OP 24 MEI NAAR BAZEL OP 14 JUNI NAAR WANZELE Arrondissement Aalst THE BUFFALO SHOE Zij houden ons voor den aap vooqisMatex De Katholieke dag. Nu deze gebturtenis. door het ini- I tiatief onzer E. H. Priesters in 't le- rurm itt" a ai tr-r ven SeroePen- achter den rug is en iMVj'LtNJ I r?AA IIJL AALSTldus niemand zal kunnen beweren 1 dat iemand van ons maar het min- Voor Jen ZOMER koopt onze SJioone Gevlochten Schoenen Wij kregen in den laatsten tijd in de Kamer tot tweemaal toe de verze kering uit ministermonden, dat de Vlaamsche taal in het leger tot haar recht was gekomen. Om den schijn te geven dat die bewering waarheid was, speelt de Brusselsche knechtenpers voor «ver bolgen jongens» en schreeuwen hun woede uit omdat het in 't lieve Belgiekske zoover al is gekomen. Denk nu maar niet dat er in het leger wat veranderd is dat noemens waard kan worden geheeten. Daar is niks van aan. Maar de toestanden in Vlaande ren zijn nu eens zoo troebel gewor den dat ze te Brussel zelf beginnen in te zien dat ze met vuur spelen in dien ze hoorende-doof en ziende- blind blijven. Daarom verdoezelen ze. Juist in dat verdoezelen ligt een nieuw gevaar. Dat het Vlaamsch in het leger tot zijn recht kwam omdat een Waal, een franskiljon of een miskweekte Brusselsche gegradeerde kan zeg gen «Stoem verk van een flamin of «Zie me dat lomp beest eens aan neen, wij zijn niet meer zoo naïef dat te gelooven. Een Vlaming moet de officier zijn in een Vlaamsche kompanie; een Vlaming moet de onderofficier zijn; een Vlaming moet de korporaal zijn. Vlaamsche jongens, die de Vlaam sche taal voor moedertaal hebben, die Vlaanderen eeren en liefhebben en fier zijn te behooren tot de Vlaamsche volksgemeenschap. Dan eerst zullen we Vlaamsche eenheden hebben. In 't ministerie van Landsverdedi ging is 't fransch alwat de klok slaatEen Vlaming voelt er zich in een vreemd land. Overal 't zelfde in de onderschei dene bureelen van de verschillende diensten, in de kazernen, in de hos pitalen; 't is er altijd parlee-fran- <?ois contre alle menschen. Ik geef toe dat er wat gedaan wordt; maar wat er gedaan wordt is zoo gering, zoo weinig dat het niet te tellen is. Wat er gedaan wordt is ook wat Voor mij liggen de stukken, (de echte, hoor, de origineele, officieele stukken) die aan de onderofficieren werden gegeven, die werden gelast de turnlessen aan de Vlaamsche soldaten te geven. Naar de verkortingen die op het prachtbriefke voorkomen zegt men daar bij t' bevelen kniens, hands, beens en arms, voets, tenzij het wa re knieëns, handens, beenens en ar- mens, voetens. Dus de soldaat heeft niet twee handen, maar twee han dens; niet twee beenen maar twee beenens Arme jongens Waar de «knooisels» zijn van de piotjes weet ik niet. Bij gelegenheid moeten ze me dat eens zeggen. Zij moeten ook krachttoeren uit voeren die elk graag zien zou bij ge legenheid. B.v. «Een rughanging aan de rekken, en de «knieëns» daarbij «verheffen». De piotjes moeten ook op de «la ders» klimmen. Wat de laders daar over zullen vertellen weet ik niet zoo precies. De soldaatjes moeten ook de «bee nens» «kruischen» en buigen; daar na de «armens kruischen» en bui gen; daarna springen ze «over bok: en tuimelen «over plint». Dat alles is het jongste leger vlaamsch; het is te Brussel uitge broed den 17 Maart laatst door den officier