Eerste middagconcert Brahms bestaat, we hoorden hem Concert bij inwijding pijporgel Aalsterse «Joriskantorij» in stemmige kerk van Laarne DE MUNCK St.-Maarten Alle speelgoed aan DISCOUNTPRIJZEN mi v. 48Raketten... of ween Kuituurliefhebbers Grote keuze Kom kijken. Ook open op zondag 30 oktober en dinsdag 1 november 8 Nieuwe Gazet van Aalst 28 oktober 1983 Een geluk dat er een Brahmsjaar bestaat en een Rameaujaar en noem maar op, een Kans voor interessante mensen om weer naar boven te komen of om te bewijzen dat ze nog iets anders schreven dan de grote stukken die de concertzalen of de festivals bereiken. Brahms is er zo eentje. Zijn berucht vioolconcert kent iedereen, zijn symfonieën fluit men mee, zijn «Deutsches Requiem» is gemeengoed. Maar wat met zijn pianowerk dat afschrikt en aantrekt En wat met zijn serenades voor orkest die ik vergeefs in de platenhandel zoek En zijn schat van volksliederen die amper ons oor bereikt Vervolg van blz. 1 In de hall van de Bank Brussel Lambert ging woensdag 19 oktober het 23e mid- dagkoncert (van het 6e seizoen reeds) door. Walter Vleminck vertolkte Johannes BRAHMS op het klavier. Een unieke kans voor liefhebbers van piano. Volgende middagkoncerten woensdag 16 november: Peter Pieters. gitaar en Maria Cogen, pianoforte (wer ken van Carulli, Küffner, Beethoven. Giuliani). woensdag 14 december: Gents Vokaal Kwartet, m.m.v. Herman Streulens, pia noforte (werken van Haydn, Schubert. Mozart), (gi) Prijs en kwaliteit zijn voor concertbezoe kers nog altijd recht evenredig. Toch heb ben ze ongelijk. Herman Streulens en zijn ploeg verdienen voor het eerste mid dagconcert beslist meer belangstelling Brahms blijkt nog altijd een boeman. Zet Chopin en Liszt op je programma en de mensen komen. Maar Brahms' piano stukken zijn geen zoethoudertjes Ze vergen inspanning. Typisch is de verdub beling van de melodie door sexten en tertsen die hem geliefd maakt of impopu lair Brahms schiet geen vuurwerk af, laat je niet wegzinken in een weelde van klank Hij heeft niet de bekoring van Cho pin, niet de charme van Mozart en toch is hij een meneer, niet spectaculair maar authentiek. Bladvulsel is hem vreemd, het te veel wordt weggehakt Intermezzo is voor Brahms een verza melnaam voor stukken die niet grillig (zo als een capriccio) of vertellend (zoals de balladen) zijn De stemming is vaak ge kleurd door heimwee of verdriet. De opusnummers 116-119 dateren uit Brahms' latere werk, een periode die ver vuld is van de herinnering aan Clara Schumann, de vrouw die zijn leven be paalde. De Antwerpenaar Walter Vleminckx is laureaat van verschillende wedstrijden. Hij tekent zijn Brahms met energieke trekken en veel aandacht voor de op bouw Hij hult de intermetzi met een on dertoon van aanvaarding en vertedering - in een broze vorm. Het best bevallen mij de ballade in g met een sombere sfeer en een grimmige wind en de rapsodie in Es die bewijst dat het beeld van de wat norse Brahms zoals we ons hem voorstellen niet klopt. Hij kan zingen, zelfs vrolijk zijn. Brahms is een vriend maar je moet hem winnen met geduld. Walter Vleminckx droeg ertoe bij. W D.B. Bekijk de «Joriskantorij» van Aalst en je ziet beelden uit je eigen jeugd gelijkaardige idealen, banden van vriendschap die tegen heel wat golfslagen bestand zijn. Na Frans De Coninck en Stefaan Mertens heeft Gustaaf Troffaes het koor van oud-leiders en leidsters van scouts- en gidsengroepen onder zijn hoede. Vorige week traden ze voor het eerst naar buiten. Geen betere keuze als con certpodium dan het kerkje van Laarne De naakte muren, de gotische vensters, het warme brandglas staan er borg voor. Ik hoorde de «Joriskantorij» voor het eerst bij een herdenking in Sint-Martinus Ze hebben