f en OE VOLKSEEUW I Be gevolgen Kamer ragen en antwoorden HOOGMOED V Nummer 52 Zondag 25 Beoember 1910 50"e Jaargang Orgaan der Christene Volkspartij Godsdienst - Vaderland - Vrijheid jH 6 1 olksvertegenwoordiger zijn In de VOLKSGAZET ™de(^ van Volksvertegenwoordigers Leerpncnx. oordeele? Onlangs w Een Ylaamsche Iloogesehool Briefwisseling. Xieuwj aarbriefje I V 3 3 i 4 ik if -J 5 s H %- BUREELEILAND CHIP KA, WERF, AALST Gewone Annoncen 20 eeatiemen per regel; Anaoaeen oc de SH* 50 Rechterlijke Anconeea 1,00 yr regel HET ABONNEMENTSPRIJS I Fr. Jun réjf 4e Stad; -8,50 Fr. veer den Httat;MO reef J ie lase^önt^eB worde» 09 tHe tyiitigpea im hi HOOGER NIEUW LEVEN L A N D YM A l EERLIJKHEID EK VRIJHEID Wat nieuws, Daens Och, wat zal ik zeg gen Ge peinst, ge dubi- neert Inderdaad, ja lieve menschen, dat een jaar toch zoo rap voorbij is, per expiestrein, ottomobiel, vliegmachien ik zie 1910 nog beginnen, korts nadat de oude Leopoldus zijn hoofd had neêrgelegd ik zie Koning Albert nog zij nen Ec-d afleggen in 't Vlaamsch en in 't Fransch en sihoon treffelijke woorden ui'spreken ik zie ons nieuw Lokaal aankoopen en beginnen, straks is 't gereed ik zie mij daar nog een korte zoete rust genieten in ffli- ghem-Abdij, bij oude Vrienden ik zie rrij dikwijls naar 't Kerkhof, waar Priester Daens zoo heerlijk begraven ligt ik zie de Kristene Volkspartij in opklaring en bloei en machten nu gaat het wcdeiom Kerstdag zijn en einde jaar. KERSTDAG, de grootste en merkweerdigste van alle dagen... Wie twijfelt eraan? Wie herinnert zich niet, van als hij geheugen kan, uit de eerste jongste jaren, dat stalleken van Bethlehem, die Engelkes, die Herderkes, die blinkende Sterre in den Hemel, Maria en Jozef ge bogen over het Kindeke Jesus wie is aan d'hand zijner Ouders niet gegaan door sneeuw en ijs, in bijtende koude, naar de Kerstnacht, naar d'Herderkesrnis, naar d'Hoogmis, naar 't Lof van Kerstmis, over veel jaren ze keren nacht ik ging met een groote menigte 's nachts te 11 ure van Enghien naar Halle. De lucht weerga mde van 't gezangen 't gebed En van den eenen Kerstdag tot den anderen is de Ouderdom gekomen door eenige schoon dagen, maar tegenspoed, storm en lijden de wereld'ne Kruisweg is voor elk; men ondervindt dat alles hier ijdelheid is, elk sleept achter zich de lange keten zijner ontgoochelingen het geluk is op deze we reld niet te vinden maar grijs, oud wordende en versle ten, de Kerstdag blijft altijd even jong en frisch. men vindt er nog altijd dezelfde Almacht Mensch geworden uit liefde »ot ons allen... En goed, rechtzinnig in ons hart gaande, we moeten zeggen met den ouden Rus Tnlstoï0 De Mensch kan niet leven zonder Godsdienstons ziel is geschapen voor het Eeuwige indien er geluk kan zijn op de wereld dan is het in de oefening der Leering Kristien die is g- makkelijk, noodzakelijk en aangenaam. Een goede en gelukkige Feestdag aan iedereen, een- pariglijk... De oude Rus Graai ïolstoï schreef: In d'hooge standen is de Godsdienst dikwijls een zaak van belang en van wellevendheid.