Sjalekenslijst. 3 Welke dagbladen lezen de Landverraders? Het hoekje der Volksjeugd. Nieuws uit Viane. Weerstanders en Patriotten, ons blad is ter Uwer beschikking om ongerechtigheid aan te klagen. Karmelietenkermis n leven in de klauwen der Nazibeulen - SPOOR - 11 NOVEMBER 1942 Mie! zijn vrouw Ge'n peist toch zeker niet van alle nachten in de statie te gaan slapen Fr. 5.CO Van een stoker en zi]n machinist, 10.00 Overschot van een abonnement 8.00 Onbekend 13.00 Omdat Colette zoo kwaad was op haren langen 5.00 Omdat EJominique gaat trouwen, maar den datum nog niet weet 5.00 Omdat Sjalen op loop ging met zijn schoenen op zijn schouders 5.00 Omdat de boeren nog niet gestor- Ven zijn, die den Hollander eens zullen komen bezoeken op het slachthuis 10,00 Over het geval van tijdens de be zetting voor het aanslaan en koopen van koeien voor de Duitschers 10.00 Omdat de Fikken Charelken leert tegen dat hij zijn decoratie krijgt 10.00 Oppassen Fikken dat gij dan niet uitglijdt 5,00 Omdat de bevolking van de Lange- straat en omgeving hunne oogen opengaan, en een daad van echte menschlievendheid volbracht hebben 5.00 Behalve een die veel eigendom heeft en niet weet wat naastenliefde beteekent 5.00 Uit Vooruit Senator Fonteyne heeft de offlcieele lijst medegedeeld van de abonnementen op al lerlei dagbladen, die de incivieken in de ge vangenissen en interneeringskampen ont vangen. Het is de tabel, die tot vroolijke en treurige bedenkingen aanleiding kan ge ven. In ons Senaatsverslag kwamen reeds eenige gegevens voor. Het is niet ongepast er nog eens op terug te komen. Vlaamsche Katholieke bladen: Stan daard 1130; Het Volk 334; Nieuwsblad 178; Gazet van Antwerpen 263Gente naar 23Handelsblad 207Belang van Limburg 1 26en eenige mindere aantallen voor andere bladen. Fransche katholieke en royalistische bla den: Libre Belgique 814Nation Beige 138; L'Occident 98QuotidienóO; Mé- tropole 37Gazette de Liége 70. Op 2797 Vlaamsche abonnementen meer dan 2275 katholieke bladen; op2611 fran sche abonnementen meer dan de helft ka tholieke en voor het overige moet men dan vele honderden lezers aftellen die een blad als de Soir (518) en als Dernière Heure (151), gelijk Het Laatste Nieuws (214) le zen omdat zij het buiten alle politiek om, als nieuwsblad gewoon zijn te lezen. Senator Fonteyne liet het sarcastisch op merken Misschien lezen de incivieken deze katholieke bladen bij voorkeur om zich te beteren en goede burgers te worden. Ach, de menschjis zoo aangelegd,' dat hij niet gaarne fout bekent En de opgeslo ten lezers van de Standaard zullen wel de nieuwe Standaard voortlezen, zooals zij de oude Standaard lazen DE HOUDING VAN HET STADSBESTUUR TEGENOVER DE JEUGD. Door de Volksjeugd werd een schrijven gericht aan het Bestuur der Stad Aalst, waarin de vraag gesteld werd te mogen beschikken over een turnzaal in één der stadsscholen, één of meer dagen in de week. Daar de Volksjeugd over geen lokaal be schikt zooals de andere jeugdbewegingen, was deze vraag haar meer dan noodzake lijk om aan haar leden een gezonde en lichamelijke opvoeding te geven. Maar daar oordeelde het College van Schepenen anders over. Ze zou de vraag van de Volksjeugd niet inwilligen. Hier volgt hun antwoord Aalst, 16 April 1946. Den Heer Meganck, Ondervoorzitter der Volksjeugd, Afdeeling Aalst. Onderwijsstraat, 12, T.lS. Mijnheer, Bij dezen hebben wij de eer U te laten wetendat ons College geen gunstig ge volg kan geven aan uw schrijven van April 1946, om te beschikken over een turnzaal, om reden dat deze zalen niet meer beschik baar zijn. Hoogachtend, i. o. De Gemeentesecr. De Burgemeester, De Meyst. Nichels. Een turnzaal ter beschikking stellen, dat kan niet, maar 60.000 ballekens geven voor een stuk Jeep, O dat met alle plezier. Laat de arbeiderskinderen maar in de riool ravotten, als wij maar alle genoegens hebben, kan het ons niet schelen. MEN ZEGT - dat de bijzonderste burger der gemeente ten gunste ging spreken vau zijn vriend Pevenage, best gekend als Paterke". - dat hij wel weet waarom. - dat Paterke" ervan af kwam met 2 jaar omdat hij beloofd heeft ne goeie C.V.P.er te worden, als wanneer hij uit zijn