Een Brief .RITS KQi ZONDAG ADR IT, 1908 Vijfde J:« ingang Eene halve bekeering. I Uit Rusland Uit Polen Uit Rusland. Brussel Nummer 44 ABONNEMENT te nemen op alle postkantoren of ten bureele van 't blad. per jaar 4 fr.;l6 maand 2 fr. voor 't buitenland de vracht erbij. AANKONDIGING EN EN REKLAMEN tegen voordeelige prijzen Zioh te wenden Onderwjjsstraat, 13, AALST ORGAAN DER CHRISTEN VOLKSPARTIJ VO.OR BRUSSEL EN 'T VLAAMSCHE LAND HOOFD-OPSTELLER F IR. X E S T ETR 3D A E JST S Volksvertegenwoordiger voor Brussel. 5 CENTIEMEN HET NUMMER 't Is bijna een mirakel. Wie zou 't ooit hebben geloofd Woeste met zijn mannen is ten halve be keerd. Tot over eenige weken, als er spraak was in de Kamer van gelijke rechten op de vreemde Plop, sprong Woeste recht, en met bitter mis prijzen verwierp hij alle onze wetsvoorstellen van inkomrechten op de Duitsche Hop. En nu eensklaps is hij gekeerd, en met vijf andere Katholieken teekent hij een wetsont werp om gelijke rechten te vragen. Volgens het nieuw handelstraktaat met Duitschiand zal de Belgische Hop i5 fr. inkom- rechl betalen in Duitschiand. Woeste en zijn mannen stellen nu ook voor 25 frank inkomrccht te eischen op de vreemde Hop. 't Is wel met een zekere schaamte en al tegenspartelende dat zij dien ommekeer maken; en natuurlijk moeten die Katholieke Heeren aankondigen dat het wetsontwerp de; H. De Backer en Daens slecht was opgesteld, niet praktisch was en bijgevolg niet kon aangeno men worden. Maar toch, in den grond, hun wetsontwerp over de gelijke iechten is hetzelfde als het onze, en wij moeten den H. Woeste en Compagnie hartelijk bedanken omdat hij ons voorstel ein delijk ook aanneemt en ondersteunt. Ondersteunt Daarop moet nog een groot vraagteeken volgen Zijn die Katholieken rechtzinnig en vastbe raden in 't neerleggen van hun wetsontwerp Dat zal de toekomst leeren. Als die heeren willen en krachtdadig willen, damzal dit wetsontwerp nog in dezen zittijd worden besproken en gestemd. Maar zij moeten zeggen aan het Ministerie Gij zult onze Hopplanters redden, en hen ten minste in hun eigen land stellen op den zelfden voel als de vreemde voortbrengers, ofwel wij zullen U bekampen en U dwingen ciai ic-öehjk en ^rechtvaardig wetsontwerp te doen stemmen. Immers, alles hangt af van den wil der Mi nisters. Als de Ministers willen, zal dat wets ontwerp door de Meerderheid worden gestemd; daar is geen twijfel aan. Woeste en zijne mannen bewijzen zonne klaar, gelijk wij het zeer dikwijls vroeger heb ben bewezen, dat de Belgische; brouwerij niets zal lijden door dat onbeduidend inkomrecht; dat de prijs van 't bier niet kan of mag verhoo- geren; dat de belasting per liter bier zou zijn hei tiende van cenen enkelen centiem, of nog veel min, volgens de berekening der brouwers zei ven; overigens, dat het zeer gemakkelijk is die kleine schade aan de brouwers te vergoeden met het accijnsrecht op het bier te verminderen, 't welk nu 21 millioen per jaar opbrengt, en dat volgens den Minister van finantiën slechts 14 millioen moest opbrengen; bijg dat de brouwers zeer onredelijk zouden zijn met zich verder te verzetten tegen !t heffen van dat klein inkomrecht op de vreemde Hop. EEN TE BRUSSEL II. Over eenige jaren is die Woestebende bij Z. iï. den Bisschop van Gent, Stillemans, gaan loopen, en hebben hem bevestigd dat -Priester Daens en de Christen Democraten misbruik maakten van zijnen Bi schoppelijken naam, dat zij bovendien in hunne meetingen zegden dat de Bisschop met hen was en tegen tie Katholieke Bewaarders. l e bisschop scheen die valsche beschuldi ging te gelooven. Daarenboven dreigden die schoon Katho- Ueken den Bisschop met broodroof en weige ring van alle giften e.. aalmoesen voor zijne