i en OE VOLKSEEUW De gevolgen De Kamer Ninove 50s,e Jaargang Orgaan der Christen© Volkspartij ienst - Vaderland - Vrijheid te Haaltert en IJeldergem (bij Aalst) NeêrhassAslt DOOR DRONKENSCHAP HOOGMOED KronijK der Week Over Moerassen YisSatiüüHj*© w-*? w BUREEL EILAND CHIPKA. WERE, AALST Gewone Annoncen 20 ceat.emen per regel; Ansoncea op da V' Flaéijfla 90 Rechterlijke Anoonera 1,00 per regel T LAND ABONNEMENTSPRIJS MO Fr. '1 Jurs TiCf 4» St»4;-8,S0 Fr. TMr lu BiiOa; MO rwr rrM.il hsot.-jril^» werd» op eflt 1 HOOFDOPSTELLER-I P. DABNS-WAXABÏ. VAN AELS1' HOOGER NIEUW LEVEN EERLIJKHEID EK VRIJHEID 't Is grouwelijk en schandelijk I Twee menschen vermoord Bloed en Tranen 1 De Schrik gaat weg van de Moorderij en geeft het wonder Als men dat hoort van v bij Ninove, kan men een laffere Misdaad uitdenken In 't midden van den donkeren nacht in een huis dringen waar een Moeder slaapt met verscheide kleine kinderkes, waar de Dcchter van den braven Veld wachter komt vernachten, omdat de Man, Vader De Gelas in Amerika zit voor een deftig Broodgewin aan zijn Huisgezin; daar binnen dringen met 2 of 3 of 4 man God alken weet het die achtbare Huis vrouw vermoorden, de Dochter van den Veldwachter vermoorden een klein kindje meenemen, waarom Er zijn vermoedens; God alleen weet het En zulke laffe wreede Moorderij in den Doofpot komen Niemand gestraft enkel twee zinneloos gemaakt, zit ten in een Gesticht Zulke wreede misdaden ongestraft 11! En nu t'HELDERGEM, 2 uren van Aalst, op den steenweg naar Geeraardsbergen, een wreede moord Op 10 misdaden zijn er 8 door Dronkenschap. Werd de Wet op de Dronkenschap uitgevoerd, er zou den veel min misdaden zijn. Nu t'HELDERGEM (de Parochie waar Pastoor De Meyer zulke heldhaftige opoffering pleegde) Zondag zekere Gustaaf De Spiegelare, van Aygem, liep er g'heel den avond dronken't is 'ne jongman van 26 ja ren, hij liep er heel den avond dronke* en de Wet is daar geen Wet dat een razige hond er loopt, elk zit er achter en is een Dronkaard niet slechter dan een razire beest In de herberg het Brouwershuis be dreigde nij de Bazinne met een mes zekere Valeric De Cooman steekt hem buiten de woestaard begint in de deuren te kerven en roept Dezen avond moet er iemand aan, 50 meters van de herberg ontmoet hij Donatus en Amandus Volckaert, 2 Neven het ko.i 10 en half zijn. Zonder een woord te spreken springt hij op de jon gelingen. Amandus kon den slag ontwijken, maar Donatus krijgt een vreeslijke steek boven de rechter bil aan den arm van een gezel sukkelt hij nog wat voort, doch valt EN IS DOOD, zijn slagader was afgesneden. Donatus Volkaert was dood, 26 jaar, se dert 3 jaar getrouwd Vader van 2 Kinderkes; het jongste t maand zijn Moeder woonde met hem in een net boerderijken. Nooit had het arm Slachtoffer eenigen twist gehad met den Moordenaar 't is wilde stomme beestige Dronkenschap geweest. Zegt, geëerde Lezeressen en Lezers, is 't niet met groote rede dat ik in de Kamer een Interpellatie heb neergelegd voor de Wet tegen de openbare Dronken schap die niet uitgevoerd wordt VAN DEN eenige tafereelen uit het Leven van den Vrou wenbeul Koning Hendrik-den-Achtslen, van E ngtland IV. EEN KONINKLIJK BEZOEK. De ring eens Konings verdient toch wel be./aard te worden. Maar