aalsters ELFI Frans Wauters, Gaston Van den Hauwe en Victor Steenhaut 25 jaar lid feestkomitee Houtmarktbij kaarslicht Onder de Belfortloren Aalsterse zegswijzen Kinderschoenen Jaarheursflitsen 't Soete Huijs Haast ongemerkt vieren drie leden van het Aalsters feestkomitee dit jaar hun zilveren lidmaatschap. In 1958, het jaar van de wereldtentoonstelling werden Frans Wauters, Victor Steenhaut en Gaston Van den Hauwe voor de eerste maal verkozen, de eerste twee namens de SP, de derde namens de CVP. Viktor Steenhaut Frans Wauters Gaston Van den Hauwe Het feestkomitee vertoonde toen veel gelijkenis met het huidige. Een sche pen, in casu de schepen van open bare werken, Gilbert Claus, was auto matisch voorzitter van de belangrijk ste stedelijke adviesraad. Hierbij werd hij bijgestaan door een feestbestuur- der. Deze funktie werd gedurende korte tijd waargenomen door Marcel De Bisschop, die op zijn beurt opge volgd werd door Walter Van Herre- weghe. Twaalf jaar lang namen sche pen Claus en Walter Van Herreweghe de leiding op zich. Slechts met de koalitiewijziging in 1970 kwam er een kentering in de werking van het feestkomitee. Toen werd immers in de persoon van Fons Singelijn een aparte voorzitter aange duid. Na diens Dlotselinq overlijden werd hij gedurende een korte perioae, tot bij de volgende gemeenteraadsver kiezingen, opgevolgd door zijn schoonbroer André Doorns (de hui dige schepen) en zoals bekend was het de afgelopen zes jaar Frans Wau ters himself die de leiding van het komitee op zich nam. Het spreekt voor zichzelf dat de drie jubilarissen heel wat beleefden in de afgelopen vijfentwintig jaar. Karnaval groeide stilaan uit tot een unieke stoet, enkel bestaande uit plaatselijke groepen, die met elkaar begonnen wedijveren in pracht en praal. Ook de evolutie van de jaarbeurs is interessant. In 1959 werd deze beurs nog georganiseerd in een tent op de Hopmarkt. Men beleefde toen een unieke zomer, ongeveer zoals de hui dige, waardoor vrijwel alle gebeurte nissen in open lucht konden plaats grijpen. In de winter van 1959 op 1960 kocht de stad Aalst de oude fabrieken van de Couverturen in de Schoolstraat"aan. Meteen was er een afgesloten ruimte beschikbaar waar telkenjare de jaarbeurs kon plaatsgrij pen. Jaren later was er even paniek in het feestkomitee en bij schepen van de middenstand, wijlen Benoni Rin- goir, toen deze fabriek, die nu gebruikt wordt als werkhalle door de karnaval- groepen, verhuurd werd aan de firma Diddens en Van Asten. Gelukkig kon men echter onmiddellijk de huidige Keizershallen, algemeen bekend als Kapiteintjes, aankopen. Meteen was het plaatsprobleem voor de Jaarbeursstanden voor jaren, zoniet voor generaties lang opgelost. Corum Alostum Imperiale Het spreekt voor zichzelf dat de drie jubilarissen met vreugde terugdenken aan hun pioniersjaren in het feestko mitee. Toen was er nog geen sprake van Groot-Aalst en vormde het Feest komitee nog een ware vriendenkring, bestaande uit 27 leden. Met de fusie werd dit aantal gebracht op 43 terwijl men nu teruggevallen is tot 30 man nen en vrouwen. Terwijl Victor Steenhaut zich in het verleden steeds tot zijn lidmaatschap aan de adviesraad zelf beperkte, waren de twee andere leden ook pio niers op een ander vlak. Zo stichtten Frans Wauters en Gaston Van den Hauwe tijdens het eerste jaar dat de jaarbeurs in de Keizershallen piaats had het alomgekende Corum Alostum Imperiale, dat Aalst sindsdien een ontelbaar aantal karnavalliedjes bezorgde. Op een bepaald moment waren zij ook van mening dat de leden van hetfeest- komitee zelf verkleed in de karnaval- stoet moesten lopen. Naar analogie met hun eerste uitbeelding werden