en BE VOLKSEEUW M ERC1A Orgaan der Christene Volkspartij Godsdienst - Vaderland - Vrijheid Kanaljevolk Samenspraak Nummer 8 P A yVViA'yxI C yx Zondag 30 Februari 1910 SOste Jaargang BUREEL EILAND CHIPKA, WERF, AALST 3n per regei; Annoneen op de 8** Biadi Rechterlijke Annoneen 1.00 per repel Gewone ABnoncen 20 centiemen per regei; Annoneen op de W* Waétgie 80 eeal 1.00 ABONNEMENTSPRIJS •«80 Fr. Jure roor de Stad; -8.50 Fr. voor den Buit»;—MO rwr al 4a rrawda Insotrjjriogen worden op alle tijdstippen das J HET LAND YAN AELST HOOGER NIEUW LEVEN EERLIJKHEID E-,N VRIJHEID Vergeef ons het gebruik van dit leelijk opschrift in dit eerbaar dagblad. We schreven het, omdat ons werd ge- zeid dat deze uitdrukking door een zeer katteliek advo caatje in het Brabantsche, onlangs op eene meeting, werd gebezigd. Dat nuchter kiekentje riep immers in heilige verontwaardiging uitWat nu gezeid van de christen Demokraten c-n ander kanaljevolk Waar haalde dat versch uitgebroeid advokaatje dat vuil en ieelijk woord, waarmede hij dacht ons onzeglijk nadeel te berokkenen Ergens in een van de steegjes van Brussel, of in een van die nachtelijke feestpartijen der hoofdstad,waar dron ken, zwadderende mannen en vrouwen elkander aldus vriendelijk bewierooken 1 BKanaljevolk De Christen Democratie, het edelste, het waardigste fragment van de lijdende en strijdende Volksklas Kanaljevolk? Priester Daens, die edelaardige Volksman, die sterke kampioen, wiens naam en werking de eeuwen .zal trot- seeren 1 Advokaat De Backer, die telle tribuun, die kloeke- re denaar, die sterke kamper voor al wat groot was, braaf en eerlijk I Lambrecht, de smid, weggemaaid in zijn bloei 1 Pieter Daens, onze grijze en immer jonge Volksverte genwoordiger, die onvermoeibaar altoos op de bres staat tot verdediging van de nederigen,de kleinen, de werkers! Priester Fonteyne, Plancquaert, DuCatillon, Van den Bruele en zooveel andeien, wiens leven een kamp is zon der weérga voor den triomf van een schoone en edele zaak I Onze duizenden Kiezers, die, ondanks broodroof, dwang en drukking, bedreiging en vervloeking toch trouw blijven aan de Groene Vaan Brave Christenen zijn en kloeke Burgers I Dat alles is maar kanaljevolk Dat alles is schuim, uitschct, janhagel I Gelukkig Volk schoone Partij die bogen kunt op zulk kanalje I Ja, advocaatje, daar zijn we fier op I Of .denkt ge misschien, onnoozele stumperd, dal gij de eerste zijt die ons dien scheldnaam naar den kop slingert? Och man, waar zijn uw arme zinnetjes 1.. De dappere gemeentemannen va Oror-ningeveld, die in 1302 het schitterende Fransche Leg.i lapten en Vlaan deren behoedden van een wissen ondergang, waren Christen Democraten I Waar waren de aristocraten, de rijke burgers, de hooge geestelijkheid van Vlaanderens gouwe op dien heugelijken dag Vóór den slag waren de Klauwaerts gespuis, janhagel Na den slagwas het blaadje gekeerd en waren het helden! De jongens die den Boerenkrijg medestreden, noemde men brigands, roovers, binders, kanaljevolk I 't Waren Christen Democraten die voor de verdediging van Alta ren en Volkenrecht het hoofd boden aan de machtige Fransche Republiek Zij bezweken allen inden ongelijken strijd I Wij ver eeren hunne nagedachtenis Dat edel kanaljevolk her denken we fier en met Lodewijk Mercelis zingen wij Martelaars waren 't geen brigands I Als in 1830 de Hollanders op Brussel trokken, met dichtgesloten legerbenden, waar zaten dan de schreeu wers, de felle jannen die nu hunne standoeelden hebben op de openbare plaatsen