rustoord zal worden ontslagen. - dat er politieke gevangenen zijn, die vroeger op de zwarten schelden en nu met hen op den besten voet leven. - dat in het kabinet van de nieuwe gestapo koortsachtig aan een atoombommen of fensief wordt gewerkt. - dat de dictateur en onderdirecteur van de SI NG-SING gevangenis van Viane zou lijden aan vervolgingswaanzin en 't allen kante hoopen KOLEN ziet liggen, dte er zelfs in schijn niet zijn. - dat het Gemeentebestuur van Viane pui ten buitensmijt en padden binnenpalmt. - dat het armen bestuur, wreed arm van geest is geworden, en men in de be grooting een budget gaat voorzien om hen een plaats voor te behouden in een oud-peekens gesticht. Ter gelegenheid van de Karmelieten- kermis had op de Botermarkt een Kloef- kensbal plaats. Er was leute tot op het oogenblik dat de incivieken een dansje kwamen doen. Rond 20 u. 30 waagden de Herren Von Stijvendaei Robert, Ledebaan, lid der Zwarte Brigade, Meganck Henri, O.-Off, Fabriekswacht, en De Smet, lid van Hitlerjugend en trouwe helper van Aimé De Brouwer, in gezelschap hunner liefjes en vrouwen in groep kalmpjes een dansje, doch alras werden ze door enkele goede patriotten onder handen genomen en 't zat er bovenarms op. Hetgeen minder opgemerkt werd, was dat de Herren De Geyter, hulpfeldgendarm, en De Bruyn, fa- briekswachter, onmiddellijk het hazenpad kozen. Twee politieagenten hebbende Zwarten verplicht zich terug te trekken, bravo, dit stelde een einde aan de relletjes. Een woordje tot de Karmelietenwijk alles was puik vrienden, maar zorg in het vervolg voor een spaeker van goed patrio- tisch gedrag en laat er geen meer het woord voeren die zelfs geen bewijs van burgertrouw krijgt, alhoewel reeds veel incivieken en vooral groot-collaborateurs dit bewijs kregen. Aan de Patriotten, hartelijk proficiat voor het gepresteerde. Wij hebben reeds meermalen herhaald de strijd gaat tegen de groot-collaborateurs en groot-incivieken, maar zooals verleden Maandag waren het lampisten, klein garnaal, wiens uitdaging we toch niet mogen dulden, daar ze nog steeds de groote Jan willen uithangen, daarom was het goed wat gebeurd is. Quand les suivants. door André VERHAEGHE Zoojuist wordt ons een artikel toegestuurd uit het blad De Spoorman geknipt, en dragend als datum I 1 November. 1942. Zouden er soms menschen zijn die durven twijfelen aan de oprechtheid dezer enkele regelen. Het opschrift DIT ZIJN PRO-DUITSCHERS. was zeer wel gekozen. Daaronder volgen de namen van bijna alle te dien tijde als echte gekende Pro-Duitschers Deze week wil ik me bepalen een weinig kom- mentaar aan dit artikeltje toe te voegen. Aan het hoofd van deze lijst prijkt GIJSELINCK Stationchef. Wat ge- beqr.de pr met dat nietig ventje Onmiddel lijk bij 'de bevrijding werd hij aangehouden en -in het droge "gezet, doch enkelen tijd na dien werd hij vrijgelaten, en... «Inspecteur» gebombardeerd-— ze noemen dat aan het Spoor «zuivering». HEYMAN Camiel eveneens op de lijst vermeld, maakt uitzondering op den algemeenen regel en is nog immer geschorst Hij wordt in 'i kort misschien ook wel inspecteur of zooiets benoemd. HERENTHALS Joz. en DE GEEST Gerard, beiden Hoofd wachters, geweldige V. N. V. propagandisten en al wat er mede verband hield, beschimpten en bespotten onze Verbondene Legers en waren in een woord de schrik onzer Weerstanders en Pa triotten, volgen elkander op de lijst. Hunne belóoning ??;Ze zijn allebei terug in dienst en kunnen ongestoord hunne pro-duitsche ideeën verder propageeren. Volgen nog enkele andere Hoofdwachters Wachters, Laders, Assistentenen Klerken, om te eindigen met den heer Van Lui, on dermeester, Déze Heer was een geweldig propagandist, doch een dergenen die zich wel wachtte zich ergens te laten aansluiten maar daardoor des te gevaarlijker was. Dién braven jongen is natuurlijk terug in dienst, (het tegenovergestelde zou ons ver wonderen) tot groote ergernis van al dezen die er dienen mee om te gaan. Dat alles wordt in een openbaren dienst en dan nog óns Nationaal Spoor betiteld als-Zuivering. Wie werd er bestraft Wel, doodeenvoudig, eenige afgezette kleintjes, die het ongeluk hadden, vooreen krout