De Vlag-overhandiging der Zebra's Onafhankelijkheidsfront Op Zondag 28 April, kende Aalst zijn Weerstandersdag. Verklikkers veroordeeld A V V K V Maar eerst ons Paart, zegt Sis. Specialiteit van den Heer Van Sande A., oppermeester der Vakschool. Zwemmen tusschen twee waters. Orgaan van het Gewest Aalst Niet alleen moeten we hulde brengen aan de Zebra's doch, een groot, zeer groot deel daarvan gaat regelrecht naar het ver bond van den Weerstand, die, door het verwezenlijken eener Weerstandseenheid datgene hebben bereikt, wat zonder een heid niet te verwezenlijken valt. Het deed werkelijk goed aan 't hart der Weerstanders schouder aan schouder de vooraanstaanden der verschillende Weer standsformaties te zien opstappen als leden van het feest-komiteit. Vernoemen wij in het bizonder den Heer Schollaert die als Feestorganisator van genoemd komiteit, alles in de puntjes regelde en waarlijk een zware pluim verdient. Allen, die er aan meehielpen om deze plechtigheid tot in de puntjes te regelen dienen in één adem vermeldt. Komen we tot de Plechtigheid zelf. Van 9 uur was het lokaal der Zebra's te klein om de reeds aanwezige genoodigden en afgevaardigden te ontvangen. Rond 9.15 uur zag het Statieplein zwart van het volk en het groeide met den minuut aan. Enkele lagere personaliteiten, waaronder de Heer Metsers, Nationaal Secretaris van van het O.F., de Hr.De Looze, almoezenier en verscheidene anderen, werden door Eerevoorzitter en Voorzitter der Zebra's ontvangen, bijgestaan door Commissarissen en Feestcomité. Om 10 uur, stelt de stoet zich in bewe ging om zich ter kerke te begeven waar een mis wordt gecelebreerd ter intentie van alle gevallen makkers. Na de H. Mis werd het Vaandel gewijd waarna de stoet zich terug in beweging stelde om zich naar de Graanmarkt te begeven. De vlag werd overhandigd door den plaatsvervanger van den Minister van Landsverdediging. Het woord werd ge voerd door de Heeren Noël, Metsers en de ondertusschen aangekomen Heer Minis ter Terfve. Noël sprak zeer gemoedelijk over het symbool der overhandigde vlag, GEEL, zinnebeeld der hoop, hoop die leven doet, zooals hoop ons strijden deed. De Heer Metsers, nam waarlijk geen blad voor zijn mond toen hij in zake zuive ring sprak over de beloften ons gedaan van in Londen en de verwezenlijkingen op dit gebied na de bevrijding. Instede de Weerstanders hun man te kiezen zullen het weldra de zwarten zijn die hun man zullen kiezen uit het maquis. Eenheid onder de Weerstanders zooals in Aalst geschiedde zal hun beletten vele snoode plannen ten uitvoer te brengen. Toen de Hr. Minister Terfve naar voor kwam om het woord te nemen, werd hij ferm toegetuigd. Hij sprak in de Fransche taal, waarvoor hij zich verontschuldigde. Hij nam het vooral op voor het Statuut der Politieke gevangenen. Beloften zegde hij hebben wij reeds meer dan genoeg met U allen aan mijne zijde gaan we langzaam maar zeker naar het aanvaarden van ons Statuut. Na deze plechtigheid stelden de P.G. zich op, rond hunne nieuwe vlag waarna het défilé door de verschillende Weerstands- groepeeringen bloemen werden neergelegd aan de 4 verschillende monumentenStatie plein, monument onzer gewezen Koningin Astrid, op het Kerkhof, in de poort van het Stadhuis, alsmede op de Graanmarkt. Een prachtig banket werd de uitgenoo- digden en Politieke Gevangenen aangebo den, waar de gelegenheidsreden werden uitgesproken door de Heeren Terfve en Van Hoorick. Het was een Hoogdag voor de ware Politieke Gevangenen en den echten Weer stand. en een geduchten kaakslag aan de lage dorpspolitiekers, die hun eigen belang boven dit der gemeenschap stellen en van achter een of ander herberggordijn een zware ontgoocheling hebben opgeloopen, en tevens een bittere pil slikken dat bun verdeelingswerk waaraan zij al hun krach ten gewijd hebben, hun alle hoop op succes zal ontnomen hebben om hun laag Politiek gedoe en vuige lastercampagnes te vervol gen. De talrijke vaandels, de massa deel nemers, staan borg voor de echte broeder schap, de ware eendracht en den eensge- zinden wil om den ingeslagen weg tot het einde te bewandelen. Een