f DE VOLKEEEUW De Kamer Orgaan der Christene Volkspartij Godsdienst - Vaderland - Vrijheid CoopcnDt Hituros JAN CLERKER EEN SCHOONE STRIJD kartel: DE KIEZI.G HERBERGIERS f Nimmer 17 i Zondag ï6"Apn^l908 BUREEL: EILAND CHIP KAWERF, AALST Gewone Annoncen 20 ce. Lemen per regel; Annoncen op de V* Bladsjjdt 80 por i 1,00 Rechterlijke Annoncen 1 per regel H£ï LAND 48"* Jaargang IIOOFDOPSTEI-1F.R-HKSTUURM» P. DAENS-MAYABÏ. D'Hoveniers van Parijs zijn in Werk staking en Koning Leopold gaat zater dag 25 naar Gent voor de Bloemen Ten toonstelling, met zijn neeiken Prins Albert.. Bloemen, Sterren en Kinderen, de drij luisterlijkheden der Wereld zijn. K Te Kortrijk wordt geklaagd over de B J| rangschikking der Kinderen in de Kerk op de Eerste Communie, (niets schooner I dan de gelijkheid der Kinderen-Gods bij zonder in de Kerk) en in dito Kortrijk blijven de klachten voortduren tegen al die fransche Lezingen en Redekavelingen in den Gemeenteraad. Dat Breydel en Koninck konden spreken, ze zouden roepen Houd op ons te pijnigen of wij verhuizen van hier. In Vlaanderen Vlaamsch, of de kaart 13 valsch. In Rusland nemen ze nog altijd wraak over de nederlaag in Japan; drij Generaals zijn nu afgesteld, omdat ze Port-Arthur lieten pakken.. Ze mogen hun hand kussen; generaal Stoessel, 't scholt weinig of ze kapten hem den kop at; halt.. We schrijven dat Loo- pende Nieuws op PASCHEN II ure. Heerezee 't wordt donker 't hagelt! 't Sneeuwt I Zijn wij Kerst mis De straten liggen mestnat en 't sneeuwt gedu rig voort., 't Is waarlijk 'ne Witten Paschen. Sprekende van PASCHEN en van Verrijzenis, iemand uit Aalst stuurt ons 10 fr. voorliet drukken van Manifesten; die gift is zeer wel gekomen; er is poer noodig; 't gaat bellen voor de kaartjes ach tereen is 't kiezing alle weken is een verschillig manifest noodig weldra moet het GROOT MANIFEST verschijnen op 3o.ooo afdruksels het moet afgeleverd worden aan el- ken Kiezer, 't is een zaak die veel geld zal kosten; daarom, die vrijwil lig wille steune, nu is 't de bekwame tijd, tempus die een groote gift kan zenden, glorioso, 't is luisterlijk doch alle baten helpen, veel kleintjes maken een groot; alle gift, al ware 't maar 5 centiemen, is welkom. Op 't Congres der Socialisten heeft het nog al ge stoven over den Kongo; M. Van de Velde sprak zelfs van zijn ontslag als kamerlid; de Partij is tegen den Kongo; die weg moet gevolgd worden door groot en klein. In de tucht is de sterkte. In anno 1907 zijn 24573 Russen uit hun Vaderland gebannen. Tusschen de Steden Bodinge en Ballarat Au- straliënzijn zaterdag avond rond 11 ure twee ple- ziertreinen opeengereden. Zes en twfntig personen werden gedoodt en een veertigtal gekwetst. Eenige Italiaansche bladen spreken van een droef geval voorgevallen in het Vatikaan te Roomen. Drie personen, een professor van Weenen, zijne vrouw en zijne schoonzuster, waren met eene goede aanbeve ling van de Oostenrijksche Ambassade in de kapel toe gelaten. Wanneer den Paus hun de H. Hostie toe reikte, bemerkte men dat de vreemdelingen de H. Hostie uit hunnen mond haalden en in hunnen zak doek verborgen. Aanstonds leidde men hen in de Sa- krisfij om zich te verontschuldigen, zegden ze den Paus van dicht bi| te willen zien en dat zij de grootheid van de zaak niet beseften, daar zij Israëlieten waren. TELEGRAM UIT FRANKRIJK Het sneeuwt hier