NëtwërK «Playing in a band» met White Light intimistische eenvoud Rock blues nacht Kollektief Internationale Nieuwe Scène «Wij hoorden kontent hunnen kreet...» Aperitiefconcert in Netwerk de charme van de cello DEZE WEEK IN VERGEET NIET TIJDIG JE ABONNEMENT TE HERNIEUWEN Nieuwe Gazet van Aalst 16 december 1983 9 Naast typisch Aalsterse heibel omtrent obscene boeken en splittende raden, willen wij tussendoor toch even de aandacht vestigen op een relevanter en, naar onze mening, belangrijker feit, nl. dat de tweede LP van White Light, getiteld «Playing in a band» en geproduceerd door Raymond van het Groenewoud, op de markt is. White Light is zich merkbaar een reputatie aan het opbouwen door muziek te bren gen die steunt op eenvoudig gestructureerde songs en toegankelijke melodieeën. White Light, (hg) B.K.T. «HET BOS» Donderdag 22 december '83 te 20.30 u. Toegang 180 fr. 150 fr. voorverkoop, leden. CJP, 60 - Reservatie tel. 053/78.89.81elke werkdag tussen 9 en 17 u Een jong stel ontvlucht de stad voor een weekend buiten in een prachtige omgeving. Het begint allemaal heel mooi maar loopt haast onmerkbaar naar een hevige ruzie. Aan het eind een valse happy-end ze blijven bij elkaar uit zwakheid. Dit banale gegeven wordt door MAMET zo rijk geschakeerd dat de kwaliteit van het stuk die van het verhaaltje ver overstijgt. Het ziet er naar uit dat Aalst stilaan - en gelukkig maar uit zijn roestige krammen begint te schieten wat de organisatie van muziekoptredens betreft. Aperitiefkoncerten, opvoeringen in het raam van het Festival van Vlaanderen, jazzavonden (wan neer nog eens een jazz jamboree optredens van bekende en minder bekende combo's in jeugd clubs en bars, krijgen steeds meer kans genoteerd te worden in de agenda van de muziekminnende Aalstenaar. Vorig jaar, omstreeks deze tijd, deed White Light een stap naar het grote publiek met een eerste 33-toeren schijf die praktisch overal gunstig én sympa thiek onthaald werd en bovendien een vlot koperspubliek vond. Waar op deze eersteling eenvoud reeds alle troeven in handen had, is «Playing in a band» een nog meer nadrukkelijke bevestiging van dit gegeven geworden. Eerlijk Volgens de groep is deze plaat dan ook meer naar de essentie gericht en dus wel licht ook rijper. Enkel gitaar, slagwerk en zang vormen de sound, waarbij alle overbodige fantasieën geweerd zijn. Het wegvallen van bas en piano (gedeeltelijk) is te wijten aan allerlei omstandigheden (o.a. solo-projekt van Jo Bogaert). Het vinden van vervangende (en blijvende) muzikanten die even enthousiast zijn over dit muziekgenre vormt een pro bleem in die zin dat White Light werkt vanuit een vaste basisstruktuur voor songs waaraan weinig of niets meer veranderd of toegevoegd wordt. Voor anderen is dit basiselement pas een ver trekpunt om nieuwe ideeën aan toe te voegen en verder uit te werken. Beide L.P.'s zijn live in de studio opge nomen en zijn aldus een direkte weergave van de emoties die de groep op dat moment bezielen. Dergelijke manier van werken heeft evenveel voordelen als nadelen en iedereen die de plaat beluis tert, zal dit dan ook volgens eigen inzich ten interpreteren. Zeker is dat dit gege ven een eerlijke dimensie aan de muziek geeft. Steeds meer en meer groepen pro beren de technische perfektie, bepaalde effekten van een studio live weer te geven door het gebruik bij optredens van voor af opgenomen tapes. Hierdoor gaat juist een groot deel van de emotionele betrok kenheid verloren en in dat geval houdt White Light de zaak voor bekekenals muzikant moet je risico's durven lopen, je moet je aan een publiek durven tonen zoals je werkelijk bent. Raymond Als producer heeft Raymond van het Groenewoud zeker geen eigen stempel op de nummers geplaatst. Zijn bijdrage heeft erin bestaan inspirerend te werken voor de groep, in te zien wat zij wilden en dat in goeie banen te leiden. Op sommige nummers heeft hij spontaan zelf meege speeld en aldus helemaal ongedwongen hier en daar zaken aan toegevoegd. Dit gaf een ontspannen en fijne sfeer om in te werken en verdere samenwerking op muzikaal gebied zal in de toekomst zeker nog gestalte krijgen. Produceren zal er waarschijnlijk niet bijzijn want voor een muzikant blijft het boeiender een instru ment te bespelen dan berekend de knop pen van een mengpaneel te hanteren... Nummers In vergelijking met de vorige L.P., bevat «Playing in a band» korte nummers. Dit heeft als voordeel dat het geheel meer leven uitstraalt en direkter aanspreekt. De stijl kan men