brood meer, naar Duilschland te trekken. Ziedaar de eeuwige slachtoffers. Neen, Beheerders der N. M. B. S. wij Weerstanders en in het bijzonder de Weer standers van het Spoor, kunnen ons niet akkoord verklaren met Uwe Zuivering. Wij eisehen eene volledige zuivering, zoo wel van groot als van klein, dat is de eenige te volgen weg, Weerstanders van het Spoor. Vervolg Het was ondertusschen etenstijd gewor den, de kameroverste, een medegevangene, met name Valeer DEVOS uit Gent, deed de bedeeling. wij werden per nummer af geroepen en kregen een stukje brood van ongeveer 225 a 250 gram, een nietig stukje boter, een lepel confituur en l/21iterbruin- achtig water dat koffie moest beteekenen. Toen ik zag hoe uitgehongerd mijn tafel- genooten waren, wilde ik, niettegenstaan de het mijn vierde dag zonder eten was, mijn rantsoen uitdeelen. doch Bert verzette er zich krachtdadig tegen en verplichtte mij te eten. Ieder gram eten beteekent hier een stukje leven, morgen zou ik aan het werk moeten en wie zwak werd en niet meer mee kon werd afgemaakt. De vooruitzichten waren dus alles behal ve prettig, toch was ik er bovenop geraakt en zou zooals mijn lijdensgenooten vechten tegen den stroom pp, om te trachten hier levend uit te geraken. MIJN EERSTE NACHT. Uiterst vermoeid, na 3 slapelooze nach ten van afmattende ondervragingen en fol teringen, na al de emoties sinds het uur mijner arrestatie, en nu mijn maag ietwat gevuld was verlangde ik naar de verkwik kende rust, welke ik helaas, in de volgende zes en twintig maanden niet meer zou ken nen. Ik kreeg mijn bed toegezegd op het der de verdiep, en kroop onmiddellijk op mijn stroozak. Mijn beddegenoot ondervroeg mij wat nader over den Oorlog, zocht troost en bekloeg zich geweldig over het eten, het werk en de behandeling. Hij was nog aan het babbelen terwijl ik wegduizelde en in een diepen slaap verzonk. Rust in den echten zin van het woord zou ik evenwel niet meer kennen, want reeds na een paar uur werd ik wakker door iets dat over mijn gezicht krabbelde, ik voelde echter niets toen ik mijn hand over mijn hoofd wreef. De slaap kon ik niet meer hervatten, steeds wanneer ik insluimerde werd ik ge stoord door jeukingen aan mijn beenen en in mijn nek, en kon ook slechts op een zijde of op mijn buik liggen, daar mijn rug en achterwerk gansch murm was der slagenen inbrandingen. Ik keek de kamer rond. 48 beddetjes, drie boven elkaar, waren in 2 rijen langs weerzijden van de kamer opgesteld Een smalle gang en een kleine plaats waar een zestal ruwe houten tafels van gewone groot te en een twintigtal bankjes stonden, wa ren de ruimte waarin 45 tot somwijlen 50 man moesten leven. De kamer was zeer vochtig, zeer slecht verlucht en zelfs binst den dag was er elektische verlichting noo- dig. Wat beteekende toch die verdomde jeukte op mijn lijf, ik was moe en kon niet rusten, ik werd er zenuwachtig van. Zou de gestapo mij nog ondervragen of was ik nu werkelijk definitief veroordeeld Weer die verdomde jeukte in mijn nek. ik begon te krabben, ik voelde iets, een insekt, neep er op. het stonk, mijn vingeren waren er van bebloed en verspreidden een sterke onaangename reuk van bedorvenheid, ik was vies, en kreeg den indruk dat mijn li chaam vol ongedierte zat. en ik krabde, krabde Mijn eerste nacht in Breendonck was een nachtmerrie geworden. 17 MAART 1943 Aufstehen! klonk het in de gang en het electrische licht werd aangestoken. On middellijk sprongen overal de mannen uit de bedden, schoten hun broek aan en trok ken hun hemd uit. Niemand sprak, aller gezichten vertoon den diezelfde vermoeidheid als voor het slapen gaan De deur der kamer werd door de wacht ontsloten en stil doch in snel tem po ging iedereen met het bovenlijf ontbloot den gang in naar de waterkranen om, on der toezicht der SS het lichaam te was- schen. Het deed mij zoo'n deugd eens flink mijn bol en borst te kunnen spoelen, zeep was er niet te bespeuren. Later hebben wij wel een paar keer een pakje waschpoeder voor 5 man en een of tweemaal een stukje erzatszeep bekomen. (wordt voortgezet) Veraatw. D. Walgract Burgershuis Aalst

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 3