Simon D'HONDT Doelstelling en Realisatie Inbouwstation van zonnedaken en schuifdaken Land van Aalst voelt de krisis ook in haar werking prijzen vanaf 7.000 fr. plaatsing en BTW inbegrepen Wijngaardveld 6 Aalst Tel. 053/21 15 64 Jaarverslag Land van Aalst 1981 Men aanvaardt alle herstellingen 6 - Nieuwe Gazet van Aalst -11 juni 1982 Op 19 maart was het twintig jaar geleden dat «Land van Aalst» werd opgericht. Bij deze gelegenheid past het even terug te blikken op de afgelegde weg, en dat doen we aan de hand van het jaarverslaq 1981, een verzorgd en gedetailleerd document van 39 bladzijden. De jaren 1958 en 1959 waren zware jaren voor net arrondissement Aalst Belangrijke fabrieken, vooral textiel bedrijven, werden gesloten. De werk loosheid nam een onrustwekkende uitbreiding. Toen staken enkele men sen de hoofden bij elkaar om te onder zoeken hoe men het getij kon keren, hoe men de belangstelling van de hogere overheid voor het gewest kon opwekken en hoe men, vooral door het nemen van initatieven ter plaatse, postitief kon reageren op de zich aan gekondigde regionale ontwikkelings politiek van de regering. Zo ontstond einde 1959 het «Aktie Komitee ter Bevordering van de Ekonomische Expansie van het Arrondissement Aalst». De verantwoordelijken voor dit komi tee kwamen spoedig tot de overtuiging dat het arrondissement Aalst niet genoeg had aan studie, promotie, impuls en koördinatie, maar ook over een eigen instrument moest beschik ken om bepaalde dingen te verwezen lijken. Op 16 juni 1960 had een kon- taktvergadering plaats waar verschei dene burgemeesters en schepenen van Aalst en randgemeenten aanwe zig waren De voorzitter van het aktie- komitee gaf er een uiteenzetting over de verschillende regionale problemen en gaf zijn overtuiging te kennen dat om nieuwe industrièn aan te trekken, industriegronden dienden ter beschik king gesteld te worden en dat dit best door inter-gemeentelijke samenwer king kon bereikt worden. Er was veel goede wil op deze eerste bijeenkomst aanwezig, doch slechts twee gemeenten lieten zich bewegen om een interkommunale vereniging tot stand te brengen de stad Aalst en de gemeente Erembodegem. Het zou een hele tijd duren en heel wat stappen vergen eer de statuten, ontworpen door het Aktiekomitee door de hogere overheid werden goedgekeurd en aan de betrokken gemeenten machtiging werd verleend om over te gaan tot de oprichting van een vennootschap voor gewestelijke ekonomische uitrusting. Inmiddels werd kontakt genomen met de Handelskamer en met de sociale organisaties om deel te nemen aan de interkommunale vereniging die vanaf het begin als een gemengde interkom munale werd gepland, d.w.z. open, met alleen voor publiekrechterlijke organismen maar ook voor sociale en ekonomische groeperingen. StichtingDe stichtingsvergadering van de Vennootschap van Ekonomis che uitrusting van het Gewest Aalst, genaamd «Land van Aalst» ging door op het stadhuis van Aalst op maandag 19 maart 1962 Op verzoek van de Minister van Binnenlandse Zaken, moest de vennootschap die oors pronkelijk ook gepland was om regi- noale plannen van aanleg op te stellen zich uitsluitend beperken tot de ekonomische uitrusting, meer bepaald tot het oprichten en aanleggen van industrieterreinen. De eerste jaren van zijn bestaan ont wikkelde «Land van Aalst» slechts een zeer beperkte aktiviteit en er kwam van zijn uitbreiding weinig terecht. Van de nood aan samenwerking was men zich in de meeste gemeenten niet bewust en het beperkte doel, aan «Land van Aalst» van overheidswege opgelegd, kon slechts de onmiddellijk geïnteresseerde gemeenten aanspre ken. In 