Waarnemer, xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx De krijgsraad te Gent veroordeelde Gerardine Peerlinck, uit Nieuwkerke, tot 13 maanden gevangenisstraf, wegens ver klikking. André Burggraeve, uit Iepercn, werd wegens verklikking veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid. Martha Van de Casteele, uit Kortrijk, werd door den Krijgsraad aldaar veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf, wegens verklikking. Henri en Leon Lannoo. uit Wevelgem, werden resp. veroordeeld tot 5 jaar op sluiting en 3 jaar gevangenisstraf, wegens verklikking. Alberic Vanhonacker (wanneer komt pater Alberic aan cte beurt werd als verklikker veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf. Marie-Louise De Wulf, verklikster uit Kortrijk, 3.500 fr. boete en levenslange ontzegging harer burgerrechten. Eudonie De Kimpe, verklikster uit Kortrijk, zelfde straf als voorgaande. Jules Kruydt, uit Rekkem ,twee maanden gevangenisstraf en levenslange ontzegging zijner burgerrechten. Robert Bestein, hulpfeldgendarm en ver klikker, uit Wulpen de doodstraf. Maria De Geyter, uit Aalst, aangehou den. werd vervolgt wegens verklikking van niet minder dan vijf personen. Zij maakte deel uit van De Vlag en was tijdens de bezetting gehuwd met den in de streek van Aalst gekende Gestapo Poriau, die overigens door de partisanen gedood werd, daar hij de schuld was dat talrijke landgenooten die door hem werden ver klikt, naar Duitschland in concentratie kampen werden overgebracht. De verdachte De Geyter was in menig dezer gevallen behulpzaam geweest om aan te houden, personen aan te duiden. De Krijgsraad heeft haar veroordeeld tot 5 jaar hechtenis en 7.000 fr. boete of 5 maanden gevangenisstraf. De verklikker Pater Brik Nichels, agent van den Sicherheitsdienst, heeft den dood van de patriotten Van Damme en Mest- dagh op zijn vuil geweten. Wanneer wordt die gangster ter verantwoording geroepen voor den Krijgsraad Toen ik Zondagavond Sis uit een met schoolkinderen beladen vrachtauto zag stappen, kon ik niet nalaten den "Ouwe Taaie,, geluk te wenschen. Sis verdient dat, hij staat nog altijd dag en nacht op de bres voor de C.V.P. Dat Wij daarbij ook een klein beetje heel veel aan zichzelve denkt, kunnen wij hem niet ten kwade duiden. Voor het oogenblik is zijn zieltje zoo zuiver als wit linnen want hij heeft zijnen Paaschen gehouden en gansch die smeerlapperij van dat pikken en die Feld- gendarmen is daarmede vergeten. Mannen als Sis kan ik bewonderen. Sis drukte de vijf chefreerkens die de kinderen begelei den de hand en wenschte hen een "slaap wel en tot morgen als 't God beliefd,, en zij waren de baan op. Mijn dikke vriend was wel wat verkreu keld en als naar gewoonte wat door den neus geboord, maar in zulke oogenblikken is hij op zijn beste. Dan geeft hij alleen spraken ten beste en hoeft men slechts de moeite te doen van te luisteren. Sis "Ne schoonen dag voor de C.V.P. jongens. Goed werk verricht. Met minstens zeshonderd schoolknapen hebben wij vandaag Diksmuide ingenomen. Het steengruis van den IJzertoren is in eere hersteld. Er moest toch iets gedaan worden om den wagen van den C.V.P. en van Monseigneur De Zwarte terug aan het bollen te krijgen. Zeshonderd flinke jon gens, waarvan de helft oud gedienden uit de Hitlerjeugd, dat beteekent toch al iets om mee te beginnen, denk ik. Met die zes honderd zullen wij er wel andere vangen. Wij zijn menschenkenners. Zet de kinde ren in een schoolbank en geef ze lessen van burgerdeugd en burgertrouw en ze vallen in slaap. Maar zet ze op rijen van vier, een trompet voorop en wat vaandels en ze zijn in hun nopjes. Als gij daarbij dan de B.N.R.O. mee hebt om den zwarten Tam-Tam te slaan en van duizenden te spreken waar er amper zeshonderd zijn en er den Heer Goever- neur van de provincie en het gemeente bestuur van Diksmuide bij te noemen, die er van ver noch van bij omtrent geweest zijn, dan komt de volgende maal het zaakje van den landverrader Daels terug in orde. Spreek mij niet tegen, ik weet wat gij gaat zeggendat de ijzertoren juist op een plaats staat waar meer