SERAV Om U nog beter te dienen... MOET ER 61 ZAAT OP? Belastingen centraal in gemeenteraad Molenstraat 70, AALST s 21 76 08 Zoals wij denken zo willen wij ook wonen, jong, dynamisch, onafhankelijk met Bora-Bora van Leolux. Nieuwe Gazet van Aalst 18 november 1983 3 Al een paar weekjes wordt dit blad op een nieuwe manier gerund Via een nadere taakverdeling binnen onze redaktieploeg, willen we de kwaliteit van dit blad opdrijven meer achtergrondreportages, ook het allerlaatste nieuws in de krant, aangepaste lay-out, Hoofdredakteur Roel Van de Plas wordt een behoorlijk stuk ontlast; hij heeft nog werk genoeg overigens want hij verzorgt ook nog de lay-out en is afgevaardigd-beheerder van de v.z.w. die dit weekblad uitgeeft. Het «al gemeen nieuws» wordt voortaan gekoördineerd door Peter Dauwe en voor de «sport» doet Patrick Van Boxstael dat. U merkt stilaan ook dat onze redaktieploeg uitgebreid wordt. Om u nog beter te dienen, jawel Niet, deize kier 'n moeje der gie zaat op doengd'er zen mensjen die gereklameird hemmen da ze van den doktoer gi zaat nimmer 'n meigen beizegen Alia, ten doeng men 't mor ne kier zonder zaat heinwant 't es de moment geworren da ze meh de blomsooiker zelle gon afkommen. 't Sniet al vantoyd tot toyd nekier, alhier of adoor. Joot jonges, de wintjer stoo ni allien veir de deir hè zitj al meh ne voet binnen. In elk geval, da voortSertoe da z'ons in den noozoemer 'n betjen bedorven hemmen meh goe weir. En ten in iene kier zoei kaad Den toyd van de kostelèkken brand es dor. Mor ten van den andere kant toch oeik den toyd van goe weirem achter 't stoefken te zitten. Den toyd van den hoeisjepot. mjam-mjam Eh goe talurken weiremen hoeisjepot binnespeilen. dat de snottebellen op a lep hangen Lotj ze mor kommen Meh of zonder zaat... Mor dad es ten toch ien van de rooi goei dinges die der oon zen zee. Want ik ben stillekesoon op den averdom gekommen da Sintjemerten men deir verboygoot as 't er ver meh iet te bringen Ze" Sjintemertekes geiven, door ben ek nog goe genoeg veir. En 't ienegste dat 'n nog bringt zen brieven van de belastingen. Ver ten nog van de rest te zwoygen Want op 't enje van 't joor schiete z'allemool wakker, as 't mor 'n es ver te lammeren, 'k Mag er ni goed op peizen wa dat er nog allemol veir de deir stoot Késtdag moet nog kommen - en Nievejoor. en aal die kortjes woor dagge moetj antwoeren as ge ni onbeleefd 'n wiltj zen... Ge wetj wel hein, van die kortjes woor dat er op stootvrede op aarde, enzuvoesj binsjt da ze beizeg zen meh ons lanst alle kanten in te masjen meh raketten As de die ne kier zeilen afgoon. da zal 'n bonk geiven en da zal eh vierweirk zen Allien 'n zal der nimand nimmer zen ver da voesj te vertellen... En azoei es 't ten sebiet vreide op eerde... ver ieweg en droy daogen Mor ten ni deir de mensjen van goeie wil... Hejje oeik al gon spèkse maoken in de klierkas Ver te zing waffer goe, weirem wintjerdingen dagge zotj geriedleggen ver oon te doeng Ikke wel zee. Gedoon meh de loechte zoemerhemmekes, kaaskes en broeken 't Werd de moment ver goe weirem dingen ooit den hoek 't holen want ik peis da 't veiren nievejoor nog goe zol kennen bakken En lodj ze gè ten mor zingen van nievejorke-zoeten, ons veirken hei vier voetenne veirkespoeit hem ek liever in de hoeisjepot da 'k dofleis gezeid hem... En ne goeien drippel veir dagge slaope godj. da kaan oeik gi kood, mor ten moeje iest ienen hemmen hein. 't Schantj dagge ze binnen 't kèrt in de kafeis zetj kenne koeipen 'k Zeg ni dagge da naa oeik nie 'n kentj, mor naa mag het ni. En noor nievejoor zal da wel meigen As den boos of de bozinne genoeg taks aflammert, want da spel moet opbringen hein 'k Vraog meh af ofdat er ienen boos da zal betolen. Da spel 'n kaan hem toch zuveil ni opbringen dat 'n domei zennen taks zal kennen dekken En 'n zeilen de braars dor ten ni op reklameiren En 'n zelle ze de proys van eh wiskieken of eh witteken ni nor omhoeigdjoefen Tèn koeip ek meh veil liever zelf 'n fles zee. Zojje die naa zugezeid oeik nog meh twie lieters tegeloyk moete