Café 't Landhuis The Coffee Wine Bar Keert dr. Matthieu terug naar OCMW-labo Editoriaal SP zal reageren A. VAN DURPE PETEX Moorselbaan 55, AALST Tel. 21 26 15 Grote Markt, Aalst 21 17 88 Koffie wijnen likeuren hnninn I. Wauters Molenstr. 77, 9300 Aalst, Tel.21 40 66 zetelgarnierder vakkundig herstellen verkoop antieke zetels Pontstraat 37, AALST Tel. 77 14 25 ELEKTRISCHE DEKENS Manta en Inventum DONSDEKENS LOT VAN DEKENS van 30 tot 50 goedkoper Slechts over één dossier was de OCMW-raad op haar perskonferentie van 3 december zéér terughoudend over de «zaak Matthieu» (en Barrez) wou men het maar liever niet hebben. Zoveel is inmiddels zekerop het agenda van een der volgende OCMW-raadsvergaderingen staat de stem ming over mogelijke terugkeer van het geschorste labodiensthoofd en ziekenhuisdirekteur. Na de strafrechtelijke seponering van de zaak en onbevoegdheidsverklaring van het Hoog Komitee van Toezicht dringt men vanuit bepaalde hoek zeer sterk aan op de terugkeer. Politieke bom Het was volksvertegenwoordiger Jan Caudron (die evenals zijn VU-partijgeno- ten Denayer en Van Mossevelde. en ad- vokaat A.E. Bogaert naar de OCMW- perskonferentie gekomen was) die het meteen op de man af vroeg «Is het waar dat die geschorste personen opnieuw in dienst genomen worden Hij waar schuwde de raad twee keer na te den ken, vooraleer deze stap te zetten. «Na lektuur van de tenlasteleggingen komt men in opstand Als de schorsing zou opgeheven worden «ontploft er een De toestand in het O.C.M.W.-ziekenhuis uitleggen aan iemand met een beetje gezond verstand, is een onbegonnen werk. Men kan het nauwelijks geloven. De wantoestanden zijn zo veelvuldig dat het als roddel en laster wordt bestempeld. Toen we op 3 juli 1982 als eersten met het dossier uitpakten, werden we dan ook aangewezen als sensatiekrant. Nochtans hebben we nooit één arti kel gepleegd zonder een degelijke officiële dokumentatie Zonder een steen te gooien naar éen of andere koalitie kan men toch konkluderen dat een bedrijf met ongeveer 600 werknemers moet gerund worden door vastberaden, gespecialiseerde technie- kers. De O.C.M.W.-ambtenaren (Saeys en Coppens) trachten een rechte lijn te volgen. Zij weten wat fout gaat maar vechten tegen een muur. Het is hemeltergend dat flink werkende ambtenaren gewoon voor schut worden gesteld. En menselijk gezien, wanneer een topambtenaar zelf zegt dat het een soep is, dan moet het die man hoog zitten. De oorzaak van de vele mistoestanden moet men zoeken in de diverse C.O.O.- en O.C.M.W.-raden. Politieke stemmenmakerij, vriendjespolitiek en vooral de inkompetentie van sommige raads leden zijn het gevolg van deze miserabele toestand. Sommigen trachten de schijn op te houden maar kunnen niet wegsteken dat de partijbelangen voorrang krijgen op de algemene belangen. Wij betwijfelen niet dat voorzitter Richard Goossens goede voor nemens heeft. Wij geloven graag dat hij de heilige doktershuisjes wil afbouwen. Of hij in staat zal zijn op te tornen tegen de genees heren is een andere vraag. Van zodra de geneesheren hun ver worven rechten worden aangetast, zullen er zich onmiddellijk allerhande soorten implikaties voordoen. Maar wanneer men het hospitaal echt wil gezond maken, dan zal men meer dan één harde noot moeten kraken. Zoniet moet men maar alles heropbouwen. Deeltijdse of voltijdse kumulerende artsen zijn in deze tijd van werkloosheid onaanvaardbaar. Trouwens het zijn de patiënten die voorrang moeten krijgen, niet de centen Zij die weigeren hun kontrakt na te leven, moeten vervangen worden door nieuwe spe cialisten. Medici die ruim bewezen hebben zich maximaal in te spannen voor het ziekenhuis, moeten beschermd en gestimuleerd worden. Het klinkt logisch maar in de praktijk gaat het in het hos pitaal er anders aan toe. Laat de Medische Raad maar eens een gewetensonderzoek ondergaan. En tenslotte de commedia dell'arte-opvoering van de geschorste dokter Matthieu. Men kan niet ontkennen dat de zaak Matthieu gerechtelijk werd geseponeerd. Ondanks de veelvuldige bewijzen van ambtenaren en apoteker-bioloog De Bie werd er geen onderzoek verricht. Welke krachten hier hebben gewerkt zal wel eeuwig een raadsel blijven. Laat een gewone arbeider eens iets uit een warenhuis ste len Zijn straf zal hij niet ontlopen. Maar in het geval Matthieu moet men erkennen dat hij «witgewassen» is. Eén van de volgende oplossingen is zich burgerlijke partij ctellen. Maar de O.C.M.W.