HUGO MATTHIJS EDDIE MONSIEUR Alloo Met Alloo Met Willy Alloo ANNY DIERICK Klaarovers, hulpjes in het verkeer Lijstduwer oor en met Kies Verstand - Uw kandidaat voor de gemeenteraad Iemand die U na de verkiezingen ook kent I postbediende te Aalst 1 j 21e kandidaat P.V.V. Steeds tot uw dienst ook na 10 oktober! i met Hart en 5e kandidaat 10 Nieuwe Gazet van Aalst 8 oktober 1982 In Aalst gaan 24.000 scholieren twee tot vier maal per dag van school naar huis en omgekeerd. Niet'alle scholen liggen in een verkeersrus- tiqe omgeving, integendeel. Eenmaal buiten de schoolpoort staat het kind soms letterlijk op straat. Tien scholen gingen in op een voorstel van de burgemeester om verkeersbrigadiertjes in te schakelen. Klaar Over 's Morgens en 's middags één kwartier voor de school begint en 's middags en 's avonds tot iedereen de school ver laten heeft staan verkeersbrigades klaar om andere kinderen veilig door het ver keer te loodsen. Een onderwijzer houdt steeds een oogje in het zeil en is op dat ogenblik verantwoordelijk. Eén artikel in ons verkeersregelement spreekt over verkeersbrigades. Art. 41,1, 2° stelt dat een groep scholieren, die de rijbaan oversteekt onder leiding van een ver- keersbrigade of een leider, door geen enkele weggebruiker mag doorbroken worden. De klaarovertjes hebben niet de toelating om het rijdend verkeer te doen stoppen en de groep scholieren te laten oversteken. In geen geval mogen zij het verkeer regelen of stilleggen. Po- litie-agentjes zijn het dus niet. Ze kun nen evenmin optreden tegen een be stuurder die de rang wel doorbreekt. Nummerplaat noteren een boze brief van het schoolhoofd naar de overtreder zijn de enige middelen van verweer. In 1976 kregen Frieda Daelman en Louis Kiekens van de Dienst Organisa- is, hoe ze herkenbaar zijn voor de weg gebruiker en welke de voorwaarden zijn om er lid van te zijn. In ons land is geen minimumleeftijd bepaald om klaarover te kunnen worden. Het is evenwel al jaren gebruikelijk dat de school haar oudste leerlingen inzet. Alle leerlingen uit het vijfde leerjaar krijgen theoretische en praktische lessen van Frieda Daelman en een politie-agent. Een politie-vrouw zal zich in de toekomst met de instruktie bezig houden. Op 1 september kunnen de twaalfjarigen uit het zesde leerjaar dan starten. Uit een gesprek met de on derwijzer en de praktijk op straat moet blijken of het kind de opdracht van ver- keersbrigadier aankan. Klaarovers her ken je aan hun oranje fluorescerende petje en jas met witte mouwkappen en een witte gordel over de schouder en rond de lenden In de hand het onont beerlijk wit bordje, verboden voor ver keer in beide richtingen. Het overste ken gebeurt volgens een aangeleerd ri tueel Twee verkeersbriqadiers stellen zich op het trottoir recht voor het zebra pad op En wachten tot er zich een groepje voetgangers heeft gevormd. Om de kinderen op het trottoir te houden, tie-lnformatie de opdracht een beleids studie op te maken over verkeersbriga diertjes. Positieve resultaten in Genk, dat zich kan beroepen op een traditie van 25 jaar verkeersbrigades, Lommei en Amsterdam konden de Aalsterse be leidsmensen overtuigen ook in Aalst het experiment te wagen. In het schooljaar 1979-80 gingen de eerste verkeersbri gades van start in de Pontstraat aan het St.-Jozefscollege en in de Zijpstraat aan de Stedelijke Lagere school van Hof- stade. Later kwamen er klaarovers in de St.-Jozefstraat, op het Esplanadeplein, in de Raffelgemstraat, op de Grote Baan in Herdersem, in de Geraardsbergse- straat, in de Eikstraat, op de Moorsel- baan en in de Leuvestraat in Erembode- gem. Op het Vredeplein en de Kaalberg in Moorsel raadde de politie het af met klaarovers te werken omdat het verkeer daar te gevaarlijk is. De wetgeving is vrij vaag in haar om schrijving van wat een verkeersbrigade richten ze hun bordje naar elkaar toe. Wanneer de rijweg vrij is, roept de lin ker brigadier «Klaar», de rechter ant woordt «Over». Komt er verkeer van rechts dan antwoordt de rechter briga dier niet. «Klaar» en «Over» moet on middellijk op elkaar volgen. Vandaar ook de andere naam voor de