Er was eens... Er is niets meer Vfj 3 ociüüf - Ml et ga Woord Vooraf Over de erfenis van De Vis 12 - Nieuwe Gazet van Aalst - 28 mei 1982 Het is oorspronkelijk slechts onze bedoeling geweest om alleen maar uit te zoeken wie de uiteindelijke begunstigden zijn geweest van het testament dat den boer Leon De Vis in handen van notaris Eeckhoudt te St.-Kwintens- Lennik ter uitvoering had neergelegd. Doordat informatie uit eerste hand hierover niet of nauwelijks te verkrijgen was hebben wij opnieuw langs diverse en verscheiden wegen onze gegevens hieromtrent dienen te vergaren, om ze tenslotte in mekaar te passen na ze met mekaar te hebben vergeleken. Hierdoor zijn wij automatisch opnieuw gekonfronteerd geraakt met het fenomeen De Vis. Zo gebeurde het dat wij dingen verna men e wij voordien niet kenden of dat bepaalde reeds bekende voorvallen in een ander of in een klaarder daglicht kwamen te staan. Weer andere ver meende feiten bleken dan op hun beurt niet meer zo geloofwaardig. Bovendien moesten wij bij dit alles op nieuw terugdenken aan Louis... Ergens hadden wij het gevoel dat wij iets deden wat op een of andere wijze zijn geestelijk erfgoed ging door kruisen. Uiteindelijk dienden wij in grote trekken hetzelfde spoor te volgen... Daarbij liet de vraag die wij ons stel den, wat hij er van gemaakt zou hebben, ons alsmaar minder los. Toen hij destijds voor goed het plan had opgevat om zijn verhaal over de familie De Vis te schrijven, was hij ons nog komen opzoeken om zijn gege vens te toetsen aan wat wijzelf, over hetzelfde onderwerp, reeds hadden verzameld en verwerkt De erfenis DE VIS was dus voor ons terzelfdertijd eveneens de nalaten schap van LOUIS PAUL BOON. Vanaf volgende week brengen wij dus het verhaal van de DE VIS "-erfenis. Wij zullen verslag uitbrengen van wat men, her en der, over deze nalaten schap wist te vertellen en wat men er over kwijt wou. Dit was vaak niet zo veel. Dit heeft voor gevolg gehad dat wij steeds naar nieuwe mogelijke bronnen dienden te zoeken. Meer dan oorspronkelijk voorzien heeft dit alles heel wat tijd in beslag geno men. En neemt nog tijd in beslag. Want ook dit verhaal krijgt dermate anekdotisch vorm dat men het steeds opnieuw zou kunnen beginnen. Maar voor wij met het eigenlijke De Vis-verhaal uitpakken hadden wij eerst willen teruggaan naar Boon. Zijn verhaal, over de teloorgang van een grootgrondbezitters-familie dat nooit voltooid raakte, had wel al vorm gekregen... Daarom eerst, in de voetsporen van Louis Boon, op zoek naar de bronnen van zijn Erfenis De Vis EVJE. Enkele jaren geleden schreven wij, in een enquete over de familie De Vis van Aalst, het volgende Hier alle bezittingen van de familie De Vis opsommen zou op zijn minst wellicht een aantal krantenpagina's vergen. Er is steeds gezegd, en wij vinden dat er voldoende redenen zijn om dit althans voor een groot deel aan te nemen, dat vanaf de wijk ten Rozen tot aan het Waterkasteel te Moorsel, een De Vis niet van zijn eigendom hoefde te gaan om zich van de ene plaats naar de andere te begeven. Dit illustreert de uitgestrektheid van de onroerende bezittin gen van deze aristokratische Aalsters familie die jarenlang gesprekstof zou leveren voor tal van al of niet vermeende of echte verhalen. Eigendommen van deze familie vindt men te Aalst, Meldert, Moorsel, Herdersem. Niet verwonderlijk vermits de oorsprong van de zich te Aalst gevestigde De Vis-tak ons naar Herdersem, Moorsel en Meldert voert. Daarnaast werden nog bezittingen verworven te Buggenhout, Wieze, Lebbeke, Wichelen, Baardegem, Lede, Erpe, Erembo- degem, Brussegem, Denderbelle, Essene en Hekelgem. kinderen De Vis in leven. Dit houdt in dat dit bedrag dus sloeg op een vierde van het toenmalig familiebezit. Bij het overlijden van Juffrouw Made leine De Vis, in 1972, werden de aan