UE Café 't Landhuis Verbond Kristelijke Werkgevers met Karei Van Miert als gastspreker PELZEN COPPENS MOET ER 61 ZAAI OP? Toeristische dienst Aalst start met nieuwe lei Nieuwe Gazet van Aalst - 28 oktober 1983 - 3 Pelzencentrum Dorp 29 053/77 49 62 9440 EREMBODEGEM-AALST Ambachtelijk bontbedrijf met fabrieksprijzen Maatwerk Modieuze snit Verwerking in eigen atelier Alle pelsherstellingen De specialist in pelsgarnituren en pelsmantels, pelsvesten in alle pels soorten. 'T RIKT AL Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT Grote Markt, Aalst 21 17 88 uit sympathie Naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van het VKW, werd in het Aalsters stadhuis, SP-voorzitter Van Miert uitgenodigd als gastspreker. Deze voordracht kadert trouwens in een reeks van colloquia in diverse Vlaamse steden, waar telkens één voorzitter van een Vlaamse partij zijn visie op de eko- nomische toestand mocht verduidelijken. Van Mjert speelde dus duidelijk op verplaatsing, zoals hij dat trouwens zelf terecht opmerkte. De voordracht werd ingeleid door de voorzitter van het VKW, die uitlegde hoe dit VKW het ondernemingsschap in een ruime zin beschouwde maar wel steeds vanuit een christelijke visie op mens en maatschappij. Het thema van dit jaar was voor het VKW de ekonomische krisis en de voorzitter vermeldde ook even de andere voordrachten in andere cen tra. Hij vergeleek tenslotte politici met bedrijfsleiders, die zich vooral nu in grote moeilijkheden bevinden, net zoals de bedrijfsleiders. Dan begon Van Miert aan zijn boeiend, maar vaak ook te uitvoerig en erg moeilijk te volgen betoog. Hij maakte een analyse van de krisis waarbij hij opmerkte dat het moeilijk was om voor die krisis een oorzaak aan te duiden. Toch onderstreepte hij de werkloos heid als een enorm probleem, met daarbij de enorme hoge werkloos heidscijfers bij jongeren (1/3 van hen heeft geen job). Voor Van Miert is vooral de snel dalende binnenlandse vraag de oorzaak van het dalen van de industriële investeringen (en dus ook van de werkloosheid). Ook de klein- handelsomzet is met 7 teruggelo pen, in vergelijking met het vorige jaar. De SP-voorzitter meent ook dat het onmogelijk is om die deflatie tegen te gaan of op te vangen met uitvoer. Voor het ekonomisch herstel, meent Van Miert, moet men op korte termijn breken met de vicieuze cirkel (stijging werkloosheid, teruglopen van koop kracht, teruglopen investeringen, terug stijging werkloosheid) en tot een herverdeling komen van de beschik bare arbeid. De konkrete uitwerking zal wel moeilijk zijn, beweert Van Miert en de verwezenlijking moet op interna tionaal vlak gebeuren. Een politieke van deflatie en konkurrentie is volgens Van Miert in elk geval niet de goede. Men moet eerst en vooral de arbeids duur verminderen, aldus de SP-voor- zitter, wat overigens slechts zijn impakt zal hebben op de werkloosheid als dat met grote stappen wordt aan gepakt. Dan nog zal men slechts 250.000 plaatsen kunnen kreeëren, wat volgens Van Miert veel te weinig is. De financiering daarvan mag vol gens de spreker zeker niet door defla- toire effekten (kosten afwimpelen op p.v.b.a. A/;! I*. i Karei Van Miert, Voorzitter van de SP, tijdens zijn voordracht in de feestzaal van het Stadhuis. CJC) werkgevers) of inflatoire effekten (kos ten op de staat afwimpelen) gebeuren. Ze moet gebeuren door de bedrijven zelf, waardoor die dan geen loonsver hoging meer kunnen toestaan, door de inkomenstrekkers waarbij men dan de kleine inkomens moet sparen, en tenslotte door de vermogenden. Naast een vermindering van de arbeidsduur moet men volgens Van Miert ook tot een ekonomische relance komen door nieuwe investe ringen, die evenwel niet noodzakelijk naar werkgelegenheid zullen leiden. De overheid moet zelf initiatieven nemen en optreden binnen een selek- tief expansiebeleid in de internationale gemeenschap. Ook moet de overheid private investeringen steunen, maar dit moet beter gecoördineerd worden. Tenslotte moet de koopkracht worden verhoogd, argumenteert de SP-voor