Waarom zegt Guy Verhofstadt alles altijd 3 keer Ter Lindenpark en Etrimo Restaurant ROND PUNT 2 Nieuwe Gazet van Aalst 7 december 1984 Krises 3 trappen Storm in een glas water «Ik herhaal...» Kerstmenu: 1.150fr. Oudejaarsavondmenu: 1.880fr. Onafluiiiktlijk weekblad oor Groot-Aalst Jonge Kamer Aalst ik ml kei Vlekbftn ©ver wijs stokpa-a-rdje hel" privo.a.t"... Vorige maandag ging in salons De Vrede de tweede voordracht door uit de reeks die de Jonge Kamer Aalst organiseert naar aanleiding van haar tienjarig bestaan. Als spreker had men PVV-voorzitter Guy Verhofstadt geëngageerd en die bleek niet te ontbreken op het appel. Dit in tegenstelling tot minister Hansenne die op 22 oktober zijn kat stuurde. De Jonge Kamer Aalst gaat in december naar de herkansing, schreven we toen nadat de eerste voordracht uitdraaide op een schertsvertoning. Deliberatie bleek maandag geen enkel ogenblik nodig, want Verhofstadt gaf waar voor zijn geld. Men had aangekondigd dat de sche krisis, met de daaruit voort voordracht zou handelen over vloeiende werkloosheid en de Verhofstadt verwijt hem dat hij de huidige scheefgegroeide situa tie wel wil rechttrekken, maar daarbij veronachtzaamt na te gaan wat er in het verleden mis- «De privatisering van de sociale zekerheid». Verhofstadt die in werkelijkheid nog schrieler en jongensachtiger overkomt dan zijn tv-optredens laten vermoe den korrigeerde dat echter onmiddellijk. Hij wenste het te hebben over «De hervorming van de sociale zekerheid». Onbetwistbaar I van zijn dier baarste stokpaardjes. Het item betekent voor hem evenveel als de rakettenkwestie voor Van Miert. Volgens Verhofstadt is onze sociale zekerheid onderhevig aan 3 krises. Een sociale (het wijd vertakte systeem kan niet voor komen dat tienduizenden op of onder de grens van het bestaans minimum leven), een financiële (het stelsel is enorm deficitair en reserves ontbreken praktisch geheel) en een generatiekrisis (een gevolg van de vergrijzing van de bevolking. Binnen 10 jaar zullen werknemers moeten beta len voor hun eigen pensioen en voor dat van de reeds op rust ge stelden. Zal men zich daar goed schiks bij neerleggen Zowel externe als interne rede nen liggen aan de basis van de huidige malaise. Externe redenen zijn onder andere de ekonomi- demografische evolutie (meer gepensioneerden brengen meer uitgaven met zich mee). Deze redenen zijn echter maar van sekundair belang, aldus Verhof stadt. Een systeem van sociale zekerheid dient zijn deugdelijk heid te bewijzen in tijden van ekonomische stagnatie en dat blijkt niet het geval te zijn. Een punt waarop men blauwe Guy moeilijk kan tegenspreken. De interner oorzaken, te weten de sociale ondoelmatigheid van het systeem (de meest behoefti- gen blijven veelal in de kou staan), de administratieve kom- plexiteit en de etatistische inge steldheid vindt Verhofstadt veel belangrijker. Hier komt 's mans liberale inborst, natuurlijk onweerstaanbaar naar boven. Indien op de sociale zekerheid geen monopolie rustte, zou ze beter funktioneren. Dan zou men meer preventief gericht zijn. In een konkurrentieel systeem is preventie een ekonomische keuze, nu is het een zuiver poli tieke aangelegenheid. De grote opponent van Verhof stadt in het sociale zekerheidsde bat is minister Jean-Luc Dehae- ne die maandagavond opval lend weinig ter sprake kwam. Guy Verhofstadt. (JC) liep. Daarenboven wil hij be staande bijdragen verhogen en er nog een aantal nieuwe invoeren. En Dehaene zou ook niet vrij zijn van etatistische neigingen. Aan sektoren die goed funktio neren (zoals arbeidsongevallen) wil hij sleutelen. Verhofstadt stelt dan ook een nieuw plan voor de sociale zeker heid voor. «Ons partijplan», maar hij vergat daarbij te ver melden dat het vanuit de eigen achterban niet op unaniem hand geklap onthaald werd. Het voor stel van Verhofstadt stoelt op 3 principes. 