Dirk Martens roskamt Speldeprikjes. Onze derde Sjalekenslijst. En nog niet dood Nog een woordje aan Jan Bomon. AALST - KERMIS. Bericht Mijn beste Vriend, Had men in 't jaar 1941 in Aalst of omstreken aan om bet even wie gevraagd "wie is de Köaig der Deutsche stielfeln,, zelfs de boomen hadden het geroepen René Piron, Parklaan. 40, Aalst. En of Herr Piron overbekend was door de Mof fen, gottekens, wat hebben die daar gesoffen en gefressen, die gute René Piron en schone stieffeln wunderbaar. De vriend schap kan toch niet van eene zijde komen, en Piron, de stieffelnkönig was op de Feld- gendarmerie en Feldkommandantur een groote baas, kortom, al wat Feldgrau was en in beide gebouwen dienst had, sloeg de hakken tegen elkaar dat er de vlammen uit sprongen, het lichaam stokstijf, staken hun poot de lucht in, en balkten den ezelsgroet "Heil Itteler,, als Herr Piron zijn dage- lijksch bezoek aflegde. Moest er soms op de 100.000 zielen uit ons gewest nog iemand twijfelen of Piron niet dagelijks met de Moffen in betrekking was, zullen we eventjes volgend drama aanhalen. Ten jare 1944 lag de schoonzuster van Herr Piron in doodstrijd. Er werd door familieleden naar Piron gevraagd, en de lieve wederhelft van den Deutschen leve rancier. Frau Piron, wist vlug raad en liep naar de Kommandanlur, want alvorens weg te loopen had ze gezegd "ik zal naar de Kommandantur gaan, daar zullen ze wel weten waar René is 1 en waarlijk, een uurtje later stopte een Duitsche auto, en behalve de Feldgrauen stapte René Piron en zijn gade uit de Fahrwagen. Helaas 1 Schoonzuster was reeds overleden. Pater Bric Nichels was de werkmakker van Piron, niet in het stieffeln machen.maar wel in den dienst nür für Whermacht, en of ze beiden hun best gedaan hebben Herr und Frau Piron hadden uitgebreide machten ten tijde van den pelgrimsoorlog van Adolf de snor, en hier volgt letterlijk den tekst van een lieftallig brie'je, dat Herr Piron voor heel veel geld in zijn bezit zou willen Brussel, 16-8-43 Aan Adjunct-Directeur Van Eenaeme. Diensthoofd van het District Aalst. VoorwerpOnderrichtingen-betreffende de Firma Piron-Heyman, Parklaan, 40, Aalst. De Ledercentrale deelt mij mede dat op BEVEL VAN DE DUITSCHE OVER HEID de in rand vermelde Firma er toe gemachtigd wordt haar activiteit voort te zetten, enkel en alleen wat het fabrikeeren betreft van schoenen op maat. bestemd VOOR DE LEDEN VAN DE DUIT SCHE WEHRMACHT, die zelf voor hun uitrusting zorgen. Gelieve van deze onderrichtingen nota te nemen. Peumans H. Van Eenaeme was de ronselaar van het V.N.V. en deed dus kontrool uitoefenen bij Firma's waar hij dacht stemmen los te maken voor het V.N.V., met de inovertre- ding genomen personen een voorstel te doen. en klaar was kees 1 Hier was het wat anders. Van Eenaeme MOEST weten dat Piron VOOR DE WEHRMACHT werkte, om tot geen konflikt te komen met de Duitsche broe ders En hier volgt nog een ander bezwarend dokument waaruit blijkt dat Herr Piron vanaf 2 Januari 1941 zelf zijn diensten had aangeboden om für den Deutschen Sieg te arbeiden. Brussel, 8 Januari 1941 Den Heer René Piron-Heyman, Parklaan, 40, Aalst. Mijnheer, Wij melden U ontvangst van Uw schrij ven van 2' dezer, Het verbod, laarzen voor damen en heeren te fabriceeren is slechts toepasselijk voor wat koopwaren betreft aan Belgische klanten te leveren. Dit is niet het geval wanneer het gaat om laarzen aan MIL1- TIANEN van het DUITSCHE LEGER te LEVEREN en welke U door een OFFI- CIEELE BON BESTELD