f De Kuiers te Meire BE VOLKSEEUW De Kiezing i»g**ï Orgaan der Christene Volkspartij Godsdienst - Vaderland - Vrijheid DE KAMER Dc 3 fr. 3 Ifopoffcnug Nummer 10 p-Vv Zo«d#g?8 Maart 1908 48" Jaargaag - BUREEL EILAND CHIP KA, WERF, AALST Gewone Annoncen 20 centiemen per-regel; Annoncen op de 2** Bladzjjde 60 eratiomM per ngti Rechterlijke ADuoncen 1,00 per regel LAND ABONNEMENTSPRIJS teer 4e meode HOOFDOPSTELLER-BESTUURD** P. DAENS-MAYABT. Ter zitting van Vrijdag 28 Februari is gehandeld over den Congo. Ge moet weten, Vrienden, dat de Kamer van Engeland met eenparige stemmen den Congo, gelijk hij nu is, heeft afgekeurd. En tot heden wij hoorden gedurig roemen dit uKUU i BESCHAVINGSWERK. Het verslag dier Kamer wordt genoemd het wil BOEK. M. Van de Velde vroeg de vertaling en meedee- ling aan al de Kamerleden 't Ministerie heeft geweigerd. WAAROM de waarheid vreezen Rond 6 ure had Minister Helleputte zijn lange voorle zing geëindigd ik vroeg 't woord en deed opmerken dat hij gansch en geheel de Reizende Werklieden had ver geten mijne vraag voor schuilplaatsen mijne klacht over niet verwarming der Treins mijn vraag om Allee- Verte in te richten als Werkmans-Statie. ZITTING VAN DIJNSDAG. 2 ure 10. 5 Ministers, 7 Katholieken, 5 Liberalen, 11 Socialisten, 1 Democraat. Antwoorden op de vragen Op vraag van M. Rens antwoordt Minister Liebaert dat er zal gezorgd worden voor goede rijwielbanen lus- schen Aalst-Ninove Voorde-Geeraardsbergen en Leeu- wergem. Op mijne vraag over de Zondagrust in de Gaz-ges'.ich- ten van Brussel en omstreken, antwoordt Minister Hubert dat het onderzoek voortgaat. \j?,OltomobielenMinister Helleputte antwoordt dat het wetsontwerp naar de Perm. Deputatie is. Geneeskundige dienst der Statiebedienden Berchem hangt af van Jette, dat ook Ganshoren heeftde zaak is in onderzoek. M. Smeets spreekt over de ramp in de koolputten van Cockeril alwaar van de 14 mijnwerkers er 4 dood bleven en verscheide andere gekwetst en verminkt. ('t Is 2 ure 55. Van de 7 Katholieken blijven nog Mi nister Hubert, M. Van der Linden en M. Mabille.) M. Smeets en Callewaert vragen maatregels tegen de ongevallen. Rond 4 en half begint M. Anseele te spreken en haalt een zware beschuldiging aan tegen de Leveraars van 't Vleesch aan 't Leger. Hij toont dat er akkoord bestaat tusschen de Aanbesteders ondereen, en met sommige militaire Overheden. De Minister van Oorlog springt verontweerdigd op, en daagt M. Anseele uit namen te noemen en die woor den buiten de Kamer te zeggen. M. Anseele aanvaardt, op voorwaarde dat hij de boe ken mag nazien en spreken op een openbare Meeting van Beenhouwers, alwaar de Minister moet aanwezig zijn, alsook de militaire Overheden in kwestie. Verders houdt hij alles staande en zegt dat het Ministerie bestolen wordt. M. Langend.nnck spreekt (in 't Vlaainsch) over liet Vleesch dat aan den Troep geleverd wordthij behandelt die zaak als een man van 't Beenhouwersambacht, en geeft aan den Minister het midde! om jaarlijks 400,000 fr. te sparen en veel beter Vleesch te geven aaa de ooidaten. Het is 6 ure; de Minister van Oorlog zal dijnsdag ant woorden. ZITTING VAN WOENSDAG Een talrijke opkomst; ze denken dat er zal te stemmen zijn M. Woeste is daar ook, en zit stil