BE VOLKSEEUW De Mers te I 1904-1908 Meditatie De Kiezing De Kamer Orgaan der Christene Volkspartij Godsdienst - Vaderland - Vrpeid Schande Diefte O maal Ois O Zie Nomaaer 13 Zondag 29 Haak ->; 8 48*" Jaargang BUREEL EILAND CHIPKA, WERF. AALST Gewone Annoncen 20 eentiemen p:r regel; Anuoncen op de 8** Bladzijde SO Hccliterlpe Annoncen 1.00 per regel LAID ABONNEMENTSPRIJS -6,90 rmtüéê raodi IIOOFDOPSTELLER-BESTUUJUMOt P. DAEN8-MAYABT. De eerste Kristene Tijden 1 de drie eerste Eeuwen Als men dat leest in de Kerkelijke Kronijk, in Fabiola, in Quo Vadis Die arme vervolgde Kristenen moesten zich verbergen, de Godsdienst moestgeschiedenin't geheim, de Wereldstad Rome had nog een Stad onder den grond, met 3 verdiepingen, ik ben erin neergedaald met Bisschop Lambrecht, het is een Wonder der We reld... Er zijn daar Woonplaatsen in, en Kerken! De eerste Communie, die groote Dag, altijd luisterlijk, als de Kristene Kinderen voor de eerste maal aanvaard worden in die innige Vereeniging met de Godheid, hoe aandoenlijk moest die Plechtigheid zijn in die onderaardsche Kerken Die eerste Kristenen waren meest geringe werkende men- schen, doch diep doordrongen van de Leering Kristi ze muntten uit, door hunne reine Zeden, door hunne Rechtvaardigheid en door hunne Broederlijkheid, bij zoo verre dat veel rijke menschen van het verrotte Heidendom zegden Maar zie toch eens hoe die Kristenen elkander lief hebben Dit duurde drij honderd jaar, en op dit Tijdstip heeft het Kristene Geloof de gekende Wereld veroverd Maar met den Zegepraal en de Rijkdommen is 't verval ge komen geldzuchtige menschen zijn Kristen geworden, geenszins uit liefde tot den Gekruisten God maar om rijk te worden en in wellusten te leven Keizers en Koningen hebben den Godsdienst willen gebruiken voor hunne eigene glorie, voor hunne wreede Oorlogen en Wulpsheden, om de Volkeren in slavernij te houden. Van tijd tot tijd is hernieuwing gekomen het Kristene Ge loof werkt weldoende op Personen en Familiën maar het Rijk van Rechtvaardigheid en Liefde is nog niet aangebracht, door de schuld van de Machtigen der Aarde Koning Herodus toonde ons reeds wat zij in hun schild voeren. Hedendaags is het verval onbeschrijfbaar groot Wij moeten niet zeggen honderde duizenden, maar millioenen Kristenen leven zonder of buiten het Kristene Geloofw'hebben de naam van het meest Kristene Land van Europa te zijn, en men zou niet durven opzoeken hoe de Toestand eigentlijk is En 't ergste van al, het is de menigte van 't Volk die afvalt Bisschop Bracq heeft dat zien aankomen hij vroeg Priesters, Vlaamsch, godvruchtig, en niet verslingerd in de hooge rijke We reld de Verlosser der Wereld was immers bij d'arme Menigte Bisschop Lambrecht zegde mij zoo dikwijls Het is hoogen tijd, Eerste Communie. Te bekomen in ons Bureel: Eerste Communiebeelde- kes, met een schoone tekst op, te beginnen aan 1 fr. de. Op 25 Mei 1904 De Backer lag dood de droefheid was onbeschrijfbaarPriester Daens maakte de lijkrede gereed alle kiesbewerklngen werden gestremd. En dan, in den nacht van 26 tot 27 Mei deden dc Ka tholieke Bewaarders uitplakken in de 72 Gemeenten, op groen papier, met het valsch handteeken Een groep Christen Democraten. Ze deden uitplakken De Backer is dood zijne lijst is ook dood; vruchteloos nog voor hem te stemmen; wilt ge voor M. Woeste niet, stemt dan voor M. Bethune of M. Moyersoen die blijken van Democratie gegeven hebben. Laffe deugenieterij Diefte, eerlooze diefte tegen een Lijk En die Katho lieke Bewaarders staan met den Godsdienst in hun han den! De Liberalen hingen geen plakkaten uit; maar eenigen liepen met de deugenieterij naar den