der physische opvoeding van het x-egiment. Wij vragen een decoratie voor dien taalkemelheld. Ik weet niet wat onze eenvoudige Vlaamsche jongens denken wanneer zij hun heerlijke moedertaal op een dergelijke barbaarsche wijze hooren radbraken door gegradeerde en ge sternde ezels. Ik meen ook dat de meesten het geval zoo pi-ettig vinden dat zij er tranen om lachen; ik denk dat er ook wel zijn die lust gevoelen hun beenens» te pakken en ze te stam pen op de «knooisels» van degenen die en met hun taal en met hun volkszijn zoo hatelijk den spot drij ven. De kolonel van een Brusselsch re giment schreef den 27 April 1931. dat hij vernomen heeft dat «zekere gegradeerden AMBTSHALVE naar de Vlaamsche eenheden zijn ge stuurd; hoewel het fransch hun moedertaal was. Niettegenstaande hun opneming in een Vlaamsche eenheid moeten al de bestuurlijke bescheiden, even zoo de redenen tot tuchtstraffen, enz. in het Fransch worden opge steld.» Zeg er nu over wat ge wilt, maar 't is een dwaasheid, alleen mogelijk in een achterlijk land als 't onze, zulke grappen uit te halen, zonder dat de grappen zichzelve straffen L. Van op den Bo'sch. GEMEENTE WANZELE. Zondag 14 Juni 1931 huldigen de Vlaamsche Nationalisten van de Arrondissementen Aalst en Deixdermonde de vlag in van den Vlaamsch- Nationalistischen Kring van WANZELE. PROGRAMMA Zaterdag 13 Juni, om 8 uur Aankondiging der feestelijkheden door kanongebulder; GEZELLIG SAMENZIJN in het lokaal, bij de Wed. Moe- renhoudt, Dorp. Ten slotte kosteloozen TOMBOLA voor de leden. Zondag 14 Juni, om 3 uur namiddag, vorming van den stoet op den wijk Huylenhoek. Om 3.30 u. OPTOCHT door het dorp, waarna AANSPRAKEN door de heeren Mr. JBert D'Haese én L. Van op den Bosch, volksvertegenwoordiger. Om 8 uur 's avonds op het Dorp uitvoering van Vlaamsche liederen door het muziek V.O.S. Lede. Iedereen zingt mee. I LEDE. De eiermarkt. Er doet zich in onze pas opge richte markt een lichte verbetering gevoelen. Deze week waren er onge veer 1500 eieren meer dan de vorige '~"i9k en benaderde de aangeboden .eveelheid de 20.000. Er worden schoone prijzen gegeven, hommelend tusschen 0,52 en 0,54 fr. De burgerij houdt zich nog te V ^afzijdig en wil maar niet be- g[ ^n wat een belangrijke factor Ne oprichting eener degelijke markt voor den haxxdel in de gemeente kan zijn. Daarom dringen wij ten zeerste aan bij onze partijgenooten om van deze gelegenhied gebruik te maken de landbouwers om hunne eieren op de markt aan te bieden de burgerij om hunne aankoopen al daar te doen. Onze menschen moe ten willen begrijpen dat de markt met haar zeer groot afzetgebied en door de regelmatigheid der aanbie ding de beste waarborg biedt van zuiverheid en frischheid. De eieren voor den handel geschikt bieden 100 zekerheid, gezien de strenge kontrool tegenwoordig toegepast bij de verzendingen. Er komen koop- mans genoeg om 50.000 eieren te verkoopen. Gelukt het gemeentebe stuur er in deze markt te doen ge lukken dan zal deze proef weldra door eene andere gevolgd worden die alsdan bijna zekerheid heeft van slagen. J. C. HAELTERT. Sedert langen tijd hadden onze jongens hier gesproken van eene Vlaamsche Vereeniging tot stand te brengen, maar zulks kwam tot hier toe altijd maar zonder verloop, ste heeft zoeken tegen te werken, I En wat gebeurt er Voor enkele wilipn