude... 't Gaat er stuiven in de Kamer en in 't Lar-d, als ze daarmeê voor de pinne komen. Werkstaking van Huisbewoners Te Buda-Pest, in Hongariê, is algemeene beweging tegen de hooge Huishuren, en van nu af wordt aange kondigd Als van 1 Mei 1908 de Huishuren niet afslaan, dat 30,000 Huisbewoners al hun meubels op straat zullen brengen. 't Zal 'neschoonen pottekarie zijn. 'l Vergunningsrecht Het Wetsvoorstel der Regeering beteekent niets er zal daarvoor geen meerderheid zijn in de Karner. De Minis ters willen het Vergunningsrecht behouden aan ten ZITTING VAN DIJNSDAG. 2 ure 10. 5 Ministers stappen binnen M. Woeste volgthij ziet er verfrischt uit10 it 20 Leden de Ministers antwoor den op de verschillige vragen, allen zeer belangrijk, alhoewel de Katholieke Gazetten ermeê spotten. De Minister van Nijverheid antwoordt dat de zaak van ZonJagrust in de Gaz-Gestichten zal onderzocht worden. De Minister van Financiën zegt dat de O itvanger van Wachtebeke een Waal is, die goed Viaamsch kent, tot heden waren geene klachten tegen hem men zal onder zoeken. Het Wetsontwerp om de Wetg. Kiezing te stellen in begin October zal vrijdag voor de Kommissie komen die het tijdstip der Prov. Kiezing moet onderzoeken. De Minister van Arbeid gaat voort met den uitleg over de Koolmijnramp. De Socialisten zeggen dat ze weinig vertrouwen hebben in de Werkopzichters. 3 ure. Zijn nog aanwezig 1 Minister, 5 Katholieke Bewaarders, 10 Socialisten, 7 Liberalen, 1 Christen De mocraat: Caluwaert, Brenez, Pepin (Soc.) en Massan, Liberaal, spreken krachtig voor een ernstig toezicht in de mijnen, namelijk een oplichter rechtstreeks genoemd door de werklieden. De Minister van Arbeid wilt daarvan niet hooren hij moet knechten hebben en slbbedominés. 5 ure. We zijn nog met 1 Minister, 6 Katholieken, Socialisten, 4 Liberalen en 1 Kristen Democraat. Demblon sluit de zitting die duurt tot 5 ure 50. WOENSDAG Gisteren, 's morgends dikken nevel, rond den noen te Brussel clarissimo, een aangename zuivere lucht. Vandaag goed, deftig, treffelijk weêr. M. Delporte (Soc houdt staande dat de Staat jaar lijks 1 millioen en half wegsmijt aan de Maatschappij Van Gent. Daarrreê zou men den loon der klein Bedien den en Werklieden kunnen verhoogen. Hij spreekt ook tegen den afstand van den Electriek. M. Van de Walle (Lib. van Mechelen) doet een korte maar krachtige toespraak voor een minimum van3fr.. Dat is onmisbaar en oprecht noodig hij hoopt dat de Kamer met geestdrift dien akt van Rechtveerdigheid zal stemmen. Dan komt de stemming over de Mijnwerkers Ze wordt verworpen met 69 st. tegen 32 en 24 onth. De dagorde van M. Fléchet wordt ook verworpen door 66 st. tegen 57 en 1 onth. M. Pitsaer (Kath.) spreekt voor klein Bedienden en plaatselijke belangen. M. Mabille (Kath.) spreekt voor de vereeniging der Bedienden, voor vermindering der werkuren bij Machinisten en Stokers. M. D'Hauwer (Lib.) doet een goede redevoering voor Ronsse en om streken, ook voor de klein Bedienden en Arbeiders. IN 'T SENAAT is de VI. Wet voor het Hof van Assisen m't Aii. Brussel gestemd, met 50 st. tegen 9 en 3 onth. De Liberale Senateur Wiener had afgrijselijke domhe den uitgekraamd over 't Viaamschdoch hij heeft een klinkende antwoord gekregen. ZITTING VAN DONDERDAG. Gravis (Kath.) spreekt voor lachende Statiën, prachtige gebouwen, geurige bloemen ook dringt hij aan voor op slag aan de klein Bedienden hij heeft volle betrouwen in den heer Minister. De Sadeleer (Kath. Aalst) spreekt voor verhaasting der nieuwe Statie-Aalst, ook om niet zoolang te wachten als er Volk bij gevraagd wordt, ook voor de Statiën van Denderleeuw, Geeraardsbelgen, Erembodegem, Haaltct- Eede enz. Hij klaagt ook dat men dikwijls zoo verre moet gaan in smalle wegen in de Noord-Statie Brussel. Verders dringt hij aan voor hoogeren loon aan de klein Bedienden. 