ffl Lil U s i. Mare Galle verklaarde zijn afwezigheid in gemeenteraad Opgelet voor distels de politie verbaliseert SPES voor achtste maai naar Polen Aalst«a quaint, little city» met «charm and style» MOET EB 61 ZAAI OP? Eten-:-plus Eten-:-plus Eten-:-plus g Eten-:-plus Eten-:-plus Etem-plus ,v :v ZO'N KANS KRIJGT U NIET IEDERE DAG. GOLF «GTI» GOLF CLS ZEER UITZONDERLIJKE PRIJZEN LAuöi vanzelfsprekend aan de zoutstraatpoort weer of d welkom ook op zon- en feestdagen lEven aanlopen, Igeen weer, altiji Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT Eten-:-pIusNieuwstraat 37, Aalst Onze zorg de ganse dag U wat lekkers aan te bieden. Eten-:-plusNieuwstraat 37,Aalst is er de ganse dag voor U 83/74 Nieuwe Gazet van Aalst - 5 augustus 1983 - 3 Daar waar in de vorige gemeenteraad de aandacht steeds getrokken werd door de lege stoel van schepen Antoon Blommaert, wordt het publiek sinds maart jongstleden gekonfronteerd met een andere lege stoel, deze van Minister Mare Galle. - -3. w -if Het natuurgebied van de Gerstjens te Erembodegem al een paar jaren stads- eigendom, is een prachtige plek voor wandelingen. Er behoort ook een mooie vijver bij maar die staat nu al een hele zomer omringd door metershoge distels, waardoor je nauwelijks tot bij het water kan. Normaal zorgen de stadsdiensten dat daar gemaaid wordt dit jaar echter is daar nog niks van te zien geweest Daar waar de Aalsferse brandweer er ernstig aan denkt haar hulpakties aan Polen stop te zetten, doet een andere Aalsterse vereniging SPES onverdroten verder. In het begin van de vakantie werd voor de achtste maal een lading kledij, geneesmiddelen, speelgoed, eetwaren en veertig matrassen naar het land van Walesa gebracht. Zoals de brandweer hadden de vijf rei zigers, onder leiding van kanunnik Staf Van de Vreken ook heel wat moeilijkhe den aan de grens tussen Oost-Duitsland en Polen. De tocht kon niettemin verder gezet wor den naar het seminarie van Pelphin, waar talrijke jonge seminaristen hun op leiding krijgen. Vervolgens werd doorge reden naar Chojnice, waar de veelbe sproken ikoon van O.-L.-Vrouw van Chestochowa op bezoek was. Hier kon- celebreerde kanunnik Staf Van de Vre ken samen met de hulpbisschop een mis 1800 cc injectie 112 din pk zwarte kleur met schuifdak en groene zonnewerende ruiten 1500 cc 5 versnellingen blauw metaal voor 20.000 gelovigen. Bij de offerande werden door de Aalsterse delegatie vier nieuwe kazuifels, een kelk, een ciborie en pateen als geschenk voor de nieuwe kerk aldaar aangeboden. De dag nadien kreeg de dekenij van Chojnice vier ton goederen toegewezen en aan de deken werd 200.000 fr. aan geboden voor de bouw van een kerk. Een andere bouwpastoor kreeg 50.000 fr., na dat hen vroeger reeds 100.000 fr. van SPES aangeboden was. Deze vereniging heeft trouwens nu reeds plannen om in het najaar voor de negen de maal naar Polen af te reizen. (MP) In een interview met de plaatselijke me dewerker van het Nieuwsblad verdedigt de bekende Aalsterse minister zijn afwe zigheid door erop te wijzen dat hij niet terzelfdertijd vragende en oordelende partij kan zijn. Als de Vlaamse Minister van Binnenland se Zaken komt het grootste deel van de behandelde dossiers later op zijn kabinet in Brussel terecht. Alles wat de begroting betreft, de personeelsformatie en alle ge subsidieerde werken - er zijn er geen andere want Aalst is deficitair - valt onder zijn voogdij. Mare Galle denkt er echter niet aan ontslag te nemen'als raadslid, integendeel. Volgens het vraaggesprek wil Galle, die bij de jongste gemeente raadsverkiezingen meer dan zesduizend stemmen haalde, hoe dan ook aktief blij ven in de Aalsterse stadspolitiek, maar is het uitoefenen van zijn ministeriële funk- tie enkel oen tijdelijke onmogelijkheid om de raadszittingen bij te wonen. Een mi- nisterfunktie is echter meestal tijdelijk, en het is eerder uitzonderlijk dat de minister reeds vier jaar en vier maanden de voog dij over de gemeenten uitoefent. Mare Galle ontkende trouwens niet ambities op het lokale politieke vlak te koesteren Realisaties Minister Galle wijst vervolgens op een aantal