Een onbescheiden Vraagje aan een Beraepsonderluitenant Dirk Martens roskamt I xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Brik per Auto Een voldoende antwoord. Onze derde Sjalekenslijst. Speldeprikjes. Viane. Zulke Meester, zulke Knecht. Hofstade. Een oude Schuld vereffend. Mijn beste Vriend, Hierbij zult U nog een paar staaltjes vinden van het merk "Collaborateur The Piron Shoe., hetgeen den werkmakker van Pater Brik zeer aangenaam zijn zal te vernemen, dat zijn Collaboratie-stukjes niet verloren gegaan zijn, maar wel in goede handen berusten. Op 15-7-1942 schreef de Firma Piron volgend lieftallig briefje in het Fransch, hoe aangenaam toch, zooveel talen mach tig te zijn Wij geven onmiddellijk de vertaling René Piron - Heyman Parklaan, 40, Aalst Aalst den 15-7-1942 Mijnheer Marcel, Ik heb de laatste 25 paar botten die nog te leveren waren op de bestelling van die 100 paar in fabricatie, die U me overge maakt hebt op rekening der Heeres-Klei- derkasse. Op dit totaal van 100 paar heb ik 40 Bezugscheinen ontvangen. Ware het U niet mogelijk mijnheer, mij de 60 Bezug scheinen te laten geworden die mij nog moeten gegeven worden, want, Mijnheer, ik heb verkorting aan vellen. In de hoop dat het U zal mogelijk zijn een goed gevolg te. geven op mijne aanvraag dank ik U hartelijk op voorhand en bid U mijne oprechte groeten te willen aanvaarden. Voor R. Piron Frau Piron. en juist 14 dagen voor dit briefje met die levering van 100 paar had Frau Piron nog een briefje geschreven waarin ze nog 50 paar ging afleveren. Ziehier dit briefje René Piron - Heyman Parklaan, 40, Aalst 1 Juli 1942 Mijnheer de Administrateur van de Heeres - Kleiderkasse RueduLaeken, 181 Mijnheer, Ik heb de eer U te berichten dat ik Zaterdag namiddag nog 50 paar botten zal bezorgen. Ik zou me zeer verplicht gevoelen, wilde U voor die dag Bezug scheinen klaar maken om ter mijner be schikking te stellen. U hartelijk dankend op voorhand, bied ik U te aanvaarden mijn heer, mijne beleefde groeten. Voor R. Piron Frau Piron. Zooals de Patriotten dus klaar en dui delijk zien, was Herr und Frau Piron ge weldig actief voor de moffen, 150 paar Stieffeln op 14 dagen, den eenen dienst was de andere waard en om geen last te hebben van de Kontrole, die soms door mannen, vreemd aan ons gewest, zou uit gevoerd worden, zorgden de moffen dat Heer Piron tot in de puntjes in regel was, en gaven hem volgend bewijs van goed gedrag om geen last te hebben en niet als minderwaardige smokkelaar aanzien te worden. Heeres-Kleiderkasse Zweigsteile Brussel Zenlrale Berlin W. Bescheinegung Hiermit bescheinigt die Zweigsteile der Heeres-Kleiderkasse Brussel das Herr Piron-Heyman, 40, du Pare Alost, fur uns Stieffel liefert. Brussel 8-9-1942 Zweigstellenleiter Jans. Wat dus beteekentHiermede beves tigt de Heeres-Kleiderkasse Brussel, dat Herr Piron- Heyman, Parklaan, 40. Aalst, voor ons botten levert. Kan het »og duidelijker Er werd meermaals gejammerd Collaboratie bewijzen op papier is zeer lastig want er is geen enkele Collabora teur waarvan men papieren bezit dat hij aan den vijand leverde. Is dit boven staand getuigschrift, door de moffen afge leverd, niet klaar en duidelijk dat Piron hun leverancier was niemand twijfelt er aan behalve één man, diegene die zich persoonlijk borg stelde en Piron deed 7 bewijzen van Burgertrouw afleveren, niet tegenstaande hij op de hoogte was