op zijnen zetel. Vrijdag was hij insgelijks gekomen, om voor den Kongo te stemmen ik zat in de leeszaal als hij binnenstapte zoo bleek als linnen en zoo mager als zomerdraad ik dacht in mijn eigen Is dat meester Woeste of is i eigentlijk zijnen geest In de zitting van heden woensdag, hebben gesproken De Volksv. Maenhout, Anseele en Daens over de ramp van Gent aan de Dampoort. Maenhout houdt staan dat de schuld aau de Staat is; Anseele steunt dit gezegde Daens wijt die ramp en vele andere, aan het sparen op de klein bedienden. Anseele geeft in eene lange merkweerdige Redevoering de cijffers der dagloonen en toont dat er nog talrijke zijn beneden de 3 franken. Hij noemt het eene schande. Er is geld als de Minister het wil. Persoons bekwibbelt de partijdigheid van den Minis ter in 'iet beantwoorden der Vragen. Demblon spreekt voor de Postboden en voor het herstel der Biblotheken in de Statiën. Van Reeth spreekt in 't Vlaamsch voor de Postboden van Boom. Van Brussel (in 't Vlaamsch) doet eene Redevoering voor Verbetering aan de Treins ook voor een geschikte Werkmanstrein 's morgends en 's avonds. v. Van een schijnheiligen, dat zijn de looze trekken, Met valsche deugdzaamheid zijn boosheid te bedekken. Aan altemaal goeden dag zegde hij hoe gaat het met 't leven En de kamer binnen tredende, lachtte hij vriendelijk, wat zijne val sche en venijnige gelaatstrekken eenigzins deed verdwijnen. Wel, mijnheer Sprietvlechter, wat geluk van u hier te zien sprak de Pachter. Gioote God mijn goede kozijn, riep Ju- doea uit. En zij kwam toegeloopen en vatte Sprietvlechter geestdriftig bij de hand. Goeden dag, mijn kind, zegde hij, haar met eene vaderlijke teerhartigheid en medelij dend aanziende. Vervolgens zich tot den Pach ter en zijne zuster wendende, groette hij beide, Welnu Vergammen, was zijne vraag, zijt gij tevreden over uwe koemeid Ik geloof het wel. antwoordde deze, het is waarlijk eene benedictie Judoca, kind lief, zijt gij ook tevreden O ja, kozijn ik heb geen klagen. Het doet mij genoegen, zegde Sprietvlech ter, onder het nemen van een snuifje, en hoe is het met de kerkelijke diensten, mijn kind verzuimt gij die nooit neen, kozijn, het is mijn grootste ge noegen dezelve, te kunnen bijwonen. Dat zegt zij wel, mijnheer, viel Dina in d> reden, want icveriger meid voor het gebed mot er nog komen, en als wij het avondgebed lezen sticht zij al de aanwe, igen door hare godvruch tigheid. Dan is het maar gelijk het moet wezen Dina Wat is toch een mensch zonder geloof Augusteyns (in 't Vlaamsch) spreekt overde Vlaamsche Taal in 't bestunr van Post en Spoorwegen. Daens (in't Vlaamsch) doet den droeven toestand in zien der gepensioneerde klein bedienden ze trekken 1,40, 1,60 onmogelijk daarmee televen. Gielen spreekt voor Limburg. Begrooliug van l'osl en Spoorwegen. A rtikel 14 en 18, Jaarwedden en Loonen t Redevoering uitgesproken door PIETÈR DAENS, in Zitting van Woensdag 4 Maart 1908. De Voorzitter. 