verwezenlijkingen die hij reeds voor Aalst kon bewerkstelligen. Zo zorg de hij dat Aalst steeds gul bedeeld werd door het Hulpfonds van gemeenten bracht hij de Vlaamse Waterzuiverings maatschappij naar zijn woonplaats, en zorgde hij voor de afhandeling van het dossier van de Zwarte Hoekbrug. Ook de nieuwe gebouwen van het Ribto aan de Molendreef en het nieuwe ziekenhuis worden in de lijst vermeld. Minder gelukkig is Mare Galle duidelijk met de klassering van het stationsge bouw dat hij een Far-Westranch in Hol- lywoodnepstijl noemt De klassering remde volgens hem de vooruitgang af, wat ook kan gezegd worden van de ge klasseerde Heilige Geestkapel in de Kat- testraat. Ook over het niet realiseren van een ondergrondse parking op de Graanmart en het gebrek aan sociale woningen er gert de minister zich Ondertussen heeft reeds één van zijn op merkingen (over de ruine van de H. Geestkapel) reeds reakties uitgelokt van de WAK. Maar daarover elders meer in dit weekblad (MP) Als bij toeval komen er soms toeristen naar Aalst, waarvan de uitstraling een oud zeer is. Oostvlaamse toeristische folders vergeten Aalst o-zo- vaak, en klap op de vuurpijlAalst komt ook niet voor in het pakket zomerrallies, ingericht door de BRT-aktie openbaar vervoer. En toch... soms zakken toeristen af. Zo deed in het najaar '82 de Amerikaanse Vigelis Aune uit New-York Aalst aan. Haar nabeschouwingen - op ons verzoek uitgeschreven toen ze reeds goed en wel thuis was - vindt U hieronder vertaald Ge zodj zeggen... «tnduutnduutmortuuttuut»(gerokt dor mor woys ooit zee) en 'k weit dat da gien olsjters 'n es, mor da komt omdammen zu dicht teigen Brabant liggen hein En wa da'k na foytelèk wa zeggen, dad es dat er zuveil woorhèd zitj in 't gein dat er van boer tot boer (of va mensj tot mensj) oevergeleiverd werd en woor dat er attoyd gin reikenink meh 'n g'haven 'n werd Sertoe oever 't weirAllei. zé na ne kier serjeis aal 't gein dammen kennen oever sommegste planten die goed of slecht zen ver didde of 't gein on wie hemmen da te danken On't gein dat de boeren (de mensjen) va vooir op zoeng overgemokt hemmen. En 't gein da'k va kinsjbien af geleizen hem in den almenak va Snoek, meh aal die reimkes en gezegdes oever 't weir en zoei, va woor kommen de die allemool Hein Vroeger joren 'n hooin de mensjen gienen teivei of giene radio woord dat er heer van alles woysgemokt wird oever millibaar en sikionen en antisiklonen en depresjes en aal die klodden woor da z'heer op den dier zelf nimmer ooit 'n verstoon... En ze stoaken heren neis booiten - en z'ondervonten 't zelf on heer oygen. en z'n schreiven nimmendalen op zee... ze gaoven dad oever on heer kinjeren en de die op heren toer oeik. En as 't er iet was da nie 'n klopten, wird da van de laj geveegd... En booiten dat er naa 't ien en 't ander on 't veranderen es omda ze ghiel de sirk nor de vontjes on't helpe zen meh aal heer vergif en stank en ander vooileghèd da z'ons opsolferen, moen ek zeggen da ghiel dennen almenak van ons veiravers zjust es En in de weiken dammen allemol in vakanse geweist hemmen en dat de bakkers en de bienhavers en aal de stielemans oeik weg woren. hem ek door azoei ne kier allemol op gepeisd. En 'k hem er op 'n ander nog ienegte boygelierd... Da 't goe weir zal werren as de zwollemen hoeig vliegen en dammen ons on lénk weir meige verwachten as ze lieg vliegen, da wedj ailemaan. En tèn meige ze naa nog in de radio afroepen dat dad allemol mor zjiever es en dat de zwollemen da ni beiter 'n weiten as Pien (woor da'k steirk on twoyfel) en dat da zjust mor es omda de klein bizjekes tèn lieger (of hoeiger) vliegen en dat de zwollemen achter die klein bizjekes zitten mén oeirVa lank veir da Pien geboeren es en van veir da 'z allemol die klodden van die millibaars afriepen hemmen ons veiravers der toch al 't heer kennen ooitroapen Mor as ge azoei ne kier op de vrèmden gotj, door kejje oeik nog iet lieren. En 'k hem dad opgeschreiven en 'k moen zeggen, ze zén op 'n ander azu slim in heren almenak as ba ons. Want letj er ne kier op as ge 's aoves de flieramooizen zie vliegen, awei, zé mor zeikes 