5 ure. 8 Kath. 4 Liberalen, 4 Socialisten en 1 Demo craat. Heynen (Kath.) spreekt van zijn Arr. en voor verhoo ging van ioon Hambursin klaagt over de Statién van Namen en Gem- bloers. VRAAG (in 't Viaamsch) van den heer Daens aan den heer Minister vau Jueticie Dinsdag avond kwam de weduwe Van den Winckel langs den Alsembergschen steenweg, met haar 13jarig zoontje ze voerden een karreken met stoofhoutaan den barreel van Ukkel-Calevoet komt een Ottomobiel in volle vlucht aangereden de zoon roepi zijne moeder toe, op zij te rijden helaashet was te laathet karreken wordt in een gracht geworpen, de moeder gekwetst en het arm kind gedood de ottoinobilist reed schichtig voort, als een echte mooïdenaar. Onlangs, na de betreurlijke ramp, van welke de oude mevrouw Jottrand het slachtoffer was, is het Parket aan stonds overgegaan tot een rechterlijk onderzoek. Denkt de heer Minister niet, dat, na elke ottomobiel- ramp, een dergelijk onderzoek dadelijk zou moeten ge schieden, ten emde vast te stellen of de schuld niet te wijten is aan onhandige, losbandige of dronken bestuur ders van motor-rijtuigen t>e 3 franken minimam Het vast EEN BEGIt ;edacht van Priester Daens, 3 fr. ten minste, van Familieloon. Het komt er langzaam, maar zeker; en gelijk Priester Daens zoo dikwijls in de Kamer zegde De Staat zal het voorbeeld geven. Woens dag morgend brengt de Post mij een drukwerk van 94bl. met al de uitgaven van loonen aan de Spoorwegen de hoogste loon is na den MinisterDe Sekretaris-Gene- raal 13,200 fr.; de kleinste 0,60 daags. Aan 't hoofd van dit Drukwerk staat VRAAG gesteld door de Midden sektie Welke som zou er npodig zijn, om een minimum-loon van 3 fr. daags te geven ANTWOORD. Voor een minimum-loon van 3 fr. zou een jaarlijksche som noodig zijn van 894,014 fr. de £0 jaar, van voluem en postuur naa n, ^„gen beletten en het getal meester Jan Sterck zaliger, de^ bmiemde^ r^ger juit hefbergen vermjncjeren. Volgens hun Wetsontwerp^! Meire. Kindei en, wilt met blijde zinnen achten en beminnen. Koopt de boeken om FRANSCII te lecren van Ver»arcke, ic deel 3.oo; 2ie deel 3,5o. herbergen het bijna onmogelijk zijn nog een herberg te openen. Zou men zulken maatregel durven nemen tegen een ander Ambacht of een andere Nijverheid Het stelsel der rijke Katholieke Bewaarders is 'De Herberg is de vijand, bijz. de Volksherberg. taris eens kunnen spreken Ik ben hier met een plaatsvervanger voor Bernardus, de zoon mijner zuster, die in de Loting is gevallen. J Ik zal eens gaan zien, Pachter, ik geloof 5 wel van ja, want gij zijt immers een oude ken- XX. BIJ DEN NOTARIS VOSSELAER. En evenals Jan had zien doen, ging Jan aan de deur kloppen die in het kantoor uitkwam, en Op gesteldcn tijd vergezelde Vergammen j na g,.0pend en eenige woorden te hebben ge- dus zijn onderknecht naar Aalst, en toen Bij sproken, verzocht hij Vergammen binnen te daar twee lange uren, welke hem jaren schenen gaailien Tonen een weinig bij hem te vertoeven, te ziin, in doodsangst en met kloppend hart, de pe Notaris zat volgens gewoonte, aan zijnen beslissing.van den Revisie raad had afgewacht, grooten lessenaar en Sprietvlechter aan den hij had reden, want te dien tijde ging alles zoo andere. gemakkelijk niet, zich hartelijk te verblijden, pja pachter Vergammen, riep hij lachend, daar Tonen werd goedgekeurd voor den dienst, toen <jeze binnen kwam het is wel honderd in vervanging van Bernardus. jaar geleden dat ik u niet meer heb gezien. Zij trokken dan gezamenlijk