- raad twijfelt. De politieke druk van de CVP is uitermate groot. Is er geld mee gemoeid Werden tijdens de gemeenteraadsverkiezin gen beloften gedaan Feit is, de CVP staat achter Matthieu. ACW heeft lang getwijfeld. PVV heeft schrik. SP en VU zijn maar al te blij niet in de koalitie te zitten. Schepenen Bogaert en De Pauw drijven door. Men beweert dat zij beroepsbindingen hebben met Matthieu. Het is bekend dat De Pauw met Matthieu erg goed opschiet. Ze gingen samen n^ar Zuid-Afrika, liepen samen lachend rond op de Pikkeling. En welke rol speelt burgemeester Uyttersprol Indien men mij een miljoenen-fraude zou aanwrijven, dan zou ik EISEN dat er een diepgaand en grondig onderzoek wordt gedaan. Ik zou weigeren één stap in het O.C.M.W. te zetten vooraleer ik clean word bevonden. Maar ik zou zeker niet dreigen met schade loosstelling bij niet onmiddellijke herindicnslname. Zoiets ruikt naar geld. Voorzitter Richard Goossens staat nu tussen twee vuren. Zijn raadsleden adviseren een degelijk onderzoek door experts Ie laten uitvoeren of zwichten voor de politieke willekeur. Blijven Barrez en Matthieu geschorst, dan mag hij zich aan poli tieke weerwraak verwachten. Wordt de schorsing opgeheven, dan zullen er zeker akties gepland worden binnen het O.C.M.W. In het voordeel van beide geschorsten hoop ik dal zij geschorst blijven tot na een diepgaand onderzoek. Zijn zij dan onschuldig, dan kunnen zij hun rechten laten gelden. Worden zij echter op 12 december terug in dienst genomen, dan is dit wraakroepend. Zou een politieker echt een dergelijke beslissing durven nemen Hebben sommigen kristendemokraten echt geen kristelijke en demokratische principes meer Roel VAN DE PLAS bom», aldus Jan Caudron. Hij verwees ook naar een antwoord van de goeverneur op een vraag van OCMW- sekretaris Saeys. dat dr Matthieu wel degelijk als personeelslid moet be schouwd worden, en dat het Hoog Komi tee van Toezicht bijgevolg wel bevoegd hoort te zijn. Ook door vele anderen werd op klaarheid aangedrongen. Voorzitter Richard Goossens wou uitein delijk wel kwijt dat er ook een advies is vanwege het Ministerie van Volksge zondheid (op vraag van de Medische Raad) dat net andersom luidt. Over de grond van de zaak (de eventuele terug keer) wou hij eerst de beslissing van de OCMW-raad («één dezer dagen») af wachten Beaamd werd dat het labo (waarvan de geschorste dokter diensthoofd was) in '81 nog zowat 5 miljoen fr. verlies kende, wat vorig jaar teruggelopen was tot 2,5 fr. winst en dit jaar wordt wellicht winst ge boekt. Volgens de voorzitter zou evenwel een deskundige moeten aangezocht worden, wil men te weten komen of de «zaak Matthieu» (de abnormaliteiten waarvan de geschorste dokter dienst hoofd was) in '81 nog zowat 5 miljoen fr verlies kende, wat vorig jaar teruggelo pen was tot 2,5 fr winst en dit jaar wordt wellicht winst geboekt. Volgens de voor zitter zou evenwel een deskundige moe ten aangezocht worden, wil men te weten komen of de «zaak Matthieu» (de abnor maliteiten waarvan betrokkene beschul digd wordt) hiervoor verantwoordelijk is. Deze deskundige is tot op heden nog niet aangesteld Ook is nog niet beslist of men zich even tueel burgerlijke partij zal stellen. (N.v d.r reeds op de raadsvergaderin gen van 27 en 29 juli was hier sprake van, maar gezien de langdurigheid van de ex pertise die hierbij nodig is, en het aan dringen van toezichthoudend schepen Etienne Bogaert werd in het stadium en kel een nieuw memorandum geadres seerd aan het Hoog Komitee. Gezien de recente onbevoegdheidsverklaring én de seponering door het parket, is deze vraag dus opnieuw