WERDEN. Secretaris- Generaal, J. Naerhuizen. Zooals men dus duidelijk ziet, had Herr Piron reeds zeer vlug de pen in de hand genomen om zijne diensten aan te bieden, en werd er aan zijne bede qehoor gegeven, hij MOCHT werken voor de Whermacht, en of Herr Piron gelukkig was Het geld stroomde binnen, met zakken van 50 kg. doch.... nu wist de waarde Herr Piron geen uitweg meer met al dat Judasgeld. maar een genie zooals Piron weet voor alles vlug raad, en om zijn verradersgeld goed te plaatsen kocht Herr Piron huizen op. maar nitt op zijn naam, het waren de schoonouders van Herr Piron, het echtpaar Heyman uit de Nestor De Tièrestraat, die de koopacten voor hun rekening ondertee kenden.... nog zoo dom niet, hé Kortelings zal Herr Piron een ijskoude douche over zijne grijze verraderstronie krijgen, en de officieele kollaboratiestukken zullen ter inzage gegeven worden, aan iemand, die met geen loliekes gediend is, dat zal Piron aan den lijve ondervinden. Alles op zijn tijd, Herr Collaborateur, dat zal geen flauw biertje zijn zooals het sprookje dat U opgedischt hebt van die uit de lucht gegrepen autogeschiedenis om Uw gewezen mitglied van den Sicherheits- dienst een wederdienstje te bewijzen. (Vervolg a.s. week) Piron en Prison. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Wij hebben de stadsauto zien voorbij rijden, en er lagen groote pakken in Gelezen in "De Nieuwe Standaard,, LEVE DE KONING "Vrienden schrij ven ons uit Zwitserland in een derde klas wagen van den trein zit de Koning in gezelschap van Prinses Josephine-Charlotte met boeren uit d' streek te praten. Het gesprek loopt over wijngaarden en land bouwmachines. Plots kijkt een van hen den koning strak aan Maar gij trekt zoo goed op Leopold 111Die ben ik ook, klinkt het, Dadelijk springen de verblufte reizigers op en roepen wat de Belgen roepen moesten vóór het Koninklijk Paleis.,, Is het niet om een tijger tranen uit de oogen te persen "LadernièreHeure,, schrijft: ...Mijnheer Lud Moyersoen, zijn zoon (van Romain) is geen baron, en hij is onlangs tot volks vertegenwoordiger C.V.P. van Aalst ver kozen; hij is het tegenbeeld van zijn vader; eerder klein, en zijn hoofd is tamelijk kaal... Wat zou de schrijver van dat artikeltje van onzen vriend Sjalen vertellen "Een wonderschoone man met prachtig krulhaar, een rechten neus en groote oogen. Eerder klein dan groot. Vroeger was hij eigenlijk iets te mager, maar sinds hij zooveel ple zier beleefde aan zijn ruzie met het O.F., is hij zoo vet geworden, dat men hem uit zijn vel zou kunnen schudden. Zeer vriendelijk, onbaatzuchtig, en absoluut niet hoovaar- dig. In den tram lijdt bij aan slapeloosheid,, PERSBERICHTEN. De landverrader en collaborateur E. Donckers, uit Leuven, die onderdeden voor Duitsche duikbooten vervaardigde, werd in vrijheid gesteld, en naar het schijnt mag hij over zijn auto beschikken. Er zijn opnieuw twee verraders ontsnapt uit het "Kasteeltje,, te Brussel. Is het waar dat het bestuur dier gevangenis voorne mens is, den tienden vluchteling een gou den gedenkpenning aan te bieden Louis Rombaut, uit Aalst, S.S.man, werd door den Krijgsraad van Gent veroordeeld tot 20 jaar buitengewone hechtenis. Cyriel Van Bossuit en Fr. Van den Berghe, beiden uit Aalst, fabriekswachters, werden door den Krijgsraad van Gent, veroordeeld tot 18 maanden gevangenis straf. De Nieuwe Standaard orgaan der C.V.P schrijft dat minister Van Glabbeke zijn "verderfelijk werk zal voortzetten in de nieuwe