-(Hoe handelden Herodus en zijn Hovelingen jegens den Zaligmaker) bij de wer kende menigte is de Godsdienst rechtzinnig en diep Inge drongen. En het is om de werkende menigte in die gevoelens te houden, dat Priester Daens, De,Backer, Smid Lambrecht, Sterck, Dr Candron en anderen de Kristene Volkspartij hebben ingericht... Zestaai er, ondanks storm en orkaan, ondanks Broodroof en zielsdwang!; ze staat er rotsvast, vrij en onafhankelijk, gesteund door duizende.:en uit de rangen der Vervolgers van.vroeger komt het Lotge- zang tot Priester Daens Priester Daens, brave, edele ziel, gij die 't waar en echt op hadt met ons Katholiek Geloof en met ons Volk van Vlaanderen, gij zijt te vroeg opgestaan, uw stem heeft te vroeg geklonken 1 Thans dat net bruischt in de hoofden en ziedt in de harten, o nu het vuur uwer woor den en de kracht van uw wilien 1 Sta weêr op, o Volks geliefde, en, bij God alleen zult ge niet staan en ons oud pruikerige belagers zullen de groene vlag volgen het groen, kleur van vrede, kleur van,hoop 1 of zullen niets zijn Aalst, 21 December 1910. Pieter DAENS, Volksvertegenwoordiger. VAN DEN eenige tafereelen uit het Leven van den Vrou wenbeul Koning Hendrik-den-Achtslen, van Engeland VI. - KONINGIN. Afgrijslijk afgrijselijk riep Catharina sidderende uit, en zonk bezwijmend neder. De Koning nam haar in zijn armen en droeg haar voor de opene venster. Open uwe oogen, dat mijne stem machtig zij, Catharina Catharina opende langzaam weder hare oogen. Ziet en hoort gij mij vroeg Hendrik. Ja, antwoordde zij. Herinnert gij u alles ja, sprak zij. Ik ben in het paleis van White Hall, daar staat den troon, gij zijt de Koning Hendrik VIII, en aan dezen vinger ontbreekt een ring. Daar is hij behoud hem voor altijd, her nam Hendrik, haar den ring aan den vinger stekende. En aldus vernieuwt gij aan de levende de beloften, welke gij aan de doode gedaan hebt O, doe het mij nog eens hooren, sprak Catha rina, een sleutel die zij in de hand hield, be- schonwende. Luister, zeide Hendrik mijn paleis en mijnen troon zult gij met mij deelen in weelde en macht gezeten, zult gij alleen in mijn hart heerschen en gelukkig zijn. Ik zal dan Koningin zijn Nog heden zal den Aartsbisschop ons vtceenigen, en morgen met den koninklijken is een eervol, zwaarwichtig, verheven en schoon ambl bekleeden. Er zijn 166 Man om de 7 mtllioen Belgen te vertegenwoordigen in de Wetgevende Kamer. Een Volks vertegenwoordiger moet altijd aanwezig zijn, aliijd waak zaam, altijd werkzaam hij moet rijn eigen verzaken en vergeten, bijzonderlijk voor den minderen man geen onrecht mag hij zien, zonder tegenstand aan te bieden. In plaatsen en bedieningen, als een Volksvertegen; woordiger naar Familie en Vrienden ziet, handelt hij EERLIJK? Wie kan zeggen JA?.. Als de plaats van Distrikt Kummissaris aan hoog achtbare en weerdige Aalstenaars is ontsnapt, dit is de schuld der Katholieke Volksvertegenwoordigers. Nu is weêr een plaats van No taris open er zijn twee zeer jonge Kandidaten, de heeren Eeman en Moyersoen. Er is een derde Kandidaat M- De Vis, hij is mijn politieke vriend niet, doch ik moet zeggen dat hij langdurig en onredelijk achteruit werd geste ken, omdat men hem niet vreesde. Doch ik zeg het vol gende Als M. Woeste voor den jongen heer Moyersoen werkt, indien M. De Saedeleer Minister De Lantsheere lastig valt voor den jongen heer Eeman, vei vullen zij getrouw en eerlijk hun ambt van Volksvertegenwoordi ger Zouden de Kiezers het recht niet hebben voortaan i hun stem te weigeren Wat M. Volksv. Moyersoen aan gaat, als hij zegtIk moet voor mijn Broeder staan, dan handelt hij niet als Volksvertegenwoordiger, maar als i Man van Nepotisme. Hoe weerdig en hoe schoon voor