Arbeidersjeugd van 1946 ALLES is in GEREEDHEID gebracht ATOOM - EXPERIMENT DE TOESTAND DER VOOR HET GROOTE IN DE KAMER De bespreking der Landpacht beëindigd Oe atoom iplitser wordt opgeknapt Hel A.C.V. en de basiskwestie Een lach en een traan... 29 Juni 1946 HET NIEUWS VAN DEN DAG 3 DE INTERNATIONALE MEETING DER K. A. J. Wij hebben gisteren in het kort verslag uitgebracht over de geest driftige Internationale Meeting, door de KA.J. ingericht in het Pa. leis voor Schoone Kunsten te Brus sel. De vergadering was zeer belang rijk en daarom willen wij er van daag nog eens uitvoeriger op terug komen. Het podium was versierd met de emblemen der K.A.J. die in alle landen van de wereld reeds min of meer bekend zijn. Tientallen vlag gen waren achter den voorzitters zetel geschaard. Dhr. Marcel Vandewiele. natio naal Voorzitter der KA.J. hield er een gloedvolle rede over den toe stand der Arbeidersjeugd van 1946 Menschelijke roeping «n waardigheid Br zijn in België 5 600.000 jon. ge arbeiders en arbeidstere, zegt spreker. In Nederland bijna even veel. In Frankrijk het vijfdubbel. Over de wereld 100 k 300 millioen. De feitelijke toestanden kunnen verschillen in elk land en in elk werelddeel. Maar er is een vraag stuk dat blijft voor allen het vraagstuk van de opvoeding tot een bewuste persoonlijke beleving van hun menschelijke roeping en waar- dighéid. De ontdekking van het leven ge beurt op den ouderdom van 13 tot 25 Jaar. Het leven is ingewikkeld. Er zijn honderd problemen aan ver bonden. De massa van de arbeidersjeugd leeft in de practische onmogelijk heid haar levensroeping te ontdek ken en te beleven. Het arbeidsre- giem. het klimaat waarin zij leven, brengt hen ten onder en verwoest bi hen de levenswaarden. De eischen der jonge Arbeiders Onder stormachtig applaus stelt dhr. Vandewiele kort en bondig de eischen der jonge arbeiders Voor de jonge arbeiders, on middellijke verdubbeling van het betaald verlof. Betere organisatie van het leerlingwezen, veralgemeening en ernstiger subsidieering der diensten voor beroepsorienteering, inschake ling van het avondvakschoolonder- wijs in den werkduur. Het vraagstuk van de verlen ging van den schoolplicht tot 16 jaar en van de veralgemeening van het vakonderwijs moet dringend onder oogen genomen worden. Invoeren van een speciale lee ning voor jonge vrouwen in nood. Strengere controle op de ver makelijkheden en uitbreiding van sport- en spelgelegenheid. Hervorming van de instellin gen, aanpassing en vooruitgang der wetgeving inzake bescherming der jeugd. De arbeidsjeugd moet meer derjarig worden door het beslissen over haar eigen toekomst. Zij moet zich vereenigen in een machtige nationale en internationale bewe ging. Een oud-communistische militante aan het woord Juffer Dussartre, de nationale propagandiste der J.O.C.F. van Frankrijk, heeft tijdens de meeting een ontroerende toespraak gehou den. Zij herinnerde er aan dat zij een oud-communistische militante is. die ingezien heeft dat de arbei ders alleen door het Christendom en de K.A.J. kunnen gered worden Zij behandelde meer het vrouwelijk probleem. Bij de arbeidsters vooral is er een verminking van de men schelijke waardigheid, een geeste lijke afstomping. Het arbeidsmilieu, de aard van het machinaal werk doet afbreuk aan de vrouwelijke bestemming. Aldus zijn de jonge arbeidsters niet bekwaam de taak van opvoedster aan te vatten. De stem van den Paus Daarna sprak ook nog de Pause lijke Nuntius. Mgr. Cento, die zijn eerste publieke toespraak hield. Hij had een hartig woord voor zijn ge liefden voorganger Kard. Micara, die steeds een groot vriend van Bel gië is geweest. Hij drukte den wensch uit dat hij voor ons land eveneens een goede vriend zou zijn en hij onderlijnde nogmaals de groote waarde door Rome gehecht aan de K.A.J. Vreemde afgevaardigden De vreemde afgevaardigden zeg den eveneens wat hen in het K.A. J.