regeering. De lezer moet weten dat de heer Van Glabbeke de zwarten geen goed hart toedraagt, en dat verklaart mis schien waarom de C.V.P. hem vijandig gezind is "De koningskwestie. Nu de IJzertoren. Als er iets voorhanden is om de gemoede ren op te zweepen, dan zijn altijd dezelfde menschen gereed om de Vlamingen op te hitsen. Als er een vuurke losbreekt zijn altijd dezelfde gereed om te blazen,,. (Vooruit) Een vraagje Wil bijna-volksvertegen woordiger Bomon ons zeggen,welk gevolg het gerecht gegeven heeft aan zijn aan klacht tegen ons Wij kennen een Aalsterschen oorlogs woekeraar die onlangs vader werd. Raadt welk geschenk hij voor zijn pasgeboren telg gekocht heeft De groote Diction- naire Larousse Wij doen cr een heiligen eed op dat dit geen uitvindsel is. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Vorig totaal fr. 11.461,95 Omdat Van Eetvelde niet gaarne in 't O.F. staat 5, Hij heeft hem al kwaad gemaakt en zal hem nog kwader maken 5, Omdat Pater Brik in het gevang zou komen 50, Omdat Brik Nichels zijn verdiende loon zou krijgen 25, Van een stoker en zijn machinist 20 Omdat José Pieters niet durft in haar bed gaan als het licht uit is, geeft haar zuster 5, Omdat de zwarten zouden gestraft worden 15, Een goede Patriot, D. S. 50, Ontvangen van A.S., maandelijk- sche storting. Hartelijk dank 1000. Omdat de pater spoedig in de doos zou geraken 20,— Omdat Octavie bij Vernimmen naar den winkel gaat 10. Omdat er haar dochter reklaam voor maakt 10, En omdat haar andere dochter van iedereen iets weet te zeggen 10, En de rest tot steun 20, Omdat de Weerstanders hun dorst zouden lessen bij Fientjen 15, Goed geklopt en goed geklopt, hij heeft mij ook voor 1000 fr. ge klopt, toen hij woonde op St.Job zij mieken parapluy tegen Jan van de kat. die de gorila tot knokout bracht 20, Van een goede getuige dat hij de waarheid zegt 5, Omdat Jeanne Jely niet kan rieken 5, Omdat Miel goed geslapen heeft in de kliniek 5, Maar last had met zijn koko 5,— Tot spijt van zijn kozijn Henri 5, Omdat Robert zijne visch, aan het zwart worden is 10, Omdat den bult De Geyter zijn straf zou krijgen 10, Brik had er voor gezorgd.Het licht brande al om 8 uur om met zijn vriend Mon naar het bal te gaan waar zij den eersten prijs gedanst hebben 100, Veel klop gehad en nog niet dood 8, Omdat Bric Nichels zooveel klop gekregen heeft 10, Van spijt omdat hij niet dood is 20, Totaal 12.924,95 XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Den nacht van Maandag op Dinsdag, had de randgemeente Hekelgem de groote eer binnen haar grondgebied, zijne hoogheid Bric Nichels te begroeten, en of die menschen van Hekelgem aan iedereen dezelfde eer bewijzen, zooals zulks gedaan werd met Bric Nichels, betwijfelen we sterk. Het was in de herberg van een bekend renner dat den S. D. man Bric Nichels binnendook in gezelschap van 4 onbeken den, ditmaal geen Gestapo, die tijd is voor bij, en ging post vatten naast de toonbank en plots vielen alle gesprekken stil, aan een tafel waar vijf man zaten werd er door ex-politiek gevangene gefluisterd, wel godverddat is die smeerlap die mij in den oorlog met zijn revolver bedreigde een andere voegde er aan toe wel dat is Pater Bric en het een woord bracht het ander in resultaat er werd Pater Bric daar een hulde gebracht zooals zijn vroe gere werkmakkers, de Feldgendarmen er Bric nooit een gebracht hebben, als hij een of ander stuk uithaalde die niet in lijn met hun Nation. Socialistisch ideaal was. Er werd