omschrijven als vlotte rock and roll, ongedwongen en ongekun steld. De A-zijde opent met datzelfde «Rock 'n Roll». Het vat de filosofie van White Light treffend samen: «it's only rock and roll they say», maar in feite beheerst het je ganse bestaan en verwijst naar de draagwijdte waarover muziek moet beschikken. «Passion is very strange to you» als je als muzikant of luisteraar hiermee eventueel moeilijkhe den zou hebben. «Walk him home» is een perfekte love- song, een ballad en evoceert de vriend schap. Participatie van Raymond op piano en (opzettelijk slecht gestemde gitaren. «Le Grand Amour» onderscheidt zich door geslaagde ritmewisselingen en is zeker een van de betere nummers samen met «Walk him home». «Let me see» op de B-zijde is een cynisch maar met veel warmte geschreven num mer de dromen en verlangens van de (Aalsterse) muzikanten die veelal op desillusies uitlopen, het gekonfronteerd worden met de eigen muziek, vandaar ook een verwijzing naar de titel van de L.P. «Playing in a band». «I hear a whale song» valt qua stijl en klank volledig buiten de andere num mers, maar is zeer aangrijpend en sugge rerend door het gebruik van gitaarsyn thesizer. Als laatste nummer op de plaat laat het na beluistering een zekere leegte na. Kortom Playing in a band bevat zonder twijfel sterke nummers, waarvan sommige een zekere Lou Reed-inslag vertonen. Door het feit dat de L.P. live opgenomen is, wordt je als luisteraar gekonfronteerd met een produkt dat technisch onvol maakt is en enkel als hoofdbedoeling heeft een bepaalde sfeer te creëeren. De valse noten neem je er dan met plezier bij. Verwacht je er echter een klassieke afgewerkte studio-LP van met negen vlotte popsongs dan staat je waarschijn lijk een ontgoocheling te wachten. Met White Light heb je volgens ons slechts 2 mogelijkheden: je bent er voor in alle opzichten of je vindt het rotzooi tot en met. Zeker is dat White Light een eigen dimensie aan hun muziek weet te geven en daar kan je enkel respekt voor heb ben. Over smaak zal ieder voor zich moe ten beslissen. Playing in a band, voor waar geen sinecure maar White Light weet er volgens ons wel raad mee. (PBB) Op vrijdag 16 december wordt terug een stap in de goede richting gezet met de organisatie van een eerste Rock Blues Nacht. Het gebeuren grijpt plaats in zaal «De Nieuwe Madeion», die hiermee meteen haar ver nieuwde première beleeft als kon- certzaal. Het hoeft geen betoog dat in het Kultuurcentrumloze Aalst ruimten als «Netwerk» en nu de «Nieuwe Madeion» geen weelde zijn maar wel een absolute noodzakelijkheid. Als genre kan «Rock Blues» naar gelang het nummer - gedefinieerd wor den als Rock 'n Roll waar het blues- ritme en de bluesfeeling een overwicht gekregen hebben of als Blues die enkele stevige, elektrische impulsen gekregen heeft uit de R R hoek. Definities zijn echter niet zo belang rijk: vast staat enkel dat deze soort muziek zowel kan gemaakt worden door een ouder vaak erfelijk blues belast als door een jonger, rock- minded, publiek. Zoals het hoort, werd van deze eerste uitgave van een Rock Blues Nacht beroep gedaan op en paar zuiver Aal sterse formatiesCancer City Blues Band en Black Nepal. Een drietal jaar geleden ontstond «Cancer», een formatie die het aan vankelijk vooral zag zitten in Hard Rock nummers. Met de evolutie van de groep en het komen en gaan van de leden werd geleidelijk overgeschakeld naar meer hedendaagse muziek. Sedert een jaartje kan daar het stem pel «Funk» op gedrukt worden. Blues- roots kunnen echter niet zo gemakke lijk losgehakt wordenenkele maan den geleden werd dan ook besloten om naast Cancer een R B groep op te richten, de Cancer City Blues Band. Deze laatste uitvoering heeft thans volgende bezettingFreddy Horlez (bas en zang), Frank Van Essche (sologitaar en zang), Hans Van Steer- tegem (slaggitaar en zang), Kris Van der Cammen (drums). Naast het bren gen van zuivere bluesnummers is dit viertal er ook niet vies van om b.v. «Broeder Jacob» of «Daar bij die molen» in een lekker blues-sausje te dopen en er een swingend R B-num mer van te maken. Black Nepal heeft een gelijkaardige muzikale evolutie doorgemaakt als C.C.B.B. Sedert de oprichting van de groep in de zomer van 1981 is het bluesaspekt steeds meer gaan door wegen op het Hard Rock genre dat in de beginperiode werd beoefend door deze formatie rond de gebroeders Kie kens. Talrijke optredens en festival deelnames hebben de groep in kon- takt gebracht met zowat iedereen die moderne muziek bedrijft in