-ideaal had getroffen. De Itali- aansche afgevaardigde wees op de vreeselijke plaag der werkloosheid in zijn land, en op het feit dat bij gebrek aan sociale wetten, de kapi talisten het volk uitzuigen. Veel jonge Italianen zijn gedwongen hun land te verlaten. Onlangs zijn er duizenden naar België gekomen om hier te werken in de kolenmij nen. Hij deed een beroep op de goedheid van de Belgen ten voor- deele van deze arbeiders die hun land hebben moeten verlaten om in hun bestaan te voorzien. De Engelsche afgevaardigde die een oud-communistische ondervoor zitter is, wees er op dkt de geest van de K.A.J.-beweging het best past in Engeland. De Nederland- sche afgevaardigde zei dat er reeds 30.000 Kajottcrs zijn in Nederland en dat hij hoopte dat de beweging binnen korten tijd zou kunnen uit gebreid worden tot Nederlandsch- Indië. De afgevaardigde van het Groot- Hertogdom Luxemburg sprak in eigen gewesttaai, in het Fransch en het Duitsch over de toestanden in de landen die onder het nazi-regime geleefd hebben. Daar is het treurig gesteld met de Jonge arbeiders, want de Staat heeft gedacht en ge handeld in hun plaats. De K.A.J. zal ook daar het vuur van de geest drift moeten aansteken om meer persoonlijkheid te schenken aan de kuddemenschen der Jonge arbei ders. Kan. Cardijn geroepen Op het programma van de Inter, nationale meeting was geen spreek- Mgr. Cento tijdens zijn toespraak tot de Kajotters. beurt voorzien van den generaal der KA.J. Nochtans heeft de stich ter van de jonge internationale ai beidersbeweging er het wcord ge voerd. Hij werd met aandrang ge roepen door de enthousiaste menig te Jonge arbeiders van 14 verschil lende nationaliteiten die de zaai vulden. Kan. Cardijn heeft nooit kunnen weerstaan aan den roep van jonge kelen, en de toespraak die hij in het Paleis voor Schoont Kunsten hield was ontroerend, hu moristisch. sympathiek. Het is tijd om naar bed te gaan, zoo begon hij zijn toespraak. Maar waar kan er spraak zijn van rust, daar waai weer nieuwe mijlpalen geplaatst worden van verovering en strijd Hij herinnerde aan zijn eerste be. zoek bij den Paus en vervolgens aan zijn tweede bezoek, waarovei wij in dit blad reeds de indrukken van den gevierden spreker weerga ven. Hij handelde over zijn toe komstplannen. Een der meest na bije is zijn reis naar Amerika. Wij zullen aan de groote Amerikanen toonen»wat de kleine Belgen heb ben vérwezenlijkt, riep hij onder daverend applaus uit. Daar, zooals overal zullen wij de K.A.J. uitbouwen, in denzelfden geest waarvan Z. H. de Paus veel van houdt. De vergadering -werd opgeheven na een geestdriftig woord van aan moediging door dhr. Victor Fallais. Nationaal Voorzitter der J.O.C. Hij betoonde dat de K.A.J. haar strijd onverdroten voortzet voor de keuze van de Arbeidersjeugd. Deze internationale meeting is een vertrekpunt voor het verder uitdragen van de K.A.J.-gedachte en -geest over de gansche wereld. Öpchet huidig oogenblik is men volop bezig met het ontruimen van de 33.000 personen, die noodig waren voor het plaatsen van alle instru menten, uit de omgeving van Bikini. Men mag niet vergeten dat 7.000 ■instrumenten dienden geplaatst. Slechts 293 personen zullen den laat- stén nacht op het eiland doorbrengen en de techniekers zullen dan de apparaten klaar maken voor de proefneming. De meest fantastische verhalen doen rondom deze de ronde. Herin neren wij er aan, naar admiraal Blandy dezer dagen nog herhaalde, dat het doel der proefneming is zich rekenschap te geven van de uit werking die door de kern-ontploffingen op schepen wordt uitgeoefend, teneinde op de hoogte te geraken van de wijzigingen die eventueel in de modellen voor den bouw van schepen zouden moeten worden aange bracht, evenals in de tactische formaties op zee, in het schatten van den afstand voor het ankeren en in het terugvinden van de operatie bases, in de heretellingswerven en in de strategische opstelling van de schepen. De geschiedenis van de atoombom 1. De eerste bom werd, ten titel van proefneming, den 16 Juli 19J/5 gelost in de woestijn van Nieuw-Mexiko 2. De tweede boven Hiroshi ma op 6 Augustus 19!,ö. 3. De derde boven Nagasaki Een zicht in de zaal tijdens de internationale meeting. Men bemerkt van links naar rechts Kan. Cardijn (tweede rij); Staatsminister Heyman; Mgr. Boone, pastoor-deken van Brussel; Mgr. Cento, Pauselijk