André Verhaeghe Uit Viane-Moerbeke De Vakschool Sjalekenslijst Speldeprikjcs Dirk Martens Roskamt flllen naar de Tentoonstelling der Nazigrnwelen, Cinqnantenaire te Brnssel. Democratie, verdedig U 2 O. F. - F. I. (Vervolg.) Ruw werd ik recht gesleurd, naar beneden geduwd, in een auto gestopt en naar de Delafayelaan, het gestapo- nest, gevoerd Bij den kraag van mijn mantel, als een kat bij haar nekvel, - werd ik in de bureelen rondgeleid. Hier is die fameuze Tom, hier is de vogel, maar hij is doofstom gewor den. Subiet zullen wij hem van die treurige ziekte genezen. ledereen bespotte en beschimpte mij. Ik werd in den kelder gebracht, tries tig verlicht, waar cellen waren inge richt, een deur werd geopend, en nog steeds bij mijn mantelkraag werd ik binnengeduwd. Ik schrok, op een hou ten plank zat mijn kameraad Bauduin, hij was dan toch aangehouden zooals ze mij hadden gezegd. Ja, ja, klonk het in het deurgat, en Bertha, Magda en de anderen zit ten er ook. Mijn boeien werden losgemaakt en ik mocht Bauduin, mijn goede vriend, wier gezicht bijna onkennelijk blauw en groen was geslagen, een hand ge ven. Wel, Bauduin, uw vriend wil niet spreken, vertelt gij hem eens of wij de middelen hebben om zijn mond open te doen, ja of neen. Bauduin keek mij treurig aan en bij na vezelend, hartverscheurend Ja, Tom, gij zult alles moeten be kennen. de pijnen kunt ge niet door staan. Ik ook heb alles bekend. Doch zijn vingeren drukten hard maar teeder de mijne, hij wilde mij moed ingeven en ik begreep, onmid dellijk, dat hij hen om den tuin had ge leid, dat hij hen niets van waarde of belang had medegedeeld en alleen over dingen qesproken had die ze reeds ken den. Wel. Tom. genezen 7 Zult ge spreken of wilt ge eens bovengaan 7 Ik zweeg verder. Weer naar boven, op het derde verdiep, in een luxueus bureel. Met vijf tegelijk begonnen zij te ondervragen. Niets te doen. Zij trokken mijn kleederen af, bogen mij over een tafel en met volle geweld sloe gen zij op mijn naakte lichaam met een stierepees, met een ijzeren stang totdat ik het bloed langs mijn billen voelde druipen. De pijnen waren geweldig, - mijn slapen bonsden, mijn hart klopte in mijn keel, en 't was alsof ik ver smachten zou, doch ik wilde niet, ik wilde niet. Zij sloegen, stelden vragen, sloegen opnieuw, neen, neen... geen klank kwam over mijn lippen, het sche merde... ik viel in bezwijming. (vervolgt) In de Pieter Couckestraat. nr 85. woont n persoon met naam Kamiel Rombaut. Misschien beweert die nu ook patriot geweest te zijn in alle ge val zijn rouwbeklag bij de terechtstel ling van Zwarte Jef ex Kd der ZB geeft ons stof tot nadenken. Ziehier Mr K. Rombaut-Jouret bieden aan Mvr. Wwe Podevijn en tamilie hun in nige deelneming aan bij het smartelijk verlies dat zij komen te ondergaan bij het overlijden van haar echtgenoot en ONS ALLER VRIEND Jozef. Moge het U een troost wezen er van verze kerd te zijn dat zijn schoone ziel reeds haar verdiende loon heeft ontvangen Ja, slimmerik. Zwarte Jef zijn schoon lijf had zijn verdiende looden ballekes ontvangen waar zijn ziel naartoe is weten wij nog niet. tenware de secre taris der C.V.P. een bericht van goede ontvangst in zijn bezit heeft. Dat U neerkrabbelt: ons aller vriend Jozef daarmee hebt U de zwarte rekels be doeld dat bewijst dus uit welk hout U gesneden zijt. In de Vooruitzichtstraat, 29, woont de V.N.V.-onderwijzer Spekke Jef, bij genaamd Jef Van Cleemput-Scheven- els, die ook tot de vrienden van den ex-Kommandant behoorde en heel be deesd onze innige deelneming neer pende. Is het waar dat Spekke Jef naar Maaseik zou overgeplaatst worden om ginder op zijn gewone Germaansche Er was eens te Aalst een gevreesd trio, ik zeg er was, dus tijdens den gend trio n:l: de Herren De Cock Ed- gard, Borms Robert, Sedeyn Hyppo- liet het waren voorbeelden van kul- tuurmenschen. De Cock, wiens aktivi- teit als begaafde ronselaar voor das Reich en woordvoerder op Vlagver- gaderingen reeds in ons blad versche nen is, zal wel op de hooote zijn van de werking van Herr Borms Robert als verkocht pennelikker van de Nazi's. - Ziheier een prachtig stukje dat we tex- tueel weergeven Het Algemeen Nieuws - Dagblad. Em. Jacqmainlaan, 127, Brussel. Brussel, 19 Febr. 1942. Den Heer Robert Borms, Kattestraat, 19 Aalst. Geachte Heer, Ik weet niet of U zich mij nog her innert, niettemin durf ik U een vrien dendienst vragen te persoonlijken titel. Zondag j.l. zijt U op het convent van de sportreferenten