de Markt over, Honderd jaar, is wat lang, mijnheer de stonden eenige oogenblikken naar den Beiaard Notaris, maar het is toch reeds lang dat ik nog te luisteren, die op den eeuwenouden Toren j^er ben geweest. Het Park blinkt en glinstert. Veel achterd'haagloopers. Rond 2 ure 40 zijn wij al te gaar 12 Katholieken 16 Socialisten 9 Liberalen 1 Christen Democraat. M. Pirmez (Kath.) voor opslag half en half; ook half en half voor de regie of afstand. M. Colfs spreekt voor verbeteringen, ook voor beter loon en vraagt dat de blijvende brieven niet zouden afge leverd worden aan kinderen. (Zeer wel) j Augusteyns (Lib. Antwerpen) in "t Viaamsch, krachtig 1 voor Werkvolk en Bedienden, ook voor Viaamsch in het dep. der Spoorwegen. La dernière Heure i van Dendermonde MOEST verbroken worden, wegens het 4 Ie jaar, omdat de voorwaarden niet nageleefd waren. WELKE VOORWAARDEN In het stuk, geteekend door Priester Daens, De Backer en Van Damme waren geene voorwaarden gesteld... Neen, neen, de Liheralen van Dendermondehebben eenen schandaligen, oneerlijken akt gepleegd. Er wordt gemompeld van onkosten die niet betaald werden dat is valsch M. Plancquaert heeft ge heel zijn Kiesstrijd betaald.Zijn er nog kosten, algemeene kosten, nooit heeft men hem eene rekening gezonden... Het verwondert ons dat La Dernière Heure» durft schrij ven Het verbreken van het akkoord was rechtvaardig... Neen, neen, duizendmaal neen dit woord- en handtee- kenschending is eene grouwelijke onrechtvaardigheid, j vrolijk speelde en traden door de Nieuwstraat naar de woonst van den Notaris, meester Jaco bus Vosselaer. Ziet, zegde de Pachter, wijl hij aan de deur belde, waar ik u breng het is bij een der eerlijkste en beste menschen van de wereld Het is bij hem dat ik steeds om raad gajjin En hoe gaat het op de Hofstede Voorze ker altijd wel Uwe zuster Dina en Monica, zijn zij nog altijd gezond Ja Mijnheer, maar mijn neef Bernardus, de zoon van Monika, is in de loting gevallen. Dat is ongelukkig I Ja voorzeker, Mijnheer, maar daar het de netelige omstandigheden, en ik geloof dat er eenjge erfgenaam is dien ik bezit, wil ik hem weinige advokaten zijn die zoo knap en zoo jaten vertrekken. geleerd zijn als hij. Dé knecht meende te antwoorden maar men opende de deur het was een klerk die juist uitoing, die hun had binnen gelaten. I's de heer Notaris t'huis, vroeg Vergam men Wat wilt gij doen Een man koopen Dit is reeds gedaan, mijnheer de Notaris. Zoo, zoo, het is nogtans zoo gemakkelijk niet er hedendaags te vinden. Ik heb er evenwel een die reeds is goed gekeurd hij bevindt zich in de andere plaats, PATERNOSTERS, KERKBOEKEN, EERSTE COMMUNIEBEELDEKENS Te bekomen in ons Bureel, aan zeer matige prijzen. Wederom pinkte de Notaris tegen zijnen klerk. Sprietvlechter, die tot dan toe schier nog niet gesproken had, zijne pen neèrleggende, zegde Maar Vergammen, gij spreekt daar van eene koemeid die gij verlangt in dienst te ne men ik geloot dat ik er u eene zal kunnen be zorgen, en dat eene die ongetwijfeld heel goed kan werken. Mijnheer, indien gij de goedheid wildet hebben dat te doen, riep de Pachter uit, gij zoudt mij grootelijks verplichten het smart mij waarlijk mijne zuster zoo te moeten zien werken en zwoegen. Welaan, morgen voormiddag zal ik haar zenden, liet is een meisje van Hofstade, van zeer deugdzame ouders, die zij ongelukkiglijk zeer jong verloren heelt. Zij is zeer christelijk, en ik ben met haar een weinig maagschap ge- volgenlijk zou ik w^nschen dat zij bij iemand inwoonde die baar wel behandelde en waar zij op tijd ter kerk kon gaan. Dat zou juist goed zijn voor Dina, mijn heer, want deze is ook zeer godvruchtig. En