cA-v f en BE VOLKSEEUW 'MERG I A De Kamer Geen Leerplicht I De Waarheid Samenspraak Nummer 11 Zondag 13 Maart 1910 50,te Jaargang Orgaan der Christene Volkspartij l.fo Godsdienst - Vaderland - Vrijheid LJ Aan <le Franschmans. HEIDEN EN KRISTEN De vragen in de Kamer Het schelmstuk KARL LUEGER IX TRIOMFA BUREEL EILAND CHIP KA, WEMf, AALST flewone Asiioneen 20 centiemen pel regel; Anaowfla P.eehterlülte Annoceen n de llabqjie N tntlrnl per nfti I per regel HET LiND ABONNEMENTSPRIJS f«0O Fr. Jun di $t»4;—8,50 Fr. voor 4®n Buit»;ftyéO mr dl rmidi festójyrliïg'iM wordtn op all» tijdstippen dn Jun j ItOOFDOISTeiJ^K-HkS-fVUflM* P. DAE8S-UAYASB. YiN A L Sï HOOGER NIEUW LEVEN EERLIJKHEID EN V R IJ H E I D Woeste heeft gesproken. Hij heeft in woedenden, geestdriftigen haat gegrijnsd, geroepen zooveel hij nog roepen kon Wij willen geen Leerplicht De ouwe pruiken, de vasthoudisten der rechterzijde hebben dapper toegejuichtze hebben hunne handen ten bloede gekletstze hebben den ouwen Woeste proficiat gewenscht, hem hunne hartelijkste felicitaties op zijn scherpen neus gesmeten en griezelend, juichend zijn ze vertrokken denkende Wij hebben Leerplicht begraven I Armzaligen 1 Zoo ook hebt gij eens gedreigd Wij willen geen Pen sioen voor de oude Werklieden 1 't Is er nochtans gekomen 1 't Is waar, dat Pensioentje is nog zeer klein, doch 't kindje zal grooter worden wacht maar l Zij raasden nog pas drie maand geleden Wij z dien de Loting en de Plaatsvervanging behouden! Die non- sters zijn ad patres, naar 't pierenland voor eeuwig en drie dagen de requiescat is er al over gezongen en een kreet van tevredenheid heeft de lijken vergezeld naar de laatste rustplaats I Zoo ook zal het met Leerplicht gaa Komen zal, komen moet het verplichtend Onderwijs 1 Waarom Omdat het rechtvaardig, heilzaam is voor de Democratie 1 Wij willen geen Leer plicht, schreeuwde Woeste tot de Volkspartijen, omdat gij daarvan aanhangers zijt I Zeggen die weinige woorden niet beter dan lange re devoeringen den geestestoestand van Woeste, den held Roept die zin niet luid wat haat en drift er toeft in dat oud moegeklopt hart Kenschetst dat niet duidelijk het heele leven van dien man Wat ge doet, wilt, betracht, tot stand brengt is braaf, is goed, is edel, is rechtvaardig, al wat ge wiltmaar het komt niet van mij, niet van mijn vrienden, dus is het niet braaf, niet goed, niet edel, niet rechtvaardig 1... Daarom versmijten wij dat I... De koppigste boer uit geheel Vlaanderen zou aldus niet durven redeneeren. Woeste kost dat niks I Niemendallen Die fent kan alles, durft alles. Moest het er op aankomen hij zou zeg gen dat alle menschen ezels zijn en dat hij alleen alle wijs heid in pacht heeft 1 Maar zijn onjeibaarheid is lang naar de maan I... En de socialist Van de Velde, zei het goed als hij zei Wij schrijven in ons programma al wat Woeste niet wil en daarmeê zullen wij triomfeeren 1... Ja, als de christen democraten er niet waren I Nu, leerplicht moet er door 1 Hij ia in aaniooht cn eoffc j vieren zal hij heden f morgen I Het zal Woeste niet zijn j met zijn hsndvol sleepdragers die den stroom der vrije j democratie zal stuiten. En als de ouwkens, door den drang gedwongen, van i den dood eene deugd maken, en met den dood in 't harte toegeven, dan komen ze een beetje nadien op hun sokken af, en zeggen valsch, scheinheilig, heimelijk Wij heb ben u 't verplichtend onderwijs gegeven die groote wel daad. Toe ge moet allemaal roepen Vivan de kattelie- icen 1 't Ging zoo met het pensioentje 1 't Ging zoo met de nieuwe militaire wet 1 't Zal zoo gaan met leerplicht 1 Daarom roepen wijLeven de christen democraten I... Loosangher. 1" De vriendelijke groeten. 