UIL k\ Hof stade Gijzegem Zigeuners Toeristen zonder rechten Ribto Tuinfeesten zetten traditie voort Zangkoor «De Jonge Wacht» herleeft op Moorsels «Steven» 5 DE MEESTER Postduif Hofstade «Jonge Kerk» te Affligem met «Dom Tobiaskaas» Baardegem - Meldert Herdersem Meldert Baardegem Moorsel Op maat snijden van alle glassoorten Majoor Ch. Claeserstraat 8 Aalst 8 - Nieuwe Gazet van Aalst -11 juni 1982 Begin dit jaar werd door de CMBV afdeling Hofstade een gespreksavond georganiseerd over de problematiek van de woonwagenbewoners. De zi geuners van de gemeente waren er op uitgenodigd maar amper drie van hen gaven aan de uitnodiging gevolg. Omdat deze mensen blijkbaar zo moeilijk uit hun eigen kring treden, werd het plan opgevat ze zelf te gaan opzoeken in de Zijpstraat en op de Blekte. Vele gesprekken en kontakten gaven aanleiding tot een viertal bijdragen. Een eerste artikel wil, ter inleiding, een alge meen beeld schetsen van het «feno meen» zigeuner of woonwagenbewo ner, dit op basis van informatie ingewon nen bij E.H. Delarue Vervolgens komen in een tweede bijdrage de zigeuners zelf aan het woord, waarna de omwonenden van de twee standplaatsen hun ziens wijze verduidelijken samen met de in drukken van de leerkrachten der kinde ren Tenslotte volgt de beknopte samen vatting van het stadsdossier terzake. Kategoriën E.H. Delarue uit Oostkamp is reeds vanaf 1943 dé bezieler van het Belgi sche woonwagenwerk en hijzelf beves tigde dat de zigeuners een gesloten klasse vormen waar ze niet uitkomen en waar vreemden moeilijk binnendringen. De zigeuners die thans iets standvasti ger zijn geworden omdat de auto hen toelaat een groter gebied te bestrijken, worden door de heer Delarue ingedeeld in drie kategoriën. De foorreizigers die meestal een vast winterverblijf hebben; de rondtrekkenden die door omstandig heden eigen aan hun beroep in woon wagens zijn terechtgekomen, bv. scha renslijpers; en tenslotte de mensen die van elders naar België zijn gekomen, vb. uit Bohemen (bohemers). Alhoewel er de laatste tijd veel veran derd is tegenover vroeger toen de rijks wacht reeds na amper een uur ter plaat se was, toch hebben de zigeuners die reeds zo lang als Belgen in België ver blijven, nog steeds het recht niet om als medemensen behandeld te worden, zo zegt E.H. Delarue. Het probleem dat door hun berschermheer als het meest nijpend wordt aangevoeld is het feit dat er in België geen wet is die de zigeuners beschermt. Als voorbeeld werd gegeven dat een huis niet zomaar kan onteigend worden, terwijl er geen enkele wet is die de plaatselijke overheid verbod oplegt de zigeuners te doen vertrekken. Vinden ze toch een gemeente waar ze geduld worden dan is dat meestal een verlaten plek zonder sanitair, water of electrici- teit. De heer Delarue gebruikte het vol gende beeldze leven in ons land als toeristen, maar ze hebben er de rechten niet van. Er werd nochtans beklemtoond dat ook de woonwagenbewoners het recht heb ben hun eigenheid te bewaren Door de uitstoting die ze ondervinden wordt hun gesloten kring nog meer van de buiten wereld afgeschermd, maar dat ont neemt hen niet het recht om menswaar dig behandeld te worden Dat ze boven dien steeds als eersten worden verdacht als er iets mis loopt werd bijzonder spij tig gevonden Buitenleven Door hun relatief beperkte behuizing zijn de woonwagenbewoners gedwongen de meeste aktiviteiten buiten te doen. Het beroep wordt rond de wagen uitgeoe fend. Autobanden en autowrakken sta pelen er zich op en als men de heer Delarue hoort spreken dan is de slordige en soms vuile aanblik van het terrein on ze eigen schuld. Een andere handicap waarvan de zigeuner nog (veel) last van ondervinden is hun ongeletterdheid. Ge schreven dokumenten, administratieve beslommeringen en paperassen aller hande, vormen onoverkomelijke hinder palen. Vandaar dat ze een voorkeur hebben voor ongereglementeerde be roepen, zoals de rekuperatie van oude metalen. Het buitenleven in weer en wind is er oorzaak van dat ze vlugger ziek worden Voeg daarbij het dagelijks terugkerende probleem van het water, de zorg voor het onderwijs van de kinderen en het wordt duidelijk, zo besloot E.H. Delarue, dat de zigeuners een hard bestaan lei den. (A.D.B.) In de reeks