1DEDEELK aan de Bevolking OOGEN OPEN Oproep aan de Leden Dirk Martens roskamt De Vakschool. Speldeprikjes. Menschen lijden nood, Verspilt geen brood. Uit "VOORUIT» MQPPEN Onder sluikslachters. Er is een tijd geweest dat men beloofde dat het kwaad van verraad en collaboratie met den bezetter ging met wortel en al worden uitgeroeid. Dat de ervaring opge daan gedurende de perioden 14-18 en 40 45 ging te nutte worden gemaakt om er ditmaal eens voor goed mede gedaan te maken, zoodat we zouden gespeend blijven van een derde cn waarschijnlijk nog ergere aanval op onze beginselen van vrijheid en democratie. Onder den geweldigen stuw- drangder verzetsgroepeeringen is men van hoogerhand wel genoodzaakt geweest het werk der zuivering aan te vatten. Maar de echte Weerstanders weten maar al te goed dat dit werk tot hier toe slechts voor een deel gedaan is en dat er nog veel. zeer veel op te ruimen valt. Ten andere als er een haard blijft be staan die de gedachten van fascisme en nazisme voedt, zooals in Spanje, kan men er van verzekerd zijn dat het gevaar niet geweken is. Zoolang dat dezen die reusach tige kapitalen in de wacht sleepten door hun Collaboratie met den bezetter vrij rondloopen, ja, zelfs alle mogelijkheden gemakkelijk kunnen benuttigen om die geldelijke macht te vergrooten, moet er dubbel uit de oogen worden gezien, eer het te laat is. Of, heeft men niet reeds gehoord hoe broederlijk de verraders en collaborateurs de handen in elkaar slaan om sommige hunner trawanten aan den wrekenden arm van het gerecht te onttrekken. Of zou het niet klaar bewezen zijn dat er een soort sluikhandel in verraders bestaat, die machtig genoeg is om groote schuldi gen 'n veilige schuilplaats in Spanje te bezorgen Of is het niet klaar als de dag dat de zwarte elementen nooit zoo eensgezind elkaar steunden als nu het geval is, een eensgezindheid, die, spijtig genoeg, niet altijd in de rangen der Patriotten heerscht. En hier geven de "zwarten,, blijk van spitsvondigheid en geslepen doorzicht dat men er stom zou van staan. Aan de basis van dit alles ligt ontegensprekelijk een groote geldmacht ten grondslag. Dat is een feit dat niet te loochenen valt. En om die geldmacht uit te breiden zijn de middelen legio. Of zou het misschien niet juist zijn als we de meening voorop zetten dat er den laatsten tijd zoovele financieele genoot schappen 'n werking begonnen waren, wearvan, bij nader toezicht, de leiders aan de Patriotten geen het minste vertrouwen inboezemen. Onder alle soorten termen maakt men barnum - reclame voor kantoren die zich bezighouden met fiskale'kwesties, verzeke ringen enzenzdiensten waarvan de naam en de werking vroeger onbekend was. En als men dan eens verneemt wie dezen zijn die de touwtjes in handen heb ben, dan geraakt men de kluts kwijt. En wat te zeggen van die inrichtingen die zonder reclame te maken intensieve wer king aan den dag leggen en in het duister voortwoekeren. Spreek maar aan menschen die sedert vele jaren hun werkterrein in die zaken hebben gekozen, hoe dat sommige van de oude instellingen (flnantieele maat schappijen. verzekeringen enzdie tien tallen jaren gevestigd zijn en hun uitbrei ding aan eerlijkheid en werkzaamheid te danken hadden, hoe die nu voelen hoe er aan hun klienteel en werking wordt ge knaagd. Oogen Open Patriotten, Weerstanders, Vaderlanders in het algemeen Wees op Uw hoedeLaat U niet om den tuin leiden door valsche of misleidende voorspiege lingen. Wees voorzichtig en kijk uit, dat ge