KUIT M Het laatste woord over adviesraden.. Tweede verdieping Belfort wordt priester Daensmuseum Sluiktentoonstelling in Belfortcrypte Experimenten met akwarel in Akademie Toneeltornooi «Renaat Ravijts» FIRMA DELDI Volgende week in de N. Gazet van Aaist: Matthijs Piet Fabricatie voor zuiderse gerechten, kroketten en delicatessen Specialiteit van diverse lasagne Import verse ansjovis Artisanaal bereid Levering gratis Oude Gentbaan 40, 9300 Aalst - tel. 053/77.45.66 12 - Nieuwe Gazet van Aalst - 4 juni 1982 De Aalsterse gemeenteraadsleden dienden zich op 26 mei jl. uit te spreken over de vraag van het stadsbestuur om op de tweede verdieping van het Belfort kleine werken te laten uitvoeren door een gespecialiseerd aannemer met het oog op het installeren van het Priester Daensmuseum aldaar. PW-raadslid André Doorns wenste zich hierbij te onthouden als protest tegen het feit dat andermaal een bevel tot uitvoering van de werken gegeven was nog vooraleer de gemeen teraad het projekt goedkeurde. Schepen De Neve gaf het raadslid prin cipieel gelijk maar stelde dat de werken reeds aangevat waren met het oog op de komende Daensdag van 13 juni. Ter gelegenheid van de 75ste verjaardag van Priester Daens overlijden, wil men het archief en het museum plechtig in wijden. De schepen benadrukte verder dat de werken slechts een kleine uitgave vergen, met name 172.628 fr. Hierop wees VU-fraktieleider Jan Cau- dron op de noodzaak van een definitief onderkomen van het Daensmuseum en het Archief van de Vlaamse Sociale Strijd (DAVS). Hij maakte zich eveneens zorgen over de financiële toekomst van het DAVS, dat op dit ogenblik kon reke nen op een provinciale subsidie van 450.000 fr. Jan Caudron kon echter zijn tekst niet verder lezen, omdat CVP'er Lambert Van de Sijpe protesteerde te gen het feit dat de burgemeester deze tussenkomst toeliet, terwijl hijzelf in ge lijkaardige omstandigheden het woord ontnomen werd. Caudron trachtte voort te praten maar dit werd belet door CVP'ers en door Burge meester D'haeseleer. Hierop stelde Van de Sijpe dat zijn kollega Caudron in feite gelijk had, daar het de eerste maal was dat in de gemeenteraad gesproken werd over een onderkomen voor het DAVS. D'haeseleer beweerde echter dat het een beslissing was van het schepenkol lege en wie het daar niet mee eens was, diende maar een interpellatie te houden. Deze werd in feite ongevraagd gehou den door CVP-fraktieleider Ghis Willems die benadrukte dat men nog nooit iets gezegd had over de bestemming van de tweede verdieping van het Belfort Hij pleitte meteen om op de tweede verdie ping het ganse stadsarchief onder te brengen waarbij de belangrijkste stuk ken in een permanente en afwisselende tentoonstelling zouden getoond worden Hierbij dacht hij o.a. aan de stadskeu ren. Daarop kwam het nog eens tot een inci dent tussen Jan Caudron en de Burge meester. waarbij deze laatste zijn ver ontschuldigingen voor de onderbreking niet wenste aan te bieden. Uiteindelijk stelde Schepen De Neve voor dat men de toonbare stukken van het stadsarchief zou uitstallen op het ge lijkvloers, en het museum van Priester Daens onder te brengen op de tweede verdieping. Dit voorstel zou kunnen be sproken worden in de Kommissie van Kuituur. Hiermee was iedereen het uit eindelijk eens. Achteraf werd wel vernomen dat het ex poseren van het stadsarchief heel wat problemen zal opleveren inzake beveili ging, licht- en vochtigheidsinstallatie. (MP.) is nog niet gezegd, zeker niet wat Aalst betreft. 