Nuntius. De Koningskwestie Dhr Gillon niet aceoord met de regeering Dhr Gillon, voorzitter van den Senaat, heeft verklaart, dat hg buitengewoon verwonderd was over het verwijt dat het voorstel der voorzitters in zake de ko ningskwestie ongrondwettelijk zou zijn. Dit voorstel had geenszins tot doel, zoo verklaarde dhr Gil lon, het conflict door een andere autoriteit dan het Parlement te laten beslechten. Het college dat men voornemens was te vormen, zou tot taak gehad hebben het dossier samen te stellen, na te voren daarover met den Koning en de regeering tot overeenstem ming te zijn gekomen, hetgeen heel iets anders is en hetgeen niets ongrondwettelijks heeft. Overigens denken de voorzitters, die meer dan alle anderen de be wakers zijn van de grondwette lijke regelen er geen oogenblik aan het slechte voorbeeld te Ravitaifieering ledereen aardappelgrossier De grossierscoöperatieven voor aardappelen werden dit jaar door het Ministerie van Ravitailleering met de mobilisatie en de verdee- Ung van de aardappeloogst ge last. Deze coöperatieven, of hun er kende mandatarissen, zijn even eens gemachtigd, individucele als glonbale cotracten in ontvangst te nemen en ze bij de landbouwers te plaatssn. Ieder persoon die de voorwaar den vervult, voorzien bij het be sluit van 6 September 1945, be treffende de toekenning van ver gunningen, de noodige kennis bezit voor de uitoefening van een groot handel in aardappelen, over instal laties en materieel beschikt welke hem moeten toelaten op doelmati ge wijze aan de uitvoering van de mobilisatie en de verdesling van den oogst mede te werken, en daa renboven waarborgen biedt inzake eerbaarheid en solvabiliteit, mag bij de Coöperatieven zijn aanvraag doen om als coöperateur erkend te worden. Ingeval de Coöperatieve vereeni- glng aan een nieuw lid de erken ning weigert, beslist het Ministe rie van Ravitailleering in laat- sten aanleg. Er moet nochtans worden aangestipt, dat alvorens beroep wordt gedaan op het Mi nisterie van Ravitaüleering, de In geschil zijnde partijen, in ge meen overleg, een onpartijdigen scheidsrechter moeten aanduiden. Pas wanneer geen overeenkomst kan bereikt worden zal het Depar tement tusschenbeide komen. De Coöperatieven leveren aan hun le den een kaart, ran erkend aardap- pelgrossier af. 161 ton vleesch in beslag genomen De Inspectiedienst, van het Mi nisterie van Ravitalüeering heeft In den loop van Dinsdag 25 Juni, op de markten van Namen en Wa ver. respectievelijk 80 en 81 ton vleesch op voet en geslacht vleesch ln beslag genomen. Onwettige ver handelingen werden op deze mark ten gesignaleerd. De Mobilisatie der half-late en late aardappelen van den oogst 1946 Het Staatsblad van heden pu bliceert een besluit betreffende de mobilisatie van de aardappelen, behalve van vroege, van den oogst 1946. Buiten de voorafnemingen van 2.000 kg. per Ha. voor aanplan ting, van 10 t.h. van de opbrengst voor afval, en 270 kg. als jaar rantsoen per persoon deeluitma kend van het gezin, moeten alle geoogste hoeveelheden, half-late en late aardappelen ter beschik king van het ministerie van Ravi taüleering worden gesteld. In den Landsbond der Christelijke Mutualiteiten Zooeven wordt ons medegedeeld dat Donderdag 1.1. de beheerraad van den Landsbond der Christe lijke Mutualiteiten, den heer Her man Kuypers, M. A., verkozen heeft tot voorzitter. Wg meenen dat de Landsband hier een uitstekende keuze gedaan heeft, zoowel voor de christelijke mutualistlsche beweging ais voor het geheel der christelijke arbei dersbeweging. De heer Kuypers is een jongere uit de school van Pater Perquy, die door zjjn persoonlijke studies, zijn groote werkkracht, zijn be stuurdersschap van de Sociale School van Heverlee, zijn direc teurschap te Antwerpen van den Dienst voor Werkloosheid en Ar beidsbemiddeling en zooveel an dere taken o.m: als vertegen woordiger van minister Marck dest'jds in den beheerraad van het N. I. R. zijn hoogere kwaliteiten bewezen heeft. Onder zijn leiding moet de Landsbond der Christelijke Mu tualiteiten met rassche treden naar het 1.000.000e lid gaan. Gunstige vooruitzich ten bij de N.M.B.S. Heden