Buiten Nutte loos voor M.De Backer te stemmen I Hij is dood Een Lijk bestelen I Ik meinde dat enkel de Jakhalzen daartoe in staat waren. i Heden in 1908, Liberalen en Socialisten stellen ons een' kartel voor de Democratische Partij oordeelt beter alleen te strijden, gelijk in 1904 is gedaan en nu schrij ven en herhalen de Liberalen dat Daens niet kan herko zen worden dat het vruchteloos is voor hem te stem men dat het besluit der Democraten ten bate van Woeste is ze schrijven dat in hun Volksgazet; ze sturen dat nieuws in al de Liberale Gazetten heden 23 Maart, lees ik nog in l'Etoile Beige: «Wat M. Pieter Daens aangaat, zijn zetel schijnt onvermijdelijk verloren, ten voordeele der Klerikalen, die aldus hunnen vierden man zullen aanwinnen, namelijk M. Romain Moyersoen. J En gelijk in 1904 de Katholieken wisten dat zij leugens uitplakten tegen De Backer, die als een lijk nog boven den grond lag, zoo weten de Liberalen dat zij leugens en valschheid uitkramen en verspreiden. Zou éen redelijk mensch kunnen denken dat mijne herkiezing ONMOGELIJK is? Is er éen enkel oogenblik aan te denken, dat de Democraten ten achteren zijn ge gaan sedert 1904? En indien die valschheden geloofd werden en ik eenige honderden te kort kwam, wie zou dat wij ons tusschen t Volk mengeien... En welke waren zijne i inderdaad den vierden zetel aan de Katholieken schenkem? Inzichten Laat ons dat aanhalen in de volgende Meditatie. De waarheid is en blijftDe Katholieke Bewaarders moeten geen letter schrijven voor hun 3 zetels M. Rens is herkoz. -i zonder eenige moeite ik, die maar 700 stem men over had, ik moet met mijn achtbare Vrienden op de banden passen maar de toestand staat goed 5 kansen tegen 1 voor 'ne schoone pandaardie niet waag*, niet en wint. ^00 Ff. Jun voor de Stad;—3.50 Fr. voor den Buiten;- Inschrijvingen worden op alle tgdstippen dec Jun gmottm YAI AELST Een Vriend uit V. schrijft mij Mijn heer Daens, ziet dat gij met uwe Vrienden U weerdt voor de Kiezing, want de strijd tegen U zal woedend zijn. V XI rirvnir Saatl de Strijd zoo woedend W z')n tegen mij? Is het omdat ik getracht heb een ware VOLKS-Vertegenwoordiger te zijn Omdat ik altijd stipt op mijnen post ben geweest omdat ik neerstig al de beraadslagingen hebgevolgd? Omdat ik mij altijd heb afgevraagd Wat is hier de Rechtvaardigheid Wat is hier goed en voordeelig Omdat ik de Honger- loonen heb bestreden omdat ik den Landbouw heb verdedigd Omdat ik iedereen heb willen goed doen en niemand kwaad In welk artikel heb ik gefaald of gewankeld Stelt M. Moyersoen in mijne plaats, wat zult gij hebben Een zoet gefriseerd en gepomma- deerd Heerken, dat daar ooms eens een Franschen dis koers zal voorlezen, dat neerstig de Feesten van 't Hof zal bijwonen en er geen graten zal in vinden er op de Bals tc figurcercn... Zclf3 zal't Mijnheerken niet vie3 zijn, om Sekretaris te worden of Attasjé of Administra teur van Kongo of Katanga, aan 10 of 20 duizend fran- j ken per jaar... Dat zijn de klein profijtjes, menschen l maar de groote rede is de Volkstaal en de Volksmacht \__uit de Volkskamer houden... De Backer schrijft het zoo wel in zijnen Wegwijzer De grooten bestrijden ons zoo hevig, uit haat tegen de Volkstaal, omdat zij hunne opvoeding in 't Fransch doen, en daaruit zich met meer gemak in die taai uitdrukken; bijgevolg, konden zij het gebruik van 't fransch alleen in de Kamer behouden, er nooit Landbouwer of Werkman of Ambachtsman, die zijn opvoeding in 't Vlaamsc'i deed hunnen ze tel zou kunnen betwisten. VIII. GROUWELIJKE WREEDAARDS. Middelerwijl stormden de Binders langs de openstaande deur de kamer binnen, doch Pach ter Vergammen