21 raden zijn er (het gemiddelde in de Vlaamse gemeenten is 3,3). Toch geeft de praktijk niet direkt een evenredig hoog gehalte van open en demokratische beleidsvoering. Ook de studiedienst Aalst 2000 zit hiermee in de maag. Dinsdag 18 mei werd Toon Berckmoes (medewerker van het projekt «De Wakkere Burger») uitgenodigd als spreker over «adviesraad en inspraak». Deze avond kaderde in een breed onderzoek van Aalst 2000 naar het «open beleid in Aalst»; alle mogelijke inspraakorganen (waaronder advies raden) worden in ogenschouw geno men. De slogan «het Aalsers stad huis: een glazen huis» wordt m.a.w. getoetst aan de werkelijkheid. Leden van de Stedelijke Raad voor Jeugdvorming, de Adviesraad voor Leefmilieu, de Adviesraad voor Ruim telijke Ordening, het Vrijetijdskomitee, de Gezinsraad en de Adviesraad voor Toerisme waren aanwezig. Geen beleidsverantwoordelijken evenwel. Ook geen massale toeloop van de bevolking, die meer en betere in spraakmiddelen (zou) wilden). Pottenkijkers Volgens Toon Berckmoes kan een Tijdens de tentoonstelling van kunst schilder Leon Boel in de belfortkelder, heeft een lid van de Aalsterse cactus club er heimelijk een cactus in een nis geplaatst. Het gaat om de zeldzame mammilaria bombicina die er nu op sluikse wijze staat te pronken. Verwacht wordt dat schepen van cultuur Roels, tijdens de volgende ge meenteraadszitting hierover door de oppositie zal worden geïnterpelleerd. De plant is nog te bezichtingen tot morgen 6 juni tenzij de politici alsnog beslag laat leggen. (VDM) DAS BOOT Regie en scenario Wolfgan Peter sen. Fotografie Jost Vacano. Vertolking Jürgen Prochnow, Herbert Grönemeyer, Klaus Wenne- man e.a. Bavariastudio's Munchen - kleur - 145 minuten - 1981. In 1973 verschijnt op de Duitse markt een autobiografisch geïnspireerde roman van Lothar Buchheim. Het boek werd meteen zo een overweldigend succes dat de Bavariastudio"s brood zagen in deverfilming van zijn oorlogsleven. In 1941 wordt hij luitenant op de U-96, een onderzeeboot van de onoverwin nelijk geachte Blaue Jungsarmada. Hun vaarwater is de Atlantische Oceaan en ze hebben maar één doelzoveel mogelijk vreemde boten de viskelder inboren. Wanneer hij na bange avonturen maar ongehavend terugkeert in de Franse haven La Rochelle wordt hij bij een verrassingsaanval totaal ver nietigd. Alle bemanningsleden komen om met uitzondering van de jonge luitenant... Regisseur Wolfgang Petersen is niet de toer willen opgaan van het klassiek avonturenepos. Hij heeft een film willen maken over mensen die vechten met de moed der wanhoop, met dedruk van een oceaan rondom hen en een on zichtbare vijand boven hun hoofden. Maar het is evenzeer duidelijk dat deze Duitse produktie na zoveel jaar een eerbetoon heeft willen brengen aan de 15.000 overwegend jonge mensen die een zeemansgraf hebben gevonden. Das Boot blijft hoedanook een oorlogsfilm dat nog maar eens de stompe gruwel aantoont die machtsgeile mensen kunnen veroorzaken. EVIL UNDER THE SUN Agatha Christie verfilming waarin dedektieve Hercule Pierot verzocht wordt een duistere moordzaak op te lossen. Het dekor is een exclusief hotel aan de Adriatische kust waar op dat ogenblik nogal wat gasten uit het Broadway milieu zich ophouden. MetPeter Ustinov, Jane Birkin, James Mason. CONAN THE BARBARIAN John Milius barbaarse, pre-historische avonturenfilm waarin een indrukwekkende mensengestalte achtervolgd wordt door een allesoverheer sende wraakgedachte. PROGRAMMATIE Feestpaleis