FRANCIS SMET r «Een hond moet een hond blijven» Opnieuw een gelijkspel Kangoeroes op alle fronten vooruit V.K. Aalst verliest topper tegen Juvenes Zele Dealer DELMAC PVC en ALU-ramen - dubbel glas Immerzeeldreef 3 1 AALST - Tel. (053)21 .66.79 T "HOUTEN RAMEN ZONNEWERING .ISOLATIE - VOORZETROLLU -VOORZETRAMEN i K EN. Nieuwe Gazet van Aalst - 9 december 1983 - 15 NGvA sprak met Hugo Fieremans, nationaal kampioen hondenafrichting Hoe lang mens en hond reeds samen leven Is mij niet bekend, in ieder geval het moet reeds een hele tijd zijn. De hond is immers één van onze zgn. huisdieren die zich best heeft aangepast aan het leven met de mens. Zo goed zelfs dat onze soortgenoten er vrij vlot in slagen een hond te onderwer pen. Officieel noemt dat africhten. In deze laatste discipline is Hugo Fieremans specialist ter zake deelnemer aan Europese Kampioenschappen en reeds twee maal Belgisch Kampioen. Toen we ten huize Fieremans aan de Meldertse Putstraat aanbelden, bleef het verdacht stil. We waanden ons bijna aan het verkeerde adres, immers waar bleef het hondengeblaf Hon denafrichting wordt immers maar al te vaak geassocieerd met vervaarlijk grommende viervoeters die op het minste teken van hun baas de onge wenste bezoeker te lijf gaan. Onmid dellijk bleek dat Barry en Brix, Hugo's Duitse Herders, een andere opvoe ding genoten. Een gesprek met twee stille, maar attente getuigen. NGvA: Als nationaal kampioen moet U wel de ideale persoon zijn om raad te geven bij de aan schaf van een hond. Vooraleer naar de handelaar te stap pen gaat men eigenlijk beter naar de bibliotheek of de boekhandel. Aan de hand van degelijke lectuur kan men zich een beeld vormen van de ver schillende rassen en hun specifieke eigenschappen. Men leert dan ook reeds één en ander over het normale leefpatroon van het dier en over de specifieke vereisten. Pas dan kan men beslissen welke hond de voorkeur geniet. NGvA: Is er dan zoveel verschil tussen de verschillende rassen Inderdaad, want te veel mensen kopen een hond zonder te weten waarmee ze beginnen, leder ras heeft zijn eigen karakteristieken. Wie zelf zeer aktief is doet er goed aan een aktieve hond te kiezen; wie van nature nogal rustig is, is beter gediend met een kalme hond. Het is wel zo dat het karakter van baas en hond nooit 100 gelijk kan zijn. Er is zeker een aanpassing vereist. Karakterieel wer ken de twee op elkaar in. Vergeet hier bij echter niet dat de baas vrij zijn hond kan kiezen. De hond is vrijwel steeds de underdog hij heeft niets te kiezen. NGvAOp de zaterdagse markt zien ze er noch tans allen even lief uit. Toch koopt men beter geen hond op de markt. Het betrefthier broodfok kers die vrijwel enkel rekening houden met de financiële kant van de zaakzo veel mogelijk jongen aan de man bren gen. Vaak worden deze jongen veel te vroeg uit het nest genomen. In dit milieu wordt met erfelijkheid maar zel den rekening gehouden en ook de ras echtheid kan men vaak in vraag stel len. NGvADus doet men beter elders de aankoop, maar bestaan daar dan wel honden met een 'garantiekaart' Voor de aankoop van een hond kan men zich wenden tot een fokker die erkend is door St.-Hubertus. Dit is de overkoepelende kynologische vereni ging in België. Voor wat betreft de Duitse Herder, werd 50 jaar gele den de Vereniging voor Duitse Her ders gesticht. Deze stelde zich als doel het ras zo mogelijk te verbeteren, o.a. door het opstellen van een strenge reglementering i.v.m. het fok ken van Duitse Herders. De VVDH heeft een 30-tal door hen erkende fok kers. Zij zijn tevens erkend door St.