was verdwenen. Dischgers lichtte niet zijn lantaarn in en onder het ledi kant. i och de vogel was gaan vliegen. Men zag wel dat er iemand in het bed was geweest en men voelde dat hetzelve nog warm was, maar toch was er geen Pachter te vinden. De veusters waren gesloten, laugs daar was hij ook niet gevlucht. Dischgers vloekte van teleur stelling en de manschappen stonden elkander verbaasd aan te kijken. Doch zoo meteen hoor den zij gerucht in den schoorsteen, en het zwarte roet rees naar beneden, wellicht tenge volge eener beweging welke de verschrikte boer in zijne moeilijke houding had gemaakt. Ah, ah riep Dischgers lachend uit, de vogel zit in den schoorsteeën Mannen, opge past tegen dat hij er uitkomtik bén dadelijk terug. En naar achter loopende, beval hij de wachten een wakend oog op dak en schoorsteen te houden n, indien er iemand langs daar wilde ontvluchten, hem zonder omwegen neder te schieten. Vervolgens sprong hij naar den stal, vatte daar eene bussel stroo, en welhaast was hij in de keiderkamer terug. Ziet, makkers, zegde de wreedaard, gij zult eens gaan lachen Ik geloof dat de Pachter door de dikte zijns lichaams slechts moeielijk door de schouwpijp kan geraken. Wij zuLen hem eens gaan rooken, de gierigaard. Ik heb echter niet veel kennis van dèrgelijken aard van zaken, doch, dat hij zal zingen, veel lusti- ger dan een schoorsteenvager, dat verzeker ik u. En de daad bij het woord voegend, stak hij het vuur aan den stroobos en wierp hem roo- kend in den haard. VAN VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zitting van 24 Maart. 2 ure. Prachtig weêrde zon blikkert over 't Park da he' 'ne lust en een glorie is; de Wandelaars gaan 't hoofd in de lucht. In de Kamer redelijk veel Leden. Men gaat handelen voor de bescherming van den Belgischen Steende Waalsche Députés zijn op hunnen postmaar voor de Belgische Hop was niemand uit de Vlaanderen... Arme Vlamingenl De Ministers antwoorden op de verschillige vragen. Ziehier de antwoorden op onze vragen Op de vraag over een Vrederechter van het arron dissement Brussel, die een rechtshoorigen onbetamelijk zou toegesproken hebben omdat hij enkel Vlaamsch kende, antwoordt Minister Renkin Het recht voor eiken Burger, in burgerlijke zaken naar keuze een der in België gebruikte talen te bezigen, werdt niét betwist. De Pachter, die gewaar werd wat guiten streken men onder hem uitrichtte, begon bit terlijk te kermen halt verstikf door den rook zweeg hij weldra en viel daarop bijna levenloos in den brandenden haard, te midden van het gelach der onmeêdoogende schurken. Aanstonds greep men den ongelukkige vast men sleurde hem in de kamer, bond hem aan handen en voeten, terwijl anderen dc vlam aan zijn nachtgewaad, dat reeds in brand stond, uitdoofden. Boer Vergammen bleef verstikt door den rook en gansch buiten kennis, weerloos liggen. Dischgers vreesde dat hij uit de bezwijming niet meer zou opkomen, en dit maakte de reke ning niet van dezen schelm hij moest den Pachter levend hebben, om hem zijn geld te doen aanwijzen. Spoedig water, riep hij uit, en hij keek een der Binders sterk in de oogen. Dadelijk vloog deze naar achter en weldra was hij terug en stond met een gevulden emmer water bij zijnen aanvoerder. Dischgers begon met zijnen zakdoek het aangezicht en de slapen van den lijder te wasschen. Weldra kwam dezen, door de frischheid van het kille water, tot bewust zijn terug en opende eindelijk de oogen. Hij meende die wederom te sluiten, toen hij al die wreede wezenstrekken zag, die hem met vlam mende blikken bekeken, maar de wakkere Dischgers vatte hem bij de schouders, en hem geweldig schuddende, riep