[Ui STROOIPRAKTIJKEN IN AALST WE ZULLEN HET MAAR MET EEN KORRELTJE ZOUT NEMEN MOET ER 61 ZAAT OP? Restauratie van station in 1986 Eerste jaarboek Louis-Paul- Boon-Genootschap Eendenbestand in stadspark verminderd in Faluintjes Galle voor nazi verweten Twee nieuwe diakens Teveel tamme en bastaardeenden Is zwijgen goud Kadaokes, vanzelfsprekend Even aanlopen, aan de zoutstraatpoort weer of geen weer, altijd welkom ook op zon- en feestdagen Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT Nieuwe Gazet van Aalst 16 december 1983 3 Wist U dat België na Frankrijk het land is met de meeste auto-onge vallen Had U er enig idee van dat er in ons land jaarlijks 2000 per sonen omkomen op de weg Op 10.000 inwoners geraken er haast 8 °7o weggebruikers gewond per jaar. In vergelijking met andere lan den is dat een enorm aantal. Als men ons land vergelijkt met Zweden, dat een gelijk aantal wagens per hoofd bezit, gebeuren hier drie keer meer onge vallen waarbij gewonden zijn. De pieken op de ongevallencurve liggen natuurlijk in de wintermaanden, wat te wijten is aan de weersomstandigheden. De Belgische overheid heeft steeds pogingen onderno men om het aantal accidenten naar bene den te halen en de veiligheid op de weg te bevorderen. Denk maar aan de snelheids beperkingen (90 km./u.-120 km./u.) in 1974 ingevoerd, de informatieve en edu- katieve programma's van VIA SECÜRA, het verplicht invoeren van de veiligheids gordels, enz. Ook de schouwingskontrole en rijexamens werden verzwaard. Net voor de eindejaarsfeesten verschijnt het allereerste jaarboek van het Louis- Paul-Boon-Genootschap. Het werd een fraai, uiterst verzorgd boek. met precies 160 blz. tekst, verlucht met foto's, tekeningen, facsimilé's en andere zwart-wit illustraties, onder band met een foto door Jo Boon. Belangrijke, meestal onuitgegeven teksten van en over Louis Paul Boon werden erin opgenomen. Zo steeg het jaarboek ver boven het peil van een gewone ledenuitgave uit, en werden, buiten en boven de eksemplaren welke aanvankelijk alleen voor leden van het L.P. Boon Genootschap voorbehouden waren, een klein aantal voor de «buitenwereld» bestemd. (RVdP) Jaar na jaar groeit het aantal eenden in het stadspark aan. Vooral de tamme en bastaardeenden kenden de jongste jaren een grote aangroei van hun populatie. Niet alleen de stadsdiensten zelf, maar ook de leef milieuverenigingen zijn zich bewust dat de toestand niet langer houdbaar is en dat dient ingegrepen te worden. Op voorstel van Aviornis. de Aalsterse vereniging voor park- en siervogels werd daarom een plan uitgewerkt om het aan tal bastaardeenden te verminderen. Na heel wat besprekingen o.a. met Aviornis zelf en met de Wielewaal, afdeling Den- derland, werd tot de aktie overgegaan. Volgens de Wielewaal diende men te vermijden dat ook wilde eenden, die be schermd zijn en niet mogen gevangen worden, zouden verwijderd worden. Vooral in de herfst en de winter strijken deze in het stadspark neer Zowel Avironis als De Wielewaal waren van oordeel dat de vangst van bastaard eenden op humane wijze diende te ge beuren. als o m om geen verzet te wek ken bij de talrijke mensen die de eenden in het stadspark voeren Tijdens de weekends en in de zomer krijgen de een den immers voldoende eten van de park bezoekers, maar tijdens de stille seizoe nen dient de stad zelf dikwijls bij te sprin gen met voedsel, wat financieel niet steeds haalbaar is zo het eendenbestand te uitgebreid is. Na advies van de adviesraad leefmilieu werd tenslotte een kleine kooi gemaakt om tamme en bastaardeenden te van gen. Deze bevindt zich nabij het melk- huisje. Bedoeling is de gevangen eenden te verkopen aan poeldeniers of weg te geven aan één van de Aalsterse OCMW- rusthuizen voor konsumptie. Met de ver koop van de eenden kan eventueel een