wordt de definitieve regeling 'getroffen By uitbreiding en geiykloopcnd den ook de ioonen en wedden her zien bij do N.M.B.S. De raad van beheer heeft zich reeds uitgespro ken over de kredieten bestemd voor de herziening. Tijdens de na tionale paritaire commissie van Zaterdag 29 Juni zal een defini tief akkoord bereikt worden tus- schen de maatschappij en de af gevaardigden van het. personeel. Wij kunnen nu reeds vermelden dat de weddeschalcn van de N.M. "7.S. zich voor een groot deel in- pireeren van de groote principes die gelden in de openbare diensten van den Staat. Hier en daar wij ken z'y er wel van af en doorgaans in gunstigen zin. Voor de werklieden werd het principe van het jaarloon, en de daarby verbonden voordeelen aan genomen. De vergadering, voorgezeten door den Heer Van Cauwelaert, voorzit ter, zette Vrijdag om 2 uur de be spreking voort over de landpacht. In de drie voorgaande vergaderin gen is men reeds gekomen aan ar tikel 7 inbegrepen. Artikel 8 handelt over de be twistingen die tusschen pachter en eigenaar kunnen oprijzen. De Heer LEFEBRE, Minister van Land bouw, geeft de noodige toelichting. Deze geschillen zouden beslecht worden door den vrederechter, bij gestaan door twee deskundigen (aangesteld door den Koning voor een termijn van 5 jaar). De Ko ning kan verder de bevoegdheden van deze deskundigen bepalen. Ze zullen respèctievelljk de belangen van den pachter en van den eige naar verdedigen. Artikel 8 Dis, legt de formali teiten vast om een verzoek tot be slechting van een geschil aan te De Heer PHILIPPART (C.V.P.) zegt dat deze artikelen overbo dig zijn en de wetgeving ingewik keld maken. Een lange discussie ontstaat over de benaming van de twee deskundigen zullen ze bijzit- ers of «experten» genoemd wor den eveneens over de bevoegd heid van deze deskundigen. De Heer MEYSMANS (Soc.) richt zich tot zijn partij, die hij er van beschuldigd den tekst niet op voorhand ingestudeerd te heb ben. Hij betwist eveneens de be staansreden van de deskundigen. Aan de hand van enkele klare voorbeelden duidt de Hr DLTVTEU- SART (C.V.P.) er op dat het aan stellen van deze deskundigen (- hij noemt ze liever technische raad gevers -) de werking van het gerecht ten zeerste zal vertragen. Bij de stemming worden deze twee artikelen door de christelijk - socialen verworpen. Ze worden te rug naar de commissie venvezen. Vervolgens gaat men over tot het negende en laatste artikel, waarin bepaald wordt dat de bepalingen der wet van toepassing zijn vanaf den dag dat het ontwerp bij de Kamer werd ingediend. Echter zullen de vóór dezen datum regel matig gegeven opzeggingen hun uitwerking hebben. De amende menten van den Heer Philippart worden aangenomen. Daarna wordt het artikel in tweede lezing aange nomen. De arikels 4 en 5, die Woensdag behandeld werden, worden terug in overweging genomen. Beide arti kels worden gestemd en eveneens aangenomen. Het geheel der artikelen wordt naar de commissie verwezen. Daar na komt de tekst weer voor de Kamer. De algemeene bespreking is hiermee betindigd. De vergade. ring wordt geheven om 5,40 u. Misnoegde Mijnwerkers te Ronse Het treinverkeer voor de derde maal totaal stop gezet Vrijdag morgen werd andermaal het treinverkeer te Ronse volledig stopgezet door de beide mjjnwer- kerstreinen die 's morgens rond 4,30 uur te Ronae aankomen uit de richting Zottegem en Ouden aarde en die de beide hoofdsporen blokkeerden. Deze toestand verwekte echter groote misnoegdheid onder de be volking, aldus in de onmogelijk heid gesteld op reis te gaan. De zaak berokkent ook een groot ver lies aan de Ronsische textielfa brieken, die duizenden werklieden bezigen uit de omgeving. De mijn werkers verklaarden dat het nu bijna twee maanden is dat zij aan dringen ten einde een betere uur regeling te verkrjigen. Het traject duurt meer dan 2,30 u.; met een beetje goeden wil van de N.M.B.S. kan hieraan verholpen worden want deze ondergrondsche arbei ders moeten van 3 u. 