EDDY VINCK GOODfYEAR COPPENS 11 november 11 november 11 november 11 november 11 november Vuur als klauwende leeuwen «Amnestie Verontwaardigd vuur voor waarachtige vrede Volgende week fakkels en bloemen in drievoud Wapenstilstandsherdenking in alle deelgemeenten MEESTERKLEERMAKER 9440 EREMBODEGEM De nieuwe AH Weather band van Goodyear. De enige band geschikt voor vier seizoenen. 4 Nieuwe Gazet van Aalst 11 november 1983 GOOD'/YEAR De officiële 11-novemberherdenking krijgt andermaal liefst twee alter natieven. Terwijl in de vooravond een fakkeltocht voor ontwapening gehouden wordt, wordt in de namiddag een amnestie-fakkelloop gehou den. Dit laatste Is een initiatief van het Taal- aktiekomitee, hierin gesteund door diver se Vlaamsnationale verenigingen (ven- delgroep Uilenspiegel, VNJ, Snel Pede, St.-Maartensfonds. Vlaams Jongstuden- tenverbond, Jeugdwerkgroep Iwein, het Snoerken, V.U Lede. Aalst. Terjoden Erembodegem, Geraardsbergen, Erpe, Mere. Ninove Vujo Aalst e.a De fakkeltocht begint om 14 u. aan het monument van Dom Modest Van Assche te Erembodegem (kerk Ten Bos). Daar worden de drie fakkels gewijd waarna gelopen wordt" naar het Vredesmonu- ment in Aalst (Vredeplein) Hier wordt een bloemenkruis opgericht en houdt Willy Kuypers een korte toespraak De drie fakkels symboliseren Dom Mo dest (tijdens de repressie onschuldig langdurig gemarteld in voorarrest, waar aan hij uiteindelijk bezweek). Meester De Vos (in diezelfde periode met een nek schot afgemaakt door weerstanders eveneens onschuldig) en het lijden van alle repressieslachtoffers Voor de orga nisatoren van deze fakkelloop is het een vaststaand feit dat de flamingantische overtuiging van zovelen tot de genadelo ze repressie geleid hebben en nog steeds leiden. Vandaar hun roep om «amnestie» niet voor «misdadigers of voor hen die zich verrijkten op de nood van anderen het gerecht was immers klement voor hen,» maar rechtvaardig heid voor de vele duizenden slachtoffers omwille van hun Vlaamse opvattingen. Wie met met de auto komt kan gratis de fakkelloop volgen in een autobus. Steun kan steeds verleend worden op rekening 001-1075479-19 (vermelding: «organi satie amnestiefakkelloop») (pd) Voor de zesde keer wordt op 10 november om 20 u. op de Grote Markt met fakkels gedemonstreerd voor vrede. Niet het tricoloor hoerapatriotisme van 11-november 1918 wordt herdacht, maar het nooit meer oorlog, de roep om vrede, aktueler dan ooit, volgens de organisatoren. Dat is VAKA-Aalst dat na 23 oktober het vuur naar «echte vrede» brandend wil houden, en de betogingseisen (geen ra ketten... vrede door en voor ontwape ning bevriezing nukleaire wapenwed loop.. het zit nog vers in t geheugen) blijft onderstrepen. «Vrede en vrede is twee», zegt Pol De Witte namens VAKA Er is een vrede, eerste in aandacht en waardering bij de groten der aarde maar tweede in waarde en waarachtigheid De vrede als afwezigheid van oorlog als we niet verder kijken dan onze neus lang is De vrede van meer dan 30 miljoen hongerdoden per jaar in de Derde We reld De vrede van elke minuut 40 mil joen fr. voor wapens. De vrede van meer dan 500.000 werklozen'in ons land... De vrede van een toenemende eskalatie van geweld. Er is echter ook de vrede die waard is vrede genoemd te worden. Vrede zonder diskriminaties. zonder machtshonger, waar gekozen wordt voor mensen en niet voor de macht, waar zinvolle arbeid mo gelijk is. vrede zonder verkeersslachtof fers... Vrede zonder raketten want het doel (de vrede) kan niet dichterbij ge bracht worden door tegengestelde mid delen (moordende raketten). De vredesfakkeltocht besluit met een korte plechtigheid aan het Vredesmonu- ment op het Vredeplein rond 21 u Na dien is ieder welkom om in Netwerk de groep Kopspel aan het werk te zien met hun