intussen een heel stuk weg afgelegd en geschaafd aan evenwicht en homogeniteit. Vooral Kristiaan Van In- gelgems bewerkingen van het Duitse «De engel des Heren» en een Oosten rijks «Wiegelied», De Boecks «Kerkske van te Lande» en da Viadana's «Exsul- tate» bevielen me best Maar Lassus' «Serenade van de landsknecht» miste de lichtvoetigheid en de dansende stem van de verliefde soldaat. Tussenin bracht Nicole Gits poëzie die de levenslijn van ieder van ons volgt en waaruit ik vooral Andreus - maar dat is mijn lievelingsdichter -, Kopland en Nij- hoff heb onthouden Nelly De Ro zong gaaf en gevoelig Bach, Het gemengd koor Laat blijde weergalmen» trad vorige maandag op in de St.- Annakerk, o.l.v. Karei van Daele. (gi) Mozart en Haendel. en Mariette Troffaes bracht zuiver maar met wat bescheiden stemvolume Mozarts beroemde motet «Laudate Dominum». Kristiaan Van Ingelgem omkaderde het geheel met verrukkelijk orgelspel. Blijk baar voelde hij zich geïnspireerd door de klank van het barokorgeltje, een juweel voor oor en oog. De korte stukjes van o.m. Sweelinck, Isaac, Raick en Loeillet werden door hem met veel zin voor ver fijning en koloriet uitgetekend. Wanneer zingt de «Joriskantorij» zijn eerste thuiswedstrijd We kijken met be langstelling uit. (W.D.B.) Pastoor Buysse heette welkom, deken De Vos zegende het orgel in, Juul Gyse- len die ooit luidop droomde van een pijp orgel, gaf een korte historiek van het in strument en zijn functie in de dienst van God. Het programma omspant een hele brok muziekgeschiedenis maar staat uiter aard in functie van het begrip wijding. Schütz is ontdaan van franjes en door- gloeid van geloof. Dat geloof vinden we terug in de interpretatie van het koor. Telkens opnieuw treft me hoe Karei Van Daele erin slaagt zijn massale groep om te buigen tot een homogeen pianissimo. Ook de solisten komen uit de groep. Carlos Van den Broucke zingt overtuigd en overtuigend Mendelssohns tiende Geistliches Lied en Lieve Eeman-Janse- gers vertolkt helder als een vogel met innigheid Mozarts fascinerende «Lauda te Dominum». Willem Vogel weet me voor het eerst te ontroeren met zijn in dringende herhaling van het «Word weer ziende». Randall Thompsons «Alleluia» is een aartsmoeilijk ding waaraan de so pranen zich kunnen verschroeien, maar die halen probleemloos de hemelbestor mende crescendi. En dat Mendelssohn nog iets anders is dan een rimpelloos bergmeer spreekt uit de geladenheid van De politiefilm moest zo stilaan wel uitgemolken zijn qua ideeën. Wat kon de ophefmakende «48 hrs» van Walter Hill dan nog voor nieuws bren gen Een langdradigheid corresponderend met de titel Nee, integendeel Origineel komt alleszins wel het cen trale duo Nick Nolte (als Jack Cates) en Eddie Murphy (als Reggie Ham mond) naar voor. Jack is een flik, die Reggie voor 48 uur uit de gevangenis haalde om hem bij te staan in zijn klop jacht op Ganz. Is het dan niet verbo den op vogeltjes te schieten Welja, maar Ganz is hier een misdadiger die in zijn wrede «ambi-ganz»-stijl ont snapte en reeds 5 mensen omverknal- de. Waaronder 2 kollega-flikmannen van Jack, en dat zit hem wel dwars. Reggie wel Ganz al evenzeer pakken, omdat hij er met zijn geld vandoor dreigt te gaan. En samen beleeft dit op sporingsduo wel wat (hand)boeien- de uurtjes (van de 48). Vooral Reggie, de zwarte gedeti neerde in gentlemanstijl, steelt de show. Met zijn grote mond en intelli gente opwerpingen tegen Jack verheft het verhaal zich boven het klassieke «diefje-met-verlos»-scenario tot een echt amusante story. De scene waar Reggie de rollen eens mag omdraaien en zelf sheriff mag spelen, doet je innerlijk grinniken. Toch wel een knap akteur, hoor, die Eddie Murphy... De andere kant van de politiepenning