geweldig nijg; 't vriest alle nach ten; de Velden zijn dikke drij weken ten achteren op sommige plaatsen blijft de sneeuw liggen. Uit Zwit serland meldt men sneeuwstormen. VAN OORDEGEM op zoek naar de binders. II. Hoe Jan Clercker ajgekeurd werd door een tiotschcn Procmeur. Jan bleef nog eenige stonden den slapenden hond zwijgend bezien. Maar zuster, vroeg hij, zijn de Gendarmen die hier logeeren en die gij mij gezegd hebt voor het donker werd, te moeten wekken, reeds op verkenning uitgereden O ja, van over meer dan een half uur. Hoor, zuster en gij ook vader, gij moogt aan de Gendarmen, als zij terug komen-, niets zeggen van al hetgeen ik u heb verhaald voor zeker zullen zij morgen of later den hond wel zien liggen. Indien zij u iets vragen, zegt dat het mijnen hond is die den verleden nacht door de Binders is geschoten, en nu maar eerst te huis is gekomen. Indien zij er mij van spreken, zal ik"hetzelfde zeggen. Maar, vroeg baas Clerker, het hoofd schuddend, waarom mogen de Gendarmen daar niets van weten Dit is voor het oogenblik niet noodig, vader later zullen wij zien. Als de hond ge neest, denk ik door zijne hulp elders achter een verdoken schelmstuk te geraken... Nu is het te vroeg. Indien men nu iets wilde beginnen, zou men aldus kunnen verbrodden gij ziet dat ik mijne reden heb om zoo te spreken doet daarom slechts wat ik u verzoek en laat al het overige aan mij over. De vader antwoordde niet meer en begaf zich achter, wijl Roosje aan haar broeder beloofde te zorgen dat alles geheim zou blijven. Jan liet het vermoeide meisje, die hare oogen schier niet meer kon openhouden van den vaak, volgens zijne belolte vroeg te bed gaan, en bleel wordt geleverd door de Demokraten. Elk zal dat zeggen. Bijna zonder Geld, zonder invloed, ze komen op, met de Spreuken die de muren van hun Lokaal versieren DE WAARHEID als Wapen DE RECHTVAARDIGHEID; als doel; DE VEREENIGING, als macht Hoe gelukkig dat wij alleen opkomen! Meermaals werd ons gemoed versomberd door het gedachtNa de dood der Stichters, der oude Strijders, zal de Volkspartij kun nen voortleven Nu mag er met vo'le gerustheid wor den geantwoord JA dank aan de kloeke opkomst van Sprekers, Schrijvers, Propagandisten en Inrichters Het is een VERNIEUWING, een HERLEVING Wel is waar, de Strijd op ons eigen vergt lastde Vrijheid moet duur betaald worden doch de last wordt verzoet door de blijken van Moed, van Toewijding en Opoffering; EEN SCHOONE STRIJD van zuivere Volksmacht; Bij 't aanschouwen der heilrijke gevolgen van het vrij en weerdig Besluit der Volkspartij, hoe zouden wij kunnen gestoord worden door het aanhoudend getater en gerammel der liberale Volksqazet Wat geven ons de valsch^Uitstrooiingen Hier fluistert men in d'ooren, dat wij er niet kunnen komen en over 4 jaar, in die don kere en lastige omstandigheden w'hadden nog 600 stem men overniemand zal zeggen dat de toestand verslecht is, sedertdien daarbij, die weinig heeft, moet veel spa ren en indien het op eenige stemmen kan aankomen, het is een rede te meer, om goed op te passen, en niets t» verwaarloozen. Op ander plaatsen gaat men zeggen dat ik uitge kocht ben, dat de Katholieken mij uitgekocht hebben voor 25 duizend franken.... Ge ziet het, Kiezers, het is de laffe eerlooze handel wijze van over 4 jaar Maar de Kristene Volkspartij zet haren weg voort, vrij en ongestoord mijn