zij heeft gelijk, Pachter, het is toch al van God dat het komt. Ja voorzeker, mijnheer. Dat is eene groote waarheid, sprak de Notaris vol schijnheiligheid, en hij loosde een diepen zucht. Welnu, Mijnheer Sprietvlechter, ik dank :egde Vergammen, en u ook Ja Pachter, antwoordde de klerk, maar of bij uwe klerken, hij nu juist te spreken is, weet ik niet. Ga maar Hebt gij misschien geld noodig om hem te eens zien in het kantoor. betalen Zeg het maar rond uit? Gij weet dat En hij verliet het huis, wijl de Pachter als mjjne beurs voor u open staat en wij kennen een oud bekende het kantoor binnentrok, ge- elkander reeds zoo lang. volgd door zijnen knecht. 0 neen, Mijnheer, 01 ik zou een dozijn De klerken waren aan 't schrijven. Alles was plaatsvervangers moeten koopen. Maar zelfs in het vertrek in regel en in denzelfden netten daarom zou ik God dank uit mijn huis niet staat als Jan Cierkcr flat eenige dagen later moeten gaan. bewonderde. I En hoeveel hebt gij betaald Ha, Pachter Vergammen, sprak de mees- x)rie duizend franken, terklerk, wat is er van uwen dienst j En gij zit met zooveel geld in uw huis 1 3 Goeden dag, Mijnheerzoude ik de No- f Wat dommigheid waarom plaatst gij het niet op interest Hoor, Mijnheer, ik vertrouw mijn geld aan niemand; ik zeg niet dat in geval de tijden beter waren... maar vooralsnu is dit te gevaar lijk. De Notaris en Sprietvlechter hadden een veel beduidende oogslag op elkander geworpen, toen de Pachter zegde dat hij rijk genoeg was om zonder uit zijn huis te gaan, zoo een dozijn rerapl akanten te koopen; maar dat had zoo vlug plaats, dat het schier onmogelijk was het te zien. Maar Pachter, wat komt gij hier dan doen, vroeg de Notaris, indien gij geen geld noodig hfbt? Wel Mijnheer, het is om u te vragen of gij een Akt zoudet willen maken om het akkoord te bekrachtigen tusschen mij en de man dien ik heb gekocht. Dat is wat anders, mijn vriend laat eens hooren hoe gij samen overeengekomen zijt Wel zoo eenvoudig mogelijk, antwoordde Vergammen en hij verhaalde al de besprekin gen van hun verdrag. Notaris Vosselaer was verwonderd toen hij die voorwaarden hoorde hij wist niet dat de Pachter zoo slim was hij gebaarde daarvan echter niets, en beval den onderknecht binnen te komen en Sprietvleehter aanstonds een Akt op te maken. Toen dat gedaan was, teekenden het de beide j J °P ,rorir - l.v.,. belanghebbenden, benevens twee daartoe ge- 1 heer No ans» 0 j> 8 J Knevel roepen getuigen, ilsook de Notaris. 6«ctovm.W«s zoo goed te zeggen hoeveel Dan wilde de Boer zijn afscheid nemen,tnaar Pachfe,, niets, wat denkt gij wel! de Notaris noodigde hem zoo vriendelijk uit 'i om een druppeltje te-drinken, dat hij bijna niet j Het 18 een kleine diens aan een gt^ede klant en kon weieeren. Van een kwamen er twee, maar oude kennis, ge ij gj j g 8 kon weigeren. Van een kwamen er twee, maar Vergammen verklaarde nu voor goed dat hij niet meer mocht blijven dat zijne tegenwoor digheid toch zoo noodzakelijk was op zijne hofstede, om reden dat hij op Tonen niet veel meer mocht rekenen en zijne zuster Dina het toch zoo kwaad had, daar hij wel twee weken S !t"ë? zth' goedheid."Goeden dag mijnheer Sprietvlechteij en God zegene uwen handelwilt gij nog een druppeltje drinken, alvorens te vertrekken Hartelijk dankbaar, Mijnheer bet zou mij? kwaad doen en Tonen heeft ook meer dan te veel kom Tonen, het is reeds sedert lang tijd, wij vertrekken. Ik groet u tot wederziens miinheer de Notariswel bedankt voor uwe j nog geene bekwame meid had aangeboden. i en beide, meester en knecht, verlieten het hnis, f zeer voldaan over hunnen handel, ('t Vervolgt.)

Het Land van Aelst | 1908 | | pagina 1