OCMW:een echte soepl UE EURO TRICOT OCMW kondigt beleidsommekeer aan OCMW wil kumulatie dokters tegengaan SERAV MOET EB 01 ZAAI 00? STOM, Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT Geraardsbergsestraat 50, AALST CHITA van Leolux De postbode komt Begin december komt de postbode aanbellen. Uw abonnement loopt tot eind december. Betaal aan de postbode of stort voor 15 november 1.000 fr. op het nummer 001-1153969-36 9 "decernher''1983 -"31; Aan dit O.C.M.W.-dossier werkten mee Pol De Paepe, Roel Van de Plas, Peter Dauwe, Johnny Cassier Sinds zowat 17 maanden is het OCMW niet weggeweest uit de aktualiteit. Na de schorsing van dokter Matthieu en hospitaaldirekteur Barrez op beschuldiging van zware onregelmatigheden, na de sterke kritiek vanuit zowel het medisch korps als advokaat André-Emiel Bogaert op het OCMW-beleid, na onderhandelingen vanuit het Aalsters Sociaal Overleg om tot meer koördinatie met het welzijnswerk te komen, na gemeente raadsbesprekingen over begrotingen en rekeningen waar het OCMW steeds héél rood uitkomt, na een persrel met onze eigen Panoramist in de hoofdrol,... kwam eindelijk op zaterdag 3 december de langverwachte perskonferentie van de OCMW-raad. Een memorabele dag, zoals bleek tal van beschuldigingen zijn officieel beaamd, en voorzitter Goossens kondigde zeer konsekwent een beleidsommekeer aan. Ondanks ziekte was voorzitter Richard Goossens toch present. (J. C.) Dat het geen doordeweekse perskonfe rentie was bleek al onmiddellijk uit de geïnteresseerde aanwezigheid van niet- persluivolksvertegenwoordiger Jan Caudron (VU), gemeenteraadsleden Willy Van Mossevelde (VU) en Danny Denayer (VU), en advokaat André-Emiel Bogaert en waarnemend labo-dienst hoofd apotheker Erik De Bie. Zonder uit genodigd te zijn, werden ze toch welkom geheten op deze perskonferentie waarin de OCMW-voorzitter openhartige ant woorden op alle bestaande vragen (met uitzondering van de zaak Matthieu) in het vooruitzicht stelde. Hij verontschuldigde zich omwille van de laattijdigheid van de perskonferentie, waarbij als redenen aangegeven wer den de late installatie van de OCMW- raad in Aalst, het saneringsplan, de in voering van de onderhoudsplicht in de rusthuizen, en de begroting 1984. Erg gewaardeerd werd zijn bekentenis dat hij als nieuweling tot nu toe misschien te strikt de organieke wet op de vzw's geïnterpreteerd heeft (in het bijzonder de zwijgplicht), en dat in het vervolg meer systematisch persmededelingen zullen verspreid worden. Motie doorgeslikt Van die langverwachte officiële spreek- bereidheid tot op zekere hoogte, werd uiteraard via talrijke vragen gebruik ge maakt. Enige hilariteit oogstte onze panoramist, Pol De Paepe, toen hij over de motie begon van een maand geleden, waarin de OCMW-raad van een «georches- treerde lasterkampagne» gewaagde Pol noemde het de strafste motie die hij gedurende zijn 40 jaar volgen van het wel en wee van de stad tegengekomen was. Uit de antwoorden van de voorzitter bleek dat op de bewuste raadszitting nog veel krassere taal gesproken werd, maar dat die afgezwakte tekst toch met een parigheid van stemmen goedgekeurd werd. De «buitenstaander», verantwoor delijk voor de georchestreerde kampag- ne wou men niet noemen, maar het is overduidelijk dat men advokaat Bogaert voor ogen had. Een erg gevatte Pol De Paepe «Ik heb nog nooit een orkest met één man geweten Na er op gewezen te zijn dat de vroegere fraktieleider van de CVP (Robert De Pauw) in dit blad vorig jaar in nog veel sterkere bewoordingen het OCMW-be leid veroordeelde, en dat ook de Me dische Raad zich in september jl alles behalve zacht uitdrukte, gaf voorzitter Goossens toe dat het woord «lasterkam pagne» misschien wel wat straf uitge drukt is Advokaat Bogaert bracht in dat elke burger het recht heeft kritiek uit te oefenen op demokratisch verkozen li chamen «Wat ik gezegd heb mag ik zeggen volgens de grondwet en is juist Toen Pol De Paepe dan vroeg terug te komen op die motie (gelet op de sym pathie en het gezond verstand dat uit alle nu uitgesproken woorden blijkt), beloof de de voorzitter dit aan de Raad