scholen en andere goede werken, ais Hij Triester Daens niet strafte Dat was het begin van al de onrechtvaardige en ongehoorde maatregels die tegen ons geno- ijjen werden. Al die redenen hebben wij zeer dikwijls in onze artikels over de Hopquaestie uiteengedaan, en wij bedanken nogmaals den H. Woeste en zijne medeonderteekenaars, dat hij de degelijk heid van ons wetsontwerp en de juistheid onzer beweegredenen eindelijk erkent. De landbouwers zien nu wat zij kunnen als zij willen. Vroeger hield de Kamer zich weinig of geens zins bezig met hunne eischen en grieven; nu zijn de Landbouwers, de Brabantsche Hop planters in 't bijzonder, wakker geworden; zij hebben hun stem laten hooren en gezegd lang genoeg zijn wij gepaaid en gefopt geweest met schoone beloften (voor elke kiezing) aan de vrome landbouwers; wij zijn beu van al die schoon woorden en bedriegelijke beloften. Nu vragen wij daadzaken, en de eerste uitslag dien wij bekomen is dat wij niet langer het slacht- offer zullen zijn van fopperstraktaten, en dat wij recht en gelijkheid gaan bekomen De eerste stap is dus gedaan, of liever twee stappen door Woeste en Cic. Ten eerste gelijke rechten; ten tweede, ver mindering van accijnsrecht. Blijft nu de derde eu beslissende stap tedoen. Elkeen weet dat er ettelijke brouwers zijn die bijna geen hop of mout meer bezigen om hun bier te brouv/cn; maar allerlei chimieke stoffen en klodden. In 't belang dus van de openbare gezondheid 4 en van den eerlijken handel moet er een wet lijken Staatssekretaris die, een jonge Spanjaard gemaakt worden waarbij gelijk in Duitsch- zijride, natuurlijk niets anders weet van de Bel- land en Beieren, enkelijk de naam van Bier gisebe politieke en sociale toestauden dan het- mag gegeven woiden aan hetgene uitsluiteiijk geen men hem gaat zeggen gebrouwd is met hop en mout van gerst of i Gelijk alle woorden en raden welke komen tarwe. j va-; onze Kerkelijke Overheid, ontvangen wij Wij vragen geenszins, dat er geen dranken dc4 brief van den Kardinaal Staatssekretaris mogen gebrouwd worden met andere stoffen met den diepsten eerbied, en wij zullen trachten mits deze stoffen niet schadelijk zijn aan de j zijnen raad te volgen zoo ver als het mogelijk is. gezondheid maar enkelijk dat elkeen zou blaar het zij ons toch geoorloofd de waarheid tjü Moskou is de Gemeenteraad naar de Regeering weten wat hij drinkt, en dat. in dees artikel de j te eggen over de verschillige punten van dien gc;; nn en vraagt dat de Zemstki Sobors zou bijeen- Mu gaan de Woestisten nog verder, en ze zijn gaan liegen tot in het Vatikaan, bij den Kardi- naai Sekretaris en tot zelfs bij Z. H. den Paus. ^Weerom gaan ze daar uitstrooien dat de Ca risten Democraten met de Priesters Daens en Fonteyne misbruik maken van het Pauselijk gezag, dat zij beweren in hunne mcetingen en sproken worden door Gazetten te handelen volgens de onderrichtin- onderscheid. gch van den Paus, en bijgevolg dat de Paus met hen moet zijn en tegen de Katholieke Be- waarders. Ziedaar de ongehoorde valschheden welke du, ,Voestepartij gaat vertellen aan cfen Pause strijden en vervolging lijden, en bijg. valt op ons het goddelijk woord van Christus Zalig zijn ze die vervolging lijden om de rechtvaar digheid. 