als den Koning dien ten teeken van liefde heeft gegeven Jaloersche, die gij zijt I antwoorde Catha- rina lachende. Ja, ik ben jaloersch ik beken het. Ge lukkig voor ons, dat wij van de wereld afge scheiden leven. Geet mij dien ring, Catharina; als gij hem blijft dragen, breekt mij het hart. Eensklaps brak de hoefslag, van de op den weg naderende paarden, het gesprek af. Dier- ham zag door het venster en trok zijn hoofd verschrikt weder naar binnen. i >aar is hij riep hij, verbleekende. Wie vroeg Catharina. Hendrik van Engeland. Catharine ging naar het venster en wilde den Koning zien, maarJDierham trok haar terug en smeekte zich te verbergen. Eindelijk gaf zij zijne beden gehoor en verdween achter het be hangsel. Kort daarop kondigde eene pagie den Koning aan die binnen kwam. Dierham boog zich eerbiedig. BSWelk eene eer, Sirel sprak hij. Ik moet u wel te Dierham komen opzoe ken, daar gij uiet meer te White- Hall komt, sprak Hendrik. De minste wenk, Sire ware voldoende geweest. Ja doch ik heb u over geheimen te spre- Goed nieuws uit BrusselKoningirmeken is veel beter, ja bijna genezen en mag al opstaan. Da Doc- teurs schreven dijnsdag De genezing gaat regelmatig en goed voort. Gra- tiasElk heeft er behagen in Die het Goede doet Het Goede ontmoet. Een gulden spreuk Koningin Elisabeth, uit Duitschland naar hier ge komen, heeft haar geluk niet gezocht in plezieren of in praatderij, maar in Goed te doen aan den Even- mensch en daarom wordt zij geacht en bemind daarom is zij waarlijk gelukkig. De beste Vreugd is de Vreugd die men anderen aandoet. De toewijding en opoffering in alle omstandighe den, als Kind, als jonge Dochter, als Jongman voor zijn Ouders, de Huisvrouw voor Man en Kinderen, als Gasthuisnon of anderszins voor 't lijdende Mensch- dom, als Overheid, als Kiezer, als Democraat, dat feeft den besten Vrede aan 't hert. daarbij Moed en roost in de moeielijkste omstandigheden. Alles vliegt ras voorbij... Goed doen blijft voor den Tijd en voor d'Eeuwigheïd. 't Weer is gelijk den prijs der Bloem: Niemand ver staat er hem uit. In alle géval 't is zeer zacht en open- hertigde buitenwerken blijven niet stil. Bij den Arbeider in ons Land ongelukkiglijk Zonder werk is tonder eten De FAMIELIELOON' zou er moeten ko men ik schrijf en werk cr gedurig voor; de Kardi naal-Aartsbisschop van Mecnelen wekt iedereen op, voor den FAMILIELOON. En t'Aalst een voornaam Schrijver der Liberale Volksgazet heeft met my ge spot en gelachen, omdat ik den FAMILIELOON een HEILIGE zaak noem. Doch vele Liberalen hebben hem ongelyk gegeven. Bent meritis, 't Is wel ver diend EN IN DE KAMER. Vrijdag deed de oude Janson een geweldige Rede voering voor eerlijker Kieswet en Leerplicht. Hoe droef dat zulke deftige nuttige zaken moeten verde digd worden tegen Katholieken, doch 't zijn Bewaar- ders, die ongelukkiglijk, M. Woeste volgen.l T'AALST spreken ze schande over de baan van Boschveld-Aalst-Herdersemover de Ledebaan; de Iverrebroeksehe straatvuil en donker de nieuwe Moeras in den environ van de Brugge der Zuchten heeft veel beziensmaar wie de kroon spant in mod der en slijk, dat is de Baan van Papegem naar Lede Noch Hond noch Beest kan er doorer wordt twee roê op 't Land gegaananders kan men er niet