hij uit Pachter, hier valt niet te kiezen, wijst ons dadelijk de plaats aan, waar uw geld geborgen is, en er zal u geen kwaad geschieden. Doet gij het niet, gij weet dat wij middelen bezitten om u te doen spreken, noodzaak ons niet u in de folteringen te doen bezwijken 1 Deze woorden klonken vrij zonderling in de ooren van Vergammen. Neen, om zoo gemak kelijk de plaats aan te wijzen waar zijn geld ge borgen was, daarvoor had hij zijne kroonstuk ken te liefhij antwoordde dan, op eene kist wijzendeAi wat ik in mijn buis bekt, bevindt Op de vraag over het ontwerp van reglement betref fende het vervoer per motorrijtuigen, antwoordt Minister Helleputte lk heb de Kamer bericht dat een voorontwerp, waarbij worden gewijzigd de artikelen van de verordening op het vervoer per as, namelijk op het verkeer der mo<orrijtui- gen, aan het advies van de bestendige afvaardigingen onderworpen is. I et is mogelijk dat de opmerkingen dezer deputaties de omwerking ervan mede brengen. Op de vraag om te Berchem een Geneesheer te benoe men, antwoordt M. Helleputte, Minister van spoorwegen 1° Uit het gehouden onderzoek blijkt, dat de betrokken werkman, van een niet aangenomen Dokter al de zorgen heeft ontvangen, die hij noodig had. In de onderstelling zelfs, dat de aangenomen Dokter sneller bij den lijder ware gekomen, zoo hadde zijne tusschenkomst den nood lottigen afloop der ziekte niet kunnen beletten. 2° De zaak ligt ter studie. Van 2 ure 30 tot 4 ure 20 wordt gesproken van den Belgischen blauwen-arduinsteen. Katholiekeen Liberale Heeren verzetten zich tegen de plans op den Kunstberg (aan den Berg van 't Hof). Ze zeggen dat het een schen ding zou zijn der Hoofdstad. (Inden Gemeenteraad van Brussel sprak Burgemetster De Mot in zelfden zin. Een dagorde ten voordeele van den Belgischen steen|.wordt éenparig gestemd. Dan wordt gehandeld over de Gemeentekiezingen van Doornik die eenen klisjklasj geweest zijn van kiesbedrog en uitkooping. De zaak gaat voort dijnsdag. Vraag gericht tot den heer Minister van Spoorwegen, door den heer Daens Verschelde honderde werklieden uit het Land van Herzele vertrekken eiken nacht ten 3 uur 40 met trein 2656, om rond 6 uur op hun werk te zijn, in de hoofdstad. Meermaals, ja zeer dikwijls, moeten dei- martelaars van den Arbeid 20 minuten wachten in de n de Leo- poldswijk, zoodat ze te 6 uur op hur- r! i kunnen komen. Zou de heer Minister niet willen zorgen, da» •ge lukkige toestand verbeterd worde Zitting van woen.. De begrooting van Kunsten en .Web. On derwijs enz.; het zal waarschijnlijk'mijn. - zijn. 2 ure 20. Nauwelijks 10 Leden aanwezig verscheide Kommissiën vergaderd; toch vele Ledei. afwezig zonder rede, dit is te betreuren, nu dat men gam handelen over het Volksonderwijs. M. Delvaux spreekt kalm en weerdig over de lagere School, veel blijft er te doen tot ontwikkel'ng Spreker geeii vele goede we.iken; zonder tot de Leerplicht over OM FRANSCH TE LEER EN, zonder Meester, op kor ten tijd, zeer nuttig voor elk, aan 0,75, 3,00,3,50. Factuur van deu Congo te betalen door ons Land Schuld van den Congostaat 114,000,000 15 wissels 3 millioen 3o,ooo 5o,000,000 Jaarlijksche rent aan Prins Albert 12o,ooo aan Prinses Clementina 75,ooo voor de serren van Laken 600,000 aaii Scheut 60,000 aan de Bestuurders van Congo 60,000 Gekapitaald aan 3 t. h. 30,5oo,ooo Jaarrente vers op onroerende goederen 594,000 Verschuldigde sommen aan A, den tunnel van Laken llo.ooo B, het huisje van Oostende 45,'ooo C, Chineeschen restaurant 80,000 D, hof achter de overdekte gaanderij 235,000 Werken uit te voeren te Laken 15,000,000 te Meysse 6,000,000 aan den Heysel 3,5oo,ooo