- Hubertus die als enige een officiële stamboom mag afleveren. Wie bij een erkend fokker een hond koopt kan voor 90 a 95 zeker zijn dat deze vol doet aan de rasvoorschriften, zowel karakterieel als fysisch. NGvA: Zou je iedereen een hond aanraden Zeker niet. Wie mij raad komt vragen, krijgt alle negatieve aspecten voorge schoteld. Ik zet alle nadelen nog eens flink in de verf zodat de kandidaat-ei genaar goed weet waar hij aan toe is. Men mag niet vergeten dat de hond volledig afhankelijk is van de mens. Spijtig genoeg denken veel mensen dat ze een hond kunnen van de hand doen zoals een stuk vuil. De dieren worden dan gewoon ergens achter gelaten, of in het beste geval naar het asiel gebracht. Voor een hond is dit een echt drama. Mits betere informa tie, men zou heel wat dierenleed kun nen voorkomen. NGvA: eens een hond in huis start de opvoe ding. Zijn er niet te verwaarlozen richtlijnen Het moet voor iedereen duidelijk zijn dat een hond steeds een hond blijft. Te veel eigenaars vermenselijken hun hond. Men moet het hond-zijn van het dier met al zijn mogelijkheden en beperkingen respecteren. Een typisch voorbeeld is de voeding. Een dier heeft geen behoefte aan overvloedig eten met snoep. Een hond heeft geen behoefte om aan tafel te eten. Hier moet het verschil tussen dier en mens duidelijk zijn. Ik zie vaak kleinere hondjes die bijna uit hun vel barsten door het overtollige vet. Deze diertjes worden tot overmaat gedragen zodat ze helemaal geen energie verbruiken. Dergelijke eigenaars zijn geen hon denvriend, maar dierenbeul. Verder moet men er ook op letten het dier geen plaats op te dringen in huis. In ieder geval is een ren uit den boze. Aan dergelijke dieren heeft men niets. Zij slagen er enkel in om bij het minste gerucht de ganse buurt wakker te blaffen. Een hond moet een zekere vrijheid genieten en zelf zijn plaatsje kiezen. Als hij daar vertoeft wil hij met rust gelaten worden. NGvA: Zowel kinderen als volwassenen willen met een hond wel eens spelen... Wat totaal onmogelijk is. Een hond heeft verschillende driftende jacht- drift, de verdedigingsdrift, de buitdrift en deze tot zelfbehoud. Het menselijk spelen met de hond is niet mogelijk omdat het dier het spel steeds op een eigen totaal verschillende manier interpreteert. Spelen met een hond is nog een manier om het dier te vermen selijken. Mijn eigen dochter mocht nooit spelen met de dieren. Nochtans zijn zij samen opgegroeid en zijn er nooit problemen geweest. Barry ver trouwt haar zeker en zou voor haar zelfs door het vuur gaan. NGvA: Eens een hond een zekere opvoeding genoten heeft, kan men dan besluiten hem ver der af te richten Niet alle honden zijn even geschikt voor verdere africhting. Het zijn vooral de Duitse Herder, de Boxer, de Hove- ward, de Dobberman, de Rothweller en enkele andere die aanbevolen wor den. Ik moet echter wel opmerken dat iedere hond op één of andere manier afgericht is. Vrijwel iedereen verlangt van zijn viervoeter bepaalde zaken hij mag niet in de zetel, mag niet trekken aan de leiband... De hondenafrichting zoals ik die beoefen gaat volgens bepaalde regelseen soort pro gramma dat door de combinatie mens- dier moet uitgevoerd worden. Persoonlijk heb ik geopteerd voor het internationaal programma, wat tevens het zwaarste is. Het omvat drie grote onderdelenA. het speuren. Hierbij moet men een twee a drie uur oud spoor een tweetal kilometer kunnen volgen., B. gehoorzaamheidsoefenin gen. Het dier moet dan een aantal eenvoudige en moeilijke opdrachten uitvoeren, zoals zitten, liggen, appor teren, hindernisspringen... C. verde digingsoefeningen dit is het zwaarste onderdeel, maar het minst belang rijke Een hond mag nooit een wapen worden. Hij mag enkel verdedigen als er werkelijk een bedreiging is. Op dit vlak gaan over afgerichte honden de wildste verhalen rond. Een hond mag echter nooit agressief, maar wel defensief zijn. Naargelang zijn moge lijkheden ontvangt een hond een diploma. De hoogste graad is het zgn. IP 3. Barry heeft