door, die sfraat is de schande van ons Land; reeds is een j Petitie gemaakt over 2 jaarze zijn dan komen nas- j sen en meten doch er is geen har.den aan gesteken. En wat doet het Gemeentebestuur van Vlierzele? E11 den Dokteur met zijn Peerd, en zijn licht Tilbu- rykenDat hij moest tc voet komen En 't is toch den knecht die het peerd moet kuischen... Ik schrijf naar den Gouverneur. Lieve vriend Petrus, Wy kunnen niet nalaten an u toch eens te laten weten, wij, als arme Wcrkbroeders, dat wij alle da- genen door dien slechten vuilen weg moeten mar- cheeren, 's morgends vroeg en 's avonds laat,, op de baan van Aalst naar Meire. Zou er toch geen middel zijn om die baan eens te verbeteren Het is niet om ken, en daar mijne muren ooren hebben, ver koos ik bij u te komen. Dierham gat don Koning eenen stoel en bleef zelf staande. Ik moet naar het leger vertrekken, zeide de Koning, Oliver, Sinclair en Maxwel zijn in Engeland gevallen. Terwijl ik ten oorlog trek, zal Londen aan de strikken van Karei V en Paul III bloot staan. ïk kan dus Louden niet verlaten, zonder mijn koninklijk gezag aan machtige en dappere handen te vertrouwen. Tot onderkoning van mijn rijk, heb ik eenen dapperen en voorzichtigen man noodig, die mij en Engeland bemint. Die man zijt gij, die door het Volk bemint en door de edelen geacht wordt. Maar ik heb u nog eenen anderen voor stel te doen. Spreek, Sire. Sedert een jaar hebt gij naar eene nog grootereeer gestreefd, zeide Hendrik. Ik, Sire vroeg Dierham bevreesd. Uwe blikken hebben het verraden. Gij bemint mijne Zuster. Sire Ik heb gisteren de Prinses ondervraagd en zij bemint u evenzeer. Het is onmogelijk., sprak Dierham, ver bleekende. Doze maal, ging Hendrik voort, Dierham de hand drukkende, stemmen mijne staatkunde en mijn hart overeen. Gij zult gelukkig zijn, Dierham, en uw geluk zal mijne rust verzeke ren; ten oorlog trekkende zal ik niet slechts eenen vriend, nj^ar eenen broeder als onder koning achterlaten. Sire, hernam Dierham, ik ben die eer on waardig. Ik kan die gunsten niet aannemen. Zijt gij dwaas, mylord 1 vroeg Hendrik toornig. Ik kan uwe aanbiedingen niet aannemen, Sire, neen, ik kan niet. Maar wat beteekent dat Ik moet u ondankbaar en dwaas voorko men maar ik kan niet, 1 door te gaan, bijzonder bij winterdagen, en schrijf het maar eens in uwe Gazet. Zitting van Dijnsdag en Woensdag Bespreking der Amendementen en stemmingen; de Rechterzij stond geblokkeerd als éen man, om alle Veranderingen aan het Verslag af te wijzen het was vruchteloos gesproken. M. Woeste zegde telkens Alles moet blijven gelijk hef ia.. Nogthans is de be spreking zeer levendig geweest. De Stemmingen zijn feweest 80 tegen <8 met l of 2 onthoudingen; woeris- ag waren het gedurig naaraafroepingen, 't werd 6 ure, 7 ure, 8 ure, 9 ure en de zitting duurde voort. Mijn amendement voor de Slaals-ünderwijzers aan 1000 fr. werd afgestemd met 83 st. tegen 76 en 2 onlh. Ik heb ook gevraagd de Regeling van den Arbeid, den Farailieloon in Staatsdienst en de opschorsing der Honger-Penaioenen. Alles werd afgestemd, maar de Katholieke Democraten verklaarden dat er later zal voor gezorgd worden. Als ik het zien zal, zei de Blinde in alle geval, *e zullen 't afwachten. M. Le- monnicr had een