Abonneert U op Congres van den Oud leerlingenbond - 1938 Ajuinvaria Lijst van Viane Uit de Denderstreek Arme Sjalen Sjalekenslijsf Bekendmaking O. F. - F. i. '21 fr. 3 maand FRONT 35 fr. 3 maand ti-ta-poi i. .ïi-ta-pol. 2 t O. F. - F. I. VAKSCHOOL Hetgeen wij oudieeriingen daar te doen en te zien kregen in üe vakschool grenst aan het ongelootlijke. Nu, wij beseffen waarvoor dit alles dienen moest en nu we er de beteeke- nis van kennen, weten we nu. dat men ons gebruikte om hun dubbelzinnige politiek te dienen. Men deed ons, oudleerlingen, op den koer der vakschool een groet doen aan de vlag zelts werden er lotos geno men door de fotograaf der school, - Franck uit de Nieuwstraat Op hetzelfde oogenblik hadden we daar geen erg in, maar nadien kwam bij velen hun gemoed los, met de over tuiging zich nooit meer te leenen voor den groet. Den groet heeft ook groote veront waardiging verwekt bij de bevolking van Aalst. Men sprak van Hitlergroet, bij zoo verre dat de Heer Van bande A. de bestaande photos van den groet heeft doen vernietigen om verder op spraak te vermijden. Herr Van Sande het is opvallend hoe de groet in prak tijk werd gesteld v in 193Ö af, wanneer den internationalen politieken toestand in volle beroering was. Het was mis plaatst de nazis na te apen Zelfs ge durende de bezetting moesten de leer lingen zich wekelijks oefenen om den groet aan te leeren in de vakschool. Wat U ook zegge van den groet, de massa aanzag het als een nazi-groet. Herr Van bande A., U hebt door den groet de jeugd misleid daarom moet U verantwoordelijk gesteld wor den voor de velen die misschien door uwe schuld den verkeerden weg zijn opgegaan gedurende de bezetting. Hoe durft U zich nog doen doorgaan als groote Vaderlander en zuiveraar der Vakschool. Herr Van Sande U treft de kleine om de wandaad van U af te leiden. Zijt U nog waardig aan het hoofd te staan van een inrichting voor de jeugd Gaan de openbare besturen dat nog verder toelaten IWW *W»>l'ii Ik heb voor U de tevreden lacher gelezen om U de moeite te besparen en omdat elkeen niet over een gasmas ker beschikt. De zaak van den heer Dupuis wordt er in opgerakeld. Heer Dupuis, een goed patriot, werd op 21 tuni 1944 in de bureelen van Winter- iulp waar hij werkzaam was, aange houden en naar Duitschland gevoerd. Hij keerde nooit terug. De tevreden la cher veronderstelt dat er verklikking in het spel zou kunnen zijn en is be nieuwd wat de ondervraging van den gestapo Opdebeek aan het licht zal brengen. Wij zijn nieuwsgieriger. Als men weet dat de plaatsjes in dit orga nisme aan VNVers en CVPers voor behouden waren, kan men al gissen waar de vogel zal te zoeken zijn. Wij zullen alle dagen de Tevreden Lacher afspeuren om zoo gauw mogelijk het vervolg van de zaak te weten. Schoone en aandoenlijke vaderland- sche manifestatie verleden Zondag. - Onze gesneuvelden werd de eer bewe zen welke hen toekomt. Eene zwarte plek nochtans. De gefusilleerde parti- saan De Sutter ligt nog steeds begra ven in het vergeethoekje. Voor dezen eenvoudigen volksjongen werd nog geen plaatsje in het eereperk gevon den. Daar is werk op de plank voor onze vrienden van Erkentelijkheid. Als ze er zich willen mee bemoeien zullen de O.F.-ers nog een kluitje meer in de bussen steken. Hebt gij Zotte Staaf met zijn sjerp gepierd Wij ook. Er moet toch altijd •en clown in de cirk zijn. is 't niet Ontvangen ten voordeele van het O.F. Van nen kleine zwarte om het zijn groote zwarte broeder eens serieus te speckelen 50 fr. Van een abonnement van een zwar ten die niet op zijn gemak is 30 ir. Omdat zwarte Juul, die zegt dat hij een witte is, ne zwarte pick-up heert gekocht 10 fr. Omdat er niet anders dan zwart mu ziek zou uitkomen 10 fr. Omdat zwarten f ist Mr den Ex-ge- detmeerclen burgemeester nog steeds met grooten zwier ivir 13e burgemees ter noemt 50 tr. Omdat die baas Ganzendonk zou keeren van waar bij komt 10 tr. Omdat Mr Felix ex burgemeester op zijn knieen is gaan vallen om opgeno men te worden