's morgens vertrekken om dan ter aankomst een uur te moeten wachten. Verder wordt door de Union des Charbonnages ook niets gedaan om verbetering te brengen en de mijnwerkers, ten einde geduld, zijn tot dwangmaatregelen over gegaan. Daar het noodzakelijk is dat de kolenproductie voor gee nerlei reden mag verminderd wor den, dringt het» zich op dat maat- "ïgelen getroffen w ders voldoening. De Hasseltsche Gesfapo Wijziging der straffen door het Krijgshof te Luik Het Vlaamsche Krggshof te Luik heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak van de Has seltsche Gestapo. Acht doodstraf fen werden bevestigd ten laste van Pierre Bergmans, Louis Bous, Herman Hersens, Antoine Huy- brechts. Pesters Fldelius, Pfqeter Schden, Florent Schulijn en André Van Hoof. Francois Darman, Eugene Klo- peel, Jozef Peeters, Lucien Mer- Tewjjzigd in levenslange hechtenis. :ens, Frans Pellemenas, en Jules Stalmans zagen hun doodstraf Bij de christene textielbewerkers van België Motie voor loonsverhooging Het uitvoerend Bestuur van het Centraal VePbond der Ohristene Textielbewerkers van België ver gaderd op 27 Juni te G'ent, na on derzoek van den huidigen algemee- nen toestand in de textielnijverheid, vestigt de aandacht op de noodza kelijkheid in de eerstkomende Na tionale Arbeidersconferentie, waar van de bijeenkomst dringend wordt geeischt a) Het index der ioonen te bren gen op 250: b) Na deze aanpassing een alge meene loonsverhooging toe te staan van X procent. c) Aan de Paritaire Commissie de machtiging te verleenen de Ioonen, welke na de aanpassingen, voorzien onder litteras a) en b) niet het ver- eischte lervensminimum van 9. 12 en 15 frank zouden bereiken, dusdanig te verhoogen dat z(j dit bedrag be reiken. Deze motie werd gestuurd aan den Heer Eerste Minister en aan den Heer Minister Voorzorg. De Christelijke Arbei dersvrouwengilden Eischen van het Nationaal Congres Het Nationaal Bestuur van de Christelijke Arbeiderevrouwengil den heeft in haar vergadering van 22 dezer de eischen bepaald die door haar Nationaal Congres van 7 en 14 Juli zullen worden voorop gezet. Het Bestuur beslist een kracht dadige kampagne te voeren voor volgende verwezenlijkingen. Onder meer: Onmiddellijke verhooging van de kindertoeslagen met 40 t.h. Uitbreiding van de Sociale Verzekering voor de huisvrouwen. Vermindering van de electri- citeitspr ijzen voor huishoudelijk verbruik. Toelagen voor huishoudelijk onderwijs aan de gehuwde vrouw. Installatiemogelijkheden voor de Jonge gezinnen. Onmiddellijke regeling van den toestand der oorlogsslachtof fers. Verbetering van den toestand van weduwen en weczen. Maatregelen voor de oplossing van den woningnood. Wijziging van het Burgerlijk Statuut der gehuwde vrouw. Stemrecht voor de vrouwen. De atols in het omliggende worden ontruimd Naarmate het oogenblik nadert van de proefneming van Bikini, schrijft Joseph Myler, correspon dent van United Press te Bikini, geven de hoofden van het begelei dend eskader meer en meer uiting aan hun vrees dat de radio-actieve wolk die door de ontploffing zal veroorzaakt worden een gevaar lijke richting zal uitgaan. Men heeft dan ook voorzichtigheids halve 99 inlanders ontruimd uit de atol van Rongelap. op 136 km. ten Oosten van Bikini. In deze streken blazen de overheer- schende winden in Juli uit het Noord-Oosten en de meteorologen verwachten dat zjj de atomische Blandy drukt fabeltjes het hoofd in Jozef Laitin, buitengewoon correspondent van het agent schap Reuter te Bikini, seint dat niemand met juistheid kan zeggen wat er fe Bikini zal voorvallen. Waarnemers zullen hijgend op den uitkijk staan om iets gewaar te worden van de onthulling van sommige der grootste natuurgeheimen. Maar admiraal Blandy, ge steund door zyn wetenschappe lijke adviseurs, heeft verklaard in staat te zijn aan de wereld deze ecnigszins ironische ver- "ikering te geven: De bom zal niet de helft der zeevisschen dooden, noch liet vergif de andere helft. Hierna zult gjj nog altjid vLsch kunnen eten. Er zal geen vloedgolf zyn, maar het Is mogelijk dat er een terrein verschuiving van den berg plaats heeft, waarvan de atoll ran Bikini den top vormt. Er zal geen reactieke ten in het Water zjjn, die het tot gas zou omvormen en alle booten op alle oceanen zou i zinken. De