over de zigeuners te Hofstade laten we volgende week de woonwagenbewoners zelf aan het woord. Voelen zij zich thuis in de dorpsgemeenschap Aan wat voelen zij behoefte, welke zijn hun ver- zuchtigen Zowel op de Blekte als in de Zijpstraat kampt men met het zelfde probleem, Volgende week onder de titel«En toch zijn we hier graag». (A.D.B.) De tuinfeesten in en rond het kasteeltje aan de Zijpstraat te Hofstade, het R.I.B.T.O., hebben met de vierde uitgave van bet vorige weekeinde aangeknoopt bij een traditie die voor bet Rijksinstituut een vaste waarde is geworden. De gunstige weersomstandigheden waarin de organisatoren zich keer op keer mochten verheugen, hebben daar niet weinig toe bijgedragen. Vanaf zaterdag was er reeds animatie, maar de dag bij uitstek is toch telkens de zondag. De goed onderhouden tui nen rond het internaat zijn hun naam waardig en zij vormen het ideale dekor om, gezeten onder een parasol, te genieten van een verfrissing. In de tent waar de boogschutters hun pezen spanden was het al te druk kend, zodat de meeste feestvierders hun voorkeur lieten uitgaan naar het gazon. Wie op zondagvoormiddag te lang was blijven slapen en noch tijd noch goesting had om in de eigen keu ken te staan, kon vanaf 14 uur terecht in het restaurant. Er werden verschil lende soorten steaks opgediend, waarvan de peper- en de proven- gaalse het meest in de smaak vielen. In tegenstelling tot andere jaren, toen het bij het vallen van de avond een stuk rustiger werd, bleef er deze keer opvallend vee! volk wat langer genie ten van de laatste uren van de dag. Een kioskkonsert vormde op dat moment een welgekomen muzikale afwisseling. Alles wat er in de loop van de twee daagse te doen en te zien is geweest, gebeurde ten voordele van het gehan dicapte kind. Wanneer de organisato ren de financiële balans van de fees ten zullen hebben opgemaakt, dan zal die zonder twijfel een batig saldo te zien geven, en om het goede doel, daar was het in de allereerste plaats toch om te doen. (A.D.B.) Zomerfestijn 1982. Bestuur en spelers van S.C. Wilskracht-Hofstade nodigen uit op hun zomerfestijn 1982 op zondag 13 juni vanaf 11.30 uur tot 's avonds in de kantine. Steenberg. Op het menu 1/2 kip aan 't spit of een Breug- helbrochette op houtskool aan 200 frank. Telkens met frieten of brood, sla, mayonnaise, tomaten en pikante saus. Koele dranken, wijn, koffie en gebak, muziek. Een ideale gelegenheid om de voetbalklub een steentje te geven. Inschrijven, niet noodzakelijk maar ten zeerste aan te bevelen, onder andere bij Gaston De Pero, Leopoldstraat 9; Edgard Van Driessche, Sint-Annastraat 66 en Eric Van Gijsegem. Blektestraat 75A. Pallieter infobeurs. Op zondag 13 juni 1982 om 19 uur is na een diamontage in het jeugdhuis Pallieter, Zijpstraat, gelegenheid tot het stellen van vragen aan deskundigen van o m. het Centrum voor Werkende jongeren. Op 1112 en 13 juni telkens van 14 tot 21 uurinformatie over verder studeren, vakan tie-arbeid, werk(loos), loon, vorming. Rock Werchter. Rockliefhebbers kunnen in jeugdhuis Pallieter inschrijven voor Rock Werchter, tot uiterlijk 27 juni 1982. Prijs vervoer en inkom ongeveer 650 frank. Voorschot 150 fr. Voor leden zal er een vermindering zijn. Voor het gratis aankondigen in deze rubriek, kunnen de organisatoren van sociale-, kulturele-, sportieve- en andere manifestaties, schrijven naar De Bruecker A., p/a De Nieuwe Gazet van Aalst, Kammenstraat 13-15 te 9308 Hofstade, of telefoneren naar 02/233.79.08 (werkdagen tot 17 uur) of 053/ 21.75.32 (na 18 uur en weekeinden). 3 e x _jL 4"r Het Moorsels «Steven», buurt die een leefgemeenschap vormt met eigen karak ter en zulks dan ook vaak uitdrukkelijk beklemtoont, kwam het voorbije weekend andermaal op de proppen met een zeer inslaande aktiviteit. Een festiviteit van belang vermits de hele Kokstraat en de omgeving van de Stevenkapel waren omgetoverd in een reusachtige parkeergelegenheid waarbij kermisattrakties, slierten wandelaars in rekreatieplunje wegens de zuiderse temperaturen, een konserterende muziekmaatschappij en een overtalrijke belangstelling instonden voor een kermissfeer als in de tijd van toen. Het zangkoor De Jonge Wacht» in aktie. (DP) Tijd van toen die er onder meer