1. de ganse bevolking moet zich verzekerd weten van een basisin komen. Bepaalde uitkeringen moeten verhoogd worden. Wat de werkloosheidsuitkering be treft zou iedere alleenstaande per De oude en gekende boom voor I Oud Hospitaal is niet meer. Het natuurmonument dat er al enige eeuwen stond werd vorig jaar gekandelaard, maar het mocht niet baten, de boom was dood. Nu ligt hij daar geveld door burengeweld, zijn dagen waren geteld. (JC) Vervolg van biz. 1 Overigens zegt schepen De Maght dat ze De Koster niet kent. Eigenaardig is wel dat de heer De Koster langs de andere kant bij de buurtbewoners be weert stappen ondernomen te hebben om de aanleg van de doorgang te helpen bespoedigen; maar dan vind je zijn handteke ning weer niet terug op de brief van de buurtbewoners aan het stadsbestuur Misschien zijn deze twee 'hints' niets meer dan wat loze geruch ten die de ronde doen onder de bewoners van de Raffelgem- straat en die de gemoederen wat ophitsen, misschien ook weer niet. In elk geval zitten er aan dit in wezen futiele zaakje een aantal duistere kantjes die best opgehel derd zouden mogen worden. Af wachten dus of en... wannéér de doorgang er komt (alle werken zijn overigens al in de begroting opgenomen); er zullen een heel pak mensen bijzonder opgetogen mee zijn. En tenslotte nog dit: schepen De Maght beloofde ons ook dat Park Terlinden, het straatje dat de Raffelgemstraat met de twee Etrimo-buildings verbindt en dat er ten gevolge van talrijke werken gewoon abo minabel bij ligt, dit jaar nog her steld zal worden Alweer afwachten, (lv) 5 dagen dat hij werkte recht heb ben op 1 dag werkloosheidsver goeding. Een gezinshoofd maakt voor de zelfde periode aanspraak op 2 dagen. Zij die nog niet gewerkt hebben, krijgen gedu rende 6 maand een vergoeding en vallen daarna op het bestaans minimum. 2. verplichte sociale verzekering op het vlak van pensioen, ar beidsongevallen, invaliditeit, etc. De verzekeringsmaatschappijen zouden met hun premies alles moeten kunnen dekken. Staats- tussenkomst is op dat vlak dit den boze. 3. vrije verzekering, die de men sen ertoe moet aanzetten zelf meer verantwoordelijkheid te nemen. Veel nieuws vertelde Verhofstadt maandag niet behalve mis schien zijn visie op de regeling van werkloosKeidsuitkeringen. Maar praten kan hij. Al dient gezegd dat hij, tijdens zijn an derhalf uur durend betoog, som mige dingen minstens 3 maal ver telde. Ergens was dat welkom want zijn voordracht was nogal komplex gestruktureerd. Maar naar het einde toe begon al dat herhalen, rekapituleren, samen vatten en resumeren wel een 'déja entendu'-gevoel bij het publiek op te wekken. Maar van de andere kant weet Verhof stadt, als doorgewinterde poiiti- kus, ook wel dat je eender welk idee ingang kan doen vinden, indien je er maar lang genoeg blijft op hameren. Wat de akkommodatie betreft voor dit soort manifestaties, kan De Vrede echt niet tippen aan de Carlton. En wat hadden de aan wezige persmuskieten bij de organisators mispeuterd om let terlijk en figuurlijk in een uithoek van de zaal weggemof feld te worden De volgende genodigde van de Jonge Kamer Aalst is minister van State Willy Claes. Wat die komt doen spreken of een symfonieorkest dirigeren is nog niet helemaal vaststaand. WDG Parklaan 62, 9300 AALST 053/2147 08 Aperitief «Lady Di» Garnalencocktail «Golden River» Crème Broccoli Zalmmoot «Aida» of Entrecöte «Arlequin» Menu niet verplicht. Kerststronk Dienst en B.T.W. inbegrepen. *erststronK RESERVATIE GEWENST. Mokka Aperitief «St. Silvester» 1/2 kreeft «Parisienne» Dubbele consomé «Nymphe Smylax» Zeevruchtenbootje «Neron» Kalfsmedaljon «Moét en Chandon» onder Krentenflensje Oudejaarsavondgebak met «Mandarine Napoleon» Mokka Dienst en B.T.W. inbegrepen. Gelegenheid tot dans en vermaak. Ken uitgave van v.z.w. Aalslerse Informatie Redaktie, publiciteit en abonnementsdienstRoel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 52, Aalst, tel. 053/77 62 94. Burelen open van 8 tot 20 uur. Verantwoordelijke uitgever: v.z.w. Aalsterse informatie - Roel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 52, Aalst. Prijs abonneinenljaar 1.000 fr., 6 maanden 550 fr., 3 maanden 300 fr. Prijs per nummer: 25 fr.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 2