2° Indien Frankrijk rechten legt op de vreemde werk lied :n, het zal niet zijn op de Landbouwers.. Dat is reeds goed maar 't beste ware: Geen enkele Arbeider belasten. 3° Ik heb een Wetsvoorstel neêrgelegd om dc kiezing té stellen op het tijdstip dat de meeste kiezers t'huis zijn. De Katholieken spreken geen gebenedijd woord, voor de Franschmans zelfs M. Verhaegen of M. Maenhout niet die bonden van Franschmans hebben ingericht 111??? 4° Wat de nieuwe Legerwet aangaat, alles gaat gelijk onder de oude Wet doch 't volgende vraagt opklaring Wanneer is de inlijving dees jaar Men weet het nog niet doch het Voetvolk zal in verlof gaan den 15 September. De uittrok zal dus vroege» gebeuren dan op ander jaren. OF naar het groot Drama het teeken des krtjises en het vermaard Boek Quo Va dis door Pieter Daens, Volksvertegenwoordiger. XI. -IN 'T KOLISEUM. Het was dus de groote plechtige dag voor de stad Rome. De gevangene Kristenen, in groot getal, Grijsaards, Mannen, Vrouwen, Jongelingen en Kinderen gingen ten prooi geworpen worden aan de wilde dieren Dit zou plaats hebben in een overgroot Ge bouw, een soort van Cirk, waar tweegevechten plaats hadden tusschen menschen met reuzen kracht, ook tusschen Leeuwen, Tijgers, Stieren enz. Alle steden van 't Zuiden hadden zulke ge bouwen maar het machtige en rijke Rome had Iets opgerecht dat alle gedacht te boven ging. 87,000 personen konden er plaats nemen dit Koliseum bestaat nog, ten minste het derde deel ik heb het gezien in 1888 op mijne reis met Bisschop Lambrecht, de groote Volksheld zaliger nu is alles stil rond dien naam, maar de verheerlijking zal komen de Tempel is gereed te Denderleeuw zondag die prachtige Kerk ziende van aan de Statie Esschene men zou zeggen De Trein rijdt erin ik zegde in mijn eigen In de schaduwe van dien Tempel inde Pastorij stierf de Volksheld, den 2 Juli 1869 daar te Denderleeuw zal hij verheerlijkt Zitting van Dijnsdag 8 Maart. Dagorde Ondervraging van Daens tot den Minister van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen: a) over den ongelukkigen en waarlijk wanhopigen toestand waarin de lagere beambten van zijn departement verkeeren, wan neer zij wege,.s ziekte of ouderdom op pensioen worden gesteldb) over het beheer en den toestapd der onder stands- en pensioenkas. Grouwelijke zaak I Daaraan zulltn de Bedienden hunne Vrienden en Verdedigers kennen. Geen 20 Leden aanwezigbijna niemand der Katholieken 3 4 Liberalenia Socialisten Ik begin mijn Ondervraging ten 2 ure en spreek tot 2 ure 3/4 ik toon hoe ellendig het Pensioen is, den helft fr., 60 fr 1,50 gelijk het meermaals gebeurt... (In t volgend Nr mijne redevoering). Als ik geëindigd heb, komt M. Woeste solemneel binnen. Al de Leden der Kamer hadden het dagorde ontvangen ze wisten dat er ging gehandeld worden over die hoogst belangrijke zaak van Pensioenen en Ziekendiensf. En op de banken van Katholiek en Liberaal bijna nie mand deze week zal waarschijnlijk een interpellatie zijn over Mr Cumont, Hoogleeraar te Gent, die verplaatst is of afgesteld. En dan rullen de banken der Kamer volman- nig zijn. Voor éen persoon I En voor duizenden en dui zenden klein Bedienden, ze blijven thuis Na mij hebben gesproken de heeren Anseele, Pepin, Ozeray (Socialisten) en Minister Helleputte (niet éen Katholiek, niet éen Liberaal). Minister Helleputte heeft verbeteringen belooft en op mijne vraag aangekondigd dat de loonen der Bedienden van 3 fr. en 3,20 heel in 't kort gaan verhoogd worden. M. Lemonnier (lib. van Brussel)heeft aangemeld dat hij de zaak van Pensioenen en Ziekendienst zal hernemen bij de aanstaande bespreking van 't Budjet. De zitting duurt tol 5 ure 10. Een Dagorde voor 2/3 Pensioen gaat heden ten 3 ure ter stemming. 