in de K.P. zO tr. Omdat ze geen schuritigen willen en hem settens zijnen bon nebben gege ven 5 fr. Omdat diezelfde persoon tijdens de bezetting, weigerde de vrouw van een gedeporteerd kommunist in dienst te nemen 5 fr. Omdat hij nadien verplicht was ze toch te nemen 10 fr. Omdat het O.F. hem niet zou ver geten 100 tr. Van een goeden Belg omdat de Weerstand zou bnjven leven 1000 fr. Totaal 1300 fr. Het tweede congres van het O.F. heeft een onbetwistbaar succes ge weest, uit alle gewesten van Vlaan deren en Wallonië waren niet alleen de atgevaardigden van het O.F. maar ook dezen der partisanen bijzonder tal rijk opgekomen. Een geestdriftige stemming heett gedurende twee dagen dit congres gekenmerkt. 13e debatten hebben duidehjk bewezen dat het O.F. zoowel in Wallonië als in Vlaanderen de vijand nr 1 is van de reactie die alles in het werk stelt om landverra ders en collaborateurs aan hun ver diende straf te onttrekken en alle loen- sche middelen gebruikt om tweedracht in de rangen van het O.F. te brengen. Eenparig en geestdriftig is er be-> sloten niet te vergeten en vergeven aan dezen die zich plichtig gemaakt hebben aan verklikking en landver raad en die geen het minste berouw hebben over hun lat gedrag gedurende de bezetting dat men nu spreke van naastenliefde tegenover dezen die niet aarzelden hunne medeburgers aan de nazibeulen over te leveren, die taai verstaan wij niet en wat wij nog min begrijpen dit is de handelwijze van DEZEN die nauwelijks een naar ge leden moord en brand riepen op het gerecht omdat te Geeraardsbergen, Schendelbeke, Idegem, Voorde, Grim- minge, enz., de kampioenen der ver klikking, van nazipropaganda en nieu we orde terug op vrije voeten loopen en die zich thans niet schamen met die zwarten boel terug in aanraking te ko men, die naar een taal luisteren die nooit gebruikt werd gedurende de be zetting wanneer onze politieke gevan genen in de nazikampen uitgehongerd werden en duizenden den marteldood ondergingen. Denken die menschen niet, die zoo gemakkelijk vergeten, aan hunne plichten tegenover het vader land, begrijpen zij niet dat de verant woordelijken van dezen schandelijken kruistocht alleen een politiek doel voor oogen hebben, de dwingelandij die zij een halve eeuw uitgeoefend hebben is hen ontsnapt en die zoeken zii terug te veroveren. De weerstand heeft het hoofd niet gebogen voor den vijand en strijdt thans met open vizier tegen de achter hoede van Hitier en dezen die ze be schermen. DE NIEUWE KLOPPER. Naar wij uit welingerichte bron ver nemen is onze goede vriend, de heer Sjalen Stropbroek, gewezen Richter, lijdende aan bronchitis. Hij is dan ook dadelijk naar de zee vertrokken om ginder op zijn duizend gemakken zijn longen leeg te rochelen. Wij beklagen de kustbewoners wat heOOen ze tocü misdaan, dat God nen zoo meedoogenioos stratt die een maand lang over dag ojalens ge rochel en s nacnts zijn gesnurk zuilen moeten ondergaan. üooze tongen beweren dat hij niet aan bronchitis, doch aan een genewi- zinnige kwaal lijat. rnj neeit namelijk derf ïudruk dat een balleken voortdu rend op- en neergaat in zijn lijf. Zou dat geen groote wind zijn, die niet weet langs waar hij buiten moet, aangezien bjaiens gezicht zoo leelijk is als zijn gat Iir». M l iWi*i-l*T"'ti 'I"I* Omdat Julia 200 fr. vond in den zak van brans 5 fr. Omdat Albert kwaad is dat hij bij bientjen in de Gale W eerstand niet alleen aan den toog staat en dat hij geen het woordje kan zeg gen, dat er te veel luistervinken staan 50 fr. Omdat het er in de Kattestraat warm toeging 5 fr. Van twee plezierige maskes 5 fr. Omdat 't feest der Zebra s zoo goed gelukt was 20 fr. Omdat bij V. D. Storm niet anders meer komen dan zwarten 5 fr. Omdat hij een muilentrekker is 5 tr. Van een goed patriot P.G. 50 fr. Omdat L. voor de kas zorgt bij dik ke Lis 10 fr. Voor Emiel den muizendoktor 10 fr. Omdat Miel voor zijn toer wachte 10 fr. Omdat Aline een sleutel moest heb ben 10 fr. Omdat Lis weg was 10 fr. Omdat Mon er