onzer Steden Gevlucht I.. Schampavie I. De gaten uit De lange, zwarte kazakken waren verdwenen of ze weggevaagd waren. De blauwe kielen verdedigden den Vadergrond 1 Het kanaljevolk verdedigde zich heldhaftiglijk I schreef de Bavay. Het kanaljevolk gaf de les van Vaderlandsliefde 1 Het kanaljevolk haalde de k-stanjen uit het vuur, streed met heldenmoed, stortte zijn bloed met liefde, met onnavolgbare zielegrootheid, viel, stierf., en sloeg de fundatie der Belgische Natie, van 's Lands onafhankelijk heid 't Werd er deftig voor beloond II Wat wilt ge Er zijn meer menschen die maaien en oogsten zonder ooit te zaaien I.. OF HEIDEN EN KRISTEN naar het groot Drama HET TBEKEN DES KRTTISES en hel vermaard Boek Quo Vadis door Pieter Daens, Volksvertegenwoordiger. Maar het kanaljevolk van heden Is niet meer het jan hagel van 't verre voorheen 1.. Dèt, ouwe bewaarders, begint ge te ondervinden, nie' waar en 't is nog maar het eerste tooneel van een heer lijk blijspel 1.. STIJN STORMS. ANN0NCEN in 't LAND Zondag, een eerste Aanvraag, en maandag 2 Brieven. Men bestatigt dat de Verkoopingen in 't Land afgekondigd, veel Volk aanlokken. Hoe meer Lezers, hoe meer Ruchtbaarheid, dat dient zelfs niet gezeid. XKcoxoïWu&UK&xoyzrwxox/Kznazxoy&xoxoo SCHIPBREUK. 136 dooden. 't Is verschrikkelijk Het groot Fransch zeeschip Ge neral Chanzey 109 meters lang, 10 breed, 2100 tonnen en 3200 peerdenkracht, is vergaan tusschen Marseilje en Algiers Woensdag nanoen om 1 ure nanoen was het de Have van Marseilje uitgevaren den volgenden nacht, waarschijnlijk in hevjgen storm, ging het in de have van Majorka een schuilplaats zoeken, doch vaarde op een roise, scheurde en zonk. Er waren 87 Passagiers op en 47 man van dienstaden hebben er hun leven bij gela ten, behalve den douanier Marcel Rodel. Nadere berichten Het was een vreeslijk stormweêr de Kapitein worstelde kloekmoedig tegen de orkanen het was pekdonkerhaastig doorvarende, om uit die ge vaarlijke plaats te zijn, is het schip tegen een rots in stukken geslagen onder de slachtoffers De Geneesheer Cataneï, Vader van 3 kindei en Commandant Cayol en zijn eenige dochterLuitenant Famelana, met zijne jonge Vrouw, hunne twee kinderkes en een dienstbode. Reeds van donderdag morgend heel vroeg is te Marseilje een angstige menigte naar de Bureelen der Zeehave ge- loopen Heel Frankrijk is diep ontroerd door die wreede ramp. Te Minorka begint de zee al eenige lijken uit te werpen. Zondag morgend zag men 30 lijken op zee drijven po gingen ieverig gedaan om ze op te vangen waren vruch- eloos de lijken dreven gedurig voorttalrijke dieven loopen rond voor't geld, de horlogien, ketingen en rin gen. Carabiniers en Garde-civikken houden wacht. Men rekent dat de ramp 28 weduwen en 90 wee zen achterlaat. Onder de slachoffers is de Consul van Spanje te Oran, heer Saenz deTejada, die naar zijnen jost terugkeerde; M. Audbert, Notaris te Sx-Fours (Var) en zijne Vrouw Mr en Madame Audibert waren de eerste maal op reis M®1 had aangedrongen om eens de Algiers te zien ze laten 4 Kinderkes, o w. een lam kind. Kapitein Sem is ook verdronken hij was naar Lions gekomen voor de begraving zijner Moeder en keerde nu terug naar zijnen postde Consul van Dene marken heeft ook laien weten dat zijn zoon Henri Hos- kier, onlangs getiouwd, bij de slachtoffers is. Tot Zondag bleef de Zee in volle woede ze golfde de groote schepen, als waren het mosselschelpen. BERLIJN. Halve Revolutie. Voor algemeen Stemrecht, aldaar gevraagd door de Volks massa. Zondag 