VREDE KRIJGT KANS Religieus patrimonium vergt zware uitgaven iVIDEO CLUB 3000 Stadsgebouwen worden verder vernieuwd Stadsherwaardering grondig aangepakt in 1985 4 Nieuwe Gazet van Aalst 30 november 1984 Marktstraat 25, OPWIJK Tel. 052/35 83 66 Hovenierstraat 7, AALST Tel. 053/70 36 85 De snelst groeiende videoclub uit de streek. 'T IS ALS HET WARE EEH VREDES DUIVENTIL» W ssm An «Ia inniiela norolrnnforontia uon hot ctoHchoctmir UfdrH mpripnprlpp Iri no Irorlrfahripkpn 7i illon unlnunH iaarnnk Op de jongste perskonferentie van het stadsbestuur werd medegedeeld dat het kerkenpatrimonium van Aalst aan de stad in de toekomst heel wat uitgaven zal vergen. In de mate van het mogelijke tracht men wel steeds op maksimale subsiëring te kunnen beroep doen, hetzij ingevolge de klassering van gebouwen, hetzij ingevolge de wetgeving op de stads- en dorpsherwaardering, hetzij via nog een andere wetgeving. Deze subsidiëring zorgt er wel voor dat bepaalde werken vertraging oplopen. Een typisch voorbeeld zijn de geplande bevei ling werken aan de St.-Jozefskerk te Aalst, die 3,5 miljoen zullen kosten. Om de uitgaven enigszins in de hand te houden werd reeds een planning op langere termijn opgesteld, en worden de werken onder het huidige bestuur steeds uitgevoerd onder toezicht van een stads ambtenaar. Deze planning dient als leidraad bij de besprekingen tussen het stadsbestuur en de kerkfabrieken, die vaak eigenaar zijn van de gebouwen. Voor volgend jaar voorziet men aldus restauratiewerken aan de Stevenskapel gelegen aan de Herbergstraat te Moor- sel. In deze kapel wordt wekelijks de mis gelezen, worden huwelijken ingezegend enz. De kerkfabriek van Moorsel achtte het nodig kredieten voor te stellen om de kapel te restaureren. De kapel verkeert immers momenteel in een zeer slechte en gevaarlijke staathet dak lekt en één van de buitenmuren staat bol. De kost prijs van deze werken worden geraamd op 1,2 miljoen. Ook de dekenij van Aalst en de pastorij van Nieuwerkerken wil men volgend jaar restaureren. Hier gaat het om twee stadsgebouwen. De pastorij van Nieuwerkerken is een zeer vochtige woning. Hier zal men hoofdzakelijk over gaan tot het droogmaken van de muren. Er zullen ook een paar verbouwings werken uitgevoerd worden, wat samen 1,2 miljoen zal kosten. De dekenij van Aalst is eveneens een oud gebouw, dat vooral binnenin tekenen van sleet vertoont, zodat herstellings werken zoals plakwerken, schilderwer ken, bevloering, enz. zich opdringen. De werken aan de dekenij, die geraamd worden op 2,3 miljoen worden gesub sidieerd in het kader van de Stads- en Dorpsherwaardering. Voor de aanslui ting aan het stoomleidingsnet zal men 250.000 fr. moeten betalen. De stad Aalst is eigenares van nntelbare gebouwen, waarvan vele dienen aangepast en vernieuwd te worden. De trend, die reeds ingezet werd onder de vorige schepen van openbare werken, Jan De Neve, wordt onverminderd voortgezet. In de buitengewone begroting 1985 voorziet men aldus 3,2 miljoen voor werken aan daken en kroonlijsten van het stadhuis, waarvan 900.000 fr. zou gesubsidieerd worden. Op het He renhuis aan het Keizerlijk Plein worden de zolders ingericht als bureeiruimte wat 1 miljoen zal kosten. Het huis De Bolle in de Kapellestraat wordt verder geres taureerd wat 2 miljoen zal vergen (600.000 fr. subsidies) en aan het ge meentehuis van Erembodegem worden de daken en kroonlijsten vernieuwd (kostprijs 1,6 miljoen waarvan 450.000 fr. subsidies). Bij dit alles worden nog 1,7 