V.V.V. De Faluintjes gaat nieuwe wegen op The Coffee Wine Bar Koffie DE PAEPE Wijk Drievelden wordt milieuvriendelijker Onder de Belforttoren Altijd hetzelfde J '"tm* Nieuwe Gazet van Aalst 5 augustus 1983 5 Molenstraat 77 AALST Ter gelegenheid van de opening van THE COFFEE and WINE BAR nodigen Ignace en Marie-Claire klanten, vrienden en kennissen uit voor een drink en een pittige snack op zaterdag 13 augustus vanaf 19u.30 Molenstraat 77 AALST Als steeds verkrijgbaar: vers gebrande koffie wijnen en likeuren thee Reber specialiteiten HOMETRAINER in perfekte staat. Alles op en aan. 1/2 prijs. 053/21 52 61 ti'** 1 .VK* ^aAeriAcu^/aavo X Sinds 1970 heeft de V.V.V. De Faluintjes baanbrekend werk afgelegd voor het behoud van het natuurlijk en kultureel erfgoed van wat algemeen de Faluintjes- streek genoemd wordt, bestaande uit de gemeenten Moorsel, Meldert, Baarde- gem en Herdersem. Via de jaarlijks terugkerende Pikkeling, die afwisselend op een boerderij van deze vier Aalsterse deelgemeenten plaatsheeft, werd gaande weg de grote massa gesensibiliseerd voor het natuurschoon en het landelijk leven. Zonder twijfel is men in dit opzet uitstekend geslaagd. Maar te oordelen naar wat gezegd werd op een perskonferentie die de bovenvermelde Vereniging voor Vreemdelingenverkeer even voor de grote vakantie organiseerde wil men nu nieuwe wegen opgaan. Nog meer dan voorheen wil men de Faluintjes toeristisch propageren en uitbouwen. Hiervoor werd een prach tige brochure uitgegeven, waar naast een voorstelling van de V.V.V. zelf, eveneens een overzicht gegeven wordt van het ontstaan en de geschie denis van de Faluintjesstreek. Nieuw is de ongeveer 20 km. lange Faluintjesroute, uitgewerkt door Paul Stockman en Jos Lambrecht, waarbij men zowat alle bezienswaardigheden van de streek aandoet. De bedoeling van de samenstellers van deze route, is deze weg, zoals zovele anaere, te laten bewegwijzeren met de hulp van de provinciale overheden. Voor het eerst werd eveneens aan dacht besteed aan de Faubourgjaar- markt in Saardegem, die bestaat sinds 1887, en in de gastronomie in de Faluintjesstreek met de voor velen bekende faluintjestafel, de oude graanjenever, en niet te vergeten de hopscheuten. Toekomst Het belangrijkste van de nieuwe bro chure lijken ons ongetwijfeld de toe komstplannen van de V.V.V. De Faluintjes. Zwaartepunt hierbij blijft de Pikkeling, die niet meer weg te den ken is in de toeristische kalender van België. Dit feest is onafscheidelijk ver bonden met de boerderij, vermits de boer de historische bouwer is van het landelijke kultuurlandschap. In dit kader wil de V.V.V. de komende jaren ijveren voor een inventarisatie van alle historische landbouwbedrij ven in de Faluintjes, tegelijk met een plan voor onderhoud en restauratie. Ook het landschap wordt niet verge ten. Het behoud van de Kravaalvelden aan de rand van het gelijknamig bos mie de paepe vindt de V.V.V. dan ook wezenlijk. Voor het Kravaalbos zelf, dat jaarlijks door duizenden wandelaars bezocht en ontdekt wordt, wil men een spe ciaal statuut. Hierbij zou er een over eenkomst met de eigenaars moeten afgesloten worden, waarbij de gemeenschap enkele belangrijke taken ten haren laste zou nemen zoals bewaking, regeling van de toegang, advies inzake bosbeheer en onder houd van bospaden en uitrusting. Van de eigenaars wordt dan verwacht dat ze hun akkoord betuigen 'met een plan van wandelpaden en de verwijdering van in het bos onesthetische afsluitin gen. Verrassend was ook dat men in de Putstraat, nr 1aan het Meldertse dorpsplein een prachtige oude schuur gehuurd heeft, die zal dienen voor de opvang