Uit "De Volksgazet,, Wat er niet instond. Bericht aan de Bevolking. DE IJZERTQREN. Onze derde Sjalekenslijst. Op 27, 28 en 29 April 1946, TENTOONSTELLING Geheime Pers. Nazi-gruwelen. Allen op die datums naar de zaal van het BELFORT. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx OPROEP S 28 Aprü 1946 VIANE. Aan het adres van Dr. Dero "Burgemeester» "Wij hebben altijd gezegd, dat er slechts EEN uitweg is de Troonafstand. Vóór de verkiezingen kon men ons nog voor de voeten werpen, dat wij onze wen- schen voor werkelijkheid namen, en dat de overgroote meerderheid der Belgen onze zienswijze niet deelde. Na de verkiezingen is dergelijke uitvlucht niet meer mogelijk. Wie kan tellen, weet, dat de partij die de verdediging van Leopold III in baar pro gramma had geschreven, slechts 42 percent der stemmen heeft behaald. Wie kan rede- neeren, weet, dat in een parlementair en democratisch land voor den koning onmo gelijk is. te heerschen met minder dan de helft van de bevolking als supporters ja, zelfs al had Leopold III 60 percent der Belgen achter zich, dan nog zou zijn positie als grondwettelijk vorst onhoudbaar zijn. Wie eenig politiek verstand heeft, ten slotte, en de electorale aardrijkskunde begrijpt, weet. dat België in twee radicaal van meening verschillende gedeelten zou worden gescheurd, indien men het op een volksraadpleging zou laten aankomen (die niet ware overeen te brengen met onze grondwettelijke opvattingen). Maar zelfs in het vermoedelijk koningsgezind Vlaamsch landgedeelte zou de anti-Leopoldistische minderheid aanzienlijk genoeg zijn om den terugkeer van den oud-bezoeker van Berchtesgaden te beletten. Doch, waarom wenden wij ons nu tot Mechelen t.t.z. tot den doorluchtigsten bewoner van deze aartsbisschoppelijke stad Omdat we de rotsvaste overtuiging heb ben, dat de reeds niet geringe koppigheid van Leopold III ten zeerste is verergerd, omdat de Koning in zijn verzet tegen het geen nu wel zeer duidelijk de wil van de meerderheid der natie is, werd aangemoe digd door de bijna spreekwoordelijke kop pigheid van Monseigneur. Had men te Mechelen van het eerste oogenblik af begrepen, hoe in België de machtsverhoudingen tusschen Leopoldisten en anti-Leopoldisten werkelijk waïen en had men daaruit, met een zin voor de werkelijkheid,die in andere omstandigheden de kerk niet vreemd is, de onvermijdelijke conclusies getrokken, er zou sedert lang van de Koningskwestie geen spraak meer zijn geweest. Maar men heeft te Mechelen terecht of ten onrechte gemeend, dat het lot van Monseigneur aan dat van Leopold was verbonden. De kardinaal heeft den Koning onmiddellijk "gedekt,, door zijn proclamatie kort na de capitulatie. Hij stond hem bij, toen het tweede huwelijk van Leopold III in ongrondwettelijke omstandigheden werd gesloten. Hij heeft letterlijk voor hem gevochten en indien hij zulks te goeder trouw deed, zullen wij het niet euvel duiden al zouden wij oneindig liever zien, dat de kerkelijke overheid zich niet mengde in een zoo bij uitstek politieke kwestie, waardoor in feite heel de grondwettelijke structuur van ons land wordt beroerd. Doch nu de strijd verloren is Gaat de koppigheid nu nog voortduren Verwacht men werkelijk, dat de tegenstrevers een uitweg zullen zoeken Dan is men wel naïef. Iedereen weet, dat sommige katho lieke politici - en nogal oud-ministers - van den beginne af verstandig genoeg waren om in ta zien, waar het met de Konings kwestie heenging. Zij