Vrienden en Partijgenoten zijn ieverig aan 't werk, met rede en in vrede, het is een aan houdende Propaganda van Vliegende Meetingskes, van Onderrichtingen en Opwekkingen onzen hertelijken Dank, op voorhand. Gij ook, Vrienden, die van buiten het Arrondissement den Strijd steunt door schoone Brie ven tot mij gericht en door Giften, ontvang den vurigen Dank. Ondertusschen nadert de groote Dag Dees Artikel verschijnt Vrijdag 24 April Dus, nog éen maand, dag op dag Ik wacht hem af, met groote gerustheid, omdat Ik mijn plicht van Volksvertegenwoordiger neerstlg er. c-er lijk heb volbracht. Op die 4 jaar was ik altijd aanwezig van 't begin der Zitting tot het eindeenkel 3 dagen bleet ik thuis als Priester Daens, mijn Broeder zaliger op sterven lag... VRIJDAG, 24 April, 8 ure voornoen dees Manifest gaat onder de Pers een Brief komt uit Antwerpen, met 5 fr. voor Gedenkteeken, 5 fr. voor Steunfonds en de woorden God zegene uwe herkiezing, Vriend Bone giorno, aan elk den hertelijken goede'. Dag P. DAENS.Volksv. Zondag 56 April is het de voorstelling der KANDIDATEN, ten 3 ure, t'Aalst, in 't Lokaal. Alle Demokraten zijn er op uitgenoodigd. Wij zullen 'ne schoone Lijst hebben van KANDIDATEN; Vrienden en Partijgenoten van buiten de Stad, als gij Zondag kunt naar Aalst komen, de Volkspartij noodigt U uit, we zullen, als 't Gcd blieft, een schoone Zitting hebben. Zondag nanoen ten 3 ure. in de herberg met zijnen vader redekavelen van Binders, Moorders en Gendarmen, tot laat in den avond, wanneer zij zich insgelijks, na alle deuren en vensters zeer zorgvuldig te heb ben gesloten, ter rust begaven. Des anderendaags kwam de Procureur der Republiek met het Gerecht uit Gent op het Valkensteen aan van de gesneuvelde binders werden er weinig herkend. Het was een bijeen- raapsel van slechte menschen waaronder eenige deserteurs, meest uitgekipt door den voorzich- tigen Sprietvlechter, omdat zij vreemd waren in de streek. De twee anderen, welke door de Gendarmen werden aangehouden, waren bei den van de kanten van Lokeren later in de gevangenis hoopte men door hun iets over hunne.(aanleiders te ontdekken doch alle po gingen waren vruchteloos. Hun zeiven spaar den zij,niet, doch geen woord kwam er uit, over hunne medeplichtige kameraden. De doktoor Du Bien en zijne dochter werden opnieuw op alle punten uitgevraagd, alsook Jan Clerker, die men op het kasteel had ontboden. De jongeling verklaarde al wat hi 1 over de aan randing der Binders wist Jen sprak zelfs, doch zeer behoedzaam, en met veel omzichtigheid, van het vermoegen dat hij koesterde tegen den Notaris Vosselaer en [zijnen meesterklerk, den arglistigen Sprietvlechter. De Procureur was een hoogdravende vent, zeer ingenomen met het gewichtig ambt, waar mede men hem wel had willen bekleeden en die heel goed stond met zijn eigen zeiven.Hoe groot was de verwondering van den openhartigen jon gen, als deze op een toon van verontwaardiging hem zegde, dat het niet betaamde treffelijke he den voor verdacht te houden verder zegde hij dat het den Notaris Vosselaer was die hem van al de aanslagen het eerst had onderricht, en hij bij dezen beambte veel meerdere en betere on derrichtingen had bekomen dan hier op het kasteel. De Notaris had hem verklaard dat in den morgen van den 23* Maart, de dag vóór de nacht van den drievoudigen aanslag, zekere Willem Veerboom, die 