bodem der zee zal niet opgeblazen worden, waardoor het zeewater in een afgrond zou verdwijnen. De wet van de zwaartekracht wordt gehandhaafd. In feite is het voornaamste deel der proefnemingen voor den leek Zijn silhouet aflij nend op een witte wolk, welke herin nert aan deze van iirosliima en Naga saki, wordt de fa- neuze atoomsplitser van Pittsburgh weer opgeknapt. Aan den top zijn wcrkliedeji reeds aan den arbeid om den reeds ver ouderden splitser te moderniseeren, ten einde hem in te schakelen voor fabri- catiedoeleinden voor vredestijd. gegons hooren dat door de draad loos bestuurde vedetten wordt door- Ïezondcn en die zich in de door e ontploffing aangetaste wateren bevinden. Deze vedetten hebben het. zelfde model als deze gebruikt in tie landir.gsoperaties ?.e zijn 12 meter lang en zullen per radio bestuurd worden, aan boord van de torpedovliegtuigen die op minstens 16 km. van het centrum der ontplof fing vliegen. Ze werden voorzien van electronische buizen aange bracht om golvingen uit te zenden in tegenwoordigheid van de hcer- schende radio-activiteit, in den aard deze die door de atomische ont- :al verwezenlijkt worden, de klank van dit gegons op het gegons van een reusaclitigen zwerm zal gelUkèn. zal Uit willen zeggen dat er in de omstréken nog altud een radio-activiteit met een fatale intensiteit op het menschen- leven. heerscht. Den dag der proefnemingen Able s wanneer de Dom den wa terspiegel en Baker wanneer de bom op een kleine diepte onder den waterspiegel zal ontploffen, zullen vliegtuigen en tegentorpedobooten met eleclrofclsche uitrusting de rich ting, welke de radio-actieve wolk zal nemen, volgen en zullen aan de schepen van het observatie-es kader het oogenblik doen kennen waarop ze zonder gevaar in de zone van de ontploffing der bom mog.ii Vrees voor den doodenden nevel Spy Ls de militaire overheid de verzekering heeft gegeven dat alle voorzorgen werden getroffen om de waarnemers tegen de radio activiteit, veroorzaakt door de ontploffing, te beschermen, heeft deze verklaring opnieuw het be twiste punt doen rijzen omtrent een doodenden nevel die op het oogenblik van de ontploffing op een onzichtbare wijze de waar nemers zou kunnen omhullen. De waarnemers werden er van verwittigd dat de radio-activiteit door de menschelijke zintuigen niet kan waargenomen worden. Men wordt alleen bewust van haar bestaan, wanneer de ont binding van het menschelijk li chaam reeds begonnen is. Er blijft dan niets anders over dan den dood af te wachten. De waarnemingen, die na de ontploffingen boven Japan werden gedaan, toonen aan dat een doo- dende nevel in 6 10 minuten over een oppervlakte van 16 vier kante mijl tot een hoogte van 2.000 m. zal stijgen, dus tot op slechts enkele mijlen van de vaar tuigen, waarop de waarnemers zullen post gevat hebben. ploffing De Proefneming niet Zondag A.F.P. meldt uit Biltini dat het weder in de jongste dagen vrij onzeker is, zoodat het nog niet vaststaat dat de datum van Zondag 1 Juli als deze van de proefneming zal kunnen ge nomen worden. Zooals men weet, houdt admiraal Blandy er volstrekt aan dat het schoon weder weze bij de proefneming. NATIONAAL GESTICHT der GISTINGSNIJVERHEDEN BRUSSEL Hoogere Technische School Beroepsschool voor Brouwerij en Maalderij Brouwer!) - Mouterij - Gisting Voedingswaren - Maalderij Stokerij - industrieele koude. BEROEPS AT'DEELIN'G. Leergangen 's Zondags en des avonds Diploma van Méester-Brou- wer en Meester-Maalder. HOOGERE AFDEELIXG. Dagschool Diploma van Brou- wer-technieker, Maalder-techniek-;r, Technisch ingenieur ln de Gistings nijverheid. HOOOESCHOOL-AFDEELING. Toegankelijk voor de gediplomeer den van het Hooger Onderwijs Di ploma van Ingenieur. Technisch Bio- scheikundige. Bewijs van Hoogere studiën. VOORBEREIDENDE LEERGAN GEN" voor het ingangsexamen te be ginnen met den len September. Voor alle inlichtingen zich wenden tot het Gesticht, Secretariaat 132a, Maurice Lemonnierlaan, Brussel. 