door Uw onbezonnenheid of lauwheid geen zaken steunt geleid door zwarten en zoo onrechtstreeks medehelpt om het oude kwaad weer nieuw leven in te blazen, waarvan gij later de dupe zoudt zijn. Neem inlichtingen Ten andere, de diensten van den Weerstand zullen U na een degelijk onderzoek klaren wijn voorschenken. Weet nochtans reeds ditde namen Raveyts, Van Cleemput, Van der Spiegel e.a. boe zemen ons geen vertrouwen in. Wij komen er later op weer. Maar, om te beginnen raden we U aan bij twijfel eerst in onze bureelen inlichtingen te ne- Ai de O F. leden worden DRINGEND verzocht Zondag a.s. zich aan te bieden in ons lokaal, Burgershuis Groote Markt, ten laatste om 112 u. Vandaar gaan we in stoet naar het hospitaal. Het Regionaal Komiteit van het O F. rekent ten stelligste op een groote opkomst harer leden onder de overgebrachte slachtoffers bevinden zich een O.F.-lid die als vrijwilliger den dood vond en den zoon van den Voor zitter van den Vriendenkring van den Weerstand van het Houten Dorp Albert De Man. De leden van den Vriendenkring van den Weerstand, Houten Dorp en Watertoren, komen eveneens naar het Burgershuis om 1,2 u. Allen op post Het Reg. Kom. van het O F. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Mm. Von Herrewegh, Statiestraat, ver zoekt ons langs dezen weg aan de bevol king bekend te maken, dat ze op Maandag van Aalst-Kermis, terug een braspartij gaat inrichten voor gansch de fabriek Callebaut. Mm. zoekt tevens achter een geschikt lokaal, waar niets kan gebroken worden, aangezien bij de laatste braspartij wel voor 50.000 fr. gebroken werd bij haar ten huize, en om toch zeker te zijn dat het zelfde spel zich niet meer zou voordoen zullen er geen sterke dranken gedronken worden. Aangezien het nog twee maanden is zullen we nog terug komen op het feest en het programma bekend maken, alsook de plaats waar de feestelijkheden zullen doorgaan. Wie kan zeggen of het ten jare 1941 of '42 was dat Herr De Bruecker uit de carrosserie zijn werkvolk toesnauwde 't moet hier gedaan zijn met luierikken We gaan voor de Duitschers werken er moet hier hard gewerkt worden't zal hier gaan veranderen.,. Al wie een bewijs van inciviek bezit afkomstig uit het rustoord Lokeren of Gent, mag zich aanbieden bij Pé Van Geit. Ajuinveld, alwaar hun een verzekerde broodwinning zal aan de hand gedaan worden het winstgevend product dat aan den man moet gebracht worden Polis Creme is een fel begeerd goedje voor de schoenhandelaars talrijke incivieken zijn er reeds aan het werk. Allee hop wie nog de werklooze incivieken kunnen zich iederen dag aanbieden hulp verzekerd 1 Te Hasselt werd de leider van het ver- voerbureau. Ward Cauwenberg, veroor deeld tot 20 jaar dwangarbeid en 500.000 frank boete, te betalen aan den Belgischen Staat. Wanneer komt ridder Von Hooge- spriet De Ridder aan de beurt hij was ook vervoerfuhrer en wacht nog steeds op zijn belooning van den Belgischen Staat. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Het bestuur van Erkentelijkheid verzoekt ons het volgend bericht op te nemen Op 12 Mei zal te 10 uur een zeer plech tige dienst plaats grijpen in de St. Marti- nuskerk en in de namiddag na een groot- sche plechtigheid op de Groote Markt worden de gesneuvelde Aalstenaars bijge zet op het eereperk. Vijftien grafzerken geschonken door verschillende maatschap pijen worden tevens op het park onthuld en het graf der veraschte Weerstanders wordt door een bronzen plaat vereeuwigd. N.V.D.R. de bevolking wordt verzocht de vlaggen half top te hangen. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX men nopens de ondernemingen waarmede ge op het punt staat in voeling te treden of zaken met te doen. Geen verraders steunen weze het PAROOL Het schandaal Gestapo Brik Nichels neemt met den dag voor den gangster dreigender vormen aan. Zooals gansch de bevolking weet, is het den gestapoagent gelukt zich op het einde der Duitsche bezet ting in een Weerstandsgroepeering te dringen, n.l. de GMaar wat voor enkele verantwoordelijken dier groepeering onverklaarbaar blijft, is wel. nadat Ze genoegzaam op de hoogte gesteld zijn door ondergeteekende brieven, dat deze geen onderzoek instellen het is nochtans meer dan de moeite waard. Hier volgt nog een schrijven uitgaande van den schoonvader van den vermoorden O F. verantwoordelijke van Harelbeke Van Damme, en gericht aan den heer De Bruyne, Daillylaan, 130, Brussel, die pers- verantwoordelijke is van het blad Kop of Munt van de groep G Hier volgt den brief i Geachte Heer, Bij toeval Uw geëerd blad in handen gekregen, getiteld Kop of Munt van 15 2-'46, kom ik vast te stellen alsdat een zekere persoon bij name Brik Nichels, medeopsteller is van voornoemd blad. Ik heb zijn artikel gelezen waar hij schrijft wij hebben wel aan weerstand gedaan tijdens de bezetting Ja, dat hebt Gij gedaan maar daarom hebt Gij niet gela ten om aan verklikking te doen Gij deedt niet aan ronseling heden na de bevrijding, maar Gij hebt er zooveel te meer gedaan tijdens de bezetting ten gunste van den Bezetter. Gij wenscht niet te koop te loo- pen met Uwe geleverde prestaties dat geloof ik wel maar IK zal Uwe prestaties bekend maken. Ik geloof ook dat U de mening toegedaan waart dat bij de bevrij ding Uw taak afgeloopen was. Dat heb ik ook gedacht, zelfs dat U reeds lang zoudt opgeknoopt zijn geweest voor Uw laf ver raad. Vele Uwer makkers vielen op het veld van eer waaronder Uwen goeden vriend Van Damme Albert, van Harelbeke, die gij zoo laffelijk aan de Gestapo hebt overgeleverd. Ja, Gij bleeft zwijgzaam, Brik Nichels, en nog blijft Gij zwijgen over het groot verraad dat Gij gepleegd hebt tegenover den Vader van mijn twee klein kinderen. Ja, Gij hebt kameraden in eere te houden die door Uw schuld in de Duitsche con centratiekampen zijn omgekomen waar onder deze van Albert Van Damme en Lucien Mestdagh, van Harelbeke ja. zij deden hun plicht, maar Gij deedt het ver raad de mannen van de straat moeten weten wat Gij. Brik Nichels, hebt gedaan in dienst van den Duitschen vijand. Tijdens de bezetting hebt gij bewijs gele verd van durf om zoo laffelijk bij mijn dochter, Vrouw Van Damme te komen uitpluizen waar Hij verscholen was zelfs had Gij moed genoeg om U bij de ver loofde van Lucien Mestdagh te wenden die in een ander gemeente verbleef om met uw loensche verraderij daar de verblijfplaats van A. Van Damme en Lucien Mestdagh te vernemen. Gansch Vlaanderen moet weten hoe U Van Damme op een verra derlijken rendez-vous doen komen hebt. Op dien bewusten Zaterdag-namiddag, in een Cremerie in De Panne waar GIJ, Brik Nichels. hen opwachtte in gezelschap van de gestapo. in afwachting dat er nog meer hulp (Duitsche hulp) opdaagde. Ha, Gij verrader, schuldige van den moord op den vader van mijn beide kleinkinde ren, uwe straf zult Gij toch niet ontgaan al stond gansch de wereld achter U om U te beschermen. Gij zult gestraft worden. Verrader... Verrader... Verrader... (get.) Georges Van den Broucke, Marktstraat, 