's nachts ten huize van ABONNEMENTSPRIJS 2 1,00 fr. *i Jun voor de Stad;—8,50 Fr. voor den Buiten; 6,90 mor «1 moeide Insohrjjvingen worden op alle tijdstippen do» Jaar» genoam YAN AELSï IN CONGO. Dijnsdag op den trein, een zeer acht bare heer deelde niij bijzonderheden meê over den Kon go, afgrijselijk wreed, 0. a. dat men groote tonnen ge vonden heeft vol handen en voeten van gemartelde Kon- goleezen... Daarbij, als onze Missionnarissen klagen, wie kan nog aarzelen Die nu nog spreekt van het Kartel Is waarlijk in zijn hoofd niet wel. 't Is eene strenge plicht dat elk het zie Wie stemt voor Woeste en Compagnie Stemt ook voor al de droeve PLAGEN, Die 't Zwarte Land in zich kan dragen. De Katholieke Bewaarders durven voor de Kiezing met hun nieuwe Wet op d'Herbergen niet afkomen wat ze nu willen invoeren, is nog veel slechter dan de Wet over welke iedereen nu klaagt een Katholieke Volksvertegen woordiger van Brussel zegde mij onlangs vlakaf Hun ontwerp is een monsterkind Die verstokte Rijke Bewaarders durven alles tegen het Werkende "Volk z'hebben hun preuven getoond onder andere op de lijn Denderleeuw-Geeraardsbergen om eenige Daghuurkes te sparen wilden ze de Barreelwach- terij van 's nachts afschaffen, en aan elk Huizeken een Bel hangen als er gebeld werd, moest de Vrouw op staan, beneden komen, den Barreel openen en daarvoor had ze 5 eens, tien centiemen per nacht. Hoelang zetelt ze nog Tot 9 Mei; van 's morgends 10 ure tot's avonds 6 ure met anderhalf uur voor 't noeneten. En de Kongo Hij kan voor de kiezing niet meer gestemd worden. Is dai goed Ja, zekerlijk nu kunnen de Kiezers zeggen of ze den Kongo willen aan ons Land hechten, ja of neen. Gaat er in Juni een buitengewone zitting zijn D'een zeggen JA en d'ander NEEN het zal in alle geval 't een zijn of 't ander. ZITTING VAN DIJNSDAG. 2 i.re 20. A.ny/ezig de Ministers en M. Woeste; 2 Liberalen, v -.';sten en 1 Democraat. De ••...fwoorden der MinistersOp mijne herhaalde -u-g overvensterkes, op de'Werkmnnstreins die maar \lf knnnen gesloten worden, antwoordt de Minister Ik herhaal nogmaals dr.t de Treinoversten en Trein wachters verplichi zijn aanstonds kennis te geven, als er iets ontbreekt aan de wagons of als de plaatsen ontoe reikend zijn. M. Azou ondervraagt over Templeuve, alwaar de Kath. Meerderheid van den Raad vergaderde op Zondag 12, terwijl de bijeenroeping was gedaan op Maandag 13. In die zitting werd een Schepene benoemd en een aanbesteding goedgekeurd. Minister Schollaert antwoordt dat alles te goeder trouw is gebeurd Hubin Delporte en Hoyois spreken een dagorde wordt neêrgelegd ter afkeuring van den Minis ter Woeste zegt dat het niet ontvankelijk is toch legt de Voorzitter het in stemming 10 Katholieken vragen de naamafroepingde zi'ting wordt opgeschorstde Socia listen roepen Wij zullen morgen ook de naamafroeping vragen. 