Palace Evil under the Sun Force Five Why did you pick on me Dead and Buried Das boot Conan, the Barbarian. (CAN) echt open en demokratisch gemeente beleid slechts mits wijziging van de gemeentewet. Toch kan een gemeente, met 'n aangepast gemeen telijk reglement, nu reeds heel wat doen. Meerdere inspraakkanalen kun nen geinstalleerd of georganiseerd worden: adviesraden, hearings, enquêtes... T.a.v. adviesraden stelde spreker zich zeer kritisch op. Adviesraden hebben het in Vlaanderen moeilijk om zich waar te maken als «participatieorgaan aan het gemeentelijk beleid», meende hij. Als ze al eens degelijk werk willen leveren, worden ze gauw als «potten kijkers» bestempeld. Ze krijgen te wei nig informatie. De overheid houdt er niet altijd rekening mee. De adviesra den zelf beperken hun werking dik wijls tot enge belangenverdediging; het zoveel mogelijk burgers betrekken bij het beleid gebeurt amper. Van onderling overleg tussen (Je diverse gemeentelijke adviesraden s cok nier veel sprake. Aalst Berckmoes stipte aan dr.t Aalst op vele gemeenten voorloopt, vat open baarheid van bestuur en informatie aan de bevolking betreft De aanwezige Aalstenaars maakten echter duidelijk dat er nog een lange weg af te leggen is. Vooreerst is de ene «adviesraad» de andere niet. De eigen raden met een adviesfunktie (zoals Jeugd- en Kuituur- raad) beperkten zich veelal tot eigen belangenverdediging. Dan zijn er «doe- raden» (zoals het Vrijetijdskomitee en het Feestkomitee) die niet de bedoe ling hebben inspraak te realiseren, maar die zelf mogen organiseren. Tenslotte zijn er raden zoals de «adviesraad voor ruimtelijk ordening» die uit partij vertegenwoordigers be staan, en vooral een zekere deskundig heid vragen. Ook hier zonder inspraak oogmerk. Vijf globale opmerkingen werden hier- rond geformuleerd er is versnippering en overlapping (minder adviesraden gewenst, die eventueel werkgroepjes voor speci fieke problemen kunnen vormen) als ze samengesteld zijn uit afge vaardigden van vereningingen blijken ze te log om goed te werken en wordt het «algemeen belang» maar zelden verdedigd. Als ze bestaan uit partijver- TENTOONSTELLING Van zaterdag 5 tot en met dinsdag 22 (in Oud^Hospitaal) «20 jaar Hoenraet» (alle dagen van 14 tot 17 uur, zondag van 10.30 u. tot 12.30 u. en van 14 tot 18 u. - vrijdag geslo ten). Opening vrijdag 4, 20 u. met voorstelling van de kunstenaar door Jan D'Haese, kunstkritikus. Vrijdag 11 20 u. (Belfortzaal)voor opening van de tentoonstelling van de schilderwerken van Andrée Al- grain. Opbrengst naar de v.z.w.'s Schoonderhage en de Beschuttende Werkplaatsen van Aalst. De tentoon stelling loopt van zaterdag 12 tot zondag 27. Nog tot en met maandag 7 hobby- en vrijetijdsbesteding onder het motto «Mensen van bij ons» in bo venzaal kafee De IJzer, Vlaanderen- straat. Inkom vrij. tegenwoordigers kennen ze soms een moeilijke werking om parijpolitieke redenen (bv. de adviesraad voor Toe risme). ze kunnen maar goed werken, als het schepenkollege hen daar ruimte toe geeft en administratieve onders teuning (bv. een sekretaris) in de praktijk blijkt dat een schepen slechts informatie versterkt, advies vraagt en opvolgt als dit in zijn kraam past. van onderlinge koördinatie en over leg tussen de diverse raden is ondanks pogingen in die zin geen sprake geweest. aangestipt werd nog dat ook naar andere participatievormen dienen gezochtbv. overdracht van macht naar dorps- en wijkraden (pd) Alostum '82 Stakaravan omgevormd