wii hipr vrmrtnii- oor, rto dagen had ik de gelegenheid met willen wij hier ronduit aan de in richters onze meening zeggen De katholieke dag was niet ka tholiek. Ik bedoel katholiek volgens de leer van Christus. Deze katholieke dag was niet ka tholiek omdat hij niet algemeen was en als strekking had, uitzonde ring voor het sermoen in de kerk, dat we gelooven algemeen bedoeld te zijn geweest cloor den E. H. Predi kant, de katholieke partijgeest die nen en de leefbaarheid verzekeren van den van o-..^ oni- ïen hoop steenen uit de Dreefstraat Volkskring gedoopt. De katholieke dag richtte zich in den Pedikstoel tot alle katholieekn zijn manifest eri in zijn oproep op van de gemeente, zonder onder scheid van politieke denkwijze. Pri- vatim richtte de katholieke dag zich tegen* ons En als het een katholie ke dag, en geen partij-katholieke, was, dan heeft niemand in geweten het recht, ons uit te sluiten. Hadden ze hun dag genoemd «Volkskring of «Rerum Novarumdag» of «Katholieke partijdag» dan konden we zonder aanstoot er overheen. Wij zijn nog katholieke geloovi- gen E. Heeren en we dulden niet langer dat op onze godsdienstige overtuiging worde beslag gelegd om het organieke leven onzer mede- menschen naar partij -groepeerin gen lokalen te trekken. Wij zeggen dat de katholieke dag tegen ons was gericht, omdat nie mand onzer vooraanstaanden over dezen dag werd ingelicht en werd gepolst om zijn" medehulp te ver- leenen. Eén mi- 'k, één kring, één ziekenbond, werkersverbond, één tooneelgro één jeugdafdee ling werden gen md en geroemd en konden medehu verleenen bij de opluistering van en kath. dag. Meer... Er besta, t in Lede nog een Davidsfonds, ka holieke inrichting van oorsprong en van strekking deze inrichting werd .bet --ernoemd, niet uitgenoodigd en dat alleen om dat zijn lokaal gevestigd is in het gemeetehuis, zetel eener katholieke bestuursmeerderheid. Ieder herberg der gemeente weid een aanplakbrief toegezonden. vcor dezen algemee- nen katholieken lag. Het Vlaamsch Huis had de gelegenheid niet de E. Heeren inrichters over hun verkeer de opvatting, bij deze, beleefd te recht te wijzen. En toch heeft niemand onzer het minste gedaan om tegen te werken, al meenen sommige kruipers hunne meesters genoegen te doen. met hen hierover leugenachtig in te lichten. De inrichting van dezen Katholie ken Dag onder den drang onzer Eerw. Heeren Priesters heeft ons diep gegriefd. Zij hebben reeds toe gelaten dat we buiten de parochiale werken worden gesloten door deze hun zetel te geven in een politiek lokaal, nu werpen ze een smet op onze geloofsgetrouwheid door den katholieken dag eenzijdig en partij dig te maken. En toch... en toch... In de werken van Ruisbroeck is veel te leeren. J. C. MOORSEL. Hoera Hoera Eindelijk gaan er weder schoone dagen komen in Moorsel. Het is dus vast en zeker, dat het Vlaamsch Huis wordt geopend den vooravond van kermis. Die dag zul len de harten van de Vlaamsche Moorselaren sneller kloppen, bij het hooren der vreugdeschoten die het blijde nieuws zullen verkonden en de feesten inzetten. Laat ons hopen dat die dag een zegedag zij voor ons lief dorpje, waar al onze men schen het hunne zullen toe bijdra gen door hunne opkomst naar de feestelijkheden, den avond vóór kermis. Er zal leute zijn voor jong en oud. Er zal ook nog iets zijn, dat