Onafhankelijkheidsfront WEG MET DEN OORLOG ïïe SWij^zenóiag, Is het gemeend ZONDAG 16 JUNI 1946 2' JAARGANG, n' 33 PRIJS: 2 FR. Orgaan van het GEWEST AALST 1(1 De verkooper voerde aan dat hij. zoo hij nu nog hespen inkocht, zijn in koopprijs met vijf frank verhoogde. Abonneert U op Uit de Denderstreek O.F.F. I. AALST REDACTIE en BEHEER Burgershuis. Groote Markt, 15, Aalst VI In een vorig artikel hebben wij aan getoond dat het vooral de oliehouden de producten zijn. die de basis vormen van de voeding van den mensch, en dat wij die producten betrekken uit overzeesche gebieden. Ze zijn de inzet van de oorlogen tusschen machtige Europeesche staten Duitschland valt Engeland aan ten einde koloniën te veroveren, en Engeland verdedigt zijn wereldheerschappij. Wij beschikken niet over de noodi- ge ruimte om de statistieken over te drukken van den in- en den uitvoer der verschillende landen. Ziehier ech ter 'n overzicht van de wereldproduc tie der oliehoudende planten en vruch ten. met het (/c olie dat ze opleveren Copra (ontbolsterde, gedroogde ko kosnoten) geven 63 olie. Totale op brengst 1.350.000 ton. (Verre Oosten) Kemp- en Zonnebloemzaad geven 30 olie. Opbrengst 2.200.000 ton (Rusland). Koolzaad 30 c/c olie. Wereldop brengst 1.100.000 ton. (Balkan en Engelsche bezittingen. Engeland heeft ongeveer 1.100.000 ton der opbrengst op zijn actief.) Palmnoten 45 olie. Opbrengst 650.000 ton (Afrika). Sesaam 45 olie Opbrengst 540.000 ton. (Engelsch Indië alleen brengt 470.000 ton voort). Sojaboon 15 olie Voortbrengst 6.000.000 ton. 4.500.000 ton (Mand- sjoerije) en 1.500.000 ton (Amerika.) Olijven 50 olie Voortbrengst 1.000.000 ton (Zuid-Europa.) Er dient aangestipt te worden dat al deze producten in bepaalde streken gewonnen worden. De voortbrengst der producten die volgen is meer ver spreid onder verschillende werelddee- len. Lijnzaad 30 olie. Opbrengst 3.20Ó.000 ton (Argentinië levert 50 der opbrengst. Rusland 25 Indië 15 Noord-Amerika de rest). Aardnoten 43 olie. Opbrengst 4.600.000 ton. (Engelsch Indië brengt 3.300.000 ton voort, West-Afrika 700.000 ton, de Vereeniqde Staten 600.000 ton.) Katoenzaad 18 olie. Opbrengst 7.000.000 ton (Amerika 2.600.000 ton. Indië 2.400.000 ton, Zuid-Amerika en nog andere staten de rest). Er zijn natuurlijk nog andere olie houdende vruchten en planten, doch hun opbrengst is van minder belang. De hooger aangehaalde cijfers zullen degenen wel genezen, die de Duitsche propaganda geloofden, en zich hadden laten overtuigen dat Europa de vet stoffen kon voortbrengen, die het noo- dig heeft. De Europeesche opbrengst is van geen tel dat is de waarheid. Europa is dus op de overzeesche op brengst aangewezen om zijn olieslage rijen van de noodige grondstoffen te voorzien. Eigenlijk komt de olie. de margarine en de zeep. die wij verbrui ken. voort var. de overzeesche produc tie. Alsook het veevoeder dat wij olie koeken heeten, waarmee de melk-, bo ter-, kaas- en vleeschvoortbrengende landen als Holland en Denemarken hun vee voeden. Dat deze laatste fac tor niet mag verwaarloosd worden, blijkt uit het feit, dat Holland 50.000 ton boter en Denemarken 150.000 ton uitvoeren (de wereldopbrengst aan bo ter is 1.000.000 ton). Ten einde al de noodige oliehouden de producten te kunnen invoeren, heeft Europa schepen noodig. Die worden vooral op de reusachtige Engelsche Wij lezen in De nieuwe Stan daard het evangelie der C.V.P. ofte de partij die de zwarten verdedigt Nu beklemtoonen wij dadelijk da; onder alle vormen van incivisme, er één het gevaarlijkste en ook het erger lijkst is het verraad, het heulen met den vijand, het ondermijnen van 's lands onafhankelijkheid, het verklik ken van medeburgers, het vervolgen en folteren van vaderlandgetrouwe in woners. Dat de leiders en prominenten van het verraad, de groote economische collaborateurs, de bandieten van Ges tapo, Sicherheitsdiensten en Zivilfahn- ders, de vuige