amendement neergelegd tegen het Millioen aan de Vrije Scholen, om hei te gebruiken tot verhooging der'Jaarwedden van Staatsbedienden. Ik heb in een korte aanspraak getoond dat, om de Staatsbedienden te helpen, het brood niet moet ge nomen worden uit den mond der O11 .'crwijzers van de Vrije .Scholen. De boni van 25 millioen kan daarvoor dienen verders is er meer dan geld genoeg in de hoogte. De Troonrede is gestemd met 65 st. legen 39 en 1 onthouding. De zitting eindigde te 9 ure 25. Vele Manschappen zijn moeten vernachten le Brussel. Zitting van Donderdag Geringe aanwezigheid 30 A 40 Heeren. De Man schappen zijn vermoeid door de lange Zitting van gisteren an 2 tot 9 ure 20, wat peist ge welZe moes! en komen, de roei is van den rug; reeds snak ken ze naar de Paasch-Vakantie. Ik ga naar de Kamer felijk een Arbeider naar zijn werk... De Kamer han dt over wegen en middelen, zeer belangrijk Ber tram) doet een zaakrijke Redevoering over het Leven der werkende menigte Zeer wel doch op 't einde den oproep aan alle Verbruikers 0111 samen te koo- pen, waren het niet den DOODSLAG AAN DE KLEIN BURGERIJ Berlot (Socialist) doet zeer goede bemerkingen over Erfenisrechten, bijz. op de groote Fortuinen, sedert 20 jaar zijn ze slechts met 6 millioen verhoogd Wau wermans (KathJ vraagt verandering aan ae enregi- stratiereenten, Dauvister (Soc.) komt op tegen 't Ver gunningsrecht Hamburtin (Lib.) spreekt over 't Vee en voor de opening der Grenzen Minister Helle- putte vraagt of er niet moet gewaakt worden over de ziekten en of het niet beter is hier te lande Vee te kweeken Vrijdag gaat de bespreking voort. VRAAG gericht door Pieter DAENS, tot den heer Mi nister van Spoorwegen, Post en Telegraaf. Zou het dan toch waar zijn Moeten d» A.beiders van Tour-Taxis naar Brussel koinen wonen Is dat mogelijk mc-t hun dagloon van 3 fr.? Voor jonkliedcn Is hei niet veel beter dat zij in de vrije reine lucht hunner Dorpen blijven wonen Zijn er nog niet genoeg Arbeiders-gezin nen in Brusse dis ongezond en onzedig wonen met geheel hun Familie, op éen kxmer? Waarom die Buiten lieden dwingen hun Gebortedorp te verlaten, als ze goed bijtijds in de Statiën, en Staatsweikhuizen kunnen komen? VRAAG van den heer DA ENS aan de Heeren Minis ters van Justitie en van BinnenlandscheZaken: Weeral hetzelfde liedje, zal men zeggen. Ja, en dat liedje zal door mij worden aangeheven zoolang men niet luisteren wil. Waar blijft de Wet op de Motorrijtuigen 1 De Otto- mobilisten zetten hun verwoestend werk voort. Niets weerhoudt hen. Ze zijn meester van straat en baan. Ze rijden zonder behoorlijk licht, in wilde vaart. De politie blijft onmachtig.' Wat al ongevallen zijn er reeds te betreuren, hoeveel rampen zullen er nog plaats hebben En 't kan niet anders De Ottoiuobi- listen lijden allen aan sm lheidsziekte. aan eene bij zondere koorts, die ze altijd vooruitdrijft. Ze zien het gevaar voor hen niet, ze zien het ook niet voor ande ren. Rolt eene gewone, met paarden bespannen kar over den weg, ze snorren ze voorbij en veroorzaken aldus voortdurend ongelukken. Ellendige toestand, voorwaar Wanneer toch zullen de overheidsperso nen hunnen plicht, geheel hunnen plicht begrijpen 4 4 1 ST H°e is 't in Aalst Stillekes. treurigTweedracht is On macht. Stadsgenoten. ge moet eens gaan zien naar het staal van Botanieken Hof, einde NieuwstraaL Kat. 