van klassen en groepen. Tegelijk zal deze ruimte worden gebruikt als museum voor de werktui gen van de V.V.V, die nu her en der verspreid staan. Op de weg tussen Meldert-Dorp en Kravaal ligt de Zavelput met prachtige specimen kalkzandsteen. Om dit gebied van 3 hektaren te vrijwaren van vervuiling en vervreemding wordt een overeenkomst voor rekreatief gebruik met de eigenaar afgesloten. De vereniging voor vreemdelingenver keer wil eveneens met alle mogelijke' middelen ijveren voor het zuiver hou den van het beekwater tussen Kravaal en Molenvijver. De vervuiling van de beken is trouwens één van de grote problemen van de Faluintjesstreek. De V.V.V. De Faluintjes, en inzonder heid haar voorzitter Lambert Van de Sijpe, hebben zich steeds sterk verzet tegen het idee van een kinderboerde rij, dat men te artificieel vindt. Steeds was men voorstander van het open stellen en toegankelijk maken van een in funktie zijnde boerderij, waar zowel gebouwen als mensen en dieren een funktie hebben. Als eerste stap naar deze doelstelling werd een overeen komst afgesloten met een bezoek- boerderij, gesitueerd in de Achter straat 16 te Meldert. Om de Faluintjes winter en zomer toe gankelijk te maken wil men dringend ook de verharding van enkele land- bouwwegen, evenwel zonder slijtlaag. Terzake wordt een plan uitgewerkt. Ook aan de beplanting van talrijke straten en aan de Faluintjesroute zelf wordt gedacht. Een oud probleem is de fietsroute in de bedding van het Leirekesspoor en de aanleg van een uitzonderlijk fiets pad in de Affligemdreef. Ondanks tal rijke ministeriële beloften is hiervan nog niets in huis gekomen. Met de hulp van de stad Aalst wil de V.V.V. nu zelf een deel realiseren. Ook aan een ruiterpad wordt gedacht, dwars door de oude Faluintjesvallei. Tot slot weze nog vermeld dat met de eigenaar van het Waterkasteel een overeenkomst uitgewerkt wordt om dit unieke lustprieel toegankelijk te maken op afspraak en onder begelei ding. Ook de restauratie van kunst schatten, zoals de schilderijen van de H. Gudulakapel mag volgens de V.V.V. niet talmen. Op de perskonferentie werd eveneens duidelijk dat de V.V.V. zich blijft ver zetten tegen elk storend element in kuituur en landschap van de streek. Op een vraag over de organisatie van motorcrossen werd aldus geantwoord dat de V.V.V. zich radikaal verzet tegen elke vorm van geweld. De V.V.V. is immers voorstander van zachte rekreatie, wat van motocros sen niet kan gezegd worden. Nochtans werd er nogmaals aan herinnerd dat de V.V.V. slechts een toeristische vereniging is, zonder wer kelijke machtstrukturen om direkt grondige veranderingen te kunnen aanbrengen. Voorlopig moet men zich op enkele cruciale punten, zoals ste- debouw, watervervuiling, motocros sen, enz. beperken tot verbaal verzet, en tot het bewerken zoals in het verle den van een mentaliteitsverandering. (M.P.) Het programma van de jaarlijkse 21 -juli-viering is dringend aan hernieuwing toe. leder jaar beperkt de nationale feestdag zich tot het organiseren van een Te Deum in de St.-Martinuskerk en tot een bloemenhulde aan het monument op het Vrede plein en aan dit van de onafhankelijkheidsstrijders van 1830 op het stadhuis. Zelfs een koncert van de harmonie De Oude Garde op de Grote Markt is nu niet de manier om de grote massa te lokken.. Wanneer zal men ook in Aalst eens. zoals in bijna alle Franse steden en dorpen, de nationale feestdag uitbouwen tot een werkelijk volksfeest met bals, vuurwerk, enz In haar jongste infoblad protesteert de Werkgroep Leefmilieu Aalst (WLA) tegen de inplanting van nieuwe hoogspanningspilonen in het Denderland te