miljoen uitgaven voorzien voor aankoop van materialen voor werken aan stads gebouwen. Op het politiekommissariaat wenst men twee nieuwe burelen op te trekken boven de garage en de tekendienst, wat 10 miljoen zou kosten (3 miljoen subsidies). De vernieuwing van de dakbedekking boven dit gebouw zou 700.000 fr. uitga ven vergen. Ook het Huis Van Langenhove wordt verder afgewerkt, wat alles samen een uitgave zal vergen van 2,4 miljoen. Het betreft hier 1,5 miljoen voor herzie ningen op basis van eindafrekening, 400.000 fr. voor het schilderen van de voor- en achtergevel en 500.000 fr. voor de aankoop van gordijnen en overgor dijnen Keizershallen Zoals bekend starten weldra de werken aan de vernieuwing van de spektakelzaal in de Keizershallen. 1 miljoen zal in 1985 nog nodig zijn voor meerwerken en herzieningen bij de dakwerken. Verder is 1,2 miljoen nodig voor de tweede fase van de verwarmingsinstallatie, en één zelfde bedrag voor aanpassing van de elektriciteit in deze halle. 1 miljoen wenst de stad uit te geven voor aankoop van materialen voor herstellingswerken en 500.000 fr. voor erelonen op allerlei bouwwerken Kuituur Ook de bestaande kulturele infrastruk- tuur wordt verder onder handen geno men. Op de eerste plaats dienen hierbij de werken aan het nieuw kultureel centrum vermeld, waarover elders meer. Bijna twee miljoen wordt voorzien voor het museum van het Oud-hospitaal. Ook hier worden de daken en kroonlijs ten vernieuwd, wordt gezorgd voor een diefstalbeveiliging en worden uitgaven voorzien voor de brandbeveiliging. De inrichting van de bibliotheek en de boekbinderij in het Huis De Bolle zou 4 miljoen vergen waarvan 2,4 miljoen gesubsidieerd wordt. In Hofstade wil men in het dienstencentrum een filiaal van de bibliotheek inrichten. Hiervoor zal een zijkant van het dienstcentrum verbouwd moeten worden, wat 3 miljoen zou kosten, waarvan meer dan de helft gesubsidieerd wordt. (MP) Over de stads- en dorpsherwaardering is reeds heel wat geschreven. Aalst, die zelf drie projekten lopende heeft (Linker- en Rechteroever en Hofstade) wenste inzake herwaardering niet achterwege te blijven. Opvallend is wel dat het stadsbestuur zopas verklaarde dat er tot op heden nog geen frank uitgegeven werd. Vooraleer kon worden gestart diende immers de erkenning van de gebieden afgewacht te worden. Het projekt «Linkeroever» is pas door de Vlaamse Executieve goedgekeurd. Op de gronden achter het C en A gebouw zal een sociale woonwijk opgericht worden. Het stadsbestuur opteerde te wachten met de eigen werken aan de Ridderstraat totdat de ruwbouw aan de sociale woon wijk afgewerkt is. Als men de buitengewone begroting overschouwt ziet men 2 miljoen inge schreven voor de verbreding van de voetpaden in De Ridderstraat en 1 miljoen voor de heraanleg van de Key- zerstraat. De helft van deze uitgaven zou gesubsidieerd worden door de staat. In feite dienen alle herwaarderingspro- jekten een nuloperatie te zijn, en dit door verkoop van stadseigendommen, door de medewerking van sociale bouwmaat schappijen en door 60 overheids subsidies. Op de linkeroever voorziet men eveneens de renovatie van drie stadswoningen, wat 4,5 miljoen zou kosten, waarvan 2,5 miljoen gesubsidi eerd wordt. Rechteroever Voor het herwaarderingsgebied Rech teroever staan ook heel wat projekten op het programma. De stad voorziet o.a. de sloping van drie stadswoningen en de huidige gebouwen van de werklozen- dienst (kostprijs 240.000 fr Ook de huidige