van deze Collaborateur zooals het gansche gewest zulks wist, wij zullen kortelings grapjes beleven, filosofeert Dirk Martens. Het is de eerste maal niet dat wij zeg gen en herhalen, dat al de zwarten die vroeger zoo gewillig op de koninklijke familie spuwden, althans de militairen die iets of wat op hunnen kerfstok hebben, nu de vurigste verdedigers zijn van onzen martelaar-heldenvorst. Wat mag of kan dit anders beteekenen dan dat zijn redding ook de hunne is, en de "schievcpees,, vragen natuurlijk niet beter dan de schurftige schapen in hun troep te jagen. Weliswaar hebben velen er het bijlken bij neergelegd en Titapol D'Herde-Baels ontmoedigd afgehaakt. Maar anderen, hardnekkige "Sjalens,,, houden voet bij stek. Zou beroepsonderluitenant Albert De Wolf, wonende Nieuwstraat, tusschen de café s Korenbloem en Nachtwacht, wiens Titapol met volharding en standvastigheid dagelijks met ondervragende blikken naar Civodul loert, ook een rekeningje te ver effenen hebben Ge zult het ons niet kwalijk nemen Albert, maar onze pen heeft reeds meerma len gejeukt jongen, u dit onbescheiden vraagje te stellen. Voorzeker kunnen we niets ten uwen laste leggen, maar den heiligen Polycarpe die nu sedert maanden zijn neus tegen uw ruit plat duwt, heeft speciaal onze aan dacht op u getrokken. Zeg ons, Albert, is het normaal Dat ge als beroepsofficier, binst de bezetting, uit krijgsgevangenschap zijt terug gekeerd, en in welk gezelschap. Smeesters, D'Haese Anderzijds, sedert de bevrijding zijt ge nog niet eens in dienst geroepen, terwijl er menig reserveluitenant, die niet beter vroegen dan thuis te blijven, in 't leger verplichtend dienst hernamen. U hebt zich ook reeds met transporton derneming bemoeid, 't Zaakje heeft niet gefotterd en de camion is versjacherd. Enfin, Albert, het schijnt ons maar "loens,, jongen. Nog een woordje, Albert. Met zoo'n schoone koning op de ruit, zelfs wanneer men uit een oude liberale familie spruit, stemt men toch ook Chris- tene-Volks-Pedriegerij. Wat denkt uw nonkel Gust daarvan Zonder dien Laekenaar vóór uw venster hadden we misschien nooit aan U gedacht, zooals er veel anderen zijn, maar men trekt toch niet onaangeroerd eeuwig de attentie op zich. Goei chance, Albert 1 Als Mieken van de Kat ons nu maar niet komt verwijten Polanti-ek Zouden wij mogen weten hoeveel dat de auto van de Stad aan de belastingbetalers kost Zouden wij mogen weten of de auto eigendom is van één persoon of den auto van de stad en voor al de diensten Zouden wij mogen weten of die auto moet dienen om den Gestapo Brik te be zoeken Moet die auto dienen om Brik daar te laten mee rond bollen, zoowel Zondag als werkdag Hoeveel nafte zal die schurk reeds van de stad verreden hebben, en hoeveel be taalt hij of zal hij daarvoor betalen Zou het niet gemeen zijn dat die schurk met de auto van de stad in gansch België rondrijdt en dan nog op de kosten van de stad en van Jan en alleman Wanneer gaat daar een einde aan komen En hij zit dan daar nog in met zijn bakkes vol stoef en gereed om alleman omver te rijden. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Vcrantw. D. Walgracf. Burgershuis, Aalst Drukkerij A. Van dea Broeck-De Bcey. S*. K»saiel«traat. 