Sjalekensiijst Andró Verhae^he Speideprikjes Uit Viane-Moerbeke Bericht O. F. - F. I. (vervolgt) Uit de Denderstreek 2 (Vervolg.) Ha, ha, beste vriend Tom, wij hebben u eindelijk te snappen, grijns lachte hij. Het noemen van mijn deknaam het mij direkt veronderstellen dat ze mijn persoonsbeschrijving goed kenden. Toch waagde ik een laatste kans en zei heel verwonderd doend l om ik heet niet Tom, ik ben Jan bijttebier en ik begrijp niet wat hier gebeurt. Ze schoten in en schaterlach en ik vervolgde toch Zeker, Mijnheeren, gij kunt mijn pas nazien, ik heet wel degelijk zoo en kwam hier om een levensverzekering al te sluiten. Zeker, zeker, Tom, op uw pas zal wel die naam vermeld staan, doch wij noemen u maar liever Tom, zooals uw vrienden de partisanen u noemen. Ik besioo' niet verder aan te drin gen, ik zat wel degelijk in de val. On- derlusschen werden mijn zakken leeg gehaald. ik zag alles grondig nakijken doch builen mijn kleine notaboekje vonden ze niets op mij dat compromil- teerend was. bij het nazien van mijn eenzelvigheidskaart, keken zij eens naar mij en schoten opnieuw in een schaterlach. Goed nagemaakt, Tom, maar van geen nut, wij kennen u te goed, wij weten alles over u en uw vrienden, wij hebben reeds bertha, Magda, bauduin en anderen aangehouden.... Zij snuffelden verder, waren ver wonderd geen wapens op mij te vin den, staken mijn rantsoeneeringszegels en mijn geld, met uitzondering van een 30-tal frank kleingeld, in hun eigen zak. Ja, beste Tom, alles weten wij, kwam er een op mij af en met mijn no taboekje in de hand. Zeg maar liever zijn. misschien brengt gij het er zoo doende nog levend van af. Toe, toe, alles, uw straf zal zooveel te minder spreek op. beide gestapoagcnten waren Vla- muigen in dienst der nazis. Mijn bloed kookte van haat en machteloosheid voor die verraders die voor de judas penning hun eigen iandgenooten ver raadden en bespotten. Ik wrong mijn polsen stuk, probeerende mij uit de ooeicn te wringen, nutteloos, zij lach ten en dreigucn te schieten, ik moest mij neerzetten, Eij ondervroegen mij over ue ïnscünj vingen uit mijn boekje, ik tartte ze, ik verroerde geen vin, en dacht aan mijn vriend Kik bel leslag hs, van W ïllebrouck, die na en kele weken aanhouding gefusilleerd werd omdat hij geweigerd had te spre ken. Eijn beeld voor oogen, besloot ik ook mijn mond dicht te houden en geen klank over mijn lippen te laten komen. Dat maakte hen razend, bene ging weg, hun Duitsche spitsbroeders op bellen, de andere verloor mij geen se conde uit het oog, steeds zijn wapen op mij gericht. INa ongeveer een half uur kwamen vier mannen, ook in burger, de kamer binnen, een van hen, een grove sterke kerel, vloog onmiddellijk naar mij toe en met een lacü van tevredenheid op zijn hatelijk gezicht So, so, du bist der 'l om, schon lange warten wir aul dich, mein lieber treund, eindkch, eindnch haben wu dich. Ik roerde niet en hoorde een andere zeggen Misschien verstaat hij geen Duitsch t» liet werd mij vertaald, doch ik keek zelfs niet naar hem op. ben der schurken die mij aanhield zei dat er niets uit mij te halen was. Hij speelt den doofstomme. De reus zou mij eens lee.en hooren en spreken, kwam heel dicht bij mij staan en sloeg met volle geweld zijn harde vuist onder mijn kaakbeen. Zult ge spreken, of wilt gc meer. Ik duizelde, doch zette mij opnieuw fier recht en opende mijn mond niet... Nieuwe vuistslagen kwamen op mijn gezicht, op mijn ooren, mijn armen te