't Woord is aan M. Daens. P. Daens. (in 't Vlaamsch.) Hier heb ik tot den heer Minister een ernstig woord te zeggen, waarop ik de aan dacht der Kamer roep In 't Verslag der Kamerzitting van 21 feb. lees ik die woorden van den heer Minister Helleputte Inderdaad, men mag zeggen dat er aan den IJzeren Weg geen dagloonen meer zijn beneden de 3 fr. En vérité, on peut dire qu'il n'y a plus au chemin de ter d'ouvriers S moins de 3 fr. par jour. Minister Helleputte. (in 't VI.) Ja, men mag zeg gen dat er thans geen Werklieden meer zijn die geen 3 fr. trekken. De heer Anseele. (in 't VI.) Er zijn er met duizenden. De heer Daens. Die woorden, die woorden hebben rnij diep verontweerdigd. Minister Helleputte. Ge zijt altijd verontweerdigd! Ik heb gezegd dat, gelet op al de voordeelen die de Werklieden thans genieten. De heer Daens. Er is hier geen spraak van voordee- len, maar van dagloon ik haal letterlijk uwe woorden aan uit 't groot verslag der Kamer en die woorden zijn valschheid, zijn leugen en bedrog, zijn een diefte jegens arme Werklieden, en dat is lafheid. (Gemor aan Rechter zijde.) Zijn valschheid en leugen, ik herhaal het. De heer Minister. Gij bederft uwe zaak. De lieer Daens. Gij spreekt van voordeelen, welke voordeelen zijn er Eigentlijk bijna geene. Het droef feit is dat gij tegen de waarheid spreekt en de Kamer wilt misleiden, de Kamer die u aanspoort tot het minimum van 3 fr.. Verscheide Katholieken hebben in dien zin ge sproken liet kan uit kiezingsvrees zijn, doch wat geeft dat Goed is goed 't is beter de Kiezers om te halen met goed te doen, dan door list, dwang en bedrog. Door uw valsche woorden, M. de Minister steelt gij het brood uit den mo- d der klein Bedienden en Werklie den ik heb u de briefkens gestuurd met inan, vrouw en 2 kind en is erlen minste 18,52 noodig. 3 fr. zegt gij 1 Welnu ik heb daar eer Mi?; van iSS-r- wachters der lijn Perwez-Landen er rijn t >16 jaren dienst ed 4 f: 5 kinderen, die -'<C :rr egt ge daarvan Inde traktie Geeraardshergen, Rons?. sy Sottegem en Denderleeuw hebben de 1. jan*a r e voor 12 13 uren en meer diensteer. echte Hongerloon, M. Anseele heeft u daar door uw eigene cijfers getoond dat er nog duizenden zijn onder de 3 fr. En wat zijn de voordeelen der Baanwachters Dat zij voor hun kotjen in een Huizeken 3 fr. per maand moeten betalen. Het is waarlijk schande, Heeren der Rechterzij, dat in ons XXe Eeeuw, in een Kristen Land, aan Katholieken moet gevraagd, hervraagd worden, dat brave en neerstige bedienden hun dagelijksch brood zouden hebben dat gedacht pijnigt en foltert me... Ge lacht, heer Minister ach, als Ons Heer de groote menigte zag honger lijden, Hij weende en deed een Mirakel en gij lacht, terwijl er geen Mirakel noodig is om uwe menigte te spijzigen. Het geld is er in overvloed het stroomt in uw kassen binnen. Waar blijft dat geld Of wel ge bestiert slecht, of wel zitten dieven aan uw kas. (Gelach.) Dat de 3 fr. niet gestemd worden, met al de andere noodige verbeteringen dat is uwe schuld, heer Minister, uwe schuld alleen. De heer Anseele. Wil de heer Minister een millioen meer, dat zal de Kamer het met genoegen stemmen. De heer Daens. Uw eigen vrienden vragen het u reeds 6 a 7 Katholieken zijn met ons rechtgestaan tegen de Hongerloonen. Als gij wilt, de Kamer zal met alge- meene voldoening stemmen. De heer Anseele. G'hebt gelijk M. Daens het is de schuld der twee Ministers die daar zitten den Minis ter van Spoorwegen en den Minister van Financiën. 