56, Aalst* TeU 199 In een uitgave van een zeker blad werd melding gemaakt dat de campangne tegen Brik Nichels zou een Politieke smeerlap perij zijn. Den verantwoordelijken uitgever van bedoeld blad zal voorzeker stof tot nadenken hebben als hij het antwoord hem toegestuurd door de Wed. Van Damme, een der slachtoffers van Brik Nichels, zal gelezen hebben. Wij geven hier dit schrij ven hem gericht en het dubbel ons door de Weduwe toegestuurd, letterlijk weer Harelbeke, 28 April 1946. Waarde Heer, Ik nam kennis van het "Belangrijk Bericht,, uit Uw blad medegedeeld, om aan te kondigen dat bij den Procureur des Konings te Dendermonde klacht werd inge diend wegens laster tegen Brik Nichels. Naar de bewoordingen van dit artikel zou het hier gaan om een Politieke smeerlap perij. Ik hoop voor U, dat U ter goeder trouw handelt, want U weet heel zeker niet dat het reeds meer dan één jaar geleden is dat ik klacht indiende bij de bevoegde instanties tegen bewuste Brik Nichels voor verklikking van mijn man, vader van twee kinderen die nu 3 en 6 jaar oud zijn. 't Is enkel het negeeren van mijn aan klacht die me verplicht heeft de zaak open baar aanhanging te maken in de hoop toch nog gerechtigheid te bekomen tegen een verrader die schuld heeft aan den dood van mijn man te Dachau. Wanneer U die heilige plicht die ik op mij genomen heb, een Politieke smeerlapperij noemt, vraag ik mij af hoe de handelwijze van een Brik Nichels wel dient betiteld. Ik zie in bewust artikel van Uw blad dat ik toch nog genoegdoening zal bekomen, daar de ver rader in zijn overmoed er zelf het gerecht bij betrekt. Ter inlichting wil ik U een paar punten mededeelen die best het mon sterachtige van Nichels zaak naar voor zal brengen. Toen mijn man aangehouden was zegde hij stellig dat hij verraden was door Brik. Korten tijd voor zijn aanhou ding was hij ondergedoken. Niemand wist waar. Nichels kwam mij vinden om te smeeken, in naam van zijn kind, het adres te geven om bem te volgen. Ik wantrouwde hem en zond hem wandelen. Hij kwam toch in correspondentie met hem en een vriend, en maakte een afspraak, waarop allen gevangen werden genomen. Nichels echter voor enkele dagen, want hij kwam terug op zijn bureelen en moest opeens niet meer onderduiken. Hij verbood een vriend van mijn man, me te zeggen dat hij terug vrij was Hij trachte dus op mijn gevoel te spelen door te spreken van zijn kind, om mijn man, vader van twee kinderen, in de val te lokken. Gerechtigheid zoeken tegen dergelijke laffe daad wordt in Uw blad "Politieke smeerlapperij,, genoemd. Ik durf hopen dat die ernstige woor den van een moeder met twee kleine kin deren U zal aanzetten die zaak voor U en de leden van Uw groep eens grondig en zonder vooringenomenheid te onderzoeken en besluiten te trekken. Met achting. Mm. Van Damme, Harelbeke. Dit bewijst eens te meer, hoe een goed jaar na de kapitulatie, de werkelijke oor logsmisdadigers nog in vrijheid vertoeven, erger nog, beschermd worden met alle middelen. Gelukkig voor niet lang meer 1 XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Vorig totaal fr. 13.754,95 Omdat Willy De Kegel, den goud zwendelaar van Leipzig, zijn straf niet zou ontloopen 20, Omdat Monksken met zijn Lis gedanst heeft 30, Omdat Jef den Tappisier Miel zijnen pletskop gekust heeft 5, Omdat Gestapo Brik Nichels spoedig de doodstraf zou krijgen 20, Omdat Emerance en Jeannette zoo goed kunnen zagen over hun zeep 10, Omdat Jules den zwarten pantoffel held zijn vrouw houd van Julekens 10, Omdat ze zoo gauw mogelijk den zwarten Adv. Leon Hermans in Ganshoren