Schuurmachine voor zwembad aangekocht Promotiestuntbij kasteel Terlinden krijg je er nu gratis een jeugdhuis bij PARELS UIT DE POLITIEPROCESSEN Buitenlandse belangstelling voor Aalsterse gids Alostawind in de zeilen Van nu af aan elke week in dit weekblad een grappige of droevige geschiedenis van 100 jaar terug. Nieuwe Gazet van Aalst 11 november 1983 11 Nu de opening van het nieuwe zwembad in het verschiet is, wordt stilaan ook het nodige materiaal aangekocht. Hiertoe behoort o.a. een schrob- zuigmachine. Men kan hiermee dagelijks ongeveer 1526 m2 oppervlakte kuisen, rekening gehouden met de gelijkvloerse en machinaal bereik bare ruimten. Het nieuw zwembad. JCJ Normaal zou men voor de totale vloer oppervlakte van het nieuwe zwembad wekelijks ongeveer 390 werkuren moe ten presteren. Dat komt overeen met een bezetting van 10 full-time schoonmaak sters. De ontkleedkabines zouden aldus slechts éénmaal per dag gereinigd wor den. Dank zij de machine blijft er nu nog slechts wekelijks 139 u. te reinigen. Dit betekent vier personeelsleden. Een vijf de is wel nodig voor de bediening van de machine Zo bespaart men de aanwer ving van zes personeelsleden. Bij deze berekening werd wel geen rekening ge houden met het kuisen van de ramen van de buitengevel, zowel binnen als buiten Een tweede reden voor de aankoop van de schuurmachine is tevens het gemak van onderhoud. Een grote en ruwe op pervlakte kuisen vergt immers onmense lijke krachtinspanningen. De machine zelf schrobt vooraan en zuigt achteraan het vervuild water op. Ze werkt op batterijen en een lader voor deze bat terijen wordt meteen bijgekocht. De to tale aankoopsom wordt aldus geraamd op 400.000 fr. Willy Van Mossevelde (VU), vroeg of er een studie gemaakt was omtrent het voordeel van de aankoop van een twee de schuurmachine. Schepen van sport Gilbert Bourlon (PVV) vond een dergelijke aankoop niet noodzakelijk, vermits men bij defekt aan de eerste ma chine steeds over een nieuwe kon be schikken. Van Mossevelde meende ech ter dat men aldus geen uitsparing deed op de personeelsuitgaven. Schepen van openbare werken Anny De Maght (PVV) bleef er echter bij dat de aankoop van 1 machine voldoende was. Een deel van het kuiswerk moet trou wens nog altijd manueel gebeuren. Toen Van Mossevelde maar bleef aan dringen op de aankoop van een tweede machine besloot de burgemeester de diskussie met de woorden «Wat baten kaars en bril als de uil met zien en wil». (MP) «Die jeugd van tegenwoordig Cafés, dancings kennen ze beter dan hun eigen bed Nu, dat hoeft niet, want als redelijk alternatief of gulden middenweg zijn er de jeugdhuizen. Maar wat als die weg vallen Hoewel Jeugdhuis Terlinden een van de bekendste jeugdklubs uit de regio is, bleef het toch ook niet gespaard van de eeuwige (chronische) ziekte van het vrijwilligerswerk: gebrek aan engage ment. De lentemaanden ontpopten zich dan ook tot zware dobbers voor de enkelingen die zich nog wel inzetten, maar het heeft er werkelijk erg somber uitgezien... Gelukkig lijken die wolken nu voor bij te zijn gedreven... De malaise compliceerde zich dan nog met een soort generatiekonflikt tussen de oudere leden (reeds dertigers) en de jon ge garde. Beiden bleken stilaan wel een ander, verschillend idee te hebben van «hun» jeugdhuis, en dat moest tot bot singen leiden De «anciens» kwamen graag een pintje drinken, een kaartje leg gen. een praatje maken De jeugd zag Terlinden liever tot een