3° Valschelijk beschuldigt men ons het Pau selijk gezag in te roepen, op onze mectingen en in nze Gazetten, om ons Volksprogramma te verdedigen en te doen zegepralen. Dat is wederom loutere leugen. Nooit hebben wij beweerd dat in die politieke en sociale qu£estie de Paus met ons is en tegen de Katholieke Bewaarders. Dat doen deze laatsten; zij verwarren alles, de godsdienstige belangen met hunne stoffelijke en politieke intresten; maar ziehier hoe wij, C: risten Democraten, spreken: Wij zijn en wij blijven overtuigde Christenen, gehecht aan 't Katholiek Geloof onzer Voor ouders. Maar onzen strijd voor de Volksbelangen, voor de stoffelijke welvaart en de politieke rechten van ons Volk, stellen wij niet onder 't gezag en de bescherming der Kerkelijke Overheid. Zulke zaken gaan het Geestelijk Gezag niet aan, maar mogen in alle onafhankelijkheid be- al de burgers zonder In één woord, wij zijn getrouwe en gehoor zame Katholieken, maar ook vrije en onafhan kelijke Burger?. Is er een mensch op aarde die zulke zonne klare waarheid kan loochenen of zulk heilig recht betwisten Men ziet het dus, gansch die brief van den Roomschen Staatssekretaris berust op de val sche beschuldigingen en op de valsche leugens van de Woestepartij. Priester DAENS. Wet zou doen wat zij gedaan heeft voor de Br-ef. boter verbiedende den naam van boter te ge- "Met innige dioefheid moeten wij bestatigen ven aan alle andere vetten zooals margarina d men voortgaat met ons valschelijk te beschul- enz.; alzoo ook dat de naam van bier aljeen - - v^n ongehöQtzaamheid iegens onze Bis- bjk gegeven'""wórde aan hetgene gebrouwd is j stappen. uit hop en mout van gerst of tarwe. ;Óp dat punt doen wij, Christen Democraten, 't Is op deés derde punt van ons wetsvoorstel dat voistrekt dezelfde verklaring als de Katholieke wij de bijzondere aandacht roepen van de Hop- VerhaeSen> de P°nthière, Renkin, planters en van al de Landbouwers; want dat j j-jje jjeeren zeggen en verklaren dat zij uit- derde punt is nog het voornaamste van al; het terharte gehoorzaam zijn aan hunne Kerkelijke zal eene bron zijn van welvaarten rijkdom voor Overheid in alles wat den Godsdienst aangaat; onzen nationalen landbouw. Priester DAENS, Volksvertegenwoordigei van den Pauselijken Staatssekretaris Kardinaal Merry del Val. Hetgene ik hier ga vertellen, werd mij in 't lang en in 't breed mcêgedeeld op dat boe- renholken tusschen Hekelgem en Asbeek. Mijn kennis en vriend Ward of Wardus was te Brussel gaan werken als schrijnwerker; als een brave zoon bleef hij handelen als kind van den huize, kwam eiken zaterdag avond naar zijn Gebortedorp, gaf regelmatig zijn winst aan Moeder en beleefde aldus oprecht gelukkige jaren. Geen geluk overtrelt hei geluk der kin deren die hun Ouders waarlijk eeren, achten en beminnen. Na de gansche week in de woeling der hoofdstad geweest te zijn, de rust en de stilte van den Buiten was hem toch zoo zoet en zoo aangenaam Niets dat het Buitenleven overtreft; daarbij, 't is rijke-mcnschen-kost; 't grootste en rijkste Volk zoekt stilte en rust op den Buiten of aan de Zee Na zoo eenige jaren overgebracht te hebben en deftig zijn brave Ouders ondersteund, kreeg Wardus kennis met een Dochter van den Bui ten, die te Brussel dienstmeid was in een trel- felijk burgershuis. Op 5 bewoners van Brussel zijn er 3 van den Buiten. Al de Beenhouwers, Herbergiers, Bakkers, Schrijnwerkers, Voer- mans, enz. enz. zijn jongens van den Buiten; ze zijn naar Brussel komen werken en wonen, zijn*er getrouwd met een boerendochter, heb- ben neerstig gewerkt en zijn tot welstand ge komen. Brussel, meer dan eenige andere stad, wordt, gedurig bevolkt door den Buiten. Wardus had het waarlijk getroffen met zijn Vrouw; hij had een werkzame, vlijtige en def tige Vrouw, die niets betrachtte dan 't geluk van haren man en de welvaart van haar huis- Waarlijk de zoogezegde Katholieke Bewaar ders zijn tot alles bekwaam om hun vermolmd politiek kraam recht te houden, voor niets dein zen ze achteruit. Liegen, lasteren en broodrooven; ziedaar hunne wapens. gezin; van 's morgends vroeg tot 's avonds laat werkte zij om een net proper huizeken te kun nen leveren aan haren man, om alles wel