koeipen Mor 'k zal liever nog wachten Wie wetj 'n kroyg ek gien ver mennen nievejoor. mor ten meh twie lieters geloyk hein, want 'k wil in reigel zen PETJEN Cijfers van begin tot einde De speciale gemeenteraad van maandag jl. beloofde weinig boeiends te worden met de bespreking van begrotingswijzigingen van de stad zelf, en de goedkeuring van begrotingen van het OCMW, de kerkfabrieken, de waterdienst en het slachthuis. Daarbij dienden de raadsleden nog ontel bare belastingen goed te keuren. De publieke belangstelling was dan ook heel wat geringer dan bij vorige raadszittingen. Voor de eigenlijke dagorde aangevat werd deelde Burgemeester Uyttersprot mee dat er nog raadszittingen gepland zijn voor 29 november, 16 december en 20 december. Eén ding zag men hierbij blijkbaar over het hoofd. Met een derge lijke lawine van gemeenteraden krijgt de pers gewoon niet meer de materiële tijd om steeds alles weer te geven wat in de gemeenteraden verteld wordt. De zitting zelf begon met een lofbetuiging van Do lores Baïta (SP), aan alle medewerkers van de jongste 11.11.11 -aktie, die in Aalst ongeveer 150.000 fr. meer op bracht dan vorig jaar. Danny Denayer (VU) wees er van zijn kant op dat de voor gestelde belastingen een echte puzzel waren. Sommige dossiers zijn bijna on leesbaar, aldus Denayer, die vroeg be paalde teksten te hertypen. Op het jaarverslag 1982, dat aan de raadsleden overgemaakt werd, kwam enkel reaktie van SP-fraktieleider Hoog- huys. Volgens hem waren bepaalde be langrijke zaken vergeten, terwijl de dien sten van informatie en organisatie én van nandel en nijverheid teveel in het daglicht gesteld werden. Tevens vroeg hij het ver slag vlugger te ontvangen, wat volgens Burgemeester Uyttersprot niet mogelijk W£S. Meteen was men aan de begrotingen van de kerkfabrieken beland. Hierbij was het al duidelijk dat schepen van financiën Bogaert, toch de kernfiguur van de avond, zijn citroenprijs, die hij kreeg van de pers, blijkbaar nog niet vergeten was. De journalisten kregen immers geen en kel dokument van de schepen in handen, uitgenomen de begrotingen van het slachthuis en de waterdienst, zodat de diskussie vaak moeilijk om volgen werd. Uit zijn uitleg kon wel opgemaakt worden dat de begrotingen van de kerkfabrieken een lichte verhoging vertoonden van 2 a 6 Begrotingswijzigingen Meteen kon de gemeenteraad starten met de bespreking van de wijzigingen aan de stadsbegroting van 1983. Sche= pen Bogaert deelde meteen mee dat de begroting 1983. goedgekeurd werd. Uit zijn uitleg konden wij anderzijds opma ken dat de boni voor het eigen dienstjaar steeg tot bijna 68 miljoen. De schepen was dan ook van oordeel dat zijn operatie bistouri slaagde maar dat de zieke finan ciën nog altijd niet genezen waren. De ontvangsten van 1983 stegen nu met 56 miljoen om 1,762 miljard te bereiken Bij de uitgaven stegen de werkingskosten met 2 miljoen, de overdrachten met 14 miljoen terwijl de schuld in totaal reeds daalde met 200 miljoen Vervolgens wees de schepen nogmaals op het goe de effekt van de saneringslening en op het gunstig gevolg van de blokkering van de wedden van het personeel VU-fraktieleider Jan Caudron was eveneens van mening dat de budgettaire toestand van de stad fel verbeterd is. Het nadelig eindsaldo daalde immers van 128 miljoen naar 61 miljoen, maar dit was volgens hem te verklaren door de positie ve jaarrekening 1982 én door de belas tingsverhogingen Gezien het gunstig re sultaat vroeg hij de eindejaarspremie 1983 voor het stadspersoneel uit te beta len. Hierop formuleerde Caudron een ganse reeks van detailkritieken en vra gen over de voorgelegde cijfers. Daarna was het de beurt aan SP-raadslid Gracienne Van Nieuwenborgh om in een goed gedokumenteerd maar te lang be toog eveneens te pleiten voor de uitbeta ling van de eindejaarspremie aan het stadspersoneel. Zij vond de niet uitbeta ling asociaal, voor het personeel, dat al getroffen werd door de loonmatiging. Via een amendement wenste zij dat de nodi ge kredieten voor de premie zouden in geschreven worden Vragen