PELZEN COPPENS Eliane Rodrigues handen die toveren In exclusiviteit voor De Nieuwe Gazet van Aalst Kaartershuisjes krijgen reglement m Pelzencentrum Dorp 29 053/77 49 62 9440 EREMBODEGEM-AALST Ambachtelijk bontbedrijf met fabrieksprijzen Maatwerk Modieuze snit Verwerking in eigen atelier Alle pelsherstellingen De specialist in pelsgarnituren en pelsmantels, pelsvesten in alle pels soorten. Capella Bydgostiensis terug van weggeweest Pigs in space 10 Nieuwe Gazet van Aalst 4 november 1983 Momenten van intense vreugde of verdriet kunnen niet of slechts vaag omschreven worden. Onze armzalige woorden schieten te kort. Laat een kunsthistoricus te veel retoriek wijden aan een stilleven van Braque, en weg zijn kleur en poëzie. Laat een filoloog los op een muzikaal gedicht van Van Ostayen, en weg is de beoogde klank. Eigenlijk wou ik alleen maar zeggen dat ik me dinsdagavond sprakeloos voelde, dat mijn woor den niet opwegen tegen het spoor van gevoeligheid, spontaneïteit en muzikaliteit dat Eliane Rodrigues door haar pianospel naliet. Koningin Elisabethwedstrijd 1983: de doeken. Speelsheid is het resultaat. Braziliaanse Eliane Rodrigues speelt Beethovens vierde pianoconcert De wedstrijdkoort valt van haar af. De aan wezigen gaan op de rand van hun stoel zitten. In de huiskamers verstilt het woord. Er gebeurt iets dat we in zo'n wedstrijd te vaak missen. Muzikaliteit wordt niet vervangen door mimiek en theatrale gebaren of ingeruild voor tech nische hoogstandjes. Deze Beethoven heeft een ziel. Te Mozartiaans, zeggen de kenners, maar zij dolen «Pro Arte» brengt haar naar de feestzaal van hef stadhuis. Voor twee jaar won ze hier de Kiwanis-wedstrijd. Haar pro gramma is uitgekozen in functie van haar jeugd, haar broosheid, haar tempera ment. Het succes van een acteur, een clown een zanger hangt af van het samenspel met zijn publiek Toon Hermans bespeelt het, Herman Van Veen kneedt het, Elia ne Rodrigues betovert het. De genrestukjes van Scarlatti zijn aarts doenlijk. Ik hoor in de stem van de piano de klank van de clavecimbel. De sonates baden in een weelde van arabesken en grillige figuren. Eliane Rodrigues be speelt de toetsen zoals Watteau zijn Beethovens pianosonate opus 2 nr. 1 is opgedragen aan Haydn. Het menuet is er nog niet vervangen door het scherzo. Mozart is nog herkenbaar aanwezig maar toch broeit al Beethovens onrustige geest. En die gulden middenweg bewan delt Rodrigues. Chopins nocturne krijgt zijn wat wazige, schemerachtige structuur en wie in Ro drigues slechts een freel meisje ziet moet luisteren naar haar mannelijke aanpak van zijn militaire polonaise. Zo versmel ten Franse charme en Poolse heldhaf tigheid Brahms' laatste klavierwerken (op 116- 119) vormen zijn pianistiek testament Brahms zelf noemde ze de wiegeliede ren van zijn smart. Clara Schumanns beeld zweeft op de achtergrond. Herfst en meditatie vormen de ondertoon. Eliane Rodrigues speelt intermezzi, bal lade en romance met brede adem en be dwongen hartstocht Eliane Rodrigues is al jaren hier maar vergeet haar erfgoed niet. Heitor Villa- Lobos sluit de rij. Zijn parafrasen op kin derliedjes verenigen exotische kleur en westerse vormgeving. Toch vreemd hoe gevoelig mensen zijn voor technisch ge- p.v.b.a. Voor de 4e keer komen ze dus naar Aalst. Als inleiding voor een tournee doorheen Frankrijk en Nederland krijgen wij de première. Het ensemble van 38 professionele musici kan als een uitgebouwd kamerorkest met ingebouwd kamerkoor beschouwd worden. Ze spelen (maar dat is heel klassiek) op authentieke Cawkinstrumenten en op getrouwe kopieën van Middel eeuwse en renaissanceinstrumenten. Het programma te Aalst is van strikt religeuze aard. Er is sprake van een octet gamba's, een fluitkwartet, dulcianen, en portatief-orgels. Het Kerstcon certo van Carelli en het fameuze hoboconcerto van Marcello vormen de instru mentale hoofdbrok. In hoofdzaak gaat het echter om Poolse muziek van de 15e tot de 18e eeuw. Organisatie Azymuth Vrijdag 18 november 20.30 uurO.