verkeersbri- gadiers, klaarovers. Hebben de twee klaarovers «Klaar» en «Over» geroepen, dan stappen ze naar het midden van de rijweg Keren zich naar het verkeer en steken hun verkeersbord omhoog. De voetgangers kunnen nu het zebrapad oversteken. Wanneer er geen kinderen meer staan te wachten, of wanneer de rij wachtende auto's te lang wordt, of wan neer de klaarovers het zelf nodig vinden, roept de linker klaarover «Afsluiten». Vanaf dat ogenblik mag niemand nog de rijweg op. Dreigt er plotseling gevaar dan roept de klaarover die het gevaar heeft zien naderen «Afsluiten». De linker klaarover verlaat het midden van de weg en gaat vóór de wachtende auto's staan. De rechter blijft op zijn post tot de laatste van de overstekende groep de overkant heeft bereikt. De verkeersbrigadiers worden verze kerd door de gewone schoolpolis. De verzekeringsmaatschappij dient vooraf verwittigd te worden en een bijkomende clausule wordt in het contract gelast. De klaarovers worden dan verzekerd voor de schade die ze eventueel aan anderen zouden berokkenen, zowel tij dens het brigadieren als op de weg naar of van de plaats waar ze brigadieren. De controverse De meningen over de verkeersbriga diers zijn nogal verdeeld Steeds te rugkerend is de vraag of kinderen op twaalfjarige leeftijd voldoende verant woordelijkheid kunnen opbrengen om andere kinderen veilig door het verkeer te loodsen. Het Verkeerspedagogisch Instituut van Roeselare is uitgesproken pro. En beroept zich op het feit dat sinds het bestaan van de klaarovers in België, 1954, nog nooit een zwaar ongeval ge beurde. Aalst volgde dezelfde redene ring en verwijst naar Genk waar tijdens de 25 jarige werking geen ongevallen gebeurden. Bovendien verloopt het ver keer in Genk veel gedisciplineerder dan in gelijk welke andere stad, zegt Louis Kiekens, de volwassenen zijn immers zelf ooit klaarovers geweest. Dat op lan ge termijn te bereiken is ook onze be doeling, zegt hij, en niet het regelen van het verkeer op zich. De groep «Leuven veilig» noemt de ver keersbrigadiers een typische oplossing waar de verkeersverantwoordelijkheid zelf, in dit geval jonge en onervaren weggebruikers. Kinderen zijn speels en wispelturig en hebben niet de verant woordelijkheidszin die volwassenen zouden moeten hebben, zegt de groep. Bovendien is een kind veel klei ner van gestalte dan een volwassene en ziet heel weinig van het eigenlijke ver- keersgebeuren in de straat, die immers op maat van grote mensen is gemaakt. Psychologen en pedagogen zien er ech ter geen graten in. Op voorwaarde dat de concentratietijd voor de karwei niet te lang duurt, dat de kinderen opgeleid worden en dat gewezen wordt op de ge varen. Een doorsnee kind kan die taak aan, zegt een psycholoog. Pleister op een houten been Jaarlijks worden in België 204 kinderen tussen 0 en 4 jaar, 331 tussen 4 en 6 jaar, 887 tussen 7 en 11 jaar en 831 tussen 12 en 15 jaar gedood of zwaar gewond bij een verkeersongeval. 77 van de ongevallen met de fiets en 80 van de voetgangersongevallen doen zich voor op weg van en naar school. Voor Aalst zijn geen gedetailleerde cij fers bekend. Tijdens '81 -'82 gebeurde in Aalst geen enkel dodelijk ongeval in de omgeving van scholen. Evenmin werden er andere ongelukken gerapporteerd aan de politie in het domein van de schoolbrigades. Klaarovers inzetten in de omgeving van scholen is slechts het begin- en het eindpunt op de verkeersroute van som mige scholieren. Daartussen in liggen nog kilometers on volmaakt wegdek, of is dit te zacht uit gedrukt. Bulten en putten in asfalt ver eisen van de fietsers heksentoeren om er veilig tussendoor te slalomen. Op spitsuren is het stationsplein een ontont- warbaar kluwen van fietsers, voetgan gers, auto's en bussen. Klaarovers zijn dus niet dé oplossing voor de jeugdver- keersproblematiek. wel een aanzet tot een mentaliteitswijziging en verkeers- opvoeding. Brieven van klaarovers over hun eigen ervaringen zijn welkom op het redaktie- adres. (GRE) numillmmmmmimmiimimmi| 82/1 7/32 liiiilliilllllilliiiiiillllllfr 82/1 7/33 MKiiuli'iitederul 82/1 7/35

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 10