't Is glorieus.Als nieuwe Grafmaker is benoemd met 13 stemmen M. Florel De Bruyn.. Hij gaat wonen in Rustegem, voor zijn talrijke Bevolking heeft hy Gendarms noodig noch Champetters, noch Henne- kennieten hij kan ook vuort zonder Zwisj en zonder Bellemannooit moet hij roepen Stilte Is 't waar? loopt de FAMILIE EËMAN zoo geweldig nyg en wreed voor de Plaats van Notaris Heeft die Familie niet al Plaatsen en Voordeelen genoeg Er komt een Hoofdartikel op. Ga ik de kostelijke plaats van 't Land versnuisteren in iideie Pennetwisterij Neen. De KIEZINGEN, elk weet wat ze vroegeriyd waren Niets dan dwang, list en uitkooping dooi Katholiek en Liberaal. Meer dan 40 iaren duurde het stelsel der geteekende Briefkes. De Ballotteering was op denzelfden dag en bij elke Ballotteering lagen de Liberalen boven.De Boeren werden uit ae Stad ge dreven; eens gebeurde het te Gent dat de Boeren moesten vluchten op Schepen en Baigiën.. En heden nog, wie durft zeggen dat te Nijvel niet gewerkt is met geld door de twee oude Partijen... Wat MOORSEL aangaat, vele Liberalen waren zeer mis noegd en zegden Met zulke Meetingen over éen We reldbol en de Schepping zijn wij onzen lesten Boer kwijt.En als 't Sektarieken keersrecht op zyn pon- tilje slaat voor ons 4 5 regelkes, dan vragen wy hem Scheidt gij u af van de Libera'en der Kamer die schreven in hun Gazet: La Jeunesse Progressists: (4 Sept. 1910)Socialisten en Liberalen zijn t'akkoord en zeggen dat het noodig is, ja onmisbaar de Geloofs punten te bevechten met het uiterste geweld. Gij weigert het onder koningschap Ik ben uwe majesteit dankbaar voor de j eermaar ik weiger, sprak Dierham met eene vaste stem. j Gij weigert dan de hand mijner Zuster j Ik kan dezelve niet aannemen, Sire. En vergeet gij dat naar den vriend den t Koning komt naar de vraag het bevel Heb medelijden, smeekte Dierham uwe vraag maakte mij ondankbaar; uw bevel zoude mij wederspannig maken. Dat zullen wij zien, sprak Hendrik. Sire, heb-'medelijden, hernam Dierham, des Konings hand vattende, ik smeek er u om. Terug, mylord, sprak Hendrik, hem ruw van zich stootende. Dierham sloeg, zondervrijwilligheid, de hand aan het gevest van zijnen degen. Mylord gij hebt uwen degen in mijne tegenwoordigheid aangeraakt gij zijt schuldig aan hoogverraad, riep de Koning uit; gij zaagt glansrijker sterren dan de uwe aan mijn hof glinsteren, wij bliezen er over en zij waren ge- bluscht. Ik weet het, sprak Dierham, neerslachtig. - Gij zijt Markies van Derby, zegde Hen drik, Hertog van Dierham en Pair van Enge land, gij bezit drij honderd dorpen, gij zijt rijk en machtig maar ik kan u armer doen worden dan een bedelaar. Gij kunt het, zeide Dierham. Ik kan u doen slepen voor het huis der Lords, in hetwelk gij than:, nog uwen zetel hebt. Ik ontken het niet, antwoordde Dierham. Dat is te veel, riep Hendrik uït; wij zullen zien, wie van ons zal buigen.. Blijf daar, riep hij, naar de deur gaande, Dierham toe, dien hem volgde. Sire sprak Dierham met waardigheid ik ben nog markies vau Derby, hertog van Dierham en Pair van Engeland dit kasteel is nog het mijne ik ben nog niet door de Lords veroordeeld... en