onze harten zal sterken. Maar ik stop, meer bevoegden zullen alles wel in 't reine trekken. Waarom ik opgetogen ben? Waar om het in mij jubelt Wel omdat ik zelf overtuigd ben dat we eindelijk elkander zullen vinden. In dit huis, dit Vlaamsch Huis, zullen wij ons beter kunnen bewe gen. Daar zal een plaats open zijn voor allen die willen medewerken aan de verheffing van ons Vlaam sche volk en de vrijheid van Vlaan- deren. Dus tot Zaterdag voor ker mis. EEN DIE ER ZAL ZIJN. een trouwe vriend daarover eens te spreken. Tot besluit waren wij het eens op Maandag laatst om 9 u. een bijeenkomst te hebben bij Alfons De Schutter. En zulks is gebeurt. Maar het was niet enkel en alleen met mijn vriend, waarmede ik een on derhoud had, tal van strijdlustige mannen waren er op af gekomen, om over die zaak te hooren spreken, en met het goede gedacht dat er nu eindelijk zou verandering komen. Zulks gebeurde, de eerste steen werd gelegd met de meeste geest drift der aanwezigen. Een voorloo- pig bestuur werd gekozen en de 17 mannen die naar de onverwachte vergadei'ing waren gekomen lieten zich inschrijven. Binnen enkele da gen zal er een eerste vergadering belegd worden waarop alles leden het als plicht zullen aanzien aan wezig te zijn en nieuwe leden mee te brengen. We kunnen met onze eerste vergadering 100 leden tellen, indien allen hun plicht begrijpen, En nu mannen van Haeltert, niet algeschrikt van de daad die gij ge steld hebt, hand in hand zult gij na korten tijd overwinnen en zegevie ren. Wij beschikken over de groote zaal, boven, bij De Schutter Alfons, die we voor ons voorloopig bestuur als schatbewaarder hebben aange worven. Daarmede eindigde onze bijeenkomst met de meeste geest drift. Mannen van Haeltert, houdt er den moed maar in. HET VOORLOOPIG BESTUUR. Dinsdagavond te 8 uur, bij De Schutter Alfons, Houtzagerij, groote volksmeeting. Spreker Marcel De Ridder. Kameraden allen op post DENDERLEEUW. ZIEKENBOND «HELP U ZELVE» De uitbetalingen van den Onder- lingen Bijstand zullen voor deze week geschieden op Maandag 25 Mei, van 9 tot 11 uur, in plaats van 's Zondags (Sinxen). Het Bestuur. BATTEN EN MUIZQNVEBGIfT K ein MulzVr Loet veel Veld en sc.iuur Hulpeloos zi.n Toch komt n f G n dl of Muis werkt rap en zsk-r het is dus niet du.r. Koopt een doo-;. Uw Dro'ist of potheker verkoopt ATEX FIÜMA MEINDEQSMA 35 OENECOAQKENSTpAArtBDuSbEL REIS NAAR BLANKEN BERGE Binnenkort zullen de voorwaar den en schikkingen voor de jaar- lijksche reis naar de zeekust te Blankenberge bekend gemaakt orden. Vermoedelijk gaat men van Den derleeuwAntwerpen vandaar per boot door Holland'Zeeland, langs Terneuzen, Vlissingen en zoo naar Zeebrugge- Van daar per trein naar Blankenberge. Daar een con cert gegeven en dan per spoor naar Denderleeuw. Voorwaar een heel plezierige reis. UITSTAP NAAR OVERMEIRE- DONCK. Gezien het ongunstig weder van verleden Zondag zijn we genood zaakt geweest den fietstocht naar de prachtige vijvers van Overmeire- Donck uit te stellen tot vandaag, 24 Mei. Wc herhalen dus onzen oproep tan alle meisjes en jongens, Jonge Wachters van Denderleeuw en om liggende om dezen heerlijken fiets tocht zoo talrijk mogelijk mede te willen maken. We •vertrekken stipt om 10 u. 15 aan het VI. Huis. Iedereen die medereist wordt vriendelijk verzocht een leeuwen vlaggetje op