van DE VLAG geweest. Ik zou graag, indien mogelijk, daarvan een klein en trouw verslagje ontvangen, niet om gepubliceerd te worden aangezien het niet geschikt is voor publicatie, zooals ONS op De Vlag werd gezegd. Op die vergadering werd eveneens over ons blad. of tenminste over een der redacteurs aan het blad verbon den, gesproken. Natuurlijk belangt het mij aan te vernemen wat daar over ons werd gezegd. Het zou mij genoegen doen dit zoo spoedig mogelijk op mijn naam op het adres van het blad. ofwel op mijn per soonlijk adres Laverge Frits, Grond wetlaan, 42, Ganshoren, te mogen ont vangen. Met dank en hoogachting. (get.) F. Laverge Sportredactie - secretaris. Dus hetgeen er besproken werd. mocht niet openbaar bekend worden gemaakt, het was dus een intiem onder onsje van een bende verraders moest er nog iemand aan twijfelen tot wat dergelijke lafaards in staat waren, dat men dan even den patriot Leon Van Aa eens vraagt of het niet aan Herr Borms te danken was dat hij (V. Aa) 8 maanden lang in de Hel van Hoei gevangen doorbracht. Dat Borms meerdere jaren gevang verdient, hoeft niet gezegd, ten ware hij ook lid was van aen Weerstand van Bric Ni- chels, dan... ja, dan moet men hem de coreeren Wij decoreeren hem op onze manier met het brevet Ridder in het groot- verraad Volgens radio Londen gin gen de verraders gehangen worden... of zou Churchill van dan af reeds vol op aan 't liegen geweest zijn, het heeft er toch alle schijn van volgens Dirk Martens. methode het onderwijs te verpesten: in alle geval wij zullen de Directie op de hoogte houden hoor, Spekke-snul Jef Bessems - Rechter bij de Han delsrechtbank, Binnestraat, 39, volgde getrouw de politiek van C'il Vous Plait van in den oorlog, want hij ook oor deelde het nuttig mijne Kristelijke deelneming te sturen naar de hoofd figuur van het verraad. Na ons schrijven van verleden week aangaande den gedienstigen Heer De Gendt doen ze ons opmerken dat dien Heer toch zoo in de weer is om bij alle Christenen een affiche voor het ven ster te hangen 6 dagen werken en 1 dag voor God. Maar dat hij zelf dien dag verkiest om de zwarte vrouwen haar kot te gaan kuischen en schuren, was toch ook op een Zondag, nietwaar Gust Voor alle liefhebbers van Duitsche cigaren Deze zijn te verkrijgen in een cremerie in de Albert Liénartstraat de Duitsche veldmatras Eveline Priem biedt ze U aan tegen den prijs van drie frank 't stuk. 't Is voor een qoed werk Vervolg ELK ZIJN BEURT, EERST DE MEESTER, NU DE KNECHT. Onze vriend Pletinckx moest, naar de vraag der Gestapo, 't best geschikt te offeren lam zijn. Hij was een bekend kommunistisch idealist, een voorman in de beweging, die buiten een paar fas cisten om, de achting genoot zoo van tegenstrever als van vriend. Hij was ook een vooraanstaand persoon in de rangen van den weerstand en bracht het van mijnwerker tot den graad van Organisatieverantwoordelijke van het Belgisch Partisanenleger voor het ge west Geeraardsbergen. Onze verdenkingen worden daarbij nog gesteund door het typische van volgend geval. Zekeren daq vroeg een inwoner der gemeente die uit een Duit sche gevangenis was ontslagen naar hetgene hij bij Mr Felix meend recht te hebben het tyranisch antwoord luidde dan ook onmiddellijk ik wil gerust gelaten worden, zoo niet zal ik U doen terug keeren vanwaar gij komt daar is nog plaats genoeg. Zegt zulks niet voldoende Was Mr Felix niet voor alles bekwaam Ja, hij kan nu weerleggen dat hij eens een stukje vleesch gaf aan de echtgenoote Pletinckx. Het eenige feit dat hem gunstig is. Maar, begon de wind niet reeds te keeren of was het geen oogenverblinding Weigerde hij eerst niet kordaat de achtergebleven vrouw Pletinckx dienst te laten nemen bij Winterhulp Mijnheer zegde vlak af, geen kommunistische vrouwen te willen in zijn dienst Achteraf, mis schien bevangen door schrik of gewe tenswroeging. nam hij haar toch aan en dan nog door de tusschenkomst van andere personen. Zulke burgemeesters noemen wij pa rasieten der samenleving, poesjenellen tot alles in staat. Een dringend onderzoek in zake de aanhouding van Pletinckx dringt zich op. Het is niet omdat hij kommunist was dat zijn beul niet dienst ontmas kerd en dat zijn nagedachtenis niet zou in eere worden gesteld. We eischen geen wraak maar recht vaardigheid. Rechtvaardigheid waar geen boter of tarwe of matten bij te pas komt, ook geen uitkooperij die de daden van Mr Felix in het donkere nachtlicht stelden. Rechtvaardigheid