voor te leggen. Op de wedervraag van CVP- raadsleden De Veylder en Blanquaert- Bourgeois om ook terug te komen op zijn Aalsters Panorama van 14 oktober ant woordde Pol dat hij uit respekt voor de rechtspraak het vonnis eerst wil afwach ten als gevolg van de klacht van twee OCMW-dokters Op een persvraag of men (na al wat men toen reeds gehoord had) mocht besluiten dat het OCMW de houding in de vorige legislaturen wil veranderen, antwoordde de voorzitter dat niets belet op verkeerde houdingen terug te komen Veel specifiëringen over de nieuwe be leidsvisie konden evenwel nog niet ge geven worden Deze dient nog door de minderheidsfrakties besproken te wor den. Men wou dan ook nog niet al te veel ruchtbaarheid geven aan het nieuwe beleidsdokument Namens de pers dankte Frans Van Vol- sem, en namens de VU-gemeenteraads- leden Jan Caudron voor de verstrekte informatie en het feit dat Richard Goos sens als voorzitter ondanks ziekte toch de perskonferentie willen leiden heeft Al ging die dan ook door in het ziekenhuis (Pd) mor 'k hem der toch ne kier moete meh grimmelen... Ne knol komt tenjen oosem ba den apeteiker binnen Menier, astablieft, hik, geif meh dor ne kier, hik iet teigen den hik- Den apeteiker, zu rap astellen, geift 'n bonk op zennen toeig, trekt zen oeigen woydoepen en roeptBOE Nen andere knol komt on eh kraom woor da'z azoei van die sandwisjkes verkoei- pen meh eh klei sosisken tissen dad iest 'k weit-ni-hoe-lank in hiet woter liggen blieken heit. ze noemen da nen hot-dog. geloeif ek. «Twie hot-dogs. zeit'n. woraf ienen zonder mostord - «Zeikes menier, zeit de marsjang, waffer ienen eh - Stom joot, mor alla. 't zol toch echt kcnne gebeiren hein Gelèk as dad anderin 'n frituur op de Veirkemert zit er ne mensj on 'n taofel. Ze bringen hem zen soep, mor gralèk hiet. Van zenne ieste leiper verschitj 'n zudoneg dat 'n hem verslikt. Lapkoe, zen valse tannen vliegen ooit zenne mond, op de koort meh de menu op. alles bosjt de grond in Hè wiltj er nog agaa nor grabbelen en meh zennen elleboeg smatj 'n 't zaatvat van 't taofel. En binsjt dat 'n hem nog rekten, zitj 'n meh zennen neis in 't potje mostord 't Enje rood es 'n on't probeiren van onder 't taofel meh zenne voet zen tannen verom dichter ba hem te trekken as 'n aal meh ne kier on 'n ander taofelken nen andere kalant hoeirt zeggen bravao menier, mor kejje na nog iet meh a oeiren Worom da'k dad hier allemol vertel Awei. iest en veraal omda'k anders niet 'n weit da nog ne kier 'n betje plezant es. Want meh aal 't gein dammen leizen en hoeiren 'n kejje milledju nimmer lachen Doboy. vanas men allemol meigen inlei- veren, 'n mag er nimmer gelache werren en moete men ons kontent stellen meh ne kier te grTmmelen. Ver zuveir as 't ons nog afgoot. Want slojje 'n gazet oepen of legde anne radio op 't es den ienen opslag achter den anderen dat de klok sloot, 't Vervoer, den teivei, d'eitworen, den drank en noem mor op En wacht tot noor nievejoor, ze zeilen der geloeif ek nogal ander bonken in geiven... D'ienegste remeide, hem ek in mén oygen gezeid. es 't ien en 't ander afschaffen En gelek as ek ik zeilen der zeikes nog veil zen... Ten twieden, omdagge zodj weite wa vertellen as ge meh die daogen die op 't enje van 't joor kommen, ne kier ba-ien zitj. Want woroever klap ne mensj attoyd Ge'n kentj toch attoyd ni vertellen oever den oepenboren onderstand, allei, ze noemen da naa 't O-See-Em-Wei. Al pertank dat er dor zeiker en vast veil oever te vertellen es. mor 't er zen der die dor veil liever oever zwoygen. Woor da z'oeik veil te vertellen hemmen, dad es op de gemintjerood - en 't zen ni attoyd schoein woerdekes die dor gepreiveld werren En 't er zen dor zelfs die va gin ophaven 'n weiten. Ja, de die moeten der oeik zen, want 't es stillekes woor da't noeit nie 'n wooit Oever da wooin gesproeken door kenne z'op 't ployn van den lendracht va meiklappen... Most ek er nimmer op peizen - ver ni te vergeiten op avans allemool al ne goeie Kestdag, ne plezieregen Onnoeizel-Kinjerendag en ne gelikkegen Nievejoor. En ik 'n goon meh gien almenakken rond of 'k zal ni komme schoefelen