te Oostende 2o,000,000 aan 't Hotel Belle-Vue 1,000,000 Totaal tot heden 241,064,000 Het groot Woordenboek-Calluwaert, Dictionnairvol ledig Fransch- Vlaamsch en Vlaamsch-Frantch 6,00, franco 6.50; zelfde boek, maar korter, 3,25 franco 3,40. Kiezers, ziet toch uit uwe oogen Onderzoekt en oor deelt In de overname van den Congo is als eerste voorwaarde dat ons Land voor 14o millioen fr. prachtwerken zal uit- oeren.. Voor 14o millioen Prachtwerken.. En voor hoe- luttige werken Nieuwe Statiën, Werkraanswonin- .m-en wegen, Buurtwegen Niets, - voer nuttige werken. I mini. KCCi: veie gutuc wcimcii, lunuii lui uc i^ctiyni-iii uvci Maar dat onbegrijpelijk en onredelijk geschrijf in cfe: te gaan, zou hij door overtuigingen praming het Onder- Volksgazet en dat rondgestrooi begint tergend en onver dragelijk te worden. De Democraten zijn werkende men schen, doch ze maken een vrije vastberadene Volksmacht uit, men weze het wel indachtig. Aalst, 23 Maart 1908. P. DAENS, Volksvertegenwoordiger. wijs willen algemeen maken. M. Malempré spreekt over de Schoolboeken M. Berloz over de laarwedden der Onderwijzers, ook te gen de vrije Scholen zijn gedacht is Eene School, de ofiiciële M. de Ponthière verdedigt 't vrij Onderwijs en vraagt schoolraden, (4 ure. Er zijn nog 15 katholieken, 11 Liberalen, 8 Socialisten en 1 Kristen Democraat.) Te 5 ure begint M. Demblon. Morgen is 't mijne spreekbeurt. Liberalen en Socialisten hebben gevraagd Eén School door den Staat ondersteund, de Officiéele Is dat Vrijheid van Onderwijs Neen, ik zal het stelsel De Harlez-Lorand verdedigen. Buiten dat, is het de Schooloorlog. ZITTING VAN DONDERDAG. 2 ure 10: 2 Katholieken, 4 Socialisten, l Kristen De mocraat. Demblon gaat voort over de Kunsten (langdradig). De manschappen komen niet af. Zijn afwezig2 ure 20 3 Katholieken, 3 Socialisten geen enkele Liberaal (ze zijn in beraadslaging over den Kongo) 1 Democraat. Na Demblon moet ik spreken. Zure 30. Ik spreek in 't Vlaamsch tot 3 ure, over het Onderwijs en de Kunst in de Kerken. Dan begint Colfs hij randt de Logie aan der Vrijmetselaars, en dan wordt de Kamer woelig en tempeestig, men kan niet meer't is een gerucht dat de zaal davert gelijk men roept en hem onderbreekt. De Voorzitter kan geen orde houden rond 5 ure 20 begint Janson een hevig: repliek Colfs is moeten weggaan, hij had krampen gekregen in zijn maag. 't Is een nuttelooze droeve zitting geweest. Rot bedcrv V. i is walgelijk ée.i Lu straat of in huis, e van maar bederf, slecht is en walgelijk het schromelijkste en het uge.Vikkigste dat er kaa nn in d? Wereld. een bedorvel; Ei, h .1 Jat bederft, vuiligheid-cp 1 eraf weg, er komen ziektc-r. l de Ziel, dat overtreft al wat ongelukkig is zich daarin, de sleutel steekt in mijnen broek zak, neemt dat mede en laat mij gerust. Men opende de kist, zij bevatte twee duizend frank in geld, eene zilveren en twee gouden zakuur werken, benevens twee paar zilveren gespen. Lischers schudde spijtig het hoofd hij was niet voldaan. Hij naderde dan gramstorig den Pachter Boer, zegde hij, hem de vuist too- nende en de oogen wreed openspreidend, gij wilt ons bedriegen Weihoe, meent gij dat wij voor zulke kleinigheid de moeite zouden doen hier in te breken Spoedig dan, wijst mij aan waar gij uw geld hebt geborgen, of men zal met u een ander spel gaan beginnen. Het is alles wa. ik bezit, zuchtte Vergam men. Gij liegtschreeuwde Dischgers, ik weet uit goede bron dat gij veel meer bezit. Welnu, antwoordde den andere, zoekt overal rond, en gij zult zien dat gij niets meer zult vinden. Makkers, sprak de aanvoerder, legt hout aan den haard en ontsteekt het vuur. Men haastte