zijn fiets te steken. De Wachters zetten geen flatten op. Iedereen is ten zeerste welkom. Terug rond 7.30 a 8 uur. Verleden Zondag is er door de VI. Nat. Wacht in alle huizen van Denderleeuw een manifest afgege ven over het verloop der Xlldc VI. Nat. Landdag te Wemmei, op 3 Mei 1.1. Naar men ons van alle zijden verzekerde heeft dit manifest een zeer diepen indruk gemaakt op on ze bevolking. Nog eenige exemplaren er van zijn te bekomen in het VI. Huis en bij het bestuur der VI. Nat. Wacht. Bravo, Wachters, doet zoo voort, door uwe offervaardigheid dient ge de Vlaamsche gemeenschap. Binnenkort begint het organisa- ticwerk voor de Xllde Bedevaart naar de graven van den Ijzer op 23 Oogst. Iedereen van Denderleeuw en omstreken zal het voor een hoogst heiligen plicht aanzien dien dag te Diksmüide tegenwoordig te zijn, na de laffe handelwijze der regee- ring op de Bedevaart van verleden jaar. Gezien de geldelijke moeilijkhe den in dewelke de VI. Nat. Wacht zich bevindt, doen wij een oproep tot alle partijgenooten om een mil de penning te storten in de kas der V. N. W. Lokaal VI. Huis. JORIS DE LEEUWHULDE VAN ZATERDAG 2 MEI. De groote volksvergadering is een waar succes. Een bomvolle zaal luisterde met gespannen aandacht naar het woord van onze VI. Nat. leiders. Ze heeft duidelijk bewezen alsdat de VI. Nat. overtuiging met rasse schreden vooruitgaat. Een uur voor het begin der meeting was er al een zeer drukke, geestige at mosfeer in de herberg, onder het zingen der leutige, sappige liederen van den verdienstelijken Vlaamsche harmonikaspeler en zanger Gustje Peelaerts uit Herenthals. Daar het publiek steeds talrijker aangroeide, waren we genoodzaakt het in de feestzaal binnen te laten, 20 minuten voor den gestelden tijd. Gust Peelaerts zette zich dadelijk op het verhoog en zong zijn beste liederen uit zijn repertorium, in af wachting dat de sprekers zouden aankomen. De fanfaar De Verbroedering heft opeens een dreunende Vlaam- che Leeuw aan, medegezongen door de honderden menschen, te genwoordig in de zaal, terwijl de sprekers Voorzitter De Bruyn, volksvert. Thomas De Backer, Se nator Van Dieren, advokaat Bert D'Haese, Joris De Leeuw, Jozef Heiremans en Karei Morren, het verhoog opstapten. Een daverend applaus viel hen ten deel. Burgemeester De Bruyn stelde aan het publiek in spannende be woordingen de verschillende spre kers voor. Hierna verleende hij aanstonds het woord aan volksvert. De Backer. De gloedvolle rede uitgesproken door volksvert. De Backer, de stoere kamper voor het VI. Nationalisme in het Kempenland, werd doodstil door onze menschen aanhoord en op een daverend applaus onthaald. Spreker wijst bijzonder op de fortenpolitiek van Jaspar, die mil- liarden uit onze Vlaamsche zakken zal komen halen, en die ingeval an oorlog van Vlaanderen (naar het plan van Generaal Galet) een totaal vernietigd oord zal ma ken. Het einde van zijn rede was b'i zonder roerend, hij verklaarde <Cll Uit naam onzer dooden, uit naam onzer moeders, uit naam van gods dienst. recht en beschaving, uit naam van alles wat ons dierbaar en heilig^ is. in geval van oorlog, wij Vlamingen breken de geweren. I it het publiek, dat ingetogen en t onder den indruk dezer rede was, steeg een oorverdoovend applaus op. (Zie vervolg op blz. 6.)

Het Land van Aelst | 1931 | | pagina 3