de streek. De cru '82 was alleszins goed voor het behalen van een 3de finaleplaats op het Teardrops Festival in Kerksken. In zijn huidige bezetting is Black Nepal een trio bestaande uit Herman Kie kens (sologitaar), Wilfried Kiekens (basgitaar en zang) en Patrick «Pat» Meert (drums). Met C.C.B.B. is Black Nepal reeds verschillende keren opgetreden; bovendien is er ook enig heen en weer geloop geweest tussen beide forma ties. Beide groepen kennen mekaar dus uitermate goed en bespelen vaak dezelfde snaren. Een hoogtepunt van de eerste Rock Blues Nacht wordt dus ongetwijfeld een gezamenlijke act, in zuivere jazz- session stijl, van Cancer City Blues Band plus Black Nepal plus wellicht een aantal andere Aalsterse muzikanten die hun vingers, stembanden of lon gen voelen kriebelen bij dit Rock Blues gebeuren. Blues-freaks, Rockers, R B-fans afspraak op 16 december 1983 om 21 uur in «De Nieuwe Madeion». Kaarten kosten luttele 80 frankskes in voorver koop en 100 fr. aan de kassa, 't Zal best leuk worden (B.H.) Wat te schrijven over deze sinds jaren gerenommeerde spektakelbrengers, wat nog niet geschreven werd. Deze groep professionele auteurs-acteurs-zangers verbijsterde ons eens te meer met een wervelende voorstelling, waarbij het je amper gedurende enkele sekonden toegelaten werd om naar adem te happen. Wanneer je op bepaalde ogenblikken de tekst van de in koor gezongen liederen niet voor de volle 100 verstond, dan kon dit je echter niet hinderen daar tege lijkertijd, evenwel met een minimum aan toebehoren - een aantal houten stokken en een sobere, doch knap uitgekiende kledij - het visuele spel uitermate boeiend en expressief werd gemaakt. Dit kunstig aan elkaar gelaste fragmen ten-theater kon dus enkel genoten wor den, doch... wij laten ons nog altijd graag verleiden door een leuk verhaal Voor de «Nieuwe Scène», hebben wij dus enkel bravo op overschot, maar mis schien kunnen wij langs onze neus weg nog een paar pikante details kwijt, die weliswaar niets met de opvoering door het «Kollektief» zelf te maken hebben, maar die een Aalstenaar wel «en pas sant» mag opvangen. Zo danken wij Mare Galle voor de sympa thieke uitnodiging tot de voorstelling en bewonderen tevens de fysieke conditie van de man, daar hij het volhield om de hele tijd voor het begin van de opvoering flink vooraan in de zaal te blijven recht staan Krasse benen heeft die Mare, von den wij. Dit gezegd zijnde wat betreft het society- toneel dat zich rond de voor stelling afspeelde, waren wij na afloop nog wat wrang verwonderd toen het bui tengaan ons langs de nog goed dienst bare poort van de Madeion door slot en grendel verhinderd werd. Wij dus mee in de morrende drum en met schuivende schoenzolen doorheen de ganse lengte van het café, langs toog en tafel naar buiten. Neen. voor ons ging dit bal-lon- netje toch niet helemaal op. (I.D.) Karei Steylaert en Luc Tooten, beiden cellisten, de een zelfs leraar van de andere, kwamen aperitieven en daarvoor een uurtje rond spelen. Weer dus maar een niéuwe combinatie op het podium die wonderlijke resultaten oplevert. Het schaarse publiek moet in deze tijd van blijde boodschap uitdragen, maar eens proberen wat vrienden en aanverwanten op te trommelen om wat stoeltjes vol te krijgen. De in richters én de uitvoerders verdienen beter. De ongewone combinatie leidt uiteraard naar een niet alledaags, of beter onge kend programma. Offenbach en Rossini zitten erin. Vrolijke en af en toe ronduit geestige invallen zijn dan troef. In de weemoedige andantes, wanneer de lij nen als waskoordjes gespannen worden kan geen enkele ander instrument zo verdrinken en zo verwijlen in zijn schoon heid. Het meest boeiende (niet meest charme rende) stuk is de solosuite van Britten, met een bijzonder geïnspireerde Karei Steylaert als solist, Daar worden de mo gelijkheden en de rijkdommen van de. «melodiedrager» of de «begeleider» in eens uitgebreid tot een reeks eigentijdse gevoelens en een karaktersterkte die je bij de twee vorige componisten nooit ver moed hebt. Het aartsmoeilijke werk, de moordende flageoletgrepen, dé gebroken akkoorden die over een enorme testituurafstand gaan, de techniek die tot kunst verheven wordt, dat zal het moment zijn dat ons van dit concert bijblijven zal. En dat het instrument zowat van alle markten thuis is, wordt nog bewezen met de tune uit «the Entertainer» Uitstrijkmu- ziek. (F.C.) Ondanks de krisis geen prijsverhoging 1 jaar 1.000 fr.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 9