4 ure De boeken zijn toe er worden expres-kaarten gezonden naar de Rechterzij, om morgen ten 10 ure op post te zijn. VRAAG gericht door den heer P. DAENS tot den heer Minister van Spoorwegeu Heer Minister, denkt UEd. niet dat het rechtmatig en billijk ware meer gelijkheid te brengen in de dagloonen den heer Geestheuvel te Lede werd gedood, en die inderdaad eene som van drie honderd fran ken bij hem moest komen ontvangen, zich in zijn kantoor had aangeboden dat hij Notaris, alsdan juist voor eenige uren afwezig was en zijn zaakgelastigde, Sprietvlechter, hem niet ken nende, verzocht 's anderendaags weder te ko men dat deze alsdan naar alle waarschijnlijk heid, toen hij zijne bewijsstukken uit zijn zak had getrokken om die aan Sprietvlechter te toonen,het briefje met omgekeerde woorden ge schreven, had laten vallen, hetgeen Jan nader hand had gevonden en dat hij, volgens den Procureur, veel voorzichtiger zou hebben ge daan aan den Notaris te geven, dan voor zich zeiven te behouden. Alsdan, vervolgde hij, Jan met ernst in de oogen beziende, zou men mis schien nog bijtijds de aanslagen der Binders hebben kunnen verhinderen. Wat de boodschap der twee beestenkoopers van Brantegem en Boone aanging, zegde hij, dit was geen wonder dat mijnheer Du Bien van hun niets had vernomen zij hadden inderdaad ten huize van den Notaris Vosselaer geweest en aan de dienstmeid hunne boodschap afge legd maar daar deze oud en doof is, had zij hun niet wel begrepen. Zij had verstaan dat Jan Clerker liet weten dat hij zich op het kas teel bevond en mijnheer Du Bien niet ongerust moest wezen voor de Binders. Dit had haar van zoo weinig aangelegenheid geschenen, dat zij vergeten had het aan den Geneesheer over te brengen. Jan stond als verslagen toen hij dit hoordi Hij bemerkte aanstonds dat de schijnheilige Notaris den Procureur had misleid; nochtans wachtte hij zich wel eenige opmerking te ma ken, zoo lang deze beambte sprak, maar toen hij eindelijk zweeg, kon hij zich niet weder- houden te zeggen - Maar, Burger Procureur, de twee koop lieden hadden mij beloofd, en ik ben wel ver zekerd dat zij dit niet zullen hebben gelaten, van het Gerecht te Aalst verwittigen. Waarbij kwam het dan dat wij geen onderstand van 1 d aar hebben bekomen Vele kleine Bedienden in de Vlaanderen trekken 20 k 40 c. min dan in de Walen voor 't zelfde werk ter Statie Aalst, een Barreelwachter wint 3 fr., terwijl loo meters verder, aan een gevaarlijke en lastige post een Barreel wachter staat met 16 en meerjaren dienst en aan 2,80, omdat hij behoort aan de Traktie van Dendermonde. Te Ninove zijn barreelwachters, met lange jaren dienst, en 2,60 voor 11 k 13 uren daags. Het is dus droef om bestatigen, dat nog altijd Honger- loonen worden betaald in den Staat, zonder de minste bijwinst, integendeel 4 p. h. afhouding voor ziekenfonds enz. enz. s.uling van Woensdag Twee geweldige aksidenten in die zitting; 's morgends hebben de Socialisten Van de Velde en Demblon hevig tegeneen gebeten en gekeven. Het was over de naamafroeping Demblon zegde dat de naamafroeping nu 's morgends mocht gedaan worden Van de Velde riep NEEN; Demblon stond recht en sprak JA Van de Velde beriep zich op zijn mannen (5 A 6 aanwezig) Demblon deed zulks insgelijks er was koleire tusschen. Dit duurde tot 11 ure, en van 11 tot 12 ging de Begrooting voort van Kunst, Wetenschap en Onderwijs. IN DE NANOEN-ZITTING is een hevige storm geweest. M. Hoyois had verscheide Liberale Volksv. van Doornijk beschuldigd van op hun Meetin gen gezegd te hebben Te naaste jaar moeten ons Soldaten, de Volksjongens naar den Kongo. Verscheide Liberale Volksvertegenwoor digers zegden dit zoo niet gezegd te hebben daarop riep Hoyois Dan zijn 't uw Vrienden en uw Gazetten. Daarop zegden Hubin en Delporte Wie zijn inde kazerns Zijn 't uwe zo., die in de kaserns zitten En als er ops' ~ongo, zal men de jongens niet pr.v i i r a gen zich te laten opschrijven voor den Kongo. Daarop haalden Hoyois en 0 0 de ond wet voor de pinne daarop werd gcroco.