hem, indien hij zegde Die plaats komt nu aan mijn Broeder niet toe hij heeft tijd van wachten ik ga mijn stem geven aan den oudsten en den verdienstrijksten... De Wet van dezen Tijd vraagt Eerlijkheid en Recht in j alle openbare Ambten. P. DAENS. I Pol/Gr* lk ben Donderdag in't Pa- j III X I d101S leis VJm dén Koning ge weest mocht ik weigeren? I De ontvangst was er luisterlijk, volle gaz, pandaar var. gloria mundi. In de groote Kaffé-zaal deed Koning Al- brecht mij door een Generaal bij hem roepen en sprak 5 mij over üe werkende menigte. Ik heb gesproken tot den Koning gelijk ik spreek tot mijn Kierers Eenvoudig en rechtzinnig. In 't volgend Nr breederen uitleg. matie gericht tegen mij, NAAMLOOS. Kan dat tellen Er is spraak van Kiezingen. /Maar elk weet toch dat de Geldmacht van alle kleur nog altijd dwingt; zooveel mo gelijk. Wat Priester Daens aangaat en de Liberalen, alles staat opgeklaard in zijn Leven...,Tot op de laatste dagen zijn vast woord was Vrij, gansch vrij, Kristen maar Democraat. En dit blijft mijn woord en 't woord var. nl e Democraten Over persoonlijke vriendschap heb ik geen rekening te geven. P. D. Zitting van Woensdag 7 December 1910. De Voorzitter. Mijne Heeren, we gaan vooit tot het Amendement-Daens die voorsteltDe Arbeidsrege ling in Fabrieken en Werkhuizen het minimum van loon vooral in alle Staatsdiensten, om tot het Familieloon te komen, alsook de verhooging van alle Pensioenen burgerlijke en nvlltaire La parole est M. Daens De heer Daens (in'1 Vlaamsch). - Zoo de Rechter zijde braaf is en wil luisteren, zal ik zeer kort zijn. Al wat ik voorstel, is noodzakelijk en wordt dringend gevraagd door de werkende klas De regeling van den arbeid in fabrieken en werkhuizen, de vaststelling van het minimum dagloon, bijzonderlijk voor de Werklieden van den Staat, ten einde het Familieloon te berejken, en ook de verhooging van alle Pensioenen, burgerlijke en militairlijke. Het is immers ongelooflijk en ongehoord dat in onze eeuw, in de XXe eeuw, onder eene Katholieke Regeering, mantel en de kroon op het hoofd, zai ik u aan geheel het Hof als mijne echtgenote doen ken nen. Dat Hof, Europa, ja geheel de wereld, zal u dan toeroepen Gelukkig de Koningin van Engeland I.. Maar wat doet gij, vroeg de Ke ning. haar iets door het venster in het water ziende werpen. (Het was de sleutel van Dier- ham's graf). Niets, sprak zij luid maar zachtjens voegde zij er bij ik maak mij Koningin. Na nog eenige woordenwisseling, bracht de Koning, zelf bedwelmd doorzijn geluk, haar in eene der bijgelegene kamers, en liet haar ver volgens alleen. Toen de Koning vertrokken wa'bekwam zij als uit eenen diepen slaap. Is liet een droom of is het waarheid, zegde zij naar langdurig overdenken Klim ik nu waarlijk ten troon? Welk eene foltering in mijn beproefd hart Wee over u, Dierham Ach, indien ik we- zentlijk ben, wat ik tot eiken prijs wenschte te worden, dat er dan iemand kwame, die mij zegde Het is zoo; gij zijt de echtgenote van Hendrik VIII. Engeland begroet u als zijne Koningin. Ik het eerst begroet u als mijne Koninginl sprak eensklaps eene bekende stem, en Catha rina stond als vernietigd want voor haar stond Dierham, die eenen vasten blik op haar ves tigde. Gij ziet het, sprak Dierham, de wenschen eener Koningin worden oogenblikkelijk vol bracht. Dierham stamelde Catharina. Het graf, vervolgde Dierham, is