DE DENDER EN ZIJN VLAAMSE STEDEN Aalsters Bomen verdwijnen Ristorante Dl ROMA DA BRUNO Restaurant TORENHOF 2 Nieuwe Gazet van Aalst 14 december 1984 Hoogdag De prestigieuse uitgeverij Artis-Historia uit Brussel doet beroep op plaatselijke prominenten om haar aantrekkelijke prentenboeken te stofferen. Onze stadssekretaris Chris Willems viel de eer en de zware opdracht te beurt om op te treden als auteur, en als koördinator voor de grote verscheidenheid van medewerkers en onderwerpen. Daarbij moest hij ook nog Dendermonde, Ninove en Geraardsbergen betrekken bij dit eerste boek in een nieuwe reeks «Verkenning van een Streek». Het resultaat is schitterend. Tussen de vele plaatselijke uitgaven over Aalst zal voortaan een juweel prijken waarin zowat alles te vinden is over ons eigen wel en wee, onze geschiedenis, folklore, land schap, kuituur, gastronomie en grote voorvaderen. Deze summiere boekbe spreking zal enkel handelen over Aalst dat meer dan de helft van de honderd zestig bladzijden in beslag neemt. Een eerste vaststelling onze stadsgenoot Paul Van den Abeele, misschien de beste fotograaf uit de Belgische perswe reld, komt nu eindelijk en grandioos in de kijker voor eigen publiek met o.a. vieren veertig kleurenfoto's. Naast de teksten draagt hij aanzienlijk bij tot het sukses van dit boek dat kennelijk niet tot filologen of wetenschappers is gericht. De te plakken prentjes en foto's zijn te Aalst verkrijgbaar in drukkerij Van de Putte tegen vijfhonderd Artis-Historia-punten. Het boek zelf kost slechts honderd vijfennegentig frank en gaat ongetwijfeld een groot sukses tegemoet bij de massa. Precies daarom moeten wij enkele on vermijdelijke onvolkomenheden aan stippen, opdat de eerste herdruk de perfektie zou kunnen benaderen. Aalstenaar Het fijn geïllustreerd hoofdstuk over de Dender is langdradig. Toch zit er een hoopgevend pleidooi in voor modernise- ringswerken, betere toegangswegen naar industrieën, de lang geëiste herkali- brering, het saneren van de vruchtbare weiden naast de rivier en de aanleg van wandelpaden. Over de psychologie van de Aalstenaar worden vleiende maar ook verrassende beweringen geuit. Er schui len ondergrondse afkeuringen in. De vredige gemoedsrust wordt er als het te bereiken doel opgehemeld, daar waar Aalst altijd prat ging op zijn reputatie als vechtstad en vurige stede van weleer. In dit kader past het verhaal van de auteur over zijn eigen verloren strijd van twee decennia geleden, teneinde Aalst tot logische hoofdplaats van een gerech telijk arrondissement te maken. Drukfouten zitten er onvergeeflijk veel in, en trema's staan nogal op verkeerde letters, spijts de medewerking van een korrektor Öllevier. Woorden zoals herkalibering, gravelijk, familibezit, binnelandse, ontvoodingsstrijd en véle andere zijn storend. Op pagina's 177 en 118 staan in totaal zeven drukfouten die bezwaarlijk op de rug van het Ros Beiaard kunnen geschoven worden. Dat er heel wat volk aanwezig was op de voorstelling van het boek De Dender en zijn Vlaamse steden toont deze foto. Velen bleven tot alles op was, het was een geslaagde prestatie en een super-receptie. (JC) Zo heet inderdaad het boek van stadssekretaris Christiaan Willems dat zoals iedereen weet door Artis-Historia pas werd uitgegeven. Over de receptie die met de voorstelling gepaard ging heeft U wellicht ook reeds één en ander gehoord Groots opgevat was het in elk geval. De helft van de enorme Keizershallen volstond niet om alle genodigden en hun gezelschap een plaatsje te geven. Ook het programma zelf was niet minne tjes tweemaal Cantate Domino en tweemaal Alkuone, plus een paar spee ches. Een programma dat eigenlijk helemaal niet aangepast was aan de schaal van het gebeuren, of liever net andersom; een veel te grote massa voor een dergelijk gebeuren En hoe meer mensen je laat komen, hoe groter het percentage onder hen dat niet geïn teresseerd of gemotiveerd is natuurlijk wordt. Gevolg een danig geroezemoes, en uiteindelijk komt eigenlijk niets nog echt over. Enkel de dansers van Alkuone slaagden erin even de volle aandacht te trekken omdat zij de enige set brachten waar «schwung» in zat. Klassieke zang en vendelzwaaien zijn niet voor zo'n anoniem groot receptiepubliek