dit reeds 74 maal gelukt. Brix haalde onlangs zijn eerste IP 2. NGvAAfrichting doet men meestal in clubver band De VVDH telt momenteel 58 verschil lende clubs. Ik was steeds aangeslo ten te Deinze. Binnenkort hoop ik in Aalst samen met Jozef Gits een club te starten. Dat zal dan de 59ste worden. NGvA: Hoe oud moet de hond zijn voor africh ting Met Barry ben ik gestart toen hij 8 maand was. Ik had wel het geluk dat hij stamt van een zeer goede bloedlijn. Het karakter van het dier maakt alles een stuk gemakkelijker of moeilijker. Het oefenen gaat eigenlijk steeds door. Enkel in de winter krijgen de honden rust. Een afgerichte hond stapt eigenlijk uit zichzelf. Hij doet wat zijn baas wil en niet wat hij zelf zou wil len. Tijdens de winterse competitie stop krijgen mijn dieren de gelegen heid opnieuw wat te verwilderen. NGvAWaarom kiest men eigenlijk voor hon denafrichting Ik vind dat de mens in feite een beetje gedegeneerd is. Er is weinig binding met de natuur in deze tijd. Via mijn honden heb ik een unieke binding met de natuur. Mens en dier hebben zich aangepast aan elkaar. Ik ken hen door en door. Het is echt een fijne hobby. NGvAZo te zien aan het aantal bekers en tro feeën was je tot nu toe bijzonder succesvol Ik nam vier maal deel aan het Belgisch Kampioenschap en werd achtereen volgens 4de, 2de,' eerste, en nu in oktober opnieuw eerste. Zowel dit jaar als vorig jaar werd ik geselekteerd voor deelname aan het Europees kam pioenschap. Dit jaar hadden deze kampioenschappen plaats in Hasselt. Deze wedstrijden zijn eigenlijk fantas tische ervaringen, maar het ware hoogtepunt is toch thuis te beleven. Samen met Barry heb ik vrijwel alles gewonnen wat te winnen is, maar de relatie met het dier is de mooiste erva ring. Dat is moeilijk te beschrijven. NGvAHoop je volgend jaar de nationale titel te verlengen Dat staat nog niet vast. Ook de deel name aan het E.K. is twijfelachtig. Ik vrees dat het starten van de nieuwe club in Aalst mij heel wat tijd en ener gie zal kosten. NGvA: Ter attentie van eventuele liefhebbers; is hondenafrichting een dure hobby Financieel mag men het zeker niet onderschatten. De aankoopsom kan varieren van 6.000 tot 20.000 fr. Daarnaast heeft men extra kosten voor voeding en voor de veearts. Vaak heeft men een aangepaste wagen of een aanhangwagentje nodig. Ikzelf heb dan nog heel wat ver plaatsingskosten. Vorig jaar reed ik enkel voor de honden 25.000 km. Ik ga nl. overal trainen, zelfs tot in Luxemburg. Hugo Fieremans kan als het moet nog uren vertellen over Barry en al zijn mogelijkheden. Men mag hem dan ook gerust expert in het vak noemen. Wie graag meer informatie wenst over de nieuwe club, of over de Duitse Her der kan zich steeds tot hem wenden. Hij is steeds bereid mee te helpen om problemen op te lossen. Zijn adres: Putstraat 7C te Meldert (tel. 052/ 35 72 92). (PVB) Krachtbal1 ste nationale Osiris Aalst - Sijsele 16-16 Net als veertien dagen geleden is Osi ris met een gelijkspel uit een recht streekse confrontatie met andere degradatiekandidaten gekomen. Buffalo's Sijsele kende een betere start en kwam vlot 0-3 voor. Aalst repliceerde gevat alhoewel Jan De Vriendt ditmaal iets minder succesrijk was met zijn eerste worpen. Met twee rugworpdoelpunten klom Osiris naar een driepuntenvoorsprong bij de rust. Kort na de pauze keerde Sijsele in enkele minuten tijd de rollen om. Aalst moch opnieuw gaan achtervolgen, kwam gelijk, maar moest het daar wel bij laten. De ploeg: Devriendt (3), Van Lysebeth (4), Eelbode (7), Geeroms (2), Hans- sens. De reservenploeg is na twee opeen volgende nederlagen uit de top van de rangschikking weggevallen. Enkele dubieuze beslissingen van de Hugo Fieremans, samen met Barry, na een van de vele overwinningen. Volley Een zeer goed weekend voor de Aalsterse