zitter, zodat men zeker de lagere inko mens niet verder mag aantasten. Met deze bedenkingen rondde Van Miert zijn betoog af, een betoog dat je trouwens slechts kon volgen als je erg op de hoogte was en er dan nog in slaagde om 100 gekoncentreerrd te blijven, wat niet zo makkelijk was, gezien deze spreker niet meteen zo'n boeiende verteller bleek te zijn (hij leek wel plankenkoorts te hebben in deze vreemde bijt). Na een slotwoord van de voorzitter van het VKW, konden de aanwezigen nog even nagenieten van een receptie die door het Stadsbe stuur werd aangeboden en daarvoor waren de meesten toch gekomen. (KVDE) norailerhoylegen. vindje dad oeik ni 's Meires, asg'annen neis booitestékt, kaan der a azoei ne reik opvallen va mist en afgevallen blooiren. Want de die zen, naa dammen den ieste vést gekreigen hemmen, eh goe gangsken oon on 't afval len. 'k Zal weite wa doeng ver dad allemol verom ba-ien te reken. Meh dammen alle daogen 'n betjen aver werren es 't er toch attoyd iet da zu goe nimmer 'n marsjeirt as vroegerd'oeigen goon achterooit, hoeiren 'n es oeik al 't zelde nimier (sertoe as 't iet es dammen ni geren 'n hoeiren). Dad es meh moy oeik vanoyges 't geval, mor rieken, da goo nog ghiel goed. En 'k weit ni ofdat da ba allemaan azoei es. mor sommegste reiken, die doeng meh attoyd op 't ien of 't ander peizen. Gelek as naa, meh die blooiren, denne reik zeit't es perkanst ailerhoylegen. Riek ek iveranst in de valaoved roeik van haat da ze verbrannen. tèn peis ek sebiet op den toyd in tfieteg, as men in Frankerèk zaoten, woor dat de boerkes nog heer potjen moste koeken in nen oepen heerd, op haat... Ge kentj azoei vantoyd in de zoemer iveranst stoon woor dat er nogal veil volk es en dat er azoei aal meh ne kier eh réksken va zwietvoeten verboydroyft (perdong zee, mor 'n kat hoeitj 'n kat) - tèn peis ek attoyd op den toyd da 'k binsjt den oerlog in den bak zat. Door zat er ienen ba moy en den dienen hooi van die plakkers woor dat den domp ooitsleig... Naa nimier, want de sikkeleer es noeit nimmer verom gekommen Azoei kaan ek op pekanst elke reik 'n etikét plekken. De lokolen op 't stadhoois, as ge dor per malheir ne kier moetj zen, die hemmen oeik azoei here spesjole reik... mor dad 'n es giene zwietreik zee Mor meh aal da, zitte men toch verom al veiren da wintjer, meh aal de mizeire die der boy komt. En de kostelèkken toyd. En 't stoot op gien beiteren... Menne gazettemaan heit er vandaog zen sjollen on geveegd (azoei ne jaan mèn...) en domei zit ek na vandaog zonder nies. Mor alia, 'k kaan 't azoei al grooin wa dat er allemol in stoot, niet da deigtAllemol van die benaalèkke dinges, oever die raketten en zoei. 't Er meigen na nog zuveil doezjenden mensjen betoeigen, degein die 't ver 't zeggen hemmen vegen dor toch vierkanteg oon. 't Er zal nog 'n betjen oever-en-'t-weir geklapt werren en op 't enje van 't spel zeilen die moeirdwaopes der toch kommen. Want van den andere kant zen ze naa al on 't zeggen da z'er oeik nog 'n betje mier gon plaseiren. Hoe es da na toch in goesjnaom meigelèk Azoei alles in 't weirk stellen ver makander mier ons honderd kieren ghielegans kennen ooit te moeiren Binsjt dat er zoeiveil eiremoei en mizeire in de wereld es. En as ge dor op peist dat er, zugoed van den ienen as van andere kant, mor iveranst ne kaljen 't zot Tn zen steire moe kroygen, op eh knopken daven - en 't spel es in gank. Ge 'n meigt er ni te diep in goon, want op den dier 'n zol a eiten a nimmer smaoken. a pintjen of a flesken oeik ni en ge 'n zotj 's nachts gin oeigsken nimmer kenne pletteren. En worom ja worom Es da na ooit hoeigmoed ver kennen te zeggen wajjer zen de sterkste Of es da allien piere kommerse Ne mensj 'n mag er ni te diep ingoon, of 't werd 'n donkerbrooin gevalOeik meh eh réksken oon. PETJEN vanzelfsprekend Even aanlopen, aan de zoutstraatpoort weer of geen weer, altijd welkom ook op zon- en feestdagen Op toeristisch vlak is Aalst steeds een zwak broertje geweest in Vlaanderen. Dit kan enerzijds verklaard worden door het feit