de staat verschuldigde successierech ten op zo'n slordige tachtig miljoen geschat. Er bleven toen nog drie der deren een waarde van om en bij de 300 miljoen voorop mocht worden gesteld" Dit werd vijf jaar geleden geschreven. Inmiddels overleed ook de laatste der kinderen De Vis, den boer Leon De Vis, op 16 februari 1978, en werd zijn testament zijn laatste wilsbe schikking in uitvoering gebracht. De realisatie van deze nalatenschap werd op dit ogenblik reeds voor bijna negentig procent voltrokken. Roerende goderen bleken merkwaardig genoeg nauwelijks nog te resteren, evenmin als baar geld, behalve het geld van de gerechtelijk onteigende gronden dat door de staat in consignatie werd ge houden een bedrag van 11 miljoen. Het totaal der roerende bezittingen omvatte in zijn geheel 182 ha. Aan dit alles heeft de staat niet minder dan, zegge en schrijve 220 miljoen overgehouden aan erfenisrechten en nalatigheidsintresten en is dus de eerste erfgenaam en belangheb bende gebleken. De bij testament, door Leon De Vis zelf, aangewezen erfgenamen waren echter de Jezuïeten en de Capucijnen. Uitsluitend naar deze twee Aalsterse kloostergemeenschappen is, bij laatste wilsbeschikking het ganse erfgoed De Vis overgegaan. Aan deze erfenis waren echter een niet onaanzienlijk aantal legaten en schenkingen verbonden, zowel aan privé personen als aan instellingen. Binnen de afhandeling van deze erfe nis kon echter een aantal betwistingen worden verwacht die zich steunden op vroegere individuele deeltestamenten van zowel Joseph De Vis als van Irma De Vis. Een dezer betwistingen werd inmiddels door middel van een zgn. dading "-procedure in der minne ge regeld de andere werd afgewezen. Al bij al leverde de realisatie, van deze nagenoeg negentig procent der De Vis-nalatenschap, toch nog een 300 miljoen op. Dit betekent dat de erfge namen, legaathouders en voor schen kingen in aanmerking komenden, on der mekaar reeds een kleine 80 mil joen te verdelen hadden. De verre verwanten, nakomelingen van dezelfde De Vis-stam in de vierde graad, kregen nul op het request over heel de lijn. Een oude bekende van de kinderen" De Vis, die trouwens zelf ooit nog had gemeend aanspraak te kunnen maken op een deel van de erfenis van Juf frouw Irma De Vis aan de hand van een formele en plechtige belofte na bewezen dienst, schreef ons ooit nog over haar wedervaren. Zij besloot toen een van haar brieven als volgt (maar), zoals ik de familie De Vis ken, aanzie ik hen als arme (mensen), daar zij niets bezitten dan hun rijkdom En deze rijkdom... is het enige wat de kinderen De Vis hebben nagelaten, zij het aan vreemden. Maar misschien waren deze vreemden de echte verwanten van deze door bezitsdrang geobsedeerde, en daaraan alles on- dergechikt makende, bende gang sters om de woorden te gebruiken die Louis Boon zich al eens liet ont snappen toen hij het materiaal aan het verzamelen was waar zijn uiteindelijke, nooit voltooide familie De Vis-verhaal moest uit groeien. Maar misschien wa ren het gewoon maar mensen van vlees en bloed, die alleen maar het product zijn geweest van hun herkomst, hun milieu, het gevestigd maatschappelijk bestel en... hun te genspelers daarbinnen Erich Van der Eist Ruwweg zou dit betekenen dat voor het geheel toen aan onroerende goe- KONINKRIJK BELGIE STAD AALST Uittreksel uit de Registers van de Burgerlijke Stand Nr 254 Het jaar negentienhonderd achtenzeventig de zestiende febru ari is te Aalst overleden Leo Eugenius'Alfred BE geboden te Aalst, de dertiende november achttienhonderd negenentachtig, ongehuwd, zoon van Karei Efimond Be Vin, en van Maria Euphonia De Cock, yQOP GELIJKVORMIG UITTREKSEL Aals,'d0 23 FEBR 1978 Namens Edg. Hooghuys Ambtenaar van de Burgorl.jko Stond. De gedolegoörde Ambtenaar.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 12