's anderdaos goe weir As de vliegen azoei beginnen op aa te plèkken, dagge ze pekanst van aa nimmer 'n kentj kroygen en da z'a op den dier zelf beginnen zeinewègteg te maoken, as de katten gralèk ongediereg werren en d'honnen oeik ooit heren gewoeinen doeng beginnen te zen zè mor zeikes dat er onweir op komst es. En onweir hemmen al genoeg g'had peis'ek. Goe weir oeik. wajjer 'n hemmen gie klaogen g'had van de joor, mor ver moy 'n moete ze der nog ni meh ooitschien zee En omda'k hier al ne ghielen toyd 'n ambetante vlieg moete va moy wegjaogen hem... Mor alia, 'n lodj ons ni klaogen hein De wintjer dierd al lank genoeg, lodj ons nog 'n betje profeteiren van 't goe weir dammen allicht nog zelle kroygen en nog ne kier ons soevenirkes opholen van aal 't gein dammen meigemokt hemmen van de zoemer. En tot den noste kier hein... PETJEN i t_J loczi u Raadpleeg uw VA.G -dealer voor Audi en Volkswagen. I Autobedrijf Europe NV Gentsesteenweg 87, 9300 AALST S 053/21 41 84 - 21 77 28 «Ik was blij toen ik in Aalst aankwam. Waarschijnlijk kwam dit omdat ik werke lijk Parijs wilde verlaten en omdat ik op weg naar huis was. Ik moet bekennen dat ik genoot van mijn kort bezoek aan Aalst. Aalst was een bijzonder stadje, waar men nog mooie, historische gebouwen zoals het stadhuis kan bewonderen. Naast de charme en stijl die deze ge bouwen uitstralen, waren er ook de nau we, gekasseide straatjes, die enig zijn voor Europa. Dat iedereen er haast met de fiets rondtoerde, vond ik heel fijn. Ik moest onvermijdelijk denken hoe lui en in welke armzalige toestand de meeste van onze stedelingen zich bevinden. Maar de fysische kenmerken van een streek zijn niet de belangrijkste. Het is eerder de sfeer die er heerst, die ge woonlijk de persoonlijkheid en de aard van het volk weergeeft. Daar ik altijd graag de mensen gadesla, deed ik dit nu ook in Aalst. Al dadelijk waren de mensen hartelijk en vriendelijk. Toen ik pas toe kwam en in HAK zowat op mijn eentje zat, begon een lieve dame met me te praten. Ik voelde dadelijk dat ik er wel kom was. Dan keerde ik huiswaarts naar mijn vriendin en haar familie, die ge woonweg fijne lui waren. Nadat ik de volgende morgen de omge ving een beetje verkende, ontmoette ik mijn vrienden bij het middagmaal in een restaurant voor natuurvoeding. Wat we er aten herinner ik me niet meer. In elk geval was het heel goed. Eigenlijk was het meer de sfeer van het huis die enig was; mijn vrienden die de uitbater ken den, hielpen de tafel afruimen na de maaltijd. Ik had nooit gezien dat klanten de kelner hielpen, of ze hem nu kenden of niet. Het was weer een nieuwe en aan gename belevenis. Maar het bezoek aan een geschenken winkel was echt de hartelijkste ervaring. Daar verkocht men allerlei nieuwe en on gewone dingen. Toch zijn zo'n winkels nagenoeg dezelfde, waar je ook gaat. Terwijl er altijd interessante en originele artikelen te vinden zijn, had deze iets wat men in' de meeste andere niet kon vin den een vriendelijke verkoopster. Het meisje dat er werkte, moest de liefste verkoopster zijn. die ik ooit ontmoette. Het gaf niet dat ik geen geld had om iets te kunnen kopen; ze sprak met mij en toonde me alles wat er in de winkel te zien was. De meeste verkopers die ik om het even waar ontmoet heb, laten je altijd in de steek van zodra ze merken dat je niet van plan bent iets te kopen. Ze hou den er niet van hun tijd verder aan jou te besteden. Deze persoon daarentegen was nu helemaal anders; integendeel vroeg ze me het winkelregister te teke nen, en stelde ze voor even de artikelen in de winkel te bekijken (wat echt heel mooi was). En wanneer je dan rondkijkt, volgen de meeste verkopers je als bloed honden omdat ze denken dat je iets zal stelen. Hier was ik vrij om naar hartelust rond te slenteren Het is heerlijk om zien dat mensen elkaar nog vertrouwen en vriendelijk tegen mekaar zijn, het draagt bij tot het versterken van je geloof in menslievendheid. Da's wat ik in Aalst meemaakte. Ik ge noot ervan...». Dank aan Elke Van den Broecke en Hans Dauwe. (P D.) co p Pk

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 3