1,00 Pr. J*m voor de Stad;—8.50 Fr. voor den Bnltei Insohrjjvingen worden op alle tijdstippen des Jaan genoaM YAN AELSï De heer Daens. Niemand kan daaraan twijfelen. Ik herhaal dus 3 fr. is ten allerminste noodig om te leven er zijn nog met duizenden aan den Staat, met min dan 3 fr. Dat is Hongerloon Zal de heer Minister dat einde lijk toch herkennen en inzien, dit ware enkel recht en bil lijk en de vervulling zijner plicht in zijn begrooting, aan zijn ieverigste en verdienstrijkste mannen, voor al te langen arbeid, een loon beialen, ontoereikend om te leven is ten misdaad die in de Kristelijke Leering genoemd wordt Het achterhouden van den Loon der Werklie den. (Aan linkerzijZeer wel I ZITTING VAN DONDERDAG. 2 ure 10. Bijna al de Leden zijn aanwezig. Verscheide wetsontwerpen worden gestemd 0. a. Ver schuiving der Prov. Kiezingen voor 8 dagen, als de Kie zing op Sinxen valt. Eenparig aangenomen. Daens ontiioudt zich omrede het slecht tijdstip einde Mei en Juni Van den eenen Kant zijn de Kiezers verplicht op boet te komen stemmen, en van den anderen kant stelt men de kiezing op een dag als 60,000 VI Boeren in Frankrijk zitten. Pensioenkas voor de Gemeentesekretarissen. Aang. door de 105 aanwezige Leden. BEGROOTING VAN SPOORWEGEN Gestemd met 81 tegen lo en 28 onthoudingen. De Liberaal M. Thooris van Brugge, verklaart zijne ontlionding alsvolgt Ik onthield mij, daar ik heb besloten niet meer voor de begrooting van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen te stemmen, zoolang er Staatsarbeiders zijn die min dan 3 frank daags trekken. Ik heb mij ook onthouden en de rede verklaard alsvolgt: De dienst van Telegrafen, Posterijen en Spoorwegen werkt goed en naar aller voldoening derhalve mag ik niet neen stemmen. Doch, aangezien deze wel ingerichte dienst afschuwe lijk slecht wordt betaald vermits men hongeiloonen van 2 fr. 60 en 2fr. 80 toekent voor een lastigen, gevaarlijken arbeid van 11 en 14 uren, zoodat de bedienden in gedu rige ellende zitten, vermits het is bewezen dat, om arm tierig te leven, een gezin, samengesteld uit man, vrouw en twee kinderen, 18 fr. 52 noodig heeft Aangezien er Briefdragers zijn op den buiten, die na afhouding voor ziekenfonds enz., enkel 2 fr. 20 daags thuis kunnen brengen Heb ik mij onthouden al3 protest tegen die wraakroe- pen e achterhouding van het loon der werklieden zijn dus niet gestemd, omdat de 7 a 8 Katholieken die ervoor gespro ken hadden, hun woord niet ge- •'dfii ebber.. - Mi-r su r ScnOLLAERT gaat op de Tribuun en '•j 's konings bevel heb k de eer ter tafel te v een wetsontwerp houdende goedkeuring van de io'egevccgJe akte aan het verdrag tot overneming van den Onafhankelijken Congos aat door België. Ik stel voor dit ontwerp te verwijzen naar de Commis sie der XVII die reeds met het onderzoek van deze zaak was belast. (Toetreding) M. Denis. Gelief er lezing van te houden. (Onderb.) Minister Schollaert. Onnoodig, het ontwerp zal gedrukt en rondgedeeld worden. M. Vaxdervelde. Het wordt wel verstaan dat dit onverwijld zal geschieden. BEGROOTING VAN LANDBOUW, zegt de Voorzitter, en op dit woord bijna al de Manschappen frommelen hun papieren bijeen en zijn weg. Blijven nog 14 Katho lieken, 3 Liberalen, 4 Socialisten, 1 Democraat. Polet, katholiek. Borboux, katholiek, Malempré, so