zij de Clochards genoemd. Deze clo chards, waarbij in het begin Simon D'Hondt, maar later ook Odilon Mor tier, Frits Vander Stockt en William Boulembercq kwamen, zorgden steeds mee voor de pittige Aalsterse noot in de karnavalstoet. Tot slot weze nog vermeld dat de heren Wauters en Van den Hauwe ook nog lid zijn van de al even bekende Draeckenieren. Geen van de drie weten op dit ogen blik of zij dit jaar nog zullen gevierd worden voor hun onbaatzuchtige 25- jarige inzet in het feestkomitee. Indien dit toch nog zou gebeuren, zullen wij beslist nog de gelegenheid hebben om hun zilveren «feestkomitee» carrière terug te komen. (MP) Het apart opstellen van de verbruikersstanden schijnt een groot sukses te zijn. Er is slechts één nadeel, namelijk het feit dat men er geen sluitingsuur meer kent. Naar wij vernamen zijn sommige standen immers tot vier, vijf of zelfs half zes 's morgens open gebleven. Misschien kan men volgend jaar wel verplich ten dat deze standen op hetzelfde duur moeten sluiten als het einde van de spektakels zelf. De laatste dagen van de beurs liep de spektakelzaal, mede dankzij de aan geboden spektakels, zoals Rob de Nijs en Will Tura •.""er goed vol. Hier door werd het mogelijk een deel van de achterstand van het aantal bezoe kers, dat vooral in het begin van de week opgelopen was, in te halen. Meteen werd volgens velen nogmaals het bewijs geleverd dat het publiek mits het aanbieden van degelijke spektakels, toch nog de weg naar de Jaarbeurs en naar de Keizershallen terugvindt. Dat er dit 1983 in de jaarbeurs heel wat minder bezoekers waren dan vorige jaren, was alge meen geweten. Groot was echter de verrassing bij toen bleek dat er op vrijdagavond, om streeks 20 uur nog maar 20.000 bezoekers de weg naar de Keizershallen ingeslagen waren. In 't Aalsters Kuituur is een groot woord waar vele onzer beleidsmensen de mond van vol hebben. Een plaatselijke politieke partij schreef het in 1976 in haar voornaamste verkiezingsslogan en onze zogenaamde kulturele raad heeft al heel wat inkt doen vloeien. Vooral door niets te doen. Honderden stadsgenoten staan daarenboven aktief, belangeloos en waardevol in één of meerdere van onze haast ontelbare verenigingen. In de bevolkingslaag die het meest een beetje beschaving kan gebruiken dient nochtans eerder een achteruitgang vastgesteld. Zo werd in de zestiger jaren door het Feestkomitee bepaald dat de kandidaten voor de titel van prins karnaval in hun verkiezingstoespraak het bewijs moesten leveren dat zij ook bij machte waren onze taal beschaafd uit te spreken. Wie zich geroepen voelde om als «ambassadeur van Aalst» uitgezonden te worden, kan toch de onverstaanbare barbaar niet uithangen als hij een stad als Aalst beweert te vertegenwoordigen. Ik weet wel dat het dialekt een waardevolle uitdrukkingsvorm is in meerdere omstandigheden, en tijdens de Jaarbeurs kregen wij daarvan een nieuw bewijs de aalsterse sketch op de Capiau-avond van Francine De Bolle en Odilon Mortier was een pareltje dat in het ABN onmogelijk tot volle recht kon komen. Maar kuituur en schoonheid blijven het principe inhouden van een be schaafde taal. Het Feestkomitee zou dat oud reglement best opnieuw opdiepen. In diezelfde Jaarbeurssfeer denk ik terug aan twee komitee-leden die een meter- hoge Chinese vaas kadeau kregen toen zij in de vijftiger jaren amper vijftien jaar lid waren van het stedelijk Feestkomitee. Dat waren Gustaaf De Stobbeleiren Benoni Ringoir. Toen later anderen eveneens vijftien jaar lid waren kraaiden haan noch kat. Maar zopas mochten drie leden hun 25-jarig lidmaatschap herdenken. Welis waar enkel in strikt intieme kring van de eigen huiskamer