nog altijd uwe onderdaan en leenman. Ik moet u tot buiten de poort gelei- De Werkstaking duurt voort op de Katholieke Fa briek 21 menschen blijven zonder werk en worden ondersteund door een beier Stemrecht zouden de Arbeiders een krachtige hulp hebben in de Gemeen- raden; bijgevolg, allen die tegen verbetering zijn der Kieswetten, zijn inderdaad tegen de werkende klas. Zondag een groote Plechtigheid op 't Kerkhof van Ninove mhuldigir.g van het Gedenkteeken van Ka- rel Hautman, Policie-bediende, doodgeschoten door een gevaarlijken onbekende, welke hij moest aan houden. Een ontelbare menigte van alle Standen en Gezindheden al de Leden vau het Gemeentebestuur, van Hospicie en Armbureelaan het prachtig Ge denkstuk worden Aanspraken gedaan door den Sche- pene Behn, door den Brigadier .van Policie, M. Roe- landt, en door Pieter Daens, Volksvertegenwoordi ger. Al de Redenaars brachten Hulde en Dank, aan ae Martelaar van zijn Ambt en Volksv. Daens deed bijzonder uitschynen hoe het noodig i-s dat de Staat de Gemeenten helpe voor een Pensioen voor deie, die het gewichtig Ambt bekleeden van de handhaving der openbare Veiligheid.. Uit talrijke Steden waren Afgevaardigden gekomen der Policie.. Te Ninove be ginnen de Policie-agenten met 1000 fr. Welke schan de voor AalstDe Nachtwakers zün te Ninove in dienst van 11 tot 3 ure zij hebben daarvoor 400 fr. Over 15 jaren was het 235 fr. Er zijn 4 Nachtwakers, voor 2 is de dienst le lastig. De vraag wordt onder zocht van hooger loon en eiken nacht in dienst. 3) élt rA A AA A&A* =3 Te bekomen op ons Bureel te beginnen van 1 fr. hit 100, op schoonen ivoor; fantaisie-kaartjes in alle soorten. Proper werk. Spoedige bediening, m den, waar het gevolg u wacht en mijnen knie aanbieden om in den zadel te stijgen. Welaan maar voor de laatste maal geniet gij deze eer, sprak Hendrik door Dierham ge volgd, de zaal \erlatende. Nauwelijks waren zij vertrokken of Catha rina, die achter het behangsel alles gehoord had, kwam tevoorschijn, ging naar het venster en zegde, naar buiten ziende Wat is hij schoon die Koning, die mij bezocht in mijn graf, die mij eenen ring aan den vinger stak, die mij eene kroon op het hoofd zou geplaatst hebben Wat is hij groot en machtig; en wat zijn die Graven, Markiezen en Hertogen toch gemeen 1 Daar gaan zij blootshoofd en nederig, terwijl hij trotsch en gedekt in hun midden gaat. Wat zie ik Dierham biedt hem zijne knie aan om op te stijgen O, dat ik vrij ware Bleek en bevende kwam Dierham terug. Waar waart gij, Catharina, toen Hendrik hier was vroeg hij. Achter dit behangsel. Gij hebt dus alles gehoord Alles maar de Koning zal zich laten ver bidden. WTeet gij voor wie ik alles opoffer Catharina wierp zich in zijn armen en droog de zijne tranen af. Dierham nam een blad pa pier en schreef. Na eene korte poos stond hij op, en sprak tot Catharina Het oogenblik waarop ik wachtte,is nu ge komen Wat wilt gij zeggen vroeg Catharina bevreesd. Ik gaf u slechts den helft van den slaap drank welnu, thans is het mijne beurt om voor de menschen te sterven en voor u te herleven. Ik bid u, sprak Catharina, hem eenen flacon trachtende af te nemen, welke hij reed9 aan zijne lippen gezet had. ('t Vervolgt).

Het Land van Aelst | 1910 | | pagina 1