aktiever, leven diger klubje evolueren, «iets met meer swing en pit in»... Tot overmaat van ramp kon de leiding (de permanent verantwoordelijke) door werkomstandigheden zelden ad rem ingrijpen om de diskussies in goede ba nen te leiden, zodat incidenten (gelukkig wel enkel verbale) niet uitbleven. De mu ziekgenres en de meningen over een re delijk volume liepen op den duur met de week meer uiteen... Een en ander had tot gevolg dat een hele fits 22-24-jarigen er gewoon de brui aan gaf. en de stakings golf even vooraf demonstreerde. Liefst acht ontslagen in een goeie drie maand was van het goede wel wat teveel, want naast verzuurde karakters legden ook een paar werkertjes hun sleutels neer. Het vacuum was geschapen Intussen ligt die tijd weer twee maanden achter ons, en is de situatie in het jeugd huis er wonderlijk genoeg op verbeterd er komen weer ontzettend veel nieuwe jongeren binnen, aktiviteiten kenne op nieuw een reuze-sukses en ook voor het opknappen van de zonder boe of bc in de steek gelaten klusjes, komt alles stilaan weer op zijn poten. Een paar enkelingen hebben met de moed der wanhoop hun vakantie groten deels opgeofferd om de gaatjes te vullen en een verjonging van de gehele stijl heeft zichtbaar deugd gedaan de jeugd trekt weer graag in grote getale naar «hun» klubje terug. Aan de basis van het «herboren» Terlinden ligt o.a. Luk De Ceukelaire. momenteel zowat manus- van-alles en opvolger van de vorige P.V., die zich om privé- redenen bij de rest van de ontslagnemers voegde NGvA Hoe is de situatie nu Zi/n de kon flikten .itgepraat Luk«Grotendeels wel ja. In feite was heel dat gedoe van «anciens moeten bui ten» enkel de mening van enkele stijfkop pen en andersom bleek het tegenwerken van de jeugd ook slechts van enkelingen met roddelkapaciteiten afkomstig te zijn, die de anderen dan wat opgejut moeten hebben. Want de meeste jonge leden weten de verdiensten van de oudere le den wel naar waarde te schatten, en vice versa Wie zich trouwens vroeger veel ingezet heeft voor het jeugdhuis, zegt zelf dat Terlinden in de eerste plaats voor de jeugd bestemd moet zijn. De algeme ne visie van de «anciens» is trouwens wel dat de jeugd zeker evenzeer het recht heeft op haar muziekstijl als zij vroeger, alleen moet wel een zeker compromis gevonden worden over het eeuwige struikelblok het volume. NGvA «De jeugd wordt nogal vlug het e'iket "hi" opgeplakt. Zou dit ergens kloppen met de verminderde medewer king bil essenti Ie taken als bardienst k-.isen en iets organiseren Luk «Nee. dat spreek ik zeker tegen Het mooiste voorbeeld om te illustreren dat de jeugd wel degelijk nog bereid is om vrijwilligerswerk te doen, lijkt me dat we deze vakantie precies door de hulp van die jeugd zijn doorgesparteld. En nog wel met een sukses dat in juni niemand meer durfde te verhopen. Met een geheel nieuw team van 17-18-jarigen verzeker den we de barploeg, die anderen nogal lichtvaardig verwaarloosden En het inte rieur is grondig verjongd geworden op initiatief van die jonge idealisten en ook door hen. Maar het prachtigste wat die doorduwers van een Peter Jansegers. Als een opiage van 3000 exemplaren al meteen naar 4500 omhoog tuimelt, is dat nieuws. De «Gids voor Uithuizigen» (maandelijkse uitkrant voor Aalst) is zopas voor de tweede keer verschenen. Eindredakteur Jan Van Gyseghem «We mogen nog geen hoera kraaien, maar er is reden tot tevredenheid». Johan Vanden Bergh, Claudine De Mae- seneer