her leefde door de prestaties van het «Zangkoor De Jonge Wacht» dat er in de geimproviseerde zaal van «Potters» zorgde voor folkloristisch amusement Noem het kabaret of bonte avond. In elk geval terdege in de smaak vallend van de luisteraars die genoten van de pareltjes van vroeger. In de schaduw van de Stevenkapel, - Steven is dan de vertaling van Etienne zoals nog te zien op oude foto's van deze kapel -, gebouwd in 1664 onts tond een eeuw geleden, in 1881 onder impuls van de familie De Meersman met op kop Louis De Meersman, dit zangkoor als cement van de buurtge meenschap waarbij meer de nadruk werd gelegd op de vriendschap dan op artistiek - vokale prestaties. Tot in 1969 was dit zangkoor uiteraard met ups and downs, aktief doch met de verhuizing van de toenmaloge voorzit ter Frans De Meersman viel er een leemte en ging «De Jonge Wacht» de vergetelheid in. Wel werd rond 1975 nog getracht het Koor weer nieuw leven in te blazen doch de omstandigheden bleken niet bevorderend ervoor. Ter gelegenheid van een typisch feest, niets minder dan een «begrafe- nisfeest» groeide weer de idee het Zangkoor, eens de trots van t Ste ven», herop te richten waarbij het lokaal dan verhuisde van t Kruis» naar «Potters» op t Steven». Met initiatiefrijke en doordrijvende mensen als de huidige voorzitter Jozef van den Steen uit Meldert, stammend uit de streek, postmeester Jef Jas- paert en niet in het minst Caroline van Potters, een zangvedette avant la let- tre werd het «zangkoor De Jonge Wacht» weer wat het vroeger was geweest. Onder impuls van onder voorzitter Johny Bauwens en onder leiding van dirigent Maurits Cherreté uit Aalst kwam er nieuw leven in de Kaas maken lag steeds in de traditie bij deze Brabantse abdij. Tijdens de eerste wereldoorlog werd da gelijks niet minder dan 2000 I. kwali- teitsmelk tot kaas verwerkt, kaas die tot over de taalgrens afzet vond. Bleef het recept van Dom Tobias, de man die met kennis van zaken jarenlang de Affligemse melkerij en brouwerij Namens het vijftigtal leden van «Jonge Kerk» Baardegem-Meldert sprak aspi rant-diaken Paul Jacobs in de eucha ristievieringen verleden weekend te Meldert over de «Jonge Kerk», zo oud als de kerk zelf, die nu tracht aan te tonen hoe het moet. Ze wil een groene zone zijn van waarachtigheid, vrede, liefde, inkeer, bezinniging, waarheid, rechtvaardigheid «Jonge Kerk» wil zich niet laten mee drijven maar de weg tonen, vóór gaan. brouwerij en momenteel reikt het aan tal zangers en zangeressen naar het vijtigtal. Er wordt elke week gerepeteerd en men trad reeds op te Herdersem in t Klooster» en te Meldert bij «Thor Kokerij». Het voorbije weekend werd in de Ste venkapel een H. Mis opgedragen ter technisch begeleidde, bewaard, aan passing aan de huidige produktietech- nieken drong zich vanzelfsprekend op. Wel wordt de «Dom Tobiaskaas» nog steeds volgens traditioneel ambachtelij ke wijze bereid en kenmerkt hij zich door een reeds flink geappecieerde smaak. Het is een St.-Paulin of een Port Salut zonder toevoeging van kleurstof, half- oprukken naar de bron. «Jonge Kerk» baseert zich dan ook op volgende punten het centraal stellen van Kristus het durven maatschappij-kritisch zijn en er uiting aan geven het ijveren voor kreatieve soberheid en met weinig leren tevreden zijn het opkomen voor een geënga geerde levenshouding een brede kijk op de wijde wereld met zijn schrijnende noden zielenafenis van afgestorven leden en op zondag werd verbroederd met de zustermaatschappij «ST.-Paulus» uit Nijverseel-Opwijk. Waar deze laatste vokale vereniging het liever houdt bij luisterliedjes wordt op 't Steven meer de nadruk gelegd op het gemeen schappelijke dat het bindt, op het folk loristisch element en op de onderlinge samenwerking. hard van struktuur en bereid uit gekook te zuivel. Naast de Affligemse «cider» en het Pa- tersbier volgens de «formula antiqua re- novata» komt nu de Abdijkaas van Affli- gem in opmars. Kaas en bier kunnen immers gunstig ge- kombineerd worden. (Hm) Nadere info kan U bekomen bij Paul Jacobs, Molenstraat 54 te 9391 Baar degem Tel. 052/35 79 08. (Hm) Jonge juwelen voor jonge mensen Juwelen De Meester Sint Jorisstraat 19 - Aalst

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 8