verklikkers, hun gerech te en zeer strenge straf niet mogen ont- loopen daarover mag er niet deminste twijfel bestaan. Het zou elk rechtge aard burger tegen de borst stuiten, in dien hier zwakheid aan den dag wc, gelegd. Meent De nieuwe Standaard werkelijk wat hij schrijft Wat er ook van zij. waarop wacht het gerecht om Pater Brik Nichels in de doos te draaien, nu de spreekbuis van de partij, die de verdediging der incivieken in haar programma opgeno men heeft, eischt dat de bandieten van den Gestapo, Sicherheitsdiensten en Zivilfahnders. de vuige verklikkers hun gerechte en zeer strenge straf niet mogen ontloopen Want Pater Brik was toch een ges- tapo-bandiet, lid van den Sicherheits- dienst en een vuige verklikker twee zijner slachtoffers zijn zelfs in een con centratiekamp bezweken. Als de C.V.P. meent wat haar or gaan schrijft, waarom eischt ze dan met ons de onmiddellijke aanhouding niet van het varken Pater Brik werven gebouwd. Onze behoefte aan vetstoffen heeft nog een andere indus trie in 't leven geroepen de raffina derijen. En hoeveel andere bedrijvig heden nog Doch al die industrieën zijn afhan kelijk van de metaalnijverheid en van de kolenvoortbrengst. En dan hebben wij nog het vervoer te land binnen- landsche scheepvaart, locomotieven en wagens, auto's. Dit kort overzicht volstaat om te doen begrijpen hoeveel armen er noo dig zijn om ons van de noodige vet stoffen te voorzien. En er is veel ken nis noodig om dat alles te verwezen lijken. dat alles moet goed georgani seerd zijn. De schakel gaat dus van den nederigsten werkman over de be dienden naar de ingenieurs, de bestuur ders, en wat weet ik al meer. Vandaar de noodzakelijkheid van grondig onderwijs, ten einde in de be hoefte van geschoolde en gespeciali seerde krachten te voorzien. Als een enkele schakel dier lange ketting ontbreekt, valt het werk stil. - Indien de oorlog uitbreekt wordt de ketting in stukken en brokken ge scheurd wij weten door ervaring dat wij dan adieu mogen zeggen aan de vetstoffen die we noodig hebben om ons in stand te houden. Daarom dient het wachtwoord te zijn werken in vrede en geluk. Voort brengen ten behoeve der gemeenschap. Geen oorlog meer (vervolgt) Een principe, dat de handelaars nauwgezet in eere houden, is de toe passing van den vervangingsprijs op voorwaarde dat de prijzen... stij gen. Doch ze werpen het volgaarne over boord als de prijzen dalen. Zoo kocht ik in het begin van den oorlog een hesp. Drie of vier dagen la ter moest een vriend bij denzelfden handelaar een hesp vijf frank meer per kilo betalen. Voorwaar, een zonderlinge theorie Laten wij echter aannemen dat ze onaanvechtbaar is. Maar hoe kan die zelfde hespenhandelaar dan goedpra ten dat hij tegenwoordig zooveel ka baal maakt omdat de prijzen dalen Indien de een of andere hooggeleer de woekeraar bekwaam is. ons dit te verklaren, zijn wij om wille van de waarheid bereid, zijn pleidooi te publi- ceeren... Wij maken ons echter geen zorgen geen enkel handelaar zal op ons voo stel ingaan. De woekeraars zijn woe dend omdat ze na jarenlang straffeloos hun zakken te hebben mogen vullen ten koste van den verbruiker, thans hun prijzen moeten verlagen. Daar wringt de schoen Voor zeer weinige menschen betee- kent de prijzenpolitiek voorloopig een tegenvaller, en wij betreuren dit voor hen. Maar daarentegen doet het ons zeer veel genoegen dat de woekeraars, die er van verzekerd schenen dat ze hun liedje eeuwig zouden mogen zin gen. thans zuchten gelijk ongelukkige verliefden. Oneerlijk verworven goed gedijt niet... En ze beginnen elkander al te verscheuren, de eerlijke woeke raars Zoo kennen wij een handelaar die beet genomen werd door zijn leve rancier. een woekeraar van 'n fabri- kantje. In den tijd dat de prijsverlaging diende toegepast te worden kreeg hij van zijn leverancier 150 paar schoenen tegen den ouden prijs, terwijl hij vroe ger moest bedelen om eenige paren te