een on getrouw verblijf. Gij dacht het zwijgender en dieper. Maar leeft gij, of zijt gij een geest Voor de wereld ben ik dood maar voor u leef ik En wie heeft u den grafkelder geopend Gij hadt vergeten dat er twee sleutels en ook twee Vrouwen waren De eene beminde ik niet, maar zij beminde mij ik beminde de de Werklieden van den Staat moeten zeggen Wij wer ken en sla en twaalf, dertien en veertien uren daags en wij moeten honger lijden En na dat wij alzoo, gedurende tal van jaren ten dienste geweest zijn van den Staat, dan krijgen w.j een onvoldoend Pensioen dat ons in eenen ellendigen toestandJaat. Wanneer wij ten voordeele van het werkvolk een beter Stemrefiht eischen, dan is het niet, om den Godsdienst kwaad te doen, of de goede orde te stooren, inleg ndeel, het Ran onder godsdienstig oogpunt niets dan voordeel bijbre. ;en. M3ar het is om het ellendig lot van den werkman te verbeteren, opdat de groote menigte enzer arbeiders een hooger en beter leven zouden hebben. Bij ons, cp den Buiten, gebeuren toch zooveel misdaden en schelmstukken, waarvan de oorzaak eerst en vooral in onwetendheid en armoe Ie te zoeken s. Heeren der Rechterzijde, en gij bijzonderlijk die u als Katholieke Democraten ^ilt uitgeven waart gij met ons gebleven, waarschijnlijk zoudt gij ook vervolging gel'den hebben, maar wij zouden hier toch de stemming der Volkswetten bekomen hebben, die gij betracht in uw hart. Het is iïiet zonder schaamte dat ik bestatig hoe gij, die vroeger met ons het Volk hebt bemind, nu geschaard zijt rond den heer Woeste, de wilde ve: volger der Demo cratie. Maar hetgeen gij niet met ons hebt willen betrachten, weest er zeker van, wij, de ware Democraten zullen het uitvoeren. Het Volk kom', meer en meer tot ons en onze macht zal gedurig aangroeien. Gij kor.it inroepen dat u -e stem aan het Ministerie noodig is, dat van uwe houding liet besiaan en de toe komst der Regcering afiiangt. Is uw Ministerie dan toch zoo zwak en zou het erdoor te lijden hebben, indien gij de ware Volkswetten stemdetLeerplicht en Rechtvcer- diglieid in de kieswetten. Want de onvolmaaktheid van het Onderwijs en de onrechtveerdiglieid in de stemmingen zijn de grootste oorzaken van den toestand waarover onze werkende klas met recht te klagen heeft. De ongelijkheid in het toeken nen van het stemrecht is de vergiftiging van Ue bron van rechtvaardigheid welke een kiesstelsel zou moeten uit maken. Moest iedereen zijn kiesrecht kunnen uitoefenen zooai:. het behoort, dan zou ons Volk in de Gemeenten meer en meer mach: hebben op al de Besturen, Hospice.: Arm. besturen enz. Overal zou er meer rechtveerdighei schen en iedereen weet dat daar het ideaal is da v.je mocraten, betrachten door het invoeren *an zuiver alge meen Stemrecht. Wat waren de Werklieden toch vroeger, wanneer zij niet het minste stemrecht hadden Het zai alleen dank zijn 1 het algemeen Stemrecht dat al de noodige Volks wetten, waarvan wij de stemming vragen, éindelijk zullen verwezenlijkt wotden. Stemt ma r tegen onze voorstellen maar wij wacKter. u af. Gij hebt beloofd de toestand der Onderwijzers <n ook deze van een groot getal Bedienden te veibeteren. Het zal niet meer lukken uitvluchtselen te zoexen na eenige weken, nog in dezen zittijd, zult gij moeten uwe beloften houden. Indien gij nogmaals uitstelt, wacht u van de volgende stemming. Ons Volk wordt meer en meer wakker