aalsters Librado-Pluimen Halsters Missionaris J. Goedertier MOET ER 61 ZAAT OP? Hospitaal centraliseert noodopnamen Karnavalkwis gered BLOEMBAKKEN IN BOUWPAKKET DE MEESTER In Memoriam Wij eisen een volwaardig speelplein Voorzitter Piet Rousseau overleden Lenk de moeite waard Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT het meest originele winkeltje van de stad ...aan de Zoutstraatpoort UITZONDERLIJK AANBOD VOOR BINNEN EN BUITEN 1850 fr. 60 x so 1950 fr. 2050 fr. 60x120 2150 fr. Sint-Jorisstraat 14-17-19 AALST Maj. Ch. Claeserstraat 8 (Station) AALST Nieuwe Gazet van Aalst -11 juni 1982 - 3 In de St.-Jozefskerk hadden verleden zaterdagvoormiddag de begrafenis plechtigheden plaats van PATER JOZEF GOEDERTIER, missionaris van Scheut. Dit onder grote belangstelling waaronder heel wat konfraters en priesters van het bisdom. Een koncelebratie met o.m. Pater Provinciaal Janssens, Pater Verbruggen, die de homilie zou verzorgen, E.H. Deken Constant De Vos, de parochiepriesters van Hemden en Baeyens, Pater Meganck die eerlang terug naar Zaïre vertrekt en Pater Van Boxtael, ex- missionaris in Zaïre en konfraters uit Japan, China en Amerika. Op pinksteravond ging E.P. Jozef Goe dertier terug naar de Heer. Geboren te Gijzegem op 10.2.1907 werd hij als Pater Scheutist priester ge wijd op 17.8.1930 waarna hij in 1931 vertrok naar de Chinese missie. Hij zal er verblijven tot 1945 en o.a. twee jaar en half doorbrengen in een Japans inter neringskamp. Pas bevrijd keerde hij voor enkele weken verlof terug naar Aalst waarna hij in de States zijn universitaire studiën voltooide. In 1950 vertrok hij dan naar Japan waar hij 30 jaar werkzaam bleef. In 1980 terug huiswaarts hield een pijnlijke ziekte hem hier ter plekke, ziekte die hem uiteindelijk naar het graf zou brengen. Pater Jozef Goedertier was een stil, eenvoudig werker die echter op ieder die hem ontmoette diepe indruk maakte. In tegenstelling met zijn broer, Scheutist- oogarts Pater Gerard Goedertier die ook in het Verre Oosten werkte en in 1976 in Japan overleed, was Jozef eerder stil en ingetogen. Hij praatte niet zo gemakkelijk als Gerard doch wat hij zei was steeds diep doordacht en gemeend. Naast zijn breed pastoraal werk was hij ook een bewonderenswaardig wetenschapsmens. Zijn eerste boek, de geschiedenis van Japan in woordenboekvorm, was een sukses. Tot op de dag van zijn overlijden was hij nog druk bezig aan een tweede werk, de biografie van alle bekende Japanners, zo uit het verleden als uit het heden. Taak waarvoor hij nog elke dag de «Japan Times» met de vliegpost werd toegestuurd om zijn reuzewerk aan te vullen. Binnenkort wordt dit werk ten andere in Tokyo gedrukt. Ook broer Gerard was op dit vlak aktief en vertaalde alle optische termen in het Japans, Frans, Engels en Duits. Ondanks de vele pijnlijke dagen die Pater Jozef de laatste twee jaar mee maakte hoorde niemand hem klagen en bleef hij steeds in nauw kontakt met zijn medebroeders in China, Japan of Amerika die allen over hem spreken met veel lof. Zijn beide zusters, waaronder de weduwe van Dr. Brijs. die hem nog twee jaar aan de Esplanade mochten bege leiden deden voor hun broer al wat menselijk gezien mogelijk was. Als wens laat Pater Goedertier dit ach ter «Mocht er doorheen de eentonigheid en de zorgen van het dagelijks leven iets zingen in jullie hart van liefde en vreug de, van geloof en hoop en van evange lische vrede». «De Achterlinie» wil Pater Goedertier gedenken tijdens de eucharistieviering van 26 september te 11 u. in de St.