35 Meetingen geweest en 50,000 man op zijn mins'e die rondgingen zingende de Marseil laise der Arbeiders. De Siad was krijgshaftig bezet; 's morgends had de Prefekt van Policie doen uitplakken De Straat is om te bewandelen en niet om te muiten tegen den weerstand aan de openbare Macht worden de wapens gebruikt. De nieuwsgieriger, zijn verwittigd. Al de groote Bruggen waren bezet door de Policie te peerd, te voet en per rijwiel; inde kasern stonden de Soldaten gereed de Dragonders hadden leeren te peerd rijden op den kalsei en makadamelke Soldaat had 30 kardoezen met ballen... De dag ging rustig voorbij, doch 's avonds is 't er op geweest aan de Krijnprinzen- bruche. Te Domberg en Kceninsberg heett het ook ge woeld. VIII. - IN 'T PALEIS VAN KEIZER NERO, De trotsche Marcus Superbus ging knielen voor het Kruis, hem door Mercia aangetoond, en opgestoken in d'hoogte Reeds was hij hal! gekni ;id en het hoofd bijna gebogen voor dit Teeken van Schande Een Mensch aan een,Kruis gehecht als een openbare Booswicht en Moordenaar En hij, na den Keizer, de eerste in Rome, hij ging knielen voor dit Kruis Hevige Zielestrijd in zijn gemoed Die Kristene Dochter Mercia had zijn hert veroverd door iets dat hij niet kon uitleggen Was het hare reine schoonheid haren hel deren blik Of waren het de woorden die zij hem toesprak Bij de audere Romeinsche rijke Vrouwen, 't was altijd van praien en schitteren, fenot, vreugd en vermaak, ook de Slaven lavinnen aasden naar.niets anders En daar komt die Kristinne, ze spreekt van Opoffering en van Lijden, van Vernedering en Armoede ze toont hem een Mensch aan een Kruis, ze zegt dat die Mensch de eenige ware Godheid is en men in hem moet aanbidden de Armoede, het Lijden en de Opoffering. Heel zijn leven had Marcus Superbus niets dan verachting gevoeld voor die arme Sekte der Kristenen tot gisteren nog was die Sekte in zijn oogen al wat slecht en dom was sedert hij Mercia gezien had en haar hooren spreken SCHANDE SCHANDE Is het waar dat de heer Distrikt-kommissaris De Clip- pele, na 40 jaren onberispelijken dienst, te kiezen had ■voor zaterdag laatst zijn ontslag te geven of zich te laten afstellen Zoude men niet zeggen dat men hier in Polen woont I hij bleet Heiden, in 't diepste van zijn hert, doch hij voelde een soort van afkeer voor de Heidensche Wereld Zingenot, Hoogmoed, niets anders Reeds was iets veranderd in zijn Ziel, 't is te zeggen in het deel van zijn bestaan, dat door oordeel en gedachten het lichaam bestiert.. Hij zag een andere wereld zweven voor zijn oogen, maar nog zeer duister en verward hem dacht dat er iets veel verhevener moest zijn, dan de pracht en de praal van het Heidcnsch Rome.. Genieten, al zijn lusten voldoen al de anderen onder zich zien, er meester van zijn, gediend, gevleid worden I En toen dacht Marcus Superbus dat al die vermaken zijn hert niet verzadigd hadden, verre van daar... Maar.. Maar, knielen voordat Kruis! Hij, Prefekt van Rome Welke uitzinnigheid En was dit noodig Neen, bij het naderen der Dood zou Mercia hem smeeken haar te redden het kon niet anders zijn.. Nooit zou zulke dwaze daad gepleegd wezen... En bleef Mercia koppig, een laatste middel bleef hem over Een plechtig beroep op Keizer Nero Meermaals had hij zijn leven gewaagd voor den Keizer, sinds vele jaren hem trouw ge diend... Keizer Nero ontzag hem.. En zou hij weigeren zijn oogen te sluiten voor de ver dwaaldheid eener arme Dochter. In plaats van te knielen, Marcus Superbus richtte zich op en achteruit wijkende in de zaal Mercia, sprak hij, wat ge vraagt, is onmo gelijk Het zou uw en mijn verderf zijn 1 Ver laat uwe uitzinnige denkbeelden, voor een toe komst van Vreugd en Geluk. 