cialist, Lefebvre, kath Gilles de Pelichy, Daens en Demblon spreken. Daens in't Vlaamsch als ik spreek, ten 5 ure zijn wij nog met 6 Katholieken, 2 Liberalen, 6 Socialisten en 1 Democraat. VRAAG door den lieer Daens, gericht lot den heer Minister van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen Waarbij komt het, dat de aardwerkers van den Slaat te Denderleeuw 3 frank hebben en te Aalst maar fr. 2,80? In de bijzondere nijverheid winnen die arbeiders in het Walenland 45 centiemen per uur, in Vlaan ieren 35 tot 40 centiemen, terwijl de beweging bestaat \oor 45 cen tiemen aan den Vlaming gelijk aan den Waal Zaken van llilicie. Een weduwe met 3 zonen is hertrouwd met een wedu wenaar die 2 zonen had. De eerste zoon der weduwe is soldaat geweest, de tweede zoon had een goed Nr, de derde heeft een slecht Nr... Moet hij opgaan? NEEN hier zijn 2 verschillige Familiën. A an M. de Burgemeester van Aalst. M. Gheeraerdts weet het waarschijnlijk nietdoch over verscheide aanvragen voor SOLDATEN GELD, in Aalst toegekomen den 5 Februari, werd tot Donderdag 5 Maart niet geantwoord. Dat is wreedaardig! Nu, na dien langen Winter, men wacht dikwijls naar dit geld om te eten, of om schulden te betalen. NIEMAND kan er aan twijfelen. D'anr.oncen in Het Land van Aelst hebben een zeer groote waarde. Elk leest 't Land van Aelst. Te Besangon, Frankrijk, is overleden Mej. Elisabeth Ritier, Gasthuisnon, dochter van den Ingenieur Ritter, uit Neufchatel; de Overledene was nauwelijks 35 jaar en is gestorven, slachtoffer van hare plicht als Gasthuisnon; in de kaserne van Besanfon is een besmettelijke Grippe de Gasthuizen liggen vol soldaten, en 't is met die arme zieke jongens op te passen, dat Zuster Elisabeth de ziekte heeft gekregen. Noord-Slalie Brussel Nu spreken ze van al de huizen te koopen langs den kant der Vooruitgangstraat. Over 6 jaar had Priester Daens gezegd in de Kamerc Waarom dien aankoop in twee k drie perceelen doen Men heeft die huizen toch noodig. Dit woord der gezonde rede, men gaf er geen gehoor aan En nu moet den duren dans betaald worden. Het is immers altemaal van den grooten Mees ter dat het komen meet - Zet u neder, mijnheer Sprietvlechter, zegde de Pachter hem eenen stoel aanbiedende; van Aalst tot Meire, dat is nog al een trekje. Wel, antwoordde deze, dit uurtje gaans heeft mij niet vermoeid. Ik ben al wandelend tot hier gekomen, uitgelokt door het aangenaam weder ik was nieuwsgierig hoe gij het stelde met Judoca. Nu dat ik zie hoe gij allen over elkander tevreden zijt, zal ik hier niet lang vertoeven. - Gij zult toch wat eten, mijnheer Spriet vlechter - Hartelijk dankbaar Pachter, ik heb geen honger. Ook zou ik mij wel wachten iets voor zonnenondergang te gebruiken wij zijn immers in den heiligen tijd van den' vasten Het is waar mijnheer, maar ik wist niet dat gij vastet 1 Gij zult dan toch een glasje bier drinken, niet waar Dat nog minder, vriend, ik drink nooit iets anders dan water. - Zoudt gij dan hoegenaamd niets gebrui ken - Als gij het volstrekt hebben wilt, komaan, geef mij dan een glaasje water met suiker. Aanstonds putte men versch watermen ulde een glas en Dina bracht den suikerpot te voorschijn. Sprietvlechter koutte nog eenigen