2/3 ia een zeer gematigde vraag. WOENSDAG Te 1 ure 1/4 Sektiën o. a. voor de Slachtoffers der Overstrooming, 2 ure Zitting. Begrooting Ministerie van Wetenachappen en Kunsten. Ik ben inge schreven N° 3. Een aardige Zitting geweest Van 2 tot 3 ure de Begrooting van Onderwijs Augusieyns, van Antwerpen, hield een scho^ne Rede, in 't Vlaamsch Woeste sprak over Wetenschap Te 3 ure was het te stemmen ovtr mijn Dagorde, den Wensch uitdrukkende dat het Pinsioen voor Kleine Be dienden en Werklieden zou gebracht worden op de 2/3 van den Loon die deftige Wensch is verwornen Y1 stemmen tegen 01 en z omnouamgen NIET EEN KATHOLIEK heeft mijnen Wensch on dersteund Niet éen Katuoliek En dan willen ze de Staatsbedienden en de Werklieden vereenigen II???? Na die Stemming stelde Minister Schollaert voor van onmiddelijk na het Onderwijs de Vlaamsche Wet aan te vangen, daarop begonnen de Walen schromelijk wreed te HUILEN, bijzooverre dat Vande Velde er tusschen sprong voor de Vlamingen, doch hij kreeg bijna slagen van Maroille en Compagnie. Nu vroeg VandeVelde, voor de Eénmaking der Kieswetten in dezen Zittijd, en nu viel de Rechterzij losbandig aan 't HUILEN de Katholieken houden aan de Vier Stemmen en aan de Dertig Jaar, ais aan hun vel. Vragen gericht door Pieter Daens Tot den heer Minister van Spoorwegen De Handel van Aalst verzoekt U hoogachtend het net der Veiresprekerij in verbinding te brengen op Brussel Het is de Algemeene Vraag en een goede beslissing U den algemsenen dank zou doen verwerven. Tot den heer van Spoorwegen De Stielmans uit Arsenaal-Aalst smeeken dringend uwe aandacht op hunnen benarden toestand. Alles afge rekend komen ze met moeite aan 3 fr. daags. Kan, mag dat voortduren Heer Minister, moet Ued. niet zeggen, met geheel de wereld Neen, zulke toestand schreeuwt om verbetering. Tot den heer Minister van Spoorwegen In Aalst klagen Stokers en Machinisten over 14 uren dienst. Is dat niet buitensporig In vele antwoorden lees ik Er worden geen klachten gedaan. Doch zijn wij, Volksvertegenwoordigers, niet gerechtigd en gemachtigd de klachten der Bedienden hier voor te dragen, in de Volkskamer en aanroepen worden, na zijn Heiligverklaring. Het Coliseum is een rond gebouw, ganscn in witten steen, 524 meters lang en 48 meters 5 hoog in 't midden een renperk, nog grooter dan de Vrijdagmarkt van Gent, voor tie gevech ten rondom de zitplaatsen in 4 A 5 stagiën voor alle slach van Volk bijzondere plaatsen, rijkelijk behangen voor den Keizer en zijn Ho velingen, voor de hooge Krijgsmans, voor Adel en hoogc Rijksbedienden elke stagie had een bijzondere uitgang er waren 4^6 groote uit gangen met prachtpoorten er waren ook on- deraardsche gangen in welke ijzeren kooien voor de Wilde Gedierten om een gedacht te geven hoe groot het Coliseum was, Dij de in- hulding hadden openbare Feesten plaats, die 100 dagen duurden en in welke 5ooo dieren ge dood igd werden. De Romeinen aanzien nog hedendaags het Koliseum als het merkweerdigste van al hun Gebouwen Als 't Koliseum invalt, zeggen ze, dan is Rome dood 1 Ook worden groote onkosten gedaan, voor den onderhoud van 't Koliseum. Het was daar dat de Apostel Fabius met een groot getal zijner Geloofsgenoten, meer dan 200 in getal gingen ter dood gebracht worden het heidensch Rome was er op verlekkerd, dat verwijfd wreed Volk zag geern bloed vloeien twee h drie uren van bloedtooneelen 't was feestelijk daarbij nu was het voor goed gedaan met die verfoeielijke Kristenen men zou er niet meer van hooren deze strafuitvoering zou een les zijn voor al de anderen. Ziet ze daar zitten te snakken en te smakken naar de aankomst van de slachtoffers de wilde Dieren zijn vandaag zonder eten gelaten hoort Tot