zich te gehoorzamen. Toen het vuur gloeide, keerde hij zich tot den Pachter en Boer, wilt gij mij zeggen waar uw geld geborgen is Ja of neen Vergammen, schier dood van schrik, gaf geen antwoord. Brengt hem aan het vuur, beval den an dere, en plaatst hem met de voeten aan de vlam. De Binders, voor wie dergelijke wreedheid een kinderspel was, volvoerden dit bevel met een bijzondere handigheid uit. De Pachter slaakte een gil 1 zijne voeten begonnen lang zaam ineen te krimpen en te braden. Zielsbederf, den geest, de Ziel bedorven, dan' gaat alle gezonde rede weg, alle verheven gevoel, alle rein gedacht, de ware vreugd is verdwenen Liever arm en zonder 'ne eens geld, in een klein huize ken, liever zoo een Jonkheid, dan rijk en in een Paleis Dat elk daaraan denke, in Herbergen, op de Tieins, in de Werkhuizen, op de Feesten eerbied aan de goede Zeden Zielsbederf is hedendaags zoo groot, dat er zijn die zeggen Zielsbederf kan niet afgeweerd worden I Maar dit moet dan ook gezegd worden van alle andere driften dan mogen de Dieften en de Moorden ongestraft blijven daarbij, een bewijs dat Zielsbederf moet bestre den worden, is de Straf, de Ziekte die den schender en overtreder treft en kenmerkt. lienieeuteraad vau brussel DE OTTOMOBIELEN. In zitting van 23'Maart sprak Burgemeester De Mot krachtig in onzen zin Na bestatigd te hebben dat het Gouvernement de Stad niet geraadpleegd heeft over het nieuw Reglement, voegt hij erbij Moest dit reglement fesiemd worden van 18 kilometers per uur in de tad er. 45 op den Buiten (de snelheid van eenen Exprestrein) dan zal ik van mijn gezag gebruik reld bezit. Ik bid u, laat mij toch een weinig behouden Aanstonds liep de aanvoerder, zonder zich nog om den Pachter te bekreunen, met eenige zijner mannen naar den kelder, zij vonden er den aangeduidden steen van breekijzers voor zien, was hij in een oogwenk opgelicht en de aarde daaronder weggeruimd. Men ontdekte een grooten steenen pot, kroppens vol met zilveren kronen. Men tierde en schreeuwde van blijdschap, men danst een sprong. Al het geld werd zoo spoedig mogelijk in lijnwaden beurzen gedaan, die men te dien einde altijd mededroeg, en naar boven gebracht. l)e gevonden som bedroeg ongeveer vijf en dertig duizend franken. Disch gers was zoo voldaan, dat hij niets aan den Pachter meer wilde vragen. Men doorsnuffelde verder gansch het huis, zonder nog iets van groote waarde te vinden, dan eenig zilverwerk en gouden juweelen in de kist van Dina. Men pakte alles in, en nu men nfets meer te stelen vond, bereidde men zich tot den ai tocht. Men liet dan den ongelukkigen eigenaar der hofstede met al deszelfs bewoners, gemarteld of vermoord liggen, en alvorens te vertrekken legde men Judoca, die de oorzaak was van al het kwaad dat er was gebeurd, op het zolder- kamerke aan het bed vast, na haar eerst een goede teug te hebben doen drinken. Het doode lichaam der huismeid voerde men mede. Een hall uur nadat men het geld van pachter Vergammen had ontdekt en gestolen, verliet de laatste Binder de hofstede. Het was Disch gers, die zooals het een aanvoerder betaamt, den laatste op het tooneel der euveldaden was HoTd*op,TouïopNriep"hij"bitterlijk ste. j 6?We«en.Bij 't hrtpgaan sloot hij mot vee! om- nend van de pijn ik zal het n zeggen. ttghe.d de hofdeur en verdween met zijne Men schoof den Pachter achteruit. f makkeIS>j de nare schemering van den nacht, - Gaat, zegde hij, in mijnen kelder, aan den °P. dezelfde wijze als z.j op slag van 12 uren muur ligt een blauwen steen, breekt dien op f gc*omen waren. en daaronder ligt al het geld dat ik in de we- IVervolgt.)

Het Land van Aelst | 1908 | | pagina 1