aktueel. Op een akkoordje gegooid Op de vraag of er al een beslissing geno men is inzake apotheker-bioloog Erik De Bie, nl of dat waarnemend dienst hoofd aan het werk blijven werd geant woord dat nog geen beslissing genomen is Goossens «Ik zie echter geen reden waarom meneer De Bie zou moeten ver dwijnen». Een wel echt in paniekstemming verke rende De Bie (eveneens aanwezig) verwees anderzijds naar een plotse me dedeling (op 1 december) van de privé- sekretaris van voorzitter Goossens. dat «hij mag blijven werken» na de terugkeer van de heren Matthieu en Barrez «vol gende maand» net zoals het personeel op zijn loonlijst trouwens Hij noemde de door Jan Caudron reeds vermelde geruchten over een koehandel juist (N.v d.r een aantal tijdelijke perso neelsleden zou aan de slag mogen blij ven waardoor in ruil de S.P. haar verzet tegen de terugkeer zou staken) Alle aan wezige raadsleden ontkenden dit even wel ten stelligste, wat ook eerder de (afwezige) S.P.-fraktieleider Eddie Die- rickx aan ons blad gedaan had. Die ge ruchten zijn echter afkomstig van top politici Vooral werd op de rol van schepen Etienne Bogaert gewezen die zoals be kend partijgenoot is van dr Matthieu en voorstander is van diens terugkeer. (N.v.d.r. officieel kan de toezichthouden de schepen de OCMW-vergaderingen bijwonen met raadgevende stem) Hij zou de raad tiraniseren CVP-fraktielei- der Armand De Veylder stipte droogjes aan dat beider> slechts geschorst zijn in het belang van het onderzoek, maar stel de met klem dat het CVP-partijbestuur nooit over personen spreekt, ook niet in deze zaak Later op de dag zou dit even formeel tegengesproken worden door advokaat Bogaert Onder druk Een belangwekkende verklaring legde alvast sekretaris Saeys af. die overigens als ambtenaar weinig meer kon vertellen Door de advokaat «van een betrokken partij» (ra ra..werd hij schriftelijk be dreigd voor de rechtbank gedaagd te worden, zo hij nog zou doorgaan met onderzoekingen Op een persvraag of hij m.aw onder druk gezet wordt antwoordde hij beves tigend Voorzitter Goossens stelde in elk geval dat de OCMW-raad achter zijn ambte naren staat «Tot nu toe hebben ze trou wens nog niets foutiefs ondernomen» C V P -fraktieleider De Veylder wou met zeggen wat de Raad konkreet beslist had. in september (toen de voorzitter met vakantie was) Hoedanook binnenkort hakt de OCMW- raad de knoop door Achter de schermen wordt zware politieke druk uitgeoefend Men maakt zelfs gewag van een koalitie- breuk Al bij al is het een weinig ver kwikkelijk schouwspel (pd) Het was opvallend dat de tenoren van de SP-fraktie Eddy Dierickx en Albert De Winter, niet aanwezig waren op de perskonferentie. Enkel raadslid Lemaitre kwam laattijdig het veelkleurig gezelschap vervoegen In een telefonisch onderhoud met raadslid Dierickx verklaarde hij dat zijn fraktie geenszins akkoord kan gaan met het gevoerde beleid Ook keurde hij de houding van de raad t o.v de pers af. «Meermaals heb ik voorgesteld om met de pers een onderhoud te hebben», aldus Eddy Dierickx Volgens dezelfde zegsman zullen zij nu kontakt zoeken met de andere oppo sitiepartij, de Volksunie, om gezamelijk een perskonferentie te geven na de volgende raadszitting van 12 december a s. Wellicht zal dan de beslissing gevallen zijn i.v.m. de twee geschorsten. Op onze vraag of Dr Matthieu schade heeft toegebracht aan het O.C.M.W. antwoordde de SP woordvoerder«Ipso facto heeft hij schade toegebracht». Ook betwijfelt Dierickx de woorden van voorzitter R. Goossens. i v.m de eenparige stemming van de motie. «Wij hebben akte genomen van de bewuste motie. Er was dus geen eenparige stemming». (R V.d P uit sympathie bjjie de paepe VELDAbedden en lattenbodems tegen interes sante voorwaarden n. MATRASSEN alle kwaliteiten 2U korting. de warmste, de veiligste, de zuinigste het meest bekende Duitse merk. internationaal gekontroleerd. overtrek en fluw. GRATIS enorme keus wol of synthetisch Snacks uur van de dag istraat 1, Aalst

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 4