den heer Minister van Spoorwegen Zou het geoorloofd zijn aan den heer Minister te vra gen hoeveel geld de Statiën van Arr. Aalst hebben aan gebracht in Januari-Febr. 1909 en in zelfde maanden 1910? Verzoekschrift van Reizende Werklieden Hooggeachte Heer Minister, De ondergeteekende inwoners van Lede, (6000 zielen) en omliggende Gemeenten, komen U eerbiedig verzoeken den Trein van 5 ure 15 te Jette een weinig te doen ver vroegen dan zouden zij de korrespondentie hebben naar Quartier Leopold, terwijl ze nu in de Maritime aanko men, 20 minuten moeten loopen naar den Tram om aan Noord-Statie en Summa sommaruin een uur verliezen en dikwijls te laat op hun werk komen. Hoogw. heer Minister, met dien Tram te Jette een weinig te vervroegen, zou Ued. een grooien dienst be wijzen aan al de Werklieden, die arbeiden in'Expositie, Etterbeek, Audergem, Woluwe. Quartier-Leopold, Rue Rogier enz., 800 a 1000in getal. Hoogw. heer Minister, gelief onze vraag toe te staan en Ued. mag rekenen op de algemeene dankbaarheid. vallen er nu als sneeuwvlokken; die nooit een vraag stelden, ja die zelfs den spot dreven met die Vragen, nu zijn ze daar alle dagen. omdat het Kiezing wordt... De vrees der Kiezers kan wonderen doen doch gemaakte vriendschap duurt niet lang. ANTWOORDEN i ER MINISTERS. Op mijne Vraag over de Statie-Oversten van 4e klas heeft Minister Helleputte geantwoord dat zij 28 rustda gen hebben per jaar en zooveel mogelijk 's Zondags de verbetering van den toestand is in onderzoek. Over de klachten der Treinoversten en Treinwach- zegt Minister Helleputte dat de zaak ter studie ligt en hij weldra de noodige verbeteringen zal voorstellen. Over de nieuwe Krijgswet antwoordt Minister Helle baut, dat alles gaat gelijk vroeger, voor wat aangaat de uitwijking naar Frankrijk de dienstplichtigen moeten de toelating vragen aan de Burgerlijke Overheid. (In 't Ministerie van Oorlog is mij verzekerd dat het Voetvolk zal naar huis gezonden worden rond 15 Sep tember. is voltrokken op de iijn Denderleeuw-Ath de nachtwa kers zijn afgesteld en vervangen door eene Bel, die 10 centiemen, 5 eens, opbrengt per nacht Op mijne klacht heeft Minister Helleputte geantwoord: Zoo zwarigheden ter kennfs worden gebracht zal de in richting an den dienst der Bewaking opnieuw onder- werd aan de rijke menschen uitdrukkelijk gezegd in de bisschoppelijke kerk van Sint-Jooris te New-York, een kerk in de wijk van groot en rijk volk o. w. veel millar- dairs. Vele rijke menschen waren te laat gekomen en de Rec tor zegde als volgt in zijn sermoen Ge zoudet u moeten herinneren dat gij hier 's Zondag? ten 11 ure een plicht te vervullen hebt jegens God ik hoop dat gij dit in 't geheugen zult houden. Uw Christen overtuiging is eene spotternij. Ik heb on derzocht welke dagloonen eenige van onze miilardairs be talen en ik vindc dat deze dagloonen veel te klein zijn. Er zouden geen arme werklieden mogen zijn want op de aarde is ruimschoots genoeg voor elk en iedereen. Geloochend kan het niet worden dat eenige veel meer hebben dan liet noodige, terwijl anderen gebrek lijden. Zulks moet slecht eindigen voor de bezitters Wanneer de Goede God met u zal afrekenen, dan zal liet 11 spijten uwe rijkdommen niet met volle handen verspreid te heb ben, maar dan zal het te laat zijn. de Burgemeester Demokraat van Weenen is aldaar don derdag morgend overleden. Niettegenstaande eene noodlottige ontknooping te vree zen was, heeft de dood van den grooten Volksman heel het land door een pijnlijken indruk gemaakt. De keizer, alsook de keizerlijke familie en de hooge ambtenaren zonden hun rouwbeklach aan de zusters van Lueger. ze brommelen en brullen ze gaan verlustigd worden met menschenvleesch in