ander projekt van Aviornis gefinancierd worden. Kweekstation Aviornis heeft immers de bedoeling een 80 a 100 kuif- en krooneenden te kweken op de kleine ballonvijver en deze nadien vrij te laten in het park Deze nieuwe een den zouden wel afgezonderd moeten worden, omdat de talrijke aanwezige wil de eenden dominant zijn, hen het eten afsnoepen en hun nesten vernietigen Tegenover dit projekt van een kweeksta tion stelde de Wielewaal dan weer dat dergelijke eenden nooit aanwezig waren in het park en daar met thuishoren In tegendeel kon men eerder dergelijke kuif- en krooneenden presenteren in een afgesloten ruimte Ondertussen is het men het er alleszins over eens dat het eendenbestand in het stadspark moet verminderen Daarbij dient er wel voor gezorgd dat de aktie tot het verminderen van de tamme en bas taardeenden ieder jaar hernieuwd wordt zoniet zal de vermindering slechts een zeer tijdelijke weerslag hebben. Eenden planten zich immers zeer snel voort Het spreekt dat deze aktie met door elke regelmatige bezoeker van het stadspark met evenveel entoesiasme aanvaard wordt Het vangen van vogels of eenden roept bij sommigen immers emotionele reakties op zelfs al is dit ekologisch ver antwoord Dezelfde reakties ondervond het nieuwe stadsbestuur trouwens ook met het van gen van verwilderde duiven vermits zij een petitie ontving van inwoners, die zich tegen de vangst ervan verzetten Noch tans gebeurt dergelijke vangst in alle gro te steden van het land en is zi| om hy giënische redenen meer dan verant woord (MP) Aankoop munten, goud en zilver aan dagprijs. Tel 091/22.81.38 of 091/31.25 42 Het lijkt ons echter hypocriet om alle ongevallen in de schoenen te schuiven van de haastige en ongedisciplineerde Belg. Ook de overheid weet hier flaters te slaan. Wij willen ons niet uitlaten over (schijnbaar) onpraktische verkeersregle menteringen in onze stad (cfr. Korte Nieuwstraat), maar het lijkt ons toch bedenkelijk dat de Stad ook gaat bespa ren op het strooien van «dooizout». En toch... Toen het vorige week tijdens de eerste vriesochtend rond 6 uur begon te regenen, lieten de verkeersongevallen ten gevolge van de ijzel niet lang op zich wachten. Provinciale en rijkswegen wer den reeds in de vroegste uurtjes «afge dweild» door de Dienst' Bruggen en Wegen. Hun snelle aanpak zorgde ervoor dat het aantal accidenten toch nog beperkt bleef. Maar wat blijkt in onze stede Hoewel de politiediensten reeds snel op de hoogte gesteld werden van ongevallen, o.a. van een schuifpartij van wel tien personenwagens aan het kasteel van Schotte, rechtover de parking van de Generale Bankmaatschappij, liep de eerste melding pas binnen op de Dienst Openbare Werken om 9u.37. Door dit snelle optreden geraakten de strooidiensten van de stad reeds weg om lOu.18. Net op tijd om nog vlug 100 kg. zout, ter waarde van 7.435 B.F. tussen de autowrakken te strooien... (IVC) In de zopas gepubliceerde Annalen over de parlementaire zittijd 1981- 1982 hebben een 20-tal van de 212 volksvertegenwoordigers na het afleg gen van de grondwettelijke eed een vol jaar hun mond niet meer openge daan. De Vlamingen zijn de grootse zwijgers met 15 man op de 20. Eén onder hen is onze CVP-volksvertegen- woordiger. (RVdP) Kadaokes... 't zen aal kadaokes dat de klok sloot Aal de gazetten stoon der alle daogen vol van, de reklamblooikes die men reigelier in de bis kroygen broebelen der van oever. De winkels stoon der meh vol en alle daogen ziede'r mensjen meh schoein gekoleirde pakskes oever 't stroot loeipen... pesies ofdat dad allemol gi geldj 'n kost As ge dor meh imand oever sprekt, zeid allemaan en tèn zegge ze dat er gi geldj onder de mensjen es - da't kriezes esEn zie meh dad allemol ne kier af... Mor swoyles stoon ze dor zelf meh pakskes onder heren eirem of in 'n kabas. Want azoei zen de mensjen hein. wawelen en nor 'n ander zing... En ochot, wa zedde op den dier meh allemol die klodden Kinjeren ja. on de die kejje nog ne kier iet geiven da ze nog nie 'n hemmen, al pertank da ze van teigewoerdeg allemol direkt op klodderoy woyzen wor da ze niet meh genodegd 'n zen. En da noor ienegte daogen doral iveranst in den hoek leit. 