RVA-herscholingsgebouwen zullen afgebroken worden (kostprijs 1,6 miljoen). Op de vrijgekomen plaats komt er een nieuw marktplein, waar op voorstel van de betrokken stuurgroep ook een poly valent gemeenschapslokaal opgericht wordt. In één van de lokalen op het gelijkvloers zal de werklozendienst ge vestigd zijn en zullen de werklozen terecht kunnen voor het stempelen, 's Avonds zullen alle lokalen van het gebouw beschikbaar worden gesteld als vergaderlokalen; het polyvalent ge meenschapslokaal zal aldus in funktie staan van het sociaal-kultureel leven van de rechteroever. De kostprijs van dit nieuwe gemeenschapslokaal wordt ge raamd op 3,5 miljoen, waarvan 2 miljoen subsidies. Ook de omgeving van het nieuwe markt plein hoopt men in 1985 te kunnen De kerkfabrieken zullen volgend jaar ook nog ongeveer 1,5 miljoen uitgaven ver gen van de buitengewone begroting van de stad. Zo dienen er o.a. toelagen betaald te worden aan de St.-Jozefspa rochie van Erembodegem-Terjoden, aan de kerkfabriek van Hofstade, aan de kerkfabriek van Heilig Hart en aan St.- Martinus. Het gaat hier meestal om res tauratiewerken aan de kerken zelf of aan historische gebouwen zoals de Begijn hofkerk. Kerkhoven Ook de kerkhoven worden evenmin in de buitengewone begroting van de stad vergeten. Aldus voorziet men 2,1 miljoen voor de uitbreiding van de huidige begraafplaats aan de Leo De Bethu- nelaan te Aalst, met meer dan 4 hek- taren. Dit nieuwe kerkhof zal naast de eenvormige grafzerken, veel groen zoals planten, bloemen en bomen, ook één grote toegangsweg en verschillende be groetingsplaatsen omvatten. Momenteel hebben de percelen, die deel zullen uitmaken van de uitbreiding nog steeds een woonuitbreidingsfunktie. Een wijziging van het betrokken B.P.A. zal dus eerst moeten doorgevoerd wor den, en schepen van openbare werken De Maght hoopt dit op één jaar te kunnen realiseren. Een belangrijke uitgave van 1,6 miljoen wordt ook nog voorzien als 4de kapitaalsopvraging door de Inter- kommunale voor Crematorium beheer in Oost-Vlaanderen ter realisatie van een nieuw krematorium in Lochristi. (MP) Meer dan 3.000 films in voorraad en dit op de 3 systemen V.H.S., BETA, V.C.C. Nu lid worden is gratis 3 films zien. Speciaal voor niet-leden nu ook videorecorder voor 400 fr. per dag 800 fr. per weekend 2 gratis films. Sinds een tweetal weken kan Aalst prat gaan op een Vredeshuis. Het laat zich makkelijk raden dan men hier andermaal te maken heeft met een geesteskind van dokter Jef De Loof. Het doel van de nieuwe humane vereniging is het bevorderen van de vredesgedachte, in de breedste zin van het woord en met alle daartoe beschikbare middelen. De idee van het Vredeshuis - een vzw - is nog vrij recent. Op pakweg 5 maanden tijd werd een abstrakt koncept realiteit. Of toch nog niet helemaal De vzw Vredes huis zoekt momenteel nog steeds naar een gepast onderkomen. Men wenst een huurhuis te betrekken, maar vond tot op dit ogenblik nog geen pand dat aan de vereisten voldoet. Het Vredeshuis wenst een thuishaven te zijn voor alle vredesaktivisten. Men gaat er - niet ten onrechte - van uit dat, indien men er in slaagt de afzonderlijke groe peringen nauwer te bundelen, met beter gevolg het gestelde doel kan bereikt worden. Omdat vrede geen partijpolitie ke kleur kent, werd er van bij aanvana op toegezien dat alle strekkingen bij het projekt betrokken werden. Pluralisme op zijn best, met andere woorden. Van onder andere de Medische Werk groep tegen Kernwapens en de Vrienden van