-Jo- zèfkerk. (Hm) Hoewel de officiële opening nog wel even uitblijft tot 26 juni, start volgende week toch reeds een centrale dienst voor noodopnamen in het Stedelijk O.C.M.W.-ziekenhuis. Deze dienst, die een onderkomen vindt in de vroege verbandzaak (on middellijk rechts van de nieuwe vleugel) zal alle noodopnamen centraliseren. Of het nu gaat om verkeers- of andere opnamen, welke medische ingreep er ook moet plaatsvinden, ieder komt hier terecht. Permanent zullen een dok ter en verpleegkundigen beschikbaar zijn. Vanuit deze centrale dienst «gaat>- men dan naar de afdeling, die meest geschikt is voor de vereiste zorgen. Vroeger bestond deze koördinatie niet. Men kwam in de verbandzaal, inter ne dienst of elders terecht, niet altijd in de meest geschikte afdeling. De nieuwe dienst vergt geen nieuwe personeelsaanwerving. Meer nieuws in een volgend nummer. (P D.) Van de liberale TV-uitzending op 3 juni hadden Aalstenaars slechter ver wacht. Hun Topdag werd immers uitverkozen om aan PVV-publiciteit te doen De blauwe TV-ploeg stuurde zelfs de officiële opening in de war om van niets anders dan van de burgemeestersspeech een opname te maken; die overigens niet op de beeldbuis kwam. Politiekers plegen zich met andermans pluimen te tooien, maar Librado heeft het niettemin proper gedaan. Dat mag gezegd. Schepen De Maght bracht ongetwijfeld het beste interview. En wie durft het raadslid Doorns kwalijk nemen dat hij temidden van het prachtig Topdag-bloemen-perk van een Dekenij ging staan, om te beweren dat de PVV van Aalst een bloemenstad heeft gemaakt Van bloemen heeft dit raadslid inderdaad kaas gegeten, want daags vóór de vorige verkiezingen stond hij reeds anjers uit te delen op straat, veilig in de rug gedekt door de blauwe mantel van Onze Lieve Vrouw van de Werfkapel. Burgemeester D' Haeseleer speelde zijn rol met waardigheid. De opposi tie zal in zijn verhaal deze keer geen graten kunnen vinden. Negatief was enkel die onbekende mannelijke arm die opdringerig vóór de kamera kwam zwaaien met het jongste nummer van «Impuls», U weet wel, dat officiël stadsorgaan dat door SP en CVP reeds bestempeld werd als een PVV-propagandablad. En het was dan nog met dat nummer waar in verwarring werd gezaaid in de rangen van de échte Topdag organisatoren. Met als toemaatje een joernalistieke truuk, waarbij stads- personeel van de Impuls-redaktie een robbertje uitvecht met ander stads- personeel. Omwille van pluimen. Afgezien van dit impulsieve incidentje heeft de PVV met deze librado- uitzending de kiesstrijd te Aalst op serene wijze ingezet. Als zij dat vol houdt tot oktober, en de andere partijen haar voorbeeld volgen, dan zul len de Aalstenaars eindelijk eens naar de stembus kunnen stappen met de glimlach. De panoramist. Vervolg van blz. 1 Nochtans is er op een boog scheut van de kerk een prachtig stukje natuur, in stadseigendom. dat zich uit stekend zou lenen tot het uitwerken van een speelterrein. Naar verluidt is het stadsbestuur zinnens er eerlang een speelplein in te richten. Spijtig genoeg moesten de omwonen den van het terrein in de Brouwerijstraat vaststellen dat er nogal wat afval gestort werd. Het ging niet alleen om steen gruis, bestemd om een stukje moeras te dempen. Ook takken, hout, frigo's en de traditionele «groot-huisvuil-rommel» staken de