1267B Het bloedig drama te Wetteren Donderdagavond stapte 't par ket van Dendermonde af onder leiding van dhr. Goris, onder zoeksrechter. Ten huize van den moordenaar werd de moeder terug ondervraagd, bijzonder over d# herkomst der kwetsuren. Zooala onze lezers zich jullen herinneren, liep zij slagen op toen ze haar zoon trachtte los te rukken uit de han den van de aanvallers. In het doo denhuisje werd door een wetsdok ter overgegaan tot de lijkschou wing van Maes, die uitwees dat hart en longen door de zeis door boord werden en zoo een plotse dood veroorzaakten. Toelating tot begraven werd gegeven. Het verder onderzoek .zal nu moe ten uitwijzen wat de eigenlijke drijfveer is tot deze gruwelijke moord. Misschien werd ze wel ge pleegd als gevolg van een oude vee- te tusschen Maes en Braeckman. Beiden hadden immers betrekkin gen met eenzelfde 21-jarige vrouw, Bdie op het oogenblik van den moord bij Braeckman inwoonde. Een drankpartij moet de ruzie tot een hoogtepunt gevoerd hebben. wolk zullen meevoeren in de rich- van het Westen. Niettemin iet mogelijk dat bijkomende stroomingen op groote hoogte dee- len van de doodelijke wolk naar het Oosten zouden drijven. Bij de inlanders van Rongelap werden dus 167 atomische vluchtelin gen van Bikini gevoegd, die reeds in de maand Maart ont ruimd werden uit Rongeik, op 112 km. ten Oosten van Ronge- lapp. De staf heeft eveneens De- sloten dat ongeveer 200 inlanders uit dë atols van Eniwetok en Kwajalein zouden weggevoerd worden. Eniwetok ligt op 350 km. ten Westen van Bikini, in de richting van de overheerschende winden. Vlak voor de proefnemingen, wordt het 700 man sterke garni zoen van Eniwetok eveneens weg gevoerd; alleen het personeel dat noodig is om de landingsoperaties in de atol te leiden van de draad loos bestuurde vliegtuigen die dee- len van do atomische wolk zullen opnemen, zal blijven. Dé ontruiming van Rongelap werd geregeld tusschen Ben Wyatt, commandant van het be geleidend eskader, en het opper hoofd Edmond. omgeven uoor 6 waardigheidsbekleeders. Wyatt overtuigde het inlandschè opper hoofd met de hulp van een tolk dat er uit de proefnemingen iets voor de menschheid zou voort vloeien. De- inlanders stemden :r gewillig in toe hun hutten te •erlalen. Edmond stelde zich aan het hoofd van de colonne, die zich naaf het Amerikaansch schip be gaf. De mannen droegen hun havé en goed in hangmatten, ter wijl de vrouwen hun kindjes op den 'rug droegen. Hoe xal de proefneming nagegaan worden Zoolang cie omstreken van de atol "van Bikini zullen doordrongen Zijn met. doodelijke radio-actieve uitwasemingen, na de ontploffing der latomische bommen, zuilen de proefnemers, die zich op 35 km. afstand in veiligheid bevinden, het ;r van het scheepvaartmateriaal proefnemingen, heeft verklaard de vedetten een dubbele functie zullen hebben. Ze zullen onmiddel lijk na de ontploffing stalen van hol zeewater dat door de radio-activi teit werd doordrongen, nemen. Zie hier hoe zij zullen te werk gaan op het gewenschte oogenblik zullen de vliegtuigen aan de vedetten kor te golven uitzenden die de opening der reservoirs zulllen in werking stellen waarin het radio-actief water zal worden vergaard. Vervolgens zullen z(j de vedetten naar een con- tróle-boot leiden waar de ontleding van de stalen zal worden gedaan. Ten tweede zullen de vedetten een doorloopende maat van het radio actieve percent der doordrongen wateren verzekeren en het langs de radio uitzenden, zoodanig dat de waarnemers niet in de omstreken zullen varen zoolang zij niet onder een zekere zekerheidsgrens zullen gekomen zijn. Op het oogenblik van het uitwer pen der bom zullen, bij elke proef neming, deze gepantserde vedetten vastgehecht blijven, beschut door de eilanden die de atol uitmaken. De apparaten van de zeeluchtvaart zullen ze op een hoogte van ver schillende duizenden meters over vliegen. Wanneer de bom zal ont ploft zijn, zal de officier der con trole aan boord van ieder dezes vliegtuigen het anker der vedetten lichten, hun motor in gang zetten en ze naar de aangetaste wateren leiden. Al deze operaties zullen op een afstand gevoerd commando uit gevoerd worden. De voortdurende determinatie van de heerschende radio-activiteit zal rechtstreeks door de radio worden overgezonden len verzekeren. UNITED