er: ontwikkeld, vraagt met ons dat gij de groote voorschriften van nen Godsdienst wat meer zoudet in dachtig zijn. Deze voo'r:c!.:::en loeren ons dat wij in alles de rechtveerdigheid, bijzonderlijk de broederlijke liefde moeten betrachten en in het *erK stellen. Gij, Katholieken, zegt iederen dag in uw gebed Geef ons heden ons dagelijks brood. Waar gij, in grooten over vloed, gij denkt aan uw arme Kristene Broeders niet volgens uw werken gij bidt, ikzuchtig en hardvochtig: geef mij heden mijn dagelijks brood 1 Uwe plicht is het deze vraag in ie willigen en doet gij het niet, wij wachten u af op de volgen le kiezing. j Vraag gericht door PIETER -DAENS tot den lieer Minister van Spoorwegen, Post en Telegraaf, j Weet de heer Minister dat bij de rijtuigpoetsers Brtis i sel-Noord er in December 44 zijn zonder Z,i: dagrust Dat die reurive toestand enkel kan verbetert wotden door vermeerdering van personeel Wat de rust en eel- plaats aangaat, welke men voor honden zou te klein en j te ongezond vinden, hoelang moet de studie van dit hoogst dringend W erk nog duren? Pieter Daens. andere maar deze beminde eene kroon. De j eerste was prinses Margaretha de tweede C: tharina Howard. Deze vrouwen hebben hare rellen verwisseld j zij, die zich herrinneren moest, heeft vergeten zij, die vergeten moest, heeft zich herinnerd nu weet gij alles Genaderiep Catharina, weenende vluchten wij van hier! verberg mij in eenen hoek der aarde.. O laten wij vluchten Mevrouw, hernam Dierham, ieders nood lot moet hier beneden worden vervuld.. Het mijne zoowel als het uwe. Het was u niet ge noeg Markiezin van Derby, Hertogin van Dierham en de Vrouw van eenen Pair van En geland te wezen gij hebt gezegd ik wil Ko ningen zijn. Welnu, gij zult het zijn !l Heb medelijden, kermde zij. Gij begeerdet eene kroon Zij zal uwe hairen doen grijzen Gij verlangdet eenen scepter hij zal uwe hand doen verdorren I... Gij wildet eenen troon Hij zal u verhetfentot het schavot O mijn God snikte Catharina. Op het bed, dat gij beklimt, sliepen'Ivoor u reeds vier Koninginnen, ging Dierham voort. Binnen 8 dagen zal ik naar uw geluk komen vernemen. Ik zal u dus wederzien vroeg Catharina bevende. Dc dood alleen, antwoordde hij, kan scheiden wat de Priester des Heeren verbond. Ja, gij ziet mij weder alle doorgangen van dit Paleis zijn mij bekend Catharina Howard is nu Koningin van Engeland, maar blijft event- wel Markiezin van Derby. Gij kunt, zegde Catharina, niet mij, zon der ook u zeiven verderven. Zoo is het, hernam Dierham mijn lot is in leven en sterven het uwe. Wij stegen in hetzelfde huis, wij klimmen op hetzelfde scha vot, en wij dalen in hetzelfde grat 11 Dit zeg gende verdween hij door eene verborgene deur. I AAMnli'itU Is zij er niet noodig Huweliik od een Gemee Dat elk was een Huwelijk op een Gemeente van Oost-Vlaanderen, en van de 7 personen was er maar éen enke'e die zijn naam kon zeitcn. Een Katholieke Volksvertegenwoordiger uit de Waien mij onlangs zegde: lk heb aan den Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen gez-gd dat men heel slecht doet met het wereldlijk Ka tholiek Onderwijs te vernietigen en overal te doen geven door Religieusen. Het kleed maakt den monnik niet en een wereldlijke Katholieke Onderwijzer of Onderwijzeres dringt veel dieper in het Volk dan een Kloosterling. De werking en beweging wordt machtig en alge- meen Een Vlaamsche Hoogeschool, om den afgrond te sluiten tusschen Wetenschap en Volk. T'Antwer- pen is een Meeting geweest van 5000 man, in ophef en geestdriftongehoord Te Brussel, eveneens.. Het is een vuur dat voortloopt van Stad tot Stad.