dat onze stad niet zoveel te bieden heeft aan vreemde toeristen, maar anderzijds ook wegens het feit dat de toeristische propaganda en akkomodatie steeds beperkt bleef. Met de installatie van het informatiebureau in het Belfort kwam hierin stilaan verbetering, maar het huidige stadsbestuur is zich, meer dan wie ook bewust van de zwakte van de stedelijke toeristische dienst. Ook de nieuwe Commissie voor Toeris me heeft reeds in haar eerste vergade ring het probleem besproken van de toe ristische reklame. Daaromtrent stellen zich wel een aantal belangrijke vragen zoals de vraag naar uitbreiding van het bestaand dokumentatiemateriaal, de verspreiding ervan, en het aantrekkelijk maken van Aalst op toeristisch vlak. Volgens Schepen van Toerisme Chris Borms verklaarde is het alleszins de be doeling om met beperkte middelen, waarover de stad beschikt, de bestaande dokumentatie uit te breiden. Naast de al gemene folder over Aalst, en de vouw blaadjes over de faluintjes, Kravaalbos en de Osbroek wil men in de toekomst ook vouwbladen publiceren over de be langrijkste bezienswaardigheden. In 1977 is men op deze manier gestart met het Oud-Hospitaal en de St.-Martinus- kerk, maar de reeks werd nooit verder gezet. De volgende vouwbladen zullen het Belfort, de St.-Margarethakerk en het Waterkasteel van Moorsel behandelen. Nog vóór het einde van dit jaar hoopt men met dit werk klaar te zijn. Ook op het vlak van de verspreiding van deze informatie, die in het verleden vaak te wensen overliet, wil men verandering brengen. Nu zal men immers de toeristi sche dokumentatie sturen naar éénieder, die erom vraagt. Alleszins zullen het Kommissariaat Generaal voor Toerisme, de Provinciale Toeristische Diensten en de Belgische Toeristische Diensten in het buitenland systematisch alle be schikbare toeristische propaganda over Aalst ontvangen. Terloops weze vermeld dat op 24 november e.k. op initiatief van het Kommissariaat Generaal voor Toe risme een kontaktdag plaats heeft, tus sen de buitenlandse kantoren en de Bel gische toeristische diensten. Hierop zal Aalst alleszins aanwezig zijn. Aantrekkingskracht Onder het vorig bestuur werd ooit gesug gereerd om toeristische borden te plaat sen langs de invalswegen, maar hierop werd negatief gereageerd omdat de vroegere kommissie voor toerisme van oordeel was dat het weinig zin heeft om te proberen toeristen naar Aalst te lokken als niet vooraf of terzelfdertijd de nodige inspanningen gedaan worden om te in vesteren op dit vlak. Daar wil men nu iets aan doen o.a. via dagarrangementen voor groepen, die zullen opgenomen worden in het pro gramma van de Provinciale Toeristische Federatie. Vooreerst zijn er twee arran gementen met geleid bezoek aan het stadscentrum en het stadspark met geleid bezoek aan het stadscentrum en het stadspark met middagmaal in de stad en alternatief een bezoek aan een bedrijf gekombineerd met een stadsbezoek. Een derde arrangement betreft een be zoek aan het stadscentrum, een middag maal in Baardegem en een tocht door heen de Faluintjesstreek. Op dit ogenblik heeft Aalst dus geen ge brek aan ideeën, wel aan mensen en middelen om het toerisme te promove ren. Ondertussen sloeg Aalst wel een minder goed figuur op de eerste Trein-Tram-Bus dag, waar onze stad totaal ontbrak in de speciaal uitgegeven folder. Ook in ande re toeristische publikaties ontbreekt Aalst nog regelmatig. Dat anderzijds vanwege de provincie weinig konkrete hulp mag verwacht wor den is blijkbaar eveneens een feit. Het geld ontbreekt immers, om in Groot-Aalst of omgeving een nieuw provinciaal do mein te kreëren (MP) De voorsortering op de Houtmarkt leidt wel eens tot problemen als je rechtdoor wil, de A. Nichelsstraat in. Het is namelijk zo, dat als je de verkeersreglementering volgt en op het tweede vlak gaat rijden, je vlak op de wagens inrijdt die uit de Alfred Nichelsstraat komen. Nog halsbrekender toeren moet je uithalen als er op dat punt net auto's geparkeerd staan... (gi)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 3