50, Harelbeke. Iedere Patriot die dit schrijven aandach tig gelezen heeft, zal menigmaal de vuisten ballen vooral de laatste regels geven een duidelijk beeld van den gemoedstoestand van het hoofd dezer ongelukkige familie die ten prooi gevallen is van een laffe gemeene gestapoploert die luistert naar den naam BRIK NICHELS, een naam die in onze streek van Aalst door de bevolking vervloekt wordt als de pest. Dirk Martens. Na vernomen te hebben dat na de be vrijding den heer Van Sande A., den grooten Vaderlander uithangt in de Vak school, ten koste van andermans vel, wil len wij ook het onze bijdragen om hem te ontmaskeren. Het gaat hier om den Nationalen feest dag op den 21 Juli. Wij hebben ons de moeite getroost inlichtingen in te winnen bij de jongere en oudere oud-leerlingen der school. Allen bevestigen dat het alle jaren den 21 Juli (Nationale feestdag) school geweest is, voor een gedeelte der leerlingen en leeraars. Het was dien dag altijd een deel van het eindexamen voor 't vierde jaar. Wij waren verplicht naar school te gaan, het was eindexamen, de vrucht van vier jaren studie zou anders verloren gaan. Onze gevoelens voor Vadetlandsliefde die wij nog bezaten en waarvan wij al die jaren ter school niets ontvangen hadden, verzwakte nog meer en moest bij vele overslaan naar onverschilligheid. Heer Van Sande A., is dat de handeling van een goede Vaderlander alles moet wijken voor U. Zelfs het Vaderland (gelijk Hitier) Dit feit gaf aan onze school den naam van anti-Belgisch te zijn. Wie draagt hier de verantwoordelijk heid van den naam, dat wij gevormd zijn in een Duitschgezinde school, Herr Van Sande A. Achter de tralies met U XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Uit De Nieuwe Standaard GEEN NAAMVERWARRING In het proces der verraders van de par- tisanen wordt de naam van Nichels ver noemd. Men verzoekt ons te willen mededeelen dat het hier niet gaat om dhr. Brik Nichels Commandant van de weerstandsgroepee ring "G„ - Aalst, en wonende August Marcelstraat, 79, die tijdens den oorlog lid was van de inlichtingsdiensten en veel diensten bewees aan het vaderland. Zonder commentaar XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX De geallieerden aarzelen om Franco be leefd te helpen verjagen, onder voor wendsel, dat de Spanjaards te fier zijn om inmenging van buiten te dulden. Als dat waar is, dan is Franco geen Spanjaard, of zijn de Spanjaards niet fier, vermits Franco er met Hitier en Musolini kwam, en de Spanjaards hem nog niet verjaagd hebben. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Lorrez (S.D.man) Wel Brik, in de situa tie waarin wij zitten, wat zoudt gij verkiezen Rijk zijn of wit te zijn Brik Rijk 1 God... dan wordt ge wit terzelfdertijd 1 Slachter De Jef heeft hem laten knippen 2 Daarvoor moet ge meer dan ezel zijn. 1 Ezel, ezel, gemakkelijk gezegd 1 wat zoudt gij doen 2 Ik zou zeggen, dat ik in op dracht van de verzetsgroepee- ring sabotage deed, en daarom met een koord ging loopen met een koeiken aan. 1 Ha, Ha, ze zouden U niet ge- looven. man. 2 Jawel, jongen, vraag het eens aan dien oorlogs Vee en Veeër Ghislaintje. Winkelier Die bleeke hoed zal het best gaan bij Uw bleeke gelaatstint. Pater Brik Ja maar... gewoonlijk bloos ik, maar nu heb ik van verre mannen van het O.F. gezien. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Vcrantw. D. Walgraef, Burgershuis. Aalst Drukkerij A. Van dea Broeck-De Boey. St. Kwaiclftmat. S6 Aaltt» Teli 499.

O.F.-F.I. Aalst | 1946 | | pagina 2