-L.-Vrouw-Bijstandkerk - Mijlbeek, Aalst. Eliane Rodrigues. laureate van de koningin ELisabethwedstrijd voor piano 1983 en 1e prijs van Kiwanis Aalst 1980. schitter Wat Rodrigues al lang heeft be wezen met Scarlatti krijgt een verleng stuk in de verbijsterende vingerzetting van Villa-Lobos. En was er tevoren gul applaus, het bravourestuk sloeg in als een bliksemflits Marcel Coppens sprak, zichtbaar ont roerd. zijn dankwoord. En Eliane Rodri gues luisterde, verlegen, bescheiden ietwat onwennig met haar bloemen, zich nog niet tenvolle bewust van de betove ring die ze had gebracht W D.B. een reeks onuitgegeven gedichten van Norbert De Winne over «mensen en dingen» van de stad. De cyclus gaat van start in De Nieuwe Gazet van Aalst vanaf november 1983 onder de hoofding MIJN LIEVE, LEGE STAD. Copyright by «De Nieuwe Gazet van Aalst». MARKT I Leeg is mijn stad als het herfstrood voldragen boven de tinnen van het, belfort zit. de Muppetshow. Echte SF-liefhebbers gaan wel uit eigen instinkten en anderen kunnen we 't noch aan- noch afraden, 'n Draw dus. Misschien hadden we er lie ver ook nog Calimero in zien optreden, hé.(Luke Nachtwaker) Programmatie JH De Spin, Haaltert«Y0L» (Gören-Gun- ney), bekroonde Turkse film over gevan genen op verlof, en hun konfrontatie met de Turkse moraal na hun misdaad, vr. 4 nov., 20 u. JH Leeuwerik «Brubaker». schitterende prent over een gevangenisdirekteur In Amerika haalde «The return of the Jedi» alvast (toepasselijk) astronomische recettes binnen. Het derde deel van George Lucas' ruimtesprookje «Star Wars» veegde zelfs in een wip de rekordsvankassakraakje-pluim-staart«E.T.»vandebaan. Massahysterie Of is dit veredelde videospelletje dan toch een kunstwerk Ze zijn er weer allemaal bij... Luke Sky- walker, de Robin Hood van de Melkweg (lid van «De Snelle Reisduif» Prinses Leia - als 't zo doorgaat met haar textiel- evolutie in deel IV moet de zaaluitbater weldra ook voor haar zijn etalagesterre tjes weer boven halen - Han Solo, de koele gast die het zelfs zo ver dreef dat ze hem moesten diepvriezen (Han Iglo (of vandaar de sluikreklame voor de an ders te vloeibare boter Darth Vader, de enigszins astmatische schurck met in gebouwde nazitrekjes. Yoda. de al even verfrompelde voorloper van E.T., de wij ze raadgever van Luke En natuurlijk de gentleman-robot C3-PO plus zijn maat R2-D2, de overontwikkelde stofzuiger met-afstandsbediening De andere figuren lijken haast allemaal uit een muppetshow overgelopen te zijn. Vooral in het eerste deel verwacht je elk moment dat Kermit de kikker zal gaan opduiken om zich te excuseren voor de verwisseling van de filmrollen... Vooral eer onze vrienden rebellen de ruimte mogen bestormen, moeten ze immers eerst nog ontsnappen uit de burcht van Jabba, de Hutt. Dat is een vadsige pad, die blijkbaar nog nooit van de Weight- watchers heeft gehoord, en die zich om ringd weet door zo'n heel zootje karna- valwagenbewoners. Maar dank zij Solo- Slim en zijn kornuiten mag Jabba zijn hutje op de heide wel vergeten, en kan de kostume-afdeling zich koncentreren op de helden uit het tweede deel. Dat zijn dan de Ewoks. lief-ogende, pri mitieve teddybeertjes, die vlug elke her innering aan beertje Colargol bij de ge voelige puber wegspoelen door hun in nemende naïeve charmes. In dat hoofd stuk schiet het «special-effects»-team pas echt uit haar sloffen met een sublie me luchtmoto-trukage, met bijhorende achtervolging om zelfs de beste rijks wachter-scherpschutter jaloers te ma ken Werp je nieuwe E.T.