met zijn tweetjes. Zo sloven inderdaad Frans Wauters, Gaston Van den Hauwe en Victor Steenhout zich al een kwarteeuw af voor de feestende gemeenschap van Aalst. Zonder haan, zonder kat, zonder Chinese vaas. Zelfs geen vermelding in de toespraken bij de opening. Het had nochtans niets gekost, nietwaar, indien in één van die toespra ken iemand gezegd had «Frans, Gaston en Victor, voor als het onvoorstelbaar vele dat gij voor ons gedaan hebt, voor al die initiatieven die duizenden Aalste- naars ontelbare keren de rijkdom van de lach hebben bezorgd, de veiligheid dat zoveel waarden in goede handen waren, dank, hartelijk dank». De Panoramist. Nieuwe Gazet van Aalst - 2 september 1983 5 De mensen die op 28 augustus laat of beter in de vroege uurtjes thuiskwamen (wonenden in de omgeving van de Houtmarkt) en die het licht wilden aansteken zullen wellicht naar de zekeringen gaan kijken zijn en zullen dan gemerkt hebben dat er geen stroom was. Inderdaad omstreeks Ou. 45 werden er op de Houtmarkt vier zekeringskasten omvergereden en totaal vernield. De mensen van Intercom zijn dadelijk aan de slag gegaan. Pas zondagmiddag was alles hersteld en in orde. Er zijn er toch nog die werken, echt werken dan. (JC) Reeds meerdere malen werd gewezen op het totaal ontbreken van enige animatie op de verkeersvrije Grote Markt. Een 14-tal dagen geleden kon men echter een ander uiterste meemaken. Een kledingwinkel uit de Nieuwstraat heropende zijn deuren, en dit werd de nodige luister gegeven. Hiervoor werd beroep gedaan op een vrije radio, die echter dergelijk lawaai produceerde, dat een rustig gesprek op een terrasje van een café niet meer mogelijk was. Wij weten niet of het stadsbestuur hiervoor toestemming gegeven had, noch wat de prijs was, die de privé handelszaak diende te betalen om de ver keersvrije markt af te huren. Naar Schepen van kuituur en toerisme Chris Lievens-Borms mededeelde werd de toeristische folder van de stad Aalst nog niet helemaal vernieuwd, omdat er nog een zeer grote voorraad bestaat van de oude folder. Hierdoor heeft men zich na de bestuurswisseling enkel beperkt tot het vernieuwen van de kaft. Éénmaal de voorraad uitgeput, is het wel de bedoeling van de schepen om de ganse toeristische folder in een nieuw kleedje te steken. Terloops weze vermeld dat afgelopen vrijdag de vader van schepen Borms plotseling overleed. Dit was trouwens de reden waarom de schepen niet aanwezig was op de Aalsterse avond in de Keizershallen. De vader van Chris Borms was, als oud-kolenhandelaar een zeer bekende figuur in de St.-Annaparochie. Namens dit weekblad bieden wij de schepen van kuituur en onder wijs en haar familie de blijken van onze innige deelneming aan bij dit onverwacht overlijden. De Aalsterse SP heeft een motie goedgekeurd over het kernafvaltransport. In deze motie wordt o.a. een oproep gericht aan alle milieulievende mensen om transporten over het grondgebied waar ze wonen te signaleren aan de plaatselijke overheid. De burgemeester hebben immers de wettelijke bevoegdheid om de kernafvaltransporten te verbieden. Hierbij wordt in de motie verwezen dat het verbod dat SP-burgemeester Frank Van Acker uit Brugge ongeveer een jaar geleden uitvaardigde, en waarbij meteen de aandacht van de publieke opinie op dit probleem gewezen werd. Bethunelaan 45 Gentsestraat 70, AALST l .co ue Tel. 053/21 47 26 Rijke keuze aan antieke en landelijke meubels in eik, olm, fruithout en alle soorten den o.a. vitrine-, boeken- en kleerkasten, commodes, dressoirs, tafels, stoelen en banken, bedden, enz... Vrjjteeidsstraat 44; UJ300 Aalst Tel. 053/21 35 34

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 5