's Anderdaags rond elf ure voornoen, trok Marcus Superbus, in plechtige kleedij en om ringd van een rijkuitgedoschte Lijfwacht door de breede marmeren straten van Rome een al- gemeene vereering omringde hem daar sloeg hij geen aandacht op. Aalstls vermaard door zijne onrechtvaardigheden en kon- kelfoeswinkelde beste Katholieke Familiën worden ge tergd en miskend, eindelijk zal er in de oude Partij niets meer overblijven dan sioekkers en intrestpolitiekers. Mijn artikel over de benoeming van den Distrikt-kom missaris lag verleden week ter pers, toen ik vernam dat de heer Schepene De Hert ook kandidaat is een recht schapen man met vele li iels, zooals den heer Van der Hae- ghe ook inboorling onzer stad, Provincieraadslid, plaats vervangend Vrederechter, lid van den Kerkraad, voorzit ter der Akademie van Schoone Kunsten. M. De Hert, _'ne man door al de partijen geacht. Tusschen de heeren De Hert en Van der Haeghen zou men moeielijk keus doen, beiden verdienen genoemd te worden, maar dat een vreemdeling met die plaats zoude wegloopsn, dat is onverstaanbaar! In Aalst mag men zich aan alles verwachten met die gekozenen die in Brusstl wonen ze lachen met de Kie zers en miskennen hunne weldoeners hun eénig doel is in de Kamers te zetelen. Aan alles komt een einde. Zou het waar zijn dat de Burgemeester een kandidaat ondersteunt ten dadcele van zijn schepene De Hert Bij de oude Bewaarders hoort men mets anders dan ge knor en Krakeel de maat loopt "over, nu komt men de laatste katholieke gaztt stil te leggen, inen mag nie' meer antimilitarist zijn. Denderbode blijft gemuilband hei Volksstemmeker. is verleden week voor de Vierschaar moeten komen Zwijgen in uwe gazet of al de abonnenten kwijt op Nieuwerkerken. Van wie mogen die orders gekomen zijn, die last gekregen heeft iemand naar Aalst te zenden? Zoude men niet zeggen dat wij ten tijde zijn van het schrikbewind Het klein kapelleken gaat te werk zooals een Russisch Sidonia Rriefwisseling-Stielnians Aalst, 17 Februari 1910. Heer Volksvertegenwoordiger, Wij ondergeteekende stielmannen in het werkhuis van Aalst, nemen de eerbiedige vrijheid U een schrijven te richten, ten einde U onzen toestand bloot te leggen en smeeken U alle pogingen bij den heer Minister aan te wenden om hem te verbeteren, zeer wel wetende, heer Volksvertegenwoordiger, dat uw machtig woord en uwe invloed zeer veel tot het welgelukken zal bijdragen. Tot staving onzer vraag zullen wij U tot inlichting de volgende mededeeling voor oogen leggen, ten einde gij U zelf kunt overtuigen hoe netelig en kommervol onze toestand is. In de veronderstelling dat een Stielman aanvaard wordt op éèn en twintigjarigen ouderdom, zal hij een dagloon ontvangen van 3 franken of ten hoogste 3,20 fr. en moet daarvoor een proef maken, als bewijs op de hoogte te zijn in zijn vak, vrij zijn van alle lichaamskwalen en in het bezit zijn van een certificaat van goed gedrag, het geen hem 75 of 80 fr. op eene maand opbrengt. Alle 4 of 5 jaar ontvangt hij 0,20 c. per dag opslag, hetgeen na 25 jaren dienst hem een loon van 4 franken zal uitmaken of 100 fr. per maand. Nu in vergelijking nemen wij een arbeider op denzelfden ouderdom die 3 fr. per dag wint en 30 dagen betaald ordt in eene ~iaand, deze ontvangt 90 fr. en na ten hoogste 10 jaren dier.st zal hij 102 fr. te maand ontvangen. En