het Vredesboek staat al vast dat ze hun intrek zullen nemen in de lokalen van het Vredeshuis. Anderen, zoals VAKA, zullen ongetwijfeld snel dat voorbeeld volgen. Het Vredeshuis zal niet zozeer zelf plannen maken, maar eerder een plat form bieden waarop men deze kan bedisselen. Wel zou men trachten om in Aalst een Lerarenvereniging tegen Kernwapens in het leven te roepen. Ook staat nu al vast dat Amnesty International-Aalst terug heropgericht wordt. De dagelijkse werking van het Vredes huis komt voor rekening van een aantal btk-ers. Het sekretariaat van de Medi sche Werkgroep tegen Kernwapens brengt er 2 mee en ook de Vrienden van het Vredesboek vroegen een paar btk- projekten aan. Daar de statuten van deze laatste vereniging evenwel pas in febru ari van volgend jaar in het staatsblad verschijnen, zal men voor de zomer van 1985 niet weten over hoeveel tijdelijke krachten men kan beschikken. De raad van beheer van het Vredeshuis omvat volgende personen Jef De Loof (voorzitter), Jef Van Caudenberg en René Van Der Speten (ondervoorzitters), Chris Van Der Steen (afgevaardigd- beheerder), Paul De Witte (sekretaris), Guido Moens (penningmeester), Pia Callebaut-Hanssens, William De Bruyn, Lieve De Roo-De Geest, Jo Maebe, Frans Vanvolsem, Antoon Lambrecht en Luk Peersman. Het Aalsters Vredeshuis is een initiatief dat geen soortgelijke precedenten kent in dit land. Het is dus momenteel uniek. Maar hopelijk blijft dat niet te lang zo, want exclusiviteit is echt het allerlaatste waar de initiatiefnemers achter het Vre deshuis naar streven. (WDG) aanpakken. Aldus ontdekten wij 4,1 miljoen uitgaven voor het aanleggen van het Hovenierspleintje; 920.000 fr voor het verbreden van verschillende voet paden; 470.000 fr. voor het aanleggen van een groene middenberm op de Varkensmarkt; 234.000 fr. voor het aan leggen van een verkeersdrempel in de 1-meistraat, 1 miljoen voor het aanleg gen van een doorgang en de her bestrating van de Ingang Backaert; 100.000 fr. voor het herplaatsen van het ravotterrein 't Slot, 270.000 fr. voor bestratingswerken wegens het aanplan ten van bomen langsheen de Dender, en 150.000 fr. voor werken voor het aanpas sen van groen aan de IJzerenwegstraat en de Hoge Vesten. Hoeft het herhaald dat al deze werken een nuloperatie moeten zijn voor de stadskas, en dit via subsidiëring door de overheid én via andere inkomsten (verkoop eigendom men, woningen, enz.). Groen Ook wenst de stad op de Rechteroever heel wat nieuw groen te kunnen aan brengen. Zo voorziet men 400.000 fr. voor werken voor groenvoorziening op voetpaden; 75.000 fr. voor het groen zelf op deze voetpaden, 100.000 fr. voor de groenvoorziening op de nieuwe midden berm van de Varkensmarkt; 90.000 fr voor het aanplanten van bomen langs heen de Dender en 36.000 fr. voor groen voorzieningen langs de IJzerenweg straat en de Hoge Vesten. Men wil immers laag groen aanleggen op de spoorwegberm in de IJzerenwegstraat en bomen op de Hoge Vesten. Zoals bekend zal de firma De Wolf- Cosijns hoogstwaarschijnlijk de toelating krijgen om verder uit te breiden langs heen de Dender o.a. op voorwaarde dat een parkeerterrein aangelegd wordt met 25 verspreid groen De aanleg van dit groen is louter en alleen een privé- aangelegenheid. De stad komt hier niet tussenbeide en de kosten zijn ten laste van de firma zelf. Al deze werken op linker- en rechter oever zullen volgens de planning 25.285.000 fr. kosten. (M.P.)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 4