1965 - 1966 kan men een grondige kentering waarnemen. Een nieuwe wet op de ekonomische expansie werd in het vooruitzicht gesteld, die grotere voordelen aan de erkende ont wikkelingsgewesten toekende en deze ondermeer in het arrondissement Aalst aanzienlijk uitbreidde. Van over heidswege kwam heel wat meer begrip voor interkommunale samen werking en werd beslist een politiek ingezet van samenvoeging van gemeenten. Dit bleek de geschikte tijd om «Land van Aalst» uit te breiden en om de doelstellingen zeer breed te stellen. Voor vele besturen bleek deze samenwerking verkieslijk, op voor waarde dat het opzet aanzienlijk zou verruimd worden. Op de buitenge wone algemene vergadering van 14 november 1966 werden de doelstel lingen uitgebreid. De ruimtelijke orde ning, de aanleg en uitrusting van het gemeentelijk grondgebied werden bij de doelstellingen betrokken. Tevens werd het bevorderen van de huisves ting en het aanleggen van gemeen schappelijke nutsvoorzieningen tot doel gesteld. De verruiming van de doelstellingen gaf de maatschappij nieuwe aantrek kingskracht. Eind 1967 maakten 31 gemeenten deel uit van de interkom munale. Zij vertegenwoordigden samen 171.307 van de 262.029 inwo ners van het arrondissement, of ruim 65 sinds 1 januari 1977 hebben 10 gemeenten de rechten en verpich- tingen van de 46 gemeenten vóór de fusie overgenomen zodat nu elke gemeente lid is van Land van Aalst.(A.D.B.) Ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan, waarover elders meer in dit weekblad, organiseerde de Interkommunale Land van Aalst een perskon- ferentie, waarbij een mooi uitgegeven brochure voorgesteld werd. In dere brochure wordt niet alleen de geschiedenis van deze 20-jarige ver eniging geschetst, maar wordt ook een overzicht gegeven van de akti- viteiten over de afgelopen 12 maanden. Zoals algemeen bekend is de intergemeentelijke vereniging vooral op drie terreinen aktiefde nijverheidsbevordering, de huisvesting en de afvalverwerking. Industriezones Dank zij de interkommunale ontstonden eind van de jaren zestig-begin der jaren zeventig enkele belangrijke nieuwe in dustrieterreinen in ons arrondissement. Het bekendste en suksesrijkste is onge twijfeld dit van Erembodegem langs heen de autostrade In 1981 werd hier een nieuw bedrijfsgebouw van de firma Louis Leys in gebruik genomen. Het be treft hier een toeleveringsbedrijf voor mechanische onderdelen en specifieke konstrukties in verscheidene metalen en kunststoffen De uitbreiding van Action en Arcair Europe werden eveneens uit gevoerd en ingebruik genomen. Over het protest van omwonenden dat tegen deze laatste uitbreiding rees, werd in het jaarverslag echter niets gemeld, even min als over de perikelen met het bedrijf De Geyndt dat zich eveneens op de der de industriezone vestigde. Binnenkort wordt het industrieterrein uit gebreid met een KMO zone van 4 Ha 83a. De wegen- en rioleringswerken in deze zone werden in 1981 aanbesteed en uitgevoerd, en reeds een drietal be drijven toonden interesse voor een ves tiging in deze ambachtelijke zone Het belangrijkste nieuws op dit vlak be- In de bijdrage die werd gewijd aan 20 jaar Land van Aalst, werd aangehaald hne de verruiming van hel werkterrein en het werkgebied een nieuwe start betekende. De doelstellingen werden zeer breed gesteld om te voorkomen dat in de toekomst statutenwijzigingen zouden nodig zijn telkens nieuwe initiatieven nodig mochten blijken. Het voorliggende jaarverslag 1981 geeft een overzicht van de akti- viteiten die in drie richtingen werden geplooid. Werkzaamheden waren er op gebied van de industrialisatie in het