recht... Kik, mijn vriend, dacht ik, uw voorbeeld wil ik volgen, verklikken doe ik met. En mijn mond bleef geslo ten. Gedurende het Moffentijdperk werd Polle Van den Broeck, Brigadier der politie, gebombardeerd en hij is het nog. Onlangs werd deze benoeming bekrachtigd, dit zal voorzeker gebeurd zijn ten gevolge der groote verdien sten van Polle die ten tijde der Pupil lenschool in Burgerkleedij met de Mof jes meeging om auto s op te eischen, zelfs tot ver buiten het gebied, tot in Herzele. En als Polle ter zijner verdediging aanhaalt dat het in opdracht van Herr Van der Linden was, dit kon misschien wel, maar dan toch niet meer buiten het gebied waar Van der Linden niets te zien had maar de kwestie is dat echte patriotten die meer dan met recht konden aanspraak maken op den graad van Brigadier, afgeloerd zijn, - omdat zij tijdens de bezetting zich niet gedragen hebben als Polle Van den broeck. Ghislaintje Reydant verzoekt aan al diegenen die in 1940 naar de Flug- zeugwerke in Duitschland gingen ar- beiten, zooals hij, degenen die later in 1942 uit honger of ellende gingen, ko men niet in aanmerking, hem hunne namen te laten geworden ten einde het noodige te doen om hen te dekoreeren en bij zijn vrienden Piron, Bric Nichels en Freddy zal aandringen om hen een plaatske te bezorgen, misschien wel politiebediende, zooals hij trouwens nu zelf is. Diegenen die door hem en Bric Nichels uitgenoodigd werden naar de V.N.V.-vergaderingen te gaan in 19 en deze trouw bijgewoond hebben, ko men na grondig onderzoek ook in aan merking als het bewezen is dat ze dus actief geweest hebben. Emiel De Strooper, de bekende zwaargewicht en liefhebber-maalder, verzocht ons beleefd hem een termijn van 3 maand uitstel te verleenen voor de beloofde 20.000 ballekens aan het armbestuur uit te betalen. Wij weten dat Mieleke Strooper destijds in de be zetting over 300.000 ballekes beschikte voor het akkoord met den S.D.man Al- beric Nichels, beter gekend als Pater Bric, en kunnen nu moeilijk gelooven dat iMeleke in geldverlegenheid zou verkeeren en wel zoodanig dat hij nu poef heeft bij het armbestuur. Uw oor logskameraad bric Nichels heeft daar van geen last. Op 2e Sinksendag gaat hij op de kosten van ieder Aalstenaar naar de Kempen met den auto van de stad, Denzine en slijtage zal iedereen wel betalen, dat is dus ll/2 jaar na de bevrijding dat een lafaard en geste; ploert met de stadsvoituur uitstapjes gedaan heeft en nog steeds doet. Ivler- cie bien, poepa vive la Gestapo huilt de Pater 1! Oniangs vroeg onzen O Gust aan n jonge Gaine ot ze in zijn auto wilde plaats nemen, maar lnj stond verwon derd als antwoord te krijgen nee Mijnheer ik wil niet in een gestolen auto rijden Wabiiett O Gust l ln de Biekorlstraat woont de vrouw van een S.S., die in 't drooge zit. was Madam ziek, ze had sinds eenige weken een nieuwe bijzit, maar als deze vernam dat haar man in t gevang zat, als S.S., rolde hij zijn matten op. Ei) was ontmoedigd en ging in hongersta king. Maar een gedienstige heer D.G. had dit vernomen en kwam haar ter hulp met allerhande lekkernijen. Hij bracht ook gedienstige Hitlerjeugd par don kajotters mede, die haar huis van onder tot boven in orde brachten. Men moet eten en vergeven, niet waar mijn heer D.G. Zwarte Louise uit de Vooruitzicht straat lacht, ze is tevreden, haar 2 zwarte apen zijn terug thuis. Haar groote aap was van in 4U naar het Rijk. Ze was toch zoo tier toen hij in verlof kwam met geweer