en Hilde De Jaegher (plus al hun vrienden deze vakantie verwezenlijkt hebben is wel de «Heksenketelfuif» geweest. Een kruising tussen een knal- TD (binnen) en een tuinfeest met kamp vuur (buiten), a.h.w. een verbroederings feest van jongeren met ouderen Toen wist ik zekerTerlinden is nog lang niet dood...». NGvA «Maar een jeugdhuis kan toch niet gerund worden door 17-18-jan- gen- Luk «Precies, er is begeleiding nodig en zeker ook de ervaring van wat oudere leden. Die is er trouwens nog, hoor, en zonder hen zou het onbegonnen werk zijn om 's avonds steeds zelf de klub te sluiten. Daarvoor moeten wel de nodige afspraken gemaakt worden maar ook dat lijkt nu toch in orde te komen. Belang rijkst is echter dat die kerngroep van jon ge leden de stuwkracht blijft en nieuwe ideeën van haar tijdgenoten aanbrengt In de mate van het mogelijke mogen ze die initiatieven dan ook zelf uitwerken maar daarmee mogen en zullen ze zeker niet in de steek worden gelaten. Voor hen is er tenslotte nog de studie, die we hoe- danook belangrijkst vinden, en de jeugd beweging. voor velen onder hen...». NGvA«In hoever kan een jeugdhuis werkelijk een alternatief zijn voor het nogal koud ui gangsleven in de stad Zijn er nog genoeg verschillen met die neoncafé of die ghtterdancmgs Luk «Waar vrijwilligers zich uitsloven om er iets tofs van te maken, is de sfeer al meteen heel warmer dan in de stads- kroegen Ook als bezoeker voel je dat algauw, er is een spontane opvang, de barman is meestal wel wat levendiger dan een robotje dat je een pint tapt. en vriendschap of sociaal kontakt is er meestal minder ver te zoeken dan in een drankgelegenheid waar «de commerce» primeert Bovendien zijn er allerlei akti viteiten die ik niet direkt in een café mo gelijk zie Film computer- en danskur- sus ons berucht eierenspel, kampvuur kabaretavond. ping-pong, gezelschaps spelen gespreksavonden. muziek-kwis ken-je-partner-kwis. platenruilbeurs. enz Om dan van de uitstappen nog te zwijgen Een dansavond hier is trou wens ook wat menselijker dan met glad gestreken gezichten je kleine teen op discomaat te bewegen, zoals in de dan cings zo mooi propaganda gevoerd wordt voor de onpersoonlijkheid... Nee. ik geloof dat een jeugdhuis zijn bezoe kers meer te bieden heeft, zonder daar om in een kinderachtige sfeer te verval len NGvA «Zo te horen lijken er toch nog mensen te zi/n die m de zin of de nood zaak van jeugdhuizen geloven Mogen we daarur besturen dat de geruchten als zou Jeugdhuis Terlmden bij de ver koop van het gelijknamig kasteel als een stylo bij een pak frimee weggegeven De Gids voor unnuizigen is een gratis verspreid blad, dat het doet met de for mule van adverterende verenigingen en firma's. De verenigingen adverteren uiteraard aan een lager tarief: zo ze een aantal adverterende firma's aanbrengen, kan het zelfs gratis. Het lezerspubliek be staat uit alle leden van alle deelnemende organisaties plus inidividuele belangstel lenden. Het initiatief gaat uit van de v z.w. Aal sterse Federatie voor Socio-Kultureel Werk die zelf ontstaan is vanuit het meer gekende R.I.S.A. Het tweede nummer is dunner (12 i.p.v. 16 blz maar het bevat ontegensprekelijk meer en beter ge spreide uithuis-informatie. Zo stellen drie teaterverenigingen (Tejater 80, Toneel kring Nieuw Leven en de Catharinisten) hun produkties voor, en staan de twee filmklubs (K.F.L en Antrakt) netjes bij mekaar. De Nieuwe Madeion stelt zijn maandprogramma voor. jeugdhuis Kre- ja, de Gele Limonade De Prinsencae- mere kondigt zijn travestieshow aan. Jeugd Ballet Trongon en Kunstgroep Alkuone, de Yogavereniging, Intermen selijk, Galerij De Smet, Whale Record, Aalst 2000.vullen de kalender verder in Een onvolledige kalender weliswaar. Jan zou worden nu totaal kwatsj zi/n ?