in de straffen van hen die het Vader land of de beste zijner zonen hebben overgeleverd. De Weerstand die nog leeft. Herr Van Sande A. organisator van de studiereis naar Duitschland, die het bestuur der Vakschool en een gedeelte der leeraars ondernamen,om het Duitsch Nationalisme te leeren kennen, dit onder de bescherming van de Deutsch- Flamischen Arbeitsgemeinschaft De Vlag Zou U ons daar niets -r.cer kunnen over vertellen Herr Van Sande A Wel hebben we daar iets van vernomen op de vergadering van den oud-leerlingen bond, maar kennen daar het fijn niet van LI zou er ons en de bevolking van het land van Aalst een grooten dienst mede bewijzen. Iets wat we ondervonden hebben, is dat den veel besproken groet, na de studiereis naar Duitschland voor het eerst in praktijk werd gesteld op het congres van den oud-leerlingen bond en wekelijksch in de school werd aangeleerd, ook gedurende de bezetting Was dat soms de vrucht van die studiereis en de voorbereiding voor uw Führerschap Herr Van Sande A. R. D. Wij verwachten daarvan iets meer, Herr Van Sande A U die ons genegen zijt als oprecht zuiveraar der Vakschool. Weldra het is niet te vroeg zullen de verkiezingen plaats grijpen welke de nieuwe en gemeente en stads besturen zullen aanduiden. Dat geen enkel democraat het be lang dezer verkiezing uit het oog ver- lieze, want evenals ons land ten hui- digen dage democratisch wordt be stuurd, zoo ook zouden in een over groot getal gemeenten en zelfs steden moeten bestuurd worden. Vergeten wij hier voor Aalst de 1.1. gemeenteverkie zingen niet uit het oog, want het is voor ons gewest het sprekend bewijs, dat de vereenigde democratie of de mocratisch blok op de andere concen tratie die we C.V.P. noemen de bo venhand halen kan. Wij O.F.ers, het belang der 1.1. Februari - verkiezingen inziende, hebben onzen strijd alleen ge voerd in het teeken der democratie. Voor de eerstkomende gemeentever kiezingen verklaren wij ons bereid het zelfde te doen. Meer nog, wij verkla ren ons bereid als het cement te willen dienen om de drie democratische par tijen in een en hetzelfde blok te ver eenigen. Geen enkele democratische partij hier in onze goede stede (zelfs landelijk gezien) of ze leverde haar aantal weerstanders, die hebben bewe zen, onder een stuaal-harde bezetting, man te zijn uit één stuk en over dik en dun de democratie te verdedigen. Der gelijke mannen moeten onze gemeen ten en steden besturen, en dat kan al leen door het vereenigen der krachten, door het vormen van blok en om die reden is het ons onmogelijk een paar paragraven uit een artikel van Voor Allen te verstaan, die dit blok eener- zijds zooals wij verstaan, doch er bij voegen, dit blok slechts na de verkie zingen te vormen. Mis, Voor Allen voor de verkiezingen of niet meer, - want de 1.1. verkiezingen hebben U be- wrzen, dat de concentratie C.V.P. of hutsepot van V.N.V. - Rex - Katho lieken, het halen zal tegen de verdeel de democratie. Wat zegt «Voor Allen» in onze stadspolitiek Hier te Aalst is het de concentra tie zaliger gedachtenis welke moet ver vangen worden. Maar nu zal alles bijeengegaard worden in de C.V.P. Deze laatste zal de rol der Concentratie voortzetten met alle anti-democratische stemmen te vereenigen. Sommigen zouden daar graag een democratisch blok zien tegenoverstaan, een blok van socialisten, communisten en liberalen. Wij vinden zulks een ongewenscht iets. Naar onze bescheiden meening zou het resultaat niet aan de verwach ting voldoen. Na de verkiezing is het tijd genoeg op zoek te gaan naar een democrati sche bestuursmeerderheid Slechts twee vraagjes daaromtrent 1. Waarom vindt U zulks blok on gewenscht 7 2. Waarom op zoek gaan naar een democratische bestuursmeerderheid als er 1000 zekerheid is die bestuurs meerderheid niet te kunnen behalen te gen de Rex - VNV - concentratie met een verdeelde Democratie 7 In elk geval wij O.F.ers, herhalen het wij stellen ons ten dienste der drie democratische partijen op één en kele voorwaarde namelijk zuivere, volledige zuivere kandidaten, waaraan noch bloedgeld, - noch collaboratie, - kleur of geur kleeft. Meer daarover toekomende week. Omdat Ignace de rumba danst met Marieken paraplu 5 fr. Ontvangen van A. S maande- lijksche storting Hartelijk dank 1.000 fr. Van een spoorwegbediende om dat het O F de waarheid geschre ven heeft 15 fr. Van een stoker en zijn machinist 20 fr. Verantw. D. Walgraef, Burgershuis, Aalst

O.F.-F.I. Aalst | 1946 | | pagina 2