afwachting loopen ze rond, ipringcn op en doen de ijzeren traliën trillen en daveren. Ziet, tusschen die zee van Volk, op d'eere- laats, rijkelijk versierd, tusschen Heeren en •amen uit de hoogste wereld, Keizer Nero, in zijn rijkste gewaad, een gouden kroon op zijn hoofd zijn wezen blinkt van genoegen vuil aards en wreedaards zijn zoo terwijl brave, eerbare menschen vreugd hebben in een ander mans genoegen, zij zien geerne lijden bij het lijden dat de Kristenen te verwachten staat, bij dit onbeschrijfbaar lijden, is een andere smart die tot vreugd verstrekt aan Nero nevens hem zit zijn Prefekt Marcus Superbus zijn wezen •is getrokken van angst en schrik zijn oogen zijn vast gericht naar den ingang langs welke men de Kristenen verwacht... Keizer Nero weet dat zijn Prefekt innig verliefd is op de kristene Dochter Marcia Keizer Nero houdt zijn oogen gevestigd op zijnen Prefekt en op de verstoo- tene Berenicia, die daar ook zit gloeiende van angst. Marcus Superbus, wat gaat er om in u Een tweestrijd gij hoort of ziet niets uw hert en uw aandacht is ginder in den grooten kerker van 't Koliseum, waar de Kristenen vergaderd zijn en gaan veredeld worden tusschen de wilde Dieren met die keus is belast de Romeinsche Edelman Tigellinus. Eensklaps plotselinge stilte in liet Koliseum: men hoort in de verte een Gezang 't is een Gebed, een Aanroeping, een Opoffering en Toe wijding, onmiddelijk voorde Dood; de oude Favius, Priester en Apostel, heeft een Aan spraak gedaan, tot de aanstaande Bloedge tuigen. (Slot TDlgt.) Met Lueger verdwijnt eene kranige, heldaftlge figuur. Verliest Weenen een knappe, verstandige en echte Bur gervader, de Demokraten, het Volk, beweent terecht een taaien verdediger, een kampioen van hun rechten en ver zuchtingen. Lueger is dood, maar zijn geest, zijn ideaal zullen voortsleven in de harten zijner getrouwe volgelingen. De menschen komen en verdwijnen, maar de princie pen waarvoor men 'n leven lang geleden en gestreden heeft, blijven, hoe hard en boos de tijden ook wezen, hoe woest ook de tegenkanting en vervolging. Sis. Jan Rechtuit, hoe is 't Zijtl ge daar met de Landkaart Jan. Met de Landkaart, Sis KorrektOch, 't zijn andere iandkaarten, nondenondezeventwintig I Sis. Wat is er Jan Jan. Wat er is," Vriend, zie 'ne keer dat wéér I Na eenige schoon dagen, Sis. - Oprecht schoon; Jan,'t was'ne lust in d'opene locht te zijn. Jan. En nu, we zijn vandaag Donderdag den tien den Meert. Sis. - Ja en Zondag d'Eerste Communie. Jan. Sis, elk was verlekkerd op 't schoon wéérde Boeren maakten zich gereed om naar hun Landijen te trekken. Sis. Als z'opgedroogd zijn, Jan. Jan. En nu, Sis, zie 'ne keer die paplochtdiea tris- palul van regen 1 Gaan wij er weer aan zijn voor een maand of twee? Sis. 't Zal beteren. Jan. Den Boer zei dat ook, en zijn Hof stond in brand tnaar wat is er aan te doen Meert is grillig en ongewillig. Sis En de Landkaart, Jan Jan. Ha de LandkaartHeje al g'hoord, Jan, dat er een Anket gaat zijn over den Sint Cecilia te Gijsegem? Sis. Is er daar gevochten Jan. Neen, maar leelijke woorden uitgesproken, grove kadasters tegen Leapol zijnen opvolger. Ik en weet er niet veel van Sis, maar ze spreken van een spreng On derzoek. Sis. En den Distrikt-Kommissaris, Jan, hoe zit het daaimeê. Wie zal't zijn den Kempenaar Glenisson of d'Aalstenaars Van der Hagen en D'Herdt. Jan. Twee.defiige onberispelijke Stadsgenoten, Sis; van achtbare Ouders thuis hoorde ik dikwijls mijn Grootvader spreken van M. Pero D'Hert? Sis. Was 't den neef niet van Deken D'Hert zaliger, dien Bisschop Lambrecht van Aalst? JAN- T 0en/elfsten, Sis en ook van Doktor Van der in d'Hoogmis en spraakzaam met iedereen, van de treffe^ lijkste menschen