- In Aalst is ook een Komiteit gevormd, onpartijdig.. Wie heeft eerst van al in de Volkskamer de Vlaamsche Hooge school gebracht Advokaat De Backer ran Dender- houtem... Wie heeft een Wetsontw^Jp neêrgelegd voor een Vlaamsche Hoogeschool Vhester Daens, in-1905. Heer en vriend Daens. Helaas wat gaat er van onzen H. Godsdienst alhier in Belgiö geworden Dit is de vraag of beter de jammer kreet die ieder rechtzinnig hert ontspringt. Ja, binnen eenige jaren hebben wij de «Ontvolkte Kerk door den H. Molachios vóórzegd. Buiten de libe ralen en de socialisten komt er eene derde partij de on verschilligen, die wel is waar de Godsdienst niet bevech- .Tn, maar hem ook toch niet beoefenen of belijden en '.it tretal is overgroot. De oorzaak van het onts'aan de zer secfe is goed gekend: Het is de vereroernis van zoovele SCHijNGOEDEN cn de verdrukkino van zoovele waregoeden BOER CIS. Waarde Heer Daens, Gij hebt in de Kamer gezegd dat de Onderwijzers in Belgie een hongerloon ontvangen. Nooit ij er eene groo- tere waarheid uitgesproken, bijzonderlijk voor de Katho lieke Onderwijzers en Ondeiwijzercssen. Geen enkele Katholieke Ond rwijzer kan voort met zijne jaarwedde; alleen de Liberale in groote Steden kunnen dat. Ik wensch U geluk en bedank U voor uwe kranige woorden. Geven «ie Katholieken niet. ze moeten het (och hooren I Kristus'Leering volgen zij niet. Een GemeenteHoofd-onderwijzer. VOOR DE KINDEREN VAN DEN LAOEREN GRAAD. Lieve Vader, Lieve Moeder, Goed en za'ig nieuwejaar Ik bid God de Albehoeder Dat Hij U van ziekten spaar, Dat Hij U nog lange jaren Vol geluk, door elk bemind, Op de aarde zou bewaren Voor het welzijn van Uw kind N. nï Te bekomen op ons Bureel te beginnen van 1 fr. het 100op srhoonen ivcorJL tantaisie-kaartjes in alle soorten Proper werk. Spoedige bediening ning. Hij liet Catharina ter prooi aan angst en wroe ging achter. Acht dagen later ontwaakte Catharina uit eenen onrustigen slaap toen zij de oogen opende, stond Dieiham voor haar, en vroeg Zijt gij gelukkig Hoe komt gij hier riep zij verschrikt ik zelf sloot deze deur. Gij vergeet altijd, sprak Dierham, dat elke deur twee sleutels hebben kan. Deze toch niet, hernam zij, de achterdeur grendelende. Arme Catharina, sprak Dierham, gij neemt nu tegen den Koning zoo vele maatrege len voor mij, als ik vroeger nam voor u. Als de Koning ons bijeen zag, waren wij verloren, zeide zij. Dat heb ik toen ook gezegd, hernam Dier ham. Om Gods wil, wat begeert gij van mij Ik kom vernemen of gij gelukkig zijt. Ik gelukkig 1 Ach I mijn God In den dag beef ik op het minste gerucht, en des nacht9... O Dierham gij zijt vreeselijk gewroken Gij zijt treurig, mevrouw ik zal u eene ballade zingen. Dit zeggende, nam Dierham eene gitaar van den muur en speelde. Herkent ge, vroeg hij, deze melodij nog Wees barmhartig smeekte zij. .En deze woorden zegde Dierham Spreek, en gij zijt Koninginne, lk ben Koning, wets de mijn, Edgards kroon zal de uwe wezen. Edgards scepter de uwe zijn Neem de kroon van Koninginne, Schoone Elfride 1 wees inijn ra Wilt gij Koninginne wezen —Ja, o, ja. ('t Vervolgt).

Het Land van Aelst | 1910 | | pagina 1