gi j|® Fii m Het nieuwe Boonboek... over een thesis en vergeten straten Filmparade Rijkshogere Handelsschool tÊÈjjM 10 Nieuwe Gazet van Aalst 6 juli 1984 Café frituur snack Koffie DE PAEPE Petten klaar Huilen maar NIEUW ADRES De redaktie verhuist op 1 augustus. Nieuw adres Geraardsbergsebergsestraat 52 Aalst (papierboetiek DE KAFT) Tel. 053/776294 Om U beter te dienen >eMeui/eMa< Grote mart?t25 Aalst Met een zich in wilde bochten wringende presentator nog op het netvlies en een barbaars fluitende geluidsinstallatie in de oren, aan het nieuwe Boonboek begonnen. Dit gloednieuwe document werd geredigeerd door het Brugse, sociaal bewogen literaire tijdschrift "Kruispunt,,. Gelukkig bestaat het enige verband tussen deze uitgave en de hoger geroemde Boon-herdenking van een tijdje terug, uit het feit dat ze allebei tot stand kwamen naar aanleiding van Boons vijf jaar oude overlijden. Want van officieel met wierook zwaaien, gestuurde katten van de kant van de politici of een sporadische - en duidelijk verveelde - prominent in de zaal moeten we niet hebben. Het wordt als snel duidelijk waar het de heren van Kruispunt om te doen was: geen wierook dus, geen dilettanterig amateurisme, en de academische prietpraat wordt tot een minimum beperkt. "Een ongelezen schrijver is een dode schrijver, "stelt Heuzel in zijn voorwoord. En: "Wordt L.P. Boon gelezen of herschrijven zijn lezers hem ten behoeve van het onderwijs of voor hun gemoedsrust?,,. Want een slecht gelezen schrijver, zo voegt hij eraan toe, is een morsdode schrijver. Dergelijke vragen stel ik mij ook vaak. Tegenover een - nog steeds figuurlijk - literair monument als Boon in het vlakke land van onze vaderslandsche letteren, kan men enkel een eerbiedig en deemoedig zwijgen in acht nemen. Léés Boon, en lui er verder niet over - zo zou hij het ook gewild hebben. Hoed je voor de "hagiografen (die) vanuit hun alwetende onfeilbaarheid in 't langen in 't geleerd (hebben) voorgeschre ven hoe we Boon moeten en niet mogen begrijpen,,. Dixit Heuzel. Boon hoort inderdaad niet thuis in een thesis, eerder nog in uw en mijn vergeten straatjes. Maar "als er in dit land iets geruisloos wordt voltrokken, is er stront aan de knikker,, gaat John Heuzel verder in verband met Het Beeld. Ruimer gezien gaat dit eveneens op voor het steeds "geruislozer,, uitspreken van de naam Boon door de officiële instanties van le plat pays. En ook dat is een kwalijke zaak. Vandaar, zo stel ik me voor, dat dit speciaal aan Boon gewijde Kruispuntnummer van start ging met de angst in loze academische priet praat te vervallen enerzijds, en anderzijds gedreven door de gedachte dat Boon niet vergeten mag worden, voorzover dit gevaar bestaat. De idee is sterk aanwezig in de "herinneringen,, van de Aalstenaar Frans Beeckman, leef tijdsgenoot en vriend van Boon. Ook Jan Schepens' met talrijke Boon- brieven gelardeerde bijdrage, en de - te korte - artikels van Georges Van Acker en Gerd De Ley baden een beetje in die sfeer. Romain John Van De Maele, ook min of meer Aalstenaar, levert een meer academisch getint essay over de mozaiek-aspecten van "De Kapellekensbaan,, en "Zomer te Ter- Muren,,. Maar op een zinnige wijze, verfrissend, leesbaar. Vooral zijn St. Annalaan, AALST ■s 77 57 30 Voor wie van rust houdt TE KOOP in Groothertogdom Luxemburg te Beaufort (Klein Zwitserland) tussen Diekirch en Echternachgemeubelde studio met geïnstalleerde keuken en bad kamer in residentieel apparte mentsgebouw (grote parking en gemeenschappelijk zwembad). Slaapgelegenheid voor 4 perso nen. InlichtingenVan De Keer, Oude Gentbaan 263. 9300 Aalst. Tel. 053/21 8635. essay over de poëzie van Boon is interessant, omdat dit over een vaak verwaarloosd aspect uit Boons oeuvre handelt. Jerzy Koch heeft het over romanstructuren en zo - maar dit is, geloof ik, al niet meer aan de modale Boonlezer besteed, en daar bedoel ik niets pejoratiefs mee. Het onderzoek naar de verhouding tussen het werk van Boon en het toneel en de film (Dick Gebuijs) valt mee, hoewel het geen opzienbare elementen bevat. De "petite histoire,, zoals die aan de hand van Boon-brieven in Denise De Veylders "Boelvaar Poef,, wordt geschreven en de kanttekeningen van F.J. Verdoodt bij "Pieter Daens,, lezen prettig. Lieve De Pelsmaeker daarentegen moet hoognodig leren schrijven (Voor het schrijven,'was het tekenen,,) - maar blijkbaar kan een professor zich rustig permitteren wat een student anders een jaar kost, nietwaar. Nochtans behoort haar artikel "De plastische wereld van L.P. Boon., qua inhoud tot de echt waardevolle stukken van dit boek. En dan is er Frans-Jos Verdoodts summiere Boon-bibliografie nog, zonder meer een handig werkinstru ment, zowel voor de .doorsnee geïnteresseerde lezer als voor de would-be professor. Kruispunt aarzelde nog wat tussen thesis-met-voetnoten en de