-ü Men zal de Grondwet veranderen ik Dat is de waarheid Dan stond Woeste rechten mij too «ironie riep hij Nog eenen die deel neemt aan d.s lastertaal tegen den Congo f Aanstonds heb ik 't woord gevraagd en na een krachtige meesterlijke redevoering van Lorand, toen werd het mijne beurt en ik sprak in 't Vlaamsch alsvolgt Mijne heeren, ik wil, zonder hevigheid, in de Vlaam- sche Taal, en namens het Vlaamsch Volk, sedert zoo veel jaren valsch en onrechtvaardig door den heer Woeste vertegenwoordigd, ik wil hier eenige woorden zeggen. Het 3pijt me waarlijk hier harde woorden te moeten richten tot eenen ouden ziekelijken man doch het is noodigde razige hoogmoed van M. Woeste gaat te verre en men moet waarlijk ouden ingeroesten Jood zijn, om de arme Kristene Democraten van laster en kiesbe drog te durven beschuldigen; M. Woeste weet wel dat hij het hoofd en de ziel is van de Broodrooverij die sedert 15 jaar ontelbare Democraten heeft getrofien en o. a. ge heel onze Familie ten onder gebracht. Het is waar, van wege M. Woeste mag ons niets ver wonderen hebben wij hem hier niet zien bijten en snab- ben naar de heeren Beernaert en Helleputte, omdat ze zijn koppig gedacht niet wilden volgen Ja M. Woeste, ja, luistert, gij gebaart van geen Vlaamsch te verstaan ja, wij zeggen aan de Kiezers (Zie 't vervolg 3d® bl. 1* kol.) Dit is zoo eenvoudig mogelijk, antwoordde de Procureur, wijl hij uit zijne gouden snuif doos een snuifje nam dat hij luidruchtig op snoof denzellden avond had de Commissaris der Uitvoerende Macht zijn ontslag gekregen, en daar op hem zeer zonderlinge vermoedens kleefden, was hij meer bezorgd zich uit de voeten te maken dan de Gendarmerie achter de Binders te zenden. Wat zou Jan nu op zulke in schijn gegronde redenen nog zeggen Hij was wel overtuigd dat de gevolmachtigde slecht was ingelicht of mis schien andere redenen had om de waarheid te verbloemen. Hij zweeg, maar hij was niet vol daan. Inmiddels begon men als met voordacht, eene andere wending aan het gesprek te geven en de beambten keerden den rug naar den jon gen Clerker. De Procureur met zijn gevolg bleef op het vriendelijk aandringen van den heer Du Bien, op het kasteel middagmalen en Jan nam, ter wijl deze heeren met elkander spraken, zijn afscheid van Florida en haren vader, voorge vende voor dringende zaken te huis te moeten zijn, maar inderdaad omdat het gezelschap hem niet ging en hij de hoogdravende redenen van den Procureur, die alles het best wilde weten, niet kon verdragen Toen hij het Valkensteen had verlaten, op weg naar zijne woning, mompelde hij, mis noegd, het hoofd schuddend Indien men dezen ezel van eenen Procureur wil gelooven, zou ik bijna de schuld zijn van alles, omreden dat ik het moordenaarsbriefje, door mij bij Notaris Vosselaer gevonden aan hem niet heb terugge geven Aardige zaken I zij zouden, indien ik niet beter wist, mij nog doen twijlelen f En wat zal nu den goeden Doktoor en mejufvrouw Florida daarvan denken God weet het... Wat het ook zijn moge, ik heb volgens geweten mij- I nen plicht vervuld indien het nog voorkwam, I zou ik niet anders handelen dan zooals ik heb I gedaan. ('t Vervolgt),

Het Land van Aelst | 1908 | | pagina 1