-> Luk «Nu ja, de klub behoort wel aan de parochie toe. eigenlijk dus... Maar ik ge loof dat we nu veruit het diepe dal ver laten hebben, en dat een zekere toe komst inmiddels weer verzekerd is. Uiterlijk loopt met Terlinden weer alles gesmeerd enkel aan de interne funkties en struktuur kan nog wat gesleuteld wor den. denk ik. Maar dat komt ook wel in orde Mag ik trouwens langs deze weg wat reklame maken voor ons filmpro gramma. dat echt fantastisch is NGvA «Nee dat mag met" Luk «Oh. sorry, zullen we dan met het interview beginnen (I.K.) Van Gyseghem windt er geen doekjes om. Zo is hij nogal verbijsterd over de reaktie van een Galerijhouder, die wel internationale ambities heeft, maar nogal laatdunkend neerkijkt op het eigen Aal- sters publiek, dat toch niet kultureel-ge- interesseerd is Zoiets hoef je nou net aan een Gids voor Aalsterse Uithuizigen te vertellen... Verder wordt gesteld dat bepaalde verenigingen wel wat zien in het initiatief, maar uit gemakzucht of wat dan ook, het maar zo laten. Er zijn dan nog de vele anderen die zich (nog niet aangesproken voelen door de gids. Merkwaardig is daartegenover de reaktie van buiten Aalst. Zo vroeg een Amster dammer om maandelijkse toezendingEr kwamen vragen voor ruilabonnementen (o.m vanuit de bibliotheek van Zotte- gem, de B.G.J.B. van Brussel, het ge meentelijk BTK-projekt Herzele «service voor verenigingen», het tijdschrift «Sa menlevingsopbouw» van Veurne-Dik- smuide...). In de toekomst hoopt men de redaktione- le bijdragen nog aan te vullen Zo wordt gedacht aan een gesprek met kuituur schepen Chris Lievens-Borms en een debat n a.v de legalisering van de vrije radio's De Gids blijft tenslotte ook goed in z'n nagestreefde rol van syndikaat van het verenigingsleven. In een bijdrage van de hand van Johan Velghe wordt ronduit het gemeentebeleid i.v m. adviesraden, stuurgroepen dorps- en wijkraden, in spraak gelaakt In met mis te verstane bewoordingen («prostitutie-val van de partijen» «met inspraak hoereren de be- stuursgeile partijen zich tijdens de ver kiezingsperiode» «gekastreerde advies raden» «fluiten naar medebeheer van de kulturele infrastruktuur» «respekteert^ie mensen niet de macht» wordt om echte inspraak verzucht. Géén opposi tietaai stelt Velghe zelf. want vroeger was het net hetzelfde liedje. U kan de Gids gratis bekomen in de Korte Nieuw- straat 12, 9300 Aalst (tel. 053/78.89.84) (Pd) Petanque De derde speeldag van de zonale petanquekompetitie zit erop en meteen al konden wij voor Alosta twee uitschieters noteren. Daar zorgden de ereploeg voor door vrij verrassend te gaan winnen op de terreinen van Zelzate. Alosta 2 A van haar kant maakte er de kennismaking voor Lokeren niet leu ker op. Zij klaarden immers de karwei met sprekende 9-0 cijfers. Alosta nestelt zich hierdoor in twee reeksen in het titeldebat. Meteen kunnen de andere ploegen met ambitie de achtervolging inzetten. Zelzate - Alosta ere 1-8 In tegenstelling tot de vorige wintere ditie toont de ereploeg zich nu als een hecht geheel en niet meer als een ver zameling individualisten. Alosta manifesteerde zich in Zelzate andermaal en schuift