vergeten straatjes van de petite histoire, geloof ik. Vandaar misschien dat zowel de doorsnee lezer van daarstraks als de hooggeleerde Germanist in dit lijvige 172 blz.) boek zijn gading zal vinden. Hoewel ik het liever ietwat geprofileerder had gezien. Delay-out is echter ook héél mooi, de uitgave verzorgd, en de citaten die je her en der vindt maken het zeker de moeite waard: te bestellen bij John Heuzel dus, Boeveriestraat 8, Brugge (325 frank). (PB) Naast een voorstelling van de school via een diamontage kre gen de aanwezigen ook een 'grie zelfilm' te zien Horror House, helemaal door de leerlingen zelf in elkaar gebokst met de allerpri- mitiefste middelen, maar onge twijfeld ook met een grote dosis entoesiasme en dynamiek. Technisch dus verre van 'af' en grotesk van verhaal (voor zover er een verhaallijn in stak, natuurlijk), biedt Horror House toch enkele fraaie bewegingen en invalshoeken. Overigens was het volgens bezielster en lerares mas samedia Viviane Clauwaert niet de bedoeling een 'goed filmpje' te draaien, maar wel om de leer lingen aan den lijve te laten voe len hoeveel werk er zelfs maar in de eenvoudigste filmpruts kruipt. Voor de toeschouwers die niet op één of andere manier bij het opzet betrokken waren bleef die filmvoorstelling dan ook een beetje in het ijle hangen. Enquête Het wa.ï niet zonder enige trots dat de Handelsschool het cijfer materiaal toelichtte van een enquête die uitsluitend door haar leerlingen was uitgewerkt. Je kan je wel afvragen of al die werk kracht die daaraan besteed werd uiteindelijk niet efficiënter had kunnen ingezet worden door het inschakelen van een paar onder legde mensen die ongetwijfeld wat relevantere resultaten had den weten te bekomen. Wat we te zien kregen was inder daad niet meer dan het intrappen van open deuren wat betreft het TV-kijkgedrag van de leerlin gen de kijkdichtheid is het grootst tussen 8 en 10 's avonds en iedereen heeft belangstelling voor film op TV... Bracht die enquête dus niets nieuws aan het licht, dan vormde ze op bepaalde punten toch een interessante momentopname van de evaluatie van het TV-aanbod. Zo zijn TV-Touché, Tom en Jerry, Pink Panther, Walt Dis ney en The Flintstones de vijf méést, en De Tijd van Toen, Hotel Américain, Zepeline, Den Haag Vandaag en Appie de vijf minst populaire programma's. De meest populaire TV-figuren bleken Carl Huybrechts, Jos Koffie wijnen - likeuren - honing The Coffee Wine Bar i. Wauters Molenstraat 77 9300 AALST ■2 21 40 66 Geiellif Proatkaffei ZaalworUltaU^fieittofiilt'lel^oKCrUn, kindfoniwatitjhapf'tnlnijit firtz... Daatl'fk, rerifi Soep en dWerse snacks fiu.m ttrrasldjezomer DE NIEUWE MADELON Programmatie REUZE CAFE CHANTANT 6 juli 1984: 21 uur, Wigbert Van Lierde, gitaar en zang. 7 juli 1984: 21 uur, Chorum Alostum Imperiale, volksliede ren. 8 juli 1984: 21 uür, Bob Van Vaerenbergh en Band, jazz. Telkens inkom gratis. Vorige week donderdag sloot de rijkshogere handelsschool de zon een paar uur uit haar mediateek om de leerlingen de kans te geven de resultaten van hun dagenlange noeste arbeid aan het publiek voor te leggen. Want veel soeps is het niet, de komende weken. Zo gaat het Feestpaleis vanaf deze week in verlof, om binnen drie weken terug te komen met o.a. «Beat Street» (break dance film) en «Francess» (Jessica Lange In de Palace kan je nog één weekje terecht voor een paar minder hoog geklasseerde produkties, en daar wordt er op 10 augustus heropend met «Ciske de Rat»... Speel intussen misschien zelf maar de hoofd(d)rol in je eigen drama, thriller of griezelfilm... Programmatie Palace 1. «Strijker» (KNT)streaker een beroep als strijker Nee, 't zou een film zijn in Mad Max- stijl. 2. «Mesrine» (KNT)over de beruchte gangster. Gang-ster Film-ster 3. «Comeback» (KT)een jour nalist beleeft wat te Laos. Avon turenfilm. 4. «Two of a kind» (KT): twee John's (Oliva Newton en Tra volta) in een vrij kinderachtige soort avonturen-love-story. Brink, Herman Van Molle, Ad Visser en Rik De Saedeleer te zijn; het minst welkom op de Aalsterse TV-schermen (althans bij de jeugd) zijn Eva Maria, Regine Clauwaert, Paul Codde, Walter Capiau en Luc Apper- monl (alle vijf van de BRT 1). Tenslotte mag het misschien onrustwekkend heten dat wat betreft de belangstellingssfeer voor film op TV de sociaal geën gageerde en historische films het minst aanslaan, terwijl de komi sche- en tekenfilms het hoogste scoren, maar de Romeinen kloe- gen ook al over het gebrek aan ernst van hun jeugd. Acht Rode-Kruishelpertjes werden gelauwerd op de binnenkoer van hel Stadhuis. Geert De Rick, Geert en Gun ter Callebaut, Carl Van Heddeghem, Peter Louies, Koen Verbeiren, Anna Van Der Goten en Joris Van Den Berg/te. (JC) W. Meelt n ig in Belfort kelder. De drempelvrees waard. (JC) tel. 0!} 211-1*6

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 10