die men kan uitpeizen, Sis. Sis. En de achtbare zoons dier Kerkmeesters en Parochianen zouden achteruit gesteken worden voor... voor 'ne vreemdeling, die daar te Turnhout, bijna In Holland, die reeds geplaatst is in zijn stad, daar niet kontent 1 Jan. - Holé, wel kontent, maar er zit daar ievsra een fiesken, ook uit de Kempen die te Turnhout zou willen Commissair-Distrikt zijn. Sis. En daarvoor, Jan, wordt den deftigen Aalste- naar achteruit gesteken!.. Maar, zeg eens, wie zal 't zijn? Jan. Sis, er wordt gewroet in den donkeren. Sis. Gelijk bij de mollen en de waterratten, Jan. Jan. Justement. Sis, maar den Minister aarzeltze zeggen hem dat, Glénlsson benoemd de katholieke Partij van Aalst geleurd en gescheurd ligt. Indien de katholiek# Senateurs en Presantanten nu wilden ÉEN WOORD SPREKEN, een der Aalstenaars was benoemd. Sis. En waarom zwijgen ze Jan. Waarom Sis Waarom laten ze de stad Aalst met kemels en met kaaksmeten overladen We «ijn Ka tholiek, zeggen ze en dat is genoeg. Katholiek vergeeft alles.. D'ilopboeren weten het ook. Sis. 't Is te zien, Jan, of dat zal blijven duren. Nu de Landkaart, g'hebt ze bij u. Jan. Ja Sis, maar 'k moet voort... Ik ga weg met mijn Landkaart, tot later eens: Een dingen voorzeg ik Dat den Doorsteek van Wieze op Baasrode een der schoonste werken is die men kan uitdenken voor de Schipperij, voor den Handel, voor de Dendervallei voor Dendermonde. Sis. Maar Dendermonde is er tegenl Jan. Abusief, Sis, voor Dendermonde, zeg ik, voor Ninof, Geerösbergen, partikulier voor Aalst... We mos ten daar eens in 't langen in 't breed over handelen, Sis. Hoe eer hoQ beter, Jan, als ge wilt. SalQ en den kost. Jan. Met een goed glas bier, tot weederomziens. HERDERSEM. Maandag verleden 7 Maart, groote prijskamp onder de Eerste Communiekanten. De Kouter- school met 1/3 der leerlingen of 110 behaalt 3 eerste prij zen, de vrije kloosterschool met 2/3 der leerlingen of 220 behaalt niets, hoegenaamd niets 1.. De kostschooleenen prijs. De Kouterschool gaat dus voort in triomfa met 1/3 der leerlingen of 110 waarlijk 't is schitterend 1 Laat re maar zeggen, laat ze maar deftige, christelijks menschen uitgeven vooi socialisten, framassons hun In zicht is immers het wapen des Geloofs te gebruiken om het alzoo gemakkelijker den grond in te boren. Gij, democraten deed uwen plicht, gaat voort op des ingeslagen weg van zulke wanschepsels misprezen wor den doet u eerder in achting stijgen. Gij, achtbare meesteres, die zooveel geleden hebt van laster en leugentaal, ga voort met de kinderen tot hunne EersteCommunie voor te bereiden en telkenmale zal uwen iever tot het goede bekroond worden. God zegent zulke werken I In gansch de stad Aalst wordt maar eene gazet gevon den die zich waardig acht eerlijke, door en door christe ne menschen te belasteren en dat in eene taal waar een wolf in schaapskleederen zijnen mond zou voor kuischen. Dat ze de schoolkwestie van Herdersem (willen zij ze niet bekend maken gelijk ze wezenlijk is) stillekens In des vergetelhoek schuiven. Zij hebben er alles bij te winnen en niets aan te *erliezen I In Herdersem is nu toch iede reen tevreden, 't Klooster gaat voort in mea culpa met d« 2 3 der leerlingen of 220 zij gaan de hoogste subsidien genieten (wat wij uit den gr nd van ons hert wenschen, 't komt toch allemaal van den Staat.) De ouders der we reldlijke meesteres?en zijn het ook hunne dochters heb ben eene vasie bediening, goed loon. De gemeente is te vreden want ze moeten nu 936 franken min uitgeven aan '1 onderwijs. Wie er niet tevreden is dat zijn de agenten van 't leugenfabriek omdat.ze gewaar worden dat hunns waar van langs om min ahrok krijgt.

Het Land van Aelst | 1910 | | pagina 1