van achter mee kwam 10 fr. Omdat ze L. moesten afbestellen 10 fr. Omdat het zoo goed aan was met Aline 10 fr. Omdat Lis jaloersch was 5 fr. Omdat de muizen doktor hem weg stak voor dikke Lis 10 fr. Omdat Lis haar muil niet kon hou den 10 fr. Omdat Mon moest pissen 10 fr. Omdat Miel tegen de muizen niet kan 10 fr. Een gewezen katholiek de milde oever heeft zich misgeven of mis schreven, er staat 100 fr. op en steekt 500 fr. in de enveloppe Wil zoo gauw mogelijk de vergis sing herstellen 100 fr Omdat Jef de M. voor zijn vrouw haar moederkensdag 'n pispot kocht 5 fr. Omdat Mon den pispot met str. op zijn kop kreeg 5 fr. Omdat Lisken vond dat er veel te weinig op was 5 Ontvangen van A.S. - hartelijken dank 1000 fr. Omdat P.V.R. liever bij de Duitse Madame Rachel gaat drinken dan daar rechtover bij goede patriot ten 10. fr. Hij is zeker vergeten dat hij van den oorlog met hare man zijne paspoort mocht uitgaan 10 fr. Omdat de voorman der Partisanen, het slechte voorbeeld gaf en den eerste van zoovelen dat Duitse koerspaard bezoek bracht 20 fr. Tot spijt van E. die met P. zijn doen en laten niet akkoord gaat als echte Weerstandster 10 fr. Omdat de Duitse Mm Rachel re- klaam maakt voor de Duitsers met een Rus 10 fr. Omdat Mr van Mm Rachel naar Frankrijk met den auto moet gaan rij dan voor de Duitsers 10 fr. Eene kleine missing sloop in ons blad van Zondag 12 1.1. in het artikel De Aalster sche Zebra's waar geschre ven wordt Minister Terfve drukte zijn be wondering uit over onze prachtige vlag - de Heeren Gargam en Schoreels ha len eer van hun werk. Dit moest zijn De H.H. Vincent Schoreels enz... Waarvan akte. Het Bestuur. Telefoon 281 Aalst Wij lezen in Vooruit Een jaar geleden werd onze geliefde Vorst bevrijd Moge nij spoedig on der ons zijn 1 Het is cie Standaard, die zoo schrijft. Het klinkt een beetje belachelijk, dn het zijn de vele uuroepingsteexens in net ardkel niet, die den indruk van be lachelijkheid kunnen verminderen. De mannen van de Standaard zijn niet dom genoeg om te geiooven dat de koning nog terugkeert. Maar zij doen alsof. Um de goede gemeente nog een beetje aan t lijntje te houden. Alle ba ten heipen. Er staan eenige vroolijke dingetjes in dat artikel. Eij voorbeeld Maar Hij, die onze moreele steun was in ae sombere bezettingsjaren... Men zou elkaar moeten verstaan, en de Standaard zou wat duidelijker moe ten spreken. De moreele steun van wie 'i Van de mannen van de Stan daard Dat kan. Maar ai wie een klein beetje aan den weerstand heeft meegedaan, her innert zich nog goed, wat men van den koning dacht. De Standaard heeft allen zin voor humor verloren. Dat komt er van als men zich opschroeft om tegen alle be ter weten in een slechte zaak te verde digen. Het blad schrijft Onze politieke gevangenen, onze weggevoerde arbeiders, onze soldaten, onze zeelieden... zij kwamen terug Maar de koning niet. Juist daarom Was hij met zijn regeering naar het buitenland getrokken, hij zou ook te ruggekeerd zijn. Op gebied van buitenlandsche rei zen is Leopold alleen naar Berchtesga- den gegaan. Het was een nogal zon derlinge reis. Hij kwam in ieder geval van een kale reis thuis. En wij weten nog altijd niet, wat hij daar ging uit richten, behalve thee drinken met Hit- Ier. Hij had nochtans beloofd dat hij eens zijn verslag over die reis zou openbaar maken. Maar dat verslag komt niet. Of staat het in het aangekondigde Witboek van den koning Maar waar blijft dat Witboek Een Brusselsch weekblad heeft het gezien, naar het schijnt. Maar in den handel is het niet te krijgen. Misschien wacht men op 'n gunstige geleqenneid om het op de markt te werpen. Met de noodige pro paganda er rond. Dat zal een kolfje naar de hand van de Standaard zijn. Maar wij vreezen dat die propagan da eerder een slechten weerbots zal hebben. In de plaats van de Standaard zouden wij naar andere middelen uit kijken om de onrust in 't land te on derhouden. Verantw D.Walgraei, Burgershui*, Aalst

O.F.-F.I. Aalst | 1946 | | pagina 2