bestemd. En de speeches - zó uit een schoolboek Nederlands weggelopen - zouden in een wat intiemere sfeer allicht een paar harten beroerd hebben, maar in deze mensenzee bleven ze kompleet kleur loos en nietszeggend. Stank In de speeches en bijgaande dia-monta ge wera voiop de loftrompet gestoken over de «prachtige rivier» de Dender en z'n al even prachtige omgeving. De dia's toonden inderdaad apollonische beelden van een prachtige natuur, romantische oude gebouwen en waarempel hier en daar een paar onschuldig uitziende industriële ondernemingetjes Langs de neus weg vermeldde de lieve stem van de dia-montage zelfs even «de vervui ling» van de Dender, maar daar werd niet langer bij stil gestaan. Het stiet ons scherp tegen de borst dat hier zelfs niet even de nadruk op gelegd werd Waarom greep de organisatie deze unieke kans om een pak invloed- ri|ke mensen te bereiken niet gretig aan om eens flink aan te klagen dat het Denderwater. wanneer het Dendermon de bereikt NUL procent zuurstof be vat Dat wil zeggen dat in de Dender op geen enkele vorm van leven meer mogelijk is Wilden de vier organiserende steden (Geraardsbergen. Ninove. Aalst en Den dermonde) de vertegenwoordigers van de plaatselijke industrie niet voor het hoofd stoten Wij vinden het maar triest en onverantwoord dat we hier geen duidelijke stellingname en oproep om de Denderstreek te redden te horen kregen Het boek van Willems zelf biedt overigens meer dan moois genoeg om een krachtdadige milieuaanpak te ver antwoorden Vervolg van p. 1 terliggend verkeer te hinderen. Anderzijds wordt het zicht van de automobilisten vaak belem merd door de dikke stammen van de platanen. Wanneer het nieuwe wegtracé zou uitgevoerd worden, zouden de bevoegde diensten meteen een aantal nu bestaande dwarsingen supprimeren vb. ter hoogte van de Gustaaf Paepestraat. Alles bij elkaar zouden er dan nog een viertal overgangen behouden blijven, namelijk ter hoogte van- de Kerkhoflaan, de August Mar celstraat, de St. Jobstraat en de Arbeidsstraat. Ondanks de inplanting van jonge bomen op de middenberm, zal met de aanleg van de nieuwe Capucienenlaati en Leo De Bethunelaan een van de meest typische stadsbeelden voor eeu wig uit het Aalsters stedelijk landschap verdwijnen. (MP) Chris Willems en de burgervader van Dendermonde. (JC) Kuituur Blijkbaar heeft de enorme hoeveelheid dokumentatie de auteur parten ge speeld. Zo vergeet hij toneelkring De Schakel onder de vele toneelmaatschap pijen, en vertelt hij niet dat Voor Taal en Vrijheid ooit het genoemde Landjuweel won. Wie eveneens een vermelding moesten krijgen waren de dichter Alfons Van de Maele en de vereniging voor Aalsters Kultuurschoon. De kultuurloze bendeleizer Jan De Lichte wordt meer beschreven vanuit de fantasie van ro mancier Louis-Paul Boon dan vanuit het doodvonnis. Tegenover de lijst van talrijke geestelij ken die terecht op een voetstuk worden geplaatst, had men ook de niet-geestelij- ke taalkundige Hippoliet Meert (1865- 1924) kunnen citeren. De lijst was trouwens niet volledig 'vermits er nog Dom Modest Van Assche en martelaar pater Herman Rasschaert waren. Verder ontbreekt «Repers» bij de Aalsterse spotnamen, en in het recept van onze vlaaien staan meerdere foutjes. Het is duidelijk dat een aantal kleine tekort komingen door medewerkers van stads sekretaris Willems werden aangebracht, want het vlaaienrecept werd niet langer geleden dan in 1982 door zijn eigen schepenkollege officieel erkend. Onder de families die zonder schroom «zwarte goederen» kochten (p. 54) ont breken een paar gekende Aalsterse Zoals die avond dat het jongste Artis-Historia-boek werd gepresenteerd, heb ik er nog nooit een meegemaakt. Onze Keizershallen zijn het dekor geworden van een reusachtig familiefeest. Duizenden bewoners van de Denderstreek hebben zich nauwer met mekaar verwant gevoeld en intens genoten van het aangeboden spektakel. Op elf-juli-vieringen zijn we al dat vlaggengezwaai stilaan beu geworden maar Alkuone bracht ons in vervoering met zijn sprankelend vertoon. De liederen van Cantate Domino en vooral die schitterende diamontage zullen ons lang bijblijven. De band met de ganse Dendervallei werd aangesnoerd en het gaf allemaal een zalig gevoel. Dat