MANNEN DIE DURVEN SCHOON SCHIP MAKEN Uitbreiding Moorsels kerkhof voorbeeld geldverspilling m in F. Jansegers Dr. P.P.J. Vanderbeke WERKZAAM - EERLIJK - BEKWAAM Aalsters Bouwcentrum vrucht van privé-initiatief en Koöperatie De Clercq moedigt Aalsterse ondernemers aan de moeite waard het meest originele winkeltje van de stad ...aan de Zoutstraatpoort Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT Licentiaat econ. wetenschap- Geneesheer pen Nieuwe Gazet van Aalst 8 oktober 1982 3 i 40ste kandidaat 38ste kandidaat Een rouwkamer in hnt mortuarium. (O.J.) Vroeger werden kinderen meestal thuis geboren. Nu gebeurt dit in een moeder huis. Huwelijksfeesten hield men zo enigszins mogelijk in de eigen woning. Nu zijn er daarvoor ook gespecialiseerde inrichtin gen. Sterven gebeurde eertijds ook meestal in het eigen bed. Ook daar is verande ring gekomen en «naar Amerikaans mo del» kreeg Aalst nu een mortuarium- funerarium. Zoals een van de initiatiefnemers ons vertelde liep het niettegenstaande de voorbeeldige samenwerking, vroeger niet mogelijk gewaand, toch niet alle maal van een leien dakje. Er diende een geschikte plaats te wor den gevonden, niet te ver van het cen trum maar toch rustig en anderzijds niet te ver van kliniek, hospitaal en kerkhof. De realisatie zelf moest uiterst eigentijds zijn en tevens polyvalent zodat er diver se gebruiksmogelijkheden waren vol gens de omstandigheden. Ook uitbrei dingsmogelijkheid diende aanwezig te zijn. Niet te onderschatteneen kapitaal diende te worden samengebracht en in gezamenlijk overleg dienden allerlei re gelingen en schikkingen te worden ge troffen. Naar wat we bij de opening hoorden wordt deze zaak, uniek niet alleen we gens de aard van het kompleks in ons land doch tevens door de volledige sa menwerking, een verdere uitbreiding van de service aan de bevolking. Begrafenisondernemers kunnen er dag en nacht terecht maar de normale openingsuren op de werkdagen zijn van 17 tot 19 u. Op de andere dagen op af spraak via uw begrafenisondernemer. (Hm) Met de realisatie van het rouwcentrum aan de Gentsesteenweg speel den de initiatiefnemers, de Aalsterse begrafenisondernemers Bessems, Arijs, Bruyland, De Rijcke, Gaile en Raes in op de aktuele trend. Het gevolg is dat de Vrederechter wel dra een definitieve onteigeningsprijs zal vaststellen voor de uitbreiding van het Moorsels kerkhof. In plaats van de oorspronkelijk voorziene 1,7 miljoen, zal de stad Aalst uiteindelijk bijna het tienvoudige moeten betalen, en dit voor gronden die men mits enkele jaren te wachten heel wat goedkoper zou kunnen bemachtigd hebben. Het stadsbestuur kan ook moeilijk beweren dat zij deze hogere onteige ningsprijs niet verwachtte, vermits CVP-raadslid en oud-burgemeester van Moorsel Raymond Uyttersprot herhaaldelijk in de gemeenteraad waarschuwde voor de nefaste finan ciële gevolgen van de geplande ontei gening, waardoor de stadskas bijna 10 maal armer zal worden dan eerst voorzien. (M.P.) Een typisch voorbeeld van de manier waarop de stad Aalst met het geld van de gemeenschap gooit is het dossier betreffende de uitbreiding van het kerkhof van de gemeente Moorsel. Zoals bekend was het de bedoeling van het huidige stadsbestuur om in Aalst uiteindelijk nog drie grote kerk hoven te behouden, met name Nieu- werkerken en Hofstade, waar reeds belangrijke uitbreidingswerken ver richt werden, en Moorsel, dat zowat de centrale begraafplaats van Aalst- rechteroever, en van de Faluintjesge- meenten zou dienen te worden. Ondertussen schijnt men van deze beleidsoptie enigszins afgestapt te zijn vermits men de inwoners zoveel mogelijk in eigen gemeente wenst te begraven. De aanleg van een nieuw kerkhof te Meldert, wat op zichzelf heel wat geld zal kosten, wijst in deze richting. Ondertussen was de procedure voor de uitbreiding van het Moorsels kerk- Spreker op de maandelijkse lunch van de Handelskamer was minister van financiën De Clercq. Onder ruime belangstelling van het bedrijfs leven had hij het over de problemen van de openbare financiën. Kort geschetst is de huidige situatie als eerste meer zuurstof komen voor de be- volgt. De overheid geeft momenteel 63 van het BNP (bruto nationaal produkt) uit waarbij de gemiddelde fiskale druk op 47 van het BNP ligt. Het deficit is dus 16 van het BNP of meer dan 500 miljard. De schuld voor de ganse over heidssector, inclusief de door de staat gewaarborgde schuld is globaal 4270 miljard en steeg vorig jaar met liefst 670 miljard. Het gevolg hiervan is dat nu jaarlijks 330 miljard aan intresten moet betaald worden. Om deze verziekte situatie op te lossen wil De Clercq vertrekken vanuit twee fundamentele basis opties. Er moet ten drijven, zodat nieuwe investeringen los komen en nieuwe aktiviteiten zich kun nen ontwikkelen. Gelijktijdig dient het geheel van de openbare financiën gron dig gesaneerd te worden. Het rechttrek ken van deze situatie moet onvermijde lijk een positieve invloed uitoefenen op alle andere problemen. Dynamiek, spirit, soms dynamiet hij is geen brullende tijger hij is een valabele kandidaat van de VU 1 FRANS JANSEGERS (82/1 7/60) hof met een oppervlakte van zowat 1,7 ha reeds ingezet. De betrokken gron den waren in het bij koninklijk besluit goedgekeurd gewestplan Aalst- Ninove aangeduid als zone voor open baar nut, en konden dus wettelijk voor geen andere bestemming meer gebruikt worden. Een ander belangrijk element was het feit dat deze eigen dommen behoorden, tot de Erven De Vis, welke, op dit ogenblik systema tisch te koop aangeboden worden door de erfgenamen. In plaats van echter te wachten tot de terreinen door de erfgenamen zelf aan de stad Aalst zouden aangeboden worden tegen een schappelijke prijs, wilde deze de grond dadelijk zelf ver werven. Hiervoor werd oorspronkelijk een som voorzien van 10.000 fr. per are, wat de gangbare prijs is voor deze landbouwgrond. De eigenaars waren echter met deze prijs niet akkoord, zodat de stad diende over te gaan tot een gerechtelijke onteige ning. Zoals gebruikelijk stelde de Vre derechter, die terzake bevoegd is, een rechtskundig schatter aan. Op basis van de vigerende wet op de Stede- bouw besliste deze dat de gronden dienden beschouwd te worden als... bouwgrond. De eigenaars hadden immers een verkavelingsplan inge diend voor 10 a 11 bouwloten, gezien de terreinen gelegen zijn aan een goed uitgeruste weg.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 3