hebben verleden jaar den beruchten klop van den kardinaalsstaf gekregen en moesten, zeer tegen hun zin, de regeering verlaten. Veel minder dan door de bemiddeling der politiekers, is de Leopoldistische campagne gevoerd door deze van de geestelijkheid uit school en kerk, die rechtstreeks haar bevelen van Mechelen krijgt. Indien de Belgen vandaag in vijande lijke kampen gescheiden staan, die wel haast onverzoenlijk zouden blijken, indien het niet tot een ontspanning kwam, dan is dat in hooge mate toe te schrijven aan Mechelen. Indien de C.V.P. zulk on weerstaanbaar wantrouwen inboezemt aan al haar tegenstrevers, dan wijte men het nog niet zoozeer aan het door Spaak ge laakte koketteeren met een Guinotte, een Nothomb, een de Dorlodot en andere reactionnairen, doch aan de gewettigde Alhoewel de bevolking zeer koud bleef, bij de ontvangst van het voddeken afkom stig van de hand van Gestapo Brik, wil ik er eventjes op terug komen, voor wat de verklaring van zijn kozijn Albert De Bruyn betreft. Wij gaan eens twee jaar terug. Rond Mei 1944, weet U wel broeksch... dat er een kommandant van het O.F. bij U is gekomen om te vragen bij het Partisa- nenleger te komenniet, om een actie te doen, maar wel om stuk te staan bij de bevrijding,om dan de tanden te laten zien maar, vriend Albert, ik zie Uw gezicht nog veranderen, ik dacht dat U een beroerte nabij waart van schrik, juist alleen omdat een echte partisaan voor U stond. Kameraad, had U me niet gekend uit onze kinderjaren, ik geloof dat ik er zou voor geboet hebben, want U waart doods benauwd zes of zeven weken heb ik U bezocht alvorens U dierf aansluiten... juist om de 500 fr. die ik U maandelijksch be loofde maar met de stelligste belofte dat U niets moest doen. Te dien tijde hebt U me gevraagd of Walgraef ook bij ons was, waar ik U ja op geantwoord heb. Waarom wist U dan niets te zeggen, het was dan in den oorlog, als er iemand verraad pleegde dat er moest gesproken worden, maar niet, Albert, nu 17maanden na de bevrijding Dat is leugen en laster. U pleegt nu verraad tegen onzen plichtbewusten Kameraad Walgraefinatuur- lijk als een mensch gaat trouwen kan hij gemakkelijk 50.000 ballekens gebruiken, ziet ge, Gestapo Brik Nichels had die trou wens beloofd en voor wanneer de plaats van Chef de Bureau in een of ander Minis terie Hopende dat U deze laster zult laten varen, en dat ge U in geen valsch daglicht meer zult stellen voor een Gestapo- agent, blijven we dezelfde vrienden, U als uitgekochte en ik als echte. Ginger, xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Vorig totaal fr. 13.134.95 Omdat Agnes een neus had zooals een mijnwerker 5, Omdat Jan, Agnesken kan pakken met d'handen over d'hand 5, Omdat Jan na de Catch van Agnes zongi"Twee oogen zoo blauw,, 5, Omdat de Millekens toch zoo n hartzeer had als Jan met Agnes optrok 5, Omdat Mon en dikke Lis zoo har telijk moesten lachen 5, Omdat de Kalle geen druppel bloed in zijn lijf meer had als den hond er naar hapte 5, Omdat Omer zoo hartelijk moest lachen 5.