gans die avond gratis was heeft een grote rol gespeeld voor de overweldigende opkomst en weinigen vergaten hun uitnodigingskaart om te wisselen tegen het mooie boek "De Dender en zijn Vlaamse Steden,, dat ik elders in dit blad bespreek. Wie gans die organisatie betaald heeft was niet duidelijk, en allicht zal het ook wel een beetje met ons belastingsgeld geweest zijn. Voor het boek moet ik alvast zeggen hartelijk mersie, meneer Artis-Historia. Ik zal uw punten voortaan nog méér verzamelen. Ook de receptie was enig. Kopvlees, ajuintaart, vlaaien, mattetaart, Safir en Kwak, alles in grote mate en alles gratis voor niks. Eigenlijk was de sfeer nog het heerlijkste. We mochten een echte Aalsterse hoogdag meemaken, en wie op de receptie niet blijven hangen is, zoals ondergetekende, zal nooit weten wat hij of zij gemist heeft. De Panoramist namen. Even voorzichtig was de auteur door de twee Duitse bezettingen te ver zwijgen, al kwamen vorige militaire be zettingen voldoende uit de verf. Voor de leesbaarheid had hij de zinnen van zijn medewerkers moeten inkorten zonder daarom te censureren. Zo beslaat een zin op p. 78 over onze Dirk Martens zo maar even vijfentwintig regéls, en daar zou zelfs onze Dirk over gestruikeld zijn. Oaensisme Misschien is auteur Willems toch een korrektie verschuldigd bij een volgende druk. Over Pater Rutten (1875-1952) schrijft hij terecht«Hij was een der baanbrekers van de kristelijke sociale beweging» (p. 118), maar wat lees ik over Priester Daens die de spil noch de ziel was van de beweging naar zijn naam genoemd... de toevlucht werd van alle denkbare tegen strevers van katolieken of kristelijken... afwezigheid van resultaten... de retromode doet nu wel naar Priester Daens terug grijpen...». Hoe kon zulke taal verschij nen Eén van de meest opvallende feiten in dit Artis-Historia-boek was reeds het ontbreken van een foto van een weliswaar; kontroversiële figuur maar niettemin één onzer grootste Aalste- naars, nl. Priester Adolf Daens. Niemand kan thans nog betwisten dat deze Daens de grondlegger werd van de radikaal- kristelijke-sociale beweging in Vlaande ren, en zijn afbeelding zou niemand geschokt hebben. Tot overmaat van ramp prijkt op p. 86 een foto van Charles Woeste, de toenmalige vijand van de Daensisten, in groot ornaatHet lijkt op een publicitaire stunt van slechte smaak. Het, is mijn taak niet om te bewijzen bij wie er inderdaad «afwezigheid van resulta ten» bestaat, en bij wie bijlange niet. Zulk oordeel komt mij niet toe, en nog minder het Laatste Oordeel. Ik acht het trouwens best mogelijk dat beide heren nu regelmatig tegen mekaar zitten te kaarten in de hemel. Maar ik wed dat monsieur Woeste dan toch eerst Neder lands zal moeten leren. Pol De Paepe TE KOOP (wegens overlijden) EETKAMER Spaanse stijl; SLAAPKAMER eik; GASCONVECTOR Alles perfekte staat. Inlichtingen: 053/21 5261 980 fr. Kerstavondmenu Aperitief Krabcocktail of garnalencocktail Toast anagni Italiaanse groentesoep Kalkoenrollade a la bourgoise of filet pure speciale IJsroom of kaas Koffie Dienst B.T.W. inbegrepen. Menu is niet verplicht. Oudejaarsavondmenu: 1.050 fr. Aperitief Anti pasta Italien of krabcocktail Gegratineerde zeevruchten Americano Italiaanse soep Lamsbout op zijn Romeins of Filet pure speciale Keizerlijk Plein 22A Usroom of kaas Koffie AALST s 70 36 86 Dienst en BTW inbegrepen. Menu is niet verplicht. Kerstfeestmenu 1.750 fr. BTW 1 7 en 16 dienst inbegr. Aperitief TAITINGER Kreeftcocktail of 6 oesters Roomsoep Angello Zeetongfilets Mac-Arthur Kalkoen Perigourdin Sorbet met Champagne TAITINGER Mokka Versnaperingen met Mandarine Napoleon Nieuwjaarsmenu 1.750 fr. BTW 1 7 en 16 dienst inbegr, Aperitief TAITINGER Kreeftcocktail of 6 oesters Roomsoep St.-Silvestre Turbotin met witte Muskaatdruiven Faisant Brabangon Sorbet met Champagne TAITINGER Mokka Versnaperingen met Mandarine Napoleon Jan Jeliestraat 38 AALST Tel. 053f21 10 52 Eetmalen af te halen in ons restaurant (750 fr. per persoon) 1/2 kreeft (verse) in schoonzicht Gerookte forel «Raiefort» Verse ganzeleverpastei met schildpaddengelei kipperoomsoep Fazant Brabanconne Kalkoenfilets Figeac Everzwijn Grand Veneur

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 2