tijd onder het ledigen van zijn glas, en nam eindelijk af scheid, voorgevende dat het reeds hoogtijd was voor hem om te vertrekken, daar hij uit vrees voor de onveiligheid der wegen niet gaarno met den donkere naar Aalst zou hebben wederge keerd. Men maakte nog wel eenige opwerpin oer. cn de Pachter bood zellsaan, indien hij og wat wilde blijven, hem, als het donker werd, naar huis te vergezellan. Doch er was niets aan te doen hij groette hem nogmaals vriendelijk, bood in het heêngaan uit zijne zil veren doos, een snuifje aan Dina die het onder eene diepe buiging aanvaardde, en vertrok, Tijdens de bespreking over de Belgische gezanten op den vreemde, zegde de heer Fléchet 't volgende De Paus zou believen aan te dringen bij onze Geestelijkheid, opdat zij zich met de politiek niet meer zouden inlaten, buiten 't kiesgewoel te blijven en meer vrede en eendracht te preëken tusschen geloovige en niet-geloovige Belgische Burgers ja, iedereen lieftallig te woord te staan, braaf en rechtveerdig te zijn jegens alle Burgers, zonder ender scheid van stand of Geloof.. Daartoe zou 't volstaan, dat de gezant van den Paus den herderlijken brief voorlegge, dooreen uitstekendenden Fransche Prelaat, Kardinaal- Aartsbisscliop van Rowaan en primaat van Normandië, <ten heer Fuzet, uitgegeven. In dit schrijven zegt hij on der andereDat de Priester niets dan Priester zijn mag, zoo hij wezentlijk nu invloed wil uitoefenen dat de Geestelijkheid er niets bij gewonnen heeft zich met poli tiek in te laten, want zij schoot er hare voorrechten bij in, en zal al wat haar nog overblijft erbij verliezen zij zal zich eindelijk verdacht maken en haat verwekken, die tot groot nadeel van den Godsdienst zelf strekken zal. De Priester zou best doen in geene openbare voordrach ten, gastmalen en optochten te verschijnen want, dus doende, stelt hij zich bloot aan beleediging en hitst de driften zijner opgewonden tegenstrevers aan Hij ver mijdt dus eiken bitteren uitval en blijve steeds zacht moedig van aard en daad Dat is eene echt christelijke taal van Kardinaal Fuzet 1 lk geef u die in bedenking, maar ik vrees sterk dat de uitmuntende prelaat in de woestijn predikt Wij, van onzen kant, en hebben er niemendalle bij te voegen 1 aanstaandenog eenige weken, men spreekt van hevig.n Strijd. Waarom «De Woesten hebben hunne Drij Mannen zekermeer kunnen of mogen ze niet hebben. De Liberalen houden hunnen Zetel; meer willen hebben is naar de lucht grijpen, die spreken van Twee Man, geloovcn er niets van. Als de Demo craten oppassen, dan behouden zij gewis hunnen Man Judoca deed hem al pratende eenige schreden uitgeleide, over allerhande zaken koutende. Maar toen beiden op de straat gekomen waren, bleef Sprietvlechter plotseling staan en Judoca bij de hand nemende, even alsof hij zijn afscheid nam, fluisterde hij haar zoo stil mogelijk in het oor Overmorgen 23, om twaalf uren Hij stopte daarbij het meisje een briefje in de hand, zeggende hier is het ordewoord I En nu de stem verheffende, om van eeniegelijk ge hoord te worden, vervolgde hij aldus Nu Judoca, blijf u deugdzaam en braaf gedragen ik zal u binnen eene maand olwel vroeger nog eens komen bezoeken. - Goedenavond, ko zijn, antwoordde de andere, even alsof er niets was gebeurd. God beware u op den weg, be dankt voor uwe goedheid. Tot wederziens, mijn lief kind. Daarmede verwijderde zich de schijnheilige Sprietvlechter en de koemeid be gaf zich in huis bij hare meesters. 