PRESS. (Nadruk verboden) Ook Rusland kan het atoom splitsen Dc Sovjet-regeering mfiakte Donderdagavond officieel te Mos kou bekend dat de Stalin-prijs toegekend werd aan den interna tionaal beroemden geleerde prof. Alexander Pavlovich Zhdanov, «voor de ontdekking van nieuwe methodes voor de deeling van atoomkern*» met kosmische stra len Er werd niet te kennen gegeven of het zeer technische proces is toegepast voor de fabri cage van de atoombom, doch de Stalinprijs bedraagt 100.000 roe bel. Wordt Triest vrijstad Volgens de New-York Hera'.d Tribune zou dhr Byrnes een nieuw voorstel doen inzake Triest. De Amerikanen zouden een voor stel in overweging nemen om van Triest en omgeving een vrijstad le maken, die door al de naburige staten zou kunnen gebruikt wor den. Dit gerucht wordt nochtans -otl. niet bevestigd. Dhr Nicola, nieuw Staatshoofd in Italië Dar Nicola, op wiens naam de leiders der komnumistische, socia listische en Kristeiijke-dcmorral.i- sche partijen akkoord zijn, werd tot vocrloopig hoofd van der. Ita- iiaanschen staat verkozen met !26 stemmen op de 556. Dhr. Nicola, die een bekend jurist is heeft nim mer aan het politiek leven mede gedaan. In ons vorig nummer gaven wij reeds melding van een resolutie van het Algemeen Christelijk Vakverbond in zake de loonskwes- tie. Wij geven deze thans in ex- tenso Dc naad van het k. C. V. tc Brussel vergaderd op Dinsdag ?S Juni. heeft een onderzoek gewijd aan den huldi gen toestand op gebied van prijzen en Ioonen. HIJ stelt vast: a> dat de prijzen waarop dc Rcgee- ring kon Inwerken met 10 zijn ver minderd. maar dat de groote verschei denheid der producten niet toelaat to zeggon dal cr een algemeene prijsver laging is; bi dat de prijsverlaging voor menig artikel gepaard Is gegaan met een vcr- slechtlng van de kwaliteit der pro ducten zoodat- er alleen een flctlevo en werkelijke prijsdaling is ge el dat er minder producten op de markt zijn gekomen, hetzij als gevolg ••an de prijsdaling, hetzij ter oorzakc in de Itegeeringsmaatregelen; d) dat het reeds gedaan Is met den psychologlschen schok die. als gevolg van de algemeene en verplichte prijs daling, het prljzeiuiiveau voor goed beneden moest drukken; dat. uit hoofde van de groote ver scheidenheid der producten, do prijs daling, waartoe besloten is geworden, sieclus haar volle uitwerking kan heb ben op zeer langen termijn en er in middels een gevoelig gemis aan even wicht blljrt bestaan ten nadcele van Ioonen en wedden. Pc naad van het A. C. V. herinnert aan zijn vroegere besluiten, vragend: dA het piaron,i a) de verhooging voor de bedienden en de mijnwerkers; d) do mogelijkheid zekere onrecht vaardigheden. veroorzaakt door liet stelle"*' blokkccren der Ioonen te her- ar uf ven-* V8n he' A" C' V* neemt er 1" dat de andere vakorganisaties en zoirs een politieke partij, zijn voor beeld volgend, de aanpassing vragen van Ioonen en wedden en de bljeen- roepltig der Nationale Conferentie van den Arbeid; 2® dat dc Begeerlnc akkoord gaat laten bijeenkomen vóórdat de prijsda ling haar volie uitwerking zal gehad hebben; 3° dat de Regeering baar instem ming betuigd lieert met bet principe van zekere aanpassingen, nog vóór dc Conferentie bijeen zal komen. Verklaart de beslissing der Regee ring niet te kunnen aanvaarden, daar bel bijeenroepen der N. A. 0. de toe gepaste prijsvermindering op geener- lel wijze kan schaden en elscht de dringende bijc< nrneplng der Nationale Arbeidsconferentie Beslist een audiëntie bij den Eer sten Minister aan te vragen ten eitde de wonschen der Christelijke Vakbe weging li Heen te zetten: Vraagt aan de Centralen de loons- aanpasslngen over te maken aan het A. O. V.. welke zij wensehen door te zeilen vóór de bijeenkomst van de N. A. O. Het A. fl. V. znl dan bij de Regeering optreden om hunne voorstel len te steunen. rnnn8a.aiinh! hTTI 'V worfld ?e ee"e z,jn dood' de andore zijn brood. Na don bokskamp Joo Louis-Billy Conn links de vreugde van Louis moeder en vnonden na dezes zege; rechts barst Peggy Ann Conn in tra nen los bi] t hooren van d e nederlaag van haar broer.

Het Nieuws van den Dag | 1946 | | pagina 3