on ajjer deiren zee PETJEN vanzelfsprekend Even aanlopen, aan de zoutstraatpoort weer of geen weer, altijd welkom ook op zon- en feestdagen Het ziet er naar uit dat het OCMW niet langer lijdzaam zal toezien dat bepaalde dokters-specialisten (waaronder diensthoofden) tot zodanige kumulaties overgaan dat de werking van het hospitaal zelf in het gedrang komt. «Wij zijn er ons zeer goed van bewust dat het hier een ongezonde toestand betreft», aldus voorzitter R. Goossens, die aankondigde dat dienst per dienst voor zijn verantwoordelijkheid zal worden gesteld. Zowel een brief van de Administra tie Gezondheidszorg van de Vlaamse Gemeenschap (van 6.7.83) als het schriftelijk kontrakt dat de dokters af gesloten hebben met het OCMW laat geen twijfel. Het kontrakt (waarvan de bepalingen op 27.12.74 opgesteld werden) stelt duidelijk: «Voltijds verbonden zijn betekent minstens 8 halve werkdagen per week aanwezig zijn, raadplegingen inbegrepen en daarenboven ter be schikking zijn voor de behandeling van dringende gevallen overeenkom stig de afspraak tussen de dokters in gemeenschappelijk overleg vastge legd». (art. 5) Volgens advokaat Bogaert wordt dan ook kontraktbreuk gepleegd in vele aanwijsbare gevallen. Dit heeft een duidelijke financiële weerslag voor het OCMW. Naar schatting zouden slechts* 2 of 3 geneesheren in regel zijn. Hoofdgeneesheer-direkteur R. Bos- sens van de Administratie Gezond heidszorg stelde in een recent verslag (in het kader van de erkenningsproce dure van ziekenhuizen) vier negatieve konklusies. We citeren «Dit ziekenhuis heeft talrijke pro blemen, voornamelijk te wijten aan zijn verouderde struktuur. Veel zal verhelpen zijn bij de ingebruikname van de nieuwbouw». Een geneesheer-diensthoofd moet full-time werkzaam zijn in het ziekenhuis. Het comité voor ziekenhuishygiëne moet funktioneren (nvdr. het verga derde de laatste keer in 1981). Het attest inzake brandbeveiling is negatief. Zoals bekend dringen ook de jonge dokters aan op anti-kumulatie. Op 19 oktober jl. kwam het trouwens tot een ontslag van de Medische Raad over die eis. De jonge artsen hebben niettemin ingebonden en het ontslag werd inge trokken. Voorzitter Goossens (die dus wil ingrijpen) liet wel weten dat hij van zijn naamgenoot, dr. Goossens (voorzitter van de Medische Raad) een schrijven ontving waaruit zou blijken dat dienst hoofden niet full-time aanwezig moe ten zijn. Het laatste woord is dus nog niet gezegd. In herinnering werd nog een «prece dent» gebrachteertijds werd ook Dr. Morel (urologie) voor de keuze ge steld: dit geschiedde wel op aandrin gen van de Orde van Geneesheren. Volgens advokaat Bogaert (op zijn eigen perskonferentie na die van het OCMW) moet men een onderscheid maken tussen de diensthoofden en de andere specialisten. Wat de dienst hoofden betreft, zou men nu de para vent-politiek toepassen. Er zouden (juri disch) geen diensthoofden zijn, enkel verantwoordelijken van de (5) door de wet erkende diensthoofden. Op die wijze zou men voorbijgaan aan de rea liteit dat er diensthoofden zijn ook van talrijke afgesplitste diensten. Een spitsvondigheid dus op zijn Bel gisch... Voor de gewone specialisten stelde hij dat ze in principe geen kumul mogen verrichten, maar dat er uitzonderingen kunnen bestaan. Dit kan trouwens aangevraagd worden aan de OCMW- raad, maar ook dit gebeurt tot op heden niet. Voor een hele reeks «vlottende» geneesheren, vroeg hij zo vlug moge lijk hun opname in het organieke kader. Bogaert benadrukte nog dat hij de betrokken artsen niet persoonlijk wou blameren, en dat het inderdaad begrij pelijk is dat ze gewoon geprofiteerd hebben van de laksheids van het systeem, gegroeid onder de vorige besturen. Voorzitter Goossens van zijn kant stelde nog dat het niet mogelijk is op 6 maand recht te trekken, wat al zo lang aansleept. Waarvoor begrip, ze er maar schot in de zaak komt. (pd) EEN «TRICOT»-GESCHENKEN-FESTIVAL WAAR KEUZE EN KWALITEIT DE PRIJS OVERTREFFEN rtcoMcado mlifcnkarak Cruia, levensslnl vcxx de mien 80 Molenstraat 70 Aalst S21 76 08

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 3