die arbeider kan nog bijwinsten hebben. Onze vraag naar een verhooging van loon is, zooals U kunt overtuigen, zeer rechtvaardig en billijk, en boven staande bewijst dat het loon van een Vakman ver bene den deze van een Arbeider is,terwijl inde private nijver heid het loon van een Stielman boven allen verheft wordt. Bovendien in de Staatswerkhuizen is ons werk afmat tend en ongezond, geheele dagen moeten wij in vochtige putten werken, zware teugen handteeren en ons in gevaar stellen verminkt of gekwetst te worden. Hopende, heer^Volksvertegenwoordiger, dat Gij onze bede zult aanhooren, dat ons schrijven van Uw edel en goedhertig karakter eene verdiende ontvangst zal ge nieten, noemen wij ons Uwe nederige Dienaars. NOTA. In die zaak hangt alles af van de Katholie ken Ze moeten geen artikels schrijven ze moeter. daar- vo r Werkvolk niet vereenigen. Indien 6 Katholieken Gekozenen wilden met ons aandringen en st -minen 't ware erdoor. In 190t> vroegen Priester Daens en Pieter Daens het minimum van 3 fr.. Niet éen Katholiek stemde Zou hij n' ar 't Gevang gaan, bij Mercia, zulks kon hij zonder opzicht te verwekken want indien de Romeinen sterk aan de Wet hielden en streng aan de uivoering der Wet hielden, toch omringden zij de uitvoering der Wei met een zekere beleefd- en gematigheid, bij voorbeeld, de Gevangene Personen hadden een zekere vrijheid Ze mochten Volk ontvan gen, Familie en Vrienden; zelis waren vreemde Personen toegelaten in de gevangenis zoo le zen wij in de Passio Petri dat vele Heidenen in zijn Gevangjgingen, om hem te hooren spre ken over het Kristen Geloof dat twee Officiers der Wacht Processus en Martinianus met tal rijke Soldaten hel oopsel vroegen en in 't Ge vang gedoopt werden, ten getalle van 47, die ook Bloed getuigen werden van de Leering Christj de Passio Pauli maakt ons bekend dat Apostel 'Paulus mocht met eenen bewaker in de straten van Rome rondwandelen en keizer Nero werd bijzonder vergramd tegen hem, als hij een zijner Courtisanen naar het Kristen Ge loof en de kristene eerbaarheid had overhaalt. Marcus Superbus liep gejaagd, angstig en be kommerd al zijn geweid om de Kristinne te vergeten was onmogelijk.. En dan Hij Kris ten worden Nooit 1... Edoch, nog eenige dagen en ze ging sterven... Tal van wilde die ren, leeuwen, panthers, stieren, waren toegeko men men hoorde hun gebrul tot verre buiten het Koliseum... Haar redden, met haar vluch ten Zinneloos gedachtde arm van Rome reikte tot over de Zee... Marcus Superbus blijft staan, in ernstige overweging een gedacht be vangt en overmeesterd hem Nero zetelt met zijn Hof voor een strijd tegen de Kristenen bij Keizer Nero zal hij gaan pleiten voor Mercia. In 't Hof van Keizer Nero, onbeschrijfbare pracht al de rijkdommen der Wereld waren naar Rome samengestroomd Nero, de uitge leefde wreedaard, vuilaard en dronkaard zat op JA. Als 6 Katholieken willen, alle 'Hongerloonen zijn weg in Staatsdienst, en elk kon er leven volgens staat wat moet daarvoor gedaan worden Het volgende Aan den Minister zeggen Wij stemmen uw Bndjet niet of gij moet er de kredieten inschrijven, die noodig zijn, om Dagloon en Jaarwedden te verhoogen.naar recht en redei Pieter Daens. Aalst. - Kristen Oemokr. Partij. Zondag 20 Februari 1910 om 6 uien 's avonds, LUISTERRIJK AVONDFEEST Men zal opvoeren Verdrukkers gestralt hartroerend Drama in 3 bedrijven. IN TWEE UREN GENEZEN blijspel in éen bedrijf. Prijzen der plaatsen 1° PI. 1,00; 2do 0,50 3de 0,30 Sis. Jan Rechtuit, zeg mij eens, wat