Nepboerderijen ontsieren open ruimten Onder de benaming INFO EXPO zullen in de Akademie voor Schone Kunsten, Oude vismarkt 13, Aalst, alternatief-informatieve tentoonstellingen worden gehouden in het beeldhouwatelier. Alterna tief in die zin, in tegenstelling met de meeste tentoonstellingen, zal de nadruk liggen op de diverse technieken en amterialen van de verschillende kunsttakken, waarover in de eerste plaats informa tie gegeven wordt. ONDER DE FABRIEKSPRIJSgaskom foren 3 branders a 990 fr. - 4 bran ders a 2.690 fr. elektrische komfo ren alle modellen gasfornuizen met 4 branders, oven met grill en kastje elektrische fornuizen met 4 platen, oven met grill en thermostaat a 8.900 fr. zich wendenpvba OVER ALL, Termurenlaan 12 (kerk) Erembo- dégem. In plaats van exhibitie van namen en individuele werken is hier geopteerd voor een tentoonstelling van de weer gave van verschillende onderwerpen vanuit éénzelfde gevarieerde tech niek: akwarel. Aquarella is een polychrome, transparante waterverf schildering aangebracht op (het meest courante) lichtgetint linnen lom penpapier met platte en puntige, ronde penselen. De poreusheid van het aanbrengoppervlakte zuigt de verf op, wat de transparante illusie teweegbrengt die de werken hun lumi- nositeit en intrinsieke kleurenwaarde geven. In de oudheid maakten de Indiërs, Perzen en Egyptenaren de eerste akwarels op papyrus. In het westen werd dit vanaf de 16e eeuw toegepast te inkleuring van de tekening, maar irf de 18e eeuw ontwikkelde het zich tot een zelfstandig discipline. In Enge land zijn voor de 18e eeuw en begin 19e de grote vertegenwoordigers Tho mas Girtin, William Turner en bestond vanaf 1802 The Watercolour Society. In Duitsland, Nederland en Frankrijk kwam de techniek vooral in de mode tijdens de romantiek en het impressio nisme. In de 20e eeuw bestaat er opnieuw een ongemeen grote belangstelling voor deze charmerende techniek. In de eerstvclgende tentoonstelling, dinsdag 15 juni, en donderdag 17 juni, ligt de nadruk op akwarelexperi- menten. Verschillende kunstenaars onderzoeken de mogelijkheden van diverse papiersoorten, verven en pen selen, proberen de resultaten van het over mekaar heenzetten van diverse materialen uit. De een doet het met pastel, de ander met inkt, de ene vrij de andere streng, licht of donker, zacht of hevig Intrigerend. (WDB) TONEEL IN HRITO De Vriendenkring RTS Aalst, de direktie en personeel HRITO en RMS IV Aalst en B.O.L.S. richten op 1112 en 14 juni, telkens te 20 uur, een toneel avond in. Opgevoerd worden vier éénakters van de hand van Eddy D'Haese: Vakantie - Energiekrisis - Sans rancune - Weg is weg Regie van Brigitte Michiels. Reservaties kunnen aangevraagd worden op tel. 053/77.30.12. Kaarten in voorverkoop80 fr. Op 29 mei II. werden de deelnemers aan het 5de tornooi aangeduid door lottrek- king. De voorzitter E. Cooman belichtte in een welkomwoord de figuur van Renaat Ravijts en de doelstellingen van het tornooi. Twintig groepen uit Oost-Vlaanderen en uit het arrondissement Halle-Vilvoorde hadden geldig hun kandidatuur gesteld, waaronder drie Aalsterse verenigingen Slechts drie... De volgende acht verenigingen werden tenslotte uitgeloot: Sint Barbara uit Aalst, De Yverlingen uit Denderbelle, Ulenspiegel uit Vilvoorde, Nieuw Leven uit Aalst, Multatuli uit Gent-Sint-Pieters, Vreugd en Deugd uit Geraardsbergen, De Goudbloem uit Vilvoorde en Meibloempje uit Zottegem. (N.S.)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 12