I en BEV0LESE1UW I MERCI A 4 Nummer 10 *VlAVU>yi> Zondag 6 Maart 1910 50slc Jaargang Orgaan der Christene Godsdienst - Vaderland - Vryheid Looi ende nieuws HEIDEN EN KRISTEN A rro n dissem ents-Kommissaris, KARL LUEGER In en rond de Kamer Zitting van Woensdag. Heil schrijll uït \VEENEN Een zwaar feit Inkomrechten. In,de.K?n!e^ ?erd mÖ Y«- W er kuans Pensioen Belangrijke opmerking De Uilitielichting Tan 1910 BUREELEILAND CHIP KA, WERF, AALST flewone Annoneen 20 centiemen per regel; Annoneen op de d1* Btadsgi® 50 oeitkeen per 1.00 Rechterlijke Annoneen 1.00 per regel ABONNEMENTSPRIJS I ft. 't Jun TMT di Stad; -8J0 ft. joor dra ftdtra;—MC raar al dl rrwBda Ias«Ê?üyiafra wortra op »H. I HEI L A N D YAN A ÉLS f HOOOER NIEUW LEVEN EERLIJKHEID EN VRIJHEID Aan dees blad behoort een bijvoegsel - Zon schittert in een blauwe lucht met glans en majesteit, heden 2 Maart, Sinte Simpli- cius, gelukkig die eerlijk en eenvoudig van hert zijn, daarbij eerbaar, eerbaarheid is gelukkig heid, overmorgen Sinte Casi- mirus mijn oude vriend zaliger: altijd kermis is nooit Kermis, hoe genoegelijk, na die lange donkere regendagen, de frissche heldere luchtuitstel is kwijtschei, ik ga wandelen langs Montecitorio, en al wandelende den ken en schrijven. Te n ure 45 moet ik naar Brussel, om in de Sektie te zijn 't kwaart na één ure, want de zittijd dees jaar niet lang zal zijn. Te Brussel is 't krieus gelijk ze daar loopen naar 't VLAAMSCH HUIS op de Groote Markt, voor de Vlaamsche Bieren en bijz. voor 't lekker, klaar, gezond Aalstersch Bier met Hop en Mout, naar de mode van den ouden Tijd. De Bloemisten en de Vogelisten beginnen er naar te springen. Och Dominus noster, als wij iets moeten uitstellen of vergeten, dat men het niet kwalijk neme. 't Komt door grooten overlast van werk... Wat kun nen wij doen Geduld hebben aan de Kiezers vragen mij een Helper te geven in de Kamer, en altijd aan werken gelijk Manuël die al werkende in slaap viel. de Koning van Zweden is beter en gaat naar de warme - Landen de jonge Keizerinne van Rus land haar gezondheid is zeer kamank de Keizer treurt ervan, niets smaakt hem hij zit in zijn Paleis als een ver- slensde bloem dat hij goed doe aan zijn Volk en zijn hart zal verkwikt wor den. Goed doen aan anderen is het op perste geluk En te NEERHASSELT de Parochie der wreede moorderij, die voor d'Assisen komt in deze maand Meert, verders is rond die moord een politieken win kel geweest droef en schadelijk voor de Familie der Slachtoffers te Neerhasselt is gisteren morgend in zijn huis noodgevallen Petrus Hooghe, Dorp, 'ne man van 62 h 63 jaar, opgestaan, de stoof ontsteken, hem op 'ne stoel gezet en daar neergevallen, op zijn bed ge dragen, daar nog gebeden met de Familie en bezwe ken. Het groot KERKELIJK NIEUWS is de Maand van SINT JOZEF en de EERSTE COM MUNIE. Sint Jozef, Patroon der WTerklieden, de rechtvaardige man de Eerste Communie Priester Daens heeft er een schoon gedicht opgemaakt, als volgt Vergeet toch nooit het zalig uur, Als gij voor 't, Outaar neergebogen, Het nart ontvlamd voor 't heilig vuur, En in den Hemel opgetogen, Voor d'eerste maal ontving uw God Op al de dagen van uw leven, Herdenk en smaak het zoet genot, Dat op dien stond u werd gegeven. Als later op de wereldzee De woeste stormen zullen loeien, En misschien onder druk en wee, 0 kind, uw