— Omdat de Gentenaar hem 6 fr. moest leenen 14, Omdat Agnes met haar blauw oog op haar rendez-vons niet was 5' Omdat José kwaad is als ze zingen "Gij hebt een sproetje op Uw neus Madame., 5, Op Chaleken zijnen varkenskop 27, Omdat Staaf zoo goed gesch.... heeft op Hitier zijnen kop 10, Omdat Dr.Schotte van Geeraards- bergen me op de beter zijde aan het brengen is 10, Omdat het niet die Octavie is, wiens dochters den naam dra gen van Celina en Martha die reklaam maakt 5, Van een goede Patriot 400, Omdat Pater Brik Nichels in den bak zou vliegen. Van een Politieagent 100. Totaal 13.754.95 xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx vrees, dat die 92 volksvertegenwoordigers en die 83 senatoren geen vrije menschen zijn, doch mannen die zullen dansen zooals het Mechelen, dat politiek geen verant woordelijkheid draagt, belieft te pijpen. En na de geschiedenis van den steun aan Franco, na de concentraties, na de Konings kwestie, weten wij maar al te goed, dat Monseigneur politiek den eenen bok na den anderen schiet.,. Ten voordeele der Oorlogsweduwen en Weezen, en der Politieke Gevangenen. Ingericht onder de hooge bescherming van den Heer Minister van Landsverdediging. Eere-voorzitters de Heeren Er. De Muyter, Volksvertegenwoordiger, en Majoor Engelman. De leden van het Geheim Leger, jchuii- oord Aalst, worden verzocht, ter gelegen heid der Vlaginhuldiging der Aalstersche Zebra's op Zondag 28 April zich recht streeks te begeven op het Statieplein, lokaal der Zebra's om 9 uur. Verzameling aldaar. Kommandant G.L-Schuiloord Aalst De Greve Basiel. Voor de leden van B.V.L. Bevrijdin gslegioen. Verzameling om 9 uur, lokaal bij Jules Verspaille waar de schikkingen zullen getroffen worden aangaande de taak van deze groepeering. Afg.Kommissaris René Veillefon De leden van den Weerstand van het Spoor, Fidelio (Witte Brigade) worden eveneens verzocht om 9 uur stipt te verza melen op het Statiepleinlokaal der Zebra's bij Em. De Lombaerdt. De leden van het O.F., Solidariteit, Par- tisanen en de vriendenkringen vsn den Weerstand Afd. Houten Dorp en Water toren verzamelen ook om 9 uur stipt op het Statieplein, lokaal der Zebra's. Het Uitvoerend Comité van het O.F. Pieters G. V. Renterghem H. Walgraef D. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Deze datum moet onvergetelijk worden voor al de Patriotten, al de Weerstanders en al de vrienden van den Weerstand, want aan het Kruim onzer Vaderlanders, de echte Politieke Gevangenen, Aalstersche Zebra's, wordt dien dag hun vaandel over handigd, door niemand minder dan minis ter Terfve. De Zebra's, aangsloten zijnde bij het verbond van den Weerstand, worden er vertegenwoordigd door hun sympathieke Voorzitter dhr. Robert Ringoir en door dhr. Leon Van de Velde, volledig toege wijd bestuurslid. Zoo heeft genoemd ver bond er alles willen op zetten opdat deze heuglijke dag voor de Zebra's, ook een onvergetelijke dag worde voor al wie recht heeft, zich Weerstander, ja, zich Vaderlander te noemen. Wij durven dan ook veronderstellen dat geen enkel Weer standslid, geen enkel vriend van den Weerstand, geen enkel Patriot op deze Plechtigheid zal ontbreken. PROGRAMMA Om 10 uur in de St. Martinuskerk, H. Mis ter nagedachtenis onzer afgestor ven leden. 10.30 u. Wijding der Vlag. 11 u. Op de Graanmarkt. Plechtige overhandiging der vlag. Gevolgd door spreekbeurten van de Heeren Minister Terfve, Bob Claessens (vertaling der bovengenoemde rede), Metsers (Nation. Secretaris vaa het O.F.), Generaal Lentz en anderen. Daarna optocht door de stad. 13.30 Banket gevolgd door gelegen heidstoespraken. Namens de Aalstersche Zebra's Het verbond van den Weerstand Zebra's, O. F., A.B., Fidelio, B.V.L., Weerstand van het Spoor, Sol. Partisanen. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Verantw. D. Walgraef. Burgerihuis. Aalst Drukkerij A. Vaa de» Broeck-De Bcey. St. Kaasielatraat, SS, Aalst, Tck <99. Overgenomen uit "Vooruit,, De propaganda voor den AVVVVK toren gaat voort. Het pakt. Het Vlaam- sche volk is gelukkig nog niet slim genoeg om voor de ware vrijheid en de ware beschaving te strijden, en er zijn nog schoone dagen in 't verschiet voor de Standaard. De inschrjjvingslijst van de Standaard zou een uitgebreide studie waard zijn De Blauwvoetersban, 400 fr. Jong-her- nieuwerban, 300 fr. En Roodenbachvendel en O Kruise den Vlaming en romantiek met pollepels. Tot Karel-de-Goede-ven- dels, stel u voor. Leve Clovis Maar o, o, o, daar duikt ook Baron Moyersoen op, met 1000 fr. Dat is er nog een, die de "Belgische,, politiek een loer heeft te draaien, nu men hem uitgeschakeld heeft. En, 't zou nog veel interessanter kunnen worden, als wij eens de namen en leuzen konden te lezen krijgen, die de Standaard niet durft drukken. Want, nietwaar, er moet op de gazet nogal iets binnenkomen van minder oude vendels...? Een motie tegen misleidende Ijzerbedevaarten Tot slot van de kongreszitting der Liberale Vlaamsche Jeugd, wordt door de afvaardiging van Brugge een motie ter stemming gelegd betreffende de bedevaar ten naar den IJzertoren te Diksmuide. In deze motie wordt vastgesteld, dat het ver nielde monument een symbool van het verraad geworden was. Verder wordt er op gewezen dat het nieuwe monument integendeel een nationaal karakter zal moe ten dragen, dat onze helden zouden moeten kunnen geëerd worden door alle Belgen. Besluit zich met alle krachten te verzetten tegen de wederinrichting van de Ijzerbede vaarten, zooals die in de jaren vóór den oorlog werden opgevat. Na een korte gedachtenwisseling wordt deze motie met overgroote meerderheid van stemmen aangenomen. Na deze geslaagde zitting werden de congressisten uitgenoodigd op een boot tocht op de Schelde en doorheen de dokken van de haven van Antwerpen. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX (Vervolg) Indien g'er nu prat op gaat dat ge U wel hebt aangeboden maar niet zijt aange nomen, en dus in feite geen deel hebt uit gemaakt dier pro-nazistische organisatie weet wel, dat ze U zeker niet hebben genegeerd omdat ge er als patriot voor kwam of stond aangeschreven, maar er zeker bekend stond als konkelaar, kazak- kenkeerder, kortom, als een levende regen boog. Bij de bevrijding is er gebrand en gesto len, iets wat de leiding van O.F. steeds heeft afgekeurd. Nochtans, gij als afge stelde doch wettelijk hoofd der gemeente hebt steeds gekonkeld en het volk opge ruid, uit persoonlijke en politieke haatge voelens, om Uw eigen wit te wasschen en Uw boeltje te redden. Dat Uw goede daden, waar ge voor den dag mee komt, niet opwegen tegenover Uw slechte, staat vast, door het feit Uwer schorsing nog niet zoo heel lang geleden. Ten ware men U, bij rechterlijke dwaling, wegens Uw Patriottische daden hadde geschorst 1 En dan Uw Leopoldisch neo fascistisch manceuver Natuurlijk dacht ge dan zeker aan den terugkeer van Uw zwarte Heer en meester, Uw lieve Leopold, regenscherm voor alle kerels van Uwen aard. Maar uw rekening is mis gemaakt, Mijnheer de Burgemeester, op twee paarden hebt ge gespeeld en nog verloren. De ster der politiek is U tot hier toe gunstig geweest, maar ze daalt en wordt heel duister, dat gevoelt gij zelf. Weet wel dat de dag der afrekening nabij is en men opVaderlandsch gebied niet ongestraft zijn misdaden dekt. LU MA.

O.F.-F.I. Aalst | 1946 | | pagina 2