't Zen van ting-neigen de vooirs die der nog 't langst meh speilen. Mor den dag va vandaog moeg'het allemol meh den ellentrik goon of meh pils of 't 'n trekt op niet. En de fabrekanten probeiren makanderen allemol den boord af te doeng meh mor attoyd nieveren bicht op de mert te smoyten. Ba zu veir dagge somtès zie speildingen stoon woor dagge a afvraogtalla, ver wa dintj da na en hoe marsjeirt da? En ver de groeite es da't zelde zee. Womei da ze toch allemol veir de pinnen kommen, 't er es niet te zot of 't wèrt gemokt. Allei, 'k leisden dor in de gazet dat er naa ienen eh foersjet ooitgevonnen heit dad 't eiten kaad mokt 't Goot ieveranst meh 'n katsjoe peer woor dagge moetj op noypen en da bloost tèn... Pesies ofdammen aal ons leven ni zelf kennen blozen hemmen meh onze mond... Azoei kejje van alles ooitvinnen hein, gelek as 'n boeizjie ver doeng te brannen ver te zing ofdagge 't licht ooitgedoon hetj... Mor ja, die kadaokes moete gegeive werren, ver kood of bloy. En alle joren es dad eh groeier probleem. Want allemaan heid alles aal. Of toch pekanstWant 't er es ien dingen dammen allemool mankeiren... En dad es 'n betje gerèsteghèd in da betje leven dat er ons oeverschitj Alle meirenen wer ek wakker meh 't niesbericht neive mén oeiren, ooit azoei ne wekker die meziek begintj te speilen en da'k oeik insj gekreigen hem as kadaoken... En alle meirenen lig ek te wachten op 't gein dat er go kommen. En op veirhand wedje aal da't niet 'n go zen dat deigt. Want krèk alle daogen es 't oever bom- oonslaogen, bombardementen, moeirden, roeifoevervallen en noem mor op. 'k Kaan echt den toyd nimmer noemen dat er ne kier nen dag verboy gegoon es da'k op men hichter maog niet moeten hoeiren hem van die vrie dinges. En ge komt beneen en ge slotj a gazet oepen en wa leisde Nog 'n betjen raketten alhier en ewa tanks en bommeweirpers adoor. En vanoyges nog hoeipen reklam ver de kadaokes. Die moete gegeive werren op Kerstdag. En binsjt da'k hier beizeg ben speile z'op de radio oeik al 't ien kestlieken achter 't ander... Allemol ver da fiest da 't enje van de mondj moe kommen 't fiest van de vrede on aal de mensjen van goeie wilPETJEN Op 6 december jl. meldde Minister van Verkeer, Herman De Croo, aan advokaat A.E. Bogaert dat de aanbesteding voor de herinrich ting van het dienstgebouw aan de Nijverheidsstraat zou kunnen plaatshebben rond maart 1984. «Voor zover de budgettaire middelen het zullen toelaten». Uit zeer bevoegde bron kon meester Bogaert echter mondeling de nodige beves tiging bekomen dat de geplande aanbeste ding inderdaad op de gestelde datum zou doorgaan. De minister zegt verder dat de betrokken werken zouden kunnen aangevat worden in het 2de semester van 1984. In dit geval moet de voltooiing ervan voorzien worden in de 2de helft van 1985. Dit dienstgebouw moet immers volledig aangepast worden om dienst te doen als interim stationsge bouw. Pas na de verhuis van alle diensten uit het stationsgebouw zelf, kan de restauratie van het station worden aangevat. Voor de werken aan het station zelf wordt het eerste kontakt gelegd met de dienst voor Monumentenzorg op basis van het door de N.M.B.S. opgesteld voorontwerp. Dit voorontwerp werd reeds goedgekeurd door alle betrokken administraties, en alle wettelijk voorziene adviezen werden reeds verstrekt. Volgens meester Bogaert komt er nu voor de eerste keer in tien jaar goed schot in deze slepende zaak. Veel