gewest, het voeren van een grond beleid voor de huisvesting en de gezondmaking van het leefmilieu, meer bepaald de afvalverwerkino en de watervoorzuivering. H Industrieterreinen De industrialisatie van het arrondisse ment Aalst werd bevorderd door net inrichten van 4 industrieterreinen Erembodegem III, Erpe-Mere, Schen- delbeke en Zottegem, naast de stede lijke industrieterreinen van Aalst en Ninove De vier zones door Land van Aalst beheerd bekwamen elk het sta tuut van nationaal belang en droegen bij tot een ruimtelijke spreiding van de bedrijfsvestigingen. Alhoewel de aldus tot stand gekomen arbeidsplaat sen (3.286 op 31.12. '81) in aantal met opwegen tegen de arbeidsplaat sen die verloren gingen in de traditio nele sektoren, toch, aldus het verslag, hebben zij bijgedragen tot sektoriëlê diversifiëring. Het Land van Aalst aanziet de bedrijfs terreinen als het beste instrument om de tewerkstelling te bevorderen De krisis mag dan wel nieuwe investerin gen hebben afgeremd, uit de in het verslag opgenomen statistieken blijkt dat het globaal aantal personen ter- werkgesteld op dè bedrijfsterreinen beheerd door Land van Aalst niet ver minderd is (3.146 op 31.12, 80) Grondbeleid voor huisvesting Het grondbeleid voor huisvesting ver wezenlijkte met succes verkavelingen voor individuele woningbouw, onder andere te Erembodegem, en weldra te Hofstade en Gijzegem. Ingevolge de huidige recessie wordt de verkaveling te Erembodegem doelbewust ver traagd Dit wordt door Land van Aalst niet als een ontgoocheling beschouwd aangezien men, rekening houdende met de omstandigheden, tevreden is met de politiek van gematigdheid die in de vereniging steeds werd gevoerd en die ze nu vrijwaart van ernstige financiële zorgen. Leefmilieu Met de zorg voor de verbetering van het leefmilieu in haar doelstellingen op te nemen heeft Land van Aalst een taak op zich genomen waar gans de bevolking van het arrondissement baat bij heeft. De inspanningen om de afvalwaterzuivering op te lossen wer den in die mate bekroond dat de minis ter van Volksgezondheid de prioriteit van de sanering van de Dender heeft erkend en daartoe de opdracht gaf voor een optimaliseringsstudie van waterzuiveringsinstallaties en collec toren voor de sectoren Aalst, Dender leeuw en Geraardsbergen. De resulta ten van deze studie vormen de basis voor het ontwerp van collectoren. Eind 1981 begon de uitvoering van de eerste fase te Aalst. Het inrichten van een intercommunaal stort te Voorde liet toe tientallen stort plaatsen af te schaffen die over gans het arrondissement verspreid lagen. Ook voor de nijverheid betekent de stortmogelijkheid voor vaste met-toxi sche nijverheidsafval een einde van grote problemen. Het inrichten van een gekontroleerd stort te Vlierzele verliep niet rimpelloos en betekende een keerpunt Voortaan baat Land van Aalst dit stort uit met eigen personeel. (A.D.B.) trof ongetwijfeld .de toekomstige vesti ging van een afdeling van de bekende Aldi-groep op het industrieterrein van Erpe-Mere. waar bij aanvang reeds een 70-tal arbeidsplaatsen zouden gekre- eerd worden. Dit aantal kan binnen de drie jaar verdubbelen. Daar waar de tewerkstelling op de derde industriezone daalde van 2005 in 1980 tot 1884 in 1981 steeg deze op het in dustrieterrein van Erpe-Mere van 728 eind 1980 tot 906 eind 1981. Deze ver hoging is vooral te wijten aan de uitbrei ding van het Pioneer-bedrijf aldaar Huisvesting-grondbeleid Meer dan waar ook laat de krisis zich voelen in de bouwsektor Hierdoor be sliste de interkommunale een aantal so ciale verkavelingen zoals één te Erem bodegem doelbewust te vertragen