te beridderen en iets bij te winnen, althans ge durende de eerste jaren, want toen er een Familie kwam van kinderen, toen had zij al haren tijd noodig voor den onderhoud van het Huisgezin. Gelukkige jaren, voor de jonge Familie te Brussel, die goed aan heur brood kwam, ge lukkige jaren voor grootvader en grootmoeder, voor broerkes en zusterkes. Maar nu kwamen vlagen en plagen. Wardus, een verstandige ontwikkelde jonge man, die den maatschaplijken toestand volgde, die man wilde zijn van zijnen tijd, die bij de oude Katholieke Partij de verzuchtingen van zijn volkshert niet kon voldoen, die te Brussel geen echte Volkspartij vond, die kennis kreeg met Socialisten, dieaangelokt werd door hunne strelende vooruitzichten, die naar 7 Maison du Peuple ging en weldra al de gedachten der nieuwe jonge Partij begon te deelen. JII. iv Ach, Mijnheer, zoo sprak de oude Moeder, nu is 't over; maar 't is een grouwelijke storm geweest We wierden iets gewaar Onze Wardus kwam al minder om minder naar huis; als wij naar Brussel gingen en vroe gen Wat is er toch Niets, zegde hij, niets Maar zijn vrouw zag er bekommerd uit en zeer droef. Onze Ward bleef meer en meer verwijderd van ons; we zagen hem nog zelden, och dat deed ons toch zooveel verdriet aan; de Kinde ren kunnen niet beseffen, wat hun Ouders lij den als zij koel en hardvochtig zijn Zijn Vrouw en de Kinderen kwamen ook min en min.. Korts nadien bleven zij gansch weg. Later hoorden wij dat onze Ward Socia- maar dat zij op stoffelijk gebied, te weten op poiitiek en sociaal gebied, vrije en onalhan- kelijke burgers zijn. Diezelfde verklaring leggen wij af in ons ge weien voor God. Waarom ons dan, zonder recht of reden, blij ven beschuldigen van ongehoorzaamheid jegens onze Kerkelijke Overheid. 2° Valschelijk beschuldigt men ons twist en tweedracht te stoken onder de Geloovigen. Tegen de slok- en geldzucht der rijke Katho lieke Bewaarders verdedigen wij de miskende rechten en de heilige belangen van ons VIaam sche Volk. Ziedaar het schelmstuk dat wij bedreven hebben, niets anders; en daarom worden wij gelasterd, vervolgd en gebroodroofd 't Is dus voor de rechtveerdigheid dat wij worden. De Regeering heefi geantwoord ja doch stuit gedurig uit, wel we ende dat de eerste vraag dier S aa s Verg «dering zou zijn s Den Oorlog staken b bank van S Petersburg verschijnen, als opstoker rot stoornis der openbare ru.it Ze kunnen hem tot 3 jaar,ge vang geven, caiceroduro. in een iortc-res van den Staat. ST PETERSBURG, 27 Maart. De Novoie Vremia schrijft De verslagenheid is hier zoo groot, dat eik den Vrede wenscht en vraagt. Men ziet geen ander uitkomst dan den Oorlog te staken, kost wat kost. Zelfs schijnen de Ministers genegen in dien zin te handelen. ANDER BERICHTEN In 't Hof schijnt men niet vredezind r De Keizer van Duitschiand schreef onlangs aan den Keizer van Rusland voor den Vrede... En wat antwoordde de Keizer Rus Er zal nog veel tijd verloo pt. eer ik daaraan kan tocgevt-, 't Zijn de militaristen van "t Hof die hem aanstoken; ze spreken van 800,000 man in Mand-joeiie bijeen (e krijgen Er zal een tweede losberstir.g van volkswoede moeten zijn. Eenige hooge Russische Officiers zeggen dat alle po gingen moeten in 't werk gelegd worden om tot eenen zegepraal te geraken, en dan een deftige Vrede te kunnen sluiten. De Russen tiekken achteruit naar Kharbien. In Vla divostok verlaten de Burgers de Stad. Van den anderen kant tracht de nieuwe Generaal der Russen Linivitch zich op vasten grond te zetten om weer stand te bieden. De moed zijner mannen is weg; kon hij een schim van 'ne zegepraal behalen, de koeragie zou kunnen terugkeeren. DE RUSSEN MOETEN ACHTERTIT. Een oppergeneraal van Rusland heeft gezegd