Hierop werd bladzijde voor bladzijde de begrotingswijzigingen door de gemeen teraad overlopen De pers stond opnieuw voor schut, gezien zij geen enkel doku ment in handen kreeg, zodat het debat dikwijls moeilijk om volgen was. Te note ren valt dat de vrijetijdsbeurs heel wat minder bezoekers had dan in de vorige jaren. In de kinderbewaarplaatsen schijnt de toestand niet dramatisch. Ingevolge het afhaken van het vrij onderwijs rijden nu twee bussen minder, terwijl Aalst pi lootgemeente wil worden in een experi ment voor gemeenschappelijk school- vervoer. De aankoopprijs voor de vuilniszakken steeg, en de opbrengst van de verkoop is 800.000 fr. lager dan eerst voorzien. Bij de pendelparking, waarover raadslid Monsieur later op de avond interpelleer de, daalden de inkomsten met zomaar eventjes 2,8 miljoen. Voor de belasting op ontbrekende parkeerplaatsen wordt orde op zaken gezet, terwijl de nieuwe stadsuitgave Aalsters Accent op heel wat kritiek stootte vanwege de oppositie Schepen De Pauw bevestigde nogmaals dat hij de uitgaven voor ekonomische za ken en middenstand zal omhoog trekken, en terzake nieuwe initiatieven zal nemen. De Houtmarkt wordt niet prioritair verbe terd, maar krijgt wel parkeermeters De gemoederen raakten hierna overhit toen Mevr Baïta vroeg een subsidie van 100.000 fr te voorzien voor de 11.11.11- aktie. Na heel wat diskussie en om de Beschuttende werkplaatsen toe te laten de huishuur, die zij aan de stad betaalt terug te krijgen werd het amendement tenslotte ingetrokken door de SP-fraktie. Nadien begon de ruzie tussen meerder heid en oppositie pas goed toen de per soonlijke verwijten aan bepaalde leden van het vorig schepenkollege schering en inslag waren. Ook het amendement van raadslid Van Nieuwenborgh tot betaling van de einde jaarspremie kreeg geen kans. toen bleek dat er een overeenkomst was met de syndikaten, waarover de oppositie niet ingelicht was. Het was ondertussen al laat geworden toen men een gift van een nieuwe druk pers goedkeurde, voor het drukkerijmu seum. Hierbij werd zowel door Roger D'Hondt (SP) als door Danny Denayer (VU) voorgesteld dit museum onder te brengen in de SULBB gebouwen Een werkgroep werd ondertussen opgericht om een plaats voor het museum te vin den. Belastingen Meteen kon men aan een ellenlange lijst van belastingen beginnen, die voor één jaar dienden aanvaard te worden. Vol gend jaar komt er immers een herstruktu- rering omdat vele belastingen meer kos ten dan zij opbrengen en andere achter haald zijn Bij de diskussie bleek Denayer opnieuw de belastingsspecialist bij uitstek van de Volksunie te zijn. Vrijwel alle belastingen werden unaniem goedgekeurd, uitge nomen de opcentiemen op de onroeren de voorheffing en de personenbelasting Het publiek vernam eveneens dat de be lasting op het huisvuil daalt met 250 fr maar dat de inwoners van volgend jaar zelf hun zakken zullen moeten aanko pen Ex-schepen De Neve (VU) verzette zich tegen deze nieuwe regeling, terwijl Marcel Lorie (PVV) waarschuwde voor een stijging van de stortkosten in de ko mende jaren. Gelukkig werd de nogal droge cijferdis- kussie regelmatig onderbroken door rake kwinkslagen van de meesthumoristische raadsleden zoals Hooghuys en Denayer. Ook Burgemeester Uyttersprot liet zich op dit vlak niet onbetuigd. Enkele details misschien. Het buitenzetten van huisvuil zal aan een reglement onderworpen wor den. De hondenbelasting blijft in Aalst geldig. Ook de rijdende reklameborden zullen aan een reglement onderworpen worden In Aalst betaalt men nog altijd belasting op hondenkarren De doorgan gen voor voetgangers bij bouwwerken worden verbeterd, en de prijs voor de pendelparking blijft dezelfde als dit jaar. Het was ondertussen reeds half twaalf toen men nog aan de bespreking van de OCMW-begroting voor 1984 diende te beginnen. Hier is het meest opvallende punt dat de stadstussenkomst stijgt tot 95 miljoen, dat de dagprijs in de rusthuizen stijgt en dat ook de alimentatieplicht in gevoerd wordt. (MP)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 3