Ondertussen wordt ijverig verder ge werkt aan de realisatie van een aantal andere projekten Voor de verkaveling Torenveld te Hofstade bekwam men al dus op 30 juli 1981 de verkavelingsver gunning Hier wil men 67 privé-wonin- gen laten oprichten waarvan 12 open. 44 halfopen en 11 gesloten bebouwin gen. Na realisatie van de wegenis- en rioleringswerken zal men vermoedelijk begin 1983 kunnen overgaan tot de toe wijzing van de gronden. Ook in Gijzegem staat een projekt op stapel met een oppervlakte van 3 Ha 70 are Het dossier voor het bekomen van een verkavelingsvergunning werd inge diend op 11 maart 1982, zodat men bin nenkort de vergunning hoopt te beko men. Begin 1983 zullen dan de wegen kunnen aangelegd worden. Het ontwerp voorziet in de uitbouw van 49 sociale percelen, waarvan 16 bouwgronden voor open, 26 voor halfopen en 7 voor gesloten bebouwing Ook in andere gemeenten van het ar rondissement zoals Grimminge. Herze- le, St.-Lievens-Houtem en Denderleeuw staan projekten op stapel. Deze worden echter slechts trapsgewijze uitgevoerd, omdat men. ondanks de zeer geringe aankoopprijs van de grond, steeds min der en minder kandidaat-bouwers kan aantrekken, Deze worden niet alleen af geremd door de hogere intrestlasten die zij moeten betalen maar ook door de on zekere toekomst inzake tewerkstelling. Als voorbeeld werd op de perskonferen- tie de verkaveling Ronsevaal te Erem bodegem gegeven. Op 58 percelen die er oorspronkelijk verkocht werden, zijn op enkele jaren tijd reeds 6 percelen op nieuw te koop aangeboden door de eer ste kopers via de interkommunale om Een andere vaststelling is dat daar waar men vroeger steeds een overtal van kandidaten had voor de aankoop van sociale gronden, men nu een tekort krijgt aan kandidaten bouwlustigen. Huisvuilverwerking De interkommunale is reeds jaren zeer aktief op het vlak van de huisvuilverwer king. Nadat men eerst geopteerd had voor het installeren van een breekwerf in de Wel- lemeersen en de Molenbeekmeersen, werd tenslotte overgegaan tot het uit bouwen van een gekontroleerd stort te Voorde. Dit stort bleek echter onvol doende om de vraag te beantwoorden zodat, opnieuw na heel wat perikelen, overgegaan werd tot het uitbouwen van een nieuwe stortplaats te Vlierzele in de oude zandputten. Hier werden in het afgelopen jaar be langrijke werken uitgevoerd tot het be komen van een optimale sanitaire stort- ruimte. Met eigen personeel werd het stortterrein te Vlierzele gesaneerd. Via een beluchtingsbekken wordt het perco- latiewater gezuiverd, terwijl men zijde lingse bevuiling van het grondwater te gengaat via een dam uit ondoordringba re klei. Met zware bulldozers wordt het gestorte vuil. o.a. dit afkomstig van de stad Aalst, verbrijzeld en gekompak- teerd tot ongeveer 50 van het oor spronkelijke volume. Er wordt tevens voor gezorgd dat het gestorte afval sys tematisch wordt afgedekt, zodat men verhoudingsgewijze met beperkte kos ten tot een zeer milieu hygiënische op lossing kwam. Op dit ogenblik wordt in Vlierzele met behulp van professoren uit Gent en Brussel onderzocht of men ook geen methaangas kan winnen uit het gestorte afval. Bij dit alles kloeg de interkommunale wel enigszins aan dat voor deze realisatie in feite geen overheidssubsidie toegekend wordt, daar waar dit met veel duurdere andere projekten, zoals verbrandings ovens wel het geval is. Al deze werken hadden wel tot gevolg dat de kostprijs van het storten diende aangepast te worden, waardoor ook de stad Aalst meer moet betalen voor het storten van haar huisvuil te Vlierzele (M.P.)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 6