daar geklopt op de Pater zijn tronie, dat de boerkens die in een vredige nachtrust gedompeld waren, verschrikt in vliegende vaan uit't bed wipten zooals in den tijd van de V 1, het vee in de stallen rukten aan hun kettingen en sloegen en stampten dat het een aard had, doorbrave Christelijke boerinnekens lieten zich in nachtgewaad uit het bed rijzen, ontstaken kaarskens ter eere van den H. Antonius, en rammelden de eene vaderons na den anderen, om toch de wereld nog zoo vroeg niet laten vergaan. Kortom gansch Hekel gem was wakker geklopt, en tusschen dit alles werd den eerwaarden Bric den steen weg opgeslingerd en werd er met zijn dik korpus de juiste breedte van den steenweg gemeten, zie dat hadden moffen eens moe ten weten, behalve lid van de S D. hadden ze Aiberic Nichels von das Deutsches Nachrichten Buro kunnen gebruiken voor de steenwegen zoo effen te maken als een biljart, al was het dan ook maar een ersatzmachien ze konden er de proef mee gewaagd hebben, het ging nu in Hekelgem wel. En 't wonderste van al, hij was god domme nog niet dood. Fred en misere. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Jan Bomon heeft nog geen tijd gevon den om een verklaring af te leggen in zake de verpletterende documenten die wij pu bliceerden in zake zi)n werking in den schoot der DUITSCHE Unie voor Hand en Geestesarbeiders. Hij laat liever Clara en Sabina aan 't woord om kletspraatjes uit te strooien. Tusschen haakjes gezegd, de verantwoordelijke uitgever zal in de gele genheid gesteld worden, om zich daarover voor het gerecht te verantwoorden. Jan Bomon zou echter beter doen. geen afleiding te zoeken en bij de ONLOO CHENBARE FEITEN te blijven, die wij aan 't licht gebracht hebben. Ziehier nog een brief, door hem op 28 Augustus 1941 geschreven, en dien hij niet opgenomen heeft in de verzameling documenten ter ontlasting, die hij publiceerde vóór hij aan gevallen werd Aalst, 26 Augustus 1941 Aangeteekend. In de afsluiting onzer werkloozenreke- ning komt U nog voor met een schuldre kening tegenover de Algemeene Centrale, Afdeeling Aalst, Molendries, van fr. Deze som zoudt U dienen terug te stor ten om uwe rekening volledig te kunnen likwideeren. Denkelijk is dit bedrag voor het grootste gedeelte samengesteld uit sommen die U nog te goed hebt op vroegere werkloozen. Wanneer deze zouden betrekking heb ben op de uitoefening van uw vroeger werk en om U die invordering daarvan te ver gemakkelijken, zouden wij al deze gevallen kunnen overmaken aan het Arbeidsambt om hen te vragen langs den weg van het Bestuur der Registratie en Domeinen, deze sommen ten uwen voordeele te laten invor deren, Deze bedragen zouden dan natuur lijk moeten dienen om uwe schuldrekening tegenover de Algemeene Centrale te helpen vereffenen De secretaris, (get.) Jan Bomon. Gewed, Bomon, dat gij weeral een voor zichtig stilzwijgen zult bewaren Want iedereen herinnert zich nog, wat het Ar beidsambt was in den tijd der bezetting, en ik veronderstel dat Gij er U thans niet zult op beroemen, destijds met die instel ling betrekkingen te hebben onderhouden! XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Het Feestkomiteit brengt ter kennis van de Maatschappijen, die feestelijkheden op het Kermisprogramma wenschen vermeld te zien, dat zij hunne aanvraag dienen te sturen aan den Feestbestuurder, Alfred Kelders, Kattestraat, 23, vóór 30 April a.s. LATER INGEZONDEN AANVRA GEN KOMEN NIET MEER IN AAN MERKING.

O.F.-F.I. Aalst | 1946 | | pagina 2