krijgen. De factuur was geantidateerd. Het gevolg de handelaar boekt een verlies van 6 frank per paar schoenen. Doch in plaats van zich tegen den fa brikant te keeren. spuwt ons hande laartje vuur en vlam tegen de regee ring. Kan het dommer Het is onbetwistbaar dat sommige hoeken moeten afgerond en dat de prij zenpolitiek der regeering een nieuwen toestand geschapen heeft die aan som mige omstandigheden moet aangepast worden. Maar een heerschap, dat vroe ger 1000 frank op één enkel paar schoenen won. zou nu toch moeten zwijgen, als hij eenmaal 1000 fr. op 150 paar schoenen verliest. Het is jammer dat veel menschen de dingen slechts bekijken door hun eigen bril. alsof zij alleen van tel zijn.'en nooit denken aan de anderen, die ook willen leven. Onze lezers weten dat wij zonder omwegen zeggen wat wij denken. V weten zeer goed dat dit sommigen niet erg naar den zin is. Om volgens de woekeraars en de zwarten brave jon gens te zijn, zouden wij onze oogen moeten dichtknijpen en potten met hen pakken. Maar. ziet ge. dat ligt nu juist niet in onze bedoeling. Wij zullen blij ven zeggen wat wij op het hart heb ben. Vele gevallen zijn ons bekend, die we zullen aan 't licht brengen. Om te besluiten, ziehier nog een staaltje van de mentaliteit van sommi ge handelaars. Een handelaar in kleer- stoffen hoorden wij een dezer dagen verontwaardigd zeggen Wat denkt ge wel. er zijn menschen die verplicht zijn zich met een winst van drie frank per meter tevreden te stellen Is het niet of men dienzelfden man hoorde zuchten t Was toch een betere tijd toen we de kleerstoffen tegen drie dui zend frank per meter verkochten Ja man. duren is een schoone stad. zegt het spreekwoord, maar blijven duren is nog schooner. Ge zoudt moeten begrijpen dat het niet kan blijven duren gelijk het er reeds verscheidene jaren aan toe ging. De portemonnaie der menschen. die hun brood verdienen met werken, is leeg, ziet ge... De woekeraars zuigen het volk nu al zoovele jaren uit. Het wordt tijd dat men ook eens aan de anderen denkt, die toch ook wel recht hebben om met de opbrengst van hun arbeid fatsoen lijk door de wereld te komen FRONT 35 fr. 3 maand O. F. - F. I. 27 fr. 3 maand Telefoon 281 Aalst Aangemoedigd door de bescherming der Reactie, heft het Nazigespuis langs om meer het hoofd op. Herr Van Crombrugge. gewezen fiihrer-burgemeester van Voorde was zonder toelating den wederopbouw zij ner bij de bevrijding verwoeste woning begonnen. Toen hij het bezoek kreeg der gendarmen, was zijn antwoord kor daat voortwerken De d.d. burge meester heeft dan bevel gegeven on middellijk het werk te staken en Herr Van Crombrugge heeft nu twee P.V.'s. Proficiat Laatst stonden eenige Hitlervrien- den bijeen op de Markt te Geeraards- bergen de woordvoerders waren de beruchte ex-beenhouwer Calloe van Grimmingen en den mislukten kandi daat burgemeester van Idegem. Fons uit t Valleken deze laatste verklaar de maar rondweg dat de zwarten nu geen schrik meer hebben, zij worden dank de C.V.P. terug den baas hij viel ook heftig uit op de Verantwoor delijken van het O.F. en P.P. (dezen vagen er natuurlijk hun Polemiën aan). Kalmte. Herr Alphonse, de tijd is voorbij dat U en Ghislain Steenhout met uwe vuisten op het bureel van Burgemeester Cassart bonsden al hui lend nu zijn wij de meester ge lukkig voor Idegem is Uwe kandida tuur van Burgemeester afgewezen ge weest, want met behulp van uwen na- zistrijdmakker Jef (die zich ree inbeeldt zijne rechtvaardige straf te ontgaan, en volgens het schijnt reeds eenen nieuwen kepie besteld heeft) zou U prachtig Nazi-werk verricht hebben gedurende de bezetting. Prosper was maar te goedzakkig met de bevolking hij was niet te vinden voor verklikking van werkweigeraars en smokkelaars. Fonsken en den «Jef» zouden dat wel anders geflikt hebben. De C.V.P. mag u en gansch den zwar ten boel hebben. De Nieuwe Klopper.

O.F.-F.I. Aalst | 1946 | | pagina 1