-fietsje maar al op de vuilhoop, de nieuwste scooter rage komt eraan Naast de effekten zit er in «Jedi» nog wel een redelijk verhaal, waarvan we natuur lijk de «kloe» niet mogen verklappen Wel lijkt het alsof Lucas nog even mee wil op de suksestrein van de familie-intriges a la Dallas. Indrukwekkend is alles wel als je nog nooit die laser-duels en ruimtege vechten elders zag (zij het nog nooit zó piekfijn getrukeerd-wedden dat dit een Oscar haalt maar anders komt het nogal déja-vü over. Ofwel uit «Star Trek», ofwel uit een vorige «Star War», ofwel uit (Robert Redford) in zijn strijd tegen kor- ruptie en onrecht, aanraderzo. 6 nov., 20 u., Ommegangweg. Lede JH Ypsilon «Moby Dick» de Witte Wally- vis, zo. 6 nov., 20 u., Meuleschettestr KFL «Paths of Glory» (Stanley Kubrick) (1057)ma. 7 nov., 20u.15, Palace. Palace 1. «The return of the Jedi» (KT)(in pre mière) zie bespreking. 2. «48 hrs.» (KNT)originele politiefilm, een betere in het genre, met Nick Nolte en Eddie Murphy 3. «De lift» (KNT) de beste Nederlandse thriller, spanning om de eigen (zertuw)- kabels onder druk te zetten. Spookachtig goeie fotografie. De Belgische griezelre gisseurs kunnen een liftje van Dick Maas best gebruiken. 't Geschrift van het verleden, de stenen krijgers op de muur, de klokken, de boeken, de gebedet ze zijn vergeten in dit iate uur, dit uur dat als een echomond mijn hoofd vervult en slechts mijn schaduw op de grond als tegenspeler duldt. Een wankelende duif deelt mijn eenzaamheid. Ze pikt de nasleep van de dag en klapperend is haar vleugelslag wanneer ze arabesken schrijft in het helle licht mijn stad, mijn markt, mijn pleisterplaats, zij is een hoer geworden in een veel te dure kleed waaruit men nodeloos het oude kantwerk sneed. 4. "An officer and a gentleman» (KT)10* week, maar gewetensbezwaarden zullen wel weer 20 weken moeten, zeker Feestpaleis 1. "Lone wolf McQuade» (KNT)pang- pang-film met Chuck Norris en David Carradine. Hopelijk raken we die gauw «quade»... 2. «Engelse opvoeding als de leerling de meester overtreft» (KNT)goedkope lin gerieshow, maar op de zaterdagmarkt is 't gratis, en bloot vlees vind je bij de been houwer, dus... 3. «The meaning of life» (KNT)onze me ning hierover kent U Monthy Python heeft al veel leukers gemaakt. Sommige scenes halen wel nog het peil van de vroegere genialiteit. Maar is dat ge noeg Het is algemeen gekend dat het de jongste jaren niet meer zo vlot loopt in de Aalsterse kaartjes huisjes, die her en der in de stad verspreid zijn. Volksunieraadslid Danny Denayer is aldus van oordeel dat er excessen zijn wat betreft de uitbating van sommige klubs en kaartjeshuisjes. Bij een bezoek aan één van hen zag hij aldus 79 bakken bier staan. Naar zijn oor deel waren sommige huisjes geëvo lueerd naar privé-klubs waarover de stadsoverheid geen enkele kontrole meer heeft. Op de jongste gemeente raad vroeg Denayer dan ook het stadsbestuur naar haar intenties in de problematiek van de kaartjeshuisjes. Schepen voor Vrije Tijd, Gilbert Bour- lon, antwoordde dat de aangehaalde problematiek het schepenkollege nauw aan het hart ligt. Bij navraag bleek dat er tot nu toe geen enkel alge meen reglement op deze kaartjeshuis jes bestaat, enkel interne huishoude lijke reglementen. Om hieraan te verhelpen werd een ontwerp-regle- ment uitgedokterd. Dit ontwerp werd door het schepenkollege een eerste maal besproken op 29 augustus 1983, en een tweede maal op 12 sep tember jl. De adviesen van de juridi sche dienst worden nu verwerkt in een nieuw ontwerp van reglement, dat zal voorgelegd worden aan de gemeente raadskommissies voor Sport, Jeugd en Vrije Tijd en aan de Stedelijke Adviesraad voor de Derde Leeftijd. Eens deze adviezen verstrekt kan het dossier voor beslissing aan het stads bestuur voorgelegd worden, aldus schepen Bourlon. (MP)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 10