's Anderdaags en ook den dag daarop vol gende, waarna de nacht zou aanbreken door Sprietvlechter aan Judoca aangeduid, was de weêrgesteltenis heelemaal veranderd. Het waaide en regende geweldig, met een woord, men had te doen met maartsche buien. Doch, was de natuur onrustig, zooals het in onze Vlaanderen veel gebeurt in de eerste dagen der lente, geheel anders was het gesteld met het gemoed van boer Vergammen. Nooit was hij blijgeestiger en meer voldaan geweest dan te dien tijde, zoodat hij wel eens een deuntje neu riede en zeer weinig gromde tegen zijne kne' h tenA; met één woord, hij gevoelde zich zoodanig tevreden, daar alles zoowel naar zijnen zin was algeloopen met Toren, den plaatsvervanger van Bemardus en met de koemeid, dat hij zich voortaan, misschien dc eerste maal van zijn leven, waarlijk gelukkig achtte. Doch niemand roepe van zijn levenslot te luid, Eer hij den geest geve, en een zerk de grafstee sluit. Dc zon was lieurig ondergegaan tusschen dampachtige wolken, maar de regen was nu och opgehouden, 's Avonds had in de hofstede op het gestelde uur het avondmaal plaats het vee w rd verzorgd en eindelijk volgens ge woonte het avondgebed gelezen, dat Judoca met alle uiterlijke teekens van godsvrucht bij woonde. Op het platteland gaat men gewoonlijk vroeg slapen. Eeniegelijk is 's avonds vermoeid van den dagelijkschen arbeid, en men tracht zoo veel tijd te winnen om te rusten als het eenig zins mogelijk is. Reeds om half negen was eeniegelijk te bed de pachter sliep op de kel derkamer en zijne zuster Dina, in een klein kamerke dat aan die haars broeders grensde, maar uitkwam in den gang des huizes en diensvolgens geene gemeenschap had met de kelderkamer. Vergammen was gewoon zelf al de deuren te sluiten van het huis, en wanneer hij slapen ging, liet hij nooit na, zijne kamer in het nacht slot te draaien. De goede Dina nam die voor zorg nietnooit sloot zij hare deur en dit zou, om de waarheid te zeggen, niet gemakkelijk zijn geweest, daar de deur slechts van eene houten klinkt was voorzien. Maar ook, waarom al die voorzorg genomen I Op de hofstede wa ren reeds sedert geruimen tijd twee groote honden, waarop men zich ten volle betrouwde, en die er zich niet om zouden hebben bekreund een nachtdief te verscheuren. Zij waren zeer getrouw wanneer zij losliepen of den Pachter vergezelden als hij een uitstapje deed maar voorzichtigheidshalve waren zij gewoonlijk met ijzeren kettingen vastgelegd aan hunne hokken welke zie h aan beide kanten der huisdeur be vonden. Vooraleer slapen te gaan, was de koeimeid achteruit gegaan, iets wat met de andere dienst bode ook wel eens gebeurde. Ditmaal echter ging de koemeid buiten, met de verraderlijkste inzichten. Zij naderde omzichtig de twee hon den, welke haar reeds heel goed kenden, stuurde hun in stilte eenige vleiende en streelende woorden toe, omdat zij niet zouden blaffen en wierp hun dan een stuk vleesch toe, dat zij kwispelstaartende en gretig verslnnden. 't Vervolgt.

Het Land van Aelst | 1908 | | pagina 1