en bajonnet. Den kfeinen aap was spoedig bij de Hitler jeugd, ging naar Polen zijn strukse doen en was noch geen voile 18 jaar als hij S.S. werd. Als belooning, om dat ze haar zoon en man zoo een goede raad heeft gegeven om de Nieuwe Or de te dienen, heeft ze een goed betaald baantje in ons stedelijk Hospitaal ge- vervolg ELK ZIJN BEURT, EizKSi DE MEESTER, iNU JJü JVINEGHX Maar, en hier begint de aap af uit de mouw te komen, onder deze verplichte spoorwegwachters kwam ook ae heer Eaurent Lie Coker, onderwijzer, voor, die er nochtans niet op gesteld was de eer te hebben op deze toekomstige doodenlijst te verschijnen. 1 e viervoet vloog hij dan ook naar de Feldgendar- mene en maakte aldaar zijn diepste Dc- kfag dat hij noch Weerstander was noch Kommunist iets wat we best kunnen gelooven daar Mr Gecoker in teite het schoothondje was oer rterren Ceidgendarnien en geen gelegenheiu het vooroijgaan aan ueze coloradoke vers zijn eeroied te getuigen. ïviaar meester Gecoxer bracht den genadeslag toe aan rierr ruhrer Pe- nx Want door het feit dat hij zooais gezegd noch W eerstander noch Kom munist was, werd hij van de lijst ge- schraot en moest hij vervangen wor den door een nunt. Ge Ourgemees- ter, zelt op ue ceiugenuarmerie ontoo- den, moest Dinnen ue zi uur oen naam eu aores van den zoo innig verlangt, kommunist ot weersianuer overmaken. Aisuan kropen zijn grijze haren om hoog en kwam hij uren snutreien in de register der oevoiking. k.oo pende hij in geweten net ooouvonrns eu de mar teling van een onzer meueourgers op papier, we zouoen zoo graag van nern eens vernemen wie hij aan den Duit- scüen dienst heelt overgemaakt. Hadde hij den gouden raad van een zijner ondergeschikten niet in den wind geslagen, als wanneer deze hem aanspoorde te doen zooals de burge meester van Merelbeke, die voor de zelfde feiten kwam te staan en die zijn ontslag indiende bewerende noch kom- munisten of Weerstanders te kennen Nu lijdt onze dappere burgervader aan een hartziekte ot misschien wel aan een schijnhartziekte, zooals trou wens alle grootkollaborateurs en inci vieken. Maar in dezen tijd, zonder hartkloppingen ot zonder dood te val len van schaamte ot berouw, wel we tende wat den door hem aangeduiden persoon te wachten stond, heett hij koelbloedig het vonnis van een der in gezetenen der gemeente bezegeld. On- tegensprekeujK staat het vast uat hij de naam en het adres van iemand over- maakte, het was een tormeeie eisui Guuscne overheid, en aan uezen eiscii moest worden voldaan. is het niet een eigenaardig toeval dat juist in dezen tijd c-yriel fleimckx aan- genouden werd Een gewezen ge- nieentebediende zou tijdens de bezet ting. op een oogenblik dat hij wat be schonken was, eens verklaard hebben dat hij den beruchten brief naar de Peldgendarmerie overbracht en de ge schreven mededeeiing had voor oogen gezien. Zulks stemde overeen met den v ermoedelijken persoon. Maar deze gewezen gemeentebeambte zou wegens een fietsbandenschandaal in de klauwen zitten van Mr Felix, en natuurlijk... het eene plezier is het an dere waard. Ze zwijgen beiden. Maar het is een feit dat Pletinckx werd aangehouden, laffelijk verkocht voor den Judas-penning. We steken het onder stoelen noch banken dat al onze verdenkingen gaan naar den ex-gedetineerden burgemees ter. kregen. Door wie - Goede raad is duur 11 Naar we uit welingelichte bron ver nemen gaat Fifin binnen n maand in het huwelijksbootje treden Zou ha ren S.S. nicht mit