jeugdig hoofd doen plooien, Herdenk alsdan den schoonen dag, Zoo rijk aan glansen en aan geuren, Dien Jesus u op heden gaf, Dat zal uw hart en hoofd opbeuren. Priester Daens. OF naar het groot Drama HET teeken des kbitises en het vermaard Boek Quo Va dis door Pieter Daens, Volksvertegenwoordiger. X. - VERDIENDE STRAF. Spion zijn Verrader Niets afschuwelijker Een verrader wordt veracht door iedereen, zelfs door degenen welke hij dient en die hem daarvoor betalen. Het woord JUDAS in alle talen en in alle Landen het afschuwelijkste van alle smaad woorden is. In de eerste kristene tijden, er waren er, be vreesd voor de vervolgingen, of op pijnbank en tortuur, die verzaakten aan hun Geloof en de Heidenen gingen dienen nadien keerden ze terug en werden vriendelijk en broederlijk ont vangen ontvangen. Het lijden en het bloed der Martelaars en Martelaressen bracht genade en bermhertigheid voort. Dergelijke menschen werden nooit Judas genoemd. Doch die hun Broeders verkocht hadden voor geld, die weggeloopen waren bij de ver volgers, en al wat ze wisten en al wat zij had den, ten dienste gesteld hadden tegen huu Meesters en Broeders, bij zulke lage menschen bleef het woord Judas Vet rader als een gloeiende brandmerk op het voorhoofd. In 't begin van dees Verhaal hadden wij Strada en Servillus twee Romeinsche luiaards en vaddigaards, geerne wellustig wil lende leven zonder te werkende. in Aalstnog niet benoemd. Wie zal 't zijn Een Vreemdeling, Atr. Komm. te Turnhou die uit grilligheid naar Aalst zou komen, om als Opvolger zou hebben een Kempenaar.Smerigen Konkelfoes! Schelmstuk tegen de twee bekwame, v er dienst? ij ke e?i deftige Aalstenaars diezick voorstellen, benevens bekwame waardige Heeren uit ons Arrondissement. Met recht en rede schrijft de Vlaamsche Gazet van Brussel over een der Kandidaten M. Vanderhagen is braaf, gedienstig tn niet hoovaardig... Welnu, als die smadelijke kaakslag aan Aalst toegebracht wordt, het zal deschuld zijn der katholieke Senators en Volksvertegenwoordigersalsmede van den heer BurgemeesterDe Ministers volgen altijd hunne richting indien zij zegden, éenparig Noem wie ge wilt, maar het moet iemand uit ons Arr. zijn, Minister Schollaert zou hem wel wachten hier Kempenaar te noemen. Wat mij aangaat, ik heb mijn plicht gedaan meermaals spreek ik den heer Minister Schollaert over die benoeming mijn vast woord is geen Vreemdeling Er is keus genoeg tusschen bekwame Mannen uit onze Streek.Maa? ik lees in zijn oogen dat hij behagen heeft in de lamheid, in de verdeeldheid, alhier heerschende. En wie weet wat hem in d'ooren gefluisterd wordt! Pieter Daens, volksvertegenwoordiger. een kristen Demokraat van Weenen. Karl Lueger, de Kristen Demokraat, taaien verdediger van Volk en Kerk, burgemecs;er van Weenen, lid der Oostenrijksche kamer, ligt op sterven. Gansch den dag door staat eene menigte Volk voor zijn woning om de toe stand van den Lijder te vernemen. Op alle uren, worden door Volk en Geestelijk gebeden, opdat de man, vergrijst in den strijd voor heropbeuring van Volk en Kerk, nog zoude gespaard blijve. Wie is Karl Lueger 't Is een kristen Demokraat, die zijne beste krachten zijn leven heeft gegeven voor 't welzijn van zijn Volk en van zijn Godsdienst. Hij heeft meer goed gedaan aan de Kerk dan al de Bisschoppen in éene eeuw zegde van hem minister