ogen uit. De Pioniers maakten een deeltje van het terrein bespeelbaar, samen met kinde ren uit de wijk. Enkele ouders bouwden zelf eenvoudige speeltuigen en plaat sten ze op het vrijgemaakte stukje. De kinderen uit de buurt werden uitgeno digd op de officiële opening van het nieuwe speelplein. Zaterdag 5 juni. 14.30 u. Vanop het Dorpsplein vertrok een stoet van zowat 40 kinderen en enkele vol wassenen naar het Brouwerijspeelplein, onder het motto «Wij eisen een ravot- terrein». Hun komst werd overal aange kondigd door het SKVV Trommelkorps uit Mere en de optocht werd afgesloten door een koppel mannen die letterlijk en figuurlijk het paard voor de kar gespan nen hadden. Op het terrein zelf aange komen opende een namaak-burge- meester met een korte speech het speelplein en de kinderen konden naar hartelust beginnen stoeien Ook de ou deren lieten zich niet onbetuigd, hoewel ze nogal vlug schenen te bezwijken voor de verleiding van een lekker warme pint of brochette. Wakkere kinderen Met deze aktie trachtten de Pioniers te beklemtonen, dat ook de kinderen uit de buurt wat te vertellen hebben als het om hun speel- of andere belangen gaat. Emancipatie wordt immers van kinds been af geleerd, bij voorkeur (Bbb.) Vervolg van blz. 1 Voorzitter van het A.C.V.-Aalst, arron dissementeel, kwam hij steeds recht voor de raap voor zijn ideeën uit en bleef onafgebroken de verdediger van de kleine man die hij steeds in het hart bleef dragen en zelf ook wilde blijven. Theoretisch sterk geschoold, steu nend op jarenlange ervaring en recht lijnig sprekend, gemeend en zonder ommewegen, vreesde hij geen enkele diskussie en verblufte vaak vriend en tegenstaander met zijn onovertroffen logica. Van 1964 tot '70 leidde hij de Com missie van Openbare Onderstand. Commissie waar zijn verblijf sporen heeft nagelaten. Er werd inderdaad onder zijn leiding heel wat hervormd waarvoor hij geen hinderpalen uit de weg ging, noch voor personeel, noch voor de artsen. Uit die periode dateren verregaande ingrepen o.m. in de beta ling van de dokters. Een onmisken baar hoogtepunt van zijn werk in de C.O.O. was het menswaardig maken van het St. -Lievenbejaardentehuis waar zalen zodanig werden opgefrist en akkomodatie allerhande zodanig aangepast dat het geheel inderdaad menswaardige normen aannam. Piet Rousseau, die vóór zijn brugpen sioen als onderhoudsman werkte in het V.T.I. ijverde zijn leven lang voor de minst bedeelden. Hijzelf had abso luut geen behoefte aan een wagen maar gunde het anderen wel. Dat vele arbeiders, zelfs in de eigen range onrecht werd aangedaan heeft hem steeds diep gegriefd. Ook in de laatste bestuursperiode bleef Piet lid van de tot O.C.M.W.- herdoopte Commissie waaraan hij trouwens zijn beste krachten bleef wij den. Als eenvoudige, zelfverzekerde en rechtlijnige figuur bekleedde de afge storvene in de arbeiderswereld alvast een speciale plaats. De aflijvige laat in de leeftijd van 63 jaar een echtgenote en vier kinderen achter. (Hm) Joot, 't es lenk, jonges. Lanst alle kanten werren der marsjen ingericht teigen de bornmenen en ver de vreide. Iederien es 't er van oevertooigd dat er ba nen nieven oerlog ni veil nimmer 'n zal oeverb/eiven van 't gein dammen naa de wereld noemen. En toch 'n hoeirde of 'n ziede ni anders nimier as oerlog. 