fahren nach... fffra De Pril A. ui tde Naarstigheid straat schijnt al even uitdagend als ge durende de bezetting, l'oen verkeerde ze met nen zwarten bijgenaamd de Chinees en nu loopt ze op straat te pronken met een Belgisch soldaat aan den arm. Kweste van uniform, niet waar, doch dit belet niet dat Iffra Prul- lemans nog steeds op de zwarte lijst van De Vlag staat. Het is een jaar geleden op 3 Juni 19-13 was ae Gemeente idegein in leest aan alle huizen buiten dezen der zwar ten, wapperde onze dnexleur, duizen den en auizenden betoogers waren toe gestroomd uit het omliggende om hulde te brengen aan den aiouigekenden volksvriend Juies De faepe, aangehou den in INovemher 1941 door verklik king, en te Gachau verlost. Meer dan 50 praalwagens doorkruis ten de Gemeente, onder dezen was er een bespannen met een ezel en die bij zonder de aandacht trok hij droeg het opschrift «Savonnerie du bus de War- natte, wascht alle zwarten wit De week voor dit welgelukt feest waren verscheidene landverraders die terug op vrije voeten liepen, in verzekerde bewaring gebracht om ze aan de volks woede te onttrekken. bedert is de G.V.P. geboren, het ordewoord is gekomen van hooger- hand, men moet vergeten en vergeven, den marteldood van duizenden die al les veil hadden voor de vrijmaking van hun vaderland, de vurige landverra ders die de Eatnotten naar de foiter- kampen van Hitier stuurden. du bus de Warnaffe is het moeten afstappen, Gregoire heeft hem vervan gen, die nu de plaats geruimd heeft voor Van Glabbeke, maar de zeep van du Bus is nog niet uitverkocht, die zeep schuimt, de verloren schapen die huil den van A.V.V., V.V.G., moeten kost wat kost wit gewasschen worden en terug naar den G.V.P.-stal. Minister Van Glabbeke, dezen die hun leus is Alles voor België re kenen op U dat er eindelijk gerechtig heid geschiedt in gansch de Dender streek, dat er onmeedoogend gezui verd wordt in het Ministerie van Jus titie dit eischt de DEMOCRATIE. De Nieuwe Klopper. .I..U ,1 SOLIDARITEIT doet een oproep aan alle oorlogsslachtoffers. Wedu wen van Politieke Gevangenen en Weerstanders, die in de gelegenheid voor 1 maand een prachtig verlof te laten doorbrengen. Door de goede zor gen van Solidariteit zal dit een eenige gelegenheid zijn, alles is natuurlijk kos teloos. ledereen zal dit prachtig werk van ONAG en SOLIDARITEIT naar waarde schatten en dus ten spoedigste de namen hunner kinderen die wen- schen een maand gezond verlof door te brengen, over te maken aan SOLI- DAR11 El 1', Vredeplein, Aalst. Omdat Agnes zoo gaarne de saucissen van btaaf eet 10 fr. Omdat onzen Kommandant G. dat vleesch van dikke Lis van tusschen haar tanden ging zuigen, geeft Jet 5 fr. En omdat hij van dat schoon dik Lisken niet en mocht, van Georges zelf 5 fr. Omdat Staaf V. uit 't Duitsch peerd kwam 5 fr. Omdat Jan uit De Ridderstraat naar een trouwfeest moest gaan en de bloemen te duur waren 5 fr. Omdat hij geen bloemen in leen kon krijgen 5 fr. uit genegenheid voor het O.F. 50 fr. Omdat Jef zijn g. liet zien 5 fr. Omdat mijnen Frans niet weet wat schrijven 5 fr. Omdat ons José kwaad is als ge spreekt van haar in 't O.F. te zetten 5 fr. Omdat ze eens zoo hartroerend huilde van Nonkel Louis 80 o voor Tante Rose 5 fr. Ornaat De beul gekwetst liep, maar nu 12 ballen in zijn Gestapo- pens zou krijgen 10 fr. Hoe rapper hij neergekletst wordt hoe liever we hét hebben 5 fr. Verantw. D. Waiyraei, Ëurgershuis, Aalst

O.F.-F.I. Aalst | 1946 | | pagina 2