is dat daar met dien Arrondissements-Commissa- ris. 4 Jan. Hij gaat weg. Sis. Nog voor de Kiezing 1 Jan. Nog voor Je Kiezing ze zijn... Sis. En ze willen hem doen opvolgen door 'ne vreemdeling Jan. Ja, Sis, door'ne vreemdeling die Ar- rondissements-Commissaris is te Turnhout. Sis. Waarom blijft hij daar niet Jan. Dat vraagt elk, Sis maar hij zo* liever in Aalst zijn. Sis. En te Turnhout iemand uit Turn hout benoemd I Jan Rechtuit, zullen d'Aalste- naars zich blijven laten foppen, zoo dom en zoo schandalig Wat zit daar achter Jan Sis, niemand weet hetde'Ministers denken dat ze met Aalst mogen spelen gelijk de kat met de muis zie eens aan de Statie:.. Wat kemels wat kemels I Sis. Inderdaad, Jan Rechtuit, 't is gelijk ge zegt er waren nog geen kemels genoeg in Aalstde Brug der-Zuchten moet lachen in haar vuist. Jan. Eigenlijk de verhooging is goed maar hebt ge dat gehoord van zaterdag avond aan Molen dries Sis. Wat is er Jan. Er is daar een diepte, Sis, 'ne put nevens den Steenoven. Sis. 't Volk noemt hem den Rattenput. Jan. Niet slecht gedoopt! Welnu, Sis, za terdag moesten de Gebaren daar 't modder en slijk komen wegkuisschen. Sis. En de Stadswerkers 1 Jan. Och, wat kan men al veel eisschen van die menschen voor hun 66 eens daags? Sis, 't was krieus om zien, zaterdag en ze moesten dat doen, want hun vensters en vitriens werden beslijkt 1 Sis 'tZiet er hem lief uit, Jan; en wat zul len de Vreemdelingen zeggen?D'Araerikaanders en de Laplanders Want ge weet, Jan, dat wij een Zeehave krijgen De Mosselkaai moet weg ik zie de groote Stombooten, de drijmaa- ters, de Red Star en andere, al aanlanden... G'heel en gansch de Bisschopstraat, grat weg St Annabrug zal moeten g'heel den dag open staan... Al d'huizen aan de Vaart zullen Resto- rans zijn en Ilote s En de Policie zal moeten tien keeren dobbel zijn, om op de vreemde Ma- troozer. te letten Jan. Sis, maar Sis. Sis. Een Zeehave, Jan,. Pordemer, dat is geen klein Bier Zeekapiteins in massa, alle dagen Zeevisch te vangen in ons Oilstj, Rog Geirnaert, Tongen, Rimmelo, Pladijs, Kabelja' Pekelharing, Mosselbanken... De Meerschen' jijn Throon met zijn mager flets vaddig wezen; nevens hem zijne Vrouw Poppea met Bereni- cia, de verloofde van Marcus Superbus, verders Romeinsche edele Dames en Heeren voor den Throon verscheide Schriftgeleerden, aan de ingangen der zaal hooge Krijgsmans, Soldaten, Beulen het blinkend zweerd in de hand. Bericht wordt aan Nero gedaan over de aan houding van vele Kristenenen hij smakt van wellustdie sekte gaat dus uitgeroeid worden, tot rust en glorie van het Keizerrijk. Een hoofdman der Wacht komt iemand aan melden Nero doet teeken van ja er daar ver schijnt Marcus Superbus Van aan den ingang hij groet diep, zeer diep met zijn 'twee armen voor den Throon gekomen hij zegt volgens dé gewoonte Keizerlijke Godheid I (Godheid dien vuilen ruigen bandiet, dien smeerlap en moordenaar.) Wat begeert de Prefekt Komt hij de volledige uitroeiing der Kristene aanmelden Keizerlijke Godheid, uw bevelen worden uitgevoerd. Doch ik kom u een genade vragen. Een genade, voor wie Keizerlijke Godheid, voor een arme Kris tene Dochter. Ha, ha, mijn Prefekt komt hier, komt hier... de vijanden van mijn Keizerrijk be schermen.. Genade voor een Kristene Doch ter En wie is zij spreek Poppep, dc Keizerinne, blies hem eenige woorden in de oor, terwijl Berenicia haar onge rust en nijdig hoofd vooruitstak. Wie is die Kristinne, grinnikte Nero? ('t Vervolgt)

Het Land van Aelst | 1910 | | pagina 1