anti-rakettenstuk «het Belgisch kompromis». (PD) U staat ervan te kijken hoe maar liefst drie verschillende «vredes»-manifestaties plaats vinden in onze stede met 11 november. Het Vredesmonument op het Vredeplein wordt met fakkels en bloemen achtereenvolgens bezocht door de anti atoomraketten, de vaderlandslievende oudstrijdersverenigingen en de amnestie voorvechters Bloemen en fakkels voor idealen van vrede, verleden en toekomst. De Nieuwe Gazet van Aalst brengt volgende week uitgebreid verslag van een gesprek met mensen van de vredesbeweging, de oudstrijders en T A K Drie keer 11 november. Anders en toch weer niet. (pd) 11 november is geen vakantiedag omdat het Sint-Maarten is, maar omdat het oorlogsgeweld op die dag in 1918 stokte. Dat feit wordt andermaal herdacht, en maar liefst in alle deelgemeenten. Herdersem Om 9.55 u. aan de ingang van de O -L -Vrouw-Hemelvaartkerk (gedenksteen oorlogsslachtoffers) bloemenhulde. Om 10 u. H. Mis. waarna Aalst-centrum 9 u bijeenkomst op het stadhuis, waarna H. Mis in de St.-Marti- nuskerk optocht naar monument van Koningin Astrid en het Vredesmonu ment Overhandiging van de vredefakkel en bloemenhulde. Om 11 u. toespraak door de burgemeester in de trouwzaal van het stadhuis, eventueel uitreiking van eretekens en receptie Baardegem Om 9.45 u. optocht van café Fies naar de St.-Margarethakerk. Na de H Mis optocht naar de begraafplaats, waar bloemenhulde gebracht wordt aan het monument der oorlogsslachtoffers Eventueel uitreiking van eretekens. Erembodegem-centrum 9 u bijeenkomst Denderstraat, waarna optocht naar de O.-L -Vrouw-hemeivaartkerk Na de H Mis bloemenhulde aan het monument der gesneuvelden Om 11 u receptie in het dienstcentrum. Terjoden 9.30 u. H Mis in de St.-Jozef- kerk, waarna naamafroeping van de mili taire en burgerlijke oorlogsslachtoffers aan het oorlogsslachtoffersmonument vóór de kerk Bloemenhulde Uitreiking van eventuele eretekens, optocht. Gijzegem 10u. H. Mis in de St -Martinus- kerk, waarna optocht naar de begraaf plaats Aan de monumenten naamafroe ping van de gesneuvelden, bloemenhul de. uitreiking van eventuele eretekens, optocht. optocht naar de begraafplaats Bloemen hulde. uitreiking van eventuele erete kens. optocht Hofstade :10u.H MisindeO.-L.-Vrouw- Hemelvaartkerk, waarna bloemenhulde aan het monument van de oorlogsslacht offers. Uitreiking van eventuele erete kens Optocht naar de begraafplaats. Rondgang langs de graven der oorlogs slachtoffers Meldert9 20 u vertrek optocht van Dorpsstraat 36 naar St.-Walburgakerk Na de H Mis plechtigheid op de begraaf plaats met bloemenhulde. Uitreiking van eventuele eretekens. Moorsel 9 50 u. optocht van dienstcen trum naar St-Martinuskerk Na de H. Mis optocht naar het monument hoek Nieuw st raat-Statiestraat alwaar bloemen hulde, uitreiking van eventuele erete kens. en optocht naar de begraafplaats Daar bloemenhulde aan de monumenten van beide oorlogsslachtoffers. Receptie in dienstcentrum Nieuwerkerken 9.45 u bijeenkomst op het Dorpsplein, waarna optocht naar de O -L -Vrouw-Hemelvaartkerk. Na de H. Mis (opgeluisterd door het Ceciliakoor) bloemenhulde aan monument oorlogs slachtoffers en uitreiking eventuele ere tekens (PD) Het beeld van de H Johannes Nepo- mecenus op de Houtmarkt verkeert in slechte staat. Nu werd door de Vereni ging voor Aalsters Kultuurschoon (V.V.A.K.) voorgesteld het beeld schoon te maken en te restaureren op eigen kosten. Eerlang zal met de wer ken worden begonnen. Alles in voorraad kleine en extra-grote maten Geraardsbergse steenweg 154 TERJODEN AALST TEL 053 70.29.38. M S verkrijgbaar bij De grootste en modernste bandencentrale der streek AELBRECHTLAAN 52 - 9300 AALST - TEL. 053/21.24.62 (vlak bij de kliniek)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 4