telkens op verplaatsing. Dergelijk weekend De dames van Kangoeroes gingen met een onvolledige ploeg winnen op Bors- beke met overtuigende 1/3 cijfers. (15/ 12 - 14/16-6/15). De eerste set moest Aalst nochtans aan Borsbeke laten na een voorsprong van 4/7 langs 9/7 tot 14/10. De tweede set was eerder gelijk- opgaand tot 12/12. Ondanks een setbal voor Borsbeke werd het toch een over winning voor Aalst. De derde en vierde set was eerder een formaliteit voor Kan goeroes die in de derde set uitmaakten bij een 6/8 stand, en in de laatste set een winststand van 2/11 afronden op 6/15. Dit brengt de damesploeg op de tweede plaats op twee punten van leider Schelle- belle De reserveploeg (ook onvolledig) bracht een duidelijke 0/3 winst mee naar huis (10/15 - 4/15 - 10/15) Volgende week staat het belangrijke derby tegen Hofsta- de Supporters gevraagd Bij de heren, die naar Aalter moesten, was het enigszins anders. Bij een duide lijke 0/3 overwinning (11/15 - 14/16 - ploeg overwinningen op alle niveaus en dit legt geen windeieren. 6/15) was het overwicht minder zicht baar. In de eerste set ging de wedstrijd gelijk op tot 11/11, waarna bij opslag van Erik Meskens Aalst kans zag om de set af te ronden. De tweede set was zelfs nog spannenderEen winststand voor Kan goeroes 3/8 werd door Aalter ingelopen tot 14/13, waarna Aalst opnieuw kon uit maken langs opslag van Peter Schelck. In derde set werd dan nog een formaliteit, de fut was er bij Aalter uit, zodat ze er niet meer aan te pas kwamen. Het was op nieuw Erik Meskens die met twee zeer goede opslagen de eindcijfers vastlegde. Kangoeroes schuift door deze overwin ning terug een plaatsje op in de rang schikking en staat nu op de negende plaats. Volgende week volgt de kapital match tegen de ploeg uit Baasrode, die halfweg de huidige rangschikking staat. Bij nieuwe winst kan Kangoeroes zijn klassering nog verbeteren. De reserven wonnen eveneens hun wedstrijd met een stand van 1/2 (14/16 - 15/10 - 13/15). (pvda) De absolute topper van de tiende speeldag in de vierde afdeling D tussen de nummer twee, V.K. Aalst en leider Juvenes Zele werd door de bezoekers met 2-3 gewonnen. Meteen de eerste thuis nederlaag van V.K. dit seizoen. Het werd een hoogstaande wedstrijd met topvolley langs beide zijden. Zele kende een ideale start en in een mum van tijd haalde het de eerste set bin nen met 3-15. V.K. herstelde zich echter goed in de tweede set die zonder veel problemen met 15-8 werd gewonnen. De bordjes scheidsrechter waren niet meteen bevorderlijk voor de rust in het lokale viertal dat zich te gemakkelijk uit het lood liet slaan door arbitragefouten. De ploeg, nochtans behoorlijk ver sterkt, kon niet weerstaan aan de Sij- seledruk. De Westvlamingen stelden trouwens een tweetal spelers op die tot vorig seizoen in het eerste viertal aan de bak kwamen. Eindstand - 15- 27. De ploeg: De Bruyn, Maes, Siau (1), Coppens (2), Dockers (1), Kerkvliet, Lauwereys (11). stonden dus gelijk. Ook de derde set leek V.K. rustig te zullen winnen, maar een 13-8 voorsprong werd op onbe grijpelijke wijze uit handen gegeven 15-17. Op dat ogenblik zag het er dus niet goed uit voor de thuisploeg. Toch was het weer V.K. Aalst dat de vierde set won 15-8. Twee-twee in de setstanden dus en we gingen naar een vijfde en beslissende set. De wed strijd kon nog alle kanten uit. Maar de fysisch toch wel sterkere bezoekers lieten V.K., net als in de eerste set, geen schijn van kans meer. Het werd liefst 1-15! Een zwaar vonnis voor V.K. Vermelden we dat bij V.K. Wilfried Doorns een erg goeie wedstrijd speelde. Hij was één van de weinige lichtpunten bij de thuisploeg in deze wedstrijd. Door deze nederlaag zakt V.K. nu naar de vierde plaats in de rangschikking

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 15