zal vol gens hem nu afhangen van de houding van de plaatselijke politieke partijen en hun regionale en nationale mandatarissen opdat Aalst in de volgende drie jaar zal krijgen waarop zij reeds zo lang recht heeft. (MP) Voor een paar weken konden we in het zondagprogramma «Confrontatie» minister Galle het zien opnemen tegen FDF-er Georges Clerfayt. Aanleiding is het ontwerp van dekreet dat hij als minister had neergelegd. Clerfayt had veel pluimen verloren tijdens het de bat en had beloofd revanche te nemen. Het FDF-kongres was een mooie aanlei ding om eens flink uit te pakken tegen de Vlamingen en vooral tegen minister Gal le. Hem werd verweten een «nationaal- socialist» te zijn, een nazi. omdat hij wil dat alle verkozenen van gemeenteraden op Vlaams gebied zich enkel in het Ne derlands uitdrukken. Minister Mare Galle legde bij het parket klacht neer wegens laster en eerroof. Een uniek feit, het is de eerste keer dat een dienstdoende minister klacht neer legt tegen een volksvertegenwoordiger. Een ander unicum is dat voorzitter De- fraigne eerst advies vraagt aan de Raad van State i.v.m. het wetsvoorstel van Galle. Normalerwijze vraagt men na het kamerdebat pas een advies. De Neder landstalige raadsheren van de Raad van State hebben zich achter Galle ge schaard terwijl hun franstalige kollega's een andere mening zijn toegedaan. Doordat het advies te lang op zich laat wachten, heeft volkvertegenwoordiger Tobback aan kamervoorzitter Defraigne voorgesteld uiterlijk te wachten tot 19 de cember Nadien wordt het wetsvoorstel bij hoogdringendheid op de agenda her plaatst. De socialisten wensen eerst het wetsvoorstel te bespreken vooraleer bur gemeester Happart zijn eeo aan de Ko ning aflegd. In elk geval maakte minister Mare Galle hiermee een goede beurt bij de Vlamin gen. (RVdP) Door Mgr. Van Peteghem werden zondag 11 december twee nieuwe Aalsterse diakens gewijd in de St.-BaafskathedraalPaul Jacobs uit Baardegem en Rik Van den Meerssche uit Moorsel. Eerstgenoemde is politieofficier te Ukkel, Van den Meerssche is gepen sioneerd adjudant. skoutsgroep) vroeg deken De Vos hem de jeugdpastoraal aldaar waar te nemen. Rik Van den Meerssche is gepensioneerd adjudant bij de landmacht en vader van zes kinderen. Hij stamt uit Herdersem Vrij jong werd hij militair en hij was gerui me tijd in Duitsland gekazerneerd. Sinds 1968 is hij aktief in het sociaal-kultureel leven te Moorsel Reeds in Duitsland werd hij ingezet als pastoraal animator (na kursussen in het vikariaat) In Moor sel gaf hij katechese, en sinds zijn op- pensioenstelling (zowat vijf jaar terug) startte hij met het Marialegioen en hield hij zich intens bezig met ziekenbezoek Als stagiair-deken was hij in Meldert ak tief (assisteren bij de diensten, verzorgen van homilie, pastoraal werk...) en nam hij de volledige administratie van de Moor- selse parochiekerk voor zijn rekening. Gelukwensen voor de jonggewijden (Pd) Paul Jacobs is geboren Aalstenaar (2.11 49). Hij was aktief in de KSA, later in V.V.K.S. St.-Aloysius. Hij is regent Ne derlands, Engels en ekonomie en deed ook zijn kandidatuur in de Germaanse filologie. Hij was een tijdje verbonden aan het St.-Maarteninstituut. Tijdens zijn le gerdienst was hij bij de militaire politie, waar hij eksamens deed om opgenomen te worden in het politiekorps als aspirant officier. Hij huwde in 1976 en begon als aspirant officier bij de Ukkelse politie. Na verhui zing naar Baardegem richtte hij daar een skoutsafdeling op. Na gesprekken met diaken Wim Paulissen en kanunnik Del- motte besloot hij diaken te worden. Als initiatiefnemer van de jonge kerk in Baardegem en vertrouwd met de faluin- tjesstreek in het algemeen (hij lag ook nog aan de basis van de Meldertse

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 3