is natuurlijk het overdadige schiet- en knokwerk, dat wel lichtjes de spuiga ten uitloopt voor wie niet meteen een fervent aanhanger is van geweldsce- nes. Soms doen de vuurgevechten werkelijk denken aan de cowboytafe reeltjes uit de traditionele westerns. En dat hoefde nu voor ons ook weer niet. het «Harre auf Gott» uit psalm 43. De lichte aarzeling bij de inzet van César Franck - het orgel is niet alleen steun maar ook risico - wordt weggeveegd en loopt verder uit in het gevoelige «Adoro Te» van de Anselme Deprez en Grundij's stralenbundel «Loof die Heer, o my siel». En het pijporgel, motief van dit concert De klank zit goed, er is een rijkdom aan kleurschakeringen. Ik had het voorrecht vlak in de buurt te zitten, weet dus amper hoe de materie van de kerk reageert. Ik heb ademloos naar de vaardige han den van Christiaan Crombeen gekeken en het wonder gehoord van speelsheid, geweld, verstilling en meditatie. Het weefwerk van Bach ken ik, de solide eenvoud van Buxtehude is me niet vreemd. Maar wat Christiaan Crombeen heeft gemaakt van kleine genrestukjes als het Voluntary in a klein van Stanley, Fiocco's gavotte en Roelstraetes sonati ne op «Er is een roos ontsprongen» be wijst welke schat aan kansen er in een pijporgel geborgen ligt. Nog even keert het koor terug. Wellicht zijn er even mooie liederen als Arcadelts «Ave Maria». Maar is er iets datje zo aan grijpt tot op het bot (W.D.B.) Aktie, spanning en een tikkeltje humor kruiden dus deze «48 hrs». Knap gerealiseerd en ingekaderd in de (meestal nachtelijke) sfeer van een Amerikaanse grootstad. In het genre zeker boven de middelmaat en daarom mocht het voor ons wel «96 hrs» zijn. Wie dus deze week niet in «de lift» stapt, niet vaneen Muppets-in-space- western houdt, en de «politieofficier» en de «boef-gentleman» verkiest boven de andere «officer and a gentle man», kunnen we een uitstapje naar de «dubbele 24-uren-van-San-Fran- cisco» best aanbevelen. Tenzij je die éne goeie scene van Monthy Python nog geen drie maal op TV had gezien, natuurlijk. Pol Itie Filmprogrammatie JH Dido«A man called horse» (western), za. 29 oktober, 20 u.. Oude Heirbaan, Erpe. JH De Spin: «Reds» (opkomst van de Roden in VSA, met Warren Beaty, een aanrader vrijdag 28 oktober, 20 u., Haaltert. KFL: «The Shining» (Stanley Kubrick, 1980, occulte thriller), donderdag 3 november, 20u.15, Palace. FEESTPALEIS: 1. «Lonely woolf McQuade» (de eenzame wolf) (KT): weeral van vechters, met David Carradine. 2. om 18 u.«De schat van de 4 kronen» (KT): avonturenfilm in 3D, maar beter ware geweest in 2C. Alle monstertjes ten spijt is mijn schat meer waard dan 4 (Deense kronen. Of zelfs 140 fr.... om 20u.30: «The Meaning of Life» (KNT): teleurstellende «humor»-film van Monthy Python. Inspiratieloos op 3-4 briljante sketches na. Is er leven vóór de dood 3. «Catherine Cherie» (KNT): moet die «a» geen «u» zijn Uitgangen, graag PALACE: 1. «Return of the Jedi» (in première) (KT)Star Wars III of «De Muppetshow in de ruimte». Kassarekordfilm in de VS en als we binnenraken dit weekend leest U volgende week 't verslag. 2. «48 hrs» (KNT): zie bespreking. 3. «De lift» (KNT): «bezet» zaal 3, en leidt je naar behoorlijk hoge verdiepingen van het thrillergenre. Opzienbarende Nederlandse produktie. 4. «An officer and a gentleman» (KT): 9® week voor Richard Gere om zijn haar weer te laten groeien. Goed, maar hij wel nu wel inrukken Hernieuw tijdig je abonnement. De prijs blijft zoals vorig jaar 1.000 fr. Elke week lees je dan wat onze kultuur-resencenten denken van de Aalsterse kunstwereld. Hoveniersstraat 29 9300 AALST (Varkensmarkt) Open van 9 h tot 20 h A S. Toegang vrij Bij Cadoshop

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 8