hierdoor op naar de eerste plaats van de rangschik king. Een blijkbaar gemotiveerde ploeg liet op geen enkel moment het initiatief over aan de tegenpartij. Nadat de eerste ronde met 0-3 cijfers afgesloten werd kon de overwinning reeds vastgelegd worden na de tweede ronde met 1-5. Zelzate raakte in de derde ronde finaal de pedalen kwijt met het gekende resultaat. De insiders waren in hun kommentaren de mening toegedaan dat de steaks van de Toerenbijoekes' dan ook hun uitwerking niet gemist hebben. Mede dankzij de derde opeenvolgende over winning van Alosta wordt het hoe lan ger hoe meer duidelijk dat het jonge geweld Van Den Bossche-Van Belle- Van Belle zijn plaats in de ploeg ver diend. Kortrijk - Alosta 1A 3-6 Alosta 1B - Mistral 5-4 Een makkie is het zeker en vast niet geworden voor de Aalstenaars die in ekstremis de afwezigen Ameloot en De Bruycker moesten vervangen door Van Nieuwenborgh en debutant Le Clair. Integendeel. Het won weliswaar maar men diende de slotmene af te wachten om te zien wie het punt uit de brand zou slepen. In tegenstelling tot vorige uitgaven verkeerde de triplette Borms in een off-day en bleef met 1 overwinning onder de verwachtingen. Door de 4-4 stand in de derde rond groeide de partij uit tot een spektakel wedstrijd. Het verdict viel bij een 14- 14 stand. De triplette De Ridder kon de partij naar haar hand zetten en hield daarmee een krappe, zij het ver dienstelijke, overwinning in huis. na een fel geanimeerde wedstrijd. Alosta 2A - Reynaert 9-0 De bezoekers hebben aan hun bezoek in Alosta een bittere smaak overge houden. Na de eerste ronde keken zij reeds op tegen een 3-0 achterstand. Hoezeer de Lokenaars ook hun best deden, zij vonden geen passende repliek op het spetterend petanques- pel dat Alosta produceerde. Reynaert slaagde er in de derde ronde zelfs niet in de klassieke eerreddende wed strijdoverwinning uit de brand te sle pen. Alosta stalde al haar offensieve rijkdom uit en behaalde een vlotte thuiszege. Men zal van goeden huize moeten zijn om het homogene negen tal van ploegkapitein Cassiman met spitsvondigheden taktisch petanque- vlak te ontwrichten. Heirnis - Alosta 3B 7-2 Alosta stond vorige zaterdag, zonder de zieken Marcoen en Staelens, voor een zware opdracht. De cijfers laten vermoeden dat Alosta weinig of niet in het scenario voorkwam. Volgens ploegkapitein Jacobs is niets minder waar. Alosta speelde de eerste ronde voortreffelijk mee. Zij werd afgesloten met een 2-1 voordeel voor de thuis ploeg. De tweede ronde werd geken merkt door kwaliteit en sensatie. Tweemaal wedstrijdverlies met 15-14 cijfers resulteerde in een 5-1 voor sprong voor de lokalen. Alosta, dat de verdienste had zich niet goedschiks bij de stand van zaken neer te leggen, sleepte in de derde ronde nog een wedstrijdoverwinning uit de brand maar moest inzake precisie haar meerdere erkennen m de tegenpartij. Een te zwaar verdikt misschien maar er viel uiteindelijk niets af te dingen aan de overwinningen van Heirnis dat reeds na de tweede ronde de score onbereikbaar had kunnen opvoeren. Het is zonder meer duidelijk dat de overigens talentvolle debutanten, die voor Alosta aantreden in 3 B naast de routiniers, het onvermijdelijke leergeld dienen te betalen. Kaïenuei vuoi zuiiuay ij novemoer 83 Alosta ere - Singel, 14 u Alosta 1 A Heirms. 14 u Alosta 1 B - Gent 18 u Alosta 3 B - Gent. 18 u Alosta 2 A bye

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 11