Walen dan Vlamingep gevallen zijn, namelijk de jongens van het derde jagers te voet Dat er onder die Walen veel vrijdenkers waren. Wij weten dat beter dan gij man, maar als wij iets flikken is dat "a la Goebbels,,. Juist daarom moet den toren daar terug komen. Hij moet rusten op de lichamen van deze Godverge ten Waalsche kornuiten. De chefreerkens en de monfreerkens zullen daarvoor zorgen, dat is Jesuietisme, de kern van het C.V.Pisme. Wij weten ook dat de brave Duitschers die in 1938 op een zijde van den toren het fameuze "Nie Mehr Krieg,, schreven, reeds met het plan van de invasie van Belgie op zak liepen. Maar stel U eens voor dat wij daarom de bedevaarten niet meer lieten heropflakke- rcn. Waar zouden wij heengaan als de jeugd eens wist dat de ontvoogding van onze Vlaamsche plattelandsbevolking het werk is geweest en het gevolg van den onverdroten strijd van onze Waalsche arbeiders. Waar zullen wij dan in den komenden oorlog de opvolgers vinden van Jef Cognac, De Bodt, Wyss en zooveel De Vakschool, uiterlijk als Katholiek bestempeld, had ook den naam de kwak- school te zijn van de V.N.Vers en hun trawanten en alom bekend als Duitsche school. Op Vaderlandslievend gebied werd de jeugd op de school miskweektnooit werd in de zanglessen het Vaderslandslied aan geleerd of herhaald. Vele leerlingen had den het misschien nooit geleerd in de lagere scholen. Daar dacht de Heer Van Sande niet aan, het bracht geen aarde aan den dijk voor zijn dubbelzinnig politiek op de Vakschool Slles moest daar wijken voor zijn ik hij drijft het zoo verre van te zeggen ik ben op de school als groote baas, machti ger dan de Minister Wij stellen de vraag onder welk oogpunt. Heer Van Sande misschien in onvaderlandsche daden Op de Jaarlijksche Prijsuitdeeling der Vakschool waren ook de Nationalisten vertegenwoordigd op de uitnoodiging van den Oppermeester der Vakschool. Het Belgisch Nationaal lied werd daar nooit ten gehoore gegeven. Wel liederen van Duitsche toondichters. Dat was een onvaderlandsche daad die de gevoelens van 't Vaderland totaal vernielde bij de jeugd en de toeschouwers. De Herr Van Sande A., wilde de aan wezige nationalisten niet in een moeilijk geval brengen, daar deze zouden weigeren recht te staan. Hij had de nationalisten noodig voor zijn Politiek, zij moesten den doorslag geven voor de subside van de gemeente en provincie. Werd de vakschool gesubsidieerd door Staat en Provincie Zoo ja, had de Heer Van Sande dan het recht de jeugd te ver basteren, de liefde voor het Vaderland te dempen, ten voordeele van zijn Politiek Is het te verwonderen dat er in 1940 zoo velen te kort gebleven zijn aan hunne Vaderlandsche plichten, alsook gedurende de bezetting. Wie is de schuldige de Herr Van Sande A. of de op Vaderlandsch gebied misvormde jeugd Dat de openbare besturen daar ons zelf op antwoorden. N.B. Als men nu voorbij de Vak school gaat, hoort men van 's morgens tot 's avonds het Belgisch Vaderlandsch lied zingen, uit schrik. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX anderen, om niet te spreken van dezen welke den strijd zullen moeten aanbinden tegen het eigen land of de bondgenooten ervan Wie zal er dan nog SS willen wor den wie zal er zijne medeburgers verklik ken wie zal er andersdenkenden doodfol- teren te Breendonck of elders wie zal er Winterhulp of een ander goed werk leeg plunderen 7 Wie, wie, toe zeg het mij 7 Gij ziet wel dat ik gelijk heb en dat de ouders die ons hunne kinderen toevertrou wen om ze alle zotte militaire streken aan te leeren, in de plaats van ze in eere en deugd en naastenliefde op te brengen, ook gelijk hebben. Tegen ons en de mensche- lijke domheid zult gij U immer het hoofd te pletter loopen. Wij zijn menschenkenners en zijn geblindeerd, jongen. Sis heeft gelijk. De C.V.P.is geblindeerd. Maar dat cijfert niet weg dal de 90 van de Vlaamsche menschen in hun hart de mannen die den hoop baksteen van Diks muide overoopsmeten, bewonderen. Amen. REDACTIE en BEHEER Burgershuis, Groote Markt, 15, Aalst. PRIJS t 2 FR. ZONDAG 5 MEI 1946 2' JAARGANG N' 27

O.F.-F.I. Aalst | 1946 | | pagina 1