zouden aanhouden 10, Omdat Frans aan zeep-besparing doet505 Totaal 13.865,— Bloemenweelde die reklaam hangt overal in café s bij Deutsche Freunden zooals in den Ijzer, bij den Paardeasmid op 't steenweg. De Boerenbond "Red U Zelve,, gaat maar steeds verder met het aanwerven van Deutsche elementen, nietwaar Frans De Lattre. Den zwarten Unie leider, JulesRasschaert in dienst als reiziger bij een schoenfabrikant die nochtans gekend is als een goeden Belg. Indien gij tegen dien schurft geen maatre gelen treft zullen wij het bekend maken. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Een ongehoord schandaal 1 In September 1944 teekende dhr. Dero, Burgemeester, een interneeringsmandaat ten laste van Frans Vandenbossche, voor aanstaande V N.V.-er. Hij werd daarop voor een heel tijdje opgesloten te Gee- raardsbergen in de "academie,,. Een lieve lingsplaats die Mr. de Burgemeester had voorzien voor alle incivieken en zijn poli tieke tegenstrevers, die maar eenigzins in zijn weg liepen (ge hebt toch Uw strooi briefjes van in den tijd niet vergeten, hé farceur!) Welnu, heden wordt diezelfde ex-gedetineerde V.N.V.-er, onder de ver antwoordelijkheid van dienzelfden Burge meester, als gemeentebeambte aangesteld, en dan nog wel als d.d. Gemeentesecre taris. In Viane komt het er dus alleen op aan een brevet van incivisme te bezitten 1 In andere gemeenten en openbare diens ten worden V.N.V.-ers geweerd of zoo maar braafjes weg aan de deur gezet. Patriotten worden verplicht te Viane hun hoed af te nemen voor een inciviek met een vertrouwenspostje door de ge meente belast. KAN HET WRAAKROEPENDER En zou het gemeentebestuur het daar mee eens zijn Indien het niet zoo bedroevend ware, zou men lachen, om nadien groen uit te slaan van koleire. O.F. Viane XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Dat er 18 maanden na de dood en be grafenis van ons diep betreurd medelid, Felix Langlet nog schulden te betalen zijn voortkomende van de begrafenis van onzen makker of nog beter gezegd de "doodsbeeldekens,,. Dit vertegenwoordigt eene som van 2750 fr. Reeds tweemaal werden wij bij den H. Vrederechter ge roepen ten einde tot eene vredelievende oplossing te komen. Het bestuur van het O F. samengeroe pen verklaarde zich onmiddellijk bereid, zoo er niet genoegzaam gelden overschot der omgehaalde gelden overbleef, zij de rest of het geheel zouden bijleggen, want het zou toch niet, dat ouders, die hun zoon verliezen als oorlogsheld, zelf die kosten zouden dekken. En al was het dan ook met de gelden hunner bijdragen, toch zou den ze zod eerlijk en fair zijn, dezelfde er er te laten voor dienen. Zaterdag laatst, zijn wij te weten geko men dat er nog ongeveer 1000 fr. over bleef welke zullen dienen om met de 1750 frank uit den zak onzer werklieden, die de O.F.ers zijn, deze oude schuld te betalen Onzen kommandant G. Pieters heeft zich dan ook verbonden zoo rap mogelijk het geld te bezorgen. Bravo O F.-ers eens te meer leverde gij het bewijs niet alleen Uw plicht te hebben begrepen onder de bezet ting doch nog immer bereid goed te doen waar het past zonder oasmezien. De overschietende 1100 fr. van de 1 November omhaling plus 650 fr. van Uwe bijdragen en elk is betaald. Vooruit moedige weerstanders eene oude schuld is vereffend, en nu terug aan het werk, ons echt WEERSTANDSWERK. Een echte Weerstander

O.F.-F.I. Aalst | 1946 | | pagina 2