Herdersem. De onteigeningen voor de bouw van deze pilonen zouden aan de gang zijn, alhoewel de leefmilieuverenigingen, waaronder Raldes steeds aangedrongen hebben op het onder gronds aanleggen van hoogspanningsleidingen. Dit blijkt echter fininancieel en ekono- misch niet haalbaar. Volgens WLA kan de schade en de hinder van een hoogspannings lijn van 380.000 Volt zeer groot zijn. Nog in de WLA-info wordt Burgemeester Uyttersprot gefeliciteerd voor zijn be slissing tot het verbieden van de 12 Uren van Aalst. Zoals bekend had de Aalsterse Leefmilieu vereniging hiertegen vorige maal heftig geprotesteerd, zodat de Burge meester met zijn nieuw besluit 100 kan rekenen op de sympathie en de steun van WLA. «Het getuigt naar ons oordeel alleszins van heelwat politieke moed om een dergelijke beslissing te nemen» aldus WLA. In een brief aan leefmilieuminister Jan Lenssens informeert SP-gemeenteraadslid Eddy Dierickx uit Hofstade naar de vaste belofte van toelage voor de bouw van het nieuw waterzuiveringsstation van Aalst. De stad Aalst, die voor deze werken opdrachtgevend bestuur is, heeft reeds in december 1982 een gunning aan de NV J. De Nul. De Provinciale Technische Dienst verklaarde zich ondertussen met deze gunning akkoord. Volgens Dierickx kan de bouw van het zuiveringsstation zorgen voor een grotere tewerkstelling binnen de verzwakte bouwsektor in het Aalsterse. Anderzijds wordt er nogmaals op gewezen dat uit studies blijkt dat de Dender vanaf Aalst volledig dood js. Tot slot stipt Dierickx nog aan dat Minister Lenssens zelf ondertussen in Dendermonde reeds de eerste steen legde van een nieuw zuiveringsstation, terwijl deze stad toch meer stroomafwaarts ligt en men volgens de logika zou mogen verwachten dat men de vervuiling bij de bron aanpakt. De 11 juli-viering te Aalst is tot op de draad versleten. Ondanks een vrij talrijk publiek kon het spektakel toch moeilijk boeien. Wanneer gooit men het eens over een andere boeg We betwijfelen niet de verdiensten van de diverse deelnemers, maar we denken dat de bestaande formule echt moet herdacht worden. Pater Schuermans laten de feestrede houden vonden we een goed idee. Een plaatselijke spreker kent tenslotte de noden van de streek. (OJ) Door een inwoner van de wijk Drievelden werd aan het stadsbestuur gevraagd de wijk kindvriendelijker te maken door het aanleggen van 7 verkeersdrempels, een nieuw plantsoen en beplantingen. Na een onderzoek ter plaatse werden drie voorstellen geïnformeerd, waaruit het schepenkollege een zuinige, maar toch fraaie en afdoende oplossing koos. Deze oplossing houdt in dat het ver- P!e__v/erken wor"den geraamd op keer in de Guido Gezellestraat afge remd wordt door het aanbrengen van vijf haakse parkings en twee bloem bakken. In de Kruisveldstraat wordt het verkeer afgeremd met één bloem bak. Op een bestaand plantsoen in de Guido Gezellestraat worden twee hoogstammige fruitbomen geplant, terwijl een bestaand plantsoen in de Kroonstraat verfraaid wordt met vijf heesters. 33.700 fr.wat veel goedkoper is dan de inwoner zelf voorstelde. Het dos sier wordt trouwens door het departe ment van leefmilieu overgemaakt aan openbare werken, die voor de uitvoe ring in eigen beheer instaat. Anderzijds zal de verkeerskommissie onderzoeken of verkeersmaatregelen zoals het aanbrengen van verbodste kens «uitgezonderd plaatselijk ver keer» de reeds vermelde oplossing moeten aanvullen. (M.P.) ^e/c^i/cuz/Aüi^eriy esv =/esun^e*t< ej<geAe*iri(fesis cuclc^, /eMesi&Me#geAe#in^, ifiajfias d'/tcuiA; ^cuiAe/^esA/ weel ute/ /tcuic^ 053/77.5-/.34

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 5