dat, indien Rusland niet dadelijk 250,000 man hulptroepen zendt, zij verplicht zullen zijn in achteruitgang te vech ten tot Soungri en dat zij zelfs Siberië zullen moeten binnentrekken. Te Lodtz zijn verschelde geleerde mannen, Advoka'en, i Doktoors, gekend als Demokraat, Volksgezind, die hee- ren zijn «'oor de Policie uil hun huis gehaald en gevan kelijk weggevoerd.In Warschou heeft de Policie 80 vei schei de aanhoudingen gedaan, De werkstakingen gaan herbeginnen, als men de jon gens binnenroept. In Finland staan de Boeren nu ook op. Te Livadia is cie Keizerlijke Villa in brand geste ken. - Het Russische Leger trekt alle dagen 15 kilome ters achteruit. We zijn er riep de papegaai en de kat trok hem door de goot. Voor 't leste en 't is liet beste; men spreekt ernstig van vrede. list geworden was, dat hij deel maakte van den Raad, dat hij een der kopstukken ging worden en bestemd was om op den Buiten van Bra bant aanhangers te werven voor de nieuwe Partij. Als 't gebeurde dat wij in Brussel moesten zijn en de Vrouw van onzen Ward daarvan Spraken, dan werd zij ZOO droef als een Gast- ontplofbommen ontdekt in ren graf; wegens dies zijn huis, maar zegde er niet veel van wijzagen wel dat ze leed en zweeg. Ondertusschcn verliepen er dagen, maan den en jaren, de kinderen werden groot doch 't was nog met moeite dat wij iemand van zijn Huisgezin zagen. Al slechter om slechter werden de tijdingen wij hoorden dat onze Ward naar de Kerk niet meer ging, dat hij zijnen Paschen niet meer hield, dat hij zijn Vrouw en zijn Kinderen wilde beletten hunne godsdienstige plichten te kwijten dat zijn Vrouw groote, groote moeite had gehad om hun jongste kind gedoopt te krij gen Ward was niet willen méégaan ter kerk. Dan werd het onmogelijk voor ons er nog te gaan.. Ge kunt peizen welk verdriet voor ons allen. We zagen onzen Ward toch zoo geerne zijn Vrouw en Kinderen lagen ons zoo nauw aan 'thert.. Wij hadden onzen jongen toch zoo christelijk opgebracht.. Die Socialisterij moet toch een verleidelijke zaak zijn. (En die oude Moeder weende als zij ons die droeve stukken verhaalde). Toen ging ze voort en zegde Mijn eenigste troost was in 't Gebed; eiken dag ik las voor hem en offerde mijn leven en mijn lijden op; alle dagen in ons Avondgebed, wij baden te samen voor Sint Josef en Sint An- (onius, om een bijzondere intentie; die intentie Gas dat de verloren Zoon zou terugkeeren Als ,:k t'Onzen Heere ging, 't was altijd mijn eerste Eiken maandag ten 8 ure 's avonds, Vergadering der Demokraten, in den Plezanten Bof, Vlaamschen Steen weg 1. Beraadslaging 2. Propaganda; 3 Aanneming van nieuwe Leden. De Demokraten van 't omliggende worden verzocht zich te vereenigen en nieuwe Leden aan te werven. Er staan allergrootste Belangen op 't spel. goed te blijven met haren man, eengoed woord baat en een -kwaad woord schaadt men vangt geen vliegen met azijn; goedheid overwint boosheid; en ik hoorde dat ze mijnen raad volgde... Nu viel die moeder wederom aan 't weenen. Wat is er toch, vroeg ik. Och Mr zegde ze, dat is van vreugd dat ik nu ween. Zondag zijn wij te Brussel geweest, mijn man, ik en al ons kinderen die weg kon den. Het was voor d'Eerste Communie van onzen Ward zijn dochterken och God, 't is zuiver een mirakel 't is vveeid van daar eenen boek van te schrijven... Ward, onzen Ward is .edacht.. Bij zeldzame gevalle.., als ik de geheel veranderd en bekeerd door die Eerste Vrouw van onzen Wa d z g, 't mensch was nijg Communie... Och, alle Gods lieve Heiligen, ingevallen, ge kunt dat toch wel denken, maar die Eerste Communie is toch een gioote en ik zegde haar altijd van verduldig te zijn, van verhevene zaak. (Slot volgt.) 1 ,J l

Notariaat | 1905 | | pagina 1