'n Bet jen lanst alle kanten op de wereldbol. Geer in de kaa van de Falklands. In de weiremte van 't Oeisten. Tissen Irak en Iran, en wa weit ek nog allemool. En teigen dat deis reigelkes in de gazet kommen kaan 't al iveranst anders zen. Hoe mier dad al/emaan nor vreide vraogt, hoe mier dat er gevochte werd. Knupt da na onien... As 't op die manier es da ze willen probeiren de kriezes op te lossen, ja da kaan, mor ofdat-dad de zjuste manier es... En as ge tèn hoeirt dat er in Ameireka kleddes zen die ons kommmen vertellen da zelfs nen atoemoerlog dorom ni rap gedoon 'n zal zen, want dat da langer kaan dieren as dat er veil peizen, tèn vroagde a af: werre ze na toch allemool maf Ze klappe zeer mor azoei oever 't afschieten van atoemraketten pesies of da ze klappen oever 't schieten meh 'n mik. En da vin ek benaalèk. Dad aal die mil joenen mensjen die ni beiter 'n vraogen as op heer gemak geloten te werren, dor zjustekes niet on te tettetetten 'n hemmen. Dat er dor ienegte groeite kop pen achter de scheiremen alles ver 't zeggen hemmen en meh 't leven op d'eerde speilen gelèk as eh pèrtieken bellot. En zeggen dammen 't pert ank goe zolle kennen hemmen. Naa dammen al 'n betjen beiter weir gekreigen hemmen oeik. Mor zelfs da 'n es nog zu zeikes ni. Want al hemmen oyndelèk ne kier de zonne, 'n betjen noding komt er 'n on weir dat de stroten onderzetj en de teiveis doed ooitbrannen. De léste doagen hemmen der door al veil kenne van meiklappen. Oeik op 't polletiek front zen ze lanst alle kanten beizeg meh heer woapes te scheirpen. 't Er werd gekonkelfoesd en 't er werd ooitgezocht hoe da ze 't best de die van 'n ander koleir zolle kennen zwertmoaken en den doeivel oondoeng. 't k Ben echt ne kier krejeis of dammen, zelfs naa meh de kriezes en naa dad allemaan moet inleiveren, verom zuveil papier in ons brievebissen gon kroy- gen. Ver moy poort 'n moeg 't ni zee. Te kontrore. 'k Vin da ze beiter da zelde geldj on iet anders zollen besteen. Want oygentlèk zo! da toch 'n betjen in de mens- jen heer gezicht spiekele zen hein. Binsjt dad allemaan minder mag verdienen en mier moe betolen, nog ne kier zoeiveil geldj ooithangen on iet da toch nim- mendalen ooit 'n doet. Want 'k peis dat de mieste van naavoon toch al weiten wies bolleken da ze gon roeid maoken. As z' al intje roeid moaken en der heren brief ni in 'n foefelen gelèk as z' hem gekreigen hemmen. Of meh inveranst den ienen of den anderen vloek op... Want allei kom, in de gemintjepoletiek es da zjust 't zelde as in de groeite pole- tiek. Allemaan peist dat 'n ver de goei gedoon heit. En noding doeng de die de gekoezen zen, toch heer gedacht en ze vegen heer sjollen on aal 't gein da ze beloefd hemmen. En al schantj de zonne na nog zu noyg, moy 'n zelle der ni weirem ver kroygen zee Petjen Ook op zon en feesldag Vorig jaar werd de karnavalkwis niet zo'n knaller. De sfeer in de feestzaal van de Meuleschettestraat was dan ook ver zoek. De dekenij Koolstraat stond er trouwens totaal alleen voor. Nu is er gelukkig een ommekeer. De karnaval kwis gaat door wellicht in het HRITO aan de Welvaartstraat. Het wordt een tweedaagse op 30 en 31 oktober. Heel het concept zal gewijzigd worden. Een 16-tal karnavalgroepen worden aangezocht deel te nemen aan de kwis. De organisatie van de karnavalkwis rust nu niet alleen meer in handen van de dekenij. Zij staan enkel in voor de karnavalkwis terwijl de karnavalgroep «Schief regtoever» de rest van de organisatie op zich neemt. 60 x 60 60 x 100

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 3