Sturm. (Woorden aangehaald in Le Patriote van 28 Febr. Het Volk was afkeerig geworden van Kerk en Priesters meer nog, het Volk haatteen ontvluchtte den Godsdienst omdat hij om zoo te zeggen versmolten was met de behouders partij, die 't Volk verdrukte en tergde. De Godsdienst ging daar schipbreuk lijden de kerken waren ontvolkt, de diensten verwaarloosd. Pater Freund moest met weemoed uitroepen In de kerken ziet men niets anders meer dan oude vrouwen en kinderen En op dit bange oogenblik verscheen Karl Lueger tot het Volk als kristen Demokraat. Zijn machtig woord, zijne rotsvaste overtuiging, zijn krachtig voorbeeld ver wierven hem het vertrouwen van 't Volk en het volgde hem als 'n verlosser, als de veroveraar van betere tijden. Lueger mag waarlijk genoemd worden de bemiddelaar, het «verbindingsteeken» tusschen Volk en Kerk. Nochtans werkte de hooge Geestelijkheid Lueger ge- eldig tegen.De Keizer, tegen den Volksman opgestookt, weigerde tot 5 maal Lueger 'sverkiezing alsvertegenwoor- diger van 't Volk, goed te keuren en aan te nemen. Ein- delijk moest de oude monark toegeven uit vrees van de stijgende Volkswoede. In 1895, toen Leo XIII hem vroeg welk verschil er be- stond tusschen de oude bewaarderspartij en de kristen d»- j mokraten, dan antwoordde Lueger De eersten doen wat I het gouvernement wilt wij, wij willen dat het gouverne- ment doe wat wij, wat het Volk wilt. De Paus was de groote volksman zeer genegen, zegenJJ de en versterkte hem in zijnen strijd. Het dekreet van Keizer Nero, om de Kris tenen op te speuren en te doen vangen, had in hun ooren geklonken als welluidende muziek vinniger als de Jagers naar hazen en patrijzen hadden zij de Kristenen opgezochtzij waren het, die de oude Priesters hadden aangeklaagd, die het kristen kind hadden opgelicht en naar de pijnbank gebrachtmet hartelust hadden zij 't arm schaap zien lijden en door uitputting en smart de Vergaderplaats der Kristenen hooren aanhouden dag en nacht hadden zij den Pre- fekt gevolgd, om alles over te brengen naar zijne benijders en vijanden den nijd van Bere- nicia hadden zij aangevoerd. Door dit alles was hun veel eer en veel geld te beurt gevallen, groote sommen gelds nog meer te verwachten. Ze waren dus aan het toppunt van hun geluk; maar die hoog vliegt of klimt, kan diep vallen; en voor den misdadiger komt de straf onver wacht, als een haas uit den gracht. Den dag dat de Kristenen voor de wilde die ren moesten geworpen worden, in het Koli séum, een overgroote prachtige Cirk, dien dag was Marcus Superbus geplaagd en gejaagd, door woede en angst. Mercia, de reine Kristinne, die zijne ziel betooverd had en zijn hert veroverd, ze zou dus heden sterven, verscheurd onder de tanden en klauwen van wilde dieren 1 hij beminde haar meer dan zijn zei ven voor haar zou hij zijn leven gegeven hebben. Al zijn geweld om die gedachten uit zijn hoofd te rukken, waren vruchteloos gebleven Mercia, een Kristene Dochter al zijn leven had hij de Kristenen verfoeid en veracht, als het uitschot der menschen maar sedert eenige dagen was bij zijne liefde voor Mercia een ware eerbied gekomen voor dat Kristene Ge loof de woorden hem door Mercia uitgespro ken Rond dien tijd was Lueger als burgemeester van Wee nen gekozen geworden. De Keizer, vijandig aan de Volks man, zond een Kardinaal naar Rome o:n de veroordeeling van Luegers partij en princiepen van den Paus te beko men. Het bezonderste argument tegen den Volksman was: Luegeriseenscheurmaker.hij verdeelt de behouderspartij. De Kardinaal kwam slecht terecht bij den Volkspaus en mocht zonder veroordeeling wederketren. Lueger ging nochtans vooruit en zijne gedachten won nen veld. Wat men ook tegen hem beraamde, hij bleef pal en standvastig. Zijn hoofdgedacht, zijn Ideaal was Het Volk tot den Godsdienst herwinnen en de Godsdienst volksgezind en volkslievend herschapen, met die groote zwoegende me nigte een beter, hooger welzijn te verschaffen. En zijn vast geloof bracht het Volk stilaan tot de Kerk wedernaarmate hun sociale toestand verbeterde- Nooit bezigde hij geweld noch dwang alleen met zacht- en goedheid wilde hij zijn doel bereiken. Grootendeels zijn de schapen terruggekeerd bijna heel en al is de klove tusschen Volk en Kerk gevuld Lueger en zijn kristen democratische princiepen heeft dat te weeg gebracht. Lueger sterft, maar zijne princiepen, zijne onsterfelijke werken zuiien hem overleven in't hart van 't dankbare volk. Zijn naam blijft in de Geschiedenis als deze van 'n taaien verdediger van Volk en Kerk, in 't eerst miskend, vervolgd door Geestelijk en behouders, heden verheven en geprezen door dezen die hem eens vervolgden. 't Is 't lot van alwie strijdt, en het goed meent, voor 't welzijn van Volk en Kerk. f. d. Hoe is 't, Daens Och, hoe zou 't zijn redelijk eerste klas, geliik de Statie van Erpe-Meire. G'hebt 11 wel geweerd in de Kamer Is 't mijn Plicht niet, daar altijd aanwezig te zijn en ferm mijn stuk te staan Ik ben daar immers alleen voor de Volkspartij. Te weinig voor uw 'groote zending. G'hebt gelijk, menschen het is te hopen dat de Kiezers van Brabant ook hun Plicht zullen doen en mij 'ne kameraad geven in Mei aanstaande. Hoe is de Vergadering geweest van den Midden - raad, maandag, le Brussel V Goed, luisterlijk; bijna al de mannen waren daar, M. Plancquaert ook, ik neb hem de hand gedrukt, al les moet vergeven en vergeten Worden, uitliefde voor de Werkende Menigte. Er is daar gehandeld over de Kiezingen V 't Spreekt vanzelts over 't Arr. Brussel, waar alles goed gaater is ree! persoonlijken iever de Vrederechter van Gembloux was daar en sprak als een echte Democraat. Aanwerven en werken, zuiver uit, Tot Heil des Volks-, te Kortrijx is groote aanwinst; te Thielt-Roeselark wordt gestreden met veel be trouwen te Ieperen en Oostende strijden wij niet maar te Turnhout en te Mechelen zullen Democraten opkomen, En Dijnsdag in de KAMER 't De Minister van Oorlog heeft eindelijk het Wets ontwerp neergelegd voor 't Pensioen aan Militairen, beneden den graad van Officier en aan Gendarms. (Teekens van goedkeuring). 7 Walen si aan recht voor de Overstrooming in de Provinciën Namen en Luik Monville spreekt voor Vorst, en Asbeek Daens regt dat hij de derde maal rechtstaat voor Calcken, Over- meireen Omliggende. Hij hoopt wel dat er spoedige Hulp gaat komen. Minister Schollaert antwoordt hall en-half. Woeste en Daens spreken voor den Doorsteek Denderbelle-Baasrode. Dan gaat het dagorde voort DE SCHOLEN. Spreken elk een half uur Harmig-' nies, Denis, Hoyois. M. Tibbaut, de gekozene van Dendermonde, staat recht en verwilt aan Daens de Burgemeesters van Uytbergen, Calcken en Overmeire zonder rede aange vallen te hebben. Heb ik 'die Heeren aangevallen Neen, ik heb enkel hun onverschilligheid betreurd. Tot 3 maal toe ondervroeg ik den heer Minister over de ramp en telkens kreeg ik tot antwoord dat de Overheden geene klacht hadden ingediend. Broederliefde, Rechtvaardigheid Opoffe- ring, Gelijkheid, Lijden voor den Evenmensch.» Het Kristusbeold dat zij hem had getoond i een Mensch aan een Kruis genageld en die mensch, Stichter van het Kristene Geloof, die Mensch, God zelve uit liefde voor al de andere Menschen, Mensch geworden, arm geleefd, arm gestorven Die gedachten woelden in zijn hoofd als draken en spoken hij was zuiver van zijn zin nen en liep gejaagd rond volgens ambt en plicht moest hij in 't Koliséum zijn, in pracht gewaad, en daar nevens den Keizer op een eereplaats zitten, om de Martelie der Kriste nen bij te wonen... Nog eenige uren... In zijn inbeelding zag hij daar Mercia in de klauwen van een Tieger of een Leeuw... En hij angste en huiverde Wat gedaan Er moest toch iets beslist worden het oogenblik was nakende... Wat gedaan 1 Terwijl hij met zulke gedachten naar zijn Paleis ging,om zich aan te kleeden, er is Volks oploop twee mannen zijn omringd door een groote menigte hem ziende, er wordt plaats gemaakt... Wie ligt daar op den grond, in de stuiptrekkingen der dood STRABO, de spion en verrader der Kristenen dien dag zelve had hij de belooning ontvangen va.i zijn verraad een groote som me geld hij wilde 't grootste deel Servillus, zijn mede spion, woedend omdat hij bestolen was, had geroepen tot de menigte, die naar 't Koliséum trok Ziedaar een ontsnapte Kristen Vruchteloos riep Strabo dat Servillus loeg dien dag de Romeinen moesten bloed zien, hoe meer hoe beter Dien dag, alles was toege laten tegen de Kristenen... De Spion en Ver rader Strabo werd daar doodgeslagen als een razige hond... Verraderij vroeg of laat gestraft wordt. ('t Vervolgt. In Zitting van Woensdag kwam M. Thibbaut mij spreken en ik zegde hem Haast u en dat de Burge meesters zich haasten, anders gaan de Walen met de 500,000 fr. weg. In zelfde Zitting hebben gesproken over Onderwijs en Scholen de heeren Colaert, Hymans, Ozeray, Car ton de Wiart, Delporte, Colfs, Debunne en Vande Walle (er waren nog 10 A 12 Leden.) Na de antwoord van den heer Minister is de zitting gesloten te 6 ure 50 minuten. VRAAG gericht door PIETER DAENS tot den heer Minister van Oorlog. De jaarlijksche uitwijking van Vlaamsche Land bouwers naar Frankrijk gaat beginnen p?briiari, beloopt het getal tot 1580; in Maart 6690: in April 21,8-12in Mei 45,000; in Juni 50,000; in Juli tot 57,000Vlaamsche Steenbakkers vertrek- ken naar Spanje, Duitschland en Rusland voor ver schelde maanden. In zijne antwoord aan M. De Hauwere zegde de heer Minister dat de dienstplichtigen de toelating moeten vragen en op yeel welwillendheid mogen rekenen. Heel welmaar zou de heer Minister niet kunnen een algemeede toelating geven tot einde Juli Dan komen de Franschmans terug van hun eerste Cam pagne voor 't kuischen der Betferaven en den Oogst. P. Dabhs. Minister van Spoorwegen In naam der Statie-Oversten van vierde klas, dit over onvoldoende Zondagrust klagen, kom ik eerbie dig beter werkvoorwaarden vragen. BnrgvmeesteLueger ligt in stervensnood Elk staat verstomd over zijnen moed en zijn hel- dete vrolijkheid Men moet daar niet stom op staan dat is 't gelukkig lot van alle Kristene Democraten ik heb het bijgewoond aan t Sterfbed van arme verlatene Democraten Priester Daens zag ook met kalmcn vrolijken moed de Dood na deren Aan Burgemeester Lueger gaven de Dokters nog 7 uren, Vrijdag avondhij sliep lot 5 uren, te 6 ure vroeg hij Eten, maar't en ging niet, en hij rookt» dan het vierde van een Sigaar, en als zijn - Vriendin hem moed inspraken Ochzegde hij, ais alles wel gaat, dan blij: ik tot Pochen. Aan zijn Dokteurs xetde hij al lachende Als ge my er doorhaalt, dan trakteer ik u mei de beste metktaarten van Oostenrijk. De oude Keizer dost gedurig naar zijnen toestand vragen in t Hof wordt een middel gezochtopdat de Keizer den Lijkdienst zou kunnen bijwonen, ten einde aldus de Volksgunst te winnen En vroeger vroeg diezelfde Keizer voor Lueger afkeuring en straften te Rome. Hei Woord: Zalig zijn ze, die Vervolging lijden voor de Rechtvaardigheiddat woord Onfaalbaar is. door M. Hymans aangehaald ia dat, op 7200 Onder- dTTo S™oleI1 er 2000 z!in z o n d e i lieden donderdag, te 1 ure 45 Ondervraging der heeren Vandevelde, Janson en Mechelynck over 30 millioen gescamotteerd onder Leopoldll uit den Con- zekerd dat t Fransch Minis erie de belasting op vreemd Werkvolk zal laten va ren. Over d'ander inkomrechten zal onderhandeld imo o Lwh' ™rom is 200 niet gehandeld met de HUP f at zullen wij zeggen 7 De Boeren worden met gevreesd. Woensdag is hetKomiteit te Gent vergaderd. Men zal er de vragen en klachten eerlijk onderzoeken. De personen die eene weigering ontvingen, moeten bin nen de 14 dagen m beroep gaan. M.Jan De Nivb, plaatsvervangend Volksvertegenwoordiger voor Aalst is Lid van t Komiteit van Aalst Woensdag is voor de 1« sektie gekomen het voor stel van vernooging van 6 h 7 millioen 's'iaars. 7 Le den stemden voor, o.a. M. Iluyshauwer; doch M. Woeste onthield zich. omdat de voorstellers zouden moeten de geldmiddelen aanduiden M. Hoyois volg de M. Woeste, KIEZING 1910. Stemmen en werken voor Kristen Democraten is een werk van opperste redding. Elke Democraat ter Kamer is een opwekking en een verplichting voor t Ministerie, om Volkswetten in te voeren en mee te helpen tot familieloon. De ware Katholiek die daar ernstig aan denkt, zal de Kristen Demecratie steunen door zijne stem en zijne persoonelyke medehulp. In antwoord op eene vraag, in de Kamer gesteld heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken ver klaard dat het nog niet mogelijk geweest is den! da tum te bepalen, op welke de milicianen van 1910 naar de kazerne zullen geroepen worden. De milicianen die naar het buitenland zouden willen gaan werken, zullen best doen eene vraag te sturen aan het mi nisterie van Oorlog. Bijenhouders, schreef Advokaat De Bao J ker, zun gewoneiijk ma tige, propere, werkzame, ordelievende en gerust® menschen. Een dronkaard kan geen Bjjen houden die Bijen houdt, moet stipt en regelmatig zjjn werk verrichten. Opvraag van't Ministerie gaat art. 88,7° van het Landelijk Wetboek gewijzigd worden aïsvolgt De afstand der ojjeenkorven